Westberg test doelmannen Kritiek van VNG op sportbonden Prof NAC schuldig verklaard mensen in de sport IJshockey-coach heeft voldoende keepersaanbod Timman eerst tegen Sax Zege Portugal EK voetbal op tv 'Bonden houden te weinig rekening met de mensen die de plannen moeten bekostigen' Owen Wells VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 17 - R 21 - HS 19 ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft NAC schuldig verklaard aan het voortijdig beëindigen van de competitiewedstrijd NAC-Feyenoord op zaterdagavond 6 oktober. Voor de ongeregeldheden die zich na de rust voordeden heeft de tuchtcommissie NAC bestraft met een voorwaardelij ke geldboete van vijfduizend gulden. In haar rapport stelt de strafcommis- sie dat NAC de vijfduizend gulden niet behoeft te betalen mits zich in de komende twee jaar niet opnieuw pro blemen voordoen rondom het speel veld in Breda. De nog resterende 27 minuten zullen bij een beginstand van 2-2 worden aangevangen. Wel heeft de tuchtcommissie besloten dat dit restant zonder publiek zal moeten worden afgewerkt. Zowel NAC als Restant tegen Feyenoord zonder publiek Feyenoord krijgt van het bestuur be-, taald voetbal nog te horen op welke datum de wedstrijd uitgespeeld zal moeten worden. Feyenoord zal zich conformeren aan de uitspraak van de strafcommissle. Directeur Peter Stephan verklaarde. „Na gistermorgen intern beraad te hebben gehad meent Feyenoord te gen de uitspraak van de tuchtcom missie niet in beroep te moeten gaan. Natuurlijk zijn we enigszins teleurge steld. Zoals bekend had Feyenoord liever de hele wedstrijd overgespeeld. Ons verzoek heeft duidelijk geen gro te rol gespeeld. Dat bewijst de uit spraak. Het feit dat geen publiek aan wezig mag zijn vind ik van minder importantie. Het was Feyenoord om het even geweest." Roger Albertsen (Feyenoord) is door de tuchtcommissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst Daarnaast kreeg hij nog een wed strijd voorwaardelijk en moet hij een boete betalen van driehonderd gul den. Zondag jongstleden in de com petitiewedstrijd tegen Vitesse kreeg Albertsen zijn derde gele kaart in dit seizoen. Henk ten Cate van Go Ahead is zwaarder gestraft. De rechterspits van de Deventenaren zal drie wed strijden aan de kant moeten blijven. Daarbij kreeg hij nog een boete van 150 gulden. FC Vlaardingen-speler Teyl kreeg een schorsing van twee wedstrijden, één voorwaardelijk en een boete van 125 gulden. Ook Ten Cate en Teyl hadden dit seizoen drie keer een gele kaart gekregen. door Erik Oudshoorn AMSTERDAM Na de ijshockey-interland Nederland-Rus- land (3-13), op 29 december van het vorige jaar, schaarden een groepje sportjournalisten zich rond de „onschendbare" Sow- jet-coach Tsychanov. Via een tolk (annex lijfwacht) werden voorzichtig een paar vraagjes afgevuurd. Ondermeer: wat voor indruk had het Nederlandse team bij Tsychanov achter gelaten? Uit beleefdheid antwoordde hij toen: „Het Neder lands ijshockeyteam heeft gestreden als een goede sparring partner. De spelers waren allemaal van een zeer acceptabel niveau, hoewel ik geen uitblinkers hebt ontdekt. Ofja toch, die doelman was formidabel. Hoe heet-ie ook al weer? John de Bruyn? Kan best, maar nooit van gehoord." Westberg fel: „Ik begrijp niet hoe dat gerucht in de wereld is gekomen. Waarschijnlijk een hiaat in de public relations. Natüilrltjk heb ik De Bruyn niet gepasseerd. Een paar andere Amsterdammers wel, omdat ik ze niet goed genoeg meer vond. Maar hem niet. Kijk, ik wil nu een zo groot mogelijke groep spelers uittesten. Ted Lenssen heb ik bij Heerenveen twee keer aan het werk gezien. Hij overtuigde mij nog niet helemaal. Zo n interland als tegen Oost-Duits- land is