Angola meldt inval Zuidafrikaans leger Contact tussen Kreisky, Brandt en Arafat juist Bittere verwijten in brief Boulin Botha: VS verspeelden invloed op kernprogramma Koerden heroveren Mahabad op leger Tweede Loméverdrag op het nippertje rond Pretoria ontkent noch bevestigt actie Socialistische Internationale in Lissabon: Hua verloochent Marx Minister wenste geen verdenking Meer rechten Zwitserse vrouwen Vietnam werkt mee aan hulp Cambodja DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTETH S 7 JOHANNESBURG, BRUSSEL (Reuter, AP, AFP) Zuld-Afrika heeft bij een Inval In Angola twintig mensen gedood en bruggen en spoorlijnen vernietigd. Dit hebben de Angolese radio en de Angolese ambassadeur in Brussel Luis de Almeida meegedeeld, Zuld-Afrika heeft het bericht noch ontkend noch bevestigd. Volgens radio-Luanda is de inval zon dagnacht gebeurd. Zij duurde vier uur. De 150 tot 200 commando's, die er aan deelnamen, waren met elf heli kopters naar drie plaatsen zo'n kleine 200 kilometer over de Angolese grens gebracht. Van de twintig doden wa ren er volgens de Angolese radio achttien burger en twee soldaat. Er is niet meegedeeld hoe de twintig Ango- lezen om het leven zijn gekomen. Het bewind in Luanda heeft zijn ambas sadeur bij de Verenigde Naties op dracht gegeven een bijeenkomst te vragen van de veiligheidsraad om zo tegen de inval te kunnen protesteren. Het communiqué van de Angolese regering vermeldt dat een deel van de belangrijkste spoorlijn, een spoor wegtunnel en vier bruggen in autowe gen tussen de plaatsen Lubango en Mocamedeis zijn opgeblazen. Vier au to's en een bus werden ook vernietigd en de Zuidafrikanen plaatsten mij nen op verscheidene plaatsen langs de spoorlijn. Bij de zuidelijke haven stad Porto Alexandre werden „ver scheidene sabotageacties" uitge voerd. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Pik Botha zei in een reactie op de protesten in Luanda dat de Angolese regering steeds maar klaagt over Zuid-Afrika terwijl het onderdak biedt aan zwarte guerrilla bewegingen (SWAPO) die het gebied dat nu door Pretoria wordt bestuurd (Namibië) willen veroveren. Over de SWAPO zal Botha zijn beklag doen bij Kurt Waldheim, de secretaris-ge neraal van de VN. Een woordvoerder van het Zuidafrikaanse ministerie van defensie zei dat zijn land het recht heeft guerrillastrijders over de grens te achtervolgen als een be scherming van de plaatselijke bevol king. Zuid-Afrika heeft al meermalen in vallen gedaan in Angola. Vooral de aanval op de SWAPO-basis in Cassln- ga in 1978 leidde tot felle protesten. Volgens de Angolezen kwamen in Cassinga 800 mensen om het leven. Vorige maand, zo heeft Angola ge meld. zijn bij een aanval nog honderd burgers omgekomen. De regering in Pretoria heeft deze protesten steeds afgedaan als „propagandastunts." Duizenden zwarte Zuidafrikanen hebben gisteren van de laatste moge lijkheid gebruik gemaakt om zich bij gemeentelijke instellingen te laten inschrijven als „legale arbeiders." De regering had de zwarten drie maan den de gelegenheid gegeven om aan de apartheidsarbeidswetgeving te voldoen. Vanaf vandaag krijgen werkgevers in blanke gebieden, die ongeregistreerde zwarte arbeiders in dienst hebben forse boetes. Om zich te kunnen laten registreren moeten zwarten minstens een Jaar voor één werkgever of drie Jaar voor meerdere hebben gewerkt. Zij moeten ook kun nen aantonen legaal te wonen. De verwachting is dat meer dan 60.000 zwarte arbeiders zich op deze wijze zullen hebben gemeld maar volgens antl-apartheidsorganisaties zijn er nog bijna een half miljoen zwarten die zich niet hebben geregistreerd, de regering in Pretoria heeft gewei gerd meer tijd beschikbaar te stellen voor de inschrijving. Die gelegenheid was trouwens gegeven na protesten van anti-apartheidsgroepen en de op positie vreesde dat honderden zwarte arbeiders door bange werkgevers op straat zouden worden gezet als er geen mogelijkheid zou komen voor registratie. Van onze correspondent