D© droom van Martin Luther King komt uit 'Westerschelde is niet zo gevaarlijk' Gelderland denkt aan dure sprong over Rijn Naam Algerije vijfentwintig jaar geleden gevestigd Kwart eeuw na ingebruikneming provinciehuis: DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET RH 13 Tot ver in de jaren zestig gold het zuiden van de Verenigde Staten als het bolwerk van blank racisme. Hoewel er enkele mil joenen woonden was het Diepe Zuiden een onheilspellend oord voor zwarte Amerika nen. Sinds het eind van de jaren zestig is er nogal wat veranderd: Blank en zwart kun nen als gewone burgers met elkaar om gaan. De auteur van dit artikel heeft die verandering persoonlijk ervaren. Hij werd geboren in Mississippi en werkte in ver scheidene andere zuidelijke staten als journalist. Later werkte hij bij de Ameri kaanse diplomatieke dienst, het laatst als cultureel attaché bij de ambassade van de VS in Den Haag. Hij is inmiddels gepensio neerd maar woont nog in Nederland. In dit artikel doet hij verslag van zijn ervaringen tijdens een recente rondreis door, wat nu heet, „Het Nieuwe Zuiden". door William Gordon Nog helder herinner ik mij de dagen van geweld en spanning in het zuiden van de Verenigde Staten. Ik herinner me de dag eind jaren vijftig, waarop ik Martin Luther King bezocht in Montgomery in de staat Alabama. Dr. King kende ik al jaren en ik was in Montgomery om voor mijn krant, The Atlanta Daily World, een artikel te schrijven over de bus-boycot, één van de langste en heftigste acties die tegen de rassenscheiding in het zuiden zijn gevoerd. Terwijl ik met dr. King zat te praten had ik vrij uitzicht op de straten van Montgomery door gebroken ruiten en uit de sponningen geslagen deuren. Twee dagen eerder was de hele voor gevel van het huis, waarin de familie (King sliep, door een bom vernield. Wonder boven wonder was de hele lamilie, die in de achterkamer rustte, ongedeerd gebleven. Ondanks deze aanslag en de vele bedreigingen wei gerde dr. King zijn huis te verlaten. Hij bleef waar hij was met zijn gezin. Tijdens het gesprek leek hij niet aan gedaan door het geweld dat tegen hem was ontketend. Hij sprak over de blanken zonder bitterheid. „Rassen scheiding heeft afgedaan," zei hij te gen mij. „Zij is tot mislukken ge doemd en zal verdwijnen, hier uit het widen en uit het hele land. Dan zul len zowel blanken als zwarten zijn bevrijd van de vloek van racisme." ,Ik heb een droom," zei hij, „een droom dat eens zwarten en blanken in heel Amerika de handen broeder lijk inéén zullen slaan. De tijd zal komen, dat mensen overal, ongeacht ras of huidskleur, niet zullen worden beoordeeld op grond van hun her komst, maar op grond van hun ka rakter." Telkens als ik 'het zuiden bezoek en in de rassenverhoudingen ver diep, moet ik weer denken aan wat dr. King tegen me zei in Montgomery. Op het stuk van de rassenverhoudin gen durf ik wel een mening te hebben. Ik ben geboren in het zuiden en heb het hele land intensief door gereisd. Ik heb niet alleen de knoet van het racisme gevoeld, ik heb ook iets van het fanatisme gezien in het verzet tegen veranderingen. Maar net als dr. King heb ik altijd de hoop gehouden, dat sommige uitwassen van het sys teem toch eens zouden veranderen, tot heil van de hele mensheid. Geen negers Vlak voor dat ik naar Nederland kwam mocht ik als officiële begelei der optreden van een groep buiten landse journalisten die het zuiden van Amerika bezochten. Zij wilden met eigen ogen zien wat er daar gaan de was. De groep bestond uit 28 man, die gezamenlijk zestien landen verte genwoordigden. Terwijl we met z'n allen in een Grey- hound-bus door het zuiden reisden, moest ik wel terug denken aan de tijd dat het voor mij uitgesloten was met deze journalisten in dezelfde stoelen te zitten, om de eenvoudige reden dat- ik zwart was en zij blank. Maar ik realiseerde me ook dat ik deel had aan de verwerkelijking van de dróóm, waarover dr. King me in Montgomery had verteld. Ik dacht aan die keer dat ik als soldaat van het Amerikaanse leger met een paar dienstmaten een restaurant binnen ging, vlakbij Tam pa in Florida. We droegen allemaal hetzelfde uniform, maar ik was de enige zwarte in de groep. De blanke soldaten werden onmiddellijk be diend, maar ik kreeg het „verzoek" de zaak te verlaten. „Wij bedienen hier geen negers". Ik ging af door de deur, terwijl mijn maten bleven zitten. Het was