'Ginjaar te langzaam met milieuwetgeving' Verhuizing Rijksarchief in 100 dagen Veel fietsen nog zonder reflector VVD laat overleg raketten aan kabinet Nederlanders. is't niet eens tijd voor een nieuwe slaapkamer? Rockport schoenen PERRW g£* SPORT Kamer moet zich meer richten op hoofdlijnen Kritiek Kamer tijdens begrotingsdebat lk- Frontale botsing kost twee levens Bouwvakkers vaak door rugklachten arbeidsongeschikt Nederlanders. Hou meer van je Thuis. Uw meubelzaak adviseert u graag. CDA-Kamerlid Kleisterlee bij afscheid Kunstgebit vaak geen 'blij bezit' Gemeenten werken aan netwerk hulp drugverslaafden Rita DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat minister Ginjaar (WD) van milieuhygiëne niet snel genoeg komt met maatregelen en wetten die het milieu moet beschermen tegen allerhande vervuiling. Dat bleek gisteren tijdens de eerste termijn van de behandeling van de bergoting van milieuhygiëne. In het algemeen is men in alle fracties wel van mening dat deze minister veel kijk heeft op de zaak en met veel goede ideeën komt, maar dat er daad werkelijk niet veel van de grond komt. Het zijn vooral de PvdA en de VVD die dat wijten aan het feit dat Ginjaar binnen het kabinet moet op boksen tegen andere (lees: economi- ADVERTENTIE TIP VAN HETREISBURO UUXf£*gga*L" IN"HET 5 ,ierrt" ,-ortt»"1* - HELE «^Gddlgyta 10-11 (prijs per bungalow, all-in) BEL020-966866/-1 sche) belangen. Het CDA vindt dat je niet te lang stil kunt staan bij de positie van Ginjaar binnen het kabi net met zijn beperkte bevoegdheden en dat alle aandacht nu moet uitgaan naar wetten die in voorbereiding zijn, of deels al in werking. Niettemin liet CDA'er Couprie los dat het „niet al leen gaat om budgettaire beperkin gen, maar ook om het ontbreken van voldoende inzicht en misschien wel vertrouwen bij zijn collega's van het kabinet". Ook de PvdA schuift de schuld van het uitblijven van echt beleid toe aan de onwilligheid binnen het kabinet. „Deze minister kiest duidelijk voor behoud van natuur, en vecht voor een goed milieu. Hij praat zich de bladen op de tong en zet een duidelijke me ning neer, ook als het in een gezel schap is waar dat niet zo best zal vallen. Maar het ziet er naar uit dat hij in het kabinet niet zo uit de voeten kan als wij ons zouden wensen", al dus De Boois. Mevrouw Lambers-Haquebard (D'66) sprak in dat verband over de grens rechters Andriessen en Van Aarden- ne, wier fluitje door de begroting van Ginjaar heenklinkt. En ook mevrouw Verkerk-Terpstra (VVD) sprak over spanningsvelden die er liggen tussen die van Ginjaar en die van andere vakministers. CDA-woordvoerder Lansink wil van de minister een beleidsplan over de beperking en het hergebruik van af valstoffen. In de eerste plaats wil hij dat de hoeveelheid afval die dagelijks vrijkomt, wordt verminderd. Verder een zo goed mogelijk hergebruik van afval, nadat het al heel vroeg is ge scheiden, dus nog voor het in de prul lenbak gaat. Maar ook afval dat niet te scheiden is, moet beter gebruikt worden, bijvoor beeld door er energie uit te winnen, of opnieuw als materiaal te gebruiken. En als er echt niets mee is aan te vangen mag het pas worden gebruikt om te storten, bijvoorbeeld door er geluidswallen van te maken. Een meerderheid van de Kamer deelt dat standpunt. Lansink vindt ook met het oog op de luchtvervuiling dat er spoedig .iets moet worden gedaan aan het terugdringen van het verkeer, door bijvoorbeeld meer en beter openbaar vervoer. Een andere mogelijke oplos sing ziet hij