Multi's in de kaart gekeken Tróuw De lijkwade vanTurijn Commentaar POLITIEK KLM ontdekt fout in DC-8 waar ligt de graaf van horne? Kernwapens moderniseren? (1) Kernwapens moderniseren? (2) Jongen overlijdt na vechtpartij nieuw van Het Spectrum nu bij de boekhandel Ian Wilson De Lijkwade van Turijn Ian Wilson 24,50 Inval in gokhuis stuur 'n brief Gewoon kind ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 De Engelse politicus Aneurin Be- van is zijn hele leven rebel geweest binnen de Britse Labour partij. In het begin van de jaren vijftig richt te zijn verzet zich tegen dc toen gevolgde bewapeningspolitiek en hij trad, heel principieel, af als minister. Later kwam hij tot ande re inzichten en toen hij vijf jaar later Labours schaduwminister van buitenlandse zaken werd, verde digde hij juist heel principieel die herbewapening. „Ik wil niet als ik straks weer minister ben, naakt de onderhandelingskamer binnen gaan." Het is duidelijk: de CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft minister Scholten van defensie voor een dergelijke exercitie willen behoe den en deze week de minister al thans enige armslag willen geven om binnen het NAVO-gezelschap te kunnen praten over de moderni sering van het kernwapenareaal. Een ongeclausuleerd ..nee" zou •ons land al voorhand buitenspel zetten; zo goed als trouwens een volmondig „ja" ons zou degrade ren tot een eenvoudige meeloper. Ergens tussen deze twee uitersten heeft de CDA-fractie een paar nog niet helemaal duidelijke lijnen ge trokken, waarvan straks zal moe ten blijken of de geloofwaardig heid van ons meedoen aan de kernwapenproblematiek ermee is gediend of niet. Helemaal onbe grijpelijk is deze terughoudend heid niet. De CDA-fractie is ver deeld over het vraagstuk van de kernwapens en dan is het altijd nog beter de krachten te bundelen op het voor beide vleugels aanvaard bare; tenzij natuurlijk het compro mis al op voorhand de grenzen van het geloofwaardige overschrijdt. Bovendien moet het „spel" binnen de NAVO nog helemaal worden gespeeld en ook dat vereist enige terughoudendheid. Toch is er reden om het nu ingeno men CDA-standpunt met enige bezorgdheid te bekijken. Zeker, er klinkt duidelijk in door, dat het het CDA ernst is de kernwapens in de wereld te willen terugdringen. Maar tegelijkertijd is waar, dat de fractie bereid is behoorlijke risico's te nemen. Getuigenissenpolitiek zonder meer is ongeloofwaardig. Maar meedoen zonder merkbare invloed te kunnen uitoefenen, is dat evenzeer. Heeft de CDA frac tie de lijnen misschien niet al te ruim gesteld? Alle beweringen van het tegendeel ten spijt moet toch worden vastge steld dat de noodzaak om binnen de kortste keren ons kernwapen- bestand te moderniseren, toch niet zo erg groot lijkt. Er bestaat tussen NAVO en Warschau pact globaal gezien een evenwicht op nucleair gebied. Gezien dat evenwicht be hoeft een verschuiving op een deelgebied, de nucleaire wapens in Europa, niet direct tot dramatische conclusies te leiden. Natuurlijk, er ontstaan problemen indien de Sowjet Unie ongehinderd door gaat met opvoering van die Euro- strategische wapens en de NAVO daar niets tegen doet. Daarom moet er worden onderhandeld. Maar het is nogal overdreven nu reeds te roepen dat het evenwicht verstoord is, zo goed als het ook een drogreden is te beweren dat het niet meteen meedoen onher roepelijk zal leiden tot een „allein- gang" van West-Duitsland, dan wel tot een eenzijdig terugtrekken van de VS uit Europa. Zo werken lie dingen niet en zeker niet in dat lempo. Er moet wel wat gebeuren, maar er is allerminst reden voor paniek, of voor het nemen van overijlde beslissingen. Anders gezegd: zo er al ooit in de krankzinnige bewapeningswed loop enige ruimte is geweest om tot daadwerkelijke vermindering van het aantal wapens te geraken, dan is dat nü het geval. In alle rust kan de NAVO zich nu eindelijk eens afvragen wat de beste manier is om aan de onderhandelingstafel met Rusland te verschijnen. Doen we dat andermaal volgens het vertrouwde patroon, dat er met