LISSABON Ondanks het verzet van de Israëlische delegatie, onder leiding van Sjimon Peres, heeft het bureau van de socialistische Internationale gisteren ln Lissabon met goedkeuring kennisgenomen van de besprekingen tussen Willy Brandt en Bruno Kreisky met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Alleen de Ierse en de Nederlandse socialisten hebben enkele, minder be langrijke, bezwaren geopperd, zei Kreisky na de achter gesloten deuren gehouden bijeenkomst. De Israëli sche socialisten van Sjimon Peres hebben zich volgens waarnemers ech ter met hand en tand tegen de conclu sies van Brandt en Kreisky gekeerd. Een voorstel van de Israëliërs onver wachte discussies van de agenda af te voeren, werd echter niet aange nomen. Officieel heet het dat de socialisti sche Internationale gisteren slechts kennis genomen heeft van de bemoei ingen van Brandt en Kreisky met de Palestijnse kwestie. Maar uit de ver klaringen van beiden socialisten blijkt duidelijk dat de Israëliërs bin nen de Internationale aan het kortste eind hebben getrokken. „Het is be grijpelijk zei Brandt op de gisteren gehouden persconferentie, dat Israël enkele bezwaren heeft geopperd. Maar we hebben nu een kader waar binnen een oplossing van het pro bleem dichterbij kan worden ge bracht. We hebben sterk de indruk dat de leiders van de PLO bereid zijn tot een vredesregeling waarbij geen sprake is van vernietiging of verdrij ving." De socialistische Internationale is duidelijk bezig uit te groeien van een Europese tot een wereldwijde orga nisatie. De invloed van de Interna tionale neemt niet alleen in Latijns- Amerika maar ook in Afrika toe. Zo was uit Brazilië generaal Brizola aanwezig, die bezig is zijn partij in dat land weer op poten te zetten. Hij zei overigens dat zijn partij nog niet van plan is aansluiting te zoeken bij de Internationale. Wel verklaarde dat zijn mening door de discussie binnen de socialistische Internatio nale was veranderd. PvdA-buitenland-secretaris Maarten van Traa bevestigde dat Nederland bezwaren heeft gemaakt tegen de manier waarop Brandt en Kreisky zonder medeweten van de Israëliërs hun contacten met de PLO hebben gelegd. „Maar het zou onzinnig zijn een oplossing te willen zoeken buiten de PLO om", aldus Maarten van Traa. Volgens het PvdA-standpunt is Camp David geen afdoende oplos sing. Maar aan beide kanten moeten er eerst blokkades overwonnen worden. Israël is van mening dat er met de PLO niet te praten valt, de PLO wil Israël niet erkennen. „De socialisti sche Internationale kan b(j de ophef fing van deze blokkades éen belang rijke rol spelen", aldus Maarten van Traa, „Kreisky in de richting van de PLO en wij in de richting van Israël". De Palestijnse leider Jasser Arafat arriveert vandaag in de Portugese hoofdstad voor besprekingen met de regering van dat land. De Palestijnse leider blijft waarschijnlijk drie da gen. Arafats belangrijkste man in Eu ropa, dr Issam Sartawi, werd gisteren al in Lissabon gesignaleerd. De Chinese partijleider Hua Guofeng, die momenteel een bezoek aan Groot-Brittannië brengt, legde gisteren een krans op het graf van Karl Marx, die in het Londense Highgate begraven ligt. Na afloop van de kranslegging had Hua een ontmoeting met een aantal vakbondsleden, die met vlaggetjes waren uitgerust. Deze keken wel wat vreemd op toen de Chinees zijn steun betuigde aan de politiek van premier Margaret Thatcher. „Karl Marx zal zich wel in zijn graf hebben omgedraaid toen hij het hoorde", merkte een van hen op. Later op de dag bezocht Hua de Rolls-Royce fabrieken in Derby. PARIJS (AFP, Reuter, AP) De Franse minister Robert Boulin heeft in de brief, die hij heeft geschreven voor zijn zelfdoding, bittere verwijten gemaakt aan de makelaar, die hem grond voor een vakantiehuis verkocht, de rechter van onderzoek, die bestudeerde of daarbij sprake was van zwendel en zijn politieke vrienden, met name minister Alain Peyrefitte van justitie. De brief, die grote beroering heeft