in bijstelling van normen, waaraan uitlaatgassen moeten voldoen. Bodembescherming De PvdA vindt dat minister Ginjaar nog voor 1 mei met het wetsontwerp bodembescherming naar de Kamer moet komen. Die wet ligt al een half jaar klaar, maar andere ministeries hikken er tegenaan, omdat men daar van mening is dat er met die wet aan hun winkel wordt geknabbeld. Minister Ginjaar De Kamer zal naar alle waarschijn lijkheid in z'n geheel achter een motie van de PvdA gaan staan, die daarom, vraagt. Ook de minister zelf zal die uitspraak van de Kamer willicht be schouwen als een ruggesteun om op de betreffende ministeries wat harder met de hand op tafel te mogen slaan. D'66 woordvoerster Lambers-Haque bard wil van minister Ginjaar een nota over de gevolgen van het econo misch beleid voor het milieubeheer. Volgens haar ligt de nadruk de laat ste jaren te veel op de vraag wat een milieubeleid de economie allemaal aandoet. „Alles rechtvaardigt de vraag aan de minister om dat beeld eens om te klappen". „Niet voor niets heeft D'66 het sinds jaar en dag over de positie, niet van de milieuminister, maar van het mili eubeheer in het overheidsbeleid", al dus mevrouw Lambers. KERKWIJK (ANP) Twee autobe stuurders zijn in Gameren (gemeente Kerkwijk. Gelderland) omgekomen bij een frontale botsing. De slachtof fers zijn de 48-jarige J. H. Sterk uit Aalst en de 34-jarige A. W. M. van Lith uit Woudrichem. Eén passagier werd lichtgewond. UTRECHT Ruim de helft van alle bouwvakkers die in de WAO terecht zijn gekomen, wijt zijn arbeidsonge schiktheid volledig aan de slechte werkomstandigheden op de bouw plaats. Ongeveer een derde is van mening dat de slechte gezondheid ten dele het gevolg is van de arbeidsom standigheden. Dat blijkt uit een enquête die de federatie bouw- en houtbonden FNV onder 440 afgekeurde bouwvakkers heeft gehouden. Bijna zestig procent van de ondervraagden gaf rugklach ten op als reden voor de arbeidsonge schiktheid. Volgens de bouwbonden neemt het aantal rugklachten de laatste tijd zienderogen toe In de bouw- en houtsector komen de werknemers veel vaker en ook jonger in de WAO terecht dan in welke ande re bedrijfstak ook, aldus de bouwbon den. Van de in totaal 63.000 arbeids ongeschikte bouwvakkers in ons land is 43 procent jonger dan 45 jaar. Bij de overige Nederlandse WAO'ers is „slechts" 32 procent jonger dan 45 jaar. Uit de enquête is volgens het blad Profiel van de bouwbonden naar vo ren gekomen dat vooral het arbeids- tempo, gecombineerd met de zwaarte van het werk en de onvoldoende be scherming tegen klimaatsinvloeden door de WAO'ers zelf als de achter gronden worden gezien van de snelle slijtage van het lichaam. Ook over de hoogte van de uitkering bleken veel WAO'ers niet te spreken te zijn. Van alle ondervraagden meld de zeventien procent tevreden te zijn. Tweëenveertig procent zei dat „het gaat" en zesendertig procent meent dat de uitkering onvoldoende is. Bij één op de vijf is het afgelopen jaar geprobeerd de uitkering te verlagen. Met name de vlechters, opperlieden en de werknemers in de meubel- en houtsector hebben financiële klach ten. Van alle ondervraagden bleek driekwart zich zorgen te maken over een eventuele verlaging van de WAO- uitkering. Publikjtie van: Vereniging Vakbeurs Meubelen. Poitbut BSOO. Utrecht Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer houdt zich te veel bezig met „de kleinste kleinigheden". De hoofdlijnen van het regerings beleid dreigen daardoor onder te sneeuwen door de detailza