ANC misschien achter schietpartij in Soweto I Medewerker Khomeini gedood in Azerbeidjan IK VERDIEN GOED EN MIJN PENSIOEN LIJKT NERGENS OR Jacques Mesrine kreeg Bonnie en Clyde-einde Indonesië: Oost-Tïmor hongert F'. Nieuwe machthebber Bolivia trekt de teugels strak aan HBk\ ^_nt?F nrr hft i? wm nitnifi NEEM 5 MINUTEN VOOR STRAKS. VOOR JE PENSIOEN. Twee zwarte politiemannen gedood Ruzie in Japanse regeringspartij stop de ss-20-raket" Meest gezochte boef van Frankrijk steun de wederopbouw Gironr. 3580163 Huis aanvaardt deel van Carters eneFgieprogramma Regering Iran praat met Koerden ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De aanval van gistermorgen op de Orlando-politiepost In de Zuldafri- kaanse zwarte woonstad Soweto is waarschijnlijk onderdeel van een sabotage- en geweldcam- pagne van het verboden Afrikaanse Natinale Congres. Bij de actie uitgevoerd met automati sche geweren en handgranaten zijn twee politiemannen gedood en één raakte gewond. Ook een burger liep verwondingen op. ELm* De aanval duurde slechts enkele mi nuten en terwijl zestig ongewapende politiemannen zich in twee barakken onder hun bedden schuil hielden vuurden drie of vier zwarte agenten met pistolen en revolvers op de groep aanvallers. Deze zeker vier man sterk volgens de politie wist te voet ongedeed te ontsnappen. Inmiddels zijn overal uit het gebied van Witwatersrand politiemensen naar Soweto gekomen om deel te nemen aan de huis-aan-huisspeur- tocht naar de daders. Onder hen is LA PAZ (Reuter, AP, AFP) De nieuwe machthebber in Bolivia, kolonel Alberto Natusch Busch, heeft de staat van beleg afgekondigd, het parlement ontbonden en de grondwet telijke rechten voorlopig opgeschort. Zichzelf heeft hij tot president benoemd. Met enige moeite is hij er inmiddels ook in geslaagd een regering bij elkaar te krijgen van acht burgers en vijf militairen. Natusch. die direct na de machtso- vername beloofde de politieke en in dividuele vrijheden te zullen respec teren, zegde al snel algemene verkie zingen toe. Nu alle politieke partijen van links tot en met het politieke centrum hebben geweigerd hun goed keuring aan de staatsgreep te hech ten, is de kans niet groot meer dat er iets van de geventileerde beloftes waar gemaakt zal worden. De poging van Natusch om het parlement al thans voor een deel voor zich te win nen, liep op niets uit. De nieuwe regering heeft zich ook het recht aangemeten manifestaties en politieke bijeenkomsten te verbie den. Het stakingsrecht kan worden beperkt. Mensen kunnen zonder vorm van proces worden vastgehou den. Ondanks de enorme onrust in La Paz afgelopen donderdag was het straatbeeld in de Boliviaanse hoofd stad gisteren weer vrijwel normaal. De tanks en legervoertuigen waren weer uit het straatbeeld verdwenen. Wel werd nog op uitgebreide schaal gestaakt. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat WASHINGTON (AFP) De VS heb ben besloten alle militaire en econo mische hulp aan Bolivia te staken met het oog op de in dat land ge pleegde staatsgreep. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington gisteren officieel be kendgemaakt. De woordvoerder van* het ministerie, Tom Reston, zei dat zijn land het verbreken van het grondwettelijke proces betreurt en1 dat de betrekkingen met Bolivia, ook de diplomatieke, momenteel worden bestudeerd. politiechef Gelderhuys. De comman dant van de veiligheidspolitie in So weto, Visser zei: „We hopen op een snelle aanhouding maar je moet wel heel gek zijn om toe te zeggen dat je al binnen enkele dagen arrestaties verwacht." Kolonel Visser zei dat de schietpartij kort na middernacht begin toen drie mannen met Russische geweren schoten op de wachtpost. Eén zwarte agent was meteen dood, de ander overleed later in het ziekenhuis. Twee anderen moesten met verwondingen worden behandeld. De overige wacht hebben agenten beantwoordden het vuur, waarna de schutters weg vluchtten. De andere zestig politiemannen hoorden de schietpartij wel maar wa ren niet gewapend en konden dus niets doen. Nadat de aanval was ge ëindigd