de Russen zonder lege handen niet te praten is? Met andere woor den, moeten we er voor zorgen- voldoende raketten achter de hand te hebben of durven we ditmaal de Russen enigermate het voordeel van de twijfel te gunnen? Durven we een serieuze poging aan de bewapeningsspiraal in neerwaartse richting om te buigen? Zoals gezegd, gemeten aan dit streven is er reden het CDA-stand punt met enige bezorgdheid te be zien. De CDA-fractie aanvaardt dat er alvast wordt begonnen met de produktie van de nieuwe raket ten. De voorwaarden spitsen zich toe op de mate waarin geprodu ceerd mag worden en het onder geen beding nu al invullen waar die raketten zouden moeten worden geplaatst. Daarmee neemt de CDA-fractie grote risico's. Want het is buiten gewoon moeilijk een eenmaal in gang gezet produktieproces te stoppen. Of het risico te groot is, zal de komende weken vooral ook afhan gen van minister Scholten. Rekt hij de door het CDA geboden, ruimte te veel op, dan heeft Neder land andermaal weer geen invloed kunnen uitoefenen op een daad werkelijke terugdringing van het aantal kernwapens. Ons hele meedoen aan de kernwa penproblematiek is gebaseerd op het idee, dat het mogelijk moet zijn op die manier een bijdrage te kunnen leveren aan de terugdrin ging. Wanneer ons land daarom andermaal geen wezenlijke bijdra ge kan leveren aan verwerkelijking van dit idee, dan overschrijden we daarmee de grenzen van de geloof waardigheid. Scholten in de eerste plaats zou daaraan consequenties moeten verbinden. De CDA-frac tie zal echter niet mogen aarzelen hetzelfde te doen. DEN HAAG Multinationa le ondernemingen zoals Phi lips. Akzo, Unilever en Shell (afgekort phaus niet te ver warren met de echte paus) hebben de reputatie boven de wet te staan. Een enkele soci alist mag nog weieens de vuist ballen, maar voor het overige hebben we er mee le ren leven. Des te opmerkelijker is het dat we deze week dank zij Schmelzer (advi seur Akzo) en ene Weisglas van de Unilever weten dat ook multinationa le ondernemers maar gewone mensen zijn, die —als dat zo uitkomt best beducht zijn voor ons volksvertegen woordiging. Een andere conclusie kan onmogelijk worden getrokken uit het briefje van dr M. Weisglas, lid van de directie van Unilever aan mr C. T. C. Heyning, lid van de raad van bestuur, dat deze week in de publiciteit kwam. Het werd alweer ruim twee jaar geleden geschreven, maar daarmee is het, blijkens de inhoud, zeker niet minder actueel. Weisglas rapporteert dat PvdA en PPR de euvele moed hebben opge bracht een voorstel bij de Tweede Kamer in te dienen om een speciale Kamercommissie in te stellen, die het gedrag van multinationale onderne mingen moet gaan beoordelen. „We dienen* deze zaak serieus te nemen", aldus Weisglas en inderdaad: na twee jaar van voorbehandeling is het ein delijk zover dat het voorstel van de Kamerleden Arie van der Hek (PvdA) en Leo Jansen (PPR) rijp is voor parlementaire behandeling. Het gaat er nu dus echt om spannen, of het overige in de brief gestelde ook bewaarheid gaat worden, namelijk „de heer Schmelzer zal contact opnemen met diverse van zijn parle mentaire relaties, teneinde het initia tief van de PvdA en PPR de grond in te boren." De heer Weisglas zelf liet er ook geen gras over groeien. Zo had hij in het prille stadium van de boze voornemens van het parlement een langdurig gesprek met het PvdA-Ka- merlid Arie van der Hek. Weliswaar was de aanleiding van het gesprek de visie, van het Kamerlid op het func tioneren.van het Europese Parle ment. Desalniettemin meende Weis glas toch met een gerust hart te mo gen vaststellen, dat er „met hem wel te praten viel. hoewel hij niettemin juist de laatste tijd zowel in het Euro pese Parlement als elders op ergerlij ke wijze tegen de multinationale on dernemingen op het oorlogspad is." Zijn gesprek bleek dan ook „weinig effect te hebben gehad". Tweede Kamerlid Leo Jansen (PPR) Tweede Kamerlid Arie van der Hek (PvdA) Oud-minister drs. W. K. N. Schmelzer Die Arie van der Hek toch. Gezakt voor het examen ter bevordering