ndustriële import uit wereld bescheiden Rente duidelijk in de lift fgfgiim Hout wordt duurder Frankrnk gehalveerd Vïosselexport naar rankrijk gehalveerd leer banenverlies door invoer uit ontwikkelde landen Kleinbedrijf als bron van werk herontdekt Een oude cognac voor moderne mensen. Groter verlies bij Amsterdam Rubber Médaillon: de VS.O.E van Martell Jitvoer vnaar Duitsland verdubbeld Blikconcern wil 350 man kwijt Lantana krijgt Tilburgsche Water Kinderen van zigeuners in apart gebouw Werf order komt van Mexico laterdag 3 november 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE trouw/kwartet 31 an een onzer verslaggevers OTTERDAM De invoer van industrieprodukten uit de ontwikkelingslanden, aardoliepro- ukten buiten beschouwing gelaten, blijft ook de komende jaren bescheiden. Ondanks een ïkere groei van deze import, zal de negatieve invloed op de werkgelegenheid betrekkelijk ering zijn. Afscherming van deze invoer is ongewenst, meer vrijhandel geboden. Dt deze conclusie en aanbevelingen imen het Nederlands Economisch istituut (NEI) en het Centrum voor itwikkelingsprogrammering van de otterdamse Erasmus Universiteit. verrichtten hun onderzoek in op- acht van de ministers voor ontwik- 'lingssamenwerking en economi se zaken. an alle industriële produkten die in Bderland worden verbruikt was in 74 54 procent van binnenlandse akelij. 44 procent kwam uit de eco- imisch ontwikkelde landen en tchts 2 procent uit de derde wereld. weer zonder aardolie. Weliswaar het aandeel uit de xmtwikke- ïgslanden sneller dan dat van de ^dustrielanden maar volgens de be leningen van de onderzoekers is in toch slechts 5 procent van de in ïderland afgezette industriepro- ikten uit de derde wereld afkom- ig. De industrielanden komen in tot 46 procent en het aandeel n de Nederlandse industrie zal tot procent, dus iets minder dan de lft gedaald zijn. dere factoren die gevolgen hebben voor de industriële werkgelegenheid zijn dus bulten de berekening gela ten. In werkelijkheid spelen wel dege lijk andere belangrijke zaken mee zoals de produktie en de arbeidspro- duktiviteit. Als de produktie de snelst groeiende is van deze twee ele menten. levert dit een toenemende werkgelegenheid op. Terugkomend op het gegeven dat van de achteruitgang van 43.000 ba nen er 9.000 worden veroorzaakt door terreinverlies aan de derde wereld, valt op dat dit cijfer verhoudingsge wijs toch nog groot is als men de Invoer uit ontwikkelde en ontwikke lingslanden met elkaar vergelijkt. Oorzaak is dat vooral de arbeidsin tensieve bedrijfstakken van de toene mende invloed van de ontwikkelings landen te lijden zullen hebben. Tellingen erkgelegenheid Nederlandse industrie verliest et alleen binnenlands een deel van markt, ook in het buitenland zal een stuk afzetgebied kwijtraken, r saldo komt dat neer op een ver- s van 43.000 arbeidsplaatsen in de iustrie over de periode 1978-1986 of procent van de totale industriële rkgelegenheid. Van die 43.000 ba- n gaan er 34.000 verloren door een rminderd concurrentievermogen opzichte van de industrielanden .000 door een verlies van markt- ndeel aan de ontwikkelingslanden. tdrukkelijk zeggen de rapporteurs bij dat het getal van 43.000 arbeids- latsen uitsluitend betrekking heeft de verminderde concurrentieposl- van de Nederlandse industrie. An- Zo zullen er door de verminderde concurrentiepositie 6.800 arbeids plaatsen verloren gaan in de textiel industrie, 2.700 in de confectie en 1.200 in de leer- en schoenenindustrie. Dat is samen al meer dan 9.000 maar daar tegenover staat dat de chemi sche industrie 3.500 mensen meer