maakten de ongewapende agenten zich snel uit de voeten en zochten een schuilplaats in bomen of huizen. Het is nog niet duidelijk of één van de vier aanvallers met een wapen de zestig agenten onder schot heeft gehouden. Bisschop Desmond Tutu, de secreta ris-generaal van de Zuidafrikaanse' raad van kerken heeft de aanval ver oordeeld. Hij waarschuwde dat de actie „het werk lijkt van wanhopige mannen. Ontelbare duizenden zwar ten worden wanhopig vanwege de on menselijke en onderdrukkende voor waarden, waaronder de apartheids- wetten hen dwingen te leven." Als er niet snel iets wordt ondernomen zal zulk geweld zich enorm uitbreiden, aldus de bisschop. Ook David Thebe hali, de voorzitter van de gematigde gemeenschapsraad van Soweto noemde de aanval zinloos. TOKIO (Reuter) De Liberaal-De mocratische Parij, de regeringspar tij van Japan, is verscheurd door een onderlinge twist over de vraag wie premier moet worden. De strijd gaat tussen de zittende premier Ohira en zijn aartsrivaal, Takeo Foekoeda. Tijdens een bijeenkomst van de aan hangers van Ohira in het parlement, werd deze gisteren namens de fractie als premier gekozen. Deze vergade ring werd echter door de aanhangers van Foekoeda geboycot. Een van de parlementsleden haalde na afloop van de vergadering de bank weg waarmee de deur van de vergader zaal was gebarricadeerd. Na afloop van de vergadering van een deel van de parlementsfractie konden alleen zeer intensieve be sprekingen voorkomen dat er na mens de fractie van de LDP twee kandidaten voor het premierschap werden voorgesteld. Het zou de eer ste openlijke breuk in de gelederen van deze partij zijn tijdens een parle mentsvergadering, sedert 1955. De voorzitter van het parlement zeg de toe de plenaire vergadering niet te zullen heropenen zolang de LDP geen overeenstemming heeft bereikt over één kandidaat. ADVERTENTIE De Sovjet-SS-20-rakettep betekenen een nieuwe ronde in de kernwapenwedloop. Ondanks diverse verzoeken ^o.a. van de Socialistische Internationale) om stopzetting van de produktie gaat Breznjev er keihard mee door. Bovendien gaat hij dreigen er nog een schepje bovenop te doen. Een duidelijk bewijs van de koude- oorlogsmentaliteit van het Kremlin, en geheel in strijd met de ontspanning. De dreiging met vernietiging van een deel van W.-Europese bevolking is onaanvaardbaar. Daarom vragen wij iedereen om met onze aktie mee te doen. Oók organisaties als de Gereformeerde en Hervormde Synode, die het tot nu toe hebben laten afweten. (Waarom eigenlijk??) Na ontvangst van uw bijdrage (vooral bestemd om meer adverten ties te kunnen zetten) op giro 4074478 van Comité Stop de SS-20- raket, Postbus 15366 ZG Megen, ontvangt u een aktiepakket, met o.a. stickers, raambiljet, documentatie en handtekeningenlijst. de staatsgreep niet geheel volgens plan was verlopen. Premier Guevara Arze riep vla een radiostation de be volking op tegen de nieuwe macht hebbers in opstand te komen. Hij kondigde aan door te zullen gaan met de strijd tegen de nieuwe regering samen met het merendeel van het ondergedoken kabinet. Nu het groot ste deel van de strijdkrachten zich kennelijk niet meer verzet tegen de machtswisseling is de kans op succes van ondergronds verzet wel zeer klein geworden. ADVERTENTIE Landelijke aktle voor NICARAGUA De onderstaande organisatie* doen een beroep op de Nederlandse bevolking bij te dragen tot de wederopbouw van Nicaragua. Na 45 jaar Somoza-dlktatuur la het land vrijwel vorwoest. Vooral de bevrijdlngsstrijd en de meedogenloze onderdrukking van de bevolking hebben erg veel offers gekost. Vrijwel alle ziekenhuizen zl|n verwoest: de scholen hebben absoluut geen voorzieningen; er zijn talloze oorlogsslachtoffers; de fabrieken zijn plat gebombardeerd; er Is te weinig voedsel omdat er tijdens de strijd tegen Somoza niet gezaaid Is Daarnaast zit de Regering van Nationale Wederopbouw ook nog met de erfenie van het Somoze-tljdperk: «lachte medische voorzieningen, een analfabetisme van 60 procent, krottenwijken, een werkloosheid van 50 procentOm hieraan een