van de multinationale ondernemingen en dat nog wel op basis van een gesprek over het Europese Parlement. De „politieke tribune is inderdaad we zenlijk wat anders dan overleg onder vier ogen", zoals Weisglas aan het slot van zijn brief verzucht. Verdachtenbank Het briefje onderstreept nog eens dat multinationale ondernemingen geen pottenkijkerij van derden dulden, ook niet van het parlement. Want zoals de werkgeversverbonden VNO en NCW een jaar later ten overstaan van de volksvertegenwoordiging nog eens uit de doeken zouden doen: „Voor een vermoeden dat er iets mis zou zijn met het gedrag van multina tionale ondernemingen in Nederland is geen enkele grond". Het gaat daar om niet aan deze ondernemingen al op voorhand in de „verdachtenbank" te plaatsen. Maar hoezo, verdachtenbank? Het reilen en zeilen van multinationale ondernemingen is nu eenmaal on doorzichtig. Op zichzelf is daarom het streven van het parlement om op dit ingewikkelde geheel wat meer zicht te krijgen niet alleen begrijpelijk, maar ook gerechtvaardigd. Waarom dan dit verzet, die tegenwerking? Zou de phaus-groep werkelijk wat te ver bergen hebben? Schadelijk socialist zou het niet beter hebben kunnen bedenken. Toch is er. vriendelijk gezegd, de laat ste Jaren wat meer aandacht gevallen op allerlei schadelijke neveneffecten van de multi's. Volgde een middelba re scholier in de jaren vijftig nog met intense belangstelling de verrichtin gen van de big business op weg naar de top, thans turft hij met evenveel enthousiasme de aanslagen op het milieu, de verrassende bedrijfsslui tingen en de oncontroleerbare geld stromen. En wie herinnert zich niet de kapitale blunder van het kabinet-Den Uyl, dat op grond van informatie van de olie maatschappijen besloot tot de invoe ring van een benzinedistributie? De olie werd schaars, zo meenden de heren te mogen vaststellen en de dis tributie werd afgekondigd, maar de pientere vakbondsbestuurder Van Schravemade prikte het ballonnetje door. Hij had gewoon het aantal sche pen geteld bij Hoek van Holland en hij kwam op grond daarvan tot de conclusie dat er geen druppel olie minder werd aangevoerd. Maar er is meer: de Kamerleden Van der Hek en Jansen menen dat de Nederlandse belastingwetgeving al dan niet toevallig gunstig uitpakt voor holdings, ondernemingen in con- cernverband, de multi's dus. Zij zou den minder belasting betalen, omdat ze ingewikkelde constructies kunnen opzetten om te kunnen profiteren van belastingparadijzen als de Neder landse Antillen. Zij kunnen winsten en verliezen van de ene onderneming tegen de andere wegstrepen en noem maar op. Laten we voor de aardigheid eens voorop stellen dat multinationale on dernemingen louter een zegen zijn voor onze samenleving. Ze garande ren in niet onbelangrijke mate de Slulpweaen werkgelegenheid, ze betalen over het r 3 algemeen hoge lonen, hun pensioen- vooreleningen zijn uitstekend en ook de consument mag de multi's dank baar zijn. Dank zij hun enorme pro- duktleve vermogen behoeft een kleu- ren-tv niet al te duur te zijn. Kortom, verzorgd van de wieg tot het graf. Een Een ingewikkeld doolhof van finan ciële sluipwegen, waarin ook de ban ken een belangrijke rol spelen. De ABN bijvoorbeeld wijst in een ver trouwelijke brochure (Nederland en de multinationale ondernemingen) maar al te graag de weg in deze -UTRECHT (ANP) De dertienjarige Mustafa Tiryaki is gisteren kort na een vechtpartijtje met een buurjon getje overleden. Ongeveer een half uur na de vechtpartij werd de Jongen thuis niet goed en hij raakte snel buiten bewustzijn. Een dokter con stateerde de dood. Uit sectie bleek dat de Jongen waarschijnlijk niet door fysiek geweld is omgekomen, maar dat een toeval of hartstilstand de doodsoorzaak is geweest. Bij wijze van voorzorgsmaatregel is zowel de familie van het slachtoffer als die van het buurjongetje op een geheim adres in de stad onderge bracht. doolhof er terloops op wijzend dat deze bank met een netwerk van vesti gingen over de hele wereld uiteraard zijn mannetje staat. Maar zelfs al zouden