CNV tegen aanslag sociale uitkeringen Verzet tegen verhuizing d: A ie kerk van lle tijden Advocaat Lier blijkt andere zoon prins Hendrik te zijn PRECISIE BOUWKITS door Dr. L. Praamsma Verkenningen in het landschap van de kerkgeschiedenis *CDA mag wetsontwerp niet aanvaarden Van Agt vindt FNV-verhaal onzin Looneis van vakbeweging Volgens boek van prof. De Jong: Hongerstaker eist besluit vrijlating Veel weggebruikers zien te slecht Prinselijk paar bezoekt Peru T. WEVER 2 ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 3 Van onze sociaal-economische redactie GRONINGEN Het CNV staat afwijzend tegenover de plannen van het kabinet om de sociale uitkeringen in één klap te verminderen met een bedrag van enkele tientjes per maand voor de laagste uitkeringen tot 160 gulden voor de hoogste uitkeringen. ADVERTENTIE ..De maatregelen die staatssecretaris De Graal In zijn wetsontwerp heeft aangekondigd passen op geen enkele wijze in onze gedachtengang," zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteravond in Groningen ter gele genheid van het zestigjarig bestaan van de plaatselijke CNV-afdeling Als de Kamer dit wetsontwerp tot wet verklaart, dan is volgens het CNV de solidariteit tussen werkenden en niet-werkenden voor de eerstkomen de jaren verbroken. Die solidariteit is steeds het uitgangspunt van de chris telijke vakcentrale geweest. Zoals het er nu uitziet zullen uitkeringstrek kers in het kader van de ombuigingen naar verhouding veel meer moeten inleveren dan de mensen die nog aan de slag zijn. Splitsing Van der Meulen wees erop dat werk nemers due het minimumloon verdie nen minder zullen gaan stijgen in inkomen dan de gemiddelde stijging van de mensen die meer verdienen. Maar er ontstaat nog een splitsing. Er zal straks onderscheid worden ge maakt tussen de mensen die vóór 1 januari 1980 al een uitkering kregen en de mensen die na die datum uit het arbeidsproces vallen. De nieuwe gevallen zullen aanmerkelijk minder krijgen dan de mensen die al een uitkering kregen. Het CNV wijst een dergelijke ingreep al. ..Mensen die op uitkeringen zijn aan- Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG ..Dit verhaal is onzin," aldus premier Van Agt gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie over de publikatie in het weekblad van de FNV over de definitieve rege ling van kortingen op de sociale uit keringen. „Er zal geen sprake zijn van dreunen, mokerslagen of dergelijk ge weld. maar van. een behoedzaam en gefaseerd „minder meer", zoals het altijd de bedoeling geweest ls." De FNV had bericht dat het kabinet de uitkeringen met één „mokerslag" een stuk omlaag wilde brengen. Er zal. aldus Van Agt. „geen sprake zijn van loslaten van de koppeling tussen netto minimumloon en laag ste uitkeringen." Het wetsontwerp voor definitieve kortingen zal eind volgende week waarschijnlijk worden ingediend bij de Tweede Kamer. Vervolg van pagina 1 'Minimumloon Het kabinet wil vanaf volgend Jaar de vakantiebijslag in het minimumloon verhogen van zeven naar acht pro cent. Acht procent is al enkele jaren het gebruikelijke cijfer in de meeste CAO's. Ook veel minimumloners, die onder een CAO vallen, ontvangen al acht procent omdat de CAO de werk gever niet toestaat op het wettelijk minimum van zeven procent te blij ven hangen. Het kabinet wil het procent verho ging van de vakantiebijslag echter in mindering brengen op de automati sche halfjaarlijkse verhogingen, vol gend jaar. Minimumloners die nu al icht procent hebben, schieten er daardoor een procent bij in. Ook de rond één