Hoe Nationale-Nederlanden het bedrijfsleven kan helpen risico's te beheersen. Filiaalvorming vaak toevallig Sterilisatie transseksuelen )ij wijziging geboorteakte iaasbroek definitief geen tv-directeur VARA Museum gerestaureerd en opnieuw ingericht 'Kwaliteit huisarts is van meer belang dan aantal' ïkrimpen moeilijker dan groeien kamervraag >ver Toppop PPR uit kritiek op beleid D'66 fan Nagel 'verbijsterd' Tandarts verplicht foto's af te geven Ondernemen is per definitie een riskante bezigheid. Anders gezegd: doelstellingen en continuïteit van een onderneming worden voortdurend bedreigd door allerhande risico's. U als ondernemer bent zich van een deel ervan élke dag bewust Andere risico's komen minder vaak onder uw aandacht, hoewel ze zeker zo belangrijk zija Dat zijn bijvoorbeeld de risico's van bedrijfsongevallen, stagnatie als gevolg van brand, en claims die voortvloeien uit produktenaansprakelijkheid Het gaat erom, die risico's te onderkennen en het gevaar dat ze opleveren te beoordelen Sommige risico's kunnen geëlimineerd worden. Als dat gebeurd is, blijven er meestal nog genoeg over. Tenslotte komt u aan de kernvragea Deze: hoe verminder ik mijn risico's? Welke kan ik zelf dragen? Welke zal ik moeten verzekeren? Wat is de beste verzekeringsvorm en wat kost die? Nationale-Nederlanden heeft een team van specialisten paraat dat u op die vragen een zinnig antwoord kan geven. En u, in overleg met uw verzekeringsadviseur, de nodige voorstellen kan doen. Risicobeheersing is een vrij nieuw begrip. En niet alleen van belang voor de bestaande situatie in bedrijven. Ook bij nieuwbouw of verbouwingen is het lonend een deskundige van Nationale-Nederlanden te raadplegen. Omdat juist in het ontwerpstadium de kosten van schadepreventie vaak beperkt kunnen worden. Nationale-Nederlanden lïERDAG 3 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET erj an een onzer verslaggevers EN HAAG Er zijn in Nederland talloze bedrijven met één of enkele filialen, zaken die niet jn te beschouwen als een grootwinkelbedrijf maar toch ook weer uitkomen boven het niveau 'e®n de winkel met slechts één adres. Vaak is de filiaalvorming toevallig ontstaan, schrijft drs le G.A.M. de Jong in het blad EIM-Mededelingen, een uitgave van het Economisch Instituut g, >or het midden- en kleinbedrijf. de ondernemer bestaat soms wel n min of meer vage behoefte om uit breiden, aldus De Jong, maar door n concrete mogelijkheid komt het ineens van. Zo kan de winkelier een ak aangeboden krijgen van een col- ga/concurrent die er mee op wil luden. lere omstandigheden kunnen kwaliteit van het bestaande centrum ook tot een doeltreffender gebruik zal aantasten. Vooral in de tijd dat van de ruimte; hij zal nog beter moe- e ondernemer loopt tegen een leuk mdje aan waarin hij een filiaal pro- eert; j heeft iemand in dienst die een uk boven het niveau van de door- lee verkoper/verkoopster uitkomt, et filiaal wordt gesticht omdat men levallig deze persoon in huis heeft; ondernemer heeft volwassen kin eren. Deze runnen het nieuwe filiaal «ns zo zelfstandig dat het nauwe- ks meer een filiaal is; winkelier opent een tweede zaak in n nieuw winkelcentrum omdat hij ine is dat het nieuwe centrum de veel nieuwe winkelcentra gereali seerd werden, hebben veel winkeliers tegen wil en dank een filiaal geopend, zegt De Jong. Welke formule De tweede vestiging van een winkel bedrijf wil niet automatisch zeggen dat het daar net zo toegaat als in de „moedervestiging". De ondernemer heeft het uiteraard het minst moeilijk als het filiaal even groot is als het moederbedrijf, in een zelfde soort buurt ligt en daardoor eenzelfde soort klanten bedient. Het belangrijkste punt is in dat geval of de filiaalhou der/ster goed is. Ingewikkelder wordt het als het fili aal op een veel duurdere stand komt dan de bestaande zaak of als het filiaal veel groter is. De ondernemer komt nu voor problemen waar hij geen ervaring mee heeft. Het assorti ment zal anders moeten zijn maar de hogere huisvestingskosten per vier kante meter dwingen de winkelier