Sparta zakt nog dieper Hockeytopsport of recreatie Amateurelftal gelijk tegen Israël: 1-1 Meuleman voorstander toernooi in Uruguay Eindhoven verrast Den Bosch NEC duidelijk winnaar in inhaalduel: 3-1 3 UEFA handhaaft straffen Napels Licht voor Haarlem Wereldrecord voor Deen Oersted Buitengewone ledenvergadering moet zaterdag keuze maken DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET PS 15 RH 19 Eredivisie NECSparta door Johan Woldendorp NIJMEGEN In een Rotterdamse krant heeft Sparta's talentenspeurder Hans Sonne veld uitgeroepen, dat zijn club volgend seizoen probleemloos in staat is om topvoetbal te spelen. Een jaar geleden verkondigde de toenmalige voorzit ter van FC VW, Jan Gerrits, hetzelfde over zijn club die vervolgens pijlsnel naar de eerste divisie afzakte. Zo ver is Sparta op dit ogenblik nog niet, maar na de kansloze 3-1 nederlaag tegen het al even zorgenrijke NEC is de traditierijke club wel onder de demarcatielijn terecht gekomen. De Rotter dammers hadden via Holverda maar één antwoord op de treffers van achtereenvolgens Meijers, Marijnissen en Heisper. AZ '67 11 8 1 2 17 24-10 Feyenoord 10 6 4 0 16 22- 8 Ajax 10 7 2 1 16 21-13 PSV 11 6 3 2 15 24-12 Utrecht 11 4 5 2 13 16- 9 Go Ahead 11 5 2 4 12 19-13 Den Haag 11 4 4 3 12 13-15 Excelsior 11 4 3 4 11 20-20 Twente 10 4 2 4 10 12-17 Roda JC 11 4 2 5 10 15-18 MVV 11 2 5 4 9 14-15 Vitesse 11 3 3 5 9 15-23 NEC 11 4 0 7 8 15-20 PEC 11 3 2 6 8 11-16 Haarlem 11 3 2 6 8 13-21 Willem II 11 2 4 5 8 11-20 Sparta 11 3 1 7 7 11-16 NAC 10 1 3 6 5 7-17 Tussen de beide laagvliegers in de eredivisie bestaan enkele frappante overeenkomsten. Zowel NEC als Sparta heeft de afgelopen zomer een forse aderlating aan uiterst bruikbare krachten moeten ondergaan. Er wer den weliswaar enkele versterkingen aangevoerd, maar het noodlot wil, dat zij Geels bij Sparta en Sevens en Lohman bij NEC voor lange tijd geblesseerd zijn. Ondanks dat spelen de twee clubs regelmatig onder hun beperkte mogelijkheden. Teksten als „wanneer we ooit een kans hadden om te winnen was het nu" (Sparta- trainer Mircea Petescu na afloop van de thuiswedstrijd tegen het door Matty Verkamman DEN BOSCH Door een ver rassende nederlaag 1-3) tegen streekgenoot Eindhoven heeft FC Den Bosch gister avond de kans gemist om naar een gedeelde tweede plaats op de ranglijst van de eerste divisie te klimmen. Het gold hier een herhaling van het competitieduel tussen beide clubs dat op 21 oktober vanwege de mist na 45 minu ten bij een 0-0 stand werd gestaakt. Eindhoven pakte de verdiende over winning in een attraktieve wedstrijd. De Bossche formatie van de nog maar net bij Eindhoven vertrokken oefenmeester Rlnus Gosens legde voor 7000 toeschouwers aantrekke lijk aanvallend voetbal op de mat, maar was op het vlak van de kansen minder slagvaardig dan het evenzeer offensief ingestelde Eindhoven. De nederlaag betekende voor FC Den Bosch een bittere tegenvaller, zo kort voor de krachtmeting die zondag in Leeuwarden tegen koploper Cam- buur volgt. Dat duel belooft een kas stuk te worden, nu het al vele jaren fors gesubsidieerde Cambuur einde lijk eens presteert en zich dan ook meteen gesteund weet door vele dui zenden Friezen. I Die ruime belangstelling geldt in de eerste divisie trouwens voor nog meer clubs, hetgeen een gevolg is van de I brede top. Niet minder dan negen clubs dringen momenteel om de bo- j venste posities. Omdat ook het feno- meen periodekampioenschap nog speelt, is de competitie in de eerste