Kabinet laks bij olie-boycot Meerderheid Kamer tegen plan Brokx met beleggers Sociologen zien staat als Een Spa graag. Maar, dan wel geserveerd mét het flesje. TROS stopt voorlopig huwelijksbemiddeling VVD houdt kabinet aan kinderbijslagplan Wedgwood serviezen Kamer over Zuid-Afrika-beleid Uit programma geschrapt Niet commerciële instellingen achtergesteld Eenzijdige verklaring CDA „stijlloos" Extra geld voor viering van koninginnedag Zwarte kunst op congres in Nijmegen Werkloosheid loopt iets terug Rita tijdloze tafelcultuur 2 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering onderschat de mogelijkheden om een olieboycot tegen Zuid-Afrika op touw te zetten. Ook doet de regering al te geringschattend over het effect van een boycot. Die kritiek kwam gisteren los vanuit de twee grootste partijen in de Tweede Kamer, CDA en PvdA, op een brief van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken). Die brief was door premier Van Agt in het vooruitzicht gesteld. BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 Mr. J. N. Scholten, buitenland-specia list van het CDA, noemde de gisteren gepubliceerde brief „eenzijdig". Vol gens Scholten kan de brief „geen ba sis voor een evenwichtige besluitvor ming zijn." Ook het PvdA-Kamerlid Van der Hek laakte de brief: „Er is veel meer mogelijk dan de minister suggereert." De kwestie van een- eventuele olieboycot wordt deze maand waarschijnlijk het belangrijk ste discussiepunt bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken. Alleen de in- en uitvoerwet biedt enig Juridisch houvast voor een eenzijdige olie-embargo, stelt de regering. Een maatregel op grond van die wet mist echter „zonder meer de nodige effec tiviteit". De oliehandel met Zuid- Afrika via derden kan namelijk niet worden belet. Ook kan de regering de wet niet gebruiken om het vervoer van olie met Nederlandse tankers uit te bannen. De regering houdt de Tweede Kamer ook voor, dat internationale verplich tingen eenzijdige maatregelen van ons land in de weg staan. „Met de Benelux bestaat een volledig ge meenschappelijk in- en uitvoerbeleid. Zonder instemming van de Benelux- partners is geen ingreep mogelijk", aldus de regering. Over de Europese Gemeenschap zegt de regering: „Het zou een illusie zijn te menen dat een eenzijdig door Nederland getroffen olie-embargo door de lidstaten van de EG wordt nagevolgd." Uitvoereisen Deze voorstelling van zaken werd gis teravond betwist - door de socialist Van der Hek en het CDA-Kamerlid Scholten. Van der Hek wees er op, dat onder het vorige kabinet de leveran tie van kernvaten aan Zuid-Afrika geblokkeerd werd, buiten de Bene lux-partners om. Ook zei Van der Hek dat Nederland speciale uitvoer-eisen kan stellen, door olie in de categorie „strategische goederen" te rang schikken. „Wie benodigdheden voor de energievoorziening, zoals kernva ten, daaronder laat vallen, kan het zelfde doen met olie," aldus Van der Hek. Ook Scholten (CDA) betoogde dat de regering niet met de EG-partners hoeft te botsen. Wanneer overwegin gen „van vrede en veiligheid" een rol spelen, dan kan Nederland wel dege lijk zelfstandig maatregelen nemen, Eildus Scholten. Hij meende ook, dat de regering al te luchtig spreekt over de olievoorzie ning van Zuid-Afrika. Volgens de re gering hoeft Zuid-Afrika in de toe komst nog maar op beperkte schaal olie te importeren. Scholten; „Hoewel Zuid-Afrika be reid is veel meer te betalen dan de officiële prijzen blijft de invoer bij lange na niet op peil. En het kan onmogelijk ontkend worden, dat vooral de militaire bedrijvigheid in Zuid-Afrika sterk afhankelijk is van olie-importen," aldus Scholten. De CDA-fractie heeft nog geen vast omlijnd oordeel over een eventuele boycot van Zuid-Afrika. Slechts een enkeling (Hans de Boer, AR-voorzit- ter) heeft zich openlijk