Blik in wereld waar eeuwen stilstonden EEN EKIEN STIARIUM Wat geschreven staat over gastarbeiders Roman over eenzaamheid Ruimteschepen 'Bestiarium' van Tolkien Oranjekalender 1980 van Pro Juventute DAVID DAY Voorbereiding op wintersport Nieuwe boek van Aart Romijn De krant Brieven van J. C. Bloem Nieuwe boeken (geïllustreerd naslagwerk Allerlei geschiedenis DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 BOEKEN TROUW/KWARTET RH 15 Van de Ierse toneelschrij ver John Synge (1871-1909) is een tachtig jaar oud reis verslag over de Aran-eilan- den opnieuw uitgegeven. De Araneilanden liggen aan de westkust van Ier land, en werden bewoond door een primitieve ge meenschap van vissers. Het boekje is interessant, omdat Synge, die op advies van Yeats de eilanden bezocht, een gemeen schap aantrof die al eeuwenlang zichzelf gelijk was gebleven. In zekere zin was Synge dus peilloos diep het verleden binnengewan deld. Hij trof een soort reservaat aan waar de eeuwen stil hadden gestaan. Synge was op slag gefascineerd door de uiterste soberheid en echt heid, maar ook door de wreedheid, het bijgeloof, de rituele gewoon ten en vooral door de volksverha len die hij daar aantrof. Die volks verhalen bleken motieven te be vatten die ook in midden-Europa werden aangetroffen. De bewoners van de Aran-eilan- den hadden destijds nog een rechtstreekse relatie met de harde en wrede natuur Ziekte en dood waren onverhuld aanwezig, en het spreekt vanzelf dat deze mensen hoe primitief ook pogingen deden om zich „te beschutten voor de gruwelen van de wereld" Bij een sterfgeval deden ze dat in een gezamenlijk rouwbeklag, waarin de hele gemeenschap mee huilde. Dit gezamenlijk beleden verdriet, zo schrijft Synge, „lijkt alle hartgrondige woede te bevat ten die in iedere bewoner van het eiland sluimerend voortbestaat. In deze uitbarsting van smart lijkt het onderbewustzijn van de men sen zich voor een ogenblik bloot te geven en het gevoel te onthullen van wezens die hun eenzaamheid beseffen tegenover het heelal dat hen bestookt met wind en water. Meestal zijn ze zwijgzaam, maar als de dood zich manifesteert, wordt al het uiterlijk vertoon van onverschilligheid en geduld verge ten, en janken ze met deerniswek kende wanhoop om de gruwel van net lot waartoe ze allen zijn ge doemd". Opvallend is ook dat Synge, of schoon hij deze primitieve mensen bewondert, constateert dat ze in zekere zin wreed zijn. Ze zijn wreed jegens hun dieren (pluim vee dat levend geplukt wordt bij voorbeeld) en ook jegens elkaar. Synge ontmoet een moeder, die haar dochter uitlacht, en niets ten bate van het meisje onderneemt, hoewel het kind gilt van de kies pijn. De lezer van Synges verslag krijgt het gevoel dat deze primitie ve mensen voortdurend in aanra king zijn met de vijandigheid van de natuur, en in zekere zin lachen uit zelfverdediging. Hun wreed heid zou dan een soort bezwering zijn van het natuurgeweld, alsof ze de maat van dat geweld meten uit eigen ervaring, maar bij de dood hun woede eruit stampen in geza menlijk rouwbeklag. De gemeenschap die Synge op de Aran-eilanden aantreft, kent nog geen verdeling van arbeid. Dat betekent dat elk individu alles moet leren om in leven te blijven. Dus hij bouwt zijn eigen huis, ver nieuwt (jaarlijks) zijn eigen dak, bakt zijn eigen brood, bouwt zijn eigen boot waarmee hij de woe dende elementen trotseert mei een prachtige behendigheid (kwestie van leren of verzuipen), en hij maakt zijn eigen schoeisel. Handwerkslieden bij uitstek dus. Wat uit hun handen kwam was primitief, maar degelijk, door duur betaalde ervaring beproefd, en mooi. Geen twee voorwerpen waren precies hetzelfde. Boven dien geeft harde arbeid aan hun veel gebruikte gereedschap een meerwaarde, die wij met onze fa- brieksmaterialen en onze weg werpartikelen. nauwelijks meer kennen. Het boekje van Synge geeft stof