de multi's op een oneigenlijke manier profiteren van onze belastingwetgeving, dan nog kan men zich afvragen of het verstan dig is. dit alles in kaart te brengen. Negen captains of industry hebben het kabinet-Den Uyl al eens in een grommende open brief laten weten, dat „voortgaand bederf van het on dernemingsklimaat" consequenties heeft voor de investeringsbeslissin gen en daarmee voor de werkgelegen heid. De heren hadden niet duidelijker kunnen zeggen dat ze met rust gela ten wensen te worden. Trouwens, zou de overheid het er beter afbrengen? Nee? Mond houden dus. „Men zou anders denken dat er lets mis is in ons land", zo meende Schmelzer, die ver der vond dat het parlement zijn tijd beter kon besteden. Dat laatste is nog maar de vraag. Als inderdaad waar is wat Van der Hek en Jansen beweren, ook al zou het maar voor een klein deel zijn. dan betekent dit in feite dat multi's inder daad boven de wet staan. Zij offeren dan precies zoveel aan de gemeen schap als binnen het raamwerk van de onderlinge concurrentie-verhou- dingen mogelijk is. Op zichzelf zou Je daar best vrede mee kunnen hebben, ware het niet dat de laatste jaren heel wat werkge legenheid van onze multi's naar het door Willem Breedveld buitenland afvloeit. Tegen die achter grond is het op zijn minst interessant om eens te zien hoe de werkelijke baten- en kostenverhouding eruit ziet en wat de gemeenschap daar wellicht tegenover kan stellen. Over de grenzen Multi's profiteren van het feit dat zij over de grenzen heen werken. Landen kunnen dat niet, de internationale organisaties zijn te zwak om echt tegenspel te kunnen bieden. Het ar gument derhalve, dat een Nederland se aanpak te eng nationalistisch is moge daarom op zichzelf waar zijn, maar men zal toch op zijn minst moeten weten waartoe leder land af zonderlijk bereid is om internatio naal wat te kunnen ondernemen. Het Nederlandse parlement mag daarom niet onverschillig staan te genover het doen en laten van de multi's. Het zal of de regering krachti ger moet opwekken de multi-kaart eens wat duidelijker te leggen, dan wel dit werk zelf ter hand moeten nemen. Dat een dergelijke aanpak enig effect kan hebben heeft de overdreven af weerhouding van de multi's wel be wezen. Ze hebben zich aardig in de kaart laten kijken. IjitHW sr7idil van Jen» chrotuC Of jaid M hief om een pMvbxr«« vervulling? Hel fnanettiuk venln# »wi «a> ipeiirtoeht Spectrum In de 14de eeuw deed de lijkwade van Turijn haar in trede in de West-Europese geschiedenis. Op dit doek zijn twee afbeeldingen te zien. van een man. Over de vraag of deze werkelijk Jezus Christus is handelt dit boek. waarin de historicus en journalist Wilson impo nerend verslag doet van het verbluffend geavanceerde wetenschappelijke onder zoek naar de echtheid van de wade. Vertaling: Frans Naeff Paperback, geïllustreerd, 228 blz.. 8CHIPHOL (ANP) Technici van de KLM hebben na intensief speurwerk de ooreaak ontdekt van het feit dat In de afgelopen weken tot drie maal toe de luchtdruk Is weggevallen in een .DC 8-toestel. Het gaat om het toestel ..Pierre de Coubertin". dat vorige week aan de grond werd gezet, nadat tijdens een vlucht van Monastlr in Tunesië naar Amsterdam de druk ln de cabine was weggevallen. Op 7 sep tember en 13 oktober hadden zich al soortgelijke incidenten voorgedaan. Bij een uitvoerige controle waren toen geen mankementen aan het licht gekomen. Nu is echter gebleken dat het wegval len van de luchtdruk werd veroor zaakt door het falen van een rubbe ren afsluitring van een vrachtdeur. Deze bleek onder bepaalde omstan digheden te vervormen, zodat de vrachtdeur niet hermetisch wordt af gesloten. Volgens de KLM betreft het hier geen constructiefout, maar een op zichzelf staand geval. Niettemin zullen ook de andere DC 8-toestellen van de KLM op de deugdelijkheid van de afsluit- ringen worden gecontroleerd. De KLM-vloot telt in totaal vier toestel len van dit type. Zowel de fabrikant van het toestel, McDonnell-Douglas, als de rijksluchtvaardienst zijn van het mankement op de hoogte ge