uitgesproken voor een boycot. Naar verluidt is voor fractieleider Lubbers de effectiviteit van maatregelen de belangrijkste toetssteen. Vooralsnog kan hij niet tot de voorstanders worden gere kend. Van een pnzer verslaggevers HILVERSUM In het voor vanavond aangekondigde TROS- programma „TV-Privé" is het onderwerp huwelijksbemidde ling geschrapt. Kort voor de opnamen heelt de omroepleiding hiertoe gisteren besloten in overleg met de Raad van Toezicht op de Dienstverlening voor Huwelijkscontacten, die tot nu toe zij het niet zonder kritiek het programma steunde. Volgens een woordvoerder van de TROS is deze beslissing in hevige mate versneld door een publikatie in een landelijk dagblad gistermorgen In deze publikatie werd gewag ge maakt van het oorlogsverleden van het echtpaar V. uit Ede. Dit echtpaar voert de directie over de drie erkende huwelijksbureaus die aan het TROS- programrnj^neewerkten. Dit oorlogs heer en mevrouw V. wa- tievelijkj maar kw .Veroordeeld tot respec- 'doodstraf en levenslang, en in de vijftiger jaren vrij) wasrOverigens in brede kring bekend. Ook de Raad van Toezicht wist ervan toen zij de drie bureaus van het echtpaar V. (de stichtingen Trait-d'Union, Partnercentrum en Vi deo-Partner) erkende Erkenning 'Misleidend' In een reactie noemt het komitee Zuidelijk Afrika de notitie van minis ter Van der Klaauw „misleidend en onjuist". In de notitie wordt de in druk gewekt als zou Nederland door internationale verplichtingen niet zelfstandig een verbod kunnen instel len op de levering van aardolie en olieprodukten aan Zuid-Afrika. Deze produkten vallen echter niet onder de gemeenschappelijke handelspolitiek van de EG zodat binnen EG verband geen enkele beperking op Nederland se maatregelen sprake is, aldus het comité. AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, de NVJ, heeft de vaste Kamercommissie voor de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten gevraagd een onderzoek in te stellen naar mo gelijke BVD-activiteiten in de journa listieke wereld. Twee medische teams zijn gistermorgen naar Thailand vertrokken om hulp te verlenen aan de vluchtelingen uit Cambodja. Beide teams die door het Rode Kruis worden uitgezonden bestaan uit een arts en drie verpleegkundigen. Zij zullen zeker drie maanden in Thailand blijven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer is het gloeiend oneens met de plannen van staatssecretaris Brokx met commerciële beleggers in de woningbouw. Brokx wil pogen de beleggers te interesseren voor de woningbouw, door deze verzekeringsmaatschappijen en pensioenfondsen extra rendementen te verschaffen. Immink van de Raad „Dat is destijds een beslissing geweest. De h op het standpunt dat loop had gehad. Deze veroordeeld en had uitgezeten. Dan mogen een keer rechtertje gaan spelen. Bovendien is het van meet af aan onze taak geweest om de wild groei in de huwelijksbureaus tegen te gaan. En dit was en is nog steeds een van de betere bureaus, waarop weinig valt aan te merken. In het licht van deze feiten is die erkenning verleend en om diezelfde reden zal hij niet worden ingetrokken Volgens de TROS-woordvoerder speelde de omroep al met het idee de uitzendingen tijdelijk te stoppen, om dat in de afgelopen weken grote be zwaren zijn gerezen bij de overige erkende huwelijksbemiddelingsbu reaus, die vinden dat een dergelijk onderwerp niet in een amusements programma thuis hoort. „Het ging de TROS erom de taboesfeer rond de huwelijksbemiddeling te verminde ren, maar nu gebleken is dat daarover bij de desbetreffende organisaties zo veel bezwaren bestaan, willen we eerst met hen rond de tafel gaan zitten om te kijken of die verschillen van opvatting kunnen worden wegge nomen. Pas daarna zal worden beslist of de uitzendingen zullen worden voortgezet", aldus de TROS-woord voerder. ADVERTENTIE