divisie spannender dan de strijd in de I hoogste betaalde klasse. I In de eredivisie heeft iedereen welis waar de mond vol over de zesde plaats die aan het einde van de rit mogelijk goed is voor een plaats in het UEFA-Cup toernooi, maar even goed werd het afgelopen weekeinde een nieuw laagte-record aan toe schouwers genoteerd. In vergelijking met de doorsnee-ere- divisewedstrijd zonder de inbreng van de top-vier was FC den Bosch- Eindhoven gisteren een leukere ge beurtenis. Het spektakel was Engels van aard. dus met wisselende kansen, veel ballen voor het doel en een meestal genegeerd middenveld. Eind hoven legde meer beheersing in de acties dan FC Den Bosch, dat al zo aardig op weg was om de vorig jaar uitgezette positieve lijn door te trek ken. De vorig seizoen nog diep in de schulden gestarte voetbalstichting vond toen gaandeweg de juiste for matie, trok het toeschouwersmoyen ne aanzienlijk op en wist ook dank zij de steun van de gemeente bo vendien de meeste schulden te saneren. Het leidende koppel Gosen-Zonder- land (vorig jaar nog trainer-manager nu alleen dat laatste) kon dit seizoen met goede perspectieven beginnen, aangezien de selectie praktisch in tact bleef. De offensieve accenten in het spel werden gehandhaafd, waar door ook het gemiddelde aantal toe schouwers tot dusverre aan de hoge kant (6500) is gebleven. Eindhoven voelde er gisteren echter- niets voor om in het opmerkelijke herstel van de Brabantse buur een extra bijdrage te leveren. Het team van trainer De Wit speelde nog geheel I in Goossens' stijl, dus aanvallend. Posthuma strafte al snel een verdedi- j gingsfout af (0-1), waarvan Van der Horst echter nog een antwoord op i had: 1-1. In de tweede helft drong FC Den I Bosch onder leiding van de balvaar- dige linksbuiten Van den Dungen fel j aan, maar moest lijdzaam toezien hoe weer Posthuma en later Bruinen (uit een terecht toegekende penalty) voor de verrassende eindstand zorgden: 1- PC DEN BOSCH-EINDHOVEN I-S (1-1) 13: Posthuma 0-1. 23 Van der Horst 1-1, 52 Posthuma 1-2. 65 Bruinen 1-3 Scheidsrechter: Thomas Toe schouwers 7000 FC DEN BOSCH: Van der Pluljm; 8«lm, Adrtaan- te. B reu er Aichom (Van Ortnsven. vervangen door De Orooti; Van der Horst. Kamps. Van den I Bosch; Storm. Romljn. Van den Dungen. EINDHOVEN: Adjanskl Jonkers. Wamaar. Bloe- mers. Bruinen; Van der Pas. Sulkens. Van der Vleut. Posthuma. Mulkens. Jacobs (Relnlerse) toekomstelftal van PSV, 1-2) en „een amateurclubje uit de vierde klasse zou ons na de rust nog hebben kun nen verslaan" (Leen Looyen na Excel- sior-NEC, 4-0) werden het afgelopen weekend niet voor het eerst aan de buitenwereld prijs gegeven. Toch zijn er ook verschillen. Het zelfgenoegzame Sparta-bestuur acht consequent Petescu verantwoorde lijk voor de slechte resultaten, roept bij voortduring uit, dat het eerste elftap zich voor het UEFA-Cuptoer- nooi kan kwalificeren, en stelt de spelers hoge boeten in het vooruit zicht, indien zij kritische interviews geven. Maar gezien de tussentijdse aankoop van de Engelsman Trevor Whymark hebben ook de kasteelrid ders van Spangen ingezien, dat de financiëel renderende leegloop en de langdurige blessures van topschutter Geels en strateeg Verbeek (die maan dag in Nijmegen werd geopereerd) het elftal te zeer hebben uitgemolken. NEC daarentegen, jammert niet om de teleurstellende prestaties. De lei ding geeft Looyen volop krediet, ook al, omdat hij in het verleden heeft bewezen jonge, talentvolle spelers tot volwaardige