dan toch een mooie gelegen- HEERÉNVEEN - In het kader van de voorberei dingen op de Olympische Winterspelen heelt het Nederlandse ijshockeyteam gisteravond in Hee renveen geoefend tegen Oost-Duitsland De uttaiag was 3-3 .Periodestanden: l-O. j.j. |.q Inderdaad moesten de Russische ijs- hockey-jongleurs het volledige reper toire trucs afwerken om de scorings drift in doelpunten tot uitdrukking te laten komen. Daar kwam pas in de tweede periode wat van terecht, maar De Bruyn bleef de hele wedstrijd de show stelen met wonderlijke safes. De Nederlandse Canadees van Am sterdam vertolkte trouwens het tota le seizoen '78/'79 een glansrol en voor hem was dat ook het jaar van de doorbraak. Insiders spraken zelfs van het grootste keeperstalent dat er mo menteel in de Westeuropese ijshallen is te vinden De guitig ogende donkere krullenbol was er gisteravond evenwel niet bij toen het nationale team ter voorbe reiding op de Olympische Winterspe len aantrad tegen de DDR. Gepas seerd? Het leek er aanvankelijk wel op dat bondscoach Hans Westberg Ted Lenssen (Heerenveen Flyers) had verkozen boven De Bruyn. die dit seizoen nogal stroef van start is ge gaan. Dat de Amsterdam-goalie wel werd uitgenodigd voor de ijshockey- partij op woensdag, tussen een selec tie van buitenlandse spelers en de Oostduitsers, kon die indruk niet wegnemen. ADVERTENTIE TILBURG In Tilburg is het Inter nationale schaaktoernooi geopend met de loting. Jan Timman speelt vandaag in de eerste ronde tegen de Hongaar Gyula Sax. Wereldkampi oen Anatoli Karpov speelt, eveneens met wit. tegen de tweede Nederland se deelnemer. Genna Sosonko. Het Internationale toernooi te Tilburg Is er één in categorie 15. de hoogste De loting had voor de eerste ronde het volgende resultaat: Robert Hüb- ner (WD1)-Vassily Smlslov (Sow). Lu- bomlr Kavalek (VS)-Bent Larsen (Den). Boris Spasski (Sow)-LaJos Por- tisch (Hon), Vlastlmll Hort (Tsj)-Oleg Romanlsjin (Sow), Jan Timman (Ned)-Oyula Sax (Hon). Anatoli Kar pov (Sow)-Genna Sosonko (Ned). De finale van het toernooi om de Europese beker tussen Rotterdam en Boerevestnik Moskou wordt op 24 en 25 november in Bad Lauterberg in WestrDuitsland gespeeld. Bad Lau terberg ligt dicht bij de Oostduitse grens. Indien in de twee wedstrijden geen beslissing is bereikt volgt er op 26 november een derde ronde De eersts drie borden van Rotterdam worden bezet door Viktor Kortsnoj, Jan Timman en Max Eu we. Hun te genspelers zijn op de eerste drie bor den van Boerevestnik: Smislov, Ba- las jov en Georgadse. LISSABON Portugal heeft in Lis sabon een wedstrijd in groep 2 in de voorronden van het Europees voet balkampioenschap tegen Noorwegen met 3-1 gewonnen. Roger Albertsen opende de score in de tiende minuut en bracht daarmee Noorwegen op een voorsprong van 1-0. De Portugezen kwamen echter sterk terug en In de 39e minuut zorgde Artur voor de ge lijkmaker. Na rust was het Nene, die met twee doelpunten in de 59e en 69e minuut de eindstand op 3-1 bepaalde voor Portugal. Er waren 50.000 toe schouwers. PortuRal Oostenrijk BelRie Schotland Noorwegen 6 4 1 1 9 8- 5 7 3 3 1 9 12- 6 6 2 4 0 8 7-4 5 2 1 2 9 10- 7 8 0 17 1 5-20 ;nosten loodsen ika Drie ëen Amerikaanse onderzeeër naar zijn doelwit. Helderziendheid bestaat! Verslag van een nieuw experiment m de nieuwe Zero heid om een definitief oordeel uit te spreken?" John de Bruyn valt zijn coach niet af. Ervan overtuigd dat opgestaan nog geen plaats vergaan betekent, stelt hij: „Westberg heeft gelijk. Uiteraard vind Ik het Jammer, dat het niet don derdag is geworden. Maar iedereen moet een eerlijke kans krijgen. Lens sen speelt bovendien een thuiswed strijd en dat Is voor hém aantrekke lijk en voor de kassa. Overigens