In de Tweede Kamer bestaat daar op zichzelf niet zoveel bezwaar tegen, maar het CDA en de PvdA maken er een punt van, dat Brokx niet bereid is de niet-commerciële beleggers als wo ningbouwverenigingen en gemeen ten, een gelijke behandeling te geven, en voor hen hetzelfde extra rende ment op de woningbouw te laten gelden. Het conflict tussen Brokx en de meer derheid in de Tweede Kamer kwam gisteren aan het licht vlak voor het einde van de behandeling van de be groting voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het venijn zat kennelijk in de staart. Het aanvanke lijk rustig voortkabbelend debat nam een abrubte wending, toen Brokx stelde „vooralsnog" niet bereid te zijn de niet-commerciële beleggers het zelfde voordeel te geven als de com merciële beleggers. Verlenging Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De WD zal het kabinet houden aan de toezegging de handhaving' van de bevriezing van kinder bijslag voor het eerste kind te zien als een extra bezuiniging. WD-Kamerlid De Korte, spe cialist voor sociale zekerheid in zijn fractie, vindt het „vrij stijlloos" van de CDA-fractie om zonder enig overleg met coalitiegenoot WD een ver klaring uitte geven, dat de opbrengst van de bevriezing moet worden herbesteed in de sfeer van de kinderbijslagen, zodat er dus geen enkele be zuiniging uit voortvloeit. De WD vroeg in het oktoberdebat over het kabinetsbeleid voor volgend jaar om extra bezuinigingen in 1980 ten gunste van lastenverlichting van het bedrijfsleven. Premier Van Agt zegde in dit verband handhaving van bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind toe. Voorwaarde is wel dat niet als gevolg van de maatregel de koopkracht tot „modaal" niet wordt gehandhaafd. De VVD gaat met die voorwaarde akkoord. De Korte wijst erop dat CDA-fractie- leider Lubbers vorige maand de toe zegging van het kabinet niet heeft bestreden. De verklaring van de CDA-fractie van woensdagavond was dan ook een verrassing voor de WD. De Korte heeft vernomen dat het een verklaring is afkomstig van de com missie sociale zaken van de CDA- fractie, dus afkomstig uit „slechts beperkte kring" van de fractie. De WD-fractie is niet van plan nu ook eenzijdig verklaringen te gaan uitge ven, maar de kwestie zal wel „op hoog niveau" worden opgenomen met het CDA, aldus De Korte. Eind november moet in de Kamer de beslissing val len over de kinderbijslagen voor vol gend jaar. PvdA woordvoerder Marcel van Dam reageerde daarop met de opmerking: „voor het eerst in de geschiedenis van de volkshuisvesting wordt concurren tievervalsing tussen niet winstbeo- gende instellingen en particuliere be leggers gepleegd". Van Dam kondig de aan dinsdag in een extra verlen ging van het debat, terug te komen op de zaak. Ook woordvoerder Dijk man van het CDA zei zwaar te tillen aan de voorlopige weigering van Brokx om de extra rendementen aan beide soorten beleggers toe te staan. Brokx's probleem is, dat de zogehe ten institutionele beleggers, zoals verzekeringsmaatschappijen en pen sioenfondsen, de laatste jaren weinig trek hebben om hun gelden te beleg gen in de woningbouw. Het gaat daar bij vooral om de categorie premie- huurwoningen, die met steun van het rijk worden gebouwd. Premiehuur woningen zijn het duurdere type huurwoning, waarvoor de laatste ja ren tussen de zes- en achthonderd gulden huur per maand wordt ge vraagd. Brokx heeft voor volgend jaar twaalfduizend van deze wonin gen op het programma gezet, in de hoop dat hij de beleggers ook zo ver zou kunnen krijgen om die woningen te bouwen. Algemeen wordt daaraan nogal ge twijfeld. Zo ook in de Tweede Kamer. Brokx echter maakte gisteren gewag van zijn overleg met de beleggers over de problemen die zij hebben, en hun besluiten om niet in de woning bouw te investeren, maar in het bui tenland. zoals nu