Cinemathema gewijd aan Arabische film Tarkowski in Rusland een omstreden filmer Cliché-sores in woonkollektief Subtiel toneel bij Haagse Comedie Verrassend concert door Slagwerkgroep Een maand lang in Nederlands filmhuizen VPRO zendt 'De Spiegel' uit 2. Kees Coolen regisseert Ibsen 'Kleine Eyolf' Nieuwe boeken ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET Scène uit „Noua" door O. Ouwendijk Cinemathema 79, een Amsterdams filmfestival dat in het bijzonder bestemd is voor de verschillende filmhuizen en dat de gehele maand november zal duren is gewijd aan „de Arabische film". Het aantal films dat vertoond zal worden bedraagt niet minder dan achtentwintig. Veel daarvan zijn al op enigerlei wijze in roulatei geweest of zijn al binnen het kader van óndere fllmmanifestaties op Nederlandse biscoopschermen gebracht. Maar er zijn ook films bij, die voor Nederland nieuw zijn, al zijn ze Jaren geleden opgenomen. Dat Jaren geleden'' Is. op zich geno men. niet zo erg BIJ de manifestatie gaat het namelijk niet in de eerste plaats om het geven van documenta- Ue over esthetisch „Arabisch film- kunnen" Het gaat vooral om de ma nier waarop filmende Arabieren leven en bestaan van hun land- en volksge noten sociaal en politiek hebben be grepen. En dan maakt het. zoals uit de verschillende films blijkt, weinig uit of er in het midden van de Jaren zesUg of de tweede helft van 1970 is gefilmd In de sociale en politieke situatie van de mensen in verschillen de Arabische landen blijken n.l. nau welijks veranderingen tot stand te zijn gebracht Bij onbevangen toe kij ken zul Je, vla de films, zeker tot de overweging komen, dat het proces van erkenning van individueel men selijke waardigheid uit een eeuwen gevestigde feodale dienstbaarheid er gerniswekkend traag verloopt, maar en dat is van grote betekenis het Is wel op gang gekomen. Documentatie Het Vrije Circuit, dat Cinemathema 79 organiseerde, heeft bij deze gele genheid een schriftelijke documents- Ue uitgegeven. Het boek is tegen be uling van tien gulden, verkrijgbaar, aan de kassa's van de bioscopen waar de films draalen. Een informatief boek, dat verhelderend kan werken voor degenen die de films gaan zien. Het beeld dat vanuit de verschillende films naar voren komt. lijkt het beeld van een te verstarde, te eenvoudige samenleving, maar mede door de ge schreven Informatie is het mogelijk om Iets meer aan te voelen van de intense humanitaire en sociale be langstelling. die in de diverse films verwerkt is Ik denk aan films als „Noua" en „De wind van de Aurès" uit Algerije en „Het dagelijks leven in een Syrisch dorp", zoals men al uit de titel kan afleiden uit Syrië Er ligt een tijdsver- Speciaal vandaag schil van ettelijke Jaren tussen de films onderling, maar het maakt ter nauwernood iets uit. Wat duidelijk wordt is, dat er onder de mensen, van welke nationaliteit ook Algerijns of Syrisch (en dat is verder uit te brei den tot Marokkaans. Tunesisch. Egyptisch) in sociale onderdruk king, politiek besef en volgzaamheid ten opzichte van diep ingevreten his torische gewoonten weinig verschil len zijn aan te wijzen. Belemmerend Twee zaken voeren In de films de boventoon. Zelfs bij films die zijn aan te merken als „speelfilms" met op Individuen toegespitste intriges. Die twee zaken zijn: de alle leven verdore- rende onvruchtbaarheid van de woes tijn, met haar grillige zandstormen en stenige onwilligheid; en het gelaten besef, dat de dingen ln het leven bepaald worden door de wil van Al lah. Wat God beschikt is wel be schikt. blijkt voor