miljoen mensen met een sociale uitkering op minimumniveau, krijgen vanaf Januari een pröcènt minder verhoging dan anders, door dat deze uitkeringen zijn gekoppeld aan het maandbedrag van het mini mumloon. Dit betreft onder meer de AOW en de bijstand. Daar komen dan ook nog de Bestekkortingen bij. Het wetsontwerp over de definitieve regeling van die kortingen komt waarschijnlijk eind komende week bij de Tweede Kamer. Dat wetsontwerp regelt bovendien enige beperkingen in de berekening van de halfjaarlijkse stijging van het minimumloon. De laagste uitkerin gen („sociale minima"» ondergaan daardoor al met al komend jaar drie ^verlagende effecten: lagere Stijging van het minimumloon zelf. een pro cent minder stijging vanwege hogere vakantiebijslag, en Bestek-kortin gen. Het besluit over de vakantiebijslag in het minimumloon vormt een nieuw wrijfpunt fnet de vakbeweging. Met dit besluit volgt het kabinet het' standpunt van de werkgevers. De vakbeweging vond dat de verhoging van vakantiebijslag niet in mindering mocht worden gebracht op de gebrui kelijke halfjaarlijkse verhoging. In de sociaal-economische raad staakten hierover de stemmen vorige maand (20 tegen 20). „Wij zullen ons maan dag beraden wat dit besluit voor ge volgen heeft voor onze opstelling." aldus FNV-bestuurder Drabbe CNV-bestuurder Terpstra wijst erop dat het procent loonstijging voor handhaving koopkracht uitsluitend geldt voor werknemers in het be drijfsleven, Ambtenaren, uitkeringen en trendvolgers (werknemers in ge zondheidszorg en1 gesubsidieerde in stellingen) krijgen door het kabinet kortingen opgelegd op hun inkomen. ,Als de modale man al op nul zit, halen die groepen de nul niet meer", aldus Terpstra. Deze groepen zijn in hun inkomen gekoppeld aan de gemiddelde CAO- lonen. Rekenkundig zou de koop kracht door deze groepen alsnog op de nullijn gebracht kunnen worden wanneer de CAO-lonen nog meer zou den stijgen dan het ene procent dat het CNV heeft berekend. Kleinverbruikers Minister Van Aardenne (economische zaken) is het met de gasbedrijven al eens over de gasprijsverhoging. De verhoging is, inclusief BTW, 4,72 cent per kubieke meter op 1 januari en 3.54 cent per 1 juli. Het gaat om de prijs voor kleinverbruikers. Een doorsnee gezin verbruikt rond 3000 kubieke meter per jaar. De prijsver hoging betekent een last van onge veer 195 gulden voor het gezlnsbud get. Na de verhogingen wordt de me- terprijs per 1 Juli 32 cent, exclusief BTW. voor de mooiste modellen auto's, vliegtuigen en schepen gewezen hebben hun laat al gekregen, aldus Van der Meulen Zij kunnen niet meer werken, ze zijn de financié- le uitloop van hun functie kwijt, ze kunnen geen promotie meer maken, terwijl ze al een lagere uitkering ont vangen dan het laatst verdiende loon." Loonsverhoging De CVN-voorzitter sprak opnieuw zijn twijfels uit over de vraag of het mogelijk zal zijn de koopkracht van de doorsnee werknemer in 1980 te handhaven. Volgens berekeningen van het CNV halen de doorsnee werk nemers en sociale uitkeringstrekkers de nullijn niet. „Hoogstwaarschijn lijk zal daarvoor een loonsverhoging nodig zijn van één procent." aldus Van der Meulen. Hij vond de aanpak van hetltablnet moeilijk te verteren, omdat hét CNV vindt dat grote groepen mensen die weinig of niets aan hun situatie kun nen veranderen, slachtoffer worden gemaakt van een slechte economi sche situatie. Tot nu toe heeft het CDA een gelijke behandeling van werkenden en niet-werkenden als uit gangspunt gekozen voor de beoorde ling van de ombuigingsoperaties. Van