irap Moi maakt eind aan tijdperk Kenyatta Wie calculeert, rekent op Texas Instruments Texas Instruments 15,95 nke verschuivingen verwacht bij verkiezingen in Kenia Geen oplossing voor Joodse nederzettingen i* edrijfsvereniging voor ank- en Verzekeringswezen, sjroothandel en Vrije Beroepen De Vereniging Besturenraad Protestants-Christelijk Onderwijs afdelingssekretaresse - NSDAG 7 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET 11 ij ef Hans Masselink ilin maanden na de dood fde legendarische Iomo atta gaat Kenia morgen de stembus om een i parlement te kiezen, staat dat de opvolger ttnyatta, president Da Vap Moi, aanblijft en dat leden van zijn partij ten zullen worden. De "Tase Afrikaanse Nationa ie (KANU) is de enige die kandidaten levert in het parlement. Dit bete- 1 echter niet dat er in Ke- l(jeen verschuivingen zul- aatshebben. nl Utj waar. de oppositie mag niet Arap Moi is verzekerd van ambtstermijn, het kapita- systeem blijft en Kenia zal de ene dag op de andere zijn koers veranderen. Toch is d van het tijdperk Kenyatta in n dat is voor Keniase begrip- I heel wat. Aanbeden door een Indeel van de bevolking heeft tta vijftien jaar lar.g, tot zijn jaar, dit land op zijn eigen l geregeerd. De kleurloze vice- it Moi volgde hem op en kon weinig anders doen dan doorgaan met het regeringsbeleid van Kenyat ta. Grote moeilijkheden werden ver wacht als van die politieke lijn werd afgeweken. Moi met zijn onbespro ken reputatie was daarom de meest aangewezen persoon om de scepter over te nemen. Sedertdien heeft Moi zich echter ont popt als een leider met een eigen visie. Hij heeft meer in zijn mars dan verwacht en schikt zich niet zonder meer naar de wensen van Kenyatta's volgelingen. Met zijn persoonlijkheid kreeg hij steeds meer invloed binnen de regering. Bij deze verkiezingen de derde na de onafhankelijkheid van Groot-Brittannië in 1963 krijgt hij de kans zich los te wringen uit het. kabinet en af te wijken van de koers van zijn voorganger. Negen van de negentien ministers uit het kabinet van Moi zitten op de wip en kunnen morgen hun zetel kwijtraken ten gun ste van ministers die de president meer gezind zijn. Moi kan dan zijn vele beloften waar gaan maken. Hij wil de veel voorkomende corruptie en de stammentegenstellingen gaan be strijden. Bovendien moet het inko men per hoofd van de bevolking om hoog, het analfabetisme verdwijnen en de medische- en voedselhulp beter worden. Geen enkel departement, met elk een minister en twee onderministers, zal dezelfde samenstelling houden. De rechterhand van Jomo Kenyatta, Mbiyu Koinange, verdwijnt van het toneel, evenals minister van defensie Gichuru, die zich vorig jaar tegen het presidentschap van Moi had verzet. Ook de minister van buitenlandse zaken Munya Waiyaki wordt niet meer terug verwacht, omdat hij vol gens Moi te links denkt. Het kabinet en het parlement zullen flink ver jongd worden en het intellectueel ni veau gaat ook iets omhoog: veel kan didaten hebben een studie achter de rug of zijn beter geschoold dan de mensen die ze gaan vervangen. Voor de strijd om de 158 zetels ln het parlement hebben zich maar liefst 742 kandidaten gemeld, onder wie velen die meer kans hebben om te worden gekozen dan de huidige parle mentsleden. Mol heeft het afgelopen Jaar veel steun gehad van vice-president Mwal Kibakl en minister van Justitie Char les Nonjo, die allebei behoren tot de in Kenia overheersende Kikuyustam. Dit tweetal zal zeker aanblijven en met Moi de komende vijf jaar een soort driemanschap vormen. De verkiezingen van morgen zullen nauwelijks Iets veranderen in het eco nomische systeem. Dat is gebaseerd op winstprincipes, èn particulier initi atief, maar ook op flinke investerin gen door de staat. Kenia zal ook het enige land blijven aan de strategische oostkust van Afrika dat zijn havens openstelt voor Amerikaanse oorlogs schepen. In de verkiezingscampagne mag geen kritiek worden geleverd op