de Arabische mens geen zinledig gezegde, maar een on veranderlijk te eerbiedigen realiteit. Het zijn twee factoren die sterk be lemmerend inwerken op alle pogin gen tot een positieve economische ontwikkeling. De film „Het dagelijkse leven in een Syrisch dorp" van Omar Amiralay kan gezien worden als het prototype van (Arabische) films, die zich met deze problematiek bezig houden. Meer dan de hierboven genoemde Al gerijnse films. Omdat die voor een belangrijk deel nog beheerst worden door de herinnering aan de Franse onderdrukking. Al moet worden toe gegeven. dat deze onderdrukking niet zo n volstrekt doorslaggevende rol speelt als ln de Algerijnse films, die hier in vorige jaren op het scherm zijn gebracht, films waarin de „nazisti sche praktijken van de Fransen en de strijd om de nationale bevrijding de kern vormden van de dramatiek. In de films „Noua" en „De wind van Speciaal morgen Van de spannends avontu- renserie Ontvoering de afleve ring „Moord" Ned. 2/19.25 In de vijfde aflevering van Cassata wordt Ton van Duin hoven als ijseoman-ln-het- groot gekweld door pneumati sche boren voor lijn deur Ned .2 20.27 Onder regie van Hitehcoek speelt Ingrid Bergman de hoofdrol in de film Obsessie uit 1945 Nedi zo. ïi In de Alles is Anders Show o.a. popzanger Peter Framp- ton; de tv als aanklager ls een discussie over de gevolgen als een scheidsrechter een beslis sing neemt en uit tv-heelden blijkt dat hij ernaast sit; scha ker Jan Timman; een discussie n.a.v. de VPRO-uitzending over het Nationaal Jeugd- front. Moet Je soiets zonder begeleiding brengen? Ned.221.55 Achter het Nieuws. VARA's actualiteitenrubriek, is geheel gewijd aan moderniserings plannen van dc kernwapens van de NAVO. Er zijn gesprek ken met minister Scholten. CDA'ers De Boer en Pendcrs. PvdA'er Stemerdink en de Westduitsers Horst Ehmke en graaf Baudessin Ned-2.23.10 IKON begint een serie bij belstudies onder de titel Dich terbij de vreemdeling in ons midden Ned. 1/17.00 In het nieuwe AVRO-pro- gramma Ontmoetingen praten kunstenaars over de door hen gekozen kunstvorm. Van avond; Pim de la Parra Ned.l'19.30 Een kinderhand is gauw ge vuld is een driedelige filmse rie over het werk van de Stich ting Nederlands Kinderhulp Plan in India en Tanzania van Aart Staartjes Ned.217.40 Lotgevallen (VPRO) daalt af „In eenzame diepte van een contactadvertentie en belandt in een open-huis-feest in Lelystad Ned. 2 20.40 In de nieuwe rubriek Zit dat to? snijdt Hiltermann in ternationale politieke onder werpen aan Ned. 121.40 Korte film over Tarkowsky. de maker van dc daarop vol gende film De Spiegel Ned.22125 In IKON's Brood en spelen een discussie over de bewe ging Bhagwan uit Poona. In dia. Gespreksleider Henk Biersteker Hilv.l/lt.39 HILVERSUM De Russische cineast AndreJ Tarkowski is ln zijn land een omstreden kunstenaar. Hoewel zijn films op westerse festivals keer op keer bekroond worden heeft men het in de Sowjet-Unie niet begrepen op Tarkowski's zeer persoonlijke en introverte stijl. Die sluit namelijk absoluut niet aan bij het officieel wel niet meer beleden, maar toch nog gekoesterde ..socialistisch realisme". Deze bij uitstekt stalinistische kunststroming legt de nadruk op collectieve inspanning bij de opbouw van het land en een zonnige kijk op de toekomst. De problemen van de enkeling tellen niet. de Aurès" gaat het ook om de uit de dorre aarde en oude seml-religieuse tradities voortkomende sociale ach terstand van dorpelingen. Maar het beeld van de onmacht van de regerin gen ten opzichte van die achterstand komt