tot bespiegeling, is aardig voor mensen die nadenken over het overbruggen - van een culturele kloof, en is stellig een origineel geschenk voor iemand die echt van lezen houdt. John Synge: De Araneilan den. Uitg. Meulenhoff. Om vang 184 pag. Prijs 26,50. C. G. v. Zw. De 33ste Oranjekalender van Pro Juventute, waarvan de verschij ning andermaal het karakter van een financiële actie draagt, heeft als motto: Geef de jeugd een kans. Het maandcalendarium voor 1980 bevat verscheidene kleurenfoto's uit het bezit van het koninklijk huis, die voorheen niet zijn gepubliceerd. Voor relaties in het buitenland is er een viertalige aanduiding in Frans, Duits, Engels en Spaans. Het schutblad presenteert een vakan tie-foto van het gezin van het kroonprinselijk paar, genomen op het buitenverblijf aan de zuid-westkust van Ierland. Voorts een keur van foto's van de prinsen en prinsessen met hun gezinsleden, onder meer prins Maurits als „boogschutter" en prins Willem-Alexander als „rui ter". De kalender, die met een wintersportbeeld besluit, is verkrijg baar bij alle Verenigingen Pro Juventute, Stichtingen voor Jeugd en Gezin en het landelijk besteladres Pro Juventute, postbus 7101 1007 JC Amsterdam. Bij bestelling via Giro 51 74 00, kost de kalender 6,75, plus 2,25 extra aan verzendkosten. Voor nadere inlichtingen Pro Juventute Amster dam telefoon 020 - 79 09 49. De opbrengst van deze wandkalendcr komt ten bate van het werk voor Jeugd en Gezin, die in moeilijkheden verkeren. De loodzware last die een mensenleven wordt meege geven wanneer ouders hun enig kind in zijn jeugd on natuurlijk sterk aan zich binden, is het centrale the ma in de nieuwe roman van Aart Romijn: Ik ben die ik ben. De levenslange gefrustreerde mens is de hoogst intelligente zoon van een welvarende dorps- kruidenier. die van zijn geboorte af gedoemd is zijn levensfasen in grote eenzaamheid te beleven. Die vereenzaming tekent zijn onvolle dige. kwetsbare vriendschappen, zijn contactuele onvermogen, zijn carrière als huisarts en zeker ook zijn gedrag gedurende de bezet tingsjaren. wanneer hij in zijn dorp is teruggekeerd. Zijn maatschappelijke succes staat diametraal op de worsteling, die dr. Dik van Geesteren als vol slagen eenling leidt. Zijn meer dan beschermde, beknotte opvoeding, maakt van hem een zoekende die steeds bijna vindt. Voor hem bete kent de klassieke muziek een be trekkelijk soulaas. Romijn lang in het vak van de christelijke romanciers geplaatst De vierde druk van De Neder landse krant is onmisbaar voor iedereen die zich met pers, voorlichting of media be zighoudt. Er is de laatste jaren zoveel veranderd in de krante wereld dat deze herdruk me$r dan welkom is. Het boek is bijgewerkt tot 1978, zodat heel de overgang van ambachtelijk tot industrieel produkt kon worden meegenomen. Als straks de automatisering zal zijn doorgedrongen tot de re dacties. zal er ongetwijfeld een vijfde druk moeten komen. Door deze voortdurende actua lisering blijft dit hét boek over de krant. Dr. Schneider heeft inmiddels geprofiteerd van de samenwerking riet dr. Hemels, die speciaal de pers in de 19e en 20e eeuw heeft onderzocht. De Nederlandse krant 1618-1978. door dr. Maarten Schneider en dr. Joan Hemels, uitgave Het Wereldvenster, 583 blz., 44,50 heeft geen christelijke roman geschreven Hij heeft wel, bezon ken en realistisch, gepoogd als christen de gevolgen van een on barmhartig geggroeide eenzaam heid te verwoorden. Een levenspa troon, dat ingrijpende conflicten veroorzaakt onder wisselende in vloeden van de samenleving, in de stad en in het dorp. Een joodse voormalige school vriendin, duikt onder in het dok tershuis. een jaloerse minnares van dr. Dik van Geesteren treedt op als verraadster. In dit deel van de boeiende, psychologisch meer malen sterke roman, heeft de au teur het Anne Frank-effect na gelaten brieven