Energieprobleem niet genoeg doorgedrongen Bouwbedrijf beticht van miljoenen zwendel U moeteen effectenportefeuille beheren. Maar hoe? 'Van benzinebesparing door XRG geen sprake' Sparen op verwarming De Amro Bank is er voor iedere belegger.^. Helft van het publiek: 'Situatie niet ernstig' Officiële rente naar recordpeil Niet alle systemen toepasbaar Resultaat onderzoek TNO: Hypotheekrente per 30 okt. II SOBI wil ook onderzoek naar rol accountant Nieuwe Westduitse J zilvermunt komt niet in omloop DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 13 RH 17 Van onze redactie economie AMSTERDAM „Het geeft te denken, dat bijna de helft van het grote publiek de energiesituatie niet als een ernstig probleem ziet, maar dat zeer velen het beschouwen als een probleem van tijdelijke aard, dat wordt overtrokken omdat er voldoende energievoorraden zijn." Dit zei prof. dr J. M. Dirken, lid van de Algemene Energie Raad en voorzitter van de Consumentenbond gisteren op het lustrumcongres „Energiebe sparing Plannen en Werkelijkheid" in Amsterdam. Hij reageerde hiermee op de medede ling van drs Th. J. van Rossum, hoofd van de sector Energiebesparing van het ministerie van Economische Za ken. dat éénenvijftig procent van het publiek de energiesituatie ernstig vindt en zesentwintig procent op kor te termijn een nieuwe energiecrisis verwacht. Eerder in zijn toespraak had de heer Van Rossum erop gewezen dat wij in Nederland in de periode 1973/1977 on geveer acht procent op het energie verbruik hebben bespaard, „dit alles overigens op de zo vaak verguisde vrijwillige basis". Hij meende dan ook, dat als gevolg van hogere ener gieprijzen, een toenemend energiebe- wustzijn en energiekostenbewustzijn, met meer stimulerende overheids maatregelen en meer voorschriften en regels, de verbetering van de effi ciëntie in de komende twintig jaar werkelijkheid moet kunnen worden. Wat die overheidsmaatregelen be treft zei hij niet te denken, dat op warmte-isolatie een hogere subsidie zal worden gegeven. „Het isolatiepro gramma loopt met de huidige subsi die uitstekend," aldus de heer Van Rossum. Voorlichten De heer Dirken meent, dat er nog veel voorlichting nodig zal zijn. om de tien procent besparing in 1985 en de veer tig procent besparing in het jaar 2000 van de Nota Energiebeleid van de overheid te halen. Behalve het feit dat bijna de helft van de bevolking de energiesituatie niet ernstig vindt, wordt bovendien de overheid als een grotere verspiller van energie gezien, dan het bedrijfsle ven en de gezinnen. In de meeste gevallen wordt de straatverlichting genoemd. Hierbij tekende de heer Dirken aan, dat de energie voor verlichting maar een „druppel is op de gloeiende plaat", maar dat voor het grote publiek die druppel wél de emmer doet over lopen. De overheid zou ook, aldus het onder- loek, onvoldoende werken aan bespa- ling ten aanzien van verwarming (er .'ou meer subsidie op isolatie moeten worden gegeven), wat betreft huis houdelijke apparaten (de mensen meer bewust maken én eisen stellen) en ten aanzien van benzinebesparing (een autoloze zondag, meer snelheids controle en meer openbaar vervoer). Driekwart vindt, dat de overheid met meer dwingende maatregelen moet komen, omdat de energiebesparing niet op vrijwillige basis zal lukken. Deze mening blijkt los te staan van leeftijd, opleiding of politieke voor keur. Afschuiven De heer Dirken vroeg zich af, of het publiek daarmee de „energieschuld" van zich af naar de overheid schuift, of dat het een teken van machteloos heid is zélf iets te kunnen doen, en of daadwerkelijk overheidsingrijpen even grif zal worden aanvaard. De ondervraagden kennen overigens een redelijk aantal mogelijkheden om zélf energie te besparen, maar die worden veel minder metterdaad toe gepast. Bij verdere stijgingen van de energieprijs zal men, zo blijkt, niet zo veel meer en anders te zullen gaan doen. Ook bij het ontwikkelen van nieuwe vormen van energie zou de overheid, naar het oordeel van de bevolking, een grotere rol moeten spelen dan het bedrijfsleven. Meer dan de helft van de ondervraagden (54 procent) noemt in dit verband de ontwikkeling van zonne-energie, één