V RK kerk strijdt over grenzen van vrijheid en gezag Hollend langs de straat kleedde men zich uit v X V Trouw Conferenties w A X Zaak-Schillebeeckx Hongerstaking in Sowjet gevangenis efficiënta magnetische fj planborden 02510 25645" VANDAAG VOORBUGANGERS Zendingskalender chr. geref. kerken DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET 2 door A. J. Klei De mensen worden tegenwoordig oud. dominees niet uitgesloten, want ook zij zijn. al zou Je 't misschien niet altijd zeggen, gewone mensen. Deze eerwaarde vergrijzing brengt mee. dat het aantal ambtsjubilea stijgt en daarmee het aantal verzoeken aan ons. den volke kond te doen dat dominee X er zoveel maal vijl jaar op heeft zitten Meestal moeten we nee verkopen. Dat doen we overigens niet graag en "t lijkt me goed. even uit te leggen waarom we niet gretig op Jubilerende predikanten afvliegen. Er is een tijd geweest da t d it wèl zo was en d a t ik ademloos noteerde wat de toegewijde scriba van de kcrkeraad of de liefhebbende echtgenote van de jubilaris me toever; vouwde omtrent de verdiensten van de volhardende pastor Dit gebeurde in de periode dat onze krant er nog een flink aantal regionale edities op nahield en we de feestvierende herders en leraars over die edities konden verspreiden, ieder keurig m zijn eigen rayon De nood der tijden heeft er echter toe geleid dat wij (evenals andere kranten) van dat geldverslindende editiestelsel moesten afstappen. Dit had tot noodzakelijk en droef gevolg dat slechts zij die het buitengewoon lang in de pastorie hebben volgehouden, onze kolommen halen. Er zijn altijd uitzonderingen die de regel bevestigen en heden vormt de Hillegomse christelijke gereformeerde predikant D Blesma Jr. zulk een uitzondering. Dominee Biesma hoopt op 5 november te gedenken dat hij veertig Jaar geleden in het ambt bevestigd werd Ik maak hiervan melding omdat mij dit nieuws bereikt via een acht pagina's tellend geschriftje, dat een helder licht werpt op bepaalde praktijken van voorheen en thans in de christelijke gereformeerde kerken. Blijkens de ondertekening is dit geschriftje vervaardigd door de heer H. J. van Maanen en uit de beg .-leidende brief valt af te leiden, dat de heer Van Maanen in Veenendaal onder het gehoor van dominee Biesma heeft gezeten. Welnu, de heer Van Maanen. die gans het leven van de jubilaris beknopt en levendig beschrijft, betrekt ook de studietijd van dominee Biesma in zijn beschouwingen. We zijn dan in de jaren dertig. Hoe gedroegen zich toen de theologische studenten te Apeldoorn? Ik geeft het woord aan H. J. van Maanen: „Er wordt verteld van weddenschappen, wie in het kosthuis het eerst in bed lag. Hollend langs de straat kleedde men zich reeds uit." Een jaar of tien terug was er de rage van het zogenaamde „streaken". Je stak geheel ontkleed en in hoog tempo een drukke straat over. Dit aardige gebruik heef t zich wegens klimatologische omstandigheden slechts kort kunnen handhaven. Ik heb nooit geweten waarop dit ..streaken" terugging, maar de lectuur van het jubileumproza van de heer Van Maanen heeft me geopenbaard, dat „streaken" een voortzetting was van een gewoonte, ruim veertig jaar geleden door Apeldoornse christelijke gereformeerde studenten in de theologie gevormd. Heeft student Dirk Biesma daaraan meegedaan? Stellig, want de jubilerende dominee Biesma behoort tot het „lichte" deel der christelijke gereformeerde kerken. Ik heb hem eens voor de radio horen preken en toen gaf hij een hervormd gezang op, weliswaar uit de oude bundel van 1938, maar toch! Het zal duidelijk zijn dat iemand die er als christelijk gereformeerd predikant niet tegenop