van de onderduik ster een hem passende concep tie geacht. Men kan zich afvragen waarom deze greep voor hem onontbeer lijk moest zijn. Het verhaal heeft een sterke sociale inslag en bezit meermalen een indirecte religieu- se diepgang. Romijn confronteert hij roept bij de lezer gedachten op. zeker naar aanleiding van de gesprekken met de oude joodse kantonrechter, de vader van de onderduikster, Romijn heeft dui delijk op medisch- en muzikaal terrrein veel „research" verricht, het schoolleven had voor hem, als oud-leraar, geen geheimen. De eenzame, ongehuwde dokter blijft tot op zijn levensavond ach ter met de vraag of hij de verraad ster op haar ernstige ziekbed de injectie had mogen geven, die haar snelle dood veroorzaakte, een bewuste ingreep die overigens de warme instemming verkreeg van de plaatselijke illegaliteit. Ik ben die ik ben is een boek geworden van een gerijpt auteur. J. R. J. C. Bloem is een groot dichter, daar kan geen twijfel over be staan. Of die grootheid genoeg rechtvaardiging is voor de uitgave van zijn brieven aan Aart van der Leeuw mag aan twijfel onderhevig zijn. In de serie „Achter het boek" van het Letterkundig Museum is zijn eenzijdig bewaard geble ven correspondentie met de oude re en vaderlijke Van der Leeuw, zonder veel problemen over de noodzaak ervan, uitgegeven, schools geannoteerd door A. Kets- Vree. In haar inleiding schrijft zij dat de correspondentie „voorna melijk van belang (is) door het licht dat deze werpt op de per soonlijkheid en de persoonlijke omstandigheden van Bloem gedu rende de jaren 1910-1930." Dat gaat natuurlijk altijd wel op. Maar deze Bloem kennen wij reeds: een man die zichzelf een „ellendig in dolent iemand" vindt, van jonge meisjes houdt en meer van de Franse nationalisten dan van het „Moffendom", een man die exa mens uitstelt, om geld verlegen zit, baantjes zoekt en ze snel weer opgeeft. De heldere inleiding van Kets-Vree, waarin dit alles met passende citaten uit de brieven wordt samengevat zou voldoende zijn geweest (met de correspon dentie als „bewijs" in het Mu seum). Literair historisch be schouw is dit deel van Achter het boek" van miniem belang. Het is te hopen, en te verwachten, dat de aangekondigde, min of meer pa- rellele correspondentie van Bloem met Van Eyck crucialer is. T.v.D. J. C. Bloem. De brieven van J. C. Bloem aan Aart van der Leeuw. Uitgeg. ingel. en van aant. voorz. door A. Kets-Vree. 's-Gravenha- ge. 1979. 184 blz. afb. (Achter het boek XIV 1-3) geb. 42.- Bij de Staatsuitgeverij in Den Haag verscheen van de hand van drs. J. Renkema het boek „Schrijfwijzer", een handleiding voor duidelijk taalgebruik. Het boek, waaraan wij later meer aandacht hopen te besteden, be vat praktische adviezen voor de opbouw van een stuk tekst, voor zinsbouw en woordgebruik. Ook spellingskwesties komen daarbij ter sprake. Een register biedt de mogelijkheid snel iets op te zoe ken. Het boek, dat ook bedoeld is voor gebruik op cursussen, telt ruim tweehonderd pagina's en kost twintig gulden. Investeringen in onroerend goed in de Verenigde Staten door mr. M. L. B. van der Lande en L. S. Ullman (Uitgeverij Kluwer) wil de belegger, zowel particulier als pro fessioneel, behulpzaam zijn bij het zoeken naar een optimale beleg ging in onroerend goed in de VS. Het boek (prijs 34,50), dat is ver schenen als deel zes in de Kluwer/ Fenedex-serie: „Fiscale en juridi sche documentatie voor interna tionaal zakendoen", behandelt de belangrijkste fiscale gevolgen van investeringen op dit terrein. Bij de uitgever Septuaginta te Alphen aan den Rijn is een internationa le uitgave van The Hamlyn Publishing Group Ltd uitgebracht onder de Nederlandse titel Ruimteschepen van 2000 tot 2100. Dit kleurig geïllu streerde platenboek bevat afbeeldingen van de ruimteschepen die verondersteld worden in de 21ste eeuw dienst te hebben gedaan, ook