het duidelijkst naar voren ln de 8yrtsche film. Het ls een film waarin de hoofdmoot bestaat uit beelden van pratende mensen, maar hun woorden krijgen een verscherpt accent van protest (en defaitisme) door de begeleidende beelden van door de wind gegeselde zandvlakten en van mensen die zich in blijvende bittere armoe moeten uitsloven op grond en van feodale gTootgrond-bezitters. De vrouwen Wat bij deze films mede opvalt is. dat de mannen vooraan zitten. Maar dat „vooraan zitten" geeft hun nog geen beslissende overmacht In het ver weer tegen de verouderde sociale structuren van land en volk spreken de vrouwen op een bijzondere manier hun woordje mee. Hun gezichten lij ken door het dorre zand dieper en tragischer gegroefd dan de gezichten van de mannen. Daardoor bezitten zij, zoals de moeder ln de Algerijnse film „De wind van de Aurès". een adel, die het indrukwekkende heeft van eenvoudige menselijke waarach tigheid. Hoe zeer bepaalde tradities ln de aanwezigheid van de vrouw binnen de Arabische samenleving ook mogen zijn achterhaald, in het milieu van de armen en onderdrukten blijkt de vrouw een middelpunt van behoud te zijn. Wat niet weg neemt, dat ln de Arabi sche wereld (zoals die zich voordoet in de thematiek der verschillende films) het rollenpatroon van man en vrouw, in onderlinge waardering, her zien dient te Worden. Ook aan die herziening zijn enkele films gewijd, onder meer de Tunesische films „SeJ- nane" en „De schreeuw" en. in meer expliciete zin. de Algerijnse film „Leyla en de anderen gemaakt door Sld AU Mazif. De positie van de vrouw wordt hier in tweeledige zin gedramatiseerd. Ten eerste, de vrouw in de meer generale samenleving. Ten tweede de vrouw, ln de gesloten sa menleving van het huweUJk. Het gaat om twee vrouwen, de fabrieksarbeid ster Leyla en de studente Meriem. Leyla eist het recht op van gelijke arbeidswaardering, zonder seksisti sche vooroordelen; Meriem eist voor de vrouw het recht op om zelfstandig te beslissen over het aangaan van een huwelijk. De problematiek wordt in de film helder gesteld, met een een voud die voor het eigen minder ontwikkelde Arabische publiek di rect begrijpbaar is. Er wordt in de Arabische films veel aan de orde gesteld, dat in onze ogen misschien achterhaalde zaken zijn, maar die in de eigen omgeving als ingrijpende dramatische werkelijk heid worden ervaren. Inzicht daarin ls ook voor buitenstaanders nuttig. Tarkowski daarentegen is een indivi dualist en een romanticus, wiens eer ste film „De viool en de stoomwals" (1962) al aandacht vraagt voor het Innerlijk leven van de eenzame jonge hoofdpersoon. Zijn nieuwste „De Spiegel" (Zerkaio) valt elgenüjk niet te begrijpen zonder kennis van Tar kowski's vroeger werk en van de offi ciële bezwaren daartegen. Ook ln de „Jeugd van Iwan" (1964), een oorlogsfilm, komen we dezelfde ronddolende jongen tegen en dezelf de sfeer van schrijnende zwaarmoe digheid die al zijn films kenmerken. De Russische critici waren vooral ge schokt door de voorstelling van de jeugdige partizaan in „Iwan". Dit is een opvallend rijp kind. dat aan de gruwelen van de Tweede Wereldoor log eigenlijk gewoon meedoet. Zoiets ging regelrecht in tegen het dogma van de onschuld van het kind, dat velen (en niet alleen communisten) na aan het hart ligt. Het jongetje in „De Spiegel", waarin Tarkowski hoofdzakelijk zijn jeugd in de Stalin- tijd overziet, is eveneens allesbehalve na." ef. Meesterwerk Hoewel de critici na lang aarzelen en bij gebrek aan richtUjnen van boven „Iwan" tot nieuw meesterwerk van de Russische cinema verklaarden, ble ken de moeiUjkheden voor Tarkows ki daarna pas goed te beginnen. „An dreJ Roebljow" (1966) en „Solaris" (1972) schoten de „militant-athe.