artkliniek in Breda laar om te beginnen Ginjaar spreekt kritiek Tweede Kamer tegen Nieuwe wet 'slag' voor uitkeringen Ambtenaren schorten overleg met Wiegel op Volgend jaar heffing luchtverontreiniging FNV voorziet forse vermindering Cassatieberoep dr Hoogendijk verworpen Advocaat Zuid-Molukker op proces: 'Haars onzorgvuldig bij statusverlening Sahalessy' Staatssecretaris acht meer donors voor bloed onnodig miJDAG 2 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET Het begint er steeds meer op te lijken, dat wie hartchirurgie zegt, daarmee tevens een beeld oproept van hoogop lopende ruzies, onverkwikkelijke affai res en persoonlijke vetes, die over de „ruggen van de hartpatiënten" worden uitgevochten. Het rijtje Wieberdink Utrecht, Van der Schaar Eindho ven, Kolff Leiden kan worden uitge breid met De Klokkenberg, waaraan opnieuw de naam van de hartchirurg dr P. J. van der Schaar verbonden is. Echter niet alleen besturen van zie kenhuizen en medici mengen zich in de strijd, ook de twee hartpatiënten verenigingen die Nederland telt, laten zich hiervoor gebruiken en vliegen elkaar in de haren. Al met al een droevig tafereel, waarvan je het als belangstellende buitenstaander aan je hart zou krijgen. Hoe dan ook, het medisch centrum De Klokkenberg waar een hartchirurgisch centrum moet worden gevestigd, staat klaalr om te beginnen. „De mensen zijn er, de apparatuur is er, en het wachten is alleen nog op het groene licht van de staatssecretaris", aldus drs J. Kegelaar, algemeen directeur van dit centrum. door Kees de Leeuw JREDA Bijna twee jaar na de beslissing van de toenmali ge staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid om De Klokkenberg aan te wijzen als plaats waar een hartchi rurgisch centrum zou moeten romen, ziet het er niet naar uit, dat op korte termijn hier open hart-operaties verricht zullen worden. De nieuwe sa menwerkingsovereenkomst tussen het algemene Ignatius- ziekenhuis en het medisch '.entrum kan nog geen genade vinden in de ogen van staats secretaris Veder-Smit (volks gezondheid), terwijl ook de commissie hartchirurgie, die de bewindsvrouwe moet advi seren, van mening is dat aan een groot aantal voorwaarden niet is voldaan. Wat die bezwaren dan precies zijn, wordt in feite niet duidelijk, omdat men van de kant van het ministerie, maar ook elders zich daarover in stil zwijgen hult. Het wordt raadzamer geacht daarover geen mededelingen naar buiten te doen, omdat de kwes tie nogal gevoelig ligt. Het woord „delicaat" wordt in de mond geno men en men is bang dat de boel helemaal uit elkaar ploft. Onderhandelingen van De Klokken berg met het Ignatius-ziekenhuis, het Laurens-ziekenhuis, het Diacones- senhuis, en nu weer het Ignatius-zie kenhuis hebben tot nog toe niet het gewenste resultaat gehad: maandag 5' november beginnen met de eerste operaties. Blijkbaar is het erg inge wikkeld om twee zelfstandige zieken huizen op een zo'n cruciaal punt als hartchirurgie aan elkaar te praten. Gevolg van dit alles is, dat op zo kort mogelijke termijn er een nieuwe lerziene overeenkomst van samen werking op tafel moet komen, waar aan staatssecretaris Veder-Smit wel haar goedkeuring kan hechten. Verbaasd Dat neemt niet weg, dat algemeen directeur Kegelaar nog steeds de hoop heeft, dat de nu gerezen moei lijkheden snel uit de weg kunnen worden geruimd. Hij is nog niet zo lang in dienst van het medisch cen trum, maar heeft zich in de korte tijd als socioloog wel verbaasd over wat hij tot nog toe allemaal in het veld heeft meegemaakt. Over de on derhandelingen, zoals die nu zijn ver lopen, wil hij niet al te uitvoerig zijn, al noemt hij het wel een trieste zaak. Hij spreekt over