ziet. andermans gezangen te doen aanheffen, er als christelijk gereformeerd theologisch student geen been in heeft gezien, zich hollend langs de straat uit te kleden. Voor het laatste zou ik als verzachtende omstandigheid willen aanvoeren, dat er destijds in Apeldoorn nog geen ethicus als professor dr. W. H. Velema te vinden was. Er is nóg een mededeling van de heer Van Maanen. waarop ik het mijn plicht acht te wijzen. Hij verhaalt over de Amsterdamse periode van dominee Biesma: „Water drinken tijdens een preek deed hij zelden, maar als hij het glas ter hand vatte wist de oplettende luisteraar: er komt wat. Meestal een slaper die gewaarschuwd werd." Deze bijzonderheid staat in de verleden tijd en we mogen daaruit concluderen, dat dominee D. Biesma jr. thans slapende gemeenteleden niet meer nat gooit. Je kunt hem dus iets afleren en op grond van zorgvuldig navragen kan ik de lezers verzekeren dat de eerwaarde jubilaris Biesma zich nimmer meer hollend langs de straat uitkleedt. ADVERTENTIE JW CHAMPAGNE taJtëcmnê Epernay Produce of Franc» GEÏMPORTEERD DOOR KOOPMANS BRUINIER B V AMSTERDAM M08K0U (APi Ongeveer 200 poll tieke gevangenen in Russische ge vangenissen hebben een hongerstaking van een dag gehouen ter herdenking van de vijfde viering van de dag der politieke gevangen. De Moskouse Helsinki-groep. die zich inzet voor de naleving van de akkoor den van Helsinki, deed op- nieuween beroep op de Russische au toriteiten om alle politieke gevange nen en mensen die vastzitten om hun geloofsovertuiging vrij te laten. ADVERTENTIE q3D er>g*n rust èn dynamiek m uw organisatie C^INO waarin opgenomen: De Rotter dammer met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Postma AW Amsterdam lutstraai 131 Amsterdam Q20-9I34S6 rjstgirc 66 00 00 Bark Ned Cred»erbar.K Rekenmgnr 23 00 '2 57a REGIO ROTTERDAWDORORECMT Postbus 3000 AX Rotterdam tel 010-115566 (abonnementen en bezorq>ng) lel 010-115566 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor .Ktvertent.es) WestWaak a Rotterdam REGIO OEN HAAG IEIOEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tei 070-a69A45 (abonnementen en bezorging) tet 070-a69AA5 (redactie) lei 070-A66864 (uitsluitend voor Oen Hmo IST-NEOERLANO A bonne mcntsprijzen Per maand f 15,90 Per hmartaai I 47 70 Per ha* iaat f 95 40 Per ^ar J 168 60 A<jver*w»efe7*irer oc aanvraag Te*e*on«sche abonnememenopdrachien »D«r<hten 9 19 3 c >g Op zondag sterdamse adres; door Pleter van der Ven AMSTERDAM Half december moet prof. Schlllebeeckx naar Rome. Een geheime commissie zal hem dan ondervragen over enkele van zijn theologische opvattingen en van haar bevindingen verslag doen aan de con gregatie voor de geloofsleer, die kan besluiten tot een doceer- en schrijf verbod, een berisping of tot niks doen. Van allerlei kanten wordt tegen deze procedu- re protest aangetekend en scharen velen zich achter Schlllebeeckx. Mochten de Romeinse instanties menen dat Schillebeeckx ketterse dingen beweert, welnu, zo zeggen zij. dan ket tert hij in commissie. Prof. mag dr. Edward Schillebeeckx, een Vlaamse pater-dominlcaan (O.P.). doceert in Nijmegen aan de katholieke universiteit syste matische theologie Hij doet dat al een jaar of twintig eii heeft zich in die tijd ontwikkeld tot de belangrijkste rooms-katholieke theoloog in het Nederlands taalgebied. Deze maand wordt hij 65 jaar en hij wou eigenlijk ophouden, om alle tijd te besteden aan studeren en schrijven. Maar het onderzoek dat vanuit Rome gevoerd wordt dwingt hem als het ware om te blijven zitten. Aftreden zou nu immers op capitulatie lijken. De Romeinse actie heeft dus alvast enig averechts effect, tenzij