no dig zal hebben voor handel met ont wikkelingslanden. Het NEI en het Centrum voor ontwik kelingsprogrammering becijferden dat er wat de werkgelegenheid be treft in enkele bedrijfstakken winst zal worden geboekt als gevolg van import uit en export naar industrie landen maar dat die winsten in de verste verte niet opwegen tegen de verliezen. De metaal zal 8.000 manja ren moeten inleveren, de elektrotech nische Industrie 4.400 en de trans portmiddelenindustrie 4.100. De che mie zal de handelscontacten met de ontwikkelde, veelal westerse, landen moeten bekopen met een verlies van 6.900 arbeidsplaatsen. Daarnaast staat dan dat bedrijfstak ken die werkgelegenheid verliezen door contact met de derde wereld, ook door de relaties met de industrie landen worden getroffen. Onder deze arbeidsintensieve branches zijn de textielindustrie (-3.700 banen) en de confectie <- 2.800). Al tot 1978 ging de invoer uit de derde wereld in arbeidsintensieve richting en na dat jaar zal die ontwikkeling zich voortzetten. Aan de andere kant komt de uitvoer naar ontwikkelings landen steeds vaker uit niet-arbeids intensieve bedrijfstakken. Dat is te zien aan de chemische export die aan meer mensen werk zal geven. Dit al les heeft tot gevolg dat zelfs als de in* en ultvoerhoeveelheden ten opzichte van de derde wereld precies gelijk zouden blijven er in Nederland toch werkgelegenheid verloren gaat. In werkelijkheid zijn lm- en export ech ter niet gelijk. Van de totale invoer van industriële produkten komt in 1986 9,3 procent uit de derde wereld terwijl van de industriële uitvoer ruim 15 procent naar dat deel van de wereld zal gaan. Op de werf van Van der Giessen-De Noord in Krimpen a/d IJssel is het m.s. ..Honolulu," het eerste schip van een serie van vier koelschepen overgedragen aan Dammers Van der Heides Scheepvaart en Handelsbedrijf in Rotterdam. BREDA (ANP) De positie van he» middelgrote bedrijf in verhouding to de werkgelegenheid is herontdekt. I> de periode 1970 tot 1976 gingen in d- Industrie 190.000 arbeidsplaatsen ver loren slechts 5.000 daarvan verdwc nen bij de bedrijven tot vijfhonderi. werknemers. Dit heeft dr W. Bos. voorzitter van de contactgroep werkgevers in de me taalindustrie (CWM de zogenaam de ..kleinmetaal"). gezegd in Breda Hij opende daar een tweedaagse con ferentie tussen ruim tachtig onderne mers uit middelgrote metaal- en elec- trobedrijven en 25 beleidsambtena ren van de ministeries van economi sche en van sociale zaken. Van belang is volgens de CMW. die de bijeenkomst heeft georganiseerd, dat rechtstreeks ervaringen kunnen wor den uitgewisseld tussen ondernemers en ambtenaren. OOSTERBEEK Bij Nijhuls-Alko- no (aluminium gevels) in het Gelder se Oosterbeek gaan binnenkort 48 van de circa 150 arbeidsplaatsen ver loren. Het bedrijf, een dochter van OGEM. heeft met de vakbonden overeenstemming bereikt over een sociaal plan. De ontslagen vallen in hoofdzaak in de niet-produktieve sector van de fa briek. Nijhuls draait de afgelopen Ja ren met forse verliezen. ADVERTENTIE Aanbevelingen ADVERTENTIE De rapporteurs vinden dat zowel om wille van de welvaartsstijging in Ne derland als om rekening te houden met de belangen van de ontwikke lingslanden er alle reden is om te pleiten voor een liberalere handelspo litiek. zeker ook ten opzichte van de ontwikkelingslanden. Als gevolg onder meer van de geringe economische groei, de laatste jaren, is er echter een sterke neiging tot protectie (afscherming van de eigen industrie). Die protectie belemmert, aldus het rapport dat verdergaande specialisatie en internationale handel