~.stl- sche" autoriteiten in het verkeerde keelgat door hun religieusmystieke inslag. Ze werden niet verboden, maar met name „Roebljow" (over een beroemd middeleeuws ikonenschil- der) heeft Jaren op de plank gelegen en kon in ons land pas in 1975 ver toond worden. „Solaris" is een science fiction-film, waarin de grenzen tussen verbeelding en werkelijkheid langzamerhand ver vagen. heden en verleden een pijnlij ke eenheid gaan vormen voor de hoofdpersoon/ Deze. een astronaut, wordt gekweld door de herinnering aan zijn vrduw. die zelfmoord ge pleegd heeft pn onder de mysterieuze Invloed van (Je planeet Solaris weer in levenden lijve aan hem verschijnt. Zulke motieven, een kwellend geheu gen. een schuldgevoel ten opzichte van een geliefde vrouw, en een ver smelting van fantasie en wer kelijkheid keren terug in „De Spiegel". Hier laat Tarkowski zijn geheugen de vrije loop; het lacht, het Jammert, het kreunt en zo nu en dan stokt het of begeeft het. Het maakt het er voor de toeschouwer, die toch buitenstaan der is. niet gemakkelijker op. Hij ziet een leven in niet autobiografische, maar autobioscopische beelden voor zich en in de geschiedenis van de Russische socialistische cinema mag zo n film werkelijk als een keerpunt gelden. Een goed voorbeeld van de compositie van „De Spiegel" levert verrassend genoeg een scène uit „So laris", waarin enige mensen zitten te kijken naar een film over henzelf, die gaat over mensen die een film over henzelf zien. die.enzovoort enz. Het is het bekende kistje-ln-kistje- effect. Zo ook passen de verschillende Ja gen" van herinnering en heden, van droom en realiteit via „De Spiegel" in elkaar. Anders dan „Solaris" ls „De Spiegel" echter geen „fiction" en dat verklaart het ontbreken van een dra matische lijn. Maar aan het begin van Tarkowski's nieuwe film zien we wél de door terreur en oorlog getroffen jongens uit de „Jeugd van Iwan" te rugkeren als een stotterende teena ger. die door een psychiater van zijn kwaal wordt afgeholpen. „Ik kan luid spreken", zegt hij dan zonder hape ren. En „De 8piegel" begint. Platteland Wat opvalt ls het herhaaldelijk terug keren naar het ouderlijk huis op het Russische platteland. Dit gebeurt in kleuren die zacht en donker getint zijn door het licht van olielampen. Het is letterlijk hetzelfde huls dat aan het eind van „Solaris" voor de astro naut oprijst als herkenningspunt in de zee van beelden. Melancholiek en wreed als ln „Iwan" en „Roebljow" zijn de herinneringen aan oorlog en onderdrukking, die gefilmd zijn in grauw, bruin en zwart Wat vooral bij blijft ls de wanhopige ren van Tarkowski's moeder door zware regen en schemerige burelen om te voorkomen dat een onbekende, maar vreselijke spelfout door de zet ter van een krant wordt overgeno men. Voor Russisch publiek ls de verwijzing duidelijk. Ooit werd de naam Stalin" in de „Prawda" per ongeluk gespeld als „Sralin" (dat te herleiden valt tot het Russische werkwoord „8rat" =F schijten). De „man die scheet" stuurde al het be trokken krantepersoneel daarna naar Siberië. Tarkowski last gesprekken met zijn moeder en met zijn ex-vrouw in, die hij laat spelen door dezelfde actrice. Hij lijkt zich zo nu en dan te vereen zelvigen met zijn vader, wiens gedich ten ter begeleiding van sommige scè nes worden voorgedragen. Zijn vader heeft het gezin ooit verlaten en de cineast onderstreept daarbij ook dat