Kok woedend op Van Agt Britse ambassade in Iran ontruimd Kies uw kado EERLIJK DUURT HET LANGST Lubbers: NAVO-voorbereiding kernwapens onaanvaardbaar Nat DIJKSTRA LEXMPEN r Meubelfabriek Sr Oisterwijk In deze krant Rhodesië snijdt Zambia af met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Wind en buien HET WEER n 1956 ongeluk net atoombommen n Oost-Engeland {Contacten met JL0 nuttig' (unstgebit vaak jeen blij bezit Christen-Turken moeten opnieuw worden gehoord 'Wèl forse dreun voor ontvangers uitkeringen' VS weigeren uitlevering sjah toonaangevend in eiken Prijs voor blinde geluidsjager Trouw Geen zee te hoog Ex-directeur aangehouden Grote Occasionshow bij alle Renault dealers van 3 tot en met 10 november. Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW H 37STE JAARGANG NR. 10794 - DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 «C Veel bewolking en nu en dan buien. Middagtemperaturen rond tien graden. Matige tot krachtige westen wind. aan de kust nu en dan hard. Morgen en overmorgen: Weinig verandering Morgen zon op: 7.45 zon onder: 17.02 maan op: 19.53 maan onder: 10.57. de ramenspecialist al ruim 50 jaar Bel 01717-89 40 Rouwkooplaan 16-18 2251 AP Voorschoten LOSSE NUMMERS 60 CENT Pagina 2: Weinig openheid over kardinalen Pagina 3: Minister krijgt verdeeld advies over kernbewapening Pagina 4: Joodse geschiedenis uit schoolschrift Pagina 5: Parlementsrubriek Pagina 7: Iran is een chaos en Khomeini doet maar IMAHA (AP) BIJ het neerstorten an een Amerikaanse bommenwer- >er Is Zuidoost-Engeland in 1956 ont- napt aan een kernramp, aldus een erhaal ln de Omaha World Herald. .Er kwamen orders van boven om toombommen buiten de documen- en te houden." vernam de krant van en voormalige officier van het Stra- egischc luchtcommando, dat bij )maha (Nebraska) zijn hoofdkwar- ler heeft. „Officieel bestonden die emwapens niet." >e conservatieve. regering-Eden hield p dat moment geheim dat Ameri- aanse kernwapens in Engeland wa rn opgeslagen. Op 27 Juli 1956 stort- rie een Amerikaanse B-47 bommen- I 'erper bij de doorstartoefening neer p de vliegbasis Lakenheath, 125 ki- imeter noordoost van Londen. Bran- ende kerosine, aldus de World- lerald, stroomde naar een munitie- unker waar drie atoombommen wa- en opgeslagen. Die stonden niet op cherp, maar bevatten wel elk 3,6 ton UT, een klassieke springstof. Als lat was gefixplodeerd, zou radioac- HAcf materiaal over een groot gebied zijn verspreid. De brandweercommandant van de basis liet het brandende vliegtuig wrak i waarin vier bemanningsleden) begeren en concentreerde zijn chuimblusmaterieel op de bunker. Het was op het nippertje, aldus de Jet-geïdentificeerde zegslieden van e krant. Alle drie bommen werden leschadlgd, één zo ernstig dat hij niet onder meer naar Amerika kon wor- len teruggebracht. >e directeur van het Britse militaire entrurn voor kernonderzoek in Al- ershot, Lord Penning, bevestigde te- enover de televisie het incident, ïaar ontkende dat er gevaar voor en explosie zou hebben bestaan. ilinister Van der Klaauw: >EN HAAG (ANP) Feitelijke con- »cten met de Palestijnse bevrij-, ingsorganisatie PLO „is iets dat wij let uit de weg moeten gaan. Maar fficiële contacten, bij voorbeeld loor de minister van buitenlandse aken. zijn niet verstandig, omdat wij loor onze goede relatie met Israël in taat zijn met dit land te praten." linister Van der Klaauw, die dit gis- eren in de Tweede Kamercommissie 'oor buitenlandse zaken verklaarde, egde er de nadruk op dat het in eitelijke contacten „onze diploma- en lopen in het midden-oosten PLO- nensen tegen het lijf" niet gaat om inderhandelingen, maar om het ge- 'en van informatie, en het vragen om litleg, hetgeen „nuttig" kan zijn. Pagina 8: De Kleine Krant Pagina 9: Pagina sport: De Hannelore-show Pagina economie: Wegvervoerders moeten zuiniger rijden Pagina service: Verkeersrubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-program- ma's, weeroverzicht Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De FNV heeft woedend gereageerd op de pertinente ontkenning van minister-president Van Agt dat sociale uitkeringstrekkers en minimumloontrekkers per 1 januari 1980 „een forse dreun" zullen krijgen. De waarschuwing van de FNV dat het kabinet van plan is ingrijpende bezui nigingen door te voeren, betitelde de premier als „onzin". „Dat de premier zegt dat onze bewe ringen onzin zijn, is een stommiteit. Of hij is bezig met een gevaarlijk staaltje volksmisleiding of hij is zo naïef dat hij niet begrijpt wat een aderlating van 25 tot 160 gulden netto per maand voor een sociale uitke ringstrekker betekent," bitste FNV- voorzitter Wim Kok gisteravond na afloop van een spoedberaad van de federatieraad over de aangekondigde kortingen op de sociale uitkeringen en het minimumloon. De FNV-bestuurders overhandigden een adviesaanvraag van het kabinet aan het Col'ege Algemene Bijstands wet, waaruit blijkt dat het kabinet inderdaad van plan is om de herzie ning van de sociale wetgeving vóór 1 januari 1980 rond te krijgen. De FNV, die een vertegenwoordiger heeft in het College Algemene Bij standswet, vond het zo legde Kok uit niet verantwoord de daar ver gaarde voorkennis^ nog langer voor zich te houden. Hij vond dat met name de mensen met een sociale uit kering er recht op hebben om te we ten wat hen boven het hoofd hangt. Kok daagde ledereen uit om op basis van het wetsontwerp staande te hou den, dat er geen sprake is van een ingrijpende aantasting van de sociale uitkeringen en het minimumloon. Hij wees erop dat de mensen die na 1 januari 1980 zijn aangewezen op een sociale uitkering, bedragen zullen ontvangen die voor de laagste uitke ringen enkele tientjes lager zullen lig gen en 160 gulden voor de hoogste uitkeringen. De kortingen uitke ringstrekkers zullen straks sociale premies moeten gaan betalen gel den óók voor mensen die al een uitke ring hebben, maar zij zullen om koop krachtverlies te voorkomen een toe slag krijgen. Van de zijde van de FNV werd gesuggereerd, dat die toeslag op de wat langere termijn zal ver dwijnen. Voor de WAO-trekker betekenen de kabinetsplannen een inkomensver lies van 62 gulden netto per maand voor degene die net Iets meer krijgt dan het minimumloon. Uitkerings trekkers met een modale uitkering (32.000 gulden bruto) leveren 77 gul den ln, anderhalf modaal 131 gulden en de WAO ers met een maximum uitkering 158 gulden netto. De plan nen komen de gehuwde AOW'ers te staan op 18 gulden netto per maand en een echtpaar dat een uitkering krijgt krachtens de Algemene Bij standswet op 27,30 per maand. Vervolg op pag. 3, Ons commentaar staat op pagina 5 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ambtelijke voorbereidingswerkzaamheden binnen de NAVO over de modernisering van de kernwapens zijn „onbegrijpelijk, onnodig en uit een oogpunt van veilig heid en wapenbeheersing onaanvaardbaar." Een van de geblindoekte Amerikaanse gijzelaars wordt getoond in de tuin van de bezette ambassade TEHERAN (AFP, Reuter) Iraanse studenten en revolutio naire gardisten hebben gisteren vijf uur lang de Britse ambas sade in Teheran bezet gehouden. De Verenigde Staten weiger den gisteravond officieel de afgezette Sjah uit te leveren aan de bezetters van de Amerikaanse ambassade. SALISBURY (AP. Reuter) Zim- babwe-Rhodeslë houdt alle vervoer van graan naar Zambia tegen. In dat land dreigt groot tekort aan voedsel. Zambia is na het onklaar maken van spoorlijnen door Rhodesische troe pen helemaal afhankelijk van trans port door Zlmbabwe-Rhodesië. Dat zegt dat de voedselzendingen worden tegengehouden vanwege de aanwezigheid van guerrillastrijders in Zambia. De leider van de guerrilla beweging ZAPU, Joshua Nkomo, is een goede vriend van de Zambiaanse president Kenneth Kaunda. Pas als de guerrilla-aanvallen vanaf Zambi- aans grondgebied op blanke doelen in Zimbabwe-Rhodesië worden