ken. Deze kritiek uitte het CDA-Kamerlid Kleisterlee gisteren bij zijn afscheid van de Tweede Kamer, waarvan hij sinds 1956, lid is geweest. wel een kort of langer debat houdt. Kleisterlee zei de indruk te hebben, dat de parlementaire arbeid vluchti ger is geworden, te veel en te vaak geënt op de actualiteit van de dag, op de punten waarop de publiciteit in haakt. Volgens hem gaat dit ten kos te van de wetgeving, die minder spec taculair is en waarmee een Kamerlid jammer genoeg publicitair weinig eer behaalt. Het Kamerlid waarschuwde, dat de Kamer haar wetgevende taak niet mag verwaarlozen op straffe van in krimping van de macht van het parle ment ten gunste van de departemen ten. Hij bepleitte een doelmatiger werkwijze van de Kamer. Wetsont werpen zouden volgens hem geheel in de commissies moeten worden afge handeld. De Kamer kan daarna be slissen, of zij er alleen over stemt, dan Volgens Kleisterlee is een van de ge volgen van de huidige werkwijze, dat de vergadereaal vaak slechts gevuld is met een voorzitter, een bewinds man en anderhalf Kamerlid, „zo'n lege zaal maakt op de kiezers een vreemde, onaangename indruk." Slopend AMSTERDAM (ANP) Velen van de naar schatting ruim drie miljoen Nederlanders die met een kunstgebit rondlopen heb ben daar problemen mee. Dat blijkt uit het proefschrift „Het Kunstgebit een blij bezit?", waarop tandarts W. Kalk op 9 november hoopt te promove ren aan de VU. In het algemeen zijn er meer problemen met het onder- dan bovengebit. Een goed vastzittende en functio nerende „gebitsprothese", de afwezigheid van pijn en een goed uiterlijk bepalen vooral het oordeel van de patiënt over zijn kunstgebit. Kalk noemt het opvallend dat mensen die al langer (meer dan vijftien jaar) een kunstgebit hebben, hoewel hun kaken ge slonken zijn. veel gunstiger over dat gebit denken en min der klachten hebben dan men sen die hun gebit korter (min der dan vijf jaar) hebben. Kalk vindt begeleiding, voorlichting en nazorg zeer belangrijk. Hij vindt het daarom onjuist dat de ziekenfondsen het plaatsen van een kunstgebit honoreren als een technische verrichting. Met cijfers illustreerde het Kamerlid hoe slopend het Kamerwerk is gewor den. Het aantal schriftelijke vragen aan de regering vertienvoudigde bij na in de laatste twintig jaar van 194 tot 1761, het aantal moties nam toe van 25 tot 840, het aantal openbare vergaderingen van 80 tot ruim 140. Kleisterlee waarschuwde ook voor „superspecialisatie" in het Kamer werk. die de Kamer dreigt af te hou den van haar twee hoofdtaken: mede wetgeving en controle. „Beide taken vragen dat men de hoofdlijnen van het regeringsbeleid overziet. Een fragmentarische beoordeling van het beleid is onvoldoende. Dan gaat het meer lijken op boekhoudkundige na- rekening," aldus het Kamerlid. Kleis terlee gaat vanaf vandaag als voorzit ter van de CRM-commissie voor de landschapsparken aan de slag. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het lijkt wel zeker dat een groot aantal fietsers nog niet vol daan heeft aan de vanaf vandaag geldende ver plichting om op achter- spatbord of bagagedrager een rode reflector te beves tigen. Hoewel de rijwielhandel een vol doende voorraad reflectoren heeft (dertien miljoen stuks kregen een rijkskeur) rijdt, naar de Stichting Fiets gisteren meedeelde, nog een flink aantal fietsers zonder zo'n reflector rond. Vooral mensen die hun fiets gebruiken voor hun ple zier of om boodschappen te doen lijken zich niet druk te maken over de reflector. In