hij zelf van zijn vrouw en kind is weggegaan. Het is één van de vele mystieke momenten in „De Spiegel", die zich uitstrekken tot beschouwin gen over het aparte Russische chris tendom en tenslotte de merkwaardi gste scehe van de film opleveren: de levitatie (vrijde lucht zweven) van Tarkowski's moeder. In de Sowjet-Unie is bijzonder afwij zend op de film gereageerd. Alweer: hij is niet verboden, maar naar de zogenaamde derde en laagste catego- In het spel van dit jongetje ziet Tai kowski zijn jeugd in de Stalintijd. rie verbannen. „De Spiegel" ls er nai welijks te zien geweest. Hij wordt o zondag 4 november om 21.25 uur o Ned. 2 door de VPRO-televisie uitgt zonden. Hare Majesteit met 'Multiple Choice' door Dirkje Houtman AMSTERDAM Het uitgebluste eigentijdse echtpaar Jos ei Yvonne, de progressieve fotografe Ester, het gescheidei vrouwtje Linda en de wat gefrustreerde vrijgezel proberei hun leven wat op te fleuren door zich gezamenlijk in eei woonkollektief te nestelen. Dat kan nooit goed gaan. Het Initiatief ontaardt in een voor spelbare sores die theaterkollektief Hare Majesteit tot onderwerp van zijn nieuwste programma „Multiple Choice" heeft verheven. Deze voor stelling. die net zo voorspelbaar is als de uitgebeelde conflicten blijft tot en met 17 november in het Amsterdam se Shaffy Theater. Want natuurlijk verleidt Jos de mon daine Ester terwijl zijn Yvonne „een kindje krijgt" en het is nogal logisch dat Linda nachtmerries heeft overge houden aan haar scheiding en het kan natuurlijk niet voorkomen wor den dat de neurotische vriend, wiens naam me is ontschoten, uiteindelijk ontspoort en dan heb ik het nog niet over de lesbische Insinuaties van Jos afstandelijk toneelbeeld dat niet Ir evenwicht is met de realistisch getin te acteerstijl die vermengd met eer kritische ondertoon de gepresenteer de „conflicten" glashelder ontkracht En dat is behoorlijk irritant. Er blijft niets te raden over. Een dodelijk* versimpeling waar de muziek als me taf oor voor de handeling nog eens een schep bovenop doet. De spelers (be woners) musiceren zelf. Ze vormen de band die aanvankelijk melodieuze zoete tonen la Thijs van Leer laat horen. Hoe problematischer de at mosfeer des te onzuiverder speelt het groepje en uiteindelijk belet Esters benauwdheid het haar nog enige fat soenlijke toon uit te stoten. De woon gemeenschap zit in het slop en hier mee ook de voorstelling. Duidelijker aan het adres van zijn minnares als. kan het niet in dit huis waar conflic hij haar met Linda in een bed aan treft. Voor de hand liggende incidenten die niet zo sappig worden opgediend als deze opsomming doet vermoeden. Het decor bestaat uit blank-houten verhuiskisten die verzet kunnen wor den als de omgeving dat vereist. Een ten verworden tot cliché-sores van karikaturen. Een degelijke dramati sche lijn is er nauwlijks en daarmee ontbreken motieven voor de spelers om hun personage vorm te geven. Het resultaat ls overeenkomstig de foto die Ester aan het begin en einde van het groepje maakt en dat is op het toneel niet interessant. door André Rutten DEN HAAG Een kreupel jongetje van negen jaar geeft de titel aan een van Ibsens laatste stukken: „Kleine Ey olf" uit 1894, waarvan Kees Coolen nu bij de Haagse Co medie een subtiel uitgewerkte voorstelling heeft gemaakt Het jongetje verdrinkt aan het einde van het eerste bedrijf, een tragische gebeurtenis, die zijn ouders blijft be zig houden, waardoor zij vooral ook met zichzelf, met elkaar bezig zijn, met hun huwelijk, met hun gevoelens voor elkaar, hoe die