een kritiek moment voor mij. Woorden schieten me tekort om de pijn en ellende te beschrijven die ik die korte momenten doormaakte. Als zwarte Amerikaan was ik goed genoeg voor mijn land te sterven (het was in de Tweede Wereldoorlog en we stonden vlak voor onze uitzending naar Euro pa), maar niet goed genoeg om met een paar andere soldaten die blank waren, in hetzelfde restaurant te eten. Op het reisschema van de buiten landse journalisten stond ook een be zoek aan Little Rock. Bijna overal waar ik in de wereld ben geweest, kenden ze de naam van deze stad. Die vermaardheid kreeg Little Rock in het eind van de jaren vijftig. Weken lang was de stad in het nieuws door sor Barend Mensen KUININGEN De laatste tijd is er nogal wat kritiek Ingeoefend op de gang van zaken op de Westerschelde. Zo pernde de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, pndschaps- en milieubescherming de veiligheid op dit druk sevaren water hoogst onvoldoende. Het Nederlands maritiem pstituut vond de Westerschelde „een aanzienlijk gevaarlijker laarweg dan andere Nederlandse vaarroutes". Het coördinatieorgaan gaf zijn oor- Botlek, 20 kilometer lang en hoog- ieel in een brief aan het parlement. stens 450 tot 500 meter breed. De Het constateerde daarin dat het Bel- Westerschelde daarentegen is, gere- wel negentig miljoen gulden kend van de rede van Vlissingen af laard is om voor de scheepvaart naar tot aan de Nederlands-Belgische iatwerpen een walradarketen te krij- grens. 55 kilometer lang en op een maar aan de andere kant weinig aantal plaatsen vijf tot zeven kilome- lereid lijkt mee te werken aan maat- egelen en afspraken die evenzeer bij lagen tot de veiligheid en bovendien ter breed. Het verval (het verschil tussen hoog en laag water) is op de Waterweg gemiddeld 2.70 meter, op verwijderd opgesteld. Bij een aanva ring is het openscheuren van zo'n pantserke tank dan ook minder waar schijnlijk dan men denkt. De lading van een gewone tanker, althans van binnenschepen, zit in cje meeste ge vallen direct tegen de scheepshuid en bij het minste of geringste is zo'n schip lek. De voor een explosie nood zakelijke zuurstof is in schepen voor het vervoer van vloeibaar gas niet aanwezig, bij benzinetankers e.d. is het gevaar, vooral als ze leeg zijn maar niet ontgast, juist zeer groot. Van der Meer: „De meeste paniekbe richten komen ook in dit geval van nietweters op dit gbied. Natuurlijk moet ook bij het vervoer van vloei baar gas constant de vinger de pols worden gehouden, maar het is toch el zo dat zich naar mijn beste weten nog nooit een ontploffing heeft voorge daan als gevolg van een aanvaring." de gewelddadige rassenrellen, die uit braken nadat een ambitieuze gouver neur een heel detachement van de Nationale Garde had ingezet om ne gen zwarte kinderen de toegang tot Central High School te beletten. Little Rock is de hoofdstad van de staat Arkansas. Arkansas is nog steeds een ietwat conservatieve staat. Little RoCk heeft echter na de jaren vijftig gewerkt aan een heel ander beeld van zichzelf. Nadat de journalisten hier een paar dagen had den doorgebracht en hadden gepraat met bestuurders, studenten, docen ten en tal van andere burgers, konden ze maar één conclusie trékken: dit is niet het Little Rock, waar wij over hebben gehoord. Dit is, wat de ver houding tussen blank en zwart be treft, een totaal andere stad. Gescheiden bussen Een ander patroon van geweld ont wikkelde zich in de jaren vijftig in Montgomery, Alabama. Hier leidde dr King zijn befaamde boycot-actie tegen de stadsbussen, een van de bekendste episodes uit de strijd voor gelijkberechtiging. In Montgomery ontmoetten de journalisten gouver neur George Wallace, die ooit naam maakte door hoogst persoonlijk in de deur van een universiteits-gebouw te gaan staan om twee zwarte studenten te keren. Terwijl de journalisten met gouverneur Wallace praatten, dacht ik terug aan die keren dat ik voor mijn krant naar Montgomery ging om de bus-boycot te verslaan. In de tijd van strikte rassenscheidin gen waren er verscheidene plaatsen waar je als zwarte moest wachten tot de blanken de bus binnen waren. Ver volgens mocht je als zwarte passagier tussen de blanken door schuifelen naar de plaatsen achterin, die voor zwarten waren bestemd. Nooit ver geet ik de vele keren dat ik, als jon gen in Memphis Tennessee, zo stapje voor stapje mijn weg moest vinden door een