principe kan de fietser die zon der reflector rijdt altijd een bekeu ring krijgen, ook overdag. De con trole zal echter voornamelijk bij duisternis plaatsvinden, werd na mens de centrale politie-verkeers- commissie meegedeeld. Een „hek senjacht" is beslist niet te ver wachten. maar wel zal de reflector worden opgenomen in de „routi necontroles". Net zo goed als rij den zonder licht een bekeuring kan opleveren kan het rijden zon der reflector dat doen. De politie zal beslist de eerste tijd overtredingen niet door de vingers zien. Aanvankelijk zou de verplichting van vandaag af ook gelden voor brommers, maar (anders dan gis teren in onze krant stond), is die verplichting uitgesteld Tengevol ge van montageproblemen bij voornamelijk buitenlandse produ centen bleek het onmogelijk alle brommers vandaag al van een re flector te voorzien. Eveneens vandaag gaat de ver plichting in om gele reflectoren te hebben op de fietspedalen. Met deze verplichting zijn minder pro blemen: al jarenlang zijn op de meeste fietsen deze reflectoren aangebracht. Het leeuwedeel van de 9,8 miljoen fietsen die in ons land rijden is daardoor al van die gele reflectoren voorzien Joop van Thijn (PvdA) schudt de scheidende Cor Kleisterlee de hand tijdens een receptie in het gebouw van de Tweede Kamer. Naast Kleisterlee zijn echtgenote; achter Van Thijn wacht Jan Terlouw (D'66). Van onze parlementsredactie DEN HAAG De WD-fractie in de Tweede Kamer wil het kabinet alle ruimte geven om binnen de NAVO de onderhan delingen te voeren over de modernisering van de kernwapens in West-Europa. „Wij hebben er alle vertrouwen in. dat het kabinet dit aan kan", zei de WD-fractieleider Rietkerk gister avond na een beraad binnen de fractie over het modernise ringsprobleem. DEN HAAG (ANP) De gemeenten Dordrecht, Den Helder en Tiel heb ben plannen in de maak voor het opzetten van netwerken voor de hulp verlening aan drugverslaafden. Mi nister Ginjaar (volksgezondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer mee gedeeld. In antwoord op vragen zegt de minis ter dat de groep verslaafden die op grond van beroep of werkkring ge makkelijk over drugs kunnen be- schikken, ongeveer vijftig artsen om vat. Voorts bestaat er „gerede twij fel" over de vraag, of de grote hoe veelheid van bepaalde drugs, die door ongeveer twintig apotheek-houdende huisartsen wordt verwerkt, alleen voor patiënten wordt aangewend. Minister Ginjaar zegt dat ook de in druk bestaat dat eveneens een aantal verpleegkundigen onder deze catego rie valt. Het staatstoezicht op de volksgezondheid zal op korte termijn een rapport aan alle inrichtingen voor gezondheidszorg sturen met be trekking tot de geneesmiddelendis tributie in deze inrichtingen. Uit deze opstelling kan worden opge maakt, dat de WD het voorlopig aan het kabinet over laat om al of niet in te gaan op de CDA-eisen ten aanzien van de modernisering Ter voorbereiding van dit commissie- beraad hebben gisteren ook de frac ties van PvdA en D'66 vergaderd over het kernwapenprobleem zonder ech ter tot eindconclusies te komen. Als de NAVO bereid is haar tactische Inpakken en registratie al vier jaar geleden begonnen door Fred Lammers DEN HAAG De Rotterdamse verhuisfirma Nijman is in de loop der jaren heel wat gewend. Maar niet eerder moest het zo'n grote klus klaren als waaraan de twintig medewerkers van dit bedrijf vandaag beginnen: het overbrengen van de inventaris van het Algemeen Rijksarchief aan het Haagse Bleijenburg naar het nieuwe archiefgebouw