ge stopt, zal vervoer van graan weer worden toegestaan, aldus een be kendmaking in Salisbury. Het onmogelijk maken van alle rail- vervoer vanuit Zuldafrikaanse ha vens. via Botswana en Zimbabwe- ongeveer zestig Amerikanen, die in De fractievoorzitter van het CDA, Ruud Lubbers schrijft dit vandaag in een artikel in Trouw. Op ambtelijk niveau wil men „het fait accompli, met een compleet met aantallen en plaatsingspatroon afgeronde besluit vorming voor vele jaren. Hiermee moet ons kabinet niet uit de voeten kunnen", aldus Lubbers. Nederland zal daarom volgens de CDA-fractlevooreitter in december geen genoegen mogen nemen met een plaatsingsbesluit voor 572 kemraket- ten voor de middellange afstand. „Het is onbegrijpelijk, dat de NAVO hierop af schijnt te stevenen Er dreigt nu binnen de NAVO een be sluitvorming, die veel verder gaat dan nodig is, een „overkill". Het CDA kan en mag geen verantwoordelijk heid dragen voor zulk een escaleren de besluitvorming", aldus de fractie voorzitter. Overigens onderstreepte Lubbers, dat het niet zo mag zijn, dat Neder land met lege handen aan de onder handelingen deel zal nemen. „Slechts zij die Inderdaad geloven in eenzijdi ge ontwapening kunnen daarvan voorstander zijn", zo meende hij. Nederland zal dus volgens Lubbers iets moeten doen. De plaatsing van de raketten wil het CDA echter na drukkelijk open houden. Interessant is dat Lubbers zich voor deze stelllng- name beroept op de Amerikaans oud minister van buitenlandse zaken Kis singer. Op een spreekbeurt ln Dronten ver weet Lubbers gisteravond de PvdA „een halfslachtige houding" in te ne men die zich alleen maar laat verkla ren „uit innerlijke verdeeldheid en onzekerheid". Met de opstelling om geen besluiten te nemen tast de PvdA haar geloofwaardigheid als mogelijke regeringspartij aan, zo meende hij. „De PvdA veraint argumenten om geen kleur te bekennen. Zij plaatst zichzelf bulten het besluitvormings proces binnen de NAVO en daarmee verliest zij de mogelijkheid tot enige greep op de wapenbeheersing, Dat werk laat zij aan anderen over," aldus Lubbers. De slagen die de Nederlandse chris ten-democraten met betrekking tot de modernisering van kernwapens om de arm houden, werpen vragen op. Dit zegt de nieuwe opperbevel hebber van de Europese NAVO- strljdkrachten, generaal Bernard W. Rogers ln zijn eerste interview met een Frans persbureau. De generaal vindt het noodzakelijk dat tijdens de bijeenkomst van de nucleaire planninggroep van de NAVO, volgende week ln Den Haag. wordt besloten de 572 nieuwe raket» ten in Europa te installeren „om qua afschrikking geloofwaardig over te komen". Het artikel van de heer Lubbers staat op pagina 9 ADVERTENTIE Rhodesië over de brug over de Victo- ria-watervallen zal Zambia in nog grotere economische moeilijkheden brengen. Totdat de maatregel van kracht werd, passeerden dagelijks drie treinen met graan de Victoria- watervallen, richting Zambia. Er is genoeg voedsel voor nog een paar maanden, maar daarna wordt het hongerlijden, als de aanvoer niet weer op gang komt. De oogst in Zam bia is op niets uitgelopen, door het uitblijven van de regens en gebrek aan kunstmest. Dat kon door trans portproblemen niet worden aange voerd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat president Car ter er niet over dacht de sjah, die in de VS wordt behandeld aan een kan kergezwel. uit te leveren aan Iran. Deze uitleveringis geëist door een groep studenten, die nog steeds de Amerikaanse ambassade in Teheran bezet houdt. Amerika heeft van de Iraanse autoriteiten geëist dat zij borg staan voor de veiligheid van de het gebouw worden gegijzeld. De be zetting van de ambassade heeft ech ter de instemming van de hoogste geestelijke leider in het land. ayatol lah Khomeini. Hoewel de geestelijkheid ln Teheran had opgeroepen de acties niet uit te breiden naar gebouwen van andere landen.bestormden studenten en sol daten van de revolutionaire