Geen bijstelling van het meerjarenplan woningbouw Inkomstenbelasting op spaargeld tot 700 gulden Kabinet ontevreden over bedrijven in Zuid-Afrika Staking bij Verto weer opgeheven Minister wil de toekomst 'nog niet regelen' Andriessen gaat niet in op wens CDA WD wil onderzoek betrokkenheid Rusland bij actie FAMILIEBERICHTEN DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 TROUWKWARTET P 6 - RH 16 - S 14 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Bee- laerts van Blokland (volks huisvesting en ruimtelijke or dening) is niet van plan nu al meer woningen op het bouw programma te zetten voor de jaren na volgend jaar. Om een dergelijke bijstelling van de meerjarenraming voor de wo ningbouw was dinsdag ge vraagd in een motie van de regeringspartijen CDA en WD. De regeringspartijen willen dat de woningbouw na volgend jaar op het niveau van dit en volgend jaar wordt gehandhaafd en vroegen de minister daarom de prognose, die een veel lager aantal woningen laat zien bij te stellen De PvdA wil ook een bijstel ling maar wenst tegelijk een forse verhoging tot aan honderdtwinUg- duizend woningen (het niveau is nu 106.000) Beelaerts noemde de motie van de regeringspartijen gisteren „een on dersteuning van zijn beleid" Op de vraag echter van PvdA-Kamerlid Kombrink, wat daar dan wel onder rOocht worden verstaan zei de minis ter „het gaat niet aan om dit Jaar al de toekomst te willen regelen" De meerjarenraming wordt nu niet bijge steld. maar. zo zei Beelaerts, „wij zullen niet schromen om dat te doen. wanneer dat nodig blijkt". De minis ter beloofde de zaak in het kabinet aan de orde te stellen, bij de volgende begrotingsbesprekingen aanstaande zcmer. De regeringspartijen namen gisteren genoegen met deze opstelling van Beelaerts. Wel werd andermaal de minister voorgehouden, dat het kabi net van de zomer niet om de motie van het CDA en WD heen kan en dat het programma derhalve wel zal moe ten worden bijgesteld. Huurbelasting Staatssecretaris Brokx beloofde gis teren een onderzoek naar de moge lijkheden van huurbelasting, zoals dat in eerste termijn door het CDA kamerlid Dijkman was geopperd. Dijkman meent dat het een kwestie van bewonerssolidariteit is. om men sen met een hoog inkomen, die een Staatssecretaris Brockx (links) en minister Beelaerts van Blokland achter de regeringstafel tijdens hun antwoord aan de Tweede Kamer. lage huur betalen, een extra bijdrage te vragen in de vorm van huurbelas ting. Zo'n maatregel zou de doorstro ming bevorderen en de kans vergro ten. dat goedkope woningen voor mensen met lage inkomens beschik baar komen. Brokx daarover: „de gedachte appel leert aan ons gevoel voor rechtvaar digheid". Hij wees er echter op dat het idee ai eerder was geopperd en nogal gereserveerd was ontvangen door de sociale verhuurders (gemeen ten en woningbouwverenigingen) De behandeling van de begroting Volks huisvesting ging gisteren gepaard met een klein incident. De woord voerders van de Partij van de Arbeid waren het oneens met Kamervoorzit ter Dolman (eveneens PvdA) over de wijze waarop hij het debat leidde. Dolman zou. zo meende met name PvdA-Kamerlid Van Dam. de opposi- Ue te weinig kans te geven om de bewindslieden bij hun beantwoor ding te onderbreken en vragen te stellen. Van Dam: „Voorzitter, ik moet daartegen protesteren. Ik vind dat een belachelijke gang van zaken, dat u iedereen aan het woord laat en mij verhindert om een vraag te stellen". Dolman meende echter dat Van Dam meer aan het woord was dan wie ook. „Dit is het beleid van de voorzitter en hoe u daarover denkt is uw zaak", aldus Dolman. Beelaerts heeft gisteren het citaat van een 19e eeuwse Russische schrij