aan het Bezuidenhout. vlakbij het centraal station. ADVERTENTIE 'Als de beste Bel voor folder 04160-36431 Uitgebreide organisatorische maatregelen zijn aan deze ver huizing vooraf gegaan, „Vier jaar geleden zijn we al met het inpakken en registreren be gonnen". aldus het hoofd van de algemene dienst, Ph. G. Hendriks, nauw betrokken bij de verhuisonderneming. Er is voor die verhuizing zelfs een schema opgesteld dat van dag tot dag, bijna van uur tot uur, beschrijft wat er moet gebeu ren. „Als alles volgens dat plan verloopt, zal de hele ver huizing precies honderd da gen in beslag nemen en kun nen we op 14 maart 1980 zeg gen dat de operatie is vol tooid." Vanmorgen om 8 uur begin nen de verhuizers met het overbrengen van de biblio theek, drie strekkende kilo meter boeken. Daarna gaat de kaartencollectie de deur uit. Ook een indrukwekkende hoeveelheid. Bij elkaar zijn er in het Algemene Rijksarchief zo'n 150.000 vaak eeuwenoude kaarten. „Er zitten kaarten bij uit de tijd van de West-Indi sche Compagnie, verder de oudste kaart van New-York, kaarten uit de tijd dat Japan nog een zeevarende natie was en duizenden kaarten van het kadaster en de genie. Ze verei sen een spciale behandeling, vandaar dat we ze op de eerste verhuisdag al overbrengen. Ze worden in containers ver voerd." Zoek raken Op het Bezuidenhout worden ze meteen weer uitgepakt en op hun nieuwe plaats weer opgeborgen. Dat gebeurt trouwens zoveel mogelijk met alle zaken die het in het nieu we archiefgebouw arriveren. Alles wordt ogenblikkelijk op de nieuwe al vastgestelde plaats gezet, anders lopen we de kans dat dingen zoek ra ken. Dat is het ergste wat ons kan overkomen", meent de heer Hendriks. In de loop van vanmiddag zal ook een begin worden ge maakt met het overbrengen van het Rijksarchief van Hol land. Daar zit zoveel in dat de verhuizers daar tot 15 novem ber druk mee zullen zijn. Tot dit onderdeel van het archief horen ook tal van particuliere archieven: dozen vol papieren van mensen die eens een voor aanstaande rol in onze histo rie hebben gespeeld, zoals het archief van de een paar jaar geleden overleden vice-presi dent van de Raad van State, prof Beel. Voor een belangrijk deel zijn de documenten die zij in het Algemene Rijksarchief heb ben gebracht, gesloten. Vijftig jaar is de gebruikelijke ter mijn waarvoor het predikaat „geen pottekijkers" van toe passing is. Er wordt voor ge zorgd dat ook tijdens de ver huizing geen onbevoegden een kijkje nemen in de papie ren van vroegere gezagsdra gers als freule Wittewaall van Stoetwegen, prof Romme en oud-minister van buitenland se zaken Van Kleffens. Op 4 januari verplaatst de verhuis- operatie zich naar het Gelder se Schaarsbergen. waar in een voormalige bunker uit de tweede wereldoorlog de de pendance van het Algemene Rijksarchief is onderge bracht. In Schaarsbergen bij Arnhem bevinden zich met name elf honderd strekkende meter ar chief van het Militaire Gezag, en 994 strekkende meter van de Nederlandsche Handel maatschappij, de bankonder neming die vooral in de vorige eeuw een grote rol heeft ge speeld in de Nederlandse sa menleving. De meeste van de ruim vier honderd medewerkers van het Rijksarchief, die allen zijn in geschakeld bij de verhuizing, weten zelf niet in welke dozen de reisjournalen van De Ruy- ter en Tromp zitten. Ook heb ben zij geen vermoeden waar de aktetas van Napoleon, door hem in 1812 bij zijn over haast vertrek uit Rusland achtergelaten en later via de staatsman A. R. Valck in het