gewekt, was onder meer gericht aan het Franse persbureau AFP en een krant in de plaats waar Boulin burge meester was. Naar aanleiding van de door de maandag dood aangetroffen minister overigens tegengesproken beschuldiging van frauduleus hande len, schrijft Boulin: „Een minister moet boven verdenking verheven zijn, zeker als hij een oud-minister van generaal De Gaulle is. Ik verkies de dood boven verdenking, zelfs als de waarheid duidelijk is." De minister schrijft het slachtoffer te zijn geworden van de activiteiten van een paranoïde boef en leugenaar (ma kelaar Henri Tournet), een verblinde rechter, die de maatschappij haat en iedere minister per definiUe oneerlijk vindt (de 27-jarige rechter Renaud van Ruymbecke) en een minister, die meer oog heeft voor zijn eigen loop baan dan voor de loop van het recht (minister Alain Peyrefitte). Peyrefitte zei gisteren dat Boulin hem gevraagd had om bescherming tegen de activiteiten van rechter Van Ruymbecke maar dat dit onmogelijk was omdat dat onderzoek de eigen verantwoordelijkheid van de rechter was. De makelaar zei niet te weten waarom Boulin deze „wraakzuchti ge" brief heeft geschreven en de rech ter heeft geweigerd commentaar te geven. President Valery Giscard d'Es tain g noemde de campagne te gen Boulin gisteren „Frankrijk en onze democratie onwaardig". MAHABAD. TEHERAN (Reuter. AP. AFP) Ongeveer dui zend Koerdische guerrillastrijders zijn er gisteren ln geslaagd het bolwerk Mahabad op de regeringstroepen van Iran te heroveren. Gisteravond werden ln de stad voorbereidingen getroffen voor een massale demonstratie in Mahabad voor de Koerdische zaak. hij zich voorstander van legalisering van de communistische partij in zijn land. Uit Nicaragua was Eden Pasto- ra gekomen. Ook hij sprak zich nog niet uit over mogelijke aansluiting bij de Internationale. „Wij zijn hier vooral om te leren. We weten nog niet of wij deel uitmaken van de socialistische Internationale of dat deze Internationale deci uitmaakt van onze (Sandinistische) bewe ging", zei hij. LOME (Reuter, AP. AFP) Bemoeienis van de Togolese president Gnassinghbe Eyadema persoonlijk heeft voorko men dat de ondertekening van het tweede verdrag van Lomé gisteren moest worden uitgesteld. De twee partijen, de Europese Ge meenschap en 58 ontwikkelingslan den uit Afrika, het Caraibische ge bied en de Stille Oceaan, waren het zelfs op het moment dat de plechtig heden begonnen, nog niet eens over de garanties aan de Europese zaken wereld dat hun investeringen in der de wereldlanden niet worden genatio naliseerd. President Eyadema wist de vertegenwoordiger van de EG, de Ier se minister van buitenlandse zaken Michael O'Kennedy en vice-premier Bernard St. John van Barbados (na mens de 58) te bewegen tot een verge lijk. Verkennend De Oostenrijker Bruno Kreisky voeg de hieraan toe dat er volgens hem een grote kans bestaat dat de PLO Israël zou erkennen wanneer Israël anders om de PLO erkent. Geen van beiden wilden echter zeggen welke concrete toezeggingen zij van de PLO hebben gehad, als deze toezeggingen al bestaan. Volgens Kreisky bevinden de bespre kingen zich nog slechts in een verken- j nende fase en kan er van echte onder handelingen nog helemaal niet ge sproken worden. Ook kon de Oosten rijkse bondskanselier nog niet zeggen welke volgende stappen nu op het programma staan. „We hebben de indruk dat een gesprek tussen het PLO en Israël mogelijk is geworden", aldus Kreisky. Een indruk die echter door de Israëlische socialisten niet wordt gedeeld, de Israëlische delega-* tieleider Sjimon Peres bevestigde dit dinsdag nog eens uitdrukkelijk bij De leden van de socialistische Internationale maakten hun ïeir^Tp°rLo^rreïtUifTs«r'/n «Pwachting bij een manifestatie van de socialistische partij heeft niemand de indruk gekregen van Portugal. Brandt en Soares werden luid toegejuicht. GENEVE (AFP) De Zwitserse vrouwen mogen voortaan een baan hebben zonder toestem ming van hun echtgenoot. Ook moet zij kunnen