^ïweede procesdag levert getuigenissen op Voor deeltijd-arbeid in Arnhem veel interesse Philips Cassettes. V3) Klinkklaar muziekplezier. Pandbriefbiljetten Pandbriefbiljetten Spaarpandbiljetten Westland Utrecht Hypotheekbank Nog geen toestemming centrum hartchirurgie S Siert B. geeft alleen aanwezigheid bij executie toe 'Na 35 jaar zijn vergissingen niet uitgesloten' teemtsma nu ook in Nederland Weerstand bij leidinggevenden IONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE oor Leo Kleyn ai ai IAGEN De gewezen chef van Siert B. en August N.. die in 'ln le Westduitse stad Hagen terecht staan op verdenking van noord op twee joodse onderduikers, heeft de rechtbank isteren op de tweede procesdag, niet veel wijzer gemaakt. De 1-jarige gepensioneerde politieman Heinrich Bordeaux be- olf de rechters weliswaar onder een stortvloed van woorden, aar als het om executies ging, liet zijn geheugen hem mmerlijk in de steek. getuige voerde het commando ver de grenspolitie in Delfzijl, toen jn ondergeschikten B. en N. op 25 iril 1945 de gevangen genomen oers Lazerus en Meijer Sleutelberg joorloos lieten verdwijnen. De ver achten, die elkaar er min of meer in beschuldigen de broers te hebben lodgeschoten, houden het er beiden dat ze slechts de dodelijke schoten bben horen lossen. Getuigen van moord, zoals de Westduitse mari- er met wie Siert B. op de proppen is komen, heeft het openbaar minis- rie niet kunnen opsporen. igust N., in rang hoger dan B., heeft •rklaard dat Bordeaux opdracht d gegeven de broers, met wie de ènspolitie in de laatste oorlogsda- n in haar maag zat, door de linies te ódsen. De toenmalige politiechef vestigde gisteren dat hij van de iee gevangenen af wilde, maar van n opdracht aan N. of B. kon hij zich ets herinneren. Met klem ontkende gesuggereerd te hebben dat de oers gedood moesten worden. et veel omhaal van woorden schil- ;rde de nog steeds vitale getuige de iproeving waaronder hij had gele- n. toen de Wehrmacht hem had igezadeld met de gearresteerde on tduikers. rtwijfeld zou hij hebben uitgeroe- n dat ze maar weer teruggebracht Desten worden. „Ik had wel wat iders aan mijn hoofd dan die twee gevangenen, de oorlog liep op zijn eind", zei hij gisteren. Beschrijving Op de vraag van de voorzitter van de rechtbank of hij zich nog kon herin neren hoe de broers Sleutelberg eruit zagen, antwoordde Bordeaux: „Ik kan u werkelijk geen beschrijving van hen geven. Het spijt mij". Dat de verdachten B. en N. de broers hadden weggebracht, achtte hij wel mogelijk, maar hij zei dat niet zeker te weten. Ook kon hij zich niet herinneren dat de broers bij hun aankomst in Delfzijl ln gezelschap waren van de dochter van de boer bij wie ze ondergedoken hadden gezeten. En het verhaal, door een getuige verteld, dat Siert B. hem met klem had gevraagd de onderdui kers te mogen neerschieten, kwam hem al evenmin bekend voor. Siert B., die, evenals zijn medever dachte, weinig neiging tot praten ver toont, liet de rechtbank gisteren we ten bij een executie op een kerkhof aanwezig te zijn geweest. Hij had daartoe, zei hij, het bevel gekregen. August N. zou het commando hebben gevoerd. Gevraagd naar de naam van de geëxecuteerde haalde B. zijn schouders op. Bordeaux verklaarde dat Siert B. en August N. onder zijn verantwoorde lijkheid hadden deelgenomen aan executies. De doodvonnissen waren naar zijn zeggen meestentijds vol trokken door August N., die over frontervaring beschikte. N. moest de plaats innemen van Er- win Rich die het wegens gewetensbe zwaren liet afweten. Klaaglijk zei Bordeaux dat N. er altijd maar voor moest opdraaien. In