ge loof ik niet dat Westberg me buiten het team heeft gelaten omdat ik mis schien dit seizoen tot nog toe wat minder goed uit de verf ben gekomen. Oké. in de eerste wedstrijden om de nationale beker ontbrak bij mij de timing. Maar naarmate het seizoen vordert, ga ik altijd veel beter spelen Op het ogenblik ben ik in topvorm." Ted Lenssen. de nieuwkomer in het nationale ijshockeyteam. is een ont dekking van Heerenveen-coach Larry van Wieren. De Fries zocht deze zo mer een ojjvolger voor de voor drie jaar geschorste Harry van Bilsen. Via enkele tips van Canadese sportjour nalisten kwam hij op het spoor van Lenssen, een tot dan toe nog onbe kende emigrant. Van Wieren ver klaarde onlangs erg in zijn nopjes te zijn met Lenssen. „Zeker zo goed als Van Bilsen". taxeerde hij zelfs te vreden. John de Bruin: „Stel dat Amsterdapn dit seizoen de play-offs niet eens haalt, dan houd ik het voor gezien". De schorsing van Van Bilsen hij hakte wat te enthousiast in op een doelrechter had ook zijn invloed op het Nederlands team. Westberg moest voor het wereldkampioen schap in Galatl te elfder ure nog een beroep doen op de al bijna afgeschre ven Gerry Gobel. Volgens De Bruyn een verandering in positieve zin." Ik heb Van Bilsen nooit zo bewonderd. Hij is omhoog geschreven door de journalisten. Als doelman let je niet alléén op mooie reddingen. Je kijkt eerder hoe hij reageert na een goed of slecht moment. En: of de concentra tie niet verslapt. Piet Schrijvers van het Nederlands voetbalelftal stond kort voor dat tegendoelpunt van de Polen nog even na te genieten van een fraaie safe. Het gevolg was dat hij zich verkeek op een simpel afstands schot. In ijshockey is een goede men tale gesteldheid zeker zo belangrijk als de conditie. Wanneer Je na een teleurstelling je stick kwaad tegen hst ijs smakt zoals Van Bilsen meermalen deed of je laat ontmoe digd je hoofd hangen dan volgen er nog veel meer fouten. Gobel is voor mij een belangrijke steun in het na tionale team. Op de dag van de wed strijd zeg ik meestal helemaal niets.' Is een onderdeel van mijn mentale voorbereiding. Pas een kwartier voor het begin ben ik aanspreekbaar. Dan komt Gerry goed van pas. Zijn erva ring is onuitputtelijk. Hij weet bij voorbeeld van de meeste Europese teams vanaf welke plaats ze aanleg gen voor een schot of hoe ze een doelman uitspelen." Lenssen. De Bruyn, Gobel, Westberg hoeft zich wat betreft de goalies niet te beklagen. Althans zo staat de situ atie er nu voor, want hoe betrekkelijk het verblijf van een Nederlandse Ca nadees in Nederland kan zijn illu streert John de Bruyn, wanneer hij zegt: „Ik wfl dit seizoen met Amster dam kampioen worden. Daarvoor, en natuurlijk voor het Nederlands team, ben lk naar dit land gekomen. Ik zou In Canada zo weer aan de slag kun nen, zij het niet als Ijshockeyer. Maar stel dat Amsterdam dit seizoen niet eens de play-offs haalt, dan houd lk het voor gezien." HILVERSUM Het ziet er naar uit, dat alle wedstrijden voor de eindron de van het Europees voetbalkampi oenschap voor landenploegen, die in juni in Italië worden gespeeld, via Eurovisie op de televisie te volgen zullen zijn. De afgelopen weken zijn delegaties van de Europese omroep organisatie EBU en de Europese voetbalbond UEFA, die aanvankelijk ver uit elkaar stonden, een stuk dich ter tot elkaar gekomen inzake de ver schillen van mening over de betaling. AOVERTENTIE OIJS 10-3. Olympla-Utrecht 9-3, OlJS-NlJmegen 5-3, Den Bosch Olympla 7-5. Heerenveen Flycrs- Tilburg Trappers 8-0. Utr*cht HY8 416 1 Heerenveen Flyers 14 9 4 1 21 107- 50 2 Amsterdam 14 9 I 4 19 101- 58 3 OIJS 14 9 1 4 19 86- 67 4 Tilburg Trappers 14 7 2 5 16 61- 60 5 Den Bosch 14 5 3 6 13 68- 