positief kunnen uitwerken. AMSTERDAM - Rubber Cultuur Maatschappij .Amsterdam" heeft het eerste halfjaar met een verlies van ƒ303.700 afgesloten tegen een, negatief resultaat van ƒ59.000 over' dezelfde periode vorig Jaar. Het nade lig verschil vindt hoofdzakelijk zijn oorsprong in de rente-opbrengsten, de baten uit landbouw en de overige activiteiten, aldus de maatschappij. Een betaling uit Tanzania werd voor het eerst dit jaar niet ontvangen door de slechte devlezenpositie van de re gering. Hierdoor verwacht de directie ook verder in het jaar geen betalin gen meer te ontvangen. Daardoor stagneert de voorziening met onder- i ««ill 1JI1 gVlIUlT VV1U een somber beeld voor de toekomst De rubberonderneming Salala in Li- [lisSINOEN (ANP) - De Nederlandse export van mosselen laar Frankrijk ligt dit jaar vijfitig procent beneden die van dememing in Panama is nog met lorig jaar. Volgens het Produktschap van Vis en Visproduk- rond jen in Bergen op Zoom zijn er tot nu toe al 300.000 kilo hosselen minder naar Frankrijk geëxporteerd dan vorig jaar. k<$£B) AMSTERDAM (ANP) De prijzen van hout gaan in Neder land verder omhoog. Deze conclusie kan volgens de Neder landse Houtbond worden getrokken uit de vorige week ln Amsterdam gehouden Europese naaldhoutconferentie, waar op vertegenwoordigers van acht houtimporterende en zeven exporterende landen, alsmede een aantal waarnemers, zich hebben bezig gehouden met de vraag naar en het aanbod van naaldhout in Europa. Hoewel geen officieel thema, werd veel gesproken over de te verwachten prijsontwikkelingen. ..Thomassen en Drijver is een kernge zond bedrijf en dat willen we zo hou den. Maar dan moeten structurele zwakten, zoals een teveel aan perso neel in de indirecte sfeer, wel tijdig worden gesignaleerd en maatregelen worden genomen.-' aldus president- directeur R. Mloulet. TILBURG In een tumultueuze en zeer druk bezochte vergadering van Tilburgsche Waterlekding Maat schappij hebben aandeelhouders vrijdag met 861 stemmen voor en 479 stemmen tegen de voltallige raad van beheer ontslagen. Na de benoeming van mr A. R. I. Arts. Lantana Beheer BV. Vira BV. en de heer Bark is de Lantana-groep baas ln huis geworden bij de Tilburgsche Waterleiding Maatschappij (TWM). DEVENTER (ANP) BIJ Thomassen en Drijver Verblifa moeten de komen de drie jaar ongeveer 350 arbeids plaatsen vervallen. De afslanking zal volgens de directie van TDV geen ontslagen met zich meebrengen. Via natuurlijk verloop denkt men de in krimping van het personeelsbestand te kunnen verwerkelijken. Een en an der is gisteren aan het personeel mee gedeeld. Volgens de directie is gebleken, dat TDV met in de Benelux totaal vijf duizend werknemers, gelet op de be perkte groeimogelijkheden, een over schot heeft aan personeel in de indi recte sfeer: mensen die niet direct bij de produktie betrokken zijn. Welke functies bij welke TDV-vestigingen zullen komen te vervallen is volgens de directie nog niet bekend. Wel zegt men dat mag worden aangenomen dat inkrimping voor ongeveer de helft ln Deventer, waar het hoofdkan toor is gevestigd, zal plaatshebben. De naaldhoutprijzen zijn dit Jaar op de internationale markt sterk geste gen. Contracten voor aanvoer in het begin van 1980 zijn in tussen afgeslo ten. Afhankelijk van maat en kwali teit liggen de prijzen van te impor teren gezaagd naaldhout gemiddeld 35 tot 50 procent boven het peil van eind 1978. De risico's van de import van gezaagd naaldhout zijn daarmee aanzienlijk toegenomen, met name voor de Ne derlandse houthandel, zo meent de Houtbond. In Nederland zette 1979 in onder zeer