garde gistermiddag de Ambassade van Groot-Brlttannië. De Britse regering studeerde onmiddellijk een fel pro test naar de regering in Teheran. Vijf uur later verlieten de bezetters na aandringen van geestelijke leiders weer het gebouw. Volgens de bezet ters geven de Britten onderdak aan Bakhtiar, de laatste premier onder de sjah. Londen ontkent echter dat Bakhtiar in het land is en zegt dan ook niets te kunnen doen met het verzoek om zijn uitlevering. Tienduizenden studenten verzamel den zich gisteren bij het gebouw van de Amerikaanse ambassade en rie pen anti-VS leuzen. De demonstran ten droegen foto's bij zich van de gijzelaars in het gebouw. Volgens een van de bezetters zijn er geen gewon den onder de gijzelaars en krijgen ze goed te eten. Onder hen zouden zich ook een aantal Pakistani en Zuidko- reanen bevinden. BAZEL (ANP) - Een blinde Nederlandse student, de 20-ja- rige Bert van den Brink uit Zeist, heeft op een internatio naal concours voor geluidsja gers ln de Zwitserse stad Bazel de grote prijs van dit Jaar en de radioprijs gewonnen. Aan de wedstrijd namen amateurs uit elf Europese landen deel. De winnaar had met zijn stem en met een 17-voudig kopiëren van de band een perfect spe lend groot orkest met een bege leidend koor geproduceerd. Yerseke heeft een nieuw buitendijks industrieterrein, en dat hebben ze geweten bok. Wie aan de natte zijde van beperkte dijkbewaking een eerste paal wil slaan, moet laarzen aan. Dat leverde zo'n foto op waarvoor het woord „treffend" is uitgevonden. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De gemeentepolitie van Eindhoven heeft gisteren de voormalig geneesheer-directeur van het Catharina-ziekenhuis dr Van der S. aangehouden. Dat gebeurde in op dracht van de hoofdofficier van Justi tie, mr. A. Pfeill uit Den Bosch. Deze' Is bang dat een lopend onderzoek tegen de arts vertroebeld zou kunnen worden door een voorgenomen bui tenlands verblijf van de arts. In mei heeft dr Van der S. gedwongen ont slag genomen als geneesheer-direc teur omdat hij naar toen bleek, voor negenhonderdduizend gulden had ge manipuleerd in de boekhouding. Dit bedrag heeft hij inmiddels terugbe taald. Volgens mr. Pfeill zal het wer kelijke bedrag echter aanzienlijk ho ger liggen. Hij vindt dat nu de arts is aangehouden er haast is geboden met de afwerking van het onderzoek. ADVERTENTIE ten hoest Toonzalen. AMSTERDAM - Weteringschans 84a DEN HAAG Stationsweg 102 HEEMSTEDE Cruquiusweg 37 Ook verkrijgbaar in de betere verlichtings zaken Renault verkoopt u uitsluitend occasions waar u plezier van hcel'l. Want de Renault dealers zien u graag een volgende maal terug. Kom kijken op onze grandioze occasion show bij 250dealers. Alle merken auto's legen verrassend aantrek kelijke prijzen.Tiptop nagekeken en natuurlijk met Renault'sGou- denGarantie. Kom kijken en maak een proclrit in de auto van uw keuze. Tot ziens in de show room. RENAULT BoeLseersel (A) Boclsccrklci niet \erl in .1 kleuren en penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard. Schroevedraaiersct (B) Grote, kleine en kruiskopschroevc- draaier in een. I landgrecpjc met omslagmechaniek.\oor extra gemak. Authentiek Slavisch kleedje (Cl met Ifaai diermotief Als onder legger oT voor de sier. Lederen halstasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echt naturel leder met gevlochten koordje. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over tuiging. I it erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee*. Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: _Gim _Tcl.: Voor hel kwartaalabonnement geldt voor doeerste betaalperiode een welkomstkoning van 17. Kado naar keuze C3A. DB. DC. DD. (aankruisen a.u b.l Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw Antwoordnummer 2792. KMX) PA Amsterdam. Of bel 020-659.1X8 (uitsluitend voor opgaven). Voor bczorginlormatic 020-91.1456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1