men liever heeft dat Schlllebeeckx zijn tijd besteedt aan colleges dan aan het schrijven van alom vertaalde en verderf zaaiende boeken. Vooral het boek „Jezus het verhaal van een levende" uit 1974 wordt verdacht. In een eerde re fase van de procedure werden aan de schrij ver enige vragen gesteld die hij beantwoordde en samen met antwoorden op andere vragen en opmerkingen in 'n boekje „Tussentijds ver haal" verwerkte Dat de procedure echter door- duurt betekent dat de antwoorden de congre gatie niet bevredigd hebben. Vragen Er liggen hier een groot aantal vragen die niet allemaal zijn op te lossen. In de eerste plaats: waarom is de congregatie zo in de weer? Heb ben ze niets te doen? Is er sprake van een persoonlijke vete van secretaris Hamer (spreek uit Amen jegens Schlllebeeckx? Is het speci aal bedoeld om de katholieke universiteit te treffen, of nog even vóór de synode de bis schoppen die zich op zijn theologie beroepen? In de tweede plaats: wat kan die congregatie Jezus Christus schelen? Onfeilbaarheid, gezag, ambt. seksuele moraal dat zijn dingen die vanouds gevoelig liggen, maar in de curie ligt toch niemand wakker van het al of niet pre ëxistente suppositum van Christus? Ten derde: wat kan Rome zo'n professor in Nederland rechtens maken. Reikt Wojtyla's arm tot over de Nederlandse rechtsverhoudin gen en zoja. in hoeverre? Moeten daar landge noten dan minstens niet hand- en spandien sten verlenen? Ten vierde is Schillebeeckx een losstaand geval of zijn ze ook tegen anderen in de weer0 Hoe valt de actie te waarderen: is dat vooral spontaan, emotioneel een sympathiebetuiging, of is er sprake van een strategie? Deze vragen worden gesteld en ik heb ze ook voorgelegd aan prof. dr. Bas van Iersel, decaan van de theologische faculteit van Nijmegen en eerste ondertekenaar van een protestbrief van Schillebeeckx' naaste collega's. Drietal Eerst nog enkele dingen vooraf over de proce dure In december moet Schillebeeckx voor een onderhoud met de congregatie naar Rome. De congregatie besteedt deze taak uit aan een drietal „gedelegeerden". Eén van hen is aange steld als referent „pro auctore". ten gunste van de schrijver. Hij moet speuren naar de goede dingen, hij wordt dan ook wel de verdediger genoemd. Maar hij is ambtshalve door de aan klager benoemd en hij mag geen contact met de verdachte auteur leggen Hoewel alles in het geheim gebeurt en de congregatie zelf uit kan maken of en in hoever re de uitslag van het onderzoek uiteindelijk openbaar gemaakt wordt, beweerde Elsevier vorige week de ..verdediger" gevonden te heb ben Het was prof. Rik Walgrave uit Leuven, ook een dominicaan. Hoewel Schillebeeckx zich iets ergers had kunnen voorstellen menen zijn geestverwanten dat Walgrave toch niet van het gewicht is om dit goed te kunnen. Prof. dr. B. van Iersel Daarvoor heeft hij theologisch te weinig met Schillebeeckx gemeen. In een eerder onder zoek (1968) was de jezuïet Karl Rahner aange wezen. Deze was tegen die taak ten volle opge wassen en vermoedelijk van beteren huize dan de rest van de commissie. De congregatie heeft vermoedelijk dit risico niet nogmaals willen lopen. De geheimzinnigheid wordt zover doorgevoerd dat de meest direct verantwoordelijken er zelfs niets van te horen krijgen. In het geval Schllle beeckx waren dat bisschop Bluyssen, de pro vinciaal van de dominicanen Martin Vijver berg en de decaan van de faculteit pater van Iersel. Geen van allen waren ze er door Rome in gemengd. Het wijst op het volkomen isole ment, waarin zo'n procedure plaatsvindt, te meer daar alle betrokken adviseurs, consulto ren. referenten, curiestafleden en