Eerste hulp aan hartpatiënt is te leren De lessen 'eerste hulp bij hartstoringen'die als proef in Rotterdam gegeven worden, trekken grote belangstelling. Zóveel, dat voorrang moest worden gegeven aan mensen die direct met een hartpatiënt te maken hebben. Het streven is erop gericht dat tien procent van de Rotterdamse bevolking zo'n cursus volgt. De 'techniek' van hartmassage kan iedereen leren. door Henny de Lange ROTTERDAM Iedere dag overlijden er in ons land gemid deld zevenentwintig mensen bin nen een kwartier na de eerste klachten die op een hartinfarct kunnen wijzen, terwijl omstan ders hulpeloos moeten toezien. Uit onderzoeken is gebleken dat als binnen de minuut mond-op- mond-beademing en hartmassa ge worden toegepast, de overle vingskansen van de patiënt met •zestig procent stijgen, terwijl bo vendien het aantal blijvende her senbeschadigingen daalt. De techniek van de hartmassage en bea deming, de zogenoemde reanimatie, kan eigenlijk iedereen leren. Dat is het pro- bleek niét, zegt dr. J. Kllnge van de Neder landse Hartstichting. Dr. Klinge is belast met de coördinatie van de reanlmatlecur- sussen die in ons land worden gegeven. „Hét grote probleem is het tekort aan goede instructeurs. Omdat we 't liefst mensen hebben met de nodige ervaring op dit terrein, zijn we voornamelijk aangewe zen op artsen en verpleegkundigen. Het aanbod is echter bij lange na niet voldoen de om te voorzien in de behoefte aan Instructeurs". Vandaar dat de Hartstich ting druk bezig is het aantal opleidings mogelijkheden voor instructeurs uit te breiden. „In feite zou Je natuurlijk al op de lagere school reanimatielessen moeten gaan ge ven. In ieder geval zouden dergelijke les sen een vast onderdeel moeten gaan vor men van het onderwijsprogramma in het voortgezet onderwijs. Nu moeten allerlei toeren uitgehaald worden om zoveel mo gelijk Nederlanders de reanimatietech- niek bij te brengen", aldus een instruc teur, die sinds enkele maanden in deze techniek les geeft. Het is iets dat je in drie uur kunt leren". Al geruime tijd worden overal in Neder land reanimatiecurussen gegeven, niet al leen door de Nederlandse Hartstichting, maar ook door andere (hulpverlenende) instellingen, zoals het Rode Kruis. Het streven ls dat uiteindelijk tien pro cent van alle Nederlanders de re animatie techniek machtig is. Dat ls volgens dr. Klinge niet haalbaar op de wijze waarop tot nu toe in ons land gewerkt is. „Er moet een grootschalige aanpak komen, zoals Amerika die kent". Die „Amerikaanse" aanpak is sinds kort overgewaaid naar WestrEurpa, en wel naar Rotterdam, dat als proefgebied func tioneert. Sinds vorige maand worden daar op grote schaal lessen „eerste hulp bij hartstoringen" gegeven in het gebouw van de GO en GD. De coördinatie van deze lessen is in handen van de Stichting Eer ste Hulp Bij Hartstoringen (EHBH). De stichting streeft ernaar Jaarlijks zesdui zend Rotterdammers dat wil zeggen De eerste minuten nadat zich een hartstoring heeft voorgedaan, zijn letterlijk van levensbelang voor het slachtoffer. Als dan onmiddellijk hulp wordt geboden, stijgen de overlevingskansen met zestig procent. tien procent van de totale Rotterdamse bevolking op te leiden. De belangstel ling voor deze gratis lessen is over weldigend. Er meldden zich onmiddellijk al zoveel deelnemers, dat men ertoe moest overgaan voorrang te verlenen aan men sen die een hartpatiënt in hun naaste omgeving hebben. Volgende week wordt de duizendste cursist al verwacht. De enorme belangstelling ls volgens de Nederlandse Hartstichting niet alleen te rug te voeren op het feit dat de cursus gratis ls. „Vooral de korte duur ervan, gemiddeld drie tot vier uur, is aanlokke lijk voor veel mensen. De deelnemers hoe ven zich maar één ochtend, middag of avond vrij te maken", aldus dr. Klinge. Rotterdam heeft met dit initiatief vooral gekeken naar de ervaringen in de Ameri kaanse stad Seattle, waar het mogelijk is gebleken in enkele Jaren een vijfde deel van de bevolking op te leiden in de tech niek van hartmassage en mond-op-mond- beademing. In de praktijk leidt dit vol gens de Hartstichting ertoe dat omstan ders geregeld bijspringen in reanimatie pogingen. In Seattle kunnen, zo ls uitgere kend, nu per Jaar zo'n honderd mensen worden gered, doordat omstanders of fa milieleden te hulp kunnen komen. In Rot terdam sterven jaarlijks meer dan dui zend mensen aan de gevolgen van een hartstoring. De cursus zelf duurtjzoals gezegd, ten hoog ste vier uur. Het eerste uur wordt in beslag genomen door theorie. De cursisten wordt in vogelvlucht uitgelegd hoe de borstkas er aan de binnenkant uitziet. Enige theo retische kennis wordt onontbeerlijk ge acht (de cursisten krijgen ook een stencil met basis-informatie mee naar huls) om een goede diagnose te kunnen stellen. „Anders krijg je toestanden dat mensen hartmassage gaan toepassen op een pa tiënt wiens hart nog wel degelijk klopt. Dat heeft dan Juist een averechts effect", merkt dr. Klinge op. „We leren de mensen dan ook dat ze altijd moeten nagaan, voordat ze met hartmassage beginnen, of de hartslag werkelijk weg is. Dat is het snelst te controleren bij de halsslagader. Bovendien moeten de cursisten ook enig idee hebben hoe de borstkas eruit ziet om gemakkelijker de plek te kunnen vinden, waar hartmassage toegepast moet wor den. Hartmassage op de verkeerde plek heeft geen enkele zin en is verspilling van Je energie". Omdat de cursisten vaak hartpatiënten in hun directe omgeving hebben, wordt er ook op gewezen dat niet elk slachtoffer ls te redden. Een Instructeur: „Mensen be schouwen mislukking van een reddingsac tie vaak als een persoonlijk falen. Vooral als het om een familielid of collega ging, krijgen deze mensen nogal eens wroeging, volkomen ten onrechte". Het grootste deel van de les wordt in beslag genomen door de praktijk. De cur sisten kunnen oefenen op een pop. Ook wordt geleerd hoe men met z'n tweeën hulp kan bieden. De één neemt dan de hartmassage voor zijn rekening, de ander de mond-op-mond-beademlng. Het voor deel hiervan is dat mën minder snel ver moeid raakt. Vooral hartmassage Is een vrij vermoeiende bezigheid, zeker als de ambulance lang op zich laat wachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15