in de interstellaire ruimte. Voor liefhebbers van science fiction. Wat opvalt is dat de toekomstige ontwikkeling van de ruimtevaart geheel wordt gezien als een nadere ontwikkeling van de geschiedenis van de mens heid. in die zin althans dat oorlog en vrede elkaar afwisselen, ook in de ruimte, ook in het „contact met andere beschavingen". Vandaar dat men hier en daar uit elkaar spattende reuzenschepen kan zien. Ruimteschepen van 2000 tot 2100 Uitg. Septuaginta, Alphen aan den Rijn. Omvang 95 pag. Prijs 14,90 Rostrum bv in Haarlem, heeft in samenwerking met de Britse uitgever Mitchell Beazley en de Amerikaanse Ballantine Books een „Tolkien Bestiarium" uitgegeven, dat werd samengesteld door de in 1947 geboren Canadese dichter David Day. Het forse boekwerk is mooi geïllustreerd, door elf tekenaars van naam. David Day doet een poging om de hele ingewikkelde mythologie van Tolkien toegankelijk te maken. Men kan in dit forse boekwerk alles opzoeken: Landschappen van de midden-aarde, de hele verbeeldingswe reld van Tolkien, met zijn draken en elfen, kobolden, spinnen, dwergen en de kleurrijke fauna en flora van die wereld. Alles accuraat beschreven, en soms erg fraai in beeld gebracht. De gebruiker van dit boek heeft ook de beschikking over bronverwijzingen, chronoligische tabellen, stambomen en een omvangrijke index. Dat is ook wel nodig, want de wereld van Tolkien is gecompliceerd als de werkelijkheid. David Day betrok bij zijn werk „De Hobbit", „In de ban van de ring', „Silmarillion" en „De avonturen van Tom Bobadil". De elf illustratoren hebben veel van de door Tolkien geschapen monsters schitterend in beeld gebracht. David Day: „Een Tolkien Bestuarium" (Geïllustreerd naslagwerk). Uitg. Rostrum bv Haarlem. Omvang 288 pag. Prijs 59,50. door dr K.A.D. Smelik Door de geschiedenis heen zijn er mensen geweest, die hun geboorteland verlieten om zich elders te vestigen. Zij deden en doen dit om velerlei redenen; een bij zondere groep zijn zij die in het buitenland betere mo gelijkheden vermoeden om in hun levensonderhoud te voorzien. Zij verlaten hun land soms alleen, soms met hun gezin, soms om terug te keren, soms voorgoed. Waren het vroeger vaak Nederlan ders, die overzee hun geluk be proefden, sinds de jaren zestig is er een stroom van Turken. Marok kanen, Spanjaarden en Italianen (om de belangrijkste groepen te noemen) naar ons land gekomen. Deze ontwikkeling wordt om ver schillende redenen niet door iede reen positief ervaren. Een aantal Nederlanders heeft zich echter ac tief voor de verbetering van hun levensomstandigheden ingezet. Anderen zouden zich wel voor de bijzondere vraagstukken waar mee ,,gast"-arbeiders geconfron teerd worden, willen interesseren, maar hebben nog niet de weg ge vonden om zich in dit geheel van problemen te oriënteren en mis schien zo de stap naar actieve betrokkenheid te zetten. Het is ook niet makkelijk om ge schikte literatuur over dit onder werp te vinden. De erkende uitge verijen hebben zich niet bepaald beijverd om de lezers met publika- ties hierover te overstelpen. De lezer zal het moeten hebben van' brochure-materiaal en tijdschrift artikelen vaak van niet-com- merciële uitgevers. Om hier te hel pen heeft de Dienst Lektuurvoor- lichting Volwassenen van het Ne derlands Bibliotheek en Lektuur Centrum in Den Haag een Biblio grafische Verkenning Buitenland se Werknemers uitgebracht. Het was geen eenvoudige zaak de literatuur op te sporen: de samen steller F. L. Meyer, die advies kreeg van verschillende zijden (met name van het Nederlands Centrum Buitenlanders te Utrecht), is er een jaar mee bezig geweest. Maar nu vindt men in deze uitgave een vrij volledig over zicht van de Nederlandstalige lite ratuur over de Marokkaanse en Turkse gastarbeiders, die versche nen is in de periode 1973 tot en met eind december 1978 (er staan ook een paar