kardinalen, aanklagers, rechters, verdedigers zich met el kaar in dezelfde ivoren toren ophouden. Anderzijds verdienen de meesten in het Vati- caan maar een schamele boterham, dus lekt er toch voortdurend van alles uit. Soms ook uit strategische motieven. Gegis De eerste reeks van vragen noodt tot gesis. Het is niet duidelijk waarom men op Schillebeeckx valt en waarom nu en waarom vooral op Jezus. Er zijn rissen theologen die heel wat bedenke lijkere dingen hebben geschreven. Maar er zijn er niet velen die nieuwe ideeën theologische zo scrupuleus hebben onderbouwd als Schille beeckx. Misschien schuilt daarin zijn gevaar. Nieuwe ideeën zijn niet erg, deskundige theolo gen zijn prima: maar wat als die dingen in één persoon samenkomen en rijpen? Onversaagd gaat de congregatie voor de ge loofsleer door op het pad reeds door Inquisitie en Heilig Officie gebaand. De laatste honderd jaar zijn eerst de tegenstanders van het onfeil baarheidsdogma achtervolgd (1870), rond de eeuwwisseling de modernisten, rond '50 de ..nouvelle theologie" en in Nederland Klaas Steur en Piet Schoonenberg. Eén lange rij van evenzovele flaters die soms een aantal jaren later werden rechtgetrokken: iemand die murw genoeg geworden was alsnog kardinaal maken, zoals gebeurde met Daniélou. Ook kardinaal Alfrink merkte vorige week bij het jubileum van het Thijmgenootschap op dat de kerk weinig was opgeschoten met al zijn ketterjagerijen. ook al heeft zij de taak het geloof onverminkt te bewaren. De hetze tegen Schillebeeckx wordt zeker ook vanuit Nederland gevoed. In de uiterst rechter flank van de rk kerk waart al jaren een maand blaadje rond ..Confrontatie Daar vindt men zonder coupures alle verdachtmakingen en alle herleefde integralisme bijeen. Daar zijn de mensen te vinden die in de loop der jaren hun Vaticaan-contacten hebben gekoesterd en ver stevigd en hetze met lamentaties overstelpt. Zij protesteren nu tegen de protesten en kun nen in Nederland vooral bij de TROS hun geluid kwijt Latijn In zijn lezing voor het Thijmgenootschap wees Schillebeeckx op de dramatische gevolgen die de afschaffing van het latijn had voor de theologtebeoefening Lang was theologie-on- derricht in de roomse kerk vooral een kwestie van latijnse formules en begrippen, waarmee uiterst spitsvondig kon worden omgesprongen. Als God onveranderlijk is. dan is de waarheid onveranderlijk en het dogma. Theologie kon Prof. mag. dr. E. Schillebeeckx dus altijd en overal zich herhalen. De curie heeft zich nog onder paus Johannes XXIII krachtig verzet tegen afschaffing van het latijn („Veterum sapientiae"). Door de eigen taal veranderde de theologie op den duur radicaal. De traditie kon niet langer als een gesloten pakje worden doorgegeven; zij werd openge broken. uitgelegd, op ervaring betrokken. Tra ditie bleek bovendien niet zomaar een brok onveranderlijke openbaring, maar weerslag van ervaringen en ontwikkelingen. De weg leek vrij naar originaliteit en pluriformiteit: dingen die de congregatie voor de geloofsleer juist niet ziet zitten. Het is van ondergeschikt belang waar het kaartenhuis wordt aangetast. Of dat de chris tologie, de ecclesiologie (leer over de kerk), de sacramentenleer of de zedenleer is, alles heeft zo met elkaar te maken dat de geloofsbewa- kers terecht gealarmeerd raken. Bovendien is Schlllebeeckx uitermate vlijtig. Hij schrijft niet alleen over Jezus, maar ook over het ambt, over bevrijdingstheologie en andere gevoelige onderwerpen. Hij raakt daarmee voortdurend aan kerkelijke gezagsverhoudingen. Zonder dat hij, zoals Küng, uitdrukkelijk over de kerk schrijft, of over onfeilbaarheid, rekent zijn theologie in