zijn gisteren afgelegde verklaring legde de vroegere politiechef er de nadruk op dat ook hij met grote te genzin toestemming voor een aantal executies had gegeven. Hoeveel het er waren geweest, wist hij niet meer. Hij kwam niet verder dan: „Meer dan twee. meer dan drie misschien". Wel wist hij dat hij zijn in Groningen zetelende chef er meermalen toe had weten te bewegen van nog meer exe cuties af te zien. Bordeaux is in 1949 in Groningen tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij werd mede schuldig geacht aan vijf executies. Zelf bleek hij dat niet meer te weten: hij had het vonnis van het bijzondere gerechtshof ver brand en slechts zijn verweerschrif ten bewaard. Hij vertelde tijdens een bezoek aan Rotterdam in september 1945 gearresteerd te zijn. In 1955 werd hij uit gevangenschap ontslagen. De namen van zijn slachtoffers bleek hij zich tijdens zijn ondervraging ook niet meer te herinneren. De 47-jarige voorzitter van de rechtbank, Klaus- Peter Kremer, die het proces be kwaam leidt, werd die vergeetachtig heid te veel. „U was gelukkig niet betrokken bij massamoorden", hield hij de getuige voor. „Die executies waren geen routinezaak. De namen van de slachtoffers moet u toch nog wel kennen". Maar ook deze verma ning baatte niet. 'Dwangbuis' ADVERTENTIE Roeland Kerbosch in Hervormd Nederland: 'Onze macht is veel groter dan we denken' Verder: Touwtrekken om het IJsselmeer: Waarom moet de Markerwaard nog worden ingepolderd? Thor Heyerdahl: De mensheid weet niet wat ze wil Kindertelefoon: De meeste ouders beschouwen hun opgroeiende kinderen als kleuters Coen Boerma: 'Kan een rijke zalig worden?' Wouter van Dam (Clat) bezocht boeren in Colombia: 'De mensen lachen omdat ze niet altijd kunnen huilen' SPD, CDU en FDP redden het atoomprogramma: Tijdelijke opslag van afval als afdoende oplossing Jos Houweling: Voor of tegen het kunstverbeterings- project Willem Brakman: Het diepste verlangen is niet te zijn. En: De kernwapenruil Slimme trucs in omroepland. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6. O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 35.per halfjaar) Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-5121II. Overal in de losse verkoop, f 1,75« Over wat zich afspeelde bij de moor den op de broers 81eutelberg en ande ren. kon Bordeaux geen preciese in lichtingen verstrekken. Hij zei, het niet te weten, het nooit geweten te hebben, of het vergeten te zijn. Liever deed hij breedsprakig uit de doeken, hoezeer de executies hem tegen de borst hadden gestuit. Maar het was nu eenmaal oorlog, en oorlog, merkte hij treffend op, „ls een dwangbuis". Tijdens de ondervraging van Bor deaux hoorde Kremer ook nog even de nationaliteit van Siert B. aan. Hij zei, dat het niet waarschijnlijk is, dat B. Nederlander is, maar dat ook nog BIELEFELD (AFP) Wegens ge brek aan bewijsmateriaal zijn giste ren de 71-jarige Wilhelm Westerheide en zijn vroegere secretaresse Johanne Zelle (60) vrijgesproken van de hun ten laste gelegde moord op negendui zend Joden in het getto van Vladtmir- Volynsk in de Oekraïene. Na een pro ces van dertien maanden besloot de president van de rechtbank in het Westduitse Bielefeld dat weliswaar tachtig getuigen hebben getracht de waarheid te beschrijven, maar dat na 35 Jaar vergissingen en persoonsver wisselingen niet zijn uitgesloten." Tegen Westerheide, destijds adminis tratief commissaris voor de plaats waar in 1942 en 1943 negenduizend Joden zijn vermoord, was levenslang geëist wegens vier specifieke moor den die volgens het openbaar minis terie als bewezen konden worden be