ran onze parlementsredactie )EN HAAG Transseksuelen die hun geslachtsaanduiding to de geboorteakte willen laten wijzigen, moeten zich tijdelijk - iten steriliseren. Een commissie van de gezondheidsraad ^eeft de regering geadviseerd deze voorwaarde op te nemen in en regeling die wijziging van de geboorteakte mogelijk moet laken. olgens het advies van de commissie, at gisteren is gepubliceerd, moet ;n verzoek tot wijziging van de ge- loorteakte worden ingediend bij de echtbank. Hierbij moet een verkla- ng van een arts worden overlegd, aaruit blijkt dat de aanvrager zich p dat moment niet kan voortplan- sn. Volgens de commissie komt dit eer op niet onherstelbare sterilisa- e. Zij meent dat met deze voorwaar- e wordt aangesloten bij het huwe- jksrecht, dat een huwelijk tussen wee mannen of twee vrouwen uit- luit. ransseksuelen zijn mannen die zich rouw voelen, en vrouwen die zich tan voelen. Zij ondervinden, indien j zich via een medische ingreep ui- erlijk van geslacht hebben laten ver inderen, nogal wat moeilijkheden in le maatschappij, omdat het tot dus- [er niet mogelijk is de geboorteakte te passen. Het PvdA-Kamerlid ithof heeft er als eerste op aange- ngen aan deze problemen tege- rt te komen. Jinister De Ruiter van justitie heeft 'erop toegezegd een wettelijke rege- ng te maken. Hij wilde echter eerst iet advies van de gezondheidsraad >EN HAAG (ANP) D'66-Tweede- amerlid Mertens vraagt zich af raar de identiteit van de AVRO is irug te vinden in het poster-pro- rammablad Toppop van deze om- >ep. In schriftelijke vragen aan de ïinister van CRM wijst Mertens erop at het blad zich richt op de jeugdige ijkers en luisteraars van tussen de 2 en 20 jaar. Mag je dan aannemen. o vraagt Mertens zich af. dat deze. roep, door zich op het blad te abon- eren, te kennen geeft daarin de iden- teit van de AVRO te herkennen en' Is lid van de AVRO te willen worden, ïeegeteld voor de verdeling van de endtijd. lertens wil dat de bewindsvrouwe et aantal abonnees gaat controleren at boven de 18 jaar is, om te kunnen rorden meegeteld als lid van de iVRO. Tenslotte vraagt het D'66- iamerlid zich af of wel gesproken an worden van een programmablad, mdat er alleen maar sprake is van de oor- en achterzijde van een poster. afwachten. Dat advies, opgesteld door een commissie van juristen, is er nu. De commissie stelt verder als voor-, waarden, dat de betrokkene minstens 18 jaar is en ongehuwd. Verder moet bij het verzoek aan de rechtbank een verklaring van een deskundige wor den overlegd, waaruit blijkt dat de aanvrager de overtuiging heeft tot de andere sekse te behoren. De deskun dige, veelal een psychiater, moet na gaan of deze overtuiging blijvend is en geen tijdelijk, psychopathologisch verschijnsel. Verder moet de arts in zijn verklaring ook aangeven of de aanvrager zich via een ingreep uiterlijk heeft laten aanpassen. Zo'n ingreep wil de com missie niet dwingend voorschrijven, al meent zij, dat een operatie voor de rechter een aanwijzing kan zijn, dat het de aanvrager ernst is. Van onze parlementsredactie DEN HAAG „D'66 is alleen een bepaalde stijl. Een gemakkelijk alter natief. Progressiviteit die niet veel kost. Deze partij zweeft ergens tegen het midden aan". Deze kritiek levert het partijbestuur van de PPR op de vroegere progressieve bondgenoot in een beleidsnota 'de PPR in de jaren 80'. De radicalen zien blijkens de nota de PvdA als best beschikbare partner, maar zij wijzen geen enkele democra tische partij als mogelijke coalitie partner af. Bij elke vorming van een regering of college moet worden be zien hoe het eigen program binnen de gekozen machtsverhoudingen de bes te kans van slagen maakt, aldus het PPR-bestuur. Voor de laatste parle mentsverkiezingen sloot de PPR nog het CDA als coalitie-partner uit. Het PPR-bestuur signaleert in de nota als „een belangrijke ontwikke ling" dat „Nederland een van de lan den is waar de spanning tussen de kerken en de christelijke partijpoli tiek snel groeit". De kerken spreken zich steeds radicaler uit, bijvoorbeeld over de