tretuige legt schuld bij medeverdachte m WÊËÊ8^wfc?\- y ft - y>' A Pensioenplichten worden wettelijk geregeld Meerderjarig worden beter trapsgewijs' Eenmalige tot350exemplaren beperkte series! ORIGINELE FRIESE SCHEERIESKIOK Jn proces tegen Siert B. 1 Korte gedingen voor Turkse christenen Zeeland schrapt Baalhoekkanaal uit de plannen Handbeschildeide wijzerplaat met bewegende scheepjes en inscriptie eerste eigenaar i ii M i i i m .J - U ATERDAG 3 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 O K oor Leo Kleyn :agen De 58-jarige in Duitsland wonende Nederlander Pieter van der Sluis heeft de :chtbank in Hagen gisteren gesuggereerd dat niet Siert B., maar wel diens medeverdachte .ugust n. in april 1945 de joodse broers Sleutelberg heeft doodgeschoten. Van der Sluis, die venals beide verdachten bij de grenspolitie in Delfzijl werkte, vertelde dat hij August N. (67) ad horen zeggen dat de broers, die ondergedoken hadden gezeten, „umgelegt" moesten orden. j getuige had overigens tot vorig lar in de veronderstelling verkeerd at de broers Sleutelberg waren vrij- elaten. Toen hij ze, vertelde hij de 'Chtbank, op de dag na hun gevan- enneming eten wilde brengen, hoor- e hij van N. dat die ze hun vrijheid ae hergeven. Pas toen de kranten de anhoudipg van Siert B. meldden. beeld van zijn gewezen collega Au gust N. op. Volgens hem zat diens pistool altijd los en was hij niet terug geschrokken voor bedreiging en mis handeling. Van Siert B. hoorde de rechtbank geen kwaad woord. Diens aanwezig heid bij de executie van de broers nomen, leek bevangen te zijn door de vrees opnieuw ingesloten te worden. Hij zat al tot 1956 gevangen, nadat hij in 1949 in Groningen tot 15 jaar was veroordeeld. Van de tot nu toe gehoorde getuigen hebben Siert B. en August N. niet veel te vrezen gehad. Maandag wordt ïuuuuiH van oiert d. iiieiuueii, nciu dij uc e*au«e van ue uruera d——.—0 hij begrepen hebben dat N. niet Sleutelberg. verklaarde Van der Sluis het proces voortgezet Verwacht Vluchtelingen uit Uruguay leggen bloemen bij het oorlogsmonument op de Dam in Amsterdam tijdens uit de noodzaak een meerdere te ge- wordt dat de rechtbank in Hagen een symbolische herdenking van alle slachtoffers „in de strijd tegen de Uruguyaanse dictatuur, die e waarheid had gesproken. iugust N., zei van der Sluis, had zijn ïugenachtig verhaal ook nog eens pgehangen, toen ze beiden in Neder- ind gevangen zaten. Zelf was hij, mder meer wegens moord op een erzetsstrijder, in Groningen tot ne en Jaar gevangenisstraf veroordeeld. n 1954 was hij in vrijheid gesteld, liert B. was toen al tot de doodstraf hoorzamen. Als B., zei hij, het beval van N. om met hem mee te gaan niet had opgevolgd, had hij de kans gelo pen zelf gedood te worden. Over de toedracht van de executie kon de getuige de rechtbank geen mededelingen doen, hoe na voorzitter Klaus-Peter Kremer hem het vuur ook aan de schenen legde. Hij wist eind deze maand uitspraak zal doen. gisteren gehouden werd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Staatssecretaris L. de Graaf van sociale ?oortdeopd'dedbr«rsrsTSj' b d™zaken w11 een uniforme pensioenregeling in het bedrijfsleven waarvan August N. hem had beschul- ligd. 'laatsvervangend commandant van le grenspolitie, Erwin Rlsch, had vol- ens Van der Sluis nog gezegd: „Laat ie arme kerels toch lopen; de oorlog toch voorbij." N. zou daarvan niets lebben willen weten en gezegd heb- len dat ze moesten worden doodge- choten. Op bevel van commandant leinrich Bordeaux waren de broers oen in een gevangenis gezet. Kort iaarop warén ze door Siert B. en August N. meegenomen en ergens loodgeschoten. B. daarover tijdens het vooronder zoek heeft verklaard. In die verkla ring heet het dat B. niet heeft gescho ten, maar de broers onder schot heeft gehouden, toen die hun eigen graf moesten graven. Van nog minder waarde was de getui genverklaring van Erwin Risch (70), de plaatsvervangend commandant van de grenspolitie in Delfzijl. Diens