het rege ringsbeleid, want dat betekent vol gens Moi „politieke zelfmoord". Er kunnen geen netelige kwesties aan de orde worden gesteld. Kandidaten mo gen op verkiezingsbijeenkomsten niet praten over werkloosheid, infla tie, handelstekorten, armoede en de geschillen met de buurlanden Oegan da, Tanzania en Somalië. De kandi daten mogen wel op Amerikaanse wijze hun verkiezingscampagne voe ren. Voor een maximum-bedrag van 12.000 gulden proberen zij de gunst van de ruim vijf miljoen kiezers te winnen. Vlaggetjes, T-shirts, posters en gratis bier worden onder de bevol king verdeeld om stemmenwinst te behalen. Oppositie in zijn land duldt Daniel Arap Moi niet. De vroegere President Daniel Arap Mol vice-president Oginga Odlnga en vier andere leden van zijn tien jaar gele den verboden Keniase Volksunie (KPU) kregen van Moi geen toestem ming om mee te doen in de verkie zingsrace. Studenten die daartegen protesteerden en die sympatlseren met de „linkse" koers van Odlnga. kregen vorige maand vervroegde kerstvakantie: alle vijfduizend stu denten van de universiteit van de hoofdstad Nairobi werden naar huis gestuurd. Zes van hun leiders zijn zelfs voorgoed van de universiteit ge stuurd. Een andere angst van president Moi is dat kandidaten gebruik maken van hekserij om de bevolking te beïnvloe den. Bijeenkomsten s avonds of 's nachts zijn verboden. Vorige week arresteerde de politie op een verkie zingsbijeenkomst een man die in het bezit was van een tas met speerpun ten, hoorns, wortels, pijpen en andere voorwerpen, die voor de bevolking een symbolische betekenis hebben. HIJ kreeg, als afschrikwekkend voor beeld voor de bevolking, van de plaatselijke rechter een gevangenis straf van negen maanden wegens het bezit van illegale tovermiddelen. Na de vorige verkiezingen in 1974 heeft een aantal verliezers rechtza ken aangespannen tegen gekozen parlementsleden, omdat zij gebruik zouden hebben gemaakt van medi cijnmannen en tovermiddelen. Eén parlementslid moest zijn zetel opge ven, omdat de rechter bewezen acht te dat hij de bevolking had bezworen. Aan deze verkiezingen doen voor het eerst drie Aziaten mee. Een blanke doet voor de tweede maal een gooi naar het parlementslidmaatschap. Zij maken allen een reële kans om gekozen te worden. JERUZALEM (AP, Reuter) In een speciale zitting heeft het Israëlische kabinet geen oplossing kunnen vin den voor het geladen probleem van de Joodse nederzetting Elon Moreh op de Westelijke Jordaanoever. Vori ge maand verklaarde het Israëlische hooggerechtshof deze vestiging ille gaal. Het kabinet kon geen overeenstem ming bereiken over een nieuwe vesti gingsplaats voor de bewoners van Elon Moreh. Zij zullen nu naar een voorlopige plaats worden overge bracht, totdat de regering een nieuw stuk land heeft gevonden dat ge schikt is. De regering heeft twee we ken om Elon Moreh te verhuizen, nadat het hooggerechtshof besliste dat deze vestiging was gebouwd op Arabisch land, dat illegaal in beslag was genomen. Algemeen wordt verwacht dat de be woners van de vestiging zich zullen verzetten tegen verplaatsing. Minis ter van defensie Ezer Weizman heeft nu opdracht gekregen hen ervan te overtuigen dat de verhuizing noodza kelijk is. De minister zal de bewoners tijdelijk onderdak aanbieden in een nabijgelegen trainingskamp voor mi litairen. Later zullen de zeventien ge zinnen dan worden overgebracht naar hun definitieve vestigings plaats. Minister Ariel Sharon van landbouw, een fel voorstander van uitbreiding van het aantal Joodse vestigingen in bezet gebied, woonde de kabinetszitting gisteren uit pro test niet bij. Gemeenschappelijk Administratiekantoor, Boa en Lommerplant- 1, Amsterdam-W. De voorzitter brengt ter algemene kennis van de leden, dat op ag 16 november 1979 om 19.39 uur ten kantore van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor, Bos en Lommerplantsoen 1 te Amsterdam-West, een algemene vergadering zal worden gehouden. De