75 6 HYS 14 5 2 7 12 85- 87 7 Nijmegen 14 5 l 8 11 58- 60 8 Olympis 14 3 3 8 9 66-86 9. Utrecht 14 2 1 11 9 60-148 Midden in de nacht komt de vijfjarige u overvallen: 'Mammie, wie is die man in je bed?' (na Te Pas over de problemen van de substituut vader in de nieuwe Zero Nu in de kiosk door Johan Woldendorp AMSTERDAM Kort gele den loste het hoofd van de afdeling lichamelijke opvoe ding. sport en recreatie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, G. de Koning, een schot voor de boeg in de richting van de sportbonden. In een lijvig ar tikel in het weekblad van de VNG signaleerde De Ko ning, dat de prestatiegerich te bestuurders van sportor ganisaties steeds hogere ei sen aan de accommodaties stellen. Dat werkt uiteinde lijk door op de gemeentelij ke begrotingen, omdat de overheid over het algemeen voor de kosten opdraait. De sportwereld, die probleem loos onredelijk klinkende ei sen stelt (meestal in de sfeer van de afmetingen van speelvelden), heeft immers geen geld om aan zijn eigen voorwaarden te voldoen. Dat het beleid bij tal van bonden gekenmerkt wordt door opportunis me (dus onnadenkendheid en ad hock-beslissingen) is genoeg2aam bekend. Dat is het goede recht van een particuliere organisatie vrij heid blijheid, nietwaar ware het niet, dat de financiers (de gemeen- tenl regelmatig worden overvallen door dergelijke hobbylstische ge- dachtenkronkels. De Koning heert een aantal voorbeelden op een rijtje gezet, zonder de illusie te koesteren volledig te zijn: Hockeybond „De hockeybond wijzigde enkele ja ren geleden zonder enig overleg met de betrokken gemeenten (zij moes ten het toevallig ergens lezen) de officiële afmetingen van 91x50 me ter naar 91x55. Teneinde aan de vereiste afmetingen te voldoen moesten sportparken anders wor den ingedeeld (drie velden werden twee) en in een enkel geval moesten zelfs wegen worden verlegd De fi nanciële consequenties zullen nog omvangrijker zijn als de hockey bond zijn streven naar kunstgras velden doorzet. Kunstgras is per vierkante meter aanzienlijk duur der dan normaal gras." Tennisbond „De tennisbond heeft de laatste jaren gestreefd naar de realisering van tennisbanen met toplagen, die onder verschillende weersomstan digheden kunnen worden gebruikt Derhalve verharde toplagen in plaats van gravel. De KNLTB keur de alle harde, dempende en elasti sche speeloppervlakken goed. Ach teraf bleek dit, gezien de ervarin gen, niet zo verstandig te zijn ge weest en werd een aantal toplagen door de bond niet voor (competitie- )bespeling geschikt geacht. Tennis op verharde banen zou aanleiding geven tot meer blessures aan ar men. schouders, rug. knieën, enkels en achillespees Inmiddels was ech ter wel een groot aantal gemeenten tegemoet gekomen aan de aanvan kelijke wensen van de KNLTB en had verharde banen aangelegd; ten nisbanen, die thans door dezelfde tennisbond niet als wedstrijdac commodaties worden aanvaard." Zwembond „De zwembond heeft onlangs aangekondigd, dat het Nederlandse waterpolo moet worden gespeeld in zwembaden waaraan zwaardere ei sen worden gesteld In de toekomst zullen waarschijnlijk slechts die ba den worden goedgekeurd voor het spelen van competitiewedstrijden, die voldoen aan de maat 25 x 14 meter en een waterdiepte van 1.80 meter over het gehele speelveld. Nota bene een diepte-eis, die de FINA (de wereldzwemorganisatie red) slechts stelt voor Olympische wedstrijden en wereldkampioen schappen." De Koning noemt ook de grillen van het Nederlands Handbalverbond (halfverharde velden waren taboe voor topteams, kort daarna en zon der overleg met de gemeentes wer den dergelijke accommodaties voor geen enkel zevental acceptabel), de nukken van de KNZB (steeds ver anderende waterdiepten bij zwem men en duiken), de ondoorgronde lijke wegen van de KNKB (geen problemen bij het microkorfbal, wel andere afmetingen bij het mandje bal op het veld, dat als topsport niets voorstelt» en de „wijze" ge dachten. die in het Zeister bos ont spruiten (voetbalvelden worden stelselmatig belegerde, onneemba re vestes). Klaagzangen De klaagzangen van de Nederland se Sportfederatie ten spijt, stopt de overheid negentien keer zoveel geld in de sportieve recreatie dan op de rijksbegroting staat vermeld De netto donatie van de gezamenlijke gemeenten beloopt 750 miljoen gul den per jaar. Het geld gaat groten deels op In de accommodatiesfeer Het is dus volstrekt logisch, dat de vroede vaderen uiterst geïrriteerd op de waslijst van nieuwe eisen uit de sportwereld reageren en de wen sen niet zonder discussie honoreren Amsterdam. Rotterdam en Delft weigeren halfverharde handbalvel- den om te bouwen, 's-Oravendeel neemt geen genoegen met de dis pensatietermijn van de KNZB (tien jaar, terwijl het gemiddelde zwem bad In veertig jaar wordt afgeschre ven). Met name de zwembaden vor men een gevoelig punt in dit geheel. De bassins zijn er in zeer grote trek ken voor recreatief geplons en zwemonderricht. De topsport legt voor niet meer dan 0,8 procent be slag op de accommodaties. In zijn kritiek heeft de VNO steun gekregen van de LAKS, een wereld organisatie, die dient als podium voor het uitwisselen van ervaringer op het gebied van planning en bouw van sportaccommodaties. Op de le denlijst staan overheldsinstellinger uit tal van landen, grote gemeenten (Amsterdam, Rotterdam. Utrecht), de VNG en alle 128 nationale Olym- Êische comités. De Koning is ook lij met de bereidheid van de NSF om de onvrede binnen de VNG ter discussie te stellen. Aan de andere kant moet er van dat overleg niet al te veel worden voorgesteld De NSF vertegenwoordigt vele bonden, maar kan niet in hun bevoegdheden treden. En op hun beurt zullen de bonden de problemen doorschuiven naar hun internationale koepelor ganisaties. De Koning „Het mag geen kwestie zijn van. zich ver schuilen achter. Er moet een Inter nationale bereidheid ontstaan om in de toekomst dergelijke fouten te voorkomen. En verder lijkt het me een aardig gespreksthema voor de conferenties, die de ministers van sportzaken om de twee jaar houden." Richtlijnen Noch de VNG. noch de Landelijke Contactraad, de stichting voor de gemeentelijke bemoeiingen met li chamelijke opvoeding, sport en re creatie. wil de sportwereld richtlij nen voorschrijven Burgemeester Van de Wouw van Voorhout <ZH). de voorzitter van de Landelijke con tactraad: „Door de publikatie In het blad van de VNG willen we het probleem nogmaals signaleren. In gesprekken met vertegenwoordi gers van het gemeentelijk sporto- verleg is de wens geuit, dat het de hoogste tijd wordt voor coördinatie. Het beleid van de bonden moet wor den afgestemd op gemeentelijke plannen met betrekking tot de ac. commodatie. De zwembond moet meer dan tien Jaar dispensatie ge ven als een bad nog maar voor de helft is afgeschreven In haar motie ven houdt ze te weinig rekening met de mensen, die dergelijke plannen moeten bekostigen." De op handen zijnde kaderwet spe cifiek welzijn (die het welzijnsbeleid decentraliseert naar de gemeente lijke overheden) staat volgens Van de Wouw buiten de problematiek. „De decentralisatie gaat voor de sportsector minder op. omdat het sportbeleid van eudsher een zaak van lokaal niveau is. Wel toont de kaderwet aan. dat het eens te m?e- nood2akehik is on- o ?in vé^ftjk tussen de leve-aacle-s (gemün en n de gebruikers komevr" In gedachten staat een prachtige ontmoeting in Bologna Het is middag, een