ver. dat Van Dam in eerste termijn gebruikte om het beleid van de be windslieden te typeren, beantwoord met een ander citaat, uit „De Idioot" van de eveneens Russische schrijver Dostojewski: „Ik wist eigenlijk giste ren al. dat u niet van mij houdt". De cynisch bedoelde uitspraak van Van Dam afgelopen dinsdag, dat hij de bewindslieden een goede nachtrust wenste, werd door Brokx afgedaan met de opmerking, dat de problemen in zijn portefeuille hem geen aanlei ding geven om rustig te slapen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het plan om spaargeld tot zevenhonderd gulden per jaar vrij te stellen van inkomstenbelasting, gaat voorlopig niet door. Minister Andriessen (financiën) laat dit weten in een briefje aan de Tweede Kamer. De vrijstelling gaat thans tot tweehonderd gulden. Het CDA zou graag zien dat daar volgend jaar in elk geval al vast vijfhonderd gulden van wordt gemaakt. Het plan van Andriessen maakte on derdeel uit van de maatregelen die de Hofstra-voorstellen voor inflatieneu- trale belastingheffing moeten ver vangen. Het kabinet wil „Hofstra" niet doorvoeren, vooral omdat dan ook hypotheekrente op eigen wonin gen in principe verminderd aftrek baar zou worden voor de belastingen Vooral CDA en D 66 zijn het geens zins eens met het kabinet om „Hof stra" links te laten liggen. Het CDA wil hierover nog een apart Kamerde bat. los van het komende debat ovei ds belastingmaatregelen voor vol gend Jaar. Omdat er nu nog een apart debat komt. heeft het kabinet de al ternatieve maatregelen „in herover weging genomen", schrijft Andries sen. Dit betreft niet alleen een grotere belastingvrijdom voor rente op spaargeld, maar ook een plan om de waardestijging van voorraden die be drijven aanhouden, niet volledig te belasten maar te corrigeren voor in flatie. Er is echter, wat dit laatste betreft, nu al een voorlopige globale winstaf trek voor ondernemingen, die is twee jaar geleden, vooruitlopend op „Hof stra". al ingevoerd Andriessen denkt er nu over deze regeling voor volgend Jaar voort te zetten, wanneer het aparte Kamerdebat over „Hofstra" te laat komt om voor komend Jaar nog andere, definitieve regelingen door te voeren De venruiming van belasting vrijdom voor spaarrente valt dan ech ter tussen wal en schip De VVD wil voorts de accijnsverho ging voor shag en pijptabak beper ken. Ook wil de VVD een andere oplossing voor de verhoging van de bijzondere aankoopbelasting op nieuwe auto's. Het kabinet wil die een stuk verhogen voor auto's boven tien duizend gulden, en nog meer voor auto's boven 22 000. De WD wijst er op dat juist in de prijsklasse rond 22 000 auto's met Injectiemotoren op de markt ziln. Die zijn veel zuiniger in verbruik van benzine. Deze auto'S zouden nu een stuk duurder worden. Daarom wil de WD eenzelfde verho ging van de aankoopbelasting voor alle auto's vanaf tienduizend gulden, dus een grotere verhoging voor de middenklassers en minder verhoging voor de duurste wagens De PvdA daarentegen stelt juist voor de middenklassers tot zestienduizend gulden wat minder extra te belasten en de klasse tussen 16 en 22.000 wat meer. De PvdA wil verder dat alleen giften in geld voortaan nog aftrekbaar zijn. en dat onkosten voor voedsel, dran ken. vermaak, weelde-uitgaven en re presentatie nog slechts in bijzondere gevallen worden toegelaten als af trekpost. Van onze Haagse redactie DEN HAAO De Nederlandse regering is niet bijster tevre den over Nederlandse bedrijven, die vestigingen hebben in Zuid-Afrika. De naleving van een gedragscode, bedoeld om de apartheid terug te dringen, is niet volledig, zo blijkt uit een overzicht van de ministeries van buitenlandse zaken en eco nomische