een „mist" die steeds dikker werd in de gesprekken met het Diaconessenhuis naarmate de datum van 5 november dichterbij kwam en van een „wonderwel" snelle overeen stemming met het Ignatius-zieken huis." ..Voor de buitenwereld wekte dat de indruk van „We vrijen niet meer met jou, maar flirten nu met een ander." Dat kan ik me goed voorstellen, maar we konden met die mist niet meer uit de voeten. We stonden met de rug tegen de muur en voor ons is één ding Algemeen directeur drs J. Kegelaar van het medisch centrum De Klokkenberg:het wachten is alleen nog op het groene licht van de staatssecretaris Foto: Jan van Veen belangrijk: het zo snel en zo vroeg mogelijk opereren van hartpatiënten. Wat ons betreft zijn we zo goed als rond," aldus Kegelaar. De Klokkenberg heeft een voorlopige capaciteit van zo'n twintig bedden. Er is een wachtlijst van honderd pa tiënten die voor operatie in aanmer king komen, er zijn verpleegkundigen en er is een medische staf onder wie de hartchirurgen Chris Bedderman en Peter van der Schaar, die de feite lijke operaties voor hun rekening zul len nemen. Dat alles grotendeels vol gens een systeem, zoals dat al jaren lang in Houston in Amerika wordt gehanteerd door de hartchirurg dr Denton Cooley en zijn medewerkers, en dat daar tot zeer goede resultaten heeft geleid. De meer dan honderd hartpatiënten uit Nederland die in het Texas Heart Institute via de luchtbrug onder het mes zijn ge weest, zullen dat alleen maar kunnen beamen. Aanpak Vraag is natuurlijk of je zo'n op Ame rikaanse leest geschoeide aanpak ge heel of gedeeltelijk kunt overlaten op een Nederlandse situatie, waar je toch met wat meer vastliggende structuren te maken hebt. Van der Schaar en de Westduitser Bedder man zijn beiden bij Cooley in de leer geweest, terwijl ook een groot deel van het nu aangetrokken personeel voor De Klokkenberg zich in Houston heeft georiënteerd. De hele organisa tie daar heeft veel weg van een goed geolied bedrijf, een perfect draaiden- de organisatie, waarbij het aankomt op programmering, vaardigheid en snelheid. Kegelaar: „We willen hier geen bik kelharde situaties, maar als je de inzet van de medewerkers daar ziet mede omdat ze nauw betrokken zijn bij het beleid dan vraag ik me af, waarom dat hier niet zou kunnen. Patiënten en medewerkers komen zo goed mogelijk aan hun trekken, de techniek staat op een hoog peil, ter wijl het tempo enorm is, maar juist dat laatste is nog steeds één van de moeilijke punten binnen de hartchi- mreie in Nederland." Hij wijst er verder op, dat de druk om snel en op een behoorlijk niveau te opereren duidelijk aanwezig is. „Er is een achterstand in Nederland, gelet op de hartluchtbruggen, en erg veel mensen blijken een dergelijke opera-, tie nodig te hebben." Volgens de corh- missie-Nieveen en de Gezondheids raad zouden er in Nederland in 1980 zo'n zesduizend operaties gedaan moeten worden, maar „we kunnen natuurlijk niet de problemen oplos sen voor heel Nederland", aldus di recteur Kegelaar. „Met de 17 miljoen die nu in het medisch centrum is geïnvesteerd, willen we proberen te komen tot in ieder geval 250 tot 400 open hart-operaties per jaar en op den duur maar dan is er uitbrei ding en verbouwing nodig tot zo'n duizend in ieder jaar." Kosten De kosten per operatie liggen rond de twintigduizend gulden dat is aanzien lijk lager dan wat er elders in Neder land wordt gerekend, namelijk het, dubbele of meer. Drs Kegelaar: „Dat heb ik tot mijn verwondering ook' gehoord, maar op basis van wat er is begroot, komen we toch aan dit be-, drag, en dat is toereikend. Overigens is dit een prijs, die ook in buitenland se hartcentra geldt en daar kan het blijkbaar