Verboden radioactieve rookmelders in omloop Brugjaar voor beginnende leraar Basisprijs f hbo,-Verbruik i op 175. Dat zouden ze toch pas nai980bouwen? 'Mensonterende' cellen op bureau kinderpolitie Wiegel wil mening Kamer horen over provinciegrenzen Drs Traas over voorbereiding op les geven: Studiebibliotheek voor blinden De behoefte aan zuinige auto's wordt ongetwij feld groter. Mits die zuinigheid wordt gereali seerd met behoud van het complete rij comfort en prestaties. Dat geldt algemeen als de uitdaging van de jaren '80. Een uitdaging waar Citroën ongetwijfeld als een van de eerste op heeft geantwoord, met de introductie van de Citroën Visa. Een vijfdeurs middenklasser waarbij in de ontwikkeling zuinigheid op intelligente wijze werd gecombineerd met comfort, prestaties en betrouwbaarheid. De bereikte resultaten zijn inmiddels alom geprezen in de beschouwingen van de auto vakpers. Die ook de aandacht vestigden op een wel zeer toekomstgericht verschijnsel: de mogelijkheid om te kiezen uit twee motorprincipes. Watergekoeld of luchtgekoeld. Zuinig of zeer zuinig: De watergekoelde motor vindt u in de Visa Super. Een wagen met een top van 144 km/h, die toch maar 1 op 16,1 bij 90 km/h constant verbruikt. Qua zuinigheid wordt hij nog overtroffen door de Visa Spécial en de Visa Club, verschil lend qua uitvoering maar beide toegerust met dezelfde vernuftige luchtgekoelde tweecilinder boxermotor. Goed voor een top van 124 km/h en met het verbluffende zuinige verbruik van 1 op 17,5 bij 90 km/h constant. Een resultaat dat mede wordt behaald door de toepassing van een volledig elektro nische ontsteking die een optimaal rendement uit motor en brandstof haalt, en bovendien de onderhoudskosten beperkt door het ontbreken van mechanische delen. Aan u de keus. Zuinig of zeer zuinig. Ook qua prijs. De-basisprijs, van de Visa Spécial is f 12.130,-. En u heeft 'm al voor f 12.675,- rijklaar, dus inclusief afleveringskosten, leges, tectylbe- handeling en volle tank. Een zuinige prijsstelling voor een zuinige auto, die u 24 uur kunt uitproberen bij alle 180 Citroën agenten in Nederland. (Voor leasing: Citer, Citroën Leasing bv). De Citroën Visa. U heeft hem al voor f 12.130,- (Basisprijs). VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - R 17 - HS 15 ZUTPHEN Een aantal Nederlandse gezinnen heeft vermoedelijk een uit Amerika afkomsti ge maar in ons land niet toegestane radioactieve rookmelder in huis. De Keuringsdienst van Waren te Zutphen heeft in zijn werkgebied bij een groothandel een stuk of vier van deze apparaten boven water gehaald. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotter damse politie geeft toe dat de i arrestantencellen in het bu reau van de zeden- en kinder politie sterk verouderd zijn. De politie heeft inmiddels een kapitaalkrediet aangevraagd voor verbouwing van de cel len. Met de verbouwing is vol gens een woordvoerder van de politie vijftig- tot honderddui zend gulden gemoeid. Dit is de reactie van de politie op de kritiek die brigadier H. Stap van de zeden- en kinderpolitie heeft geuit op de „mensonterende" toestanden in de cellen van het bureau in Rotter- i dam-Charlois. Er is al vaker uit het korps kritiek gekomen op de „middeleeuwse" situatie in dit bu- Van onze onderwijsredactie UTRECHT Het eerste jaar, dat pas beginnende leraren voor de klas staan, zou een brugjaar moeten worden. In dat jaar houdt hij of zij con tact met de lerarenopleiding en volgen er cursussen naar gelang de eigen behoefte. Het voordeel van zo'n brugjaar is tweeërlei: de jonge leraar krijgt die begeleiding die no dig is en de lerarenopleiding maakt kennis met de proble men uit de dagelijkse prak tijk. Deze suggestie voor een brugjaar werd gisteren in Utrecht gedaan op een conferentie over de onderwijs kundige voorbereiding van aanko mende docenten. De conferentie vond plaats naar aanleiding van een onderzoek, dat door het researchin stituut voor het Onderwijs in het noorden (RION) was .gehouden naar het functioneren van de lerarenoplei dingen. Hoewel er van diverse kanten kritiek is geleverd op het onderzoek, met Brigadier Stap stelde de situatie in de cellen deze week aan de kaak in het blad van de Nederlandse politiebond, afdeling Rotterdam. Volgens de bri gadier zijn de cellen, waar voorname lijk kinderen worden ondergebracht die zijn weggelopen of een diefstal hebben gepleegd, nog voorzien van een open toilet, er is onvoldoende licht, het is er te koud en er hangen in reau, maar vermoed wordt dat de verbouwing telkens