zaken. Draconisch De Kamerfracties hebben gisteren hun schriftelijke opmerkingen over de belastingplannen voor volgend 0V6rl6g Jaar ingeleverd De WD kan „weinig enthousiasme" opbrengen voor de verhogingen, maar zal ze toch „node aanvaarden De WD wil „een alge hele tariefsverlaging" voor de loon- en inkomstenbelasting De belasting tarieven zijn in Nederland „draco nisch hoog stelt de WD De WD lijkt echter geen aanstalten te maken deze wens al voor volgend Jaar inge willigd te krijgen. De regering vindt de rapportage van de bewuste bedrijven over het uitvoe ren van de EG-code „bevredigend". Inhoudelijk zijn die rapporten echter „soms summier", waardoor het niet goed duidelijk is of het beleid van de bedrijven daadwerkelijk is afge stemd op de code. Er ontbreken gege vens. met name over „de houding van de bedrijven tegenover het vak bondswezen". en over de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. WD en D'66 willen de accijnsverho ging op sterke drank laten ingaan op 1 Januari in plaats van 1 februari. De slijters hebben aan december toch al een maand van topdrukte Daar zou anders nog de koopgolf bijkomen die traditioneel voorafgaat aan een forse prijsverhoging BIJ 1 februari als in gangsdatum komt die golf in januari. De indruk bestaat dat de vakbonden, met name waar het zwarte werkne mers betreft, vooralsnog een weinig ontwikkeld middel van overleg vor men. aldus de bevindingen van de twee ministeries. De regering vindt het weer wel ..bemoedigenddat het bedrijfsleven .in mime mate" lonen betaalt, die boven het bestaansmini mum liggen. Lang niet alle bedrijven betalen echter anderhalf maal zoveel (zoals de code beoogt) en het komt zelfs („op beperkte schaal") voor. dat de lonen beneden het minimum liggen. Zowel op het gebied van de lonen als van het overleg met de bonden zal de regering de bedrijven vragen duidelij ker informatie te verschaffen. De re gering zal zich nog speciaal wenden tot een aantal bedrijven, dat gewei gerd heeft rapport uit te brengen, of slechts een vertrouwelijke rapporta ge heeft gemaakt. Ook dit laatste strookt niet met de opzet van de code. die twee Jaar geleden werd aan vaard door de ministers van buiten landse zaken van de negen EG-lac- den. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Twee WD-Kamerle- den hebben minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gevraagd een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop en de mate waarin de Sow jet- Unie zich bemoeit en heeft bemoeid met de actie "stop de neutronenbom'. In schriftelijke vragen verwijzen de Kamerleden Verkerk-Terp s tra en Ploeg naar berichten, waarin de lei ding van de actiegroep zou hebben verklaard financiële steun uit Rus land te krijgen en te hebben gekre gen. ROTTERDAM (ANP) De staking bij Verto NV in Maassluis is gister avond opgeheven, nadat de directie van het bedrijf de garantie heeft ge geven dat vijfenveertig arbeidsplaat sen in twee produktieafdelingen zul len worden gehandhaafd. Verder heeft het bedrijf de industriebonden toegezegd, dat dertig man personeel dat uit Maassluis moet verdwijnen, geplaatst zal worden bij andere vesti gingen van Verto in Nederland. Over de afvloeiingsregeling voor de overige personeelsleden (circa dertig man) zullen de industriebonden de volgen de week gaan onderhandelen. Dinsdagochtend legde het personeel bij Vero het werk neer. nadat de on- derhandeingen tussen de industrie bonden en directie waren afgebroken. Men kon het niet eens worden over de voorwaarden waaronder een deel van het Maassluise bedrijf zou kunnen worden behouden. Verto gaat een ge deelte van het bedrijf overhevelen naar een vestiging in België. De