eind te maken heeft het Nicaraguaanse volk gevochten; tienduizenden mensen zJjn gevallen voor het Ideaal van een vrij en rechtvaardig Nicaragua. Nu, na 45 jaar onderdrukking, kan dat eindelijk verwezenlijkt worden, maar daarbij hebben ze uw hulp hard nodig. Steun daarom de Regering ven Nationale Wederopbouw door geld over te maken op: ten name van het Nicaragua Komité Nederland te Utrecht, onder vermelding van: Wederopbouw. Onze dank namens het volk van Nicaragua: CPN, D'66, PPR, PvdA, CDA, PSP, Chili Komlteo, FUK, El Salvador Komltee, Derde Wereld Centrum, MIAC, Land. Ver. van Wereldwinkels, Peru Komitee, SKAN, Venceremos/Ver. voor solidariteit met Cuba, IKVOS, EMMAUS, EPV, HIVOS, Krltieee Gemeente IJmond, NUFFIC, ANJV, KWJ, 1KB, PSP-jongeren, Jonge socialisten In de PvdA, Guatemala Werkgroep, KEN, NW- jongcren Contact, Landelijk Overleg Grondraden, NOVIB. Nicaragua Komité Nederland, 030-718163. JAKARTA (Reuter, AP) In donesië heeft toegegeven dat op Oost-Timor een hongers nood heerst, die misschien nog erger is dan die in Cam bodja. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Mochtar Koesoemaatmadja heeft aangedrongen op hulp in de vorm van geld en trans portmiddelen. Voor voedsel* kan Indonesië zelf wel zorgen. Volgens hulpverleners moeten blik semsnel voedsel en medicijnen wor den verspreid omdat anders duizen den sterven tijdens het in december beginnende regenseizoen. Dan wor den de dorpen namelijk onbereik baar. Minister Koesoemaatmadja noemde als transportmiddelen die snel nodig zijn: vrachtwagens om het voedsel op het eiland te vervoeren, helikopters voor afgelegen gebieden en landingsvaartuigen om de voorzie ningen op het eiland te brengen. Het Indonesische Rode Kruis en twee internationale hulporganisaties zijn inmiddels een spoedoperatie begon nen om de levens van de 300.000 Oost- timorezen te redden. Er zijn drie heli kopters ingezet voor transporten naar 60.000 mensen in de meest afge legen streken van het eiland. Tegen standers van de Indonesische ver overing van het oorspronkelijk Por tugees koloniale eiland, met name groeperingen in Australië, hebben Ja karta beschuldigd van opzettelijke voikenmoord. Op de vraag aan de minister wat hij voelde bij het zien van de foto's van uitgemergelde kin deren zei Koesoemaatmadja: „Na tuurlijk doet het mij wat; het ls per slot van rekening ons volk." De autoriteiten richtten gisteren ook een beschuldigende vinger naar de afscheidingsbeweging Fretelin, ge vormd nadat de Portugezen zich van Oost-Timor hadden teruggetrokken. Jakarta stelt dat veel van de honge renden min of meer ln gijzeling wor den gehouden door het Fretelin. Van een onzer redacteuren PARIJS Jacques Mesrine, Frankrijks meest gezochte misdadiger, is niet meer. Zo'n vijftig scherpschutters heb ben hem gisteren in Parijs in een hinderlaag gelokt en hem in zijn auto met kogels door zeefd. Niet alleen Mesrine's leefwijze deed denken aan die van het Amerikaanse stel Bonnie en Clyde in de jaren twintig, ook zijn gewelddadi ge dood is een kopie van het Texaanse duo. Onder leiding van politiechef Mauri ce Bouvier persoonlijk hadden de tientallen politiemannen hun posities ingenomen bij de Porte de Cllgnan- court in het noorden van de Franse hoofdstad. De groep hield zich al eni ge weken met de zaak-Mesrine bezig. Sinds enkele dagen wist de speciale brigade waar „volksvijand nummer één" zoals politie en Justitie hem noemde zich ophield. Toen zijn grijze BMW zich gistermiddag vlak bij de straatmarkt van de wijk aandiende werden zeker 21 schoten op hem afge vuurd waarvan er 18 Mesrine raakten. Voordat Mesrine een greep kon doen naar de twee handgranaten, die hij ln zijn auto had liggen, was het al ge beurd. Zijn vriendin raakte levensge vaarlijk gewond door een kogel ln het hoofd. „U denkt toch niet dat we hen met een arrestatiebevel zouden heb ben benaderd", schamperde een poli tieman na afloop van de actie. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft ingestemd met de vorming van een Energle-mobllisatieraad, die be voegd is om de constructie van spoedeisende energieprojecten te versnellen. Hiermee is een belangrijk onderdeel van het door president Carter voorgestelde energieprogrami ma aanvaard. De maatregel maakt het mogelijk om bepaalde wetten bulten toepassing te laten om de vergunningsprocedure te versnellen, voor zover de president en belde huizen van het Congres daar mee instemmen. TEHERAN (Reuter, AFP) Gewapende mannen hebben gisteren de speciale afgezant van ayatollah Khomeini in Tabriz in de provincie Azerbeidjan, ayatollah Mohammed Ali Qazi Tabatani, doodgeschoten. Wie precies voor de aanslag verantwoordelijk is. was gisteren nog niet duidelijk, maar de daders worden gezocht in de anti-clericale ondergrondse beweging Forqan. Tabatabai was de vertegenwoordiger van Khomeini in de provincie Azer beidjan, het gebied waar ayatollah Sjariat-Madari, die als aanzienlijk ge matigder bekend staat dan Khomei ni, grote invloed heeft. SjariatMada- ri is voor een grotere terughoudend heid in de politieke activiteiten van de geestelijkheid- Zowel Khomeini als Sjariat-Madari betuigden gisteren hun deelneming met het overlijden van Tabatabai. Khomeini noemde de aanslag een „teken van zwakte van onze tegenstanders". Hij sprak de vrees uit dat Tabatabai wel niet het laatste slachtoffer zal zijn dat valt in de strijd voor de verwezenlijking van de islamitische staat. Autonomie De regering van Iran heeft een officië le vredesmissie naar de door de Koer den heroverde stad Mahabad ge stuurd om met de Koerdische leiders te gaan praten over regionale autono mie. De delegatie bestaat uit minister van binnenlandse zaken Hasjem Sa- baghian, minister van provinciale aangelegenheden Forouhar en direc teur van de begroting Ezzatollah Sa- habi. Het drietal werd met een heli kopter overgebracht naar de kazerne in Mahabad, waar zich nog steeds regeringsgetrouwe groepen ophou den. Bij aankomst in Mahabad ver klaarde minister Forouhar voor een grote menigte Koerden: „De regering zal aan uw legitieme rechten tege moet komen", waarmee hij de harten van de aanwezigen direct al gestolen had. De besprekingen zullen gevoerd wor den tussen het ministeriële team enerzijds en de geestelijk leider van de Koerden, sjeik Ezzedin Hosseini en de leider van de Koerdische Demo cratische Partij, Abdulrachman Kas- semloe, anderzijds. De KDP wil dat Koerdische functionarissen verant woordelijk worden voor de veiligheid in het gebied. Kleine linkse groepe ringen vinden dat het leger van de centrale regering geheel uit Koerdis- tan dient te worden teruggetrokken. Enige tijd bestond de vrees dat de vredesmissie niet zou doorgaan we gens een overval op Iraanse militai ren op de weg tussen Sardasjt en Baneh, die aan een kolonel en twaalf soldaten het leven kostte. De Iraanse radio nam gisteren de spanning hier over weg met de mededeling dat de overvallers Perzisch hadden gespro ken en geen Koerdisch. Het officiële standpunt van de Iraan se regering was tot dusver dat alle Iranezen gelijk zijn en dat regionale autonomie dus niet nodig is. De KDP werd steeds gekenschetst als een se paratistische groepering. De rege ringsdelegatie Uet gisteren zelfs door schemeren te overwegen het verbod op de KDP op te heffen. Sabaghian zei bij aankomst in Mahabad: „Bin nen het raamwerk van de islamiti sche republiek zijn aile partijen vrij". De regeringsdelegatie zal de komen de dagen bezoeken brengen aan ver schillende steden en dorpen ln Koer- distan voor overleg met de plaatselij ke leiders. ADVERTENTIE Mensen met een vrij beroep als het mijne meer dan de helft van, wist u dat? En het bete- betalen een verplichte pensioenpremie, die kent dat ik nu (inclusief de te verwachten flink kan aantikken. Toch zou mijn pensioen winstdeling van die maatschappij) een aan- als ik het daarbij zou laten in geen enkele ver- vulling heb Waarmee ik totaal op ruim het dub- houding staan tot wat ik nü al verdien. Van- bele aan pensioen per jaar kom. daar dat ik nou een levensverzekering met lijf- Mooi op tijd gedaan, zei m'n adviseur. Ove- rente-clausule genomen heb. rigens,als