op de drie (32 pro cent) kolen, een op de vier (25 pro cent) kernenergie en een op de vijf (19 procent) windenergie. Bijna één op de drie (32 procent) willen dat alle vor men van energie tegelijk moeten wor den beproefd. Onderzoeken Prof. Dirken merkte op, dat de opinie over kernenergie gelijk is gebleven. In het onlangs gehouden onderzoek blijkt ruim de helft tegen het ontwik kelen van kernenergie (en een kleine helft is tegen kolen) en in de Nipo- enquête van 1978 bleek ook meer dan de helft tegen kernenergie te zijn. Volgens hem zou het interessant zijn eens te onderzoeken of, en in hoever re, deze mening behoort tot de „vrij blijvende meningen". Dit in die zin, dat voor en tegen niet wordt verbon den aan gevolgen in de eigen levens sfeer. Kan het zijn, zo vroeg hij zich af, dat de percentages veranderen als er bepaalde kosten in de zin van verlies van comfort of winst aan com fort aan worden verbonden? Het geheel overziende kwam hij tot de slotsom, dat voor de overheid tegen wil en dank een grote dirige rende taak is weggelegd. Dat zal dan gaan om meer en meer directe in vloed op energiegebied, dan de be leidsplannen tot dusverre sugge reren. Prijsverhoging De overheidsvoorschriften zullen niet vanuit een sfeer van dwingelandij ge nomen moeten worden, maar moeten worden gebracht „als nieuwe ver keersregels voor veilig energiever- keer". Deze wetgeving zal zich dienen uit te strekken tot zowel de aanschaf, de investering en het aanbod van goederen en diensten, als tot bespa ringen. Volgens de heer Dirken verdient het hierbij overweging ook financiële prikkels een grotere rol te laten spe len. Progressieve energie tarieven bo ven een rechtvaardig normge- bruik zullen zeer effectief kunnen zijn. De Consumentenbond vindt, zo blijkt uit de vandaag te publiceren Consu mentengids, dat de gas- en elektrici teitstarieven lager zouden moeten zijn, naarmate het verbruik minder is. Nu is het zo, dat bij een groter verbruik het tarief lager ligt. De kleinverbruiker moet zodoende voor Tot de maatregelen die niets kostten, behoorden minder warm stoken, het niet verwarmen van ongebruikte ver trekken en 's avonds de cv eerder laag zetten. In gevallen dat er ook kosten werden gemaakt, was dat met name voor dak- en spauwmuurisola- tie en dubbele beglazing. Bijna zestig procent van de gezinnen ziet ten aanzien van de verwarming geen besparende maatregelen meer zitten, zelfs nu de stookkosten in de toekomst fors stijgen, slechts twintig procent zal waarschijnlijk maatrege len nemen die geld kosten. Behalve isolatie en dubbele beglazing, wordt ook de aanschaf van zuiniger verwar mingsapparatuur genoemd. Het zijn (weer), aldus het onderzoek, vooral de beter opgeleiden en de jon- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft de voorschotrente en het promessedisconto met een vol pro cent verhoogd. Het wisseldisconto gaat met een half procent omhoog. De centrale bank heeft dit besluit genomen met het oog op de aanhou dende stijging van de rente in het buitenland. De Westduitse centrale bank heeft om gelijksoortige redenen [haar rentetarieven met één procent verhoogd. De Nederlandsche Bank berekent met ingang van vandaag voor het wisseldisconto een tarief van 8.5 pro cent. voor voorschotrente een tarief van 9,5 procent en voor het promesse disconto 10 procent. De vorige verho ging dateert van 13 juli. Toen werden alle tarieven met een half procent verhoogd. De nu geldende tarieven betekenen een nieuw record. De genomen maatregelen betekenen, dat bankkrediet aan het bedrijfsle ven duurder zal worden, omdat ban ken hun voornaamste rentetarieven voor kortlopende kredieten en lenin gen aan het promessedisconto koppe len. De tariefsverhogingen komen niet onverwacht in geldmarktkrin gen. gezien de verhoging van het Duitse disconto. EINDHOVEN Een gezamen lijke proef van Philips en de ministeries van Economische Zaken en Volkshuisvesting heeft uitgewezen, dat niet alle energiebesparende systemen in woningen zinvol toepasbaar zijn. Dit werd gisteren bekend gemaakt tijdens een persconfe rentie in Eindhoven. In het Veldhovense uitbrei dingsplan Cobbeek werden an derhalf jaar