geheugen bleek nog ernstiger te zijn aangetast dan dat van de woensdag als getuige gehoorde commandant Bordeaux. „Ik weet het niet, ik weet het werkelijk niet," kreeg de recht bank keer op keer te horen. tot stand brengen. De staatssecretaris zei dit in Amster dam tijdens de viering van het 50- jarige bestaan van de eerste pen sioenregeling in de grafische indus- zijn laatste arbeidsinkomen en het voorkomen van pensioenverlies door verandering van baan (breuk in de opbouw van pensioenrechten) zijn trie. In zijn réde noemde hij het in het, nog steeds niet gerealiseerd", aldus bedrijfsleven gevoerde pensioenbe- De Graaf, leid onbevredigend. Een tenminste waardevast pensioen voor elke werk- Ingenomen was de staatssecretaris nemer in een redelijke verhouding tot met de eenstemmigheid van de part ners in de Stichting van de Arbeid over de toepassing van het levensja- renstelsel bij de uitvoering van de pensioenplicht. In beginsel bestaat er ook nog het diensttijdstelsel, dat eveneens een bevredigende oplossing biedt voor het vraagstuk van pen sioenverlies. Het verschil tussen de twee systemen ligt in de aanpassing van de pensioenaanspraken. Het diensttijd- stelsel gaat uit van het werkelijke aantal jaren dat een werknemer bij een bedrijf in dienst is. terwijl het levensjarenstelsel de totale actieve loopbaan in de berekening van het pensioen opneemt. De regeling van de wettelijke pen sioenplicht zal, volgens staatssecre taris De Graaf, worden voorafgegaan door de indiening in het nu lopende parlementaire Jaar van het wetsont werp tot de instelling van een Pen sioenkamer. Deze kamer krijgt tot taak de bestaande pensioenregelin gen in het bedrijfsleven te bestuderen en te registreren. AMSTERDAM De volgende week worden er veertien korte gedingen gevoerd ten behoeve van leden van een groep van 41 Turkse christenen De meesten zijn al sinds 22 septem ber ondergedoken omdat zij het land uitgezet dreigen te worden. Zij behoren tot de Syrische en Ar meense Turken die, na een langdurig verblijf in de Sint Jan-kathedraal in Den Bosch, hun toevlucht hadden gezocht tot de Grbte Kerk te Almelo Toen bleek dat het verblijf daar geen garanties bood tegen uitzetting, be sloten zij zich schuil te houden op verschillende onbekende plaatsen in het land. De Turkse christenen en hun belan genbehartigers hebben verschillend! malen vergeefs bij staatssecretaris Haars (Justitie) aangedrongen op le galisering van hun verblijf. Zij menen recht te hebben op de status van vluchteling, omdat de leden van deze religieuze minderheid in Turkije on derdrukt worden. Staatssecretaris Haars vond dat e geen aanwijzingen waren dat de Tu ken na terugkeer in hun vaderlan risico's lopen en wees de asielaanvri gen van de hand. In de korte gedi) gen die volgende week op verschillei de plaatsen in het land worden g( houden zal geëist worden dat de Tu ken in het land mogen blijven totds de Raad van State, als hoogste reel tscollege, zich heeft uitgesproke over de positie van de Turkse christt nen. Haars wilde de vreemdelingen deze gelegenheid niet geven. De Turkse christenen worden onder andere gesteund door het Algemeer Diakonaal Bureau van de gerefor meerde kerken en de Verenlgin: Vluchtelingenwerk Nederland. Dez laatste heeft bij de Tweede Kame aangedrongen op herziening van d besluiten van Haars. Volgens de vere niging zijn niet alleen oude feltei over de omstandigheden van de Tur ken niet goed gewogen, maar zijn ei inmiddels ook nieuwe feiten bekend, die asiel rechtvaardigen. De vaste commissie voor Justitie van de Tweede Kamer heeft staatssecre taris Haars gevraagd snel te reageren op het pleidooi van de Vereniging Vluchtelingenwerk. ADVERTENTIE ^iet gunstig Angst ïetuige Van der Sluis hing gisteren n zijn verklaring een weinig gunstig i. )EN HAAG De Eemshaven is, in le ogen van de regering, geschikt 'oor de aanvoer en opslag van vloei- iaar petroleum gas (LPG) op beperk te schaal. Er is in ons land behoefte &an slechts