jegoed nagaat is het inderdaad maar Daar betaalt de belasting in mijn geval een kwestie van 5 minuten. Daar waar u uw verzekeringen heeft lopen, ligt nu een be langrijk gratis blad vobr u klaar: Pensioen in Nederland, met feiten, iriterviews, voorbeelden, suggesties. Dat móet u lezen. Haal 'm bij uw verzekeringsadviseur de man die u snel en vakkundig adviseert over uw persoonlijke pen- sioensituatic, over het financieel verzorgd zijn van uw ge zin. Ook te bestellen via Bureau Voorlichting Verzekering, Antwoordnummer 89,2 500 VD Den Haag, tel. 070-614731, toestel 123. Doe het vandaag nog. Publikatie Bureau Voorlichting Verzekering, Den Hug. Weinig misdadigers hebben de afge lopen tien Jaar zoveel het nieuws ge haald ais Mesrine. die zichzelf be schouwde als een moderne Robir Hood maar het zeker niet was. Mesrl ne was een killer zonder mededogen uit de weg ruimend die hem op he verkeerde moment voor de voeter kwam. Het was een sadist, die, dal blijkt uit zijn autobiografie „Doder, zonder wroeging", geen moment spijt had van zijn daden. De 42-jarige Mesrine kwam uit een middenklasse-milieu en studeerde af als architect. Maar ln 1961, op 23 Jarige leeftijd, besloot hij zich verdei aan de misdaad te wijden. Zijn eerst arrestatie volgde weldra. HIJ were voor illegaal wapenbezit veroordeelt tot een boete van tweehonderd gul den. Zijn verdere carrière werd een aaneenschakeling van moorden, bankroven, ontvoeringen, uitbrekin gen en vernedering van de autori teiten. In 1967 verlegde hij zijn werkterrein naar Canada, waar hij ln 1969 eer. industrieel ontvoerde en een half mil joen losgeld voor de man beurde. Nu zijn arrestatie werd hij tot tien Jaai cel veroordeeld maar Mesrine wist tt ontsnappen. Hij vluchtte naar de VS kwam terug naar Canada, vermoord de een hoteleigenaar, werd aangehou den, ontsnapte weer en verliet Cana da, maar niet nadat hij twee Jachtop zieners had vermoord. Vrouwen Terug ln Frankrijk begon hij ook daar een spoor van geweld achter te laten maar met name vrouwen verga ven hem veel want ze vielen stuk voor stuk voor deze ervaren versierder. In maart 1973 werd hij aangehouden, maar tijdens de rechtzitting in Com piegne gijzelde hij de rechter met een pistool dat een medeplichtige voor hem op een toilet had verstopt. Later dat jaar wist de politie hem opnieuw aan te houden en op 19 mei 1977 werd hij voor een waslijst van misdaden, waaronder moord op politiemannen, tot twintig Jaar veroordeeld. Hij zat nog geen Jaar: ln mei 1978 ontsnapte hij met twee medegevangenen uit de zwaar bewaakte Santé-gevangenls En terwijl de autoriteiten steeds meer frustraties kregen en het grote pu bliek zich steeds meer voor Mesrine ging interesseren, zette de anti-held zijn werk voort. Herhaaldelijk haal den zijn activiteiten de Franse kran ten. Het weekblad Paris-Match zorg de ln Juli vorig Jaar voor een sensatie door een exclusief vraaggesprek met Mesrine te publiceren. De politie was zeer onthutst want de schrijfster, Isa- beile de Wangen, was de vrouw van één van Mesrine's verdedigers. De meest gezochte boef begon nu ook wraakacties tegen bij voorbeeld rech ters. die hem ln de loop der tijd achter de tralies hadden gebracht. Zo wist een Parijse rechter ternauwernood te ontkomen aan een ontvoering. Met zijn laatste werkje heeft Mesrine echter veel van zijn dubieuze good will verloren. Hij lokte een verslagge ver van het sensatieblad Minute naar een verafgelegen grot onder het mom dat hij hem een vraaggesprek wilde toestaan. Maar Mesrine mishandelde de Journalist, schoot hem drie kogels in het lijf en liet hem voor dood naakt liggen. Jacques Ttlller wist de actie te overleven maar Mesrine was uit de gratie bij het grote publiek. De eni gen die zich nog met hem bezig hiel den waren de politiemannen en die haalden opgelucht adem toen minis ter Christian Bonnet van binnenland se zaken gistermiddag president Va- lery Discard d'Estaing persoonlijk kon gaan melden dat het dikke dos- sler-Mesrine kon worden dichtge klapt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7