alle zachtmoedigheid nogal hardhandig af met de oude roomse illusie dat de hiërarchie en haar organen de Godgewilde gestalte zijn van de kerk, de gemeente, de „ekklesia" uit het nieuwe testament. De relativering van het kerkelijk instituut, de verandering in de aard van het gezag dat aan kerkelijke organen wordt toegekend, is bedrei gend voor die instanties, maar schept ook onzekerheid en een gezagsvacuüm voor be paalde groepen gelovigen. Zij hebben dan ook een gemeenschappelijk belang om zulke ideeën als „onrooms" (en dus onwaar) te brandmerken. Ruimte Nauw daarmee in verband staat de vraag wat de ruimte is van een theoloog. De Nijmeegse faculteit heeft in haar brief deze ruimte verde digd. Een theologisch onderzoeker is altijd grensverkennend bezig. Het resultaat van zijn werk staat vanzelf volledig ter discussie. In die discussie wordt gewogen en eventueel te licht bevonden. Niet door een instantie die zonder onderzoek allang precies weet waar de grenzen liggen. Dit miskent de wezenlijke en eigen opdracht van de theoloog en bovendien weer spreekt het de traditie, die voortdurend grens verleggingen toont. Prof Van Iersel vindt het dan ook niet van belang of Rome al of niet krachtdadig tegen Schillebeeckx gaat ingrijpen. Men zegt immers in Rome nu: „Jullie moeten dat allemaal niet zo zwaar en calvinistisch opvatten. Die vent krijgt hooguit een berisping, misschien alleen maar de opmerking dat zijn boeken verwarring of onduidelijkheid zaaien en verder niks. Waar maken jullie je toch dik over." (Het citaat is niet helemaal letterlijk.) Volgens Van Iersel schept zo'n Romeins onderzoek een dreigende sfeer. Wetenschappelijk werk kan niet meer onbevangen geschieden. Mensen die zich bo venmatig voor de kerk inzetten krijgen het gevoel dat de kerk liever heeft dat ze hun talenten maar begraven. De eerlijkheid ge biedt nog te zeggen dat niet alleen de rooms- katholieke kerk zo met creativiteit omspringt, maar dat dat overal gebeurt waar een visioen tot een totalitair systeem verworden is. Grootkanselier Kan Rome de Nijmeegse universiteit onder druk zetten om bijvoorbeeld Schillebeeckx te ontslaan? Dat ligt ingewikkeld, maar slim. Enigszins versimpeld weergegeven: een theolo- giedocent in Nijmmegen moet altijd toestem ming hebben van de zogenaamde „groot-kan selier". Dat is kardinaal Willebrands. Deze kan niet zelf benoemen of ontslaan. Maar wel een benoeming weigeren of bevelen dat een onder wijsopdracht wordt ingetrokken. Nog niet zo lang geleden werd in Nijmegen de benoeming geweigerd van dr. A. Houtepen in de vacature- Schoonenberg. (Willebrands wilde op die post geen gehuwde priester.) De grootkanselier is niet aan een universitaire instantie verant woording schuldig. Ook niet aan de minister hooguit aan Rome of God. Rome kan kardinaal Willebrands onder druk zetten, die daar niet ongevoelig voor is en hij kan dan volkomen legitiem stappen onder- nemn. Het is daarbij nog wel de vraag of een Nederlandse rechter zelfs een doceerverbod (laat staan ontslag) zou billijken, maar er zit dan hooguit een schadevergoeding in, (zoals in het geval-Van Luijk in 1975). Maar ook Wille brands zou het niet alleen kunnen. Als de theologische faculteit bereid is tot een hoogop- laaiend conflict met haar grootkanselier dan is het niet zo eenvoudig. Een andere, misschien meerbelovende, weg is via de orde der paters dominicanen. Ook bij DS. U. FlCK Schillebeeckx is de gehechtheid aan die groep zo sterk, dah hij voor een uiterste bede van dominicanengeneraal De Couesnongle zou bui gen. Maar misschien ook niet. ALS DE WINTER KOMT Als ik naar buiten kijk hangt de stad ver weg in