eredivisiespelers te kun nen „ombouwen". Met dat beleid richt de Nijmeegse stichting zich op de toekomst. NEC heeft trouwens ook geen andere keus. De club torst een schuldenlast van een miljoen met zich mee. die in de toekomst door zes zakenmensen moet weg worden gesaneerd. Alt hans, dat is de bedoeling van het bestuur. Wanneer die operatie een maal voltooid is, dient er een schei ding tussen de profsectie en de ama teurs te ontstaan, waarna NEC geheel schuldenvrij als een nieuwe stichting het levenslicht zal aanschouwen. De oostelijke club heeft de laatste jaren een hoogstongelukklg transferbeleid gevoerd, om het zacht uit te drukken. Het voor Jan Peters ontvangen geld (1,2 miljoen) is grotendeels opgegaan in andere aankopen en het wegwer ken van tekorten. Daar komt bij, dat de club in onmin leeft met de verzeke ringsmaatschappij over de afwikke ling van de afgekeurde voetballers Hans Posthumus en Nico Veeken. In het naargeestige decor van weinig toeschouwers op de tribune ook Nijmegen heeft zijn eigen Olympisch stadion probeerde vooral de thuis club er het beste van te maken. Dank zij de welwillende medewerking van Frank Weerdenburg, die een voorzet van Eugène Marijnissen met assis tentie van Luuk Balkenstein tegen zijn eigen paal stuurde, was NEC na een kwartier zelfs dicht bij een doel punt. Het overwicht van de Nijmege- naren wordt verder geïllustreerd door Zaterdag (19.30 uur): Peyenoord-Haaiicm. PEC/ Zwolle-NAC, NEC-AJax, PSV-Excelslor. MVV- Sparta. Zondag <14.30 uur): FC Utrecht-AZ'67. Roda JC- Vitesse, FC Twente-Oo Ahead. WlUem II-FC Den Haag Eerste divisie Den BoschEindhoven Trevor Whymark (rechts) heeft gekopt maar Dries Visser gebaart al naar zijn doelman dat er weinig gevaar dreigt. de gele kaart, die scheidsrechter Weerink terecht aan Balkenstein (on deruithalen van Frans Janssen) gaf. Maar voor het overige hoefde Sparta voor de rust niets van de gastheer te vrezen. Andersom gold'hetzelfde in nog ster kere mate. Het ene staaltje van voet- balarmoede overtrof het andere. Ver dedigend klopte het redelijk bij de Rotterdammers, maar omdat het middenveld tot niets in staat bleek, was het gevaar in aanvallend opzicht nihil. Kort na de hervatting kreeg NEC de beloning voor zijn offensieve ge zwoeg, toen Paul Meijers zijn club naar een 1-0 voorsprong schoot. Ze ven minuten later werd die marge bij de eerste serieuze Sparta-aanval te niet gedaan. Via Louis van Gaal en Wolfgang Schwarz kwam de leren stuiter bij Wout Holverda terecht, die op zijn beurt doelman Harry Schelle- kens verraste: 1-1. Kort daarvóór mocht oud-Spartaan Dries Visser het genoegen smaken een officieel gere gistreerde overtreding te begaan. Arie van Tiggelen was het slachtoffer. NEC, dat zondag tegen Excelsior bij het eerste tegendoelpunt de kluts vol ledig kwijt raakte, was nu beter tegen weerstanden geharnast. Het bleef het spel beheersen en bezegelde met een klimmend afstandsschot van Marij nissen en een harde schuiver van Al- bert Heisper het lot van Sparta: 3-1. NEC-SPARTA S-I (0-0) 55: Meijers 1-0, 62; Holverda 1-1, 71: Marijnissen 2-1, 82: Heisper 3-1. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 4000 Gele kaarten: Visser (NEC) en Balkesteln (Sparta). NEC: Schellekens; WUlemse (De Groot), Dries Visser, Strik, Stje Visser; Jos Hendriks. Marijnis sen, Ophol; Peter Hendriks (Heisper). Janssen, Meijer». SPARTA: Doesburg: Jansen. Balkenstein. Weer denburg. Stuy van de Herik; Stevens. Van Gaal. Van Tiggelen. Schwarz (Lengkeek). Whymark (Van Zoest). Holverda. ZuRICH De commissie van beroep van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft het appel dat Napels had aange tekend tegen de beslissing van de strafcommissie van de UEFA afgewe zen. Deze commissie schorste Rober to Filippi en Mario Guidetti voor drie wedstrijden, beide spelers werden in de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA- beker tegen Olympiakos Piraeus van het veld gezonden. Na de wedstrijd van Napels tegen Standard Luik voor de tweede ronde van dat toernooi schorste de straf commissie nog eens vier spelers van Napels, dat in de tweede wedstrijd tegen de Belgische club dus niet de beschikking heeft over zes spelers die geschorst zijn. Napels verloor de wed strijd in Luik met 1-2. Het beroep dat de Spaanse bond had aangetekend tegen de beslissing van de strafcommissie dat in het Luis Casanova Stadion van Valencia tot 31 Juli 1981 geen wedstrijden voor Europese voetbaltoernooien mogen worden gehouden werd eveneens ver worpen. De strafcommissie nam het besluit het stadion van Valencia in de ban te doen na ongeregeldheden daar tijdens de wedstrijd Span je-Joegosla vië. Wel werd de boete die de Spaanse bond moet betalen verlaagd. Name lijk van 50.000 Zwitserse frank naar 40.000 (rond 50.000 gulden). De bond van Joegoslavië werd, wegens het on sportieve optreden van zijn spelers beboet met 4.000 Zwitserse frank, deze boete werd in beroep vermin derd tot 3.000 frank. Cambuur 10 7 1 2 15 26- - 9 Volendam 9 6 1 2 13 26- -17 Graafschap 9 6 1 2 13 9- - 6 Groningen 10 4 5 1 13 13- - 3 Den Bosch 10 5 3 2 13 14- - 8 VVV 9 5 2 2 12 15- -11 DS '79 10 4 4 2 12 21- -11 Fortuna SC 9 4 3 2 11 14- - 7 Wageningen 9 4 3 2 11 14- - 9 Eindhoven 9 4 3 2 11 10- - 6 Telstar 9 3 4 2 10 12- -14 Vlaardingen 10 3 3 4 9 12- -13 Amsterdam 9 2 3 4 7 13- ■17 Heerenveen 10 2 3 5 7 9- 15 Veendam 10 1 5 4 7 9- -18 SVV 10 2 2 6 6 12- ■23 Heracles 9 2 1 6 5 7- -13 Helmond Sp. 9 0 2 7 2 5- -25 Amersfoort 9 0 2 7 2 10- 31 Zondag (14.30 uur): 8C Cambuur-FC Den Bosch. Veendam-Elndhoven. De Graalschap-Helmond 8port. SW-Fortuna/S. 8C AmersIoort-FC WV. FC Amsterdam-Heracles. FC Wagenlngen-FC VIaardingen. Telstar-DS"79. Volendam-FC Oro- ningen. HAARLEM De gemeenteraad van Haarlem is akkoord gegaan met de garantie van de gemeente voor een lening van 300.000 gulden aan de ere divisieclub FC Haarlem voor het la ten aanbrengen van een lichtinstalla tie. Achttien van de 38 aan de stem ming deelnemende leden van de raad hebben zich echter tegen het voorstel van B en W over de wijze van finan ciering van de wedstrijdverlichting van de club verklaard. FC Haarlem hoopt de installatie het volgende seizoen in gebruik te kun nen nemen. De gemeente zal voorts de exploitatie-subsidie aan de club verhogen met 50.000 gulden tot 136.000 gulden. MEXICO STAD De Deense ama teurwielrenner Hans Henrik Oersted heeft op de Olympische wielerbaan in Mexico Stad drie wereldrecords ver beterd. Oersted legde de 4000 meter af in 4 minuten en 40.23 seconden en de vijf kilometer in 5 minuten en 50.58 seconden. De oude records wa ren sedert 1972 met resp. 4.45.25 en 6.00.30 handen van een andere Deen se coureur, Jörgen Lund. DEN HAAG Voorzitter Meuleman van de KNVB heeft in principe de uitnodiging van de voetbalbond van Uruguay aan het Nederlands elftal om deel te nemen aan het toernooi om de gouden beker geaccepteerd. Meuleman zei dat hij „ja" had gezegd op aandrang van Hermann Neuberger, de Europese vertegenwoordiger