industriebonden hebben gisteren de toezegging gekregen maandelijks op de hoogte gesteld te worden van de gang van zaken bij Verto. Eind volgend jaar zal dan in overleg met de bonden worden bekeken of de pro duktieafdelingen in Maassluis vol doende levensvatbaar zijn om te wor den voortgezet. Vero heeft toegezegd de gestaakte uren door te betalen. Daarna is het personeel aan het werk gegaan. Oppositie in Kamer veroordeelt beleid militair oefenterrein Van onze parlementsredactie DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer is het niet eens met de handelwijze van minister Bee laerts van Blokland inzake de aanwij zing van een militair oefenterrein in het Lauwerszee-gebied Beelaerts heeft een besluit van de provincie Groningen om geen bestemming 'mi litair oefenterrein" op te nemen in het streekplan aanvankelijk geschorst, en vervolgens de provincie verplicht om die bestemming wèl op te nemen. Door de weigering van Groningen zou de aanleg van een militair oefenter rein worden verhinderd. Beelaerts heeft echter van zijn bevoegdheden gebruik gemaakt om de mogelijkheid van aanleg open te houden, omdat, schrijft de bewindsman: „het kabinet nog steeds van mening is. dat er een militair oefenterrein moet komen in het Lauwerszee-gebied" De provincie Groningen beraadt zich nu op stappen die ertoe kunnen lei den. dat zij toch haar zin krijgt. Gro ningen verzet zich tegen het militair oefenterrein, onder meer omdat ge luidsoverlast voor omwonenden en recreanten wordt gevreesd. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 18.00-20 00 uur Lieve opa en oma hartelijk gefeliciteerd met uw 40-jarig huwelijk. Hans, Rob. André, Paula, Wim. Evert-Jan, Matthijs Goedemorgen lieve ouders Wij. Anneke, Ans, Bob, Boog, Gerrit, Gompie. Halfje, Hans. Herman, Hetty, Ina, Joris, Monique, Natasja, Pippie, Plokkie, Pluisje, Regen en Wim feliciteren jullie, Henk Luiten en Jannie de Beus met jullie 40-jarig huwelijk en je 70e verjaardag. Het bestuur van de Vereniging voor Chr. Voortgezet Onderwijs in de IJmond heeft met leedwezen kennis genomen van het onver wachte overlijden van zijn oud-directeur van de Duinwijk-Mavo, de heer B. de Boer Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Wij zijn dankbaar voor wat hij voor onze scholen heeft betekend, alsmede voor zijn vele verdiensten voor het christelijk onderwijs in het algemeen. Het bestuur van de V.C.V.O.Y., Mr. J. Mak, voorzitter Ing. W. in 't Veld, secretaris Beverwijk, 30 oktober 1979. De Here heeft thuis gehaald Tamme Jan Albert Delhaas op 24 oktober 1979 op de leeftijd van 76 jaar. A. E. Delhaas- Kolfhaus Middelburg 4336 AN Schepenenlaan 260. Op 24 oktober is na een leven van strijd en moeite van ons heengegaan, in vol vertrouwen op zijn Heiland, onze broer, zwager en oom Tamme Jan Albert Delhaas op de leeftijd van 76 jaar. J. T. Tjerkstra-Delhaas W. T. Tjerkstra Riet en Bram Ina en Dick Nans en Laurens Tjerk en Wiets Oude Kleefsebaan 281, 6572 AR Berg en Dal. Het bestuur van de Stichting School voor Christelijk Voortgezet Onderwijs te Pernis heeft met deelneming kennis genomen van het overlijden van de heer P. Yntema Met dankbaarheid denken wij terug aan de jaren waarin hij als hoofd van de school voor V.G.L.O. te Pernis. met grote toewijding en inzet het Christelijk Voortgezet Onderwijs ge diend heeft. Pernis 28 oktober 1979 Namens het bestuur: J. T. Stam. voorz. F. J. v.d. Kamp. sekr. Gelijk het gras is ons kortstondig leven. Psalm 103 Heden nam de Here, geheel onverwacht uit ons midden weg. onze lieve schoonzuster, tante en oud-tante Cornelia Jacoba Schakel in de gezegende ouderdom van 80 jaar 's Gravenhage: E. Schakel-Meijer Middelburg: P N. G. C Schakel H. Schakel-Vlieland Liesbeth Schoonhoven, 30 oktober 1979 Jan Kortlandstraat 11 Correspondentie-adres: Walraven van Hallstraat 8, Middelburg. De overledene ligt opgebaard in het Hervormd Rouwcentrum. Korte Dijk 12 b te Schoon hoven. De teraardebestelling zal plaatsvinden op D.V 2 november a.s. om 14.