geleden 32 woning wetwoningen uitgekozen om deel uit te maken van het proefproject. Twintig daarvan werden gebouwd en geïsoleerd volgens de nu geldende bouw voorschriften. De resterende twaalf woningen werden extra geïsoleerd en voorzien van dub bele ramen. Uit de uitgebreide meetgege vens die tot nu toe beschikbaar zijn gekomen is volgens pro jectleider F. de Lange duidelijk gebleken dat goede isolatie van muren en ramen de belangrijk ste stap op weg naar energie besparing is. Het energiever bruik van de extra geïsoleerde woningen bleek narpelijk 25 procent lager te zijn dan dat van de andere huizen. De proef om tapwater te ver warmen met behulp van het huishoudelijke afvalwater is mislukt. Het grootste probleem werd veroorzaakt door het vuil in dat afvalwater. Lucifers, haar en vet verstopten regel matig de verschillende pompen waardoor het systeen niet meer functioneerde. Deze proef is dan ook vroegtijdig beëindigd. Het technisch meest moeilijke systeem, namelijk het opslaan van zonnewarmte in de grond om deze later te kunnen ge bruiken voor ruimteverwar ming, bleek te hoog gegrepen. De verschillende onderdelen van het systeem waren niet vol doende op elkaar afgestemd. Ook deze proef is beëindigd. Het project zal nog duren tot eind volgend jaar. gas en stroom verhoudingsgewijs meer betalen dan de grootverbruiker. Dit wordt een onjuiste zaak ge- noemd. temeer omdat er bij de consu* ment op aangedrongen wordt zo wei nig mogelijk energie te verbruiken. Het moet zo zijn, aldus de Consumen tenbond, dat men niet gestraft wordt als men minder verbruikt, maar juist dat men extra betaalt als men méér verbruikt. DEN HAAG (ANP) Het middel dat in advertenties wordt aangeprezen als brand- stofbesparend heeft in het ge heel geen bezuinigende eigen schappen. In sommige geval len leidt het zelfs tot een iets hoger brandstofverbruik. Dit blijkt uit een onderzoek dat het instituut wegtransport- middelen van TNO in op dracht van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft ingesteld. De Tweede Kamer had om een onderzoek naar XRG gevraagd. Het middel, geproduceerd door de firma Transol in Rotterdam/Ridder kerk, zou volgens de advertenties toe gevoegd aan benzine en dieselolie lei den tot een brandstofbesparing van 8 tot 12 procent. Aan de hand van een Europese standaard-test-methode onderzocht TNO dit najaar of die besparing inderdaad met XRG kon worden bereikt. Bij de test werd ge bruik gemaakt van zes personenau to's met benzinemotor en een diesel personenauto. Met en zonder toevoe ging van XRG werd met de wagens gereden: een nauwkeurig voorge schreven stadsrit, een rit bij een con stante snelheid van zestig kilometer per uur, een rit met een snelheid van negentig kilometer per uur en een met een snelheid van 120 kilometer per uur. Het verbruik van de auto's en de samenstelling van de uitlaatgas sen werden gemeten. Van brandstof besparingen bleek geen sprake. Het effect van het middel bleek niet af hankelijk van het type auto en ook niet van het rittype. Slechte verlichting landbouwvoertuigen ZWOLLE (ANP) De verlichting van landbouwvoertuigen laat volgens de Overijsselse verkeersgroep van de rijkspolitie veel te wensen over: tal van trekkers, aanhangers, silowagens en andere vervoermiddelen, die nu tijdens de maïscampagne worden ge bruikt, hebben nauwelijks of geen verlichting. „Hogst verbaasd" toonde zich V. R. Fransen van de firma Transol over de resultaten van het TNO-onderzoek naar XRG. „Het is onvoorstelbaar dat die resultaten er zijn", zei hij. „Vorige week hadden we nog een ge sprek met TNO, waarin het schema van het onderzoek werd besproken. Verwacht werd toen dat pas om streeks 15 december het onderzoek afgesloten kon worden. Ook maakten we afspraken over de manier waarop de resultaten in de publiciteit zouden worden gebracht. Officiële resultaten heb ik tot nu toe niet gezien", aldus Fransen. Verder commentaar wilde hij niet leveren. Rentepercentages Naam bank Rente vast gedurende (in Jaren) 4) met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg bank werke lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.75 9.5 10.30 10.03 9.75 9.75 10.30 10.30 