uur of half twee. Maart in Italië, rustig weer. Langs de vele. luxueuze winkels flaneren de Bolognesen voluit. Veel praten de. kleine mensen, goedgekleed. breed gesticulerend. Dan ineens komt een lange, zwarte man in beeld. Zeer smaakvol gekleed, bij na sjiek. Zijn hoofd lacht me toe We groeten elkaar, schudden han den en praten. Het gaat goed met hem. hij speelt lekker, het bevalt hem wel in Italië. De taal verstaat hij. de zeden en gewoonten van de Italianen ondervindt hij als vreemd. Maar zijn bestaan van prof-basketballer vereist een ka meleonachtige levenswijze Nu in Italië, morgen ergens anders. Je weet maar nooit Misschien wordt het wel weer Nederland Owen Wells is een van de vele honderden Amerikanen die in Eu ropa hun brood verdienen met het spelen van basketball. Officieel een amateursport, maar een beet je uit de hand gelopen qua spelers- betalingen en goed gevonden door de sportbovenbazen. Wells ia een echte prof In Europa, nadat hij een professioneel bestaan in Ame rika onderbroken zag omdat hij daar net niet goed genoeg voor was. HIJ studeerde aan de univer siteit van Detroit, of beter gezegd, hij kreeg een beurs aangeboden omdat men zijn capaciteiten als basketbailspeler daar hoog aan sloeg. Na vier Jaar universiteit was Wells klaar voor de profs, zoals er ieder jaar honderden Amerikanen trappelend staan te wachten. De Houston Rockets werd zijn be stemming, maar erg lang duurde dat niet. Hij zat aan het einde van de spe- lersbank en deed maar weinig, tot dat men duidelijk maakte dat het niet meer verder hoefde. En in al die gevallen, voor al die professionals die het net niet ma ken wacht Europa dan. Owen Wells kwam naar Nederland en vond een plaats in de dure renstal van de Vinkeveense gereed schapshandelaar Klnsbergen die vla zijn gesponsorde club Kinzo naambekendheid op de Neder landse markt wilde verwerven. En door het aantrekken van onder andere Wells een begrip binnen het Nederlands basketball werd. En misschien wel ook een begrip binnen de Nederlandse sportwe reld. Wells had namelijk wat vele coaches tegenstaat, maar vele sponsors met open armen Zullen ontvangen: de gave om geheel al leen een 2aal vol met mensen voor zich te winnen met bijna volledige uitschakeling van alle andere spe lers op het veld. En wat voor een zaal geldt geldt ook voor een huis kamer als er een televisiecamera staat. Wells was en is dus een publiekstrekker. Alleen, bij Wells kwamen die situaties vaak goed uit, werden nooit in het negatieve getrokken. Zijn ploeg leed niet on der de kunstjes die hij vertoonde omdat Wells wel een man was die deze trucs wist te doseren. Wells was de man die de Klnsbergen ploeg extra gas gaf in wedstrijden als zulks gevraagd werd. En als de beste kon de Amerikaan dat. Was er een zwakke tegenstander en zakte het publiek in slaap van we-, ge de eentonigheid dan greep Weils in en gaf datzelfde publiek een paar schokken Vla acrobati sche handelingen die semifunctlo- neel waren, maar verschrikkelijk leuk om aan te zien, poetste hij de wedstrijd in een paar minuten op en het publiek was verder uiterst gelukkig. Men genoot en kwam de volgende keer graag terug. Met name in het eerste Jaar Am stelveen nam Wells deze rol op zich. Vaak toverde hij links en rechts wat ballen uit de broek en en passant scoorde hij veel. Zijn ploeg dreef dan verder, werd lang zaamaan goed en behaalde het kampioenschap met een tevreden glimlachende Wells die de bloe men en de medaille aanpakte en verder niks zei. In de tweede, zeg maar het grote Jaar werd het spel van Wells wat soberder. Zo van tijd tot UJd ging hij nog wat te keer en maakte hij dubbele rietbergers als daar vraag naar was. Zijn club speelde voor de