extreme weersomstandig heden waardoor de bouw gedurende twee maanden nagenoeg volledig heeft stilgelegen. Daardoor heeft de Nederlandse hout handel in de eerste maanden van 1979 omzet verloren, wat tot een druk op de binnenlandse prijzen heeft geleid. Tegelijkertijd werd op de import- markt Juist een sterk stijgende prijs- tendens waargenomen. Hierdoor is een groot verschil ontstaan tussen de prijzen voor gezaagd naaldhout in het binnenland en de prijzen die thans bij invoer moeten worden betaald. De Nederlandse houthandel wijst er dan ook op. dat een belangrijke aan passing van het binnenlandse prijs peil noodzakelijk is om het gestegen invoerprijspeil te compenseren. On derhandelingen met het Ministerie van Economische Zaken over de prij saanpassing worden binnenkort geopend. Naar verwachting zal het verbruik van gezaagd naaldhout in de acht importlanden (België. Denemarken, Frankrijk. west-Duitsland, Italië. Spanje. Engeland en Nederland) dit Jaar met 2.3 procent stijgen. De im porten zijn dit jaar eveneens toegeno men. Voor 1980 wordt een daling van de import in de acht Europese landen verwacht in de orde van grootte van 9.5 procent. In de meeste importlanden loopt de woningbouwproduktie terug. Ver wacht wordt dat de invloed hiervan op het verbruik van naaldhout wordt gecompenseerd door de uitbreiding van renovatie en woningverbetering. Ook de doe-het-zelfmarkt wordt door een groeiende vraag gekenmerkt. lis oorzaak van deze ineenstorting rordt genoemd de natuurlijke mos- el groei voor de kust van Bretagne. peze wilde mosselbanken zijn zo vervloedig dat ze bijna de hele Fran- markt van mosselen kunnen voor- len. Volgens de heer J. van Splunter an het Mosselkantoor liggen de prij- n van deze Franse mosselen bijzon- ler laag vergeleken met die van het federlandse kweekprodukt. [och heeft het inzakken van de mos- elexport naar Frankrijk, afgezien mosselen ontstaan. De prijs van de Nederlandse mossel is dit jaar dan ook relatief hoog. Door de betrekke lijk geringe aanvoer is er nog bijna geen mossel in het Mosselfonds te recht gekomen. In dit Mosselfonds, dat onder anderendoor de mosselk wekers in stand wordt gehouden, ko men alle mosselen terecht die door bijzondere oorzaken niet worden ver kocht. De export van mosselen naar België is overigens niet teruggelopen. Naar CNV wil andere vorstverletregeling UTRECHT De Hout- en Bouwbond CNV wil dat bouwwerknemers gedu rende het vorstverlet een uitkering ontvangen via wachtgeld- en werke- loosheidswetregelingen. Alleen gedu- teren ln utrecht tijdens de bonds- rende de eerste achttien dagen van een vorstperiode waarin niet wordt gewerkt, moeten de werknemers vol gens de bouwbond betaald worden vla het risicofonds bouwnijverheid. Dit zei voorzitter D. van Commenee van de Bouw- en Houtbond CNV gls- raadvergadering. De werknemers gaan er ln de plannen van de CNV- bond minder in inkomen op achteruit dan onder de huidige regeling het geval is. Het risicofonds hoeft dan niet, zoals nu, over grote financiële reserves te beschikken Onder de huidige regeling ontvangen de bouwwerknemers 110 procent van hun basisloon gedurende een vorst- verletperiode. Dat is volgens voorzit ter van Commenee minder dan hun normale Inkomen: basisloon plus toe slagen. Het CNV wil nu dat de werknemers de eerste achttien dagen een uitke ring ontvangen, die gelijk is aan hun normale loon Volgens Van Comme nee is dat nog altijd meer dan die 110 procent van het basisloon dat vol gens de huidige regeling wordt uitge keerd. Werkgevers en werknemers in de bouwwereld zullen binnenkort over een mogelijk