vaak het geval is. Brokx heeft zich in de afgelopen we ken keer op keer optimistisch uitgela ten over de mogelijkheden om de commerciële beleggers opnieuw te in- DEN HAAG (ANP) Minister-presi dent Van Agt heeft de Tweede Kamer voorgesteld alsnog extra geld uit te trekken als bijdrage in de kosten, verbonden met de viering van de 70ste verjaardag van koningin Julia na. Voorgesteld is het destijds hier voor uitgetrokken bedrag van 1.226.100 gulden te verhogen met 250.000 gulden. Het totaal-bedrag komt daarmee op 1.476.100 gulden. teresseren voor woningbouw in ons land. De staatssecretaris wil dat overleg met de beleggers laten slagen, door hen meer rendement te bieden. Dat zou kunnen door eep procent extra subsidie op de bouw van de woningen toe te staan, dan wel door een rege ling te ontwerpen, die de beleggers in de aanvang meer winst geeft, terwijl met het ouder worden van de woning die winst afloopt. Brokx wilde gisteren nog niet veel kwijt over het verloop van het over leg. Op de uitdrukkelijke vraag ech ter of een extra rendement ook voor woningbouwverenigingen zou gelden, zei Brokx: „Ik ben dajar vooralsnog niet toe bereid." Voor liet CDA en de PvdA was dat het sein om de staats secretaris duidelijk te maken, dat zij daar geheel anders over denken. Onder meer is het voor CDA en PvdA de vraag of de commerciële beleggers^ de huurwoningen ook als huurwonin gen zullen blijven exploiteren. In het belang van de volkshuisvesting is dat wel de bedoeling. Met name Marcel van Dam echter vreest, dat wanneer het rendement op de woningen daalt, de beleggers zullen besluiten de wo ningen te verkopen, waardoor zij als, dure koopwoning op de markt ko-' men. en als huurwoning verloren gaan. Volgens Van Dam maken de beleggers dan een extra vermogens winst. „Wat Brokx nu voorstelt, bete kent weinig anders dan de zakken van de commerciële beleggers spek ken", zo zei Van Dam. CDA en PvdA willen, dat Brokx met de beleggers een 'garantieperiode overeenkomt, waarin de woning ook als huurwoning wordt geëxploiteerd. Dinsdag zal het debat worden 'voort gezet. U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. ,7\Zorg dan ook dat u echte Spa krijgt Dus, Spa uit het flesje, met het Spa etiket J*Spa is natriumarm, met een verfrissende smaak. Van onze onderwljsredactie NIJMEGEN Het is waarschijnlijk de merkwaardigste processie, die de rooms-katholieke universiteit te Nijmegen ooit heeft meegemaakt. Voorop loopt de Duitse kunstenaar Otto Dressier. Samen met drie anderen torst hij een groot zwart kruis. Gevolgd door een stoet sociologen, die in Nijmegen bijeen zijn voor een congres, trekt het viertal naar het gebouw waar een tentoonstelling van Dressier is ingericht onder het motto „Er heerst rust in 't land". ADVERTENTIE Dressier en zijn helpers leggen het kruis neer en de toeschou wers scharen zich eerbiedig er om heen. Behalve „Verfrem- der" noemt Dressier zich ook „Aktionist". Niet alleen hijzelf is in actie, ook de sociologen in zijn gevolg hebben een taak. Met een zwarte hamer mogen zij zwarte handschoe nen op het zwarte kruis vast nagelen. Met zwarte nagels ui teraard. Nadat Dressier enkele bussen snel hard wordende zwarte smurrie over het kruis heeft leeg gegoten dankt hij de aan wezigen voor hun belangstel ling. De tentoonstelling van tachtig „actie-objecten" is daarmee geopend en tot en met 24 november voor het pu bliek te bezichtigen. Het zijn allemaal voorwerpen van cynische kunst, zwart, ge richt tegen de misstanden van onze maatschappij, tegen mi lieuvervuiling en werkloos heid, tegen fascisme en oorlog. Het kruis van Dressier zou heel goed het symbool kun nen zijn van de vloek van de moderne staat. Want daar over gaat het congres, dat de Nijmeegse sociologen gisteren en vandaag houden ter gele genheid van het vijfentwintig jarig bestaan van