kernbewapening, kernener gie, economische orde, vluchtelingen en vreemdelingen. „Op die momen ten staat de PPR aan de zijde van de kerken", aldus de nota. Tan onze radio- en tv-redactie ïILVERSUM Het voorstel om Jan Haasbroek directeur an de tv-afdeling van de VARA te maken is sinds gisteren cht van de baan. De dagelijkse bestuursleden André Kloos voorzitter), Jan de Troye en Jaap Mulder hebben het hoofd- >estuur laten weten dat zij zouden aftreden als Haasbroek wel ou worden aangesteld. Ze vinden dat de ideeën van de luidige VPRO-radiodirecteur niet passen in die van de TARA. >m chantage te voorkomen liet dit rietal hun consequenties pas weten a herhaald verzoek van het hoofdbe- tuur Dit gebeurde gisteren in een rdaagde vergadering omdat men er Orige week niet uitkwam imiddels heeft Jan Nagel als voor- Itter van de ondernemingsraad met verbijstering kennis genomen van uiteindelijke beslissing van het oofdbestuur De ondernemingsraad al donderdag 8 november het hele rsoneel bijeen roepen. Nagel is teeds van mening geweest dat Haas roek directeur van de VARA-tv zou moeten worden. Bij een peiling kreeg hij de meerderheid van het tv-perso- neel achter zich. Op 8 november wil de ondernemingsraad het hele perso neel in de zaak kennen Formeel kunnen alle inspanningen van de ondernemingsraad geen ge wicht in de schaal leggen omdat de ondernemingsraad slechts een advi serend lichaam is. Wel kan stemming worden gekweekt, zoals dat heet Het hoofdbestuur en het dagelijks be stuur wachten nu op klimaatsverbe tering voordat wordt uitgezien naar een tv-directeur Voorlopig leidt om- roepsecretaris Herman van Wijk de tv-projectgroep. Van Wijk was voor een aanstelling van Haasbroek. ten passen op de omloopsnelheid van de artikelen. Het meeste risico loopt de winkelier als het filiaal een heel andere formule krijgt dan de eerste vestiging. Voor beeld is de verf- en behangwinkelier die een groot doe-het-zelf centrum bègint. Of de discount-drankenhan delaar die een exclusieve wijnshop begint. De nieuwe zaak vraagt soms zoveel aandacht dat de oude wordt verwaarloosd. De eigenaar Heeft dan een slecht lopende oude zaak en een nieuwe die slechts moeizaam op gang komt. Dit is van drs De Jong geen pleidooi om zo'n filiaal maar niet te openen maar problemen zijn er vaak wel bij een eerste filiaal. Bij het tweede fili aal gaat het meestal een stuk gemak kelijker en bij de derde gaat het wel licht nog soepeler. Al snel daarna rijzen er echter nieuwe complicaties. Als de onderneming steeds groter wordt, moet de ondernemer gaan denken over een centraal magazijn of een computer, investeringen die pas rendabel worden bij een aanzienlijk grotere omvang. Hij moet op dit punt de beslissing nemen of hij verder wil .groeien of niét. Waar de groeidrempel ligt is niet in een woord te zeggen, het EIM verricht op dit gebied momenteel een studie Die toonde ondermeer al aan dat bij drogisterijen de eerste drempel al ligt bij 2 3 filialen. Veel hangt ook af van het groeitem po. Dat kan rustig zijn of zeer snel zoals bij tapijthallen, textielsuper markten of witte platenwinkels. Deze filiaalketens vallen uiteen als de groeimarkt verzadigingsverschijnse len vertoont. Als de ondernemer moet inkrimpen, is dat in ieder geval een stuk lastiger dan groeien. Het gereedkomen van de restau ratie en daarmee de heropening van museum Flehite aan de West singel te Amersfoort is gisteren aangegrepen om tegelijk het hon derdjarige bestaan van het mu seum en de daarmee verbonden oudheidkundige vereniging te Vieren. Van de restauratie van het hoofd gebouw is bovendien gebruik ge maakt om het museum opnieuw in te richten. De grote zaal met uitbouw is gewijd aan de geschie denis van Amersfoort van 1200 tot 1800. Er staat een maquette van de binnenstad en speciale aandacht krijgen onderwerpen als stadsontwikkeling, stadsbe stuur en kerkelijk leven. In de uitbouw staat de zeventiende eeuw centraal met de in Amers foort geboren Johan van Olden- barnevelt, Jacob van Campen en Everard Meyster, die in 1661 de kei de stad in liet