in de FIFA, die het contact onderhoudt tussen Uruguay en de desbetreffende Europese landen. Dit zijn dan de voormalige wereldkampioenen Italië en West-Duitsland. Engeland, wereldkampioen in 1966, heeft al bekendgemaakt niet te zullen deelnemen. Doordat Engeland afviel stuurden de organisatoren zowel een uitnodiging aan Nederland als aan Spanje: twee landen die elk twee keer een finale in een toernooi om het wereldkampioenschap verloren. Nu Nederland, in afwachting van het overleg met de clubs in het betaalde voetbal (waarvan enkele wel en andere geen bezwaren hebben) in principe heeft toegestemd, kan er nog een moeilijke situatie ontstaan nu ook Spanje zij het onder voorbehoud positief heeft gereageerd op de uitnodiging. Een definitieve beslissing over het al dan niet deelnemen van Nederland is op korte termijn te verwachten. BEERSHEBA Het Nederlandse amateur-voetbalelltal heeft in Beersheba in een wedstrijd voor het voor-Olympisch voetbaltoernooi met 1-1 gelijkgespeeld tegen Israël. Bij de rust was de stand nog 0-0. Gideon Damty, die In de eerste wed strijd tegen Nederland in Emmen goed was voor drie van de vier Israëli sche treffers, gaf Israël 24 minuten na de hervatting de leiding. Zes minuten later scoorde Bert Graafland van Jo- dan Boys de gelijkmaker. Nederland was, evenals Israël, overi gens reeds voor deze wedstrijd uitge schakeld voor deelneming aan de vol gende ronde. Vast stond al dat België en Spanje overgaan naar de tweede voorronden. De beide landen spelen met Frankrijk een gehele competitie met als inzet één plaats in het Olym pische eindtoernooi volgend jaar in de Sovjet-Unie. De eindstand in de Nederlandse groep is: 1. België 6 4 2 0 10 9-3 2. Spanje 6 2 3 1 7 10- 6 3. Israël 6 13 2 5 6-10 4. Nederland 6 0 2 4 2 6-12 UEFA-JEUGD Het Nederlandse UEFA-Jeugdelftal (16-18 jaar) heeft in Waalwijk voor 1200 toeschouwers met 1-0 gewonnen van België. Bij de rust was de stand nog 0-0. Het enige doelpunt kwam op naam van René Tol (Volendam). JOEGOSLAVIË Het Joegoslavisch voetbalelftal maakt een mooie kans om 1979 af te sluiten zonder puntenverlies. Giste ren werd de vijfde wedstrijd van dit jaar weer gewonnen. In december volgt de laatste interland van dit jaar, tegen Cyprus, waarmee de Joe- goslaven hoog kunnen gaan scoren op de internationale ladder, die jaar lijks wordt opgemaakt. Toch zijn de kansen om zich voor het eindtoernooi om het Europees kam pioenschap te kwalificeren niet groot. Als Spanje de laatste wedstrijd tegen Cyprus wint, is Spanje geplaatst. Gis teren won Joegoslavië in Kosovska Mitrovica met 2-1 van Roemenië. In de eerste helft hielden de Roemenen de deur stevig op slot maar de strijd was vijf minuten na de hervatting al gestreden toen Vujovic en Sliskovic de stand op 2-0 hadden gebracht. Het Roemeense offensief dat volgde De Israëlische doelman grijpt als torenspits in bij een Nederlandse aanval. door Onno Zeisman AMSTERDAM De datum van zaterdag 3 november wordt voor de Koninklijke Nederlandse Hockeybond van door slaggevende betekenis. Gesteld mag worden, dat het niet alleen het uur van de waarheid is, maar tevens dat van verleden of toekomst. Het gaat die dag om een buitengewo ne ledenvergadering van de bond, waarop besluiten moeten worden genomen over een veelvoud van aspecten in de hedendaagse sportbeoefening. Kort gezegd: kiezen de afge vaardigden voor topsport of voor recreatiesport? Zelf benaderen de stemgerechtig den het probleem wat genuanceer der en omfloerster, maar