der Meulen zei met klem dat het CDA bij de behandeling van het wetsont werp van staatssecretaris De Graaf uit moet gaan van een gelijke behan deling en het wetsontwerp in de hui dige vorm niet kan aanvaarden. Ook de ambtenarenbond ABVA heeft laten weten dat een minimale looneis van twee procent „beslist noodzake lijk" is om de koopkracht te handha ven voor de doorsnee ambtenaar, de trendvolgers en de sociale uitkerings trekkers. Voor de ABVA Is dit tevens een „harde voorwaarde" om te kun nen instemmen met het gecoördi neerde arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV. De plannen van staats secretaris De Graaf om de sociale uitkeringen los te koppelen van het minimumloon noemde de ABVA „ronduit schandelijk"— Navo-opslag in Limburg en oosten mogelijk DEN HAAG (ANP) De regering overweegt in Zuid-Limburg en in het oosten nieuwe opslagcomplexén te bouwen voor een deel van het materi eel van drie Amerikaanse divisies. De beslissing over het opslaan van dat materieel is dit parlementaire jaar te verwachten. Dat antwoorden de mi nisters Van der Klaauw (buitenland se zaken) en Scholten (defensie) op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. Nieuwe complexen zullen waar schijnlijk nodig zijn. De opslag mag geen beslag leggen op gebouwen of terreinen van de landmacht. De be doeling is de plaats van de com plexen zo te kiezen, dat zij een bijdra ge leveren aan het scheppen van werkgelegenheid in probleemgebie den, aldus de bewindslieden. Voor waarden zijn goede aan- en afvoerwe- gen en spreiding. De Navo zal de bouw betalen. Neder land moet zorgen voor de grond en de overige voorzieningen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gisteravond door de Tros-televisie aan het Nederlandse volk getoonde 61-jarige advocaat mr Albrecht Willem Lier uit Boekei in Noord-Brabant is niet de door prof. L. de Jong in zijn laatste boek genoemde zoon van prins Hendrik. Dat blijkt uit een vergelijking van de gegevens uit De Jongs~T5öëk met~hêt verhaal van mr Lier. zoals dat gistermorgen door De Telegraaf (in een uit publiclteitsoog- punt goed voorbereide samenwerking met de Tros) werd gebracht. Vq|gfegs mededelingen van. De Jong in zija boek. dat vorige maand ver scheen. was uit de verhouding van prins Hendrik met een onbekende (met de gefingeerde naam „Elisabeth le Rol" aangeduide) vrouw in decem ber 1924 een zoon geboren. Mr Lier is echter in 1918 geboren. Mr Lier vertelt wel uitvoerig over de relatie die zijn moeder en stiefvader sedert 1922 hadden met Francois van 't Sant, maar al.veer: het staat allemaal in het boek van De Jong Van 't Sant heeft zich op verzoek van koningin Wilhelmina met meer affai res dan Elisabeth le Rol moeten be zighouden. Daarom kan uit Van 't Sants bemoeienissen met mr Liers ouders niet zonder meer worden afge leid dat het fcier om de zoon var. „Henry" van '„EljsabethJe Roi" gaat. 1 p Trouwens: De Jóng xegt nadrukkelijk in zijn boek dat de naam „Elisabeth le Roi" gefingeerd is. Hij gebruikt die naam omdat Van 't Sant zelf deze in zijn proces-verbaal heeft gebruikt en omdat hij de werkelijke naam van die vrouw niet kent. De naam „Henry" van het kind (roepnaam: Henny) is echter wél juist. Ook dat wijst dus in een andere richting. Er is hier waar schijnlijk sprake van een tweede bui tenechtelijk kind van prins Hendrik In het verhaal van „De Telegraaf" wordt ook nog een poging onderno men om de door De Jong gerehabili teerde Van 't Sant opnieuw in een dubieuze rol te dringen, onder meer door te suggereren dat er een verband is tussen