bracht. ENSCHEDE (ANP) De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een illegaal gokhuis ontruimd. Der tien mannen zijn aangehouden. Zij speelden op het moment van de poli- tie-inval roulette. Drie Enschedese mannen, leidden het gokhuis. De gok- attributen en kistjes met geld zijn ln beslag genomen. Je mag aannemen dat de beul die zo'n vier eeuwen geleden ter dood veroordeelden net hoofd afsloeg, een vlijmscherp zwaard gebruik te. Het hoofd moest er in één klap af zijn en het slagwerktulg zal dus meestal dwars door een hals wervel heen gegaan zijn. Dat Is nou Juist het eigenaardige met die nek van Philips van Montmo rency. uit de geschiedenis beter bekend als de laatste graaf van Horne. Hij werd als lid van het Verbond der Edelen (in 1565 ge sloten als protest tegen de ketter vervolging) en- als medeonderte kenaar van het Smeekschrift der Edelen (1566) op last van Alva in september 1567 gevangen geno men en samen met graaf Lamo raal van Egmont op 5 juni 1568 op de Grote Markt in Brussel onthoofd. Egmont werd begra ven ln Zottegem (België), Horne als Heer van Weert in de St. Martinuskerk in Weert. En nu komt het: op de halswervels van Horne is nauwelijks een duidelijk litteken van een onthoofding te zien. In het stoffelijk overschot in de grafkelder van de St. Martinus kerk wel of niet dat van de meest al ten onrechte graaf van Hoorne genoemde edelman? Hij is het niet. meent de Weerter amateur- archeoloog Thieu Heljmans be slist. „Wat mij betreft, is ie het voor 95 procent zeker wèl," zegt gemeentesecretaris Henkens. Voor deken Van Tuel van het dekenaat Weert, tevens pastoor van de Martlnuskerk-parochie. en voor Ir. De Monte, de voorzit ter van de Stichting St. Martlnus- monument, blijft een lichte twij fel bestaan, maar de deken breekt zich er verder het hoofd niet over; voor hem heeft Hornes graf de grootste waarde als een symbool. Hoe komt Heljmans aan zijn ze kerheden? Omdat hij niet te be reiken was, citeren we wat hij deze week ln De Limburger ver telde; „Ik heb de bewijzen dat de halswervels van het geraamte on beschadigd zijn." Heljmans kon bij de doodskist komen, toen tij dens de al vier jaar durende res tauratie van de St. Martinuskerk het keldergewelf geopend werd, waar de graaf en nog een aantal niet geïdentificeerde Weertena- ren begraven liggen. Volgens Hei j mans hebben Nederlandse en Belgische patholoog-anato men aangetoond dat Horne niet onthoofd kan zijn, en omdat de kelder weer dichtgemetseld is wil hij proberen die nogmaals te la ten openen. Volgens gemeente-archivaris Henkes. die in het eerstvolgende nummer van het historische tijd schrift Maasschouw zelf een arti kel aan de zaak wijdt, is er op röntgenfoto's wel degelijk een be schadiging van een halswervel te zien, vermoedelijk ten gevolge van onthoofding. „Het enige is dat men een duidelijker bescha diging verwacht had," zegt hij. „Misschien is er een heel vakbe kwame beul aan het werk ge weest." Historisch gezien bestaat er voor hem geen enkele twijfel. Alles is bekeken, de schedel, de kaak, het profiel, de beenderen, en alles klopte secuur, zegt hij, met de afbeeldingen die van de graaf bestaan. Of de grafkelder weer opengemaakt wordt? Maan denlang is die open geweest en na Juni pas weer dichtgemetseld; daar Is toen een dure vloerver warming overheen gelegd. Als er ooit iets gebeurt, is de beslissing aan het kerkbestuur. „Als de verwarming goed functio neert neem ik aan dat het niet gebeurt," zegt deken Van Tuel. „Hoogstens zal er een mogelijk heid zijn als de nieuwe voorzie ningen aan een letterlijke 'gron dige' onderhoudsbeurt toe zijn over twintig, dertig Jaar, schat ik." De St. Martinuskerk is ln de vijftiende en zestiende eeuw ge bouwd: de gewelfschilderingen (1520) die nu ook gerestaureerd zijn, moet de graaf van Horne nog gezien hebben. „Hij kwam hier vaak; hij en de andere gra ven van Horne hebben grote ver diensten voor deze kerk gehad. De graaf van Horne heeft ten tijde van de reformatie een rol van formaat gespeeld. Voor mij persoonlijk is hij in elk geval