goedkoper dan in Neder land tot nu toe." Hoewel de bezwaren tegen De Klok kenberg zo op het eerste gezicht voor namelijk lijken te gaan over procedu rekwesties, heeft het er veel van weg dat hartchirurgisch Nederland toch ook aanhikt tegen de „Amerikaanse" aanpak die Van der Schaar en Bed derman voorstaan. Er wordt dan wat smalend gesproken over een „hartfa- briek", waar aan de lopende band geopereerd wordt. Ook over het jna- ken van omzet, zo niet winst, hetgeen daar in de Verenigde Staten overi gens niet ongebruikelijk is. Ook de kundigheid van dr Peter van der Schaar, die sinds de affaire in Eind hoven in 1972 hier niet meer aan hart operaties heeft kunnen doen, wordt daarbij door sommigen in twijfel ge trokken, terwijl verder de voortva rendheid waarmee De Klokkenberg aan de slag wil nogal tot ergernis heeft geleid. Drs Kegelaar: „We zijn zeer verbaasd, dat men van bepaalde zijde daar nu over begint, terwijl men allang wist dat dr Van der Schaar als hoofd van deze kliniek zou worden aangetrok ken. We hebben uitstekende papieren over hem uit Housten ontvangen, de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) heeft zijn deskundigheid niet aangevochten en verder is het een zaak van bestuur en directie van De Klokkenberg. Wij zijn als zodanig verantwoordelijk en hebben geen en kele reden om aan zijn capaciteiten te twijfelen." Hij is nog steeds van mening, dat de overeenkomst van samenwerking tussen Ignatius-ziekenhuis en De Klokkenberg inhoudelijk een goede zaak is. Grofweg komt deze hier op neer, dat in het algemene ziekenhuis de diagnoses worden gesteld, terwijl De Klokkenberg de operaties voor zijn rekening neemt. „Die samenwer king is uniek voor Nederland, maar ook erg moeilijk, want er spelen zo veel facetten een rol. De persoonlijke verhoudingen tussen de betrokken mensen onderling, is echter goed en ook al kun Je zakelijk dan van me ning verschillen, er moet uit te komen zijn". Op de opmerking dat als er toestem ming wordt gegeven, de hartkllniek zich in feite dubbel waar zal moeten maken, omdat er mede gelet op de voorgeschiedenis tegen een enorm wantrouwen van de buitenwereld moet worden opgebokst, zegt Kege laar: „Daar zijn we voor in. Ik zie het als een geweldige uitdaging, maar afgezien daarvan gaat het toch om hartpatiënten die primair zo goed mogelijk moeten worden geholpen. En ik heb de indruk, dat dat door alle strubbelingen eromheen weieens uit het oog wordt verloren." Een groep gehandicapten protesteert in het gebouw van het Algemeen Ziekenfonds Rotterdam tegen de invoering van het eigen risico voor ziekenfondspatiënten. In de hal van het gebouw deelde men de daar wachtende bezoekers pamfletten uit. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Ginjaar (WD) van milieuhygiëne deelt niet de mening van de Kamer 'dat onder zijn handen nog te traag wetgeving tot stand komt. Over een ander verwijt, namelijk dat de Kamer vreest dat hij in het kabinet te weinig ruggesteun heeft, maakte de minister gisteren in*de tweede termijn van de behandeling van zijn begroting minder woorden vuil. Zijn antwoorden op betogen die door de woordvoerders woensdag werden gehouden weerhielden de Kamer niet veertien moties in te dienen. In grote lijnen zijn dat allemaal moties die meer vaart en meer ernst in het mili eubeleid van het hele kabinet willen krijgen. De minister hield de, Kamer wel voor dat half volgend jaar een verhoging van de milieuheffing voor luchtver ontreiniging zal komen. Dat zal onge veer 0,25 cent per liter brandstof wor den. De hele problematiek van de heffingen bracht de PvdA-woord- voerdster De Boois erop de financie ring van milieuhygiëne als een lap pendeken te