beschikken over een deel van het geld dat in het gezin wordt verdiend. Voor stellen van deze strekking zijn deze week voorgelegd aan de Zwitserse regering. Volgens de voorgestelde regeling zal de man niet langer hoofd van het gezin zijn, maar moeten man en vrouw gezamenlijk de verantwoorde lijkheden delen. Tot dusver be paalde de Zwitserse wetgeving dat de man kon beschikken over het Inkomen van zijn vrouw, be houdens huwelijkse voorwaar den. Ook moet de vrouw het recht krijgen na de huwelijks sluiting haar eigen naam te blij ven voeren. Met de rechten van de vrouw is het een moeizame zaak in Zwitserland. Eerst in 1971 werd op landelijk niveau het vrouwenkiesrecht ingevoerd, een recht dat nog niet in alle kantons gerealiseerd is. De delegaties hadden de hele nacht en gistermorgen gepraat over de kwestie van de investeringen. De EG wilde aanvankelijk dat de garantiere geling ook van toepassing zou zijn op bestaande investeringen. Bovendien wenste de EG dat de meest gunstige regeling tussen elk van de 58 en een EG-lid doorgaans de voormalige kolonisator ook voor de andere EG-landen van kracht zou worden. De 58 hebben er nu mee ingestemd dat „in principe" alle EO-leden een gelijke behandeling krijgen. De EO heeft beloofd geen voordeel te zullen zoeken in de investeringsregeling. Het compromis kwam er op het nip pertje. Terwijl in de grote zaal van het gebouw waar de ondertekening moest plaatsvinden het danspro- gramma al was begonnen, werd in andere zalen nog druk onderhandeld. Uiteindelijk vond twee uur later dan het draaiboek aangaf het onderteke nen en het houden van de toespraken plaats. Van enige activiteiten van het Iraan- se leger in de directe omgeving van de stad was weinig meer te bespeuren. De Koerden zeiden de meeste wegen in de omgeving van de stad ook onder controle te hebben. In Mahabad zit ten nog enkele legereenheden, maar zij bleven gisteren in de kazernes. Volgens de Koerden krijgen deze mi litairen voortaan dagelijks hun voed sel aangevoerd met helikopters. De voor vandaag geplande massale demonstratie in Mahabad zal ln het oog worden gehouden door gewapen de Pesjmerga's, maar deze zullen zelf niet aan de betoging deelnemen. De bedoeling ervan is de regering in Te heran duidelijk te maken dat de Koerdische Democratische Partij massale steun heeft van de bevol king. Op die manier hoopt men de regering te bewegen tot meer inschik kelijkheid en tot onderhandelingen over autonomie voor de Koerdische regio. Beschuldiging Irak heeft de regering van Iran er gisteren van beschuldigd de Arabi sche, Koerdische en Baloechi-mln- derheid in dat land te vervolgen en heeft aangedrongen op meer autono mie voor deze bevolkingsgroepen. Irak vindt voorts dat Iran zijn aan spraken op de gebieden rond de Per zische Golf en zijn bezetting van een aantal eilandjes ln die golf moet be ëindigen. Dit onderwerp zal zeker aan de orde komen tijdens de ontmoetingen ter gelegenheid van de festiviteiten in verband met het vijfde lustrum van het begin van de Algerijnse revolutie in Algiers. Deze festiviteiten worden bijge woond door de Iraanse premier Ba- zargan, die daarmee de eerste buiten landse reis tijdens zijn premierschap maakt. Bazargan zal niet alleen be sprekingen voeren met de Algerijnse regeringsleiders, maar ook met ande re Arabische leiders over de situatie in de Perzische Golf en de gespannen relatie tussen Iran en Irak. Ook Car ters adviseurs voor nationale veilig heid, Brzezinski, is in Algiers. Het wordt dan ook niet uitgesloten ge acht dat Bazargan een gesprek met hem zal hebben over de verhouding tussen Iran en de Verenigde Staten. Bani Sadr, lid van de revolutionaire islamitische raad in Iran, zei gisteren tijdens een persconferentie in Parijs dat negentig procent van de Koerden in zijn land tegenstander is van de separatistische opstelling van de Koerden ln zijn land. Bani Sadr ver klaarde voorts dat Iran voortaan zijn olie zal leveren aan die landen die bereid zijn mee te werken