Premier Yan Agt verwacht geen kabinetscrisis over kernwapens Kiesuwkado ,NAV0 komt met tegenvoorstel Puntverlies voor topploegen Wraakactie Italië kost acht doden In deze krant EgH mm met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Bewolking en regen HET WEER •C^fi^rKoopbv CHU waarschuwt voor isolement in internationale discussie Satelliet in oceaan Persprijs voor Trouwredacteur Weerbericht in kleur op tv Ontsnapt lid van IRA in VS opgepakt 'Over een jaar oplossing voor kernafval' Geleen bijna ontruimd 'Isp C Politie vindt vogels in diepvrieskist z Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging.- TrOUW Trouw 37STE JAARGANG NR. 10793 MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 Veel bewolking en perioden met regen, middagtemperatuur omstreeks 11 graden Wind uit zuidwest tot west. tijdelijk toenemend tot krachtig (wind kracht 6) en aan de kust tot hard (windkracht 7) Morgen en overmorgen: aanhoudend onbestendig. Morgen: Zon op: 07.43. Onder: 17.04. Maan op: 19.05. Onder: 09.54. de ramenspecialist al ruim 50 jaar Bel 01717-89 40 XZ& Rouwkooplaan 16-18 2251 AP Voorschoten LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Gastlidmaatschap voor confessioneel gereformeerden PAGINA 3: CHU wil haast met rente-aftrek PAGINA 4: Prijs meesterschap voor Ida Gerhardt PAGINA 5: Arafat oogst Europa zonder één toezegging PAGINA SERVICE: Moderubriek, strips, feuille-, ton, puzzel, radio- en tv-pro- gramma's, weeroverzicht. HILVERSUM (ANP) Minister-president Van Agt verwacht niet dat vernieuwing van de kernwapens binnen de NAVO zal leiden tot een kabinetscrisis. Van Agt gaat er van uit dat met de bondgenoten in de NAVO een regeling zal worden getroffen die ook voor tegenstanders van die wapens in ons land aanvaardbaar zal zijn. Hij zei dit zaterdagavond in het VARA- radioprogramma „Dingen van de dag". Van Agt verklaarde de mening van atoompacifisten, ook binnen het CDA, te respecteren, maar zich zelf niet tot die groep te rekenen. Volgens hem zijn er veel ethisch hoogstaande mensen, die toch menen de nieuwe WASHINGTON (Reuter, AFP) Washington rekent erop dat de ministers van bui tenlandse zaken en defensie van de NAVO-landen op 12 december bij hun beraad in Brussel akkoord gaan met WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse satelliet Pegasus 2 is zater dagavond zonder schade aan te rich ten in kleine stukken neergestort in de Atlantische Oceaan. Van het elf duizend kilo wegende gevaarte over leefde ongeveer duizend kilo de ge weldige hitte bij terugkeer in de dampkring. De satelliet viel uiteen in brokstukken met een gewicht van niet meer dan vijf kilo elk. Toen de 77,5 ton wegende Skylab in juli naar de aarde terugkeerde, werd alom voor ongelukken gevreesd. De brokken van het ruimtelaboratorium kwamen toen onschuldig terecht in i de Indische Oceaan en in Australië. 41 De NASA had het tijdstip van terug keer van de Pegasus met grote nauw keurigheid voorspelf en had gezegd' dat de kans op ongelukken zeer klein was. aangezien de baan van de satel liet voor 75 procent over water voerde. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Trouwredac teur Nico Kussendrager (29) heeft de Dick Scherpenzeel- prijs gekregen voor zijn be richtgeving over ontwikke lingssamenwerking. De prijs wordt jaarlijks toegekend voor artikelen, of een radio- of televisie-uitzending waarvan de makers er volgens een onaf hankelijke jury „het beste in zijn geslaagd het ontwikke lingsvraagstuk voor een breed publiek toegankelijk te ma ken". Vorig jaar werd de prijs uitgereikt aan de cineast Joris Ivens voor zijn filmserie over China. De overweging dit jaar de Scherpenzeelprijs toe te ken nen aan Kussendrager is, al dus de jury, de „consistente wijze" waarop hij al jaren lang, voornamelijk in Trouw, over ontwikkelingssamenwer king schrijft. Tevens spreekt de jury haar waardering uit over de brochure „Dubbel op", die Kussendrager vorig jaar in opdracht van het CNV schreef. De prijs zal 29 november wor den uitgereikt door minister De Koning (ontwikkelingssa menwerking). i.aqua-rel modernisering van de nucle aire wapens in vijf Westeuro- pese landen. Daarna kan dan een nieuw westers initiatief voor beperking van de bewa pening worden gelanceerd, al dus regeringsfunctionarissen in de Amerikaanse hoofdstad. Voor dit tegenvoorstel aan het War- chau-pact liggen de plannen al ge reed. Het eerste deel moet behelzen het besluit tot modernisering van de kernwapens, inclusief gegevens over het aantal wapens, de landen waarin ze worden gestationeerd en het tijd schema waarin ze zullen worden op gesteld. Het tweede deel van het document zou in negen hoofdlijnen weergeven wat de NAVO zich voorstelt van be perking van de kernbewapening in Europa. Wat die negen principe's in houden wilden de Amerikaanse func tionarissen nog niet kwijt. Een uit gangspunt is echter wel dat de Ameri kaanse Senaat het tweede SALT-ak- koord bekrachtigt. Trekker Washington heeft gemerkt, aldus deze bronnen, dat de Europese bondgenoten er de voorkeur aan ge ven als de Amerikansen alleen zeg genschap houden over h»t gebruik van de in Europa opgestelde kernwa pens. Met name Bonn zou bezwaar hebben tegen gedeelde verantwoor delijkheid, waarbij de Duitsers de be- PHILADELPHIA (AFP, AP) De uit de gevangenis ontsnapte IRA-strij- der Michael O'Rourke is het afgelo pen weekeinde in de Verenigde Sta ten gevangen genomen. O'Rourke wordt aan de tand gevoeld over zijn rol bij de moord op Lord Mountbat- ten, een paar maanden geleden. Volgens de openbare aanklager in Philadelphia is de guerrillastrijder van de IRA. die in 1976 wist te ont snappen uit een gevangenis in Du blin, een van de verdachten van de moord, en wordt overwogen hem uit te leveren aan Engeland. Maar de politie in de Ierse republiek zei O'Rourke slechts te beschouwen als een ontsnapte gevangene en de En gelse politie liet weten geen behoefte te hebben aan zijn uitlevering. Vandaag begint in Dublin het proces tegen de twee hoofdverdachten van de moord op Lord Mountbatten, de oom van koningin Elizabeth, die op 27 augustus door een bomontploffing op zijn jacht om het leven kwam. PHOENIX (AFP. AP) - Het zal in de toekomst mogelijk zijn radio-actief afval van kerncentrales in vrij korte tijd te neutraliseren. Dit zegt dr Rad- ha Roy, een kernfysicus met interna tionale naam. Roy zegt ln theorie een proces te hebben uitgevonden dat het radio-actieve afval „volgens een om gekeerde kettingreactie" in korte tijd neutraliseert tot een schadeloos produkt. Volgens de kerngeleerde van de Uni versiteit van Arizona heeft onderzoek uitgewezen dat de door hem ontwik kelde techniek „uiterst effectief" is voor alle soorten radio-actief materi aal. Dr Roy verwacht dat alle techni sche mogelijkheden, die de bouw van de benodigde apparatuur nu nog in de weg staan, over een Jaar zijn opge lost. slissing zouden hebben over het ge bruik van dedraagraketten en de Amerikanen over de kemlading. De Bondsrepubliek zou bevreesd zijn voor het verwijt dat Duitsland dan toch een vinger heeft aan de trekker van wapens die de Sowjet-Unie kun nen treffen. De Sowjet-Unie is al begonnen aan de voorbereiding van de terugtrekking van twintigduizend militairen en dui zend tanks uit de DDR, zoals de Rus sische partijleider en president Leo nid Breznjew onlangs had aangekon digd. In een interview met het West- duitse weekblad Der Spiegel zegt een woordvoerder van het centraal comi té van de Russische partij dat Mos- kou wel op een „positieve weerklank" rekent, maar niet op een concrete tegenprestatie van het westen. Hij herhaalde dat de Sowjet-Unie bereid is eenzijdig het aantal raketten voor de middellange afstand te verminde ren als de NAVO geen nieuwe raket ten van dit type in Europa opstelt. Binnen het jaar zouden onderhande