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Schoonhoven. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in het Hervormd Rouwcentrum. welke aanvangt om 13.15 uur en waarin voorgaat de weleerwaarde heer ds. H C. Bultman. Gelegenheid tot condoleren in het Hervormd Rouwcentrum na afloop van de begrafenis. Geen bloemen - Geen bezoek aan huis „In het huis mijns Vaders zijn vele wo ningen." Joh. 14:2 Heden heeft de Here tot Zich genomen onze innig geliefde zuster, schoonzuster, tante, oud tante en vriendin Josina Adriana Nagtegaal op de leeftijd van 73 jaar. Zeist: H. M. Nagtegaal Rotterdam: B. J. C. Nagtegaal-Spee Alphen a d. Rijn: J. A. Mengers-Nagtegaal W. Mengers Fred, Christa Ede: P. Nagtegaal A. Nagtegaal-Rutgers Arjan, Rianne Zeist, 30 oktober 1979 „De Looborch", Woudenbergseweg 42 Correspondentieadres: Schaerweijdelaan 261, Zeist. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van „De Looborch De rouwdienst zal gehouden worden in „De Looborch" op zaterdag 3 november a.s. om 11.00 uur. De begrafenis zal daarna om 12.00 uur plaats hebben op de Algemene Begraafplaats te Zeist. Gelegenheid tot condoleren in „De Looborch" na de rouwdienst en op de begraafplaats na de plechtigheid. De Here nam tot Zich onze lieve schoonzuster en tante Cornelia Bakker-Houtman Weduwe van Stephanus Johannes Bakker. Soest: N. Bakker-Bakker Leeuwarden: L. W. Bakker-van der Kluft 't Harde: H. E. Bakker-Dik Neven en nichten. In Jezus ontslapen onze lieve vader en opa Jan Smit weduwnaar van Ebelina Kremer op de leeftijd van 80 jaar. Gij zult mij leiden door Uw raad en daarna mij in heerlijkheid opnemen Psalm 73 24 Aalten: I. F. C. Brethouwer-Smit H. K. Brethouwer Siddeburen: J. Smit H. W. Smit-Meijer en kleinkinderen Aalten, 30 oktober 1979. Bonifaciusstraat 23. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 3 november a.s. op de begraafplaats Berkenho- ve te Aalten. Vooraf wordt om 11.00 uur een rouwdienst gehouden in het uitvaartcentrum Romienendiek 2 A. Zij die de overledene de laatste eer willen bewijzen, worden hierbij uitgenodigd. Gelegenheid tot condoleren van 10.30 tot 10.50 uur. Plotseling is van ons heengegaan onze geliefde broer, zwager en oom Gerardus Johannes van der Meulen Echtgenoot van O.A. van der Tas Kolonel der Infanterie K.N.I.L. b d Officier in de Orde van Oranje-Nassau op de leeftijd van 83 jaar Ik ben de opstanding en het leven; wie in Mij gelooft, zal leven, ook al is hij gestorven Joh. 11 25. Voorthuizen: KI. van der Meulen-Domselaar Middelburg: C. J. van der Meulen Haarlem: Sj. J. Cornet-Meester B. Cornet Papendrecht: A. van der Meulen-Hertel Utrecht: C. G. H. van der Meulen Loosduinen. W. G. F. van Herwijnen Deventer: M. J. van der Meulen Th. van der Meulen-Vorst neven en nichten 29 oktober 1979. In plaats van kaarten Dankbetuiging Voor de ons onvoorstelbare belangstelling van be kenden en onbekenden uit alle windstreken van Nederland en daarbuiten, getoond bij het verlies van ons jochie Michaël Weterings overleden op 14 oktober 1979 te Heerde. kunnen wij geen woorden vinden. Lieve kinderen en mensen hartelijk dank. God. onze schepper wilde hem bij zich hebben zoals hij was: lief. oprecht, grappenmakend, natuurvriend. Namens ons allemaal: Rosemarie en Piet Weterings. Dahliastraat 16, 3434 HB Vreeswijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 16