betitelen. Het hangt er zo'n beetje van af wat de ministers van economische zaken en financiën voor hefymilieu over heb ben. Zo zal minister Ginjaar uit een reservepotje dat in de loop der jaren uit de heffingen is opgebouwd, vol gend jaar zo'n 85 miljoen uitkeren aan bedrijven die schade hebben ge leden van de milieuheffingen. Halver wege dat jaar is die pot dan uitgeput en dan zal worden bekeken of er een verhoging van de heffing komt, dan wel een voor-financiering. Voor dat soort begrotingen heeft de Kamer weinig waardering, bleek gisteren. Bodembescherming Op een motie vanjtne vrouw De Boois, die door de hele,Kamer is onderte kend en die vraagt om indiening van de wet op de bodembescherming, zeg de de minister toe) dat voor half vol gend jaar te zullen doen. Ook vroeg de Kamer, in een motie van de CDA'er Lansink om maatrege len te nemen tegen luchtverontreini ging door het verkeer. Lansink ziet zo'n mogelijkheid in het werkelijk terugdringen van het verkeer of iets doen aan de eisen die aan uitlaatgas sen worden gesteld. CDA'er Couprie vroeg aan de rege ring een milieuproduktieplan, waarin een overeicht en een visie op milieu vriendelijke proapktiemethoden en technieken wordt opgesomd. Dat le vert schamele produktie op en veel werkgelegenheid, zo stelt de heer Couprie. Hij meent dat wij in dat opzicht sterk achterliggen op landen als Japan en de Verenigde Staten. D'66 vraagt aan de minister, ge steund door alle linkse fracties en het CDA om de verpakkingsdrift van Ne derland aan banden te leggen. WD-woordvoerdster Verkerk wil dat er een grotere beperking op het ge bruik van spuitbussen wordt bepleit in de EEG. Ginjaar zou binnen Euro pa voor maatregelen moeten pleiten. Drijfgassen in spuitbussen tasten na melijk de ozonlaag in de lucht aan, waardoor een goede filter van zon licht wordt weggenomen. Onderzoe ken hebben allang de schadelijkheid daarvan aangetoond. Van onze soc.-ec.-red. DEN HAAG Het kabinet wil in hoofdlijn vasthouden aan de „correcties" (bezuinigingen) op de sociale uitkeringen ingevol ge Bestek '81. Dat meldt het weekblad van de FNV. Voor nieuwe uitkeringstrekkers zou het kabinet de correcties me teen volledig willen doorvoeren. Voor lopende uitkeringen worden de correcties wat beperkt zodat uitkeringen tot „mo daal" (bijna 27.000 gulden bruto per jaar) niet in koopkracht terugvallen. Het betreffende wetsontwerp van staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) zal waarschijnlijk eind volgende week worden ingediend bij de Twee de Kamer. Vandaag beraadslaagt het kabinet er vermoedelijk nog over. De nieuwe wet moet de voorlopige Be stek-kortingen op de sociale uitkerin gen vervangen. Volgens het FNV-blad betekent de nieuwe wet een „mokerslag" voor de uitkeringen. „De bewering dat het kabinet de zwaksten wil ontzien, is nu wel volledig ontmaskerd," aldus FNV-bestuurder Bode. Hij vindt dat het kabinet capituleert voor de harde lijn van het VNO (werkgevers), dat grotere verschillend wil tussen uitke ringen en lonen, en dat ook de stij ging van het minimumloon flink wil afremmen. Op de modale wao-ultkering gaat vol gens de FNV In totaal 77 gulden netto per. maand worden gecorrigeerd. Daarvan moet nog 67 gulden worden uitgevoerd. Deze uitkering zou dan uitgaande van de huidige bedragen uitkomen op 1599 netto per maand. De hoogste uitkeringen top wao zouden met 158 gulden worden gecor rigeerd, en bij de huidige bedragen uitkomen op netto 2760 per maand. Pan onze soc.