Nederlands Rijksarchief te rechtgekomen, zich bevindt. De originele documenten van de vrede van Munster in 1648 en de vrede van Breda (1667) worden ook verborgen ge houden „Slechts ingewijden zijn daar van op de hoogte. Verder gaan die waardevolle stukken ge woon tussen de andere zaken door naar hun nieuwe onder komen. Dat is de veiligste weg. Wel gaat bij elk trans port (vijftig containers per verhuiswagen) politiebewa king mee. „Bij het vervoer uit Schaarsbergen schakelt de politie helikopters in voor de bewaking uit de lucht", ver telt de heer Hendriks. Ruimtegebrek In het Blijenburg, waar het 177 jaar bestaande Algemeen Rijksarchief sinds het begin van deze eeuw gevestigd was. is het ruimtegebrek allang nij pend. Vooral omdat de laatste jaren het archiefonderzoek toeneemt. Vorig Jaar steeg het aantal bezoekers zelfs met 13,1 procent. In de studiezaal waar plaats was voor 35 men sen, moest vorig jaar 53 keer het bordje „vol" worden opge hangen. In het nieuwe gebouw dat 32 miljoen gulden heeft gekost en is ontworpen door de Haagse architekt Simon Johan Schamhart, zou men niet iemand gauw de deur moeten wijzen. Daar komt een studiezaal met tweehonderd zitplaatsen plus nog een aparte studiezaal waar kaarten kunnen worden bestudeerd. Daar is ruimte voor 35 bezoekers. Door de verhuizing zal het voorlopig niet mogelijk zijn Rijksar chieven te raadplegen. De oude studiezaal is afgelo pen maand gesloten. Het is de bedoeling de studiezaal aan het Bezuidenhout 17 decem ber beperkt open te stellen en in Januari op volle toeren te laten draaien. Tegelijk met het algemene Rijksarchief verhuizen het Iconegrafisch bureau, het centraal bureau voor de Genalogie en het Ko ninklijk Nederlands Genoot schap voor Geslacht- en wa penkunde. Die instellingen, nu nog op diverse plaatsen in Den Haag gehuisvest, gaan in december en begin januari over naar het Bezuidenhout. Ze houden daar hun zelfstan digheid, krijgen ook eigen stu diezalen. Alleen de voordeur hebben ze gemeenschappe lijk kernwapens voor lange afstand te moderniseren, maar niet zegt waar deze wapens worden opgesteld, dan besluit zij in feite niets en verzwakt zij de onderhandelingspositie Indien men wil dat een besluit concrete bete kenis heeft, dan moet men ook weten waar de nieuwe wapens in West-Euro pa in stelling worden gebracht. Dat is de reactie van gezaghebbende NA- VO-woordvoerders in Brussel op het standpunt van de CDA-fractie. Hoewel geen der vijftien bij het bondgenootschap aangesloten lan den het recht van veto heeft dat wil in dit geval zeggen een besluit te blokkeren meent men op het secre tariaat-generaal dat een Nederlandse weigering in te stemmen met het in voeren van de raketten een besluit onmogelijk zou maken Op ambtelijk niveau in Brussel zegt men echter dat een eventuele Neder landse tegenstem weliswaar de ge meenschappelijke produktie van de nieuwe raketten onmogelijk zou ma ken. maar niet de produktie zelf. Elk land heeft het recht te zeggen dat het bepaalde wapens niet op zijn grond gebied wil toelaten, maar het kan andere landen er niet van weerhou den deze wapens wel binnen zijn grenzen op te stellen West-Duitsland wil. voornamelijk om politieke redenen, dat ook andere landen dan de Bondsrepubliek de wa pens opstellen. België. Italië en Enge land. zo zegt men in Brussel, hebben meer bereidheid getoond akkoord te gaan met het opstellen van de raket ten dan Nederland. „Deze twee heren hebben me thuis gebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3