in feite betreft het toch die keuze. Het gaat immers om de ruimte die aan inter- landhockey wordt gegeven, om de plaats van zaalhockey, om de ge lijkwaardigheid van dameshockey, dat een pronkjuweel is wanneer er weer eens een wereldtitel wordt be haald en een lastig kind bij andere gelegenheden. Het gaat vooral om de vraag: krijgt de top van het mannenhockey nou eens en voorgoed z'n hoofdklasse of niet en hoe omvangrijk wordt dan die hoofdklasse? Twaalf clubs, zoals de laatste zes seizoenen, of twintig, zoals het volgend jaar het geval zal zijn. Een échte concentra tie van topspelers dan wel een ver dunning met ploegen van minder allooi, die het spelpeil naar beneden halen? Al die vragen zijn breed en kundig uitgewerkt in een imponerend rap port van een „Bijzondere commis sie competitie-structuur" onder de voortvarende leiding van de Eind- hovense clubbestuurder Harry van Hout, met bondsdirecteur P. Duin- ker als secretaris. Tot heden hoort men slechts waardering voor de ar beid van deze commissie, die in recordtempo een doordacht werk stuk heeft afgeleverd. Zelfs tegen standers geven hun respect onom wonden toe en dat is geen kwestie van het rapport het graf in prijzen Ais er kritiek is. dan concentreert die zich op één punt: de hoofdklas se. Alle andere voorgestelde veran deringen zullen ook wel hoofdfron- sen oproepen, maar zij zullen op 3 november ongetwijfeld worden meegenomen in de acceptatie of verwerping. Het is nauwelijks te denken dat details erg veel aan dacht zullen krijgen. Hockey is een sport voor gezellige mensen. Altijd geweest en voorlo pig nog wel zo. Zelfs de explosieve uitgroei in het voorjaar wordt het honderdduizendste lid verwacht neemt niet weg dat de grote kern elkaar kent en waardeert. Daar zijn toch ook wat nadelen aan verbon den. De keiharde aanpak die top sport vereist en daar streeft Ne derland naar wordt bemoeilijkt door een al te groot amateurisme. Wanneer men in VHS-Contact, het blad van de Vereniging van Hockey- scheidsrechters leest, dat invoering van gele. groene, rode kaarten voor het dameshockey moeilijkheden geeft omdat de scheidsrechtsters geen zakken in hun tenue hebben, dan kan men er zowel hard om lachen als om treuren. Die geest leeft ook elders. Toen zes jaar geleden de hoofdklasse van start ging, was dat een ware opluch ting voor allen die zorg droegen voor het nationale elftal, de coaches voorop. En inderdaad betekende die hoofdklasse een concentratie van betere spelers. De rest vloeide vanzelf af. Zodat het zelfs regel werd, dat internationals of andere ambitieuze jongelingen wier club degradeerde, haastig overschrijving KNHB-voorzitter Frans Sij- mons: te soepel. vroegen naar een andere hoofd klasser. Mede als gevolg daarvan telt de eerste klasse niet meer mee. Het is een schimmenrijk geworden, goed voor dromers en locale helden. Het feit dat er drie afdelingen zijn met liefst dertig clubs en dat daarvan slechts twee kunnen promoveren, bevordert de aandacht ook al niet. Omdat die dertig tegelijk landelijk zijn Ingedeeld, moeten er lange en dure reizen gemaakt worden naar al even oninteressante tegenstanders. En de sponsors zijn ver te zoeken, want voor hen is het rendement te verwaarlozen. Een trieste zaak dus, die eerste klas se. En een kweekplaats voor onvre de. Die uitte zich verleden jaar in een voorstel om de competitie dras tisch te wijzigen. Dat houdt in dat volgend jaar mag worden verwacht: een uitbreiding van de hoofdklasse van 12 naaar 20. van de