belangrijke.titels uit de periode daarvoor in). Er worden niet alleen publikaties over hun problemen in Nederland (werkgelegenheid, sociale positie, huisvesting, gezin, onderwijs, taal moeilijkheden, overheidsbeleid e.d.) gesignaleerd en kort bespro ken, maar ook over de culturele en politieke situatie in hun land van herkomst. Meyer heeft zich moe ten beperken: er zijn immers in Nederland ook buitenlandse werk nemers uit andere staten dan Tur kije en Marokko, maar in vergelij king tot de ongeveer 83.000 Tur ken en 47.000 Marokkanen, die hier per 1-1-1977 waren (gegevens te vinden op pag. 25 van deze Bibliografische Verkenning) vor men zij duidelijk minder grote groepen. Deze Verkenning is zeker geen dorre opsomming geworden, al leen geschikt om iets in op te zoeken. Het loont de moeite om van het geheel kennis te nemen. Lay-out en illustraties veraange namen het lezen. Veel lof dus voor deze publikatie, al lijkt mij de annotatie bij de Nederlandse ver taling van De Koran (pag. 21) wat misplaatst. Bibliografische Ver kenningen 1: Buitenlandse Werk nemers (94 pag.) is te bestellen bij NBLC, Postbus 93054, Den Haag. Bestelnummer: 10893. Prijs: veer tien gulden. Dr K. A. D. Smelik is ver bonden aan het NBLC te Den Haag. Door W. F. Stafleu Zo veelzijdig het onder werp geschiedenis is, zo bont is ook het aanbod van boeken en boekjes over al lerlei historie. Vandaar deze beknopte bloemle zing. Franken. Bloks belangrijke boek over de Franken in Neder land is in de derde druk opnieuw drastisch aangepast aan nieuwere inzichten; de aüteur neemt nu af stand van het eerder door hem gebruikte begrip „Noordzeecul- tuur". Een helder betoog over een periode waarover schriftelijke bronnen schaars zijn. (De Franken in Nederland, 3e dr. door dr. D. P. Blok, 154 blz. uitgave Fibula-van Dishoeck). Horigheid. In zijn dissertatie beschrijft mr. P. G. Aalbers de horigheid, zoals die in Twente en Oost-Gelderland nog tot het mid den van de vorige eeuw heeft be staan. Elders was zij met de mid deleeuwen verdwenen. Aalbers be schrijft de horige boeren niet als een soort slaven: zij onderscheid den zich in feite weinig van de overige plattelandsbewoners, vormden zelfs een groep die wel varender was dan menige keuter boer. De horige erven waren vaak de grootste in de omgeving. De juridische en maatschappelijke gevolgen van de afschaffing van de horigheid worden in deze zeer leesbare studie belicht. (Het einde van de horigheid in Twente en Oost-Gelderland 1795-1850, door mr. P. G. Aalbers. 280 blz., 36. uitgave De Walburg Pers). Soldaten. Aan de hand van tal rijke illustraties vertellen Geof frey en Angela Parker voor met name de schooljeugd over solda ten in de 16e en 17e eeuw, hun wapens, onderkomen, exercities, dienst aan het front, desertie, ziek te enz. Gezien zijn studies over het Spaanse leger is Geoffrey Parker op dit gebied wel een deskundige. (Europese soldaten 1550-1650, door Geoffrey en Angela Parker, 64 blz., 13.50, uitgave Fibula-van Dishoeck). Stad in beeld. Bij het 125-jarig jubileum van de 's-Gravenhaag- sche Boekhandelaarsvereeniging stelde Meindert Marijs een kijk boek samen uit 's-Gravenhage in beeld, een bijlage van Groot Rot terdam en later van Panorama. Talloze stadsbeelden en impres sies (vooral van D. Hans) leveren een fraai nostalgisch beeld van de jaren twintig en dertig, voor Hage naars in alle windstreken om lang in te bladeren. ('s-Gravenhage in beeld. 