een groot man geweest. Ik hoop dat wij in Nederland nooit meer de stommiteit zullen uithalen om mensen wegens hun dissidente houding om het leven te brengen." Alle twijfel had wellicht voorko men kunnen worden, als de rijks- archeologische dienst en de rijks dienst oudheidkundig bodemon derzoek Indertijd waren inge gaan op het via Monumentenzorg gedane verzoek om bij de opgra vingen te komen kijken. „Van de archeologische dienst hebben we nooit iets gehoord, van de dienst oudheidkundig bodemonderzoek kregen we een briefje met de da tum waarop er iemand zou ko men, maar die is nooit geweest," zegh ir. De Monte van de Stich ting 8t. Martinus-monument. „De heer Heljmans heeft trou wens ook nooit contact met ons opgenomen. Zoals de zaken nu staan, denk ik dat we nog wel eens een gesprek met de gemeen te-archivaris zullen hebben en dat er dan een officiële verklaring van onze stichting volgt." Duizenden mensen hebben door het gat ln het priesterkoor een blik in het graf van de graaf van Horne kunnen werpen. „We heb ben weekends gehad met wel ze ven-, achtduizend bezoekers; het leek wel een mausoleum," zegt deken Van Tuel die erg trots op zijn kerk is: „Zonder chauvinis me durf ik te beweren dat de St. Martinus een van de mooiste ker ken van Nederland ls." In februa ri wordt de kerk officieel hero pend. Dan zal de grafkelder niet meer te zien zijn, maar de kerk blijft dus de moeite van het be zichtigen waard. Een 61-Jarlge predikant van de presbyteriaanse kerk van Zuld- Korea zit momenteel voor de tweede keer als overtulgingsge- vangene achter de tralies. Het is bisschop Moon-Ik-hwan, een van de stichters van de Oalileakerk, een broedergemeenschap die ac tief is ln de beweging voor demo cratisering in Zuid-Korea. In 1977 werd hij voor de eerste keer ver oordeeld tot vijf Jaar gevangen schap wegens zijn aandeel ln de Myong-Dong-verklaring. waarin opgeroepen werd tot lnvrijheids- stelling van politieke gevange nen en tot herstel van de burger lijke vrijheden in Zuid-Korea. De ondertekenaars van de verkla ring, onder wie ex-president Yo Po-son, Quaker-leider Hahm Soek-hon en ex-kandidaat voor het presidentschap Kin Dae- Joeng werd het aanzetten tot om verwerping van de regering ten laste gelegd. Toen de vonnissen bekend gemaakt werden, brach ten bisschop Moon en een aantal andere prominente Koreanen de verklaring opnieuw ln omloop; daarop werden meer dan hon derd mensen gearresteerd. Bis schop Moon werd veroordeeld op grond van noodwet nummer 9 die elke kritiek op of oppositie tegen de grondwet van het land, elke poging die te hereien of herele ning voor te staan, verbiedt. HIJ ging ln hongerstaking uit protest tegen zijn gevangenneming. Op 31 december 1977 werd zijn straf opgeschort en werd hij vrijgela ten. Voor de bisschop was daar mee de kous niet af. HIJ bleef zich als vice-vooreltter van de bewe ging voor de mensenrechten be zighouden met kwesties op dat gebied. In Juli en oktober vorig Jaar werd hij ln verband met deze activiteiten door de Koreaanse geheime dienst ondervraagd. Op 28 oktober werd hij gearresteerd en kwam opnieuw in de gevange nis terecht voor het uitzitten van de resterende drie Jaar van zijn vonnis. In december ging hij in de gevangenis 22 dagen ln hon gerstaking. Beleefde, in het Engels gestelde verzoeken om de onmiddellijke vrijlating van bisschop Moon-Ik- hwan kunnen gestuurd worden naar: Hls Exc. President Choy Kyu Hah The Blue House Chongno-gu 8eoui, Rep. of Korea. Het Chinese jongetje dat bij xijn geboorte de hele wereld versteld deed staan door de buitenge woon sterke beharing over zijn hele lijfje, groeit voorspoedig op. De kleine Yo Zhenhuan is nu twee jaar, en behalve door zijn stevige pels lijkt hij zich in niets van andere jongetjes van zijn leeftijd te onderscheiden. Hij weegt ruim dertien kilo en op de ontwikkeling van zijn lichaam en geest heeft niemand iets aan te merken. Maar de vader van Dik Trom zou toch gezegd heb ben dat Yo een bijzonder kind is, want dat ls ie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5