één grootschalig LPG- station, aldus de regering. Zoals ge meld staat de regering positief tegen over zo'n station in het Europoort- Ifebied. IDe Eemshaven kan dienen als plaats fwaar LPG voor louter regionaal ge bruik wordt aangevoerd. Dat blijkt uit de gisteren verschenen LPG-nota van de regering. De Eemshaven is eerder aangewezen als plaats, waarin de jaren tachtig vloeibaar aardgas (LNG, niet te verwarren met LPG) uit Algerije zal worden aangevoerd. Op de moord op de broers Sleutel berg wist Risch in het geheel geen licht te werpen. Naar zijn zeggen was het hem zelfs niet bekend dat de broers nog even in de gevangenis hadden gezeten. Hij bevestigde dat hij ze had willen vrijlaten, maar vol gens hem wilde iedereen bij de grens politie dat. Uitlatingen van August N. die daarvan geen blijk gaven, waren hem naar zijn zeggen niet ter ore gekomen. Rlsch bevestigde de al door Bor deaux gewekte indruk dat niet zozeer vergeetachtigheid, als wel angst en onwil de getuigenverklaringen van oud-nazi's kleuren. De commandant van de grenspolitie en zijn plaatsver vanger wisten zich nog van alles te herinneren, maar beriepen zich op hun slechte geheugen wanneer mis dadige acties, zoals executies van ille galen, ter sprake kwamen. Vooral Risch. die zijn advocaat had meege- 'Na twaalfde jaar geleidelijk meer rechten' AMSTERDAM (ANP( Kinderen zouden van hun twaalfde jaar af geleidelijk meer bevoegdheden moeten krijgen, meent de oud-kinderrechter mr. 8. Slagter. Dit „trapsgewijs" meer derjarig worden lijkt hem beter dan het huidige systeem, waarin „men abrupt van volstrekt onmondige tot volwassene wordt gebombardeerd bij het bereiken van de 21-jarige (straks achttienjarige) leeftijd." Mr. Slagter. wiens mening ter sprake kwam op de gistereh in de Vrije Uni versiteit gehouden vergadering van de vereniging voor familie- en Jeugd recht, vindt dat kinderen vanaf twaalf jaar het recht zouden kunnen opeisen om hun zakgeld naar eigen goeddunken te besteden, om lid te worden van ontspanningsverenigin gen en ook om zich zelfstandig tot een hulpverlener te wenden. Van veertien Jaar af moeten kinde ren, vindt mr. Slagter, vrij zijn in school- of beroepskeuze en moeten zij ook zonder toestemming van de ou ders een huisarts of een tandarts kun nen raadplegen. Boven de zestien jaar moet men vrij zijn in de keuze van relaties en van de plaats waar men wil wonen. Ook moet men zelf standig de hulp kunnen inroepen van een specialist, lid kunnen worden van organisaties op politiek of levensbe schouwelijk terrein en zelf een ar beidsovereenkomst kunnen aangaan. Al die bevoegdheden zouden in de wet moeten worden vastgelegd. Mr. Slagter voelt niets voor algehele opheffing van het verschil meerderja rig/minderjarig, zoals wel bepleit wordt in kringen die zich met het jeugdrecht bezighouden. Mr. Slagter meent dat daardoor geen feitelijke emancipatie bereikt zou worden, om dat bij gelijke rechten toch „de sterk ste" zegeviert. „Alleen door de zwak kere (het kind) extra rechtsbescher ming te geven kan gelijkwaardigheid worden bereikt", aldus de oud-kin derrechter. Hij meent dat als de rechtspositie van minderjarigen beter wordt gere geld. de rol van de kinderbescher ming kleiner kan worden. Nu kan alleen de kinderbescherming corrige rend optreden indien een conflict tus sen ouders en kinderen te Loog op loopt: het kind kan dan eventueel aan de ouderlijke macht worden ont trokken en onder toezicht worden ge plaatst. Daar wordt niemand wijzer van, aldus mr. Slagter, want het kind verruilt het ene gezag voor het andere en de ouders worden in hun zelfres pect gekwetst. MIDDELBURG (ANP) Provinciale staten van Zeeland menen dat zij niet kunnen meewerken aan uitvoering van het plan voor aanleg van het Baalhoekkanaal. Dat kanaal moet volgens de plannen de verbinding vormen tussen het industriegebied op de linker Schelde-oever bij Ant werpen en de Westerschelde. Het zou over het gebied van Oost-Zeeuws- Vlaanderen komen te