agenda bevat o.m: behandeling en vaststelling van het verslag, de balans en de rekening en verantwoording over het boekjaar 1978, alsmede de vertoning van de films „When fire starts" en „Dat koop ik er voor". De agenda met de bijlage en het ontwerp-verslag liggen op bovenstaand adres en op de districtskantoren van het Gemeen schappelijk Administratiekantoor ter inzage. ;ela 5 jaar garantie Exclusief voor Kela. Voortreffelijke kwaliteit j Geschikt voor normaal gebruik. I Uit 100% zuiver scheerwol, dus voor woonkamer en representa tief gebruik In 1 schitterende berber tint Winkelwaarde 20.10 KELA PRIJS NU kela PIET VAN 'JSIP'heugten Jonckbloetplein 61 Den Haag, 070-988613 De Clercqstraat 8 Amsterdam. 020-181331 Prinsenstraat 88 Den Haag. 070-652205 |donderdags Koopavond| - de landelijke organisatie van schoolbesturen in het protestants-christelijk onderwijs - vraagt voor de afdeling PLANNING EN ONDERZOEK van haar bureau, op korte termijn een MAK: het verrichten van diverse sekretaressewerkzaamheden ten behoeve van het afdelingshoofd en zijn stafmede werkers, het uitvoeren van eenvoudige rekenwerkzaamheden ten behoeve van de door de afdeling op te stellen prognose rapporten. IEREIST i voltooide middelbare schoolopleiding, aangevuld met een sekretaresse- of gelijkwaardige opleiding, I goede beheersing van de Nederlandse taal, t diploma en enige ervaring in typen, j zelfstandig en in teamverband kunnen werken, t leeftijd tot circa 25 jaar. Het salaris is afhankelijk van leeftijd en ervaring en bedraagt Jiaximaal f 2.756,- bruto per maand. Sollicitaties kunnen worden gericht aan oe algemeen direkteur van de Vereniging Besturenraad P.C.O., Oosteinde 114, Postbus907, 2270 AX Voorburg. Nadere informatie kan worden verkregen bij de heer De Haan of de heer Verhey, telefoon (070) 69.42.01 TI-25 f89,- Wetenschappelijk, totaal 52 funkties LCD uitlezing in 8 cijfers of 5 2 voor exponenten Batterijsparend: schakelt zelf uit na enige minuten niet te zijn gebmikt Werkt meer dan 1000 uur op 2 batterijen TI44 f149,- Financiële rekenmachine Geheugen met Constant Memory Geavanceerde financiële,- winstmarge- en statistische funkties TI-53 f129,- Wetenschappelijk en 32 stappen Programmeerbaar Batterijsparend: schakelt zelf uit na enige minuten niet te zijn gebmikt Werkt meer dan 1000 uur op 2 batterijen Geheugensysteem met Constant Memory: na uitschakeling worden geheugeninhoud en programma vastgehouden TT-1030 f52,- LCD uitlezing van 8 cijfers Batterijsparend: schakelt zelf uit na enige minuten niet te zijn gebmikt Werkt meer dan 3000 uur op 2 batterijen 4 Geheugentoetsen, procent enVx Automatische konstante voor eenvoudige herhalingsberekeningen TI-50 f105,- Wetenschappelijk, totaal 60 funkties 2 geheugens met Constant Memory: na uitschakeling wordt de inhoud van de 2 geheugens vast gehouden Batterij indicator zolang het kleine driehoekje linksboven in het display zichtbaar is, zijn de batterijen in goede konditie 15 niveau's van haken TI-58C f419,- Programmeerbaar, 480 programmastappen of 60 geheugens Constant Memory: programma's"'^^ en gegevens blijven in geheugens na uitschakeling 172 funkties en bewerkingen voor weten schappelijke-, technische- en statistische berekeningen Insteek-module met 25 verschillende programma's, zgn. Hoofdbibliotheek Uitgebreide Solid State Software TI-1070 f56,- Volledig geheugensysteem 4 Wetenschappelijke funkties: I, x', Vxenn Automatische konstante voor eenvoudige herhalingsberekeningen Deze machines zijn slechts een klein deel van de totale kollektie. De beschrijving is beknopt Wilt u meer weten vraag dan dokumentatie bij ons aan. Alle machines worden geleverd met nederiandse gebruiksaanwijzing. 1 jaar garantie Prijzen zijn adviesprijzen inkl. BTW Texas Instruments Holland B.V., European Consumer Division Laan van Helende Meesters 421a, 1186 AL Amstelveen tel. 020 - 47 33 91

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11