nieuwe opzet van de hele vorstverletregeling gaan praten. n een paar handelaren die zich uit- dit land gaan jaarlijks zo n negentig- uitend op Frankrijk richten, geen duizend Ion (een mosselton is hon- rnstige gevolgen voor de mosselhan- deed kilo). De afzet van mosselen lelaren. Door de overvloedige zaad- naar Duitsland is dit jaar, mede door "al eerder dit jaar op jonge en con- de problemen met de Duitse mossel- umptiemosselen in de Waddenzee en cultuur, met honderd procent toege- ie Oosterschelde is er een tekort aan nomen en ligt nu op vierduizend mos- seltonnen. ASTEN (ANP) De negentien leerplichtige zigeunerkinderen in het Brabantse Asten kunnen maandag naar school Voorlo pig krijgen zij onderwijs in een apart noodgebouwtje. De ge meente Asten hoopt voor 1 au gustus 1980 een definitieve op lossing te hebben gevonden. Drie weken geleden weigerde het bestuur van de ..Stichting Katholiek Onderwijs" de kin deren collectief op te nemen op de Henriques-school. Deze wei gering werd met name ingege ven door de afwijzende hou ding van ouders. Ook onder wijstechnische redenen speel den een rol, aldus het bestuur. Op voorstel van het stichtings bestuur hebben B en W nu be sloten de kinderen onder te brengen in een apart schooltje, dat als afdeling buitengewoon lager onderwijs verbonden zal worden aan de Henriques- school. De inspectie en het rijk hebben er toestemming voor gegeven. De gemeente kan ge bruik maken van een oude noodkerk In een vergadering met de buurt bleken er van haar kant geen bezwaren tegen het vestigen van het schooltje. Ook bij de zigeuners bleek bij na iedereen tevreden met de nu gevonden oplossing. van een onzer verslaggevers. AMSTERDAM De rente zit duidelijk in de lift. Niet alleen in ons land, ook in het buitenland worden de rentepercen tages hoger en hoger. Koploper daarbij zijn de Verenigde Staten, waar de rente die de banken voor kredieten aan eer steklas cliënten in rekening brengen, de zogenaamde prime-rate, nu al tot onge veer 15 procent is gestegen. Deze week waren het de Duitse Bundesbank, de Nederlandsche Bank en de Japanse centrale bank die kort na elkaar tot een verhoging van de officiële rente, het disconto, overgingen. In al deze gevallen ging het. volgens de officiële mededelin gen, om een aanpassing van de rentetarieven aan de ontwikkeling van het rentepeil ln internatio naal verband. Achtergrond is echter zeer zeker ook de vrees voor een weer de kop opsteken van de inflatie. Door het geld krap en dus duur te houden hopen de mone taire autoriteiten de bestedingen in de hand te houden en zo het toenemen van de inflatie tegen te kunnen gaan. Zoals gezegd, lopen de Verenigde Staten voorop waar het de rentestijging betreft. Niet zo verwon derlijk. indien wordt bedacht dat de inflatie daar ook beduidend hoger is dan in Europa, namelijk zo n 13 procent op Jaarbasis. Om deze inflatie een halt toe te roepen en zo tevens het vertrouwen in de dollar wat te kunnen herstellen moesten de Verenigde Staten wel naar het middel van de renteverhoging grijpen. Daarmede werden echter wel enkele bestaande verhoudingen scheefgetrokken in dier voege, dat er een grote kloof ontstond tussen de rente in de VS en die in Europa en in Japan. In laatstge noemd land nam de druk op de yen steeds meer toe door het verschil in rente met de VS (door de hoge rente in de VS werden yens omgezet in dollars, waardoor de koers van de yen lager werd). In Europa leken Duitse mark en gulden eenzelfde lot beschoren als er niet zou zijn ingegrepen. Tegen deze achtergrond moeten dan ook de be sluiten van de centrale