lopen. De staten waren het gisteren una niem eens met een voorstel van gede puteerden om het kanaal uit het streekplan Oost Zeeuws-Vlaanderen te schrappen. Dat schrappen bete kent niet dat het kanaal definitief van de kaart is. De minister (van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) kan een afwijzend standpunt innemen tegenover het Zeeuwse besluit. Gedeputeerde mr. J. P. Boersma zei dat het provinciaal bestuur verant woordelijk is voor de ruimtelijke or dening in zijn gebied. Het kanaal dient uitsluitend een Belgisch be lang; met deze beslissing laten we duidelijk zien hoe we erover denken, aldus mr. Boersma. „Het is niet de bedoeling dat we de Belgen in de wielen rijden, maar dat neemt niet weg dat wij over het kabaal heel andere ideeën hebben dan de Bel gen". Boersma zie zei ook dat b)J de onderhandelingen op regeringsni veau tussen Nederland en België over allerlei onderwerpen Zeeland niet be trokken wordt. Certificaat van Echtheid Eengenummerd en gedagtekendCer- tificaat van Echtheid dat door EBS notarieel is vastgelegd, vergezelt uw klok. Dit vermeldt een omschrijving van de wijzerplaat en uw naam als eerste eigenaar. Uitdrukkelijk isook de garantie opgenomen, dat van beide series slechts 350 exemplaren voor de gehele wereld worden vervaardigd. Deze beperking is vastgelegd in een akte ten kantore van Mr. J. E. Gold- hoom, notaris te Loenen. Daarnaast vervult het Certificaat de taak van Garantiebewijs voor 2 jaar op het uur werk en Verzekeringsbewijs tegen breuk, brand, diefstal e.d. gedurende 2 jaar. EBS B.V., Vreeland. Reg.nr. 52586 K.V.K. Utrecht. Weinig dingen in huis dragen zoveel bij aan de sfeer, als de rustige tik van een klok. Met zijn vertrouwde tonen geefl-ie méér aan dan de tijd alleen, is 't een bron van gezelligheid. Zo'n rijk bezit in huis is een Friese staartklok nu ook. Daarbij kunt u kiezen uit de hier afgebeelde Friese scheepjesklok met bewegende scheepjes naarauthentiek model of een echte Friese staartklok, zonder bewegende scheepjes maar met scheepjesschildering en maan- aanduiding. Beide klokken zijn een sieraad aan de muur, vervaardigd door vader-op-zoon klokkenmakers uit hoogwaardige materialen en door zijn exclusieve vierjaargetijden wijzerplaat met naamsinscriptie van de eerste eigenaar ook bijzonder persoonlijk. Om de waarde ook voor de toekomst te verzekeren, worden er voorde hele wereld slechts 350 van beide Friese klokken vervaardigd. Ouderwets ambachtswerk als kwaliteits kenmerk Elk vande350 klokken iseen juweeltje van schoonheid. Vervaardigd in de zelfde klokkenmakerswerkplaatsen als vroeger en met hetouderwetse vak manschap en liefde, die aUe mooie dingen kenmerkt. Neem bijvoorbeeld deze Friese scheepjesklok met bewe gende scheepjes. Het hart ervan is een ééndaags met de hand gemaakt ko peren precisie-uurwerk, geheel naar het originele model. Het uurwerk heeft een bel, die elk heel en half uur slaat én een wekker. Met elke slag van de slinger bewegen op de wijzerplaat twee 17e eeuwse scheep jes, die de Hollandse vlag voeren. Rond de massief koperen wijzerplaat zijn de vierjaargetijden gestileerd. De Friese staartklok zonder bewe gende scheepjes kent een acht-daags Westminster uurwerk dat op elk kwar tier slaat Op de hele uren klinken de zuivere tonen van het 8-gongstaaf speelwerk door uw huis. Door dit melodie-werk is er geen plaats .voor bewegende scheepjes, die in dit model vervangen zjjn dooreen maan-aandui- ding. Diepe houtgfans straalt u tegemoet De kast van beide modellen is wat je noemt een pronkstuk. In edel massief eiken of gloedvol wortelnoten. Dc figuren die de kap bekronen zijn gebronste beelden. De ornamenten, het kaslsierstuk met Vader Tijd en de kettingen zijn vervaardigd uit massief koper. De gewichten uit koperpijp ge vuld me t lood. Met hun hoogte van 143 cm en 41 cm breedte zijn deze Friese klokken met recht klokken van for maat aan uw muur. Belegging die klinkt als een klok Tijd is geld", zo is het ook met