lingen over de kernbewapening in Eu ropa tot een goed einde kunnen zijn gebracht als het westen zich maar „constructief" opstelt, aldus deze functionaris. kernwapens in het licht van de wa penbeheersing tussen oost en west te moeten aanvaarden. Ook de Unie raad van de CHU (het hoofdbestuur van de CHU) heeft zich op een verga dering op zaterdag in Utrecht uitge sproken over de kerwapenproblema- tiek. De oordeelsvorming werd neergelegd in een samenvatting van de discussie, geformuleerd door dr. J.W. van Hulst, de uit de CHU afkomstige voorzitter van de CDA-fractie in de Eerste Kamer. „Nederland mag zich absoluut niet door het innemen van een eenzijdig nationaal standpunt buiten de inter nationale discussie omtrent de kem- wapenproblematlek plaatsen." De Unieraad achtte het niet zijn taak dwingende en bindende uitspraken te doen. „Aan de regering en aan de CDA-fracties in de Tweede Kamer en de Eerste Kamer moet enige ruimte tot discussie en onderhandeling wor den gelaten", aldus de Unieraad. Als Nederland buiten de internationale discussie komt te staan, betekent dit volgens de Unieraad een Isolement, en het is schadelijk voor de uitvoe ring van het CDA-program en het regeerakkoord, waarin het terugdrin gen van de rol van de kernwapens is neergelegd. Modernisering De Unieraad was voorts van oordeel dat bij noodzakelijk gebleken moder nisering van enkele kernwapens, con tinu gestreefd moet worden naar een tweezijdige vervanging van nucleaire wapens door conventionele. „Het Is evenwel een ervaringsfeit, dat wapen- onderhandelingen de meeste kans Van een onzer verslaggevers •GELEEN Vier met propaan en butaan ge laden treinwagons, die zaterdagmiddag op de particuliere spoorlijn van de Staatsmijnen 'door nog onbekende oorzaak kantelden, hebben velen ln deze Limburgse gemeente het hele weekeinde be ziggehouden. Omdat het niet denkbeeldig was dat zich een ont ploffing zou voordoen bij het weer op de spoorbaan zetten van de wagons heeft de ge meentelijke crisisstaf erover gedacht een ge deelte van Geleen te ontruimen. Zover hoef de het echter niet te ko men. Zondagmiddag om kwart over vijf stond de laatste gekan telde wagon weer op de rails, en was alle gevaar voorbij. Uit voorzorg heeft de NS de normale spoor lijn Maastricht-Slttard over één baan geleld en de rails, die vlak langs de DSM-lijn lopen, met een na het ongeluk af gesloten. De treinreizi gers hebben daar nau welijks iets van ge merkt. Vertragingen bleven tot een mini mum beperkt," aldus een NS-woordvoerder zondagavond. t y - Met de linkervoet op de doellijn stopt Reynders (16) van AZ de bal, waardoor doelman Eddy Treytel het leer in tweede instantie kan pakken. Géén doelpunt, maar toch kwam Utrecht hiermee op 1-0. Van onze sportredactie AMSTERDAM Tenslotte deed het er niet zoveel meer toe, dat scheidsrechter Van Ettekoven in de dertiende minuut van de wed strijd FC Utrecht-AZ '67 een punt-- gave treffer zag in een nog ruim voor de lijn gestopte inzet van Utrechter Gozems. Met het annu leren van een zuiver doelpunt we gens vermeend buitenspel trok hij immers later de score voor beide ploegen in evenwicht. Van Etteko- vens beslissing leidde er wél toe, dat het tot dat ogenblik tamme duel uitgroeide tot een best aardig gebeuren, waarin Utrecht in de slotfase niet eens onverdiend dank zij eén doelpunt van Leo van Veen met 3-2 aan het langste eind greep. Het puntverlies van koplo per AZ was niet de enige misstap van een topploeg in de vaderland se eredivisie dit weekeinde. Ook Feyenoord (thuis tegen Haarlem. 