schouwd. Dezelfde eis was ingediend tegen zijn secretaresse wegens twee moorden. niet is komen vast te staan, dat het Duitse staatsburgerschap het Neder landse vervangen heeft. Bordeaux zei desgevraagd, dat hem niet op eniger lei wijze was gebleken, dat B. de Duitse nationaliteit had gekregen. Zoals de voorzitter van de rechtbank memoreerde, speelde deze kwestie slechts een rol in de uitleveringszaak. Opmerkelijk is, dat Kremer erop wees, dat Bruins zich bij zijn op 3 maart 1945 in Delfzijl gesloten huwe lijk kennelijk nog als Nederlander beschouwde. Volgens A. J. van der Leeuw, mede werker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie blijkt uit die huwelijksvoltrekking eens te meer dat Siert B. geen Duitser geworden is. Op grond van een verordening van Seyss-Inquart had dat huwelijk, als B. Duitser was geweest, door een Duitse ambtenaar gesloten moeten worden. Dat is niet gebeurd: er is een Nederlandse ambtenaar van de bur gerlijke stand aan ts pas gekomen. Het proces tegen Siert B. en zijn medeverdachte wordt morgen voort gezet. Van een onze verslaggevers DEN HAAG Het medisch centrum de Klokkenberg zal voorlopig geen toestemming krijgen om in samenwerking met het Bredase Ignatiusziekenhuis als hartchirurgisch centrum te gaan beginnen. De begeleidingscommissie hartchirurgie is althans van mening, dat onder de huidige omstandigheden hierover geen positief advies kan worden gegeven aan staats secretaris Veder-Smit van Volksgezondheid, die uiteindelijk de knoop moet doorhakken. an een onzer verslaggevers MSTERDAM Reemtsma in Ham- urg. de grootste sigarettenfabrikant m West-Duitsland jaaromzet aan garetten, bier en frisdranken in to- al 6.3 miljard mark gaat voort in zelf de Nederlandse markt bewer- in. Daartoe is opgericht Reemtsma fderland, een verkoopmaatschap- van sigaretten, met dertig mede werkers. In het kader van de bewerking van de Nederlandse markt zijn de verkoop activiteiten van enkele Reemtsma- merken (vooral in de grensstreek), die tot nu toe door de firma Niemeyer werden behartigd, overgenomen. Voorts zal een nieuw sigarettenmerk worden geïntroduceerd in Nederland. Thorax-chirurg dr W. Geldof uit Am sterdam, die voorzitter is van de com missie, vindt dat in de samenwer kingsovereenkomst aan een groot aantal voorwaarden niet is voldaan. Daar zal eerst verandering in moeten komen, wil er positief geadviseerd kunnen worden, aldus Geldof. Dit samenwerkingsverband zou zich moeten uitstrekken tot de voltallige medische staven en niet alleen tot de cardiologenj terwijl tevens vraagte kens worden gezet achter de steun die van de kant van het Ignatius ziekenhuis zou moeten komen. Dit ln verband met de grootte van dit zie kenhuis. Al eerder heeft ook staatssecretaris Veder-Smit de Klokkenberg laten we ten in het nieuwe contract een aantal essentiële punten te missen, zodat geconcludeerd kan worden, dat de bewindsvrouwe de bezwaren van de begeleidingscommissie in grote lij nen deelt. Dat betekent tevens dat zolang deze hindernissen niet uit de weg zijn geruimd er geen toestem ming kan worden gegeven. Druk bezig Bij de Klokkenberg zelf wist men gisteren nog niets van deze nieuwe ontwikkelingen af, en was men druk bezig de laatste hand te leggen aan de inrichting van de hartkliniek. Alge meen directeur drs J. Kegelear liet gisteravond weten nog geen commen taar te hebben op de nu ontstane situatie. Ook hartchirurg dr P. J. van der Schaar was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Wel stond vast, dat er gisteravond vergaderd zou worden tussen staf en bestuur over de impasse die nu dreigt te ont