veranderd zijn. Kleine Eyolf, gaaf van lijf en leden geboren, kreupel geworden door een onachtzaamheid van zijn ouders, is het levende teken, het symbool van hun verhouding, van wat daar mank aan is. Maar eigenlijk ls dat te plomp geformuleerd. Ibsen is op een zorg vuldige. genuanceerde manier een be wustwordingsproces aan het teke nen, waarin reële feiten van vroeger een niet eerder vermoede betekenis krijgen, een teken aan de wand gaan lijken. De vader en de moeder van Eyolf, Alfred en Rlta, kijken, ouder gewor den, terug naar hun jongere jaren en onderscheiden daar nu elementen in, die zij vroeger niet zo bewust gezien hebben. Zij heeft zich, omdat haar aard zo was. volledig aan hem gege ven en eist hem nog altijd volledig voor zichzelf op. Hij heeft toen klaar blijkelijk meer in een roes geleefd, waarvan hij al eerder geconstateerd heeft dat die voorbij is gegaan, zodat hij zich is gaan terugtrekken, eerst in zijn werk een ambitieus boek en toen hem dat niet lukte in zijn zoon tje. dat hij verliest, en in zijn (half )- zusje, met wie hij zich altijd zeer verbonden heeft gevoeld, en dat hij als een soort broertje beschouwde en ook al „kleine Eyolf" noemde. Heel precies en trefzeker tekent Ibsen die gevoelsmatige verhoudingen uit, bin nen de Noorse natuur van bossen, fjorden, vogels. Een wereld, waarin Kees Coolen en zijn spelers Jules Hamel als Alfred, Trins Snijders als Rlta. zijn vrouw, Edda Barends als zijn halfzuster. Gaston van Erven als wegenbouwer je. met behulp ook van rake decors van Harry Wich, be hoedzaam ln binnen leiden. Je hebt ook even tijd nodig om er in thuis te raken, misschien ook omdat het een soort toneel is, dat je wat ontwend bent geraakt. Er zitten wel sterke emotionele elementen in. vooral in het hevige karakter van Rita, maar het is eigenlijk van een grote ingeto genheid, waarin vele menselijke erva ringen wel op scherp worden gesteld. Bij het slot kun je denken aan Strind- bergs „Dodendans" (1901) en aan Sar tres „Huis Clos" (1944). De enige mo gelijkheid is: doorgaan. Alfred lijkt te zullen weggaan. Rita besluit dan de arme kindertjes uit het dorp in haar rijke huis op te nemen en liefdevol te verzorgen. Hij zegt: zullen we dat dan samen doen? Toch samen doorgaan dus, zonder hoop dat de hel voorbij zal gaan. door Adr. Hager DEN HAAG Een concert met vele verrassende aspecten werd donderdagavond in Dilligentia gegeven door de Slag werkgroep Den Haag. Dit ensemble ontstond in 1974 op initiatief van Frank van der Starre, Fred Vogels. Wim Vos en Ger de Zeeuw, destijds leerlingen van Frans van der Kraan, solo paukenist van het Residentie Orkest. Vorig jaar werd de groep uitgebreid met Frans Leerdam en Renee Jonker. Basti- aan Blomhert kreeg de leiding. De Slagwerkgroep trekt nationaal en wonderen. ZIJ komen tot vertolkin- internationaal (o.m. de Biennale Za- gen die op overtuigende wijze aange- greb en Steljerische Herbst Graz) be- ven, dat Slagwerk wel degelijk een langstelling en dat valt niet te ver- eigen muzikaal leven kan leiden. Van uitgeverij Elsevier te Amster dam zijn de volgende boeken: Pape gaaien. geschreven door P Delmer en Kanaries, door O. von Frisch. Over de aanschaf, verzorging, ziekten en leren praten van genoemde dieren Per stuk 14.90 - 72 blz Eeuwig roept de horizon, roman over de zee van N. Monsarrat «392 blz - 29.50); Gids van wilde groenten, vruchten en krui den, het kennen, verzamelen, berei den en conserveren door E M Helm (200 blz - 35.