1-1) en PSV (Thuis tegen Excel sior. eveneens 1-1) lieten een punt liggen, waardoor Ajax (wel win nend bij NEC. 0-3) zich weer op de eerste plaats kon nestelen. Naast de gebruikelijke serie resul taten leverde het voetbalgebeuren méér nieuws op. Johan Neeskens bedankte definitief voor de wed strijd van het Nederlandse elftal in Leipzig tegen de DDR (beslis send voor de kwalificatie voor het Europees kampioenschap) op 21 november en vanuit Madrid kwam het bericht, dat René van de Kerk hof met ingang van komende don derdag het PSV-shirt voor dat van Atletico zou gaan ruilen. De PSV- leiding ontkent, maar de miljoe nen peseta's worden in Spanje al genoemd: één miljoen gulden voor PSV en 300.000 gulden voor Van de Kerkhof. Na St. Etienne-PSV zou er worden getekend. Minister Beelaerts van Blokland, partijvoorzitter Van leeuwen en minister Scholten van Defensie (rechts) tijdens de Unieraad in Utrecht. van slagen bieden, wanneer de weder- zijdse bewapening in een bepaalde categorie een globaal evenwicht ver toont. Vervolg op pagina 3, kol. 1 MILAAN (AFP. Reuter, AP) De Italiaanse onderwereld heeft het af gelopen weekeinde in een nachtclub in Milaan vijf mannen en drie vrou wen gefusilleerd. De executies heb ben volgens de politie te maken met onenigheden tussen benden, die zich bezighouden met ontvoeringen. Een van de geëxecuteerden zou in contact hebben gestaan met de ontvoerders van de Nederlandse zakenman Maup Caransa. De politie van Milaan trof de slacht offers zaterdagmiddag aan in de ge blindeerde en gesloten nachtclub. De lichamen lagen naast elkaar, elk met één kogel door het hoofd. Dit Is ln de Italiaanse onderwereld de gebruike lijke manier van vergelding als er van verraad sprake is geweest. Volgens de politie was het vonnis slechts be stemd voor de restauranteigenaar en twee Zuidamerikanen, van wie be kend was dat zij connecties hadden met de onderwereld. De overigen zou den uit de weg zijn geruimd als „lasti ge getuigen". Onder hen bevond zich een 23-jarige Engelsman, de kokkin van het restaurant en de 19-jarige vriendin van de eigenaar. De politie, die de wraakneming de grootste uit de geschiedenis van de Italiaanse onderwereld noemde, sprak het vermoeden uit dat het hier ging om verdeling van losgelden. Het ontvoeren van welgestelde zakenlie den ls een steeds belangrijkere bron van Inkomsten voor de onderwereld. Een van de slachtoffers, de Uruguay- aan Martinez, werd al enige tijd door de politie in de gaten gehouden. Hij stond in contact met een internatio nale bende kidnappers, die ook ver antwoordelijk is voor de ontvoering van Caransa, aldus de politie. Van een onzer verslaggevers VEOHEL Een kokmeeuw, een ransuil, een steenuil, acht buizerds en een torenvalk. Dat was de vondst die de Veghelse rijkspolitie zaterdagmid dag ln de diepvrieskist van een 29- jarige Inwoner van deze Brabantse gemeente deed. De man had de be schermde vogels in huis met de be doeling ze door te verkopen aan pre parateurs. Opgezette vogels zijn op het ogenblik bij tal van mensen weer erg ln trek. BIJ de man vond de politie ook een opgezette sperwer en een merel. Ook die vogels waren zonder vergunning geprepareerd. De vogels zijn ln beslag genomen. Er is procesverbaal tegen de man opge maakt. De komende dagen zal de politie onderzoeken of met deze ont dekking mogelijk andere overtreders van de vogelwet kunnen worden op gespoord. Boc(sccrset (A) Boelscerklei met verfin 3 kleuren cn penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard. Authentiek Slavisch kleedje (C) mei fraai diermotief Als onderleggerol'voorde sier. Schrocvedraaicrsel (B) Grote, kleine en kruiskopschrocve- draaicr in eén. Handgreepje met omslagmechnnick. voor extra gemak. Lederen halstasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordje. Maak iemand abonnee op Trouw, hel Ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee-. Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: -Giro Postcode en plaats: _Tcl.: Voor het kwartaalabonnement geldt voorde eerste betaalperiode een wclkomstkoriing van 17. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.l Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend vooropgaven). Voor bczorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1