Amr o-bank variabel 5 jaar 1.5 1.5 9.5 9.5 9.91 9.91 9.75 9.75 10.17 10.17 Bouwfonds 5 jaar 1.5 9.7 10.43 9.7 10.43 Centraal Beheer 5/10 Jaar - 9.5 9.84 9.5 9.84 Centrum-bank 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Ennia 10 Jaar - 9.2 9.52 9.2 9.52 NVL 5/10 Jaar - 9.2 9.52 9.2 9.52 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 9.25 9.5 9.97 1025 94 9.75 10.14 1053 Rabo-bank (adviesrente) variabel 125 9.5 10.09 9.5 10.09 Rabo-Hyp.bank 5 jaar 1.5 9.5 10.52 9.9 10.52 RPS 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Spaarbank R'dam 1 Jaar 2 8.5 891 8.5 8.91 3/5 Jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Wes tland/Utrecht standaard 5/10 Jaar 2 9.5 10.39 9.7 10.61 De rust, die de hypotheekmarkt de afgelopen weken kenmerkte, is doorbroken door de Rabo-organisatie. De adviesrente voor de plaatseilj- ke Rabobanken en die van de Rabo-hypotheekbank zijn verhoogd. Andere financiers zullen ongetwijfeld volgen. (Publicatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Stichting On derzoek Bedrijfs Informatie (SOBI) wil een strafvervolging laten instellen tegen de directie van Seklsui Sys teembouw, een bedrijf dat geprefa briceerde huizen vervaardigt. In het verzoek om strafvervolging aan de procureurgeneraal van het Amster damse gerechtshof heeft SOBI ook gevraagd de rol van het accountants kantoor Klynveld, Kraayenhof Co in zijn onderzoek te betrekken. De zaak komt in het kort hier op neer dat Sekisui driekwart van de omzet uit de boeken zou hebben weten te houden en dat de vermogenspositie die uit de boeken blijkt tientallen miljoenen ongunstiger is dan de werkelijkheid. Klynveld, Kraayenhof Co (KKC) heeft dit volgens SOBI niet aan de kaak gesteld, hoewel de accountant dit naar de mening van SOBI-voorzit- ter P. T. Lakeman wel had kunnen doen. Sekisui werkt weliswaar in Duitsland maar is om twee redenen voor Nederland van belang. Ten eer ste is de statutaire zetel van de ven- notschap in Nederland en ten tweede is KKC de accountant. Sekisui is de Europese dochter van het Japanse Sekisui Prefab Homes Ltd. De beschuldiging van SOBI omvat drie punten. In de eerste plaats zou de directie 77 procent van de omzet over de jaren 1976-1978, een bedrag van 160 miljoen mark 175 miljoen) hebben verduisterd. In de tweede plaats is, aldus SOBI, de balans over 1978 vervalst. Er is geen negatief vermogen van 15 miljoen maar een positief vermogen van 15 miljoen. Ten derde zouden minderheidsaan deelhouders zijn opgelicht voor 34 miljoen. De Japanse grootaandeel- ADVERTENTIE AMSTERDAM In de afgelopen jaren zijn in bijna tachtig procent (acht op elke tien) van de gezinnen maatregelen genomen om op de verwarming te besparen. Vijfenveertig procent beperkte zich hierbij tot maatregelen die geen geld kostten en in bijna vijfendertig procent van de gezinnen werden (ook) kosten gemaatk. gere gezinnen, die maatregelen over wegen die geld kosten. Sinds 1973 blijken zes van de tien bedrijven maatregelen te hebben ge nomen om energie te besparen. Twee op de tien beperkten zich tot maatre gelen die geen investering vereisten, namelijk tot minder verlichting en verwarming. Vier op elke tien troffen (ook) maatregelen die wel geld kost ten en die hadden voornamelijk be trekking op isolatie, leidingen en in stallaties. Wat opvalt is voorts, dat het bedrijfs leven niet al te best op de hoogte is van de subsidie-mogelijheden. De ene helft wist geen enkele subsidie op dit gebied met name te noemen: van de andere helft noemde de overgrote meerderheid subsidies die thans niet meer bestaan. Zij (56) heeft een effectenportefeuille. Die heeft haar man op haar naam laten overschrijven. Maar hoe ze die nu verstandig moet beheren is haar niet helemaal duidelijk. Eén ding weet ze wel. De opbrengst legt ze opzij voor haar kleindochter. Toen ze de bank om advies vroeg adviseerde men haar de portefeuille om te zetten in een deel neming in ha AMBO OBLIGATIE FONDS. Dit beleggingsfonds belegt in eersteklas obligaties zoals out. die van de Nederlandse Staat en de Bank Nederlandse Gemeenten. Daardoor is de directe uitkering hoog en loopt men weinig risico 's. Precies wat ze