de voor mej. „Ie Rol" be stemde gelden en Van 't Sants vermogenspositie De Jong schrijft echter ook. dat de vöor de oorlog opererende onder De heer A. W. Lier zoekscommissle naar het geheimzin nig optreden van Van t Stmt veel aandacht heeft besteed aan Van 't Sants financiële omstandigheden. De Jong schrijft dan letterlijk: „Deze fi nanciële omstandigheden werden door de firmanten van het bankiers huis Heldring Sz Pierson volledig op gehelderd een van de weinige pun ten waarop de zaak tot klaarheid kwam." In een commentaar heeft gisteren prof. De Jong zelf er ook op gewezen, dat de door mr A. W. Lier naar voren gebrachte gegevens niets te maken hebben met passages in zijn boek VEENHUIZEN (ANP) De gedeti neerde Jan B„ die sinds maandag in honger- en dorststaking is, eist in een kort geding tegen minister De Ruiter (Justitie) dat binnen 48 uur over zijn verzoek tot strafonderbreking zal worden beslist Volgens zijn advocaat is de gezonci heldstoestand van Jan B zo kritiek dat verwacht wordt dat hij naar het gevangenisziekenhuis in Schevenin- gen zal worden overgebracht. Er wordt rekening mee gehouden dat hij zijn straf niet zal overleven. Jan B. werd in de gevangenis Esser- heem geplaatst na betrokken te zijn geweest bij de gijzeling van een kerk koor in de strafgevangenis van Sche- veningen. Hij zat daar gevangen na dat hij was veroordeeld wegens gijze ling van een gezin in een boerderij ui Dell (Gld). AMSTERDAM (ANP) - Een zesde van alle Nederlandse verkeersdeelne mers ziet eigenlijk te slecht om veilig te kunnen rijden. De eisen die bij het rij-examen aan de ogen worden ge steld zijn ontoereikend, omdat ze slechts zijn toegespitst op de ge zichtsscherpte. Voor het schatten van afstanden en het beoordelen van ver keerssituaties zijn echter een goed dieptezlcht en een ruim gezichtsveld vereist. En daaraan ontbreekt het nogal eens DEN HAAG (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus brengen voor enkele weken een privé-bezoek aan Peru. Donderdag bezocht prinses Beatrix musea, tempels en voormalige kolo niale woningen in de hoofdstad Lima. Zij werd vergezeld van de Nederland se ambassadeur in Peru, dr P. H. J. M. Houben, en twee diplomatieke verte genwoordigers. Op het programma staat nog een bezoek aan Cuzco. een oude keizerlijke stad van de Inka's. DEN HAAG (ANP) Uitgeverijen mogen hun abonnementen, prijzen van losse nummers en advertentieta rieven per 1 januari met gemiddeld zes procent verhogen. Dit heeft het ministerie van economische zaken gisteren bekendgemaakt. ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een aantal landelijke organisaties, waaronder de natio nale ziekenhuisraad, vindt dat de Tweede Kamer een tweetal ingediende moties over de middelbare beroepsopleiding voor verpleegkundigen niet moet aannemen. De moties komen dinsdag in de Kamer aan de orde en zullen, zoals het er nu uitziet, zeker worden aanvaard. Ze worden ondersteund door PvdA, CDA en WD. De moties werden begin ok tober ingediend tijdens een gemeenschappelijke verga dering van de Kamercom missies voor onderwijs en volksgezondheid Ze komen erop neer dat de middelbare verpleegkundigenopleidin gen. waarvan er nu .vijf zijn., per l augustus volgend jaar. onder het ministerie van on derwijs moeten gaan vallen, in plaats van onder volksge zondheid. Dit met het oog op de gelijkschakeling met andere middelbare beroeps opleidingen en de doorstro mingsmogelijkheden. In principe heeft niemand bezwaar tegen deze verhuis- operatie. Maar de landelijke organisaties vinden 1 au gustus 