staan. Philips heeft voor elk type recorder en elke soort opname de juiste band soort Daarom kiest u uit vijl'bandkwaliteitcn: o.a. super ferro, chroom en fenochroom. Allemaal met een feilloze band loop. Minimale grondmis. Sterk opgevoerde opname-capaciteit Maximale dynamiek. /xi,Jf Voor een haarscherpe geluidsweergave. ARNHEM (ANP) Bij een aanzienlijk deel van het ge- meentepersoneel in Arn hem bestaat belangstelling voor deeltijdarbeid en voor een vrijwillige werktijdver korting van gemiddeld vier uur per week. Dat blijkt uit een ln opdracht van het ge meentebestuur gehouden onderzoek. Naar schatting tien tot vijtentwin- tig procent van de ongeveer 1500 Arnhemse ambtenaren, het perso neel van het ziekenhuis, de politie en brandweer uitgezonderd, wil in aanmerking komen voor deeltijd arbeid, bleek uit een onderzoek. De belangstelling neemt toe. naar mate men meer verdient. Bijna vijf procent van de Arnhem se ambtenaren verricht al deeltijdarbeid en is daarom niet ln het onderzoek betrokken. Dege nen die al een deeltijdbaan heb ben, werken over het algemeen in lage functies en doen relatief een voudig werk: typen, schoonmaak werk, kantine- en garderobewerk. Drie groepen De ambtenaren, die deeltijdarbeid willen, kunnen in drie groepen worden verdeeld: gehuwde vrou wen met gezinsverantwoordelijk heid, alleenstaanden met eigen huishouding en mensen die in het algemeen meer behoefte hebben aan vrije tijd. Drs J. A. Lucas, die het onderzoek ln Arnhem uitvoerde, komt tot de conclusie dat in deze stad „aan zienlijke mogelijkheden bestaan tot verruiming van deeltijdarbeid tot functies, waar op dit moment nog geen deeltijdarbeid het geval is". De extra salariskosten voor de gemeente schat Lucas bij een 32- 36-urige werkweek op een tot vier procent. Pas bij een werktijdver korting tot beneden de dertig uur per week lopen de kosten voor de gemeente ongunstig op. Chefs Drs Lucas ontdekte dat bij het leidinggevend personeel nog veel weerstand bestaat tegen invoe ring van deeltijdarbeid. Met name de eigen functies achten de chefs minder geschikt voor werktijdver korting: een chef moet Immers voor werkverdeling, instructie, het nemen van beslissingen en verant woordelijkheid aanwezig zijn, was hun argument Volgens Lucas gaat dat slechts ten dele op. Ei zijn nu al situaties waarin leiding gevenden niet constant bereik baar zijn, bijvoorbeeld als zij naai vergaderingen zijn, aldus de on derzoeker. ADVERTENTIE Nieuwe Rentes! Pandbriefbiljetten, looptijd 2 jaar. De rente is verhoogd van 8' naar 8'/% (effectief rendement 8.75%). In coupures van f 1.000,- en f 10.000,-. Aan toonder. Groeit in een vaste looptijd van 2 jaar naar f 1183,- en f 11.830,-. Rente ingaande de le of 16e van de maand. 9F Pandbriefbiljetten, looptijd 5 jaar. De rente is verhoogd van 9'/l% naar 9'/% (effectief rendement 9.50%). In coupures van f 1.000,- en f 10.000,-. Aan toonder. Groeit in 5 jaar naar resp. f 1574,- en f 15.740,-. Na twee jaar reeds inwissel baar tegen rente-aanpassing. Rente ingaande de le of 16e van de maand. Spaarpandbiljetten, looptijd 5 jaar. De rente is verhbegd van 9.4% naar 9.6% Groeit in een vaste looptijd van 5 jaar naar f 1.000,-, resp. f 5.000,-. Aan toonder. Het huidige aankoopbedrag is f630,- resp. f 3150,- (door afronding op f 5,- resp. f 25,- haar beneden wordt het effec tief rendefment 9.68%). Dagelijks ingaande rente. Verkrijgbaar bij: kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank. Uw assurantieadviseur of makelaar Sarphatistraat 1, Amsterdam. Tel. 020 - 26 3131 tst. 625- Jk

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9