aan het ontwikkelingsplan van de regering in Teheran. Iran wil ervan af dat zijn economie geheel en al drijft op de olieproduktie en streeft er daarom naar ook andere industriële sectoren op te zetten. Vance: Verandering in status Sow jet troepen op Cuba WA8HINGTON (Reuter) De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft gezegd dat er veranderingen zijn aangebracht in de status van de Russische troepen die op Cuba gestationeerd zijn. Hij noemde deze veranderingen „niet on plezierig" al waarschuwde hij tegelij kertijd voor overdreven verwachtin gen. Wat Vance met zijn opmerkin gen precies bedoelde was niet geheel duidelijk en waarnemers zeiden dat Vance met zijn opmerkingen dan ook meer vragen opwierp dan beant woordde. De afgelopen maanden is in de Verenigde Staten ongerustheid ge rezen over de aanwezigheid van een Russische gevechtseenheid op Cuba. GENEVE (REUTER, DPA) Viet nam heeft de Verenigde Naties toe stemming gegeven tot het over land bevoorraden van vrachtwagens met dieselolie, zodat deze de noodzakelij ke levensmiddelen en medicamenten naar de hongerende bevolking van Cambodja kunnen vervoeren. Dit is gisteren meegedeeld door Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. De eerste twee vrachtschepen met voedsel worden momenteel gelost in de Cambodjaanse haven Kompong Som. De luchtbrug tussen de Thaise hoofdstad Bangkok en de Cambod jaanse hoofdstad Pnom Penh gaat ook door. Langs belde kanalen wor den grote voorraden voedsel en medi cijnen aangevoerd. Het Internationa le Rode Kruis meldt uit de grens streek tussen Thailand en Cambodja dat de medische zorg voor de daar arriverende vluchtelingen aanzienlijk is verbeterd. De komende dagen zul len zich nog eens zeventig artsen en verpleegsters voegen bij de negentien artsen en 25 verpleegsters die daar nu al werken. De artsen en verpleegsters komen uit de Scandinavische landen, West-Dultsland, België en Nederland. Ondanks de geleidelijke verbetering van de situatie zijn de afgelopen week in één kamp al weer 230 vluch telingen uit Cambodja overleden aan uitputting en ondervoeding. Inmiddels zijn ook drie schepen uit de 8owjet-Unie in de Cambodjaanse havenstad Kompong Som aangeko men. Ook deze schepen hebben voed sel bij zich. Vietnamese troepen ln Cambodja zouden opnieuw een groot offensief hebben ontketend tegen de nog steeds actieve Rode Khmers in het. noordoosten van Cambodja. Dit werd gisteren meegedeeld door het radios tation van de aanhangers van Pol Pot, dat vermodelijk uitzendt vanuit het zuiden van China. Het zou hier gaan om zeer licht bewapende strij ders die door de Vletnamezen met drie divisies worden aangevallen. Vol gens het radiostation zouden de Rode Khmers zich met succes verdedigen, al is het soms met pijl en boog. door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Amerika had partner van Zuid-Afrika kunnen zijn bij de ontwikkeling van kernenergie en had dan alle garanties voor vreedzaam gebruik ervan kunnen krijgen. Maar in plaats daarvan heeft Washington de overeenkomsten met Zuid-Afrika geschonden. Met dit verwijt reageert de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Pik Botha op de beschuldiging van de Amerikaanse geheime dienst dat zijn land op 22 septem ber een kernproef heeft gedaan in de Atlan tische Oceaan. Amerika, aldus Botha, „is net als een cowboy die niet weet wat hij met een pistool moet". Botha maakte deze opmerkingen in een Interview met de Amerikaanse omroep ABC. dat niet is uitgezonden. De tekst ervan is verspreid door de Zuidafrikaanse ambassade in Washington. Jarenlang heeft Amerika volgens Botha in alle stilte met Zuid-Afrika onderhandeld over hervatting van de nucleaire samenwer king in ruil voor degelijke garanties tegen de ontwikkeling van kernwapens. In het bijzonder drong Washington aan op onder tekening van het verdrag tegen versprei ding van kernwapens en op internationale inspectie van de Zuidafrikaanse kerncen trales. Zuid-Afrika stelde daar