banken van Nederland en West-Duitsland worden gezien om het disconto te verhogen. Besluiten, die zover het Nederland betreft, inmid dels al gevolgen hebben gehad ln de vorm van hier en daar al een verhoging van de hypotheekrente met een kwart procent en een verhoging van het rentepercentage voor op stapel staande obligatie leningen. Het laatste geldt met name de lening van de Algemene Bank Nederland, waarop tot en met maandag 5 november kan worden ingeschre ven. De rente van deze lening, groot 150 miljoen, is door de ABN namelijk verhoogd van 9.25 tot 9,50 procent. Wellicht omlaag In hoeverre de rente zo langzamerhand op een hoogtepunt ls aangeland Is moeilijk te zeggen. Het beleggingsfonds Rorento gaf dezer dagen als verwachting, dat zich op niet al te lange termijn wellicht een rentedaling zal manifesteren. Daarbij werd ervan uitgegaan, dat het renteni veau in tal van landen door de krap-geld politiek van de centrale banken, inmiddels al ls opgelopen tot een peil. dat in sommige gevallen belangrijk hoger ligt dan het geldende inflatiepercentage. Volgens Rorento mag erop worden vertrouwd, dat deze landen, w o. Nederland en West-Duitsland. binnen niet al te lange tijd hun kredietbeperkendc maatregelen wat zullen verzachten, zodat de rente ook weer zal kunnen gaan dalen Aan de andere kant lijkt het evenwel voor de hand te liggen, dat het rentepeil ln de VS nu de inflatie daar nog altijd hoog ls niet direct omlaag zal gaan. Voor dat laatste spreekt mogelijk ook. dat het met de wereldeconomie nog altijd niet zo florissant is gesteld. De voortdurende stijging van de olieprij zen werkt niet bepaald een opbloei van de econo mie in de hand. Het blijven voortbestaan van een hoog rentepeil heeft in wezen dezelfde (negatlevei uitwerking Reden waarom het moment van een ommezwaai ln de rente mogelijk toch wel eens niet zó ver meer weg zou kunnen zijn. Daarvoor pleit misschien ook. dat president Car ter om de kiezers gunstig te stemmen voor zijn herverkiezing, de Amerikaanse economie een fors stootje in de rug zal willen geven en tot dat doel wat water ln de wijn van de hoge rente zal willen doen. De vele dollars die. aangelokt door de hoge rente ln de Verenigde Staten, momenteel naar het moederland terugkeren, zouden Carter daarbij wel eens behulpzaam kunnen zijn. ROTTERDAM (ANP) De Mexi caanse regering is de opdrachtgever van een order van 70 miljoen gulden \oor scheepswerf ..De Merwede" in Hardinxveld-Giessendam. Dit heeft de werf bekendgemaakt. Tot nu toe wilde het bedrijf niet kwijt wat de opdracht inhield Het gaat om de bouw van een opleidingsschip voor de Mexicaanse koopvaardij Het wordt een eigen ontwerp van de werf. waarop elk Jaar 200 kadetten opge leid kunnen worden. Het schip (12.000 ton) moet op 1 september 1981 in de vaart komen. Directeur H.J. Schlömann van „Dc Merwede" vindt de miljoenenorder niet alleen een succes voor zijn be drijf. Het is ook van belang voor de- Nederlandse scheepsbouw. Die komt nu bij de Mexicanen „in het beeld", terwijl het land ln de komende Jaren waarschijnlijk over de honderd sche pen gaat bestellen ,,De Merwede heeft de order kunnen krijgen met steun van economische zaken en ontwikkelingssamenwer king. Nederland was wil hij wel kwijt, niet de laagste inschrijver voor het schip. ..We hebben de opdracht voor de poorten van de hel weggesleept", zegt Bchlómann. De Duitsers waren ook op de markt en op het moment dat de opdracht rond kwam. was er een Noorde economische delegatie in het land, onder aanvoering van kroonprins Harald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 31