weer op de lange baan is geschoven, omdat het bureau toch over vijf jaar zal worden geslo ten. In 1985 komt een nieuw politie bureau gereed in Rotterdam-Zuid. name op de wijze waarop het onder zoek heeft plaatsgevonden, waren de conclusies zo opzienbarend dat apar te studieconferenties zijn belegd. In maart zal een tweede studiedag over dit onderwerp volgen. Uit de conclusies van het onderzoek kwam naar voren, dat de onderwijs kundige voorbereiding op de nieuwe lerarenopleidingen en op de universi taire opleidingen te weinig aanslui ting biedt op de praktijk. Binnen anderhalf jaar hebben afgestudeer den van deze twee opleidingen hun verworven kennis laten varen en in plaats daarvan de veel traditionelere opvatting van hun collega's overge nomen. Uit het onderzoek bleek te vens dat ouders en de leraar in het beroepsonderwijs veel minder pro gressieve ideeën hebben over het on derwijs en de taak van de leraar daarin. Kloof Drs J. C. Traas van het Nederlands Genootschap van Leraren, noemde als oorzaak de kloof tussen theorie en praktijk. Onderwijskundigen van de lerarenopleidingen zouden te weinig •van de praktijk afweten. Hij pleitte voor een brugjaar voor de beginnen- het passantenverblijf gevaarlijke ver warmingsplaten. De brigadier meent dat opsluiting in dezs cellen, „al is het maar voor enkele uren", niet alleen slecht is voor de gezondheid, maar dat de betrokkenen er ook nadelige psychische gevolgen aan kunnen overhouden. Kamervragen Met zijn kritiek hoopt Stap de korps leiding aan te sporen iets te doen aan deze situatie. De brigadier heeft in middels ook steun gekregen in de Tweede Kamer. Het kamerlid Wessel- de leraren en een groter contact tus sen de opleidingen en de scholen voor voortgezet onderwijs. Dezelfde suggestie kwam ook van R. C. Hof van de Vereniging van Direc ties voor het Beroepsonderwijs. Hij wilde dat docenten onderwijskunde van de lerarenopleidingen op scholen (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet zal bin nen één tot twee weken in een nota een voorlopig standpunt bekend ma ken over een nieuwe provincie-inde ling. Dit kondigde minister Wiegel van binnenlandse zaken gisteren aan in de Tweede Kamer. Hij zei, dat het kabihet pas een nader standpunt zal bepalen, nadat het parlement over de nota zijn zegje heft gedaan. Anders dan de linkse oppositie meent Wiegel, dat met deze procedure een patstel ling wordt vermeden en een aanmer kelijke besparing van tijd en inspan ningen wordt bereikt. Het PvdA-Kamerlid Stoffen, dat de minister op het matje had geroepen, betoogde dat er nu knopen moeten worden doorgehakt. „Er is lang ge noeg gepraat. Aan de onzekerheid en' verwarring over de bestuurlijke her vorming moet een eind worden ge maakt," aldus de socialist. Hij vroeg Tuinstra (D'66) meent dat voorrang moet worden gegeven aan het verbe teren van de huisvesting van de Rot terdamse politie. In schriftelijke vra gen aan de ministers van binnenland se zaken en justitie noemt ze het voortbestaan van de huidige situatie onverantwoord. Het ruim 100 jaar oude bureau van de zeden- en kinderpolitie werd eind vo rige eeuw in gebruik genomen. Het is een voormalig raadhuis. De cellen zijn nooit vernieuwd, omdat als daar mee een begin zou worden gemaakt, dit zou moeten gebeuren volgens de huidige richtlijnen van het ministerie van justitie. Volgens de politie wor den de cellen niet meer als zodanig gebruikt de laatste jaren. Ze functio neren alleen nog als dagverblijf voor passanten in afwachting van verhoor of transport naar elders. Desalniette min is het onverantwoord, meent bri gadier Stap, om kinderen in deze „lu gubere" cellen te zetten. voor voortgezet onderwijs les gingen geven om het contact met de praktijk niet te verliezen. De leraren uit het voortgezet onderwijs zouden op hun beurt gastcolleges moeten geven voor de aanstaande docenten. Op die ma nier zou, aldus Hof, een permanente dialoog kunnen ontstaan tussen de praktijk en de theorie. de minister in een motie om binnen een maand een concreet voorstel in te dienen over een nieuwe provincie indeling. De motie maakt geen kans. De regeringsfracties van CDA en VVD kozen de zijde van de be windsman. Minister Wiegel zei, dat het kabinet voor raadpleging van het parlement heeft gekozen om duidelijkheid te verkrijgen over de wenselijkheid van een provinciale herindeling. Hij con stateerde, dat de gedachten daarover in beweging zijn, niet alleen in het CDA en de WD kozen de zijde van de bewindsman. Van een onzer verslaggevers „De rookmelders