Slachtoffer lid 'Grijze wolven' De ondernemer maakt z'n beleid: DeAmroBank staat hem terzijde bij de realisatie. Snel. Deskundig. Betrokken. Ambtenarenbond) vrij zeker uiteen PvdA wil superwinsten olieconcerns aanpakken Te weinig praktijk in cursussen ondernemingsraden Kamerleden vragen extra belasting Vrouwen in verzet tegen plan eigen bijdrage kraamzorg Predikanten ef" pastoors willen111 boycot Z-Afrik^ a Penningen uit museum geste) Bejaardentehuis Zonnerust besluit bouwreservete beleggen. Croon Continental Flower B.V, zoekt export-expansie in Canada. Schoonmaakbedrijf Paraat-Cleaning bezint zich op het te hoge debiteurensaldo. Van Gaanderen International gaat meer doen voorde oudere medewerkers. WEG B.V gaat over tot de aanschaf van vier nieuwe grondverzetmachines. WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 TROUWKWARTET Nederlanders gehuurd voor wraakactie Van een onzer verslaggevers UTRECHT De 26-jarige Turk Mustafa Eskici, die bij een moordaanslag in Utrecht zwaar gewond raakte, was naar eigen zeggen een actief lid van de extreem-rechtse groepering „Grijze wolven". Dit bleek uit een verklaring die de president van de Utrechtse rechtbank, mr. K. S. Bieger, gisteren voorlas tijdens de voortzetting van het proces tegen een aantal Turken en Nederlanders dat een politiek geschil met de wapens heeft beslecht. Eskici. zo erkende twee weken gele den ook de Utrechtse officier van Justitie mr. A Herstel, heeft vermoe delijk een belangrijke rol achter de schermen gespeeld bij de moord op de 27-Jarige Turk Muzaffer C. Tegen diens 19-Jarlge landgenoot Ramazan O., die de moord heeft gepleegd, eiste Herstel toen negen Jaar gevangenis straf. De moordaanslag op Eskici, twee maanden later. In mei, gepleegd, was bedoeld als wraakactie. Een jonge Inwoner van Utrecht. Bert V. (19). gaf gisteren toen dat hij op Eskici heeft geschoten Daarmee had hij een al weken eerder beraamd plan ten uitvoer gebracht. Volgens V. had hij min of meer gehandeld op Instiga tie van Kees C. <28). in wiens huls hij woonde en die hij als zijn broer be schouwde. Zijn moeder is hertrouwd met de vader van C. Kees C. zelf ontkende heftig dat hij V. tot de moordaanslag had aangezet. HIJ zou Juist getracht hebben V. er van te weerhouden. Wel was V. in zijn gezelschap geweest, toen hij in een Utrechtse bar over een wraakactie tegen Eskici had gesproken met de vader en twee broers van het slacht offer Muzaffer C. De vader en een van de broers staan ook terecht op ver denking bij de moordaanslag betrok ken te zijn geweest. Verslaafd Bert V.. aan wie poging tot moord ten laste is gelegd, vertelde gisteren dat hij Kees C. na de moord op Muzaffer C had horen zeggen dat er wel eens iets kon gebeuren en dat daarbij op nieuw een slachtoffer zou kunnen val len. Kees C. zou hem gevraagd heb ben of hij iemand zou kunnen neer schieten. V. zou daarop bevestigend hebben geantwoord. Gevraagd naar zijn motief, zei V. dat hij zwaar verslaafd was aan heroïne en de hem in het vooruitzicht gestel de beloning van 3000 gulden daaraan wilde besteden Ook zou hij, toen hij na zijn aanvankelijke toezegging aar zelde. onder druk zijn gezet door de vader van Muzaffer C. Die zou hem te verstaan hebben gegeven dat zijn ei gen leven gevaar zou kunnen lopen, als hij toch nog van de moordaanslag zou afzien. Volgens V had ook Kees C. onder druk van de Turkse verdach ten gestaan. Eskici. op wie Bert V. na veel aarze ling toch. door zijn jasje heen. schoot, overleefde de aanslag. De kogel uit de revolver van V. had op twee centimer na zijn hart geraakt. Eskici. die na de aanslag een urenlange operatie on derging, is enige tijd later terugge keerd naar Turkije. Doelend op zijn vermoedelijk aandeel in de moord op Muzaffer C., zei officier van justitie Herstel twee weken geleden dat hij daar maar beter kan blijven. Het proces, waaraan de Utrechtse rechtbank vijf zittingsdagen be steedt. zal morgen worden voort gezet. AMSTERDAM (ANP) De scho lingscursussen voor ondernemings raadsleden vinden te weinig aanslui ting bij het praktische functioneren van de leden. Er wordt bijvoorbeeld te weinig aandacht besteed aan de positiebepaling ten opzichte van de achterban en de opvattingen van de vakbeweging over de ondernemings raad. Dit stelt Cees Santbergen, stafmede werker van het gemeenschappelijk begeleidingsinstituut ondernemings raden, naar aanleiding van de resul taten van een onderzoek, dat dit in stituut heeft gehouden onder 84 on dernemingsraden in verscheidene be drijfstakken. Het onderzoek wijst on der meer uit dat de belangrijkste re denen om een scholingscursus te vol gen zijn: de taken en bevoegdheden van de ondernemingsraad te bespre ken, vaardigheid op het gebied van vergaderen en discussietechniek te leren en kennis omtrent het sociaal beleid uit te breiden. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De breed samengestelde bonden van ren en de kleinere bonden van voornamelijk hogere ren gaan hun onderlinge samenwerking waarschijnliji ken. Vrijdag is hierover een vergadering. Koningin Juliana kwam dinsdagmiddag onverwacht met haar kleinzoons Willem-Alexander, Maurits, Constantijn en Friso naar het Rotterdamse Zuidplein-theater. De NOS nam daar het amusementspro gramma „Negen miljoen Sinterklazen" op, dat 5 december op het scherm komt. Het televisieprogram ma sluit aan bij een december-actie in het kader van het Jaar van het Kind ten bate van integratieprojecten voor culturele minderheden. Naast de koningin mr. Eric Jurgens van de NOS. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA in de Tweede Kamer wil een extra belasting op superwinsten van oliemaatschappijen. De Ka merleden Kombrink en Van der Hek (PvdA) hebben de regering gisteren gevraagd „voorstellen te doen voor een extra belasting, indien de winsten overmatig zouden zijn." Bij de regeringspartijen CDA en WD lijkt deze suggestie geen weerklank te vinden. Van der Hek en Kombrink willen van minister Van Aardenne (economische1 zaken) informatie over de winsten van de Nederlandse maatschappijen. Zij wijzen de minister erop dat in de Verenigde Staten „enorme winst cijfers" bekend zijn geworden. De re geringspartijen denken op dit mo ment niet aan een extra belasting. De WD-er Portheine vindt een „afro ming van de winsten onnodig". Vol gens Portheine is de „winst van de oliemaatschappijen broodnodig voor investeringen, zowel alternatieve energie als in de winning van olie en gas." De WD-er zegt de indruk te hebben, dat de winsten inderdaad ook voor die doeleinden besteed worden. 1 Het CDA-Kamerlld Van der Linden meent, dat de regering Juist met de oliemaatschappijen moet gaan pra ten over het besteden van de winsten. Over het eventuele „afromen" van die winsten is binnen het CDA „wel in kleine kring" gesproken, aldus Van der Linden. Daling dierproeven door gebruik films DEN HAAG (ANP) Minister Pais van onderwijs en weten schappen heeft een half mil joen gulden beschikbaar ge steld voor aankoop of produk- tie van films, waarmee dier proeven in het wetenschappe lijk onderwijs kunnen worden vervangen. De Stichting film en wetenschap in Utrecht zal het projekt coördineren. Ze stelt met de universiteiten en hogescholen een plan op voor de besteding van het geld. Dit bedrag komt uit het restant voor de prijscompensatie van dit jaar. Minister Pais streeft naar be perking van dierproeven in het onderwijs. Hij wil dit onder meer bereiken door zoveel mo gelijk audio-visueel instructie materiaal te laten gebruiken. Overleg „Wat we nu willen is dat de regering met de oliemaatschappijen overlegt over extra investeringen," aldus Van der Linden. Evenals Portheine heeft het CDA-kamerlid hierbij het oog op alternatieve energie-bronnen zoals kolenvergassing en de winning van energie. AMSTERDAM (ANP) PvdA. PPR, CPN en PSP organiseren onder het motto „Geen nieuwe kernwapens, on derhandelen ja, moderniseren nee" op zaterdag 24 november in Utrecht een demonstratieve bijeenkomst. De protestactie tegen de voorgenomen modernisering van de kernwapens begint om 12.00 uur in de Veemarkt hallen. De bonden van ambtenaren hebben zich gegroepeerd in vijf centrales. Die vijf centrales werken weer samen in de centrale commissie voor georgani seerd overleg ln ambtenaren. Deze centrale commissie is de officiële ge sprekspartner voor de overheid als werkgever, in de persoon van de mi nister van binnenlandse zaken. De centrale commissie houdt ook onder linge besprekingen. Vrijdag gaat het erover om met deze vorm van samen werking te stoppen. Enig vooroverleg voordat