tegenover, dat zijn methode van uraniumverrijking een commercieel succes is. dat het wel van de buitenwereld moest afschermen. Treurig „We ondernemen proeven, we zijn in staat uranium te verrijken," zei Botha. „We heb ben ons eigen programma, en het is treurig dat de Verenigde Staten nu een bestaande overeenkomst schenden waarbij zij zich verplichtten de brandstof te leveren voor het Safari-project een wetenschappelijk project. „Met andere woorden: de Verenigde Staten moedigen door bestaande afspraken te schenden mijn land aan een eigen program ma voor verrijking op gang te brengen, omdat wij in dit land energie en ontwikke ling willen hebben. De Verenigde Staten hadden kunnen meedoen met volledige ga ranties." Terwijl de hele kwestie van de „kernproef" al weer van de voorpagina's van de Amerikaanse kranten is verdwenen, speelt zij in de Amerikaanse politiek nog een belangrijke rol. Een subcommissie van het Huis van Afge vaardigden voor Afrika heeft al een eerste hoorzitting gehouden over de Invloed van de „onthullingen" van de CIA op de relaties van Amerika met Afrikaanse landen Professor Richard Sklar van het Afrika- studiecentrum van de universiteit van Call- fornië zei niet te geloven dat het bestaan van een Zuidafrikaans kernwapen wijzigin gen van enige betekenis zou brengen in de steun van Afrika aan allerlei bevrijdingsbe wegingen. .Grote angst" Een andere deskundige die door de subcom missie werd gehoord, professor James Tur ner van de Cornell-universiteit. voorspelde dat Washington meer problemen zal krijgen in zijn contacten met Nigeria, Tanzania en Mozambique. En professor Robert Rotberg van het Massachusetts Institute of Techno logy hield het erop dat de Afrikaanse reac tie zich zal kernmerken door „grote angst". Verscheidene Afrikaanse staten hebben al duidelijk gemaakt dat de Amerikaanse be schuldigingen aan het adres van Zuid-Afri ka hun vrees bevestigen dat Zuid-Afrika werkt aan „nucleaire chantage". De Ameri kaanse onthullingen, zo voeren zij aan. be wijzen dat het westen met Zuid-Afrika sa menwerkt op technisch, nucleair gebied. Thabo Makeka, uit Lesotho, voorzitter van het Afrikaanse blok in de Verenigde Naties, zei deze week in New York: „De strategie is altijd geweest om Zuid-Afrika tot de tanden te bewapenen" en te dreigen met nucleair geweld om „de krachten van de bevrijding" tegen te werken. Zijn Nigeriaanse collega, ambassadeur Akporode Clark, sprak naar aanleiding van de overigens zeer omstre den onthullingen over de kernproef van „de gevaarlijkste ontwikkeling voor de in ternationale vrede en veiligheid in de Jong ste Afrikaanse geschiedenis." Raket Zuid-Afrika Is nu in het buitenland op zoek gegaan naar allerlei geleerden om zijn pro gramma voor kernenergie te kunnen uitvoe ren. Een pagina grote advertentie in het Franse dagblad Le Monde somt vijftien soorten vaklieden op waaraan de republiek behoefte heeft en belooft hun een vrije overtocht, toeslagen, subsidies bij de huis vesting en andere voorrechten De adver tentie verscheen vorige week donderdag. Juist op de dag dat de storm over Zuid- Afrika's kernproef opstak. Vrijwel algemeen wordt aangenomen dat Zuld-Afrika op die 22ste september geen kernproef heeft uitgevoerd. Nu de Sowjet- Unle ontkent dat een ongeluk op een Russi sche kernonderzeeër verantwoordelijk kan zijn geweest voor een explosie, is de Zuid afrikaanse scheikundige J. R. Smit uit Dur ban met een nieuwe theorie gekomen. Vol gens hem zou er een Russische raket ont ploft kunnen zijn die zestien Jaar geleden boven Zuid-Afrika werd „verloren" en die toen misschien in de Atlantische Oceaan is terechtgekomen, tweeduizend kilometer ten zuiden van Kaapstad. De Zuidafrikaanse regering, aldus professor 8mlt. had hem ln 1663 naar dit gebied gestuurd om de raket op te sporen. Maar onderzoek naar radio-actieve straling viel toen negatief uit, en aangenomen werd dat het dan wel een meteoriet geweest zou zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7