1980 te vroeg. Ze vin den dat er eerst aan enkele belangrijke voorwaarden moet worden voldaan, om dat de middelbare opleidin gen anders in de grootst mo gelijke moeilijkheden zul len komen. De landelijke stuurgroep experimentele opleiding verplegende en verzorgende beroepen, die de opleidin gen begeleidt, pleit voor ui terlijk 1 augustus 1983 als datum van overgang. Eer der lieten de verantwoorde lijke staatssecretarissen De Jong (onderwijs) en Veder- Smit (volksgezondheid) we ten ook niet te voelen voor 1 augustus volgend jaar Regeling Het Kamerlid mevrouw An- dela-Baur iCDAt, die de twee- moties heeft inge diend. zei gisteren echter dat de knoop nu maar eens moet worden doorgehakt Er wordt als sinds 1975 over gepraat en er is steeds van uit de Kamer aangedrongen op een overgangsregeling voor deze opleidingen, al dus het kamerlid. Mevrouw Andela zei het ook belangrijk te vinden dat de beslissing door het huidige kabinet wordt genomen. „Als ik in het kabinet zou zitten dan zou het mijn eer te na zijn om die beslissing aan een volgend kabinet over te laten." aldus het Ka merlid Zij verwachtte ove rigens dat. ook wanneer de moties zullen worden aan genomen. er tijdig aan de voorwaarden van de eer dergenoemde stuurgroep kan worden voldaan Een van die voorwaarden is dat er een totaalplan moet worden gemaakt van de be schikbare stageplaatsen in de ziekenhuizen. Blijft zo'n plan uit dan dreigt het ge vaar dat de uitbreiding van het aantal dagopleidingen (voorlopig tot tien) wordt af geremd door een gebrek aan stageplaatsen Zowel de stuurgroep als de nationale ziekenhuisraad en de vereniging van oplei dingsinstituten voor verple gende en verzorgende be roepen wijzen erop dat de ziekenhuizen nu al met aan vragen voor stageplaatsen worden overspoeld De op leidingen ondervinden op dit punt al een zekere con currentie van de zogeheten in-service opleidingen (in de ziekenhuizen zelf), die hun leerlingen een belangrijke rol toebedelen in de patiën tenzorg Eer. andere voorwaarde waaraan door de organisa ties moet worden voldaan is. dat de vijf bestaande op leidingen voor verpleegkun digen worden doorgelicht met het oog op de toekomst. Zo'n evaluatie, verwacht de stuurgroep, is voor volgend jaar augustus niet te ver wachten Daar komt bij dat de oplei dingen in de ziekenhuizen, die als dagopleiding uitein delijk plaats moeten gaan maken voor de nieuwe mid delbare opleidingen, steeds hogere toelatingseisen (mi nimaal havo) gaan stellen Hierdoor komt de middel bare opleiding (toeganke lijk voor mavo-gediplo meerden en leerlingen van het lager beroepsonderwijs) in een concurrentiepositie te verkeren Daarom pleit de stuurgroep ervoor om de geleidelijke verdwijning van de in-servi ce opleidingen in verband te brengen met de uitbreiding van de middelbare beroeps opleidingen. Dat zou slechts evenwichtig kunnen gebeu ren wanneer beide opleidin gen voorlopig onder het mi nisterie van volksgezond heid blijven vallen, aldus de stuurgroep Overigens heeft de stuur groep kritiek op de vorige en de huidige staatssecreta ris van volksgezondheid Zij verwijt de bewindslieden laksheid ten opzichte van de middelbare beroepsop leidingen voor'verpleegkun digen Afgelopen zomer spande de stuurgroep om die reden een kort geding aan tegen de staat wegens „onbehoorlijk bestuur" Half juni kwamen toen prompt plannen op tafel om het aantal opleidingen uit te breiden tot tien. Binnenkort verschijnt het eerste deel van Reeds geruime (ijd bestond er behoefte aan een breed opgezet, uitvoerig stan daardwerk over de