men met de minister ln het strijdperk treedt, zal er echter waar schijnlijk nog wel blijven. Het ls dan ook niet zeker of het officieel verbre ken van de samenwerking binnen de centrale commissie erg veel zal veran deren. Drie van de vijf centrales ACOP (algemeen). RKCOP (katholiek) en CCOOP (christelijk) omvatten bonden die bij FNV of CNV zijn aan gesloten. Deze drie centrales organi seren ongeveer 600 000 werknemers. De twee centrales van voornamelijk hogere ambtenaren zijn Ambtenaren- centrum en CHA (aangesloten bij de vakcentrale Raad MHP). Deze twee omvatten rond 130 000 leden. De drie grote centrales hebben het initiatief genomen ter verbreking van de samenwerking. Maar het Ambte- narencentrum is daar niet zo rouwig AMSTERDAM (ANP) Binnen de initiatiefgroep „Stop het eigen risico" is een landelijke vrouwengroep ge vormd die acties zal organiseren te gen de elgen-risicovoorstellen. De vrouwengroep wil zich onder de leus „Stop het eigen risico bij kraamzorg" speciaal richten tegen de voorstellen tot eigen bijdragen in de kraamzorg. De vrouwen hebben een manifest op gesteld en zullen bij hun acties onder meer werken met de protestbrief- kaarten van „stop het eigen risico". De vrouwen vinden dat de plannen met betrekking tot de kraamzorg een soort financiële straf op het moeder schap leggen. De plannen ontkennen min of meer dat het krijgen van kin deren ook een maatschappelijk be lang ls, dat vrouwen recht geeft op goede en gratis kraamvoorzienlngen, aldus de groep. om. Achtergrond van dez« Hl ling wordt gevormd door held tussen de bonden ove ling van de Bestek-bezuinlgn vooral over aftopping van jf pensatle. De drie grote cea ren het afgelopen voorjaai?at der van aftopping, en heblj C nlster Wiegel ook gedaan j dat de opgelegde Bestek-ij s gen de hogere salarissen zv. de lagere minder zouden t twee centrales van hogereV* ren hebben zich vooral te i topping krachtig verzet. UTRECHT (ANP) Op de werkgroep Kairos uit Ut ben bijna vijfhonderd prtoer pastoors en pastorale w verklaring ondertekend, het parlement oproepen voer vanuit Nederland Afrika stop te zetten. De ondertekenaars, die zijn uit de Nederlandse I Kerk, de Gereformeerde K Rooms-Katholieke Kerk, mening dat de pogingen om 01 zame wijze verandering te I het „onmenselijke apai n tt teem" zijn mislukt. Volgen ons nu alleen nog een ec<f boycot. Daarbij is olie van_ lang en Nederland kan eei den bijdrage leveren door van olieprodukten vanuit naar Zuid-Afrika te verbied Tot de ondertekenaars van ring behoren onder andere: Jager uit Kampen, J. van uit Amsterdam, dr. A. W< leraar aan de Vrije Uni< Amsterdam, Guy Dillweg, Pax Christ! en ds. N. van studentenpastoor te Rotter ROTTERDAM Uit het Atlas van Stolk aan de Aelbi de in Rotterdam zijn twee pj gestolen. Deze geven de ontj van Hugo de Groot in een bd in 1621 weer. De waarde van ten is vijfduizend gulden. m Veel ondernemingen, van eenmanszaak tot grootbedrijf, doen zaken met de Amro Bank en maken gebruik van de talrijke Amro- diensten voor het bedrijfsleven. Daarmee helpt de Amro Bank de ondernemer, het door hem uitgestippelde beleid te realiseren. In concreto betekent dat: snel en deskundig advies, dat vaak verder gaat dan alléén het antwoord op de gestelde vragen. Omdat wij, naast de financiële oplossing op korte termijn, ook de continuïteit van de onder neming in ons advies betrekken. Bovendien biedt de Amro Bank een efficiënte banktechnische service, die de onder nemervan een hoop kopzorg bevrijdt. Maatwerk. De Amro levert maatwerk. Of het nu gaat om bedrijfsfinanciering of om binnen- en buitenlands betalingsverkeer. Om verzeke ringen en pensioenvoorzieningen of om adviezen inzake ondernemingsvormen. Persoonlijke betrokkenheid. De ondernemer, die zich wendt tot z'n plaatselijke Amro Bank, krijgt te maken met één en dezelfde adviseur. Meestal de kantoor directeur. De Amro directeur is deskundig waar het de problematiek van het bedrijfsleven betreft. En wordt de zaak bijzonder ingewikkeld, dan kan hij - via directe lijnen - contact leggen met specialisten. Menig ondernemer ontdekte nieuwe mogelijkheden en perspectieven voor z'n bedrijf, dank zij financiële en banktechnische assistentie van de Amro Bank. pi

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10