deze klok die met elke tik zijn waarde een beetje vermeerdert. Hoeveel méér valt niet exact te zeggen. Maar wel dat eerlijk ambachtswerk schaarser wordt en dat het beperkte aantal van 350 stuks ook meehelpt aan die waarde stijging. Een bezit voor uw leven Voor u in de eerste plaats, maar ook voor uw kinderen later en zelfs uw kleinkinderen. Dat maakt deze klok ken zo waardevol, vooral ook door de exclusiefbeschilderdc wijzerplaat met naamsinscriptie van de eerste eige naar. Friese klokken als deze zijn nergens te koop. Dooreen exclusieve samenwerking tussen EBS in Vree land en de klokkenmakers in Friesland profiteert u van een rechtstreekse ieveringsprijs. Voor de Friese scheep jesklok met bewegende scheepjes be draagt die f2.790,- incl. BTW) en voor de Friese Staartklok, zonder bewe gende scheepjes maar met maanaan- duiding en speelwerk, f2.490,- (incl. BTW). Deze bedragen kunt u ook in 12 termijnen voldoen. Aflevering, op hangen en afstellen geschiedt gratis. Telefonische informatie: 02943-3944 "1 Intekenformulier Friese staartklokken in twee uit- j voeringen met vier jaargetijden J wijzerplaat van koper en met naams- I inscriptie Uit de omschreven unieke series van 350 klokken wens ik: ex. van de originele Friese R(jke beloning voor prompte betalers Wie binnen 10 dagen na bestel ling het gehele bedrag of de eerste termijn voldoet, belonen wij met een 17-steensZwitsers zakhorloge. Intekening beperkt tot 350 stuks Bestelling van één of meer van de om schreven Friese klokken is uitsluitend mogelijk via onderstaand Intekenfor mulier. Dit dient volledig ingevuld aan ons te worden teruggestuurd. Bestellingen worden in volgorde van binnenkomst afgehandeld. Zodra het aantal van 350 in één van de beide series bereikt is, worden verdere or ders binnen deze serie terzijde gelegd. Gratis klokkleedje. Om de klok volledig pronkklaar te maken, wordt een bijpassend klok kleedje naar oorspronkelijk patroon als een borduursel GRATIS bij geleverd. Welkom in onze showroom Eerst dc klokken eens rustig bekijken? Dat kan, alle dagen van de weck (ook zondags). Belt u ons even voor een afspraak 02943-3944 of 3301. Wij leiden u dan graag rond in onze showroom. Heren straat 60-62 in Breukclcn. Ook zenden wij u een kleurenfoto plus uitgebreide informatie op verzoek toe. Staartklok met bewegende scheep jes le bestellen. De prijs van deze exclusieve klok bedraagt f2.790,-. O ex. van de Friese Staart klok zonder bewegende scheepjes maar met maanaanduiding en achtdaags uurwerk te bestellen. Dc prijs van deze bijzondere klok be draagt f2.490,-. Beide bedragen kan ik ook in 12 termijnen voldoen. Ik kies voor betaling: O bij aflevering O in 12 termijnen Aflevering alsmede ophangen en afstellen geschiedt GRATIS. Bij de klok ontvang ik een genummerd cn gedagtekend Certificaat van Echt heid, dat door EBS notarieel is vast gelegd, cn dut levens dient als Ga rantiebewijs op het uurwerk voor 2 jaar en als bewijs voor de twee jarige verzekering legen breuk, brand, diefstal e.d. Bij betaling van het gehele bedrag of dc eerste ter mijn binnen 10 dagen heb ik recht op een fraai doublé zakhorloge als geschenk. Tevens ontvang ik een gratis borduursel voor een bijpas send klokkeklcedje. Op de wijzerplaat de volgende naam schilderen: (niet méér dan 14 letters) Voor de uitvoering van de kast kies ik voor O Wortelnoten O Eiken O een exemplaar van beide klokken eerst in de showroom. Weena 152 inRotterdam(t.o. Centraal Station) te komen bekijken. Vooraf bel ik 02943-3944 of 3301 voor een af spraak (ook zondags). ccn exemplaar van beide klokken eerst in dc showroom, I Icrcnstraat 60-62 in Breukclcn tc komen be kijken. Vooraf bel ik 02943-3944 of 3301 voor ccn afspraak (ook zondags). Naam: Straat: Postcode Plaats: TcL: Geboortedatum: Handtekening: In gesloten envelop zonder postzegel verzenden aan: EBS B V, Antwoordnummer90, 3600 ZK Vreeland Series bcpfcrkl lot 350 stuks

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9