eerste klas se van 30 naar 40, van de tweede klasse van 60 naar 80 elftallen. Pas daarna worden de aantallen ge ringer. Duidelijk moet zijn dat deze ver dunning de kwaliteit ernstig zal schade. Juist in de top vindt men ,dan ook de meeste tegenstanders. Even duidelijk is dat een groot aan tal bestuursleden in hun ijdelheid gestreeld worden omdat óók zij dan kunnen zeggen een topclub te lei den. Dat laatste heeft kennelijk het zwaarste gewogen, want de lagere clubs drukten het voorstel er in 1978 door en het bondsbestuur gaf nau welijks weerwerk. Dat bondsbestuur Imponeert mo menteel toch al niet erg. De vorige voorzitter, mr. J. Idenburg, zou het niet geslikt hebben, zegt menigeen en dat kan best naar waarheid zijn. De tegenwoordige voorzitter Frans Sijmons is veel soepeler, maar daar door ook minder daadkrachtig. Nu al heeft hij laten weten bij afwijzing van het voorstel tot reorganisatie het bondsbestuur heeft de voorstel len van de commissie-Van Hout vrijwel geheel overgenomen niet. te zullen aftreden. Die voortijdige verklaring is hem niet in dank afge nomen. want zelfs of juist de meest fervente voor- of tegenstander houdt van een overtuigd en overtui gend beleid. Nu is het meer een op je af laten komen en dan zien wat er beslist wordt. De gedachte om precies In het Jaar dat de uitbreiding wordt voorbereid die alweer af te breken, stuit nogal wat mensen tegen de borst. Er zijn inderdaad spijtoptanten, die ach teraf heel sportief toegeven dat ze in hun oordeel voorbarig zijn ge weest, maar nu er eenmaal beslist is dat de hoofdklasse moet worden vergroot, willen ze toch wel eens zien hoe dat in het werk zal gaan en of er misschien ook nog lichtkantjes aan zitten. Met de spijtstemmers van een Jaar geleden zijn er anderen die Juist andersom gaan denken Zodat er wat de uitslag betreft weinig zeker heid bestaat. Over het algemeen wordt aangenomen dat de klok eens en voorgoed wordt bijgezet en dat er gekozen wordt voor één hoofd klasse met twaalf clubs en niet meer. maar steeds minder stemge rechtigde clubbestuurders durven er hun hand voor in het vuur te stelen. De grootste tegenstanders van uit breiding zijn de topspelers zelf. Zij zien. niet onbegrijpelijk, op tegen het toenemend aantal wedstrijden dat ze tegen zwakke broeders moe ten spelen, wedstrijden waaraan geen aardigheid is te bleven. Er komt, zo is de bedoeling, wel een nacompetitie tussen de sterksten van de twee afdelingen om de lands titel, maar dat is dan de interessan te kop op een lusteloos seizoen. Binnen de discussie wordt wat wei nig aandacht besteed aan de vraag of de dames nu ook aan een hoofd klasse toe zijn. Op internationaal niveau is Nederland zonder meer bovenaan de top, want zowel de FIH als de IFWHA er zijn twee concurrerende organisaties er kent Nederland als wereldkampi oen. Het moet bovendien al vreemd lopen wanneer er in Moskou geen medaille voor de hockeyspeelsters is weggelegd. De nationale competitiestructuur is daarbij achtergebleven. Vier afde lingen met telkens acht teams in west, zuid, oost en noord strijden op antieke manier om een districtstitel die niets voorstelt, waarna de bo venste twee van elke afdeling een competitie spelen om de nationale titel. Het aantal waardeloze wed strijden met groot krachtsverschil is legio. Momenteel is de competitie net over de helft en zowel de deelne mende ploegen aan de strijd om de landstitel als de komende degra danten zijn al te voorspellen. Dat maakt zo'n hockeyjaar weinig