nevelen. Een najaarmist die duidelijk de winter aankondigt. De bomen verkleuren nu per dag sterker en op de grond liggen tapijten van bladeren. Kleine jongens lopen er in en schoppen de bladeren stoer voor zich uit. Ik herken het. Nog even en de bomen vertonen weer dat altijd ontroerende filigrain van hun grillige takken en hier en daar stijgt een sliertje rook omhoog. Ik wacht op de dag dat de geluiden ook weer anders klinken op straat. Het wordt winter. De donkere maanden zijn in aantocht. Voor veel ouderen een moeilijke tijd. Nog met de krachten in de zomer opgedaan gaan ze zo'n winter in, maar zullen ze er zonder kleerscheuren doorheen komen? Als de weken komen dat het buiten vochtig blijft en je er tegen op ziet om een boodschap te gaan doen. En als je alleen blijft, want iedereen heeft het weer zo druk. Je weet wel dat ze best zouden willen komen en dat er door allerlei ooizaken dan niets van komt, maar je kijkt toch uit. Nog meer dan in de lichte maanden achter ons wachten bejaarden op meeleven. We leven in een harde koude wereld. Dat wordt in de winter nog eens extra geaccentueerd. En zelfs de gezellige feesten kunnen die nadruk niet wegnemen. Want dan heeft iedereen het nog drukker. Misschien toch wel heel goed om er eens over na te denken. En dan voor ons allemaal: wie zou er misschien naar me uitzien? Of: wie zou er met mijn onverwachte verschijning wel eens heel erg blij kunnen zijn? De nevelen worden dichter. NED. HERV. KERK Beroepen te Kinderdijk en Kamerik: D. Ph. C. Looijen kand. te Zeist; te Leeuwarden: L. Gulmans te Buiten post; te Ommen: W. Tijink te Kolder veen en Dinxterveen. Aangenomen naar Burgh (Zld; toez.): A. J. Baas te Arnsberg (West-Duits- land); naar Surhuizum: A. B. Sloof kand. te Papendrecht. Bedankt voor Hemelum; J. E. A. Mo lenaar te Hekelingen en Simons- haven/Biert. Bevestiging op 1 nov. te Haarlem (predikant met bepaalde opdracht: diakonale tehuizen): J. H. Marwitz aldaar (voor vrijz. modaliteit). GEREF. KERKEN Beroepen te Boxum-Hijlaard: G. To renbeek te Gramsbergen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Delfzijl: H. A. Strating, laatstelijk predikant van de Ned. ge ref. kerk te Langerak. Maar de verwachting is niet dat men in Rome zijn hoofd zal eisen. Eerder is men aan het proberen hoe men zonder al te veel gezichts verlies zich uit die zaak kan terugtrekken. Stapels Het dossier-Schillebeeckx is trouwens maar een van de stapels die de Vaticaanse hoeders van geloof en zeden aan het uitpluizen zijn. Nog altijd ligt daar het dossier-Küng, een klasse minder maar wel wat militanter. Verder twee Amerikanen, McNeill en Curran, die over seksuele moraal geschreven hebben; de Zwitserse priester August Hasler, die zeer onaardig schrijft over Plus IX, het eerste Vati caans concilie en de onfeilbaarheid. De zaak- Pohier is inmiddels in versnelde procedure afgewerkt. Maar zoals gezegd, alles volstrekt zich in het geheim, aan de Piazza del San Uffizio nummer 11 wordt vast hard gewerkt. De steun voor Schillebeeckx komt uit brede kring. Een landelijke actie voor iedereen, steun vanuit het betrokken bisdom (Bluyssen voor op), vanuit de theologische faculteit, vanuit de vereniging van katholieke intellectuelen, van uit de oecumenische beweging en nu ook in het bijzonder vanuit de protestantse theologische faculteiten. Medeondertekenaars Berkhnof en Kuitert hadden eerder ook in Elsevier hun misnoegen al laten blijken. Ook de universiteit van Leuven heeft zich nu doen horen Sussend Wat zijn deze acties waard? Zeker spelen emo tie en sympathie een rol. Maar emoties hebben nogal de neiging te bedaren zodra een sussend gebaar wordt