kunnen door de douane zijn geslipt doordat ver zuimd was op de vrachtbrief te vermelden: radioactief materiaal, wat eigenlijk verplicht is", aldus een functionaris van de Keurings dienst van Waren. Een honderdtal van deze apparaten moet op het ogenbluk ergens rondzwerven, mo gelijk voor een deel bij particu lieren. Gebleken is dat enige tijd geleden 250 rookmelders („smoke-alarm-in- dicators") zijn ingevoerd in Neder land. Van deze partij zijn er inmid dels ongeveer 150 naar Amerika teruggestuurd. Op de achterzijde van de apparaten stond: „Radio actief materiaal". Radioactieve rookmelders worden aangebracht in bedrijven, kanto ren en andere werkruimten en soms in slaapkamers, veelal in het plafond. Wanneer er rookontwikke- Minister Wiegel zei, dat het kabinet voor raadpleging van het parlement heeft gekozen om duidelijkheid te Verkrijgen over de wenselijkheid van een provinciale herindeling. Hij con stateerde, dat de gedachten in bewe ging zijn, niet alleen in het CDA en de VVD, maar ook in de PvdA. „De vraag is: wil men nog wel een nieuwe provincie-indeling. Zo niet, dan is het •verspilde moeite nu met een concreet voorstel te komen," aldus Wiegel. PvdA en D'66 voerden aan, dat de Kamer zonder regeringsstandpunt over het aantal nieuwe provincies geen begin kan maken met het wets voorstel inzake de herverdeling van taken tussen provincies en gemeen ten. Die toedeling is mede-afhanke lijk van het aantal provincies. De minister stelde daasr tegenover, dat de nota niet vrijblijvend zal zijn, maar een voorlopig standpunt van het kabinet zal bevatten. ling ontstaat, beginnen de appara ten hevig kabaal te maken. De ap paraten in bedrijven en dergelijke hebben veelal een verbinding met de brandweer. Op de verpakking was vermeld dat ze speciaal werden aanbevolen voor kinderslaapka mers. In Nederland zijn radioactieve rookmelders toegestaan, mits ze zijn goedgekeurd door de Kernfysi sche Dienst te Den Haag. Overi gens is dat niet in alle gevallen de énige voorwaarde. Men moet er ook toestemming voor hebben van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne als ze de grens van 0.1 micro-curie overschrijden. Al leen rookmelders met een geringe re radioactiviteit vallen buiten de werking van de Kernenergiewet. Rookmelders worden bij voorkeur alleen geoorloofd geacht voor be drijven. Voordat ze worden aange bracht, dient er een tekening te worden ingediend. Men kan dan Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De blindenafdeling van de openbare leeszaal in Amster dam wordt veranderd in één nationa le studiebibliotheek voor blinden. Deze speciale bibliotheek komt onder het beheer van een nog op te richten stichting en de stichting het coördi natiecentrum studielectuur voor blinden. In deze laatste stichting werken sa men de instanties op het gebied van de blindenlectuur, zoals de vier blin denbibliotheken en het Algemeen Gesproken Weekblad voor blinden. De doelstelling van deze stichting is de lectuurvoorziening voor blinden te coördineren. Vandaar het plan tot aan de hoeveelheid radioactiviteit en de grootte van het gebouw bere kenen wat de stralingsbelasting zal zijn. In tegenstelling tot de situatie in Amerika stelt Nederland zich veel strenger op wat betreft het gebruik van radioactieve rookmelders door particulieren. Formeel is een gezin niet in strijd met de wet als het een rookmelder bezit die niet boven de toelaatbare norm van 0.1 micro curie uitkomt. Maar Den Haag ziet' het liefst helemaal geen rookmel ders bij particulieren. Wanneer een kind (en eveneens een volwassene) eraan gaat sleutelen is besmetting mogelijk. Bij de rookmelders die de Keu ringsdienst van Waren te Zutphen in beslag nam werd een radioactivi teit gemeten, die de toegestane 0.1 micro-curie enigszins te boven ging. Zij waren niet aan de Kernfy sische Dienst ter goedkeuring aan geboden. vestigen van één bibliotheek voor studerende blinden. Deze maand valt de beslissing of het rijk de volledige kosten van deze bi bliotheek voor zijn rekening zal ne men. Van de kant van het ministerie van CRM wordt al geruime tijd aan gedrongen op samenwerking bij de, lectuurvoorziening voor blinden. De ombouw van de Amsterdamse blindenbibliotheek tot een studiebi bliotheek zal ongeveer vijf Jaar du ren. De algemene lectuur zal aan de andere blindenbibliotheken worden overgedragen. De reorganisatie van de bibliotheek heeft geen ontslagen tot gevolg. Wel zullen enkele werknemers worden omgeschoold.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15