Europese beker, maar vreemd genoeg kwam Wells In de reeks van wedstrijden op een zijspoor uit. Samen met de met sterren volgestopte ploeg gleed Wells in dat tijdsbestek onderuit, Iets dat voor de kenners en zeker voor het vaste kijkerspubliek een schokef fect veroorzaakte. Want in ander half Jaar was de Amerikaan een volkomen idool geworden voor een bepaald soort publiek in Am stelveen. Het was een wat geaffec teerd publiek, mondain, modem, gespeend van Iedere kennis van basketball, maar enthousiast, strak gekleed, chauvinistisch en absoluut knettergek van de kun sten van Wells. Als h(j de bal had was het goed. als hij drie tegen standers voor schut zette knapte de Bankrashal uit elkaar Maar dat team. met Wells In het tweede jaar ais een wat sober spelende alleskunner. viel uit elkaar toen de sponsor terugstapte. En dat bete kende dat Wells geen baan meer in Holland had en naar Boston ver trok. BIJ zijn moeder kon je als je hem tenminste wilde bereiken op bellen Wells speelde verleden jaar in Bo logna, maar kreeg daar niet de erkenning die hij in Amstelveen wel had gehad. Italianen wensen andere helden en het Italiaanse basketball vraagt een andere speelstijl van de voor veel lires ingehuurde Amerikanen. Vandaar dat niet Wells, maar de Joegoslaaf Coslc publiekstrekker nummer een was en Wells het met een wat bescheidener rol moest doen. Toch werd zijn ploeg kampioen en in vele wedstrijden had de Amerl- door Mart Smeets kaan een beslissende rol. Dat kampioenschap betekende toch wel wat. want in drie seizoenen was Wells drie keer landskampi oen geworden, in twee verschillen de landen. Bologna duurde een seizoen en toen konden de koffers wederom gepakt worden. Wells koos weer voor Amstelveen, Bologna koos voor een ander, zonder dat er echt van een ontslag sprake was Het was meer een rustig uit elkaar drijven en Owen Wells was terug In Nederland, terug tn de Bankras hal en wat te verwachten was ge beurde ook nu weer: diezelfde hal Uep per week meer vol en afgelo pen woensdagavond was het zelfs druk met mooie toeschouwers tij dens een doodnormale competi tiewedstrijd. Wells kan zo sterk acteren en zo veel tegenstanders in een paar se conden uitspelen dat hij zich mis rekent bij de laatste die dan nog zijn geschoten bal kan wegmep pen. WELLS OOKT ALTIJD. On bekende tegenstanders die hij moet verdedigen krijgen van hem bijvoorbeeld de kans te scoren. Hij daagt ze geheel onopvallend uit. Hij geeft ze ruimte, met iets van „hier. ga je gang, probeer te gen mU, tegen Owen Wells, maar eens te scoren". En daardoor gokt hij ook nog weieens verkeerd Maar Wells toont daarna direct karakter door keihard terug te ko men. ZUn spel wordt dan wat strakker. hU verlaat het pad van de arabesken en zoekt de directe score op. Hij daagt mensen uit en verslaat ze Hard en meedogem loos. Hij scoort en loopt terug Met Zijn blik op nul. Ik vraag me wei eens af of hU self weet hoe goed hij dat kan. Hoe perfect hij een tegen stander kan inpakken, hoe verne derend dat vaak ook gebeurt voor die tegenstander. Owen Wells is terug in Nederland De basketballcompetitie wordt door zijn verblUf opgefleurd. De Bankrashal In Amstelveen loopt weer vol, zUn ploeg wint weer wat, wedstrijden en hij bUJft dezelfde Twee jaartjes ouder, maar dat zie je er niet aan af. Wells is aardig, stopt gewoon midden in de stad ais je boodschappen loopt te doen, zwaait de deur van zUn auto open en biedt een lift aan. Zonder pro blemen Een leuk en beschaafd gesprek en een vriendelijke hand op de koop toe. Net zoals toen in Bologna Een beschaafde, donke re, aardige man. Owen Wells. Amerikaan en professioneel bas ketballer. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19