gemaakt. De acties staan op de bres voor mondigheid in kerkelijke verhoudin gen en vrijheid in wetenschappelijk onderzoek. Zij zouden dus niet meteen moeten inschrom- pelen als het toevallig met die veroordeling van Schillebeeckx wel meevalt. Van de andere kant hebben de hogere regionen van de Neder landse rk kerk nogal eens wankelmoedigheid getoond als de druk van boven maar sterk genoeg werd opgevoerd. Buigen voor de curie heet dan deugdzaam: „eenheid met de wereld kerk". Pater Van Iersel houdt zijn kruit droog. Hij wil wel kwijt dat als het aan de theologische faculteit ligt zij nog wat meer plannen heeft dan alleen die protestbrief. Hij merkt ook op dat een en ander een versterking van de facul teitsband ten gevolge heeft. Zo'n Vaticaans onderzoek beoogt doorgaans iemand zoveel mogelijk uit zijn omgeving te isoleren, maar hier wordt solidarisering bewerkstelligd. Van Iersel: „Een van de merkwaardige dingen is dat het gewraakte boek zo dik als het is door meer mensen gelezen is dan je voor mogelijk houdt. Mensen zeggen dat dit boek hun goed heeft gedaan, dat ze er „beter christen" van zijn geworden. Maar de stemmen van die men sen worden weggevaagd. Het is bedroevend dat er alleen naar tegenstanders wordt geluis terd. maar ook is dat een symptoom. Persoon lijk wil ik er mijn hand voor in het vuur steken dat dit boek ten volle in de traditie van het christelijk geloof staat." De gereformeerde theologische aca- demia van Boedapest heeft ds. Ulrich Fick een eredoctoraat verleend. Fick is algemeen secretaris van wereld bond van bijbelgenootschappen. De academie verleende eveneens eredoc toraten aan metropoliet Filaret van de Russische Orthodoxe Kerk in Kiev en prof. Jürgen Moltmann van de theologische faculteit van de uni versiteit van Tübingen in West-Duits- land. Het eredoctoraat aan Fick werd hem verleend wegens zijn inzet voor het vertalen en verspreiden van de bijbel. De wereldbond van bijbelge nootschappen ziet het tevens als een uiting van dank voor de medewer king die cieze wereldbond heeft ver leend bij de totstandkoming van de nieuwe Hongaarse bijbelvertaling en de uitgave ervan. Alleen leven, een hele ervaring, voor niet tmeer) gehuwden, met name 30-60 jarigen, 9-11 november, Drieber gen. Inl. alg. diakonaal bureau, tel. 033-43244. Herhaling: 11-13 januari. Relaties, hoe vind ik mezelf erin? over de snelle veranderingen in op vattingen over relatievormen, o.a. voor echtparen waarvan de ene helft meer met deze zaken bezig geweest is dan de andere, 9-11 november, Kerk én Wereld, Driebergen (tel. 03438-2241). Charismatische retraite o.l.v. An- dré Beyersbergen, 9-14 november, Maria Reparatrix, Witmakersstraat 14, Maastricht (tel. 043-16304). Zending in Azië en in ons land, informatiedag bijbelse en medische zendingsgemeenschap (BMZG). Sprekers drs. J. Beukema (de ont moeting met de moslim) en Keith Wood (hoe zijn we zendingsgemeente en „thuisfront" in eigen land?), zater dag 10 november 10-16.30 uur. De Brug. Schuilenburgerweg. Amers foort. Inf. tel. 03404-29438. HILVERSUM De zendingskalen- 'der 1980 van de christelijke gerefor meerde kerken is verschenen. Het is' een maandkalender van vrij klein for maat. die elke maand een kleurenfoto van het zendingsveld biedt. Op de achterzijde van het blad staat telkens een toelichting bij de afbeelding en tevens vindt men daar de agenda van het zendingswerk der christelijke ge reformeerde kerken (data van uitzen dingen e.d.). De kalender kost vier-en- een-halve gulden en kan besteld wor den bij het Zendingshuis. Simon Ste- vinweg 144, 1222 SV Hilversum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2