-econ. redactie )EN HAAG De gezamenlijke bonden van ambtenaren zijn listeren boos weggelopen uit het vaste overleg met minister Viegel (binnenlandse zaken). Twistpunt is de uitbetaling van linderbijslag. Ambtenaren krijgen die nu in hun maandloon, daar van volgend jaar af wil het kabinet overstappen op ïitbetaling per kwartaal achteraf, net als voor alle andere Nederlanders. Jezinnen van ambtenaren zouden een paar honderd gulden netto per lan komend jaar drie maanden lang maand minder. Daarom hadden de iet moeten stellen met lonen tot wel bonden een overgangsregeling voor volgend jaar voorgesteld. De ambte naren zouden dan kunnen wennen en pas van 1981 af zou volledig zijn over gestapt op betaling per kwartaal. De bonden vrezen ook dat de raden van- arbeid de uitbetalingen niet aan zul len kunnen, zelfs niet met overwerk. Deze raden zijn belast met uitbeta ling van kinderbijslag aan niet-amb- tenaren, maar krijgen er vanaf vol gend Jaar ook enige honderdduizen den gezinnen van ambtenaren bij- Minister Wiegel liet echter weten dat hij van het kabinet geen ruimte had gekregen met de bonden te praten over hun compromisvoorstel van een overgangsjaar. Ook nadat de bonden vervolgens het overleg hadden onder broken en na intern beraad de minis ter nogmaals vroegen zijn standpunt in heroverweging te nemen, hield Wiegel voet bij stuk. Wel was hij bereid volgende week nogmaals de kwestie met de bonden te bespreken. Maar het was duidelijk dat de kans op een ander standpunt vrijwel afwe zig was. Daarop zijn de bonden opgestapt uit het overleg. Zij vonden het geen zin hebben nog over de andere punten op ToêZCff ffillff de agenda te overleggen. Voorzitter 6 Wieringa van de CNV-bonden van ambtenaren heeft namens de geza menlijke bonden „zeer verontwaar digd" gedaan tegenover Wiegel. De minister kreeg het verwijt dat geen echt overleg wordt gevoerd met de bonden, en dat de bonden steeds meer door het kabinet voor voldon gen feiten worden gesteld. „De stem ming is thans tot ver beneden het nulpunt gedaald", concludeerde Wie ringa. 'an onze Haagse redactie >EN HAAG Staatssecreta- is Haars (justitie) heeft ten nrechte nagelaten de politie- e omstandigheden in Indo- esië te betrekken bij haar ordeel over de status van de ons land verblijvende Zuid- lolukker D. Sahalessy. De folukker mot niet als asielge- schtigde worden beschouwd, laar als politiek vluchteling. 'ot deze conclusie kwam gisteren mr. 1. J. van Bennekom. raadman van ahalessy, op een zitting van de afde- ng Techtspraak van de Raad van tate De Zuid-Molukker ging begin an dit Jaar bij de Kroon in beroep egen een beschikking van mevrouw laars waarin hem de status van poli- tlek vluchteling (de zogeheten A-sta tus) werd geweigerd. Volgens mr. Van Bennskom wil zijn cliënt die status hebben, omdat zij een duidelijke verbetering inhoudt ten opzichte van zijn huidige B-sta- tus (asielgerechtigde). In de eerste plaats biedt de vluchtelingenstatus de Zuid-Molukker verblijfsrecht voor onbepaalde duur (de B-status moet elk jaar worden verlengd), en boven dien kan hij op een zogeheten vluch- telingenpaspoort gemakkelijker bui tenlandse reizen maken, dan als asiel- gerechtigde. Daar komt bij dat er volgens de raadsman een beperkende voorwaarde vastzit aan de B-status. Als die status namelijk na een Jaar moet worden verlengd, wordt er eerst gekeken of Sahalessy wel werk heeft, aldus mr. Van Bennekom Sahalessy zelf, een vertrouweling van wijlen de Zuidmolukse vrijheidsstrij der mr. dr. Chris Soumoukil. ver klaarde zijn verzoek om vluchtelin genstatus als volgt: „Voor mij per soonlijk is de status van asielgerech tigde misschien wel voldoende. Maar ik heb de eed afgelegd dat ik mij zou inzetten voor erkenning van het RMS-ideaal en van mijzelf als RMS'er. De discussie gisteren tussen mr. Van Bennekom en de raadsman van het departement van justitie mr. P. J. van Klaveren, draaide ondermeer om de vraag of hij in Djakarta al of niet gevaar liep te worden opgepakt en gestraft. Een vertegenwoordiger van het mi nisterie van buitenlandse zaken, M. Lapré, verklaarde gisteren ter zitting dat het voor zijn bewindsman niet vaststaat dat de mensenrechten in Indonesië zouden worden geschon den. Hij zei dat ook wat RMS-aan- hangers betreft, een dergelijke schen ding niet was gebleken. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Veder-Smit van volksgezondheid vindt dat het geven van bloed niet extra gestimuleerd hoeft te worden. In antwoord op vragen van Ria Bec kers (PPR) zet zij uiteen dat het aan tal bloeddonors jaarlijks toeneemt en voorziet in de behoefte aan bloed. Destaatssecretaris kondigde in de TWéede Kamer gisteren aan dat er een onderzoek zal worden Ingesteld naar de werkwijze van bloedbanken in ons land. Dat onderzoek zal wor den verricht door een commissie In gesteld door het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Het uit te brengen rapport zal openbaar wor den gemaakt. CDA-Kamerlid Weijers wees er gis teravond op dat het kabinet heeft toegezegd dat ondanks de correcties de uitkeringen tot „modaal" volgend jaar niet door de nullijn van de koop kracht zullen zakken. Fouten ln de berekeningswijze van de uitkeringen ook de laagste zal men moeten durven corrigeren, aldus Weijers, maar met als uitgangspunt dat de koopkracht tot modaal minstens ge handhaafd moet blijven zullen de correcties in 1980 „volstrekt geen dreun" zijn voor de uitkeringen. ■Volgens de FNV-cijfers zou op de netto aow uiteindelijk voor 18 gulden per maand moeten worden gecorri- .geerd. Er ls al, via de halfjaarlijkse bestek-kortingen op de automatische verhogingen, 6,10 gecorrigeerd, zodat er nog voor 11,90 gulden moet worden ingelopen. Minder Als deze FNV-cijfers Juist zijn bete kent dit dat het kabinet gedeeltelijk terugkomt op de Bestek-plannen. Volgens Bestek '81 zou namelijk de correctie op de aow te bereiken vla zes halfjaarlijkse kortingen totaal bijna 30 gulden per maand gaan be dragen, dus 12 gulden meer dan de FNV nu meldt. De netto bijstand voor echtparen zou volgens de FNV een totale correctie van 27,30 gulden per maand moeten ondergaan. Dat zou, indien Juist, neerkomen op rond acht gulden minder dan Bestek '81. AMSTERDAM (ANP) Dr Ferry Hoogendijk, hoofdredacteur van El- seviers Magazine, kan zich niet ont trekken aan een voorlopig getuigen verhoor in de KGB-affaire. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep ver worpen dat Hoogendijk vorig Jaar had Ingesteld tegen een beschikking van het gerechtshof in Amsterdam. Het hof beschikte toen dat Hoogen dijk bekwaam was om te worden ge hoord in een voorlopig getuigenver hoor, dat het voormalige PSP-Ka- merlid dr Bram van der Lek in 1976 had aangespannen tegen de uitgever van Elseviers Magazine, Bonaven- tura. Aanleiding was een bericht ln Else viers Magazine, waarin melding werd gemaakt van een lijst met Nederlan ders die in dienst zouden zijn van de Russische geheime dienst KGB. De dagbladen De 8tem en De Limburger schreven later dat Van der Lek op die lijst zou voorkomen. Van der Lek vond het voorlopig getui genverhoor nodig om bewijzen te krijgen voor zijn vermoeden dat Bo- naventura zich Jegens hem aan een onrechtmatige daad schuldig had be vonden. Hoogendijk beriep zich bij zijn weigering om te getuigen aan vankelijk op het verschoningsrecht dat hij als Journalist zou moeten heb ben. Toen dit argument door de Hoge Raad was verworpen, voerde hij aan dat hij onbekwaam zou zijn om te getuigen omdat hij procespartij was. Ook dit argument is nu verworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9