hun insti tuut. Over „interventiestaat en ongelijkheid" om precies te zijn. Met interventie van de staat wordt bedoeld, dat de staat overal ingrijpt waar het kapi talistische systeem te kort schiet. Dat kan best positief zijn, bijvoorbeeld wanneer de overheid aan werklozen socia le zekerheid garandeert. Zo wordt de hele sector van ge zondheidszorg, onderwijs en welzijnswerk door de overheid gefinancierd. Maar over de positieve kanten ging het gisteren niet zozeer. De critici van de modeme staat kijken vooral naar de schaduwkanten. Zij zien de staat als handlanger van het kapitalisme, die op alle moge lijke manieren steun geeft aan het kapitaal, door regelrechte subsidie of door indirecte hulp. Zo zou de staat niet al leen het kapitalistisch stelsel van de ondergang redden, maar tevens de sociale onge lijkheid van mensen in stand houden. Maatregelen Volgens de Groningse socio loog Pim Fortuijn wordt het wankele evenwicht van onze verzorgingsmaatschappij wel bedreigd. De overheid zorgt voor tal-van sociale voorzie ningen, maar zij lijkt niet op gewassen tegen de problemen van de toekomst. De economi sche teruggang, de energie- schaarste en de milieucrisis vragen om vergaande maatre gelen. De staat heeft echter te weinig mogelijkheden om di rect in te grijpen in het be drijfsleven. En zo dreigt ons systeem tenslotte dol te draaien. De ongelijkheid van kansen in het onderwijs werd veelvuldig aangevoerd als voorbeeld van het falen van de staat. Er zijn allerlei onderwijshervormin gen op touw gezet, maar het .resultaat was niet dat de on- gelijkheid van kansen echt verdween. Dat kon ook niet, weten de Nijmeegse sociolo gen nu, want de school zit gevangen binnen het systeem En het systeem eist nu een maal dat de school bestaande machtsverhoudingen hand haaft. De staat als zondebok. Niet alleen in het onderwijs, maar nagenoeg overal. Zo beschul digde de Engelse sociologe Mary Mcintosh de staat van onderdrukking van de vrouw. Weliswaar kreeg de vrouw po- "b rechten (kiesrecht bij- teeld), maar haar sociale jpeid is nog altijd afhan- T van haar echtgenoot. nee is de vrouw niet al- i7 materieel in het nadeel Zij "Wordt ook van staatswege terug gedrukt in haar rol van huisvrouw, zelfs als zij een baan buitenshuis heeft. Vdndaag zal Colin Cfough van de London School of Econo mics een verhaal houden over de tanende macht van de staat op het terrein van de arbeidsverhoudingen. In ver schillende Westeurdfcese lan den zie Je het centrale loono- verleg vast lopen, de vakbe weging gaat meer van onder op Werken en wordt zo minder makkelijk controleerbaar, wilde stakingen nemen toe en conservatieve regeringen ne men de macht over Somberheid troef dus op het NiJhSeegse congres. Maar voor de actie-kunst van de zwart gallige Dressier was het een prachtig decor. DEN HAAG Het blijft de goede kant op gaan met het terugdringen van de werkloosheid. Al bijna een jaar lang lagen de werkloosheidscij fers steeds boven die van een jaar eerder. Maar eind oktober waren de cijfers lager dan eind oktober vorig jaar. Er zijn nu 207,400 werklozen, tegen ruim 208.000 eind oktober vorig jaar Ook het cijfer dat is gecorrigeerd voor seizoensinvloeden is nu lager dan vorig jaar. namelijk 206.300, te gen een jaar geleden 210.200. Opval lend zijn de cijfers voor vrouwen. Vorig jaar oktober daalde het aantal werkloze vrouwen met 700, maar de afgelopen maand met 2900 De cijfers voor de vacatures tonen niet in alle opzichten een gunstige wending. In oktober hielden de ar-^ beidsbureaus weer de gebruikelijke enquête onder bedrijven Mede daar door steeg vorig Jaar in oktober het aantal vacatures met ruim 5000. maar in de afgelopen maand met slechts 2000. TT „Goed dan, ik zai tante welterusten zeggen, maar alleen op deze ma nier

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3