-1 Het grote kerstvertelboek, met ver halen van 12 verschillende schrijvers (223 blz - 27.50. na 1 jan 1980 /32.50) en Wuiven naar de dominee, waarin Llze 8tilma schrijft over de verstan delijk gehandicapte en de kerk (88 blz 9,50 zijn boeken van ultg. Callen- bach te Nljkerk De geldschieter, roman van R K. Narajan Uitg. Wereldvenster. Baarn en NOVIB. Den Haag 212 blz - 15 - Explosle In mei, thriller van K van Zomeren. Zwarte beertje van uitge verij Bruna, Utrecht. 185 blz - 4.75. Mijn onmogelijke verlangen, hierin beschrijft Margaret Trudeau haar le ven. Ultg Teleboek. Amsterdam. 279 blz - 19.50 Rustoord door Marnix OUsen 126 blz - ƒ20 50; Marco Polo in Venetië, ge dichten van W. M. Roggemans 67 blz 15.50 en De verlossing van Venus en andere essays van M. J. O. de Jong (158 blz ƒ28.50) zijn uitgaven van Nijgh en Van Dltmar te Den Haag. Lieve vogeltjes, erotische verhalen van Anais Nin. Ultg. Bakker. Amster dam. 142 blz 19 50 De charge van de muizenbrigade ver teld door B Stone met Illustraties van T Ross. Uitg. Heuff, Nieuwkoop. 12.50. Dankzij het uitgebreide Instumenta- rium ls het mogelijk tot een veelheid aan bezetting en klankkleur te komen. Prijzenwaardig én interessant was. dat het programma vier composities van Nederlandse bodem bevatte. Het werk dat met kop en schouders boven het gehele programma uit stak was de toccata voor xylofoon en twee marimba's, dit jaar geschreven door Henk de Vlieger, verbonden aan het Promenade Orkest. Een fascinerend werk, glashelder en doorzichtig, ver fijnd en prachtig afgewogen met boeiende klankeffecten. Ook subliem gespeeld trouwens. „Timbo" van Loe- vendle ls „al" vijf Jaar oud en mag in slagwerkkringen inmiddels klassiek genoemd worden. Ton de Leeuw blijft ih zijn geliefde Japanse steer met „Midare" voor ma rimba-solo en de in Spanje geboren Nederlander Enrique Raxach. die zijn „Aubade" opdroeg aan dit en semble. stelt vooral het rimte in hei middelpunt Een knap werk ook is ..Mosaico" van Aracil, gecomponeerd vanuit het tegenover elkaar stellen en combineren van de „stemgeluiden", van de korte en lange tonen en van het klankverschil ln het instrumenta rium. Opvallend was, dat in al deze werken klankuitbarstingen, specta- kei en goedkope effecten ontbraken Integendeel, het geheel werd geken merkt door verfijning, kleurrijkheid, verrassende klankcombinaties en le vendige ritmen. Blomhert en de zij nen zijn er niet alleen in geslaagd een voortreffelijk ultgeballanceerd pro gramma samen te stellen, hun wijze van vertolken verdient lof en wijdse aandacht. Kunst bij CRM niet terug te vinden Wat doen we aan de maatschappij? enkele maatschappelijke problemen en hun aanpak door Amitai Etzioni Ultg. Dekker Van de Veg, Nijmegen 194 blz - 29.50 DEN HAAO De dienst verspreide kunstwerken van het ministerie van CRAM is fors achtergeraakt met de registratie van kunstwerken, die via de Beeldende Kunstenaars Regeling BKR eigendom van het rijk gewor den zijn. In de afgelopen twee Jaar zo n 40.000. Daaronder ook werk van de Amsterdamse kunstenares Mora Ducastel, dat zij nu via een kort ge ding probeert terug te krijgen om het met andere werken te kunnen expo seren Maar het zit met drieduizend andere kunstwerken „hermetisch al- gesloten" ln drie containers, en het onbegonnen werk het daaruit op diepen, stelde landsadvocaat mr. Korthals Altes voor de president var- de Haagse rechtbank, voor wie he'. kort geding donderdag indiende. Ju ridisch hebben kunstenaars geduren de twee jaar het recht hun werk van de staat terug te kopen De uitspraak ls volgende week donderdag

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4