zoekt Daarnaast zijn er geen problemen bij uitloting en aflossingen, of welke belegging nu weer zou moeten worden gekozen. De beheerders van het fonds nemen die pro blemen immers voor hun rekening. -AMftO 6I/.E66W65 MOHU'JKHEDCN - Het AMRO OBLIGATIE FONDS maakt deel uit van de vele Amro beleggings mogelijkheden. Wilt u een beleggingsrekening bij de Amro Bank openen, dan kunt u zich laten inschrijven bij uw eigen Amro vestiging. Op de dag dat het fonds uw opdracht ontvangt volgt omrekening in participaties. Participaties zijn vrij van bewaarloon. Van elke storting, opname of uitkering houden rekeningafschriften u op de hoogte. Zo houdt u overzicht. Indien u in mcér dan één belcggingssoort deelneemt, ontvangt u na iedere wijzi ging een nieuw totaaloverzicht, alles onder één rekeningnummer. Wilt u meer weten over de beleggingsmogclijkhcden die de Amro Bank u biedt en hoe deze afgestemd kunnen worden op uw specifieke wensen? Dan kunt u in elke Amro vestiging terecht De brochure Amro Effecten-Beleggingsrekeningen ligt er alvast voor u klaar. houder (nu voor 87 procent eigenaar) kocht van minderheidsaandeelhou-1 ders aandelen waarvan de waarde tevoren door deskundigen werd be oordeeld. Dezen waardeerden echter te laag omdat zij zegt SOBI een vervalste Jaarrekening kregen voor geschoteld. Accountant SOBI beschuldigt KKC ervan ten on- - rechte te hebben verklaard dat de Jaarrekening 1978 een getrouw beeld geeft van het resultaat. Die jaarreke* ning vermeldt een winst van 39.000^ mark terwijl er naar de mening van" SOBI een winst voor belasting was van 23 miljoen mark. Een zegsman van KKC zegt dat de uitspraken van SOBI te veel onjuist- heden bevatten en dat het beledigen de element te groot is. Klynveld, Kraayenhof zal niet schromen de* heer Lakeman in rechte aan te sprei ken wegens belediging. KKC ver- wacht overigens dat de procureur- generaal de klachten zal seponeren (ter zijde leggen). Een proces wacht de SOBI mogelijk ook van de kant van Sekisui. Dé advocaat van het bedrijf, mr W. P. Scheltema, verlangde op 17 oktober van Lakeman de beschuldigingen niet in de publiciteit te brengen, om- dat hij anders de nodige maatregelen zou nemen ter bescherming van zijn cliënten. Lakeman zegt voor de pro- cessen niet bang te zijn, omdat de bewijslast van een eventuele beledt- ging bij de eisers ligt. Dan komen de feiten wel op tafel. J Capaciteit Lakeman baseert al zijn beschuldi gingen op de montagecapaciteit bij het bedrijf in Duitsland. Deze capacP? teit is de laatste jaren verviervoudigd' en ook helemaal voor de produktie benut, zoals de Sekisui-directeur deze zomer tijdens de aandeelhoudersver gadering verklaarde. Het aantal ge produceerde huizen had dus aanzien- lijk moeten stijgen maar in de omzet cijfers is daar niets van terug te vin den. betoogt Lakeman. Uit de cijfers die Sekisui wel publi- ceerde, valt een zeer sterk gedaalde produktie per werknemers te destille- ren maar Lakeman trekt die geringe re produktie per werknemer in twij fel. In 1978 was het aantal huizen per man ineens veel hoger nadat de min- derheidsaandeelhouder Chr. Bekker (ex-directeur) het faillissement van"' Sekisui had aangevraagd. De huidige 1 directie moest toen wel aantonen dat 1 de financiële positie niet zo slecht was als men naar bulten bracht en 1 toen was ook de produktie per man L aanmerkelijk hoger. „De waarheid komt naar buiten als;,, de werkbriefjes van de bouw worden getoond. Deze sleutel tot het raadsel, is niet overgelegd." merkt SOBI op.l Stichtingsvoorzitter Lakeman zegt het verder vreemd te vinden dat SOBI een zwendel kon ontdekken en KKC niet, dat als accountant over - veel meer gegevens beschikt. 8ekisui 8ysteembouw is al jaren in het nieuws. Het was het eerste bedrijf waarvan een jaarrekening werd ver- nietigd door de Ondernemingskamer. Ook is de directie door de Ondeme- mlngskamer toen veroordeeld we gens wanbeleid. BONN (Reuter) De Westduitse re gering heeft, besloten af te zien van haar voornemen een nieuwe zilver- munt van vijf mark in te voeren. Deze munt zou de volgende week in om- loop worden gebracht. tv ..UB

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17