inspirerend en het niveau lijdt er onder. De topspeelsters willen dan ook best aan een hoofdklasse, na tionaal opgezet. Maar daaronder zitten nogal wat tegenstandsters: lange reizen, hogere uitgaven. Dat laatste is een struikelblok voor pen ningmeester, die in de gemengde verenigingen doorgaans man zijn, zoals het secretariaat veelal toevalt aan een vrouw. Ook hockey kent zijn rollenspel. leverde twaalf minuten voor tijd suc ces op toen Raducanu scoorde, maar verder was de uitstekende doelman Panelic niet te kloppen. De stand in groep 3: Ï.Spanje 5 3 117 10-4 2. Joegoslavië 5 3 0 2 6 9-6 3. Roemenië 5 1 2 2 4 7-8 4. Cyprus 3 0 12 1 1-9 GRIEKENLAND Zoals verwacht heeft Griekenland zich gisteren zonder te spelen ge plaatst voor het eindtoernooi om het Europees voetbalkampioenschap. Al leen Finland kon, via een overwin ning met twaalf doelpunten verschil op Rusland, nog roet in het eten gooien. Dat gebeurde dus niet. In Moskou eindigde de laatste wedstrijd voor groep 6 in een gelijkspel: 2-2. Alle doelpunten vielen na rust. Voor de Russen scoorden Adreijev en Ga- vrilov, terwijl Himanka en Hakala de Finse produktie voor hun rekening namen. Eindstand in groep 6: Ï.Griekenland 6 3 1 2 7 13- 7 2. Hongarije 6 2 2 2 6 9-9 3. Finland 6 2 2 2 6 10-15 4. Rusland 6 1 3 2 5 7-8 BULGARIJE Bulgarije en Denemarken werkten in Sofia voor groep 1 een duel voor de vaak af. Beide landen waren al kans loos voor een plaats aan de top. Door een overwinning van 3-0 drukte Bul garije Denemarken gisteren definitief op de laatste plaats. De Denen traden aan met onder an deren de AJacieden Hennlng Jensen, Frank Arnesen en Sören Lerby, maar ondanks de ruime profinvloed was het elftal kansloos. Bulgarije nam voor rust via Zhelijazkov een voor sprong die na de rust door twee doel punten van Tsvetkov uitgebouwd werd tot 3-0. Stand in groep 1: Ï.Engeland 6 5 1 0 11 18- 5 2. Ierland 6 2 3 1 7 9-5 3. N Ierland 7 3 1 3 7 7-14 4. Bulgarije 7 2 1 4 5 6-12 5. Denemarken 8 1 2 5 4 13-17 Monaco 3-1. Baslla-Laval 2-1. Llile-Marsclile li. Meü-Nantes 0-0 Lyon-Sochaux 3-1. Strasbourg- St Eticnne 1-0, Nlmcs-Nancy 4-2, Valenciennes- Lens 3 1 Stand aan kop Monaco 14-21, Nantes 14-19, St EUenne 14-19. Nlmes 14 19. Strasbourg 14-18 VOETBAL Uitslagen vierde ronde FA Cup ln Engeland Brighton en Hove Albion-Arsenal O-O. Bristol City-Nottingham Forsst M, Orimtby Town-Everton 2-1, Llverpool-Exeter City 2-0. Queens Park Rangers-Wolverhampton Wande rers 1-1, Wimbledon-Swindon Town 1-2. HANDBAL Het Nederlands Juniorenteam speelde ln de voorlaatste wedstrijd van het wereldkampioenschap gelijk tegen Finland 19- 19 Nederland strijdt nu om de dertiende ol veertiende plaaU VOETBAL In het pré-Olympisch toernooi won Polen met 14) van Hongarije TENNIS In de eerste ronde van een toernooi in Keulen verloor Louk 8anders met 2-6. 6-4 3 6 van de Amerikaan Saviano In hel dubbelspel won Sanders met xljn Zwitserse partner OOnt- hardt met 6-3 en 7-6 van het als derde geplaatste koppel MansoivPatUsaon (VSRhodi FIETSEN Het koppel René Pijnen/Orcgor Braun won de zesdaagse van Franklort voor Thurau'Sereu en Pelfgerv Fritz SCHAATSEN Annie Bore kink verbeterde Ui Deventer het baanrecord op de 1500 meter Met 2 17.4. was zij bijna een seconde sneller dan de Oostduilae Mitscherlich hier ooit was FAARDESPORT - De talentvolle Duitse springruiter Hendrik 8chulze-S!ehof! tl In Vre den tijdens een training Ui het zadel aan een hartaanval overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19