kerkgeschiedenis, wetenschappelijk verantwoord, maar niette min goed leesbaar, d.w.z. in verhalende trant, vanuit reformatorisch standpunt geschreven. Een werk dat (om een goed voorbeeld te noemen) als de kerkhistori sche pendant kan worden beschouwd van Algra's veelgeprezen standaardwerk DISPEREERT NIET, dat aan diezelfde eisen voldoei Itejr Dr. L. Praamsma werd in 1910 n- Sneek Katoren. Van 1936 lot 1958 was hij predikant van de Ceref. Kerken in Nederland, daarna van de Christian Refor med Churches in Canada. Van zijn hand verscheen o.m. "Het dwaze Gods" en een biografi sche studie over Calvijn. Enkele illustraties uit deel 1 Ttudolf Agrioola Wij prijzen ons gelukkig een aantal jaren geleden de gereformeerde kerkhistoricus Dr. Louis Praamsma bereid te hebben gevonden in deze leemte te voorzien. "Begonnen in 1973 voltooide dr. Praamsma in 1978 de veeleisende studie die voor de samenstelling van dit werk nodig was. met als eindresultaat een even doorwrochte als boeiend geschreven kerkgeschiedenis, die onder de titel DE KERK VAN ALLE TIJDEN in vier omvangrijke en royaal geïllustreerde delen (elk van ca. 421) pagina's) zal verschij nen. Evenals Algra's "Dispcrecrt niet" geeft ook dit werk geen droge opsomming van histori sche feiten en leerstellige kwesties, maar het toont de kerkgeschiedenis a.h.win perspec tief, als een levendig panorama, waarin enerzijds de grote lijnen en markante feiten duidelijk te onderkennen zijn. anderzijds ruime aandacht wordt geschonken aan het kleine, menselijke detail Zelf zegt dc auteur hierover in zijn Inleiding. Kerkgeschiedenis brengt ons in aanraking met levende mensen. Medemensen te ontmoeten in al hun menselijkheid, mede-christe nen te herkennen in al hun zwakheid en in al hun kracht, dat is het wat de kerkgeschiedenis maakt tot een verrassende en vaak fascinerende ontdekkingsreis Een bekend kerkhistoricus, aan wie wij het manuscript ter lezing gaven, zegt over dit werk: "De schrijver biedt heel veel opeen prettig leesbare manier. Grote delen leest men even geboeid als een roman, cn zelfs waar de slof daartoe niet bijzonder geschikt lijkt - ik denk b.v. aan de christologische strijd - gaat dat vaak nog op Ik kan u dan ook alleen maar gelukwensen met deze greep Hel lijkt mij voorde brede schare van lezers waar u op doelt precies wat hel moet zijn Dit oordeel laat er geen twijfel over bestaan. DE KERK VAN ALLE TIJDEN is een werk dat uw jantlachl verdient De vier delen zullen met tussenpozen van ca. vier maanden verschijnen, zodat het werk eind 1980 kompleet zal zijn. Het is fraai uitgevoerd in geheel linnen banden met geplastificeerde stofomslagen. Formaat IS x 22.5 cm Totale omvang ca. I SOU tekstpagina sen 192 bladzijden illustraties Het is uitsluitend kompleet leverbaar. Voorinlekenprljs 49,50 per deel (met ingang van l-l-'8l wordt de prijs verhoogd tot 55,- per deel) Schaf dit werk aan voor uw gezinsbiblio theek. Gun uzelf én uw kinderen deze boetende ontdekkingstocht door het zeer afwisselende landschap van de kerkge schiedenis. Maak voor uw bestelling gebruik van ne venstaande BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of tin open envelop, zonder postzegelaan UITGEVERIJ Antwoordnummer 5, 8800 VB FRANEKER Zend mij bij verschijning tegen voorintekenprijs rechtstreeks/via boekhandel: INTEKENBILJET ex Dr L Praamsma: DE KERK VAN AI.LE TIJDEN. Kompleet in vier gebonden delen a 49,50 Straal Postcode Plaats Bankrekening- of gironummer Doorhalen wat u niet wenst Tft—2

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3