192 blz., tot 1 Januari a.s. ƒ19.50, daama ƒ24.50. Uitgave Omnieboek-Voorhoeve). Unie van Utrecht. In dit jaar van de herdenking van de Unie- stichting schreef het oud-Kamer lid P. Jongeling een boekje waarin hij met name de strijd voor gods dienst- en gewetensvrijheid be schrijft als de kern van een breed nationaal kader. Oeen revolutie dus, maar reformatie. Een plei dooi voor de nationaal-gerefor- meerde „grondtoon van ons volks karakter". (Een vast verbond, door P. Jongeling. Uitgave Groen van Prinsterer Stichting, De Vuur baak. 68 blz., 10.75). Reconstructie. Iramanuel Ve- likovsky doet in een nieuw deel van zijn serie „Eeuwen in chaos" een wat mij betreft nogal vermoei ende poging de oude geschiedenis te reconstrueren. Farao Ramses m verhuist daardoor niet minder dan achthonderd jaar verderop. De invasie van de „zeevolken" die de beschaving rondom de Middel landse Zee bedreigden, had vol gens Velikovsky dan ook plaats in' de 4e eeuw voor Chr. en het waren Griekse huurlingen. Hij brengt Mykeense, Egyptische en bijbelse gebeurtenissen met elkaar in ver band. Maar ik zie door dit boek de Egyptologie nog niet wankelen. (De zeevolken, door Immanuel Ve likovsky. Uitgave Ankh-Hermes, 312 blz., 35). Zo tegen de tijd, dat de winter sportvakanties naderen over het algemeen breekt die periode met de kerstvakantie aan wordt er op de Nederlandse boeken markt een aantal nieuwe uitgaven losgelaten. Nieuw dan waar het de Nederlandstalige uitgave ervan betreft, want een heel enkele uit zondering daargelaten gaat het om vertalingen. *Het grote skihandboek is van ori gine een Duitse uitgave, tot stand gekomen in samenwerking met de Deutscher Skiverband (DSV) en in Nederland onder auspiciën van de Nederlandse Ski Vereniging (NSV) uitgebracht. Het boek doet zijn naam eer aan. Het is een vrijwel compleet handboek, waarin soms uitputtend op de materie wordt Ingegaan. Een veelvoud aan on derwerpen komt aan de orde. Van materiaal (ski's, bindingen, schoen) tot terrein- en weersge steldheid met alle denkbare zaken er tussenin. Alpine-skiën en lang laufen, toerskiën, kinderen op de ski's, veiligheid op de ski's en zelfs mentale voorbereiding. Kortom, uiterst gevarieerd waarin zowel voor beginner als gevorderde zin nige zaken zijn te vinden. Skigymnastiek en conditie-op bouw, onderwerpen die ook in het Grote Skihandboek zijn terug te vinden, worden afzonderlijk be handeld in opnieuw een uit het Duits vertaald werkje dat simpel weg Skigymnastiek is genaamd. Ervan uitgaande dat het enkele jaren geleden door de universiteit van Zürich uitgevoerde onderzoek naar het nut van skigymnastiek nog altijd opgeld doet (de kans op ongevallen wordt verkleind door opvoering van o.m. kracht, uit houdingsvermogen en reactiesnel heid. kortom „conditie") is eniger lei vorm van voorbereiding op de actieve wintersportvakantie nooit weg. En ook al valt er over de uiteindelijke vorm van de skigym nastiek te twisten, waarbij de groepsgewijze aanpak in ieder ge val het voordeel van de sociale contacten heeft, een boekwerkje met goed geïllustreerde voorbeel den kan daarbij van nut zijn. Minder gericht op het skiën, maar wel alles te maken hebbend met het opvoeren van de conditie is het ook alweer uit het Duits ver taalde standaardwerkje over de zogenaamde conditiegymnastiek. Nadruk wordt hierin gelegd op de bevordering van de lichaamscon ditie op basis van een programma tisch opgezet pakket van oefenin gen. Volgens de schrijvers ge schikt voor een breed samenge steld publiek, zowel individueel als in groepsverband, maar de na druk dient toch wel op de tweede categorie te worden gelegd, aange zien duur en intensiviteit van de voorgestelde programma's Juist daarin het best realiseerbaar zijn. Het Grote Skihandboek, door Jürgen Kemmler en Manfred Vorderwiilbecke, vertaling ir. W. A. J. de Weerd. 228 pag. geïllu streerd. Uitgafe Luitingh, Laren. Prijs 49,50. Skigymnastiek, door M. Vorder wiilbecke en J. Kemmler, verta ling B. Velds. 72 pag. geïllu streerd. Uitgave Elsevier Focus, Amsterdam. Prijs 19,50. Conditiegymnastiek, door Man fred Grosser en Fritx Herbert, vertaling L. C. M. Audenaerde en V. F. P. Holten. 119 pag. geïllu streerd. Uitgave De Vrieseborch, Haarlem. Prijs 27,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15