trekken. Op de tweede verdieping geven twee zalen een beeld van de ne gentiende en twintigste eeuw ook de tweede wereldoorlog en op zolder vindt men de prehisto rie van dier en mens. Hier ziet men ook voorwerpen uit het me- rovingische grafveld van Rhenen en uit Dorestad. Twee zalen zijn gereserveerd voor wisseltentoon stellingen, veelal op (kunsthisto risch gebied. Tot en met 25 no vember is er een expositie over een eeuw Flehite en een van teke ningen van Utrechtse kastelen, afkomstig van de in 1921 door het museum verworven Atlas Coenen van 's Gravesloot. Het museum trekt op het ogenblik ongeveer twintigduizend bezoekers per jaar. Arnhemse dokter tegen praktijkverkleining Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Een kwalitatieve verbetering van het functio neren van de huisarts is belangrijker dan een uitbreiding van het aantal huisartsen door middel van praktijkverkleining Dit schrijft de Arnhemse huisarts W. J. M. Becking in een beschouwing over „De huisarts, een zwart schaap met vijf poten?" in Medisch Contact. Becking, tevens wetenschappelijk medewerker aan het Nijmeegs huis artseninstituut, hoopt dat het niet te laat is om de geldstroom die nodig is voor praktijkverkleining via het mi nisterie van onderwijs en weten schappen om te buigen naar de oplei ding van huisartsen. Volgens hem is de huidige overbelas ting van de huisarts mogelijk meer een gevolg van niet goed functione ren dan van een tekort aan huisart sen. Als een belangrijk nadeel van praktijkverkleining en hierop is al vaker gewezen noemt Becking een vermindering van het ervaringsge bied en als gevolg daarvan een verlies van deskundigheid. 'in Medisch Contact pleit hij voor een verdieping en verlenging van de op leiding tot en de nascholing van de hulsarts. Zo kan men deze beter in staat stéllen zich alle deskundighe den eigen te maken die hij in zijn werk nodig heeft bij het opvangen van lichamelijke klachten, „onduide lijke" klachten en duidelijk psycho sociale problemen. De Arnhemse huisarts vindt dat ver der gezocht moet worden naar doel matige vormen van samenwerking van huisartsen met artsen van zie kenhuizen en psycho-sociale hulpver leners. Dat kan leiden tot een daad werkelijke taakverlichting en als het functioneren van de huisarts bo vendien door een betere opleiding wordt onderbouwd kan die arts ook meer passende hulp gaan bieden. De complexe deskundigheid die ver eist is voor de hulp die de huisarts moet verlenen zonder dat hij daar voor goed is opgeleid, maakt hem tot een schaap met vijf poten, aldus huis arts Becking „En door de stormach tige ontwikkeling in het gehele sys teem van de gezondheidszorg loopt deze arts ook het risico het zwarte schaap in de gezondheidszorg te worden." Van een onzer verslaggevers UTRECHT Een tandarts mag in het algemeen niet weigeren röntgen foto's af te geven, als een patiënt daar bij het beëindigen van de relatie tandarts-patiënt nadrukkelijk om vraagt. Dit is de mening van de raad van beroep van de Nederlandse maat schappij tot bevordering der tand heelkunde. Eerder kwam het medisch tuchtcollege in Amsterdam ten aan zien van een medisch specialist tot een soortgelijke uitspraak. In het geval van de tandarts had een patiënte met wie hij ruzie had over zijn declaratie, om de röntgenfoto's gevraagd De tandarts wendde zich voor advies tot het bureau van de NMT. dat liet weten dat een tandarts alleen verplicht is foto's over te dra gen aan de volgende tandarts van de patiënt, maar niet aan de persoon in kwestie zelf. De afdelingsraad was het daar niet mee eens. omdat de foto's eigendom zijn van de patiënt en niet van de tandarts. De raad van beroep laat dat laatste in het midden, maar meent wel dat de tandarts bij het bewaren van de foto's geen belang heeft en deze desgevraagd ter beschikking moet stellen van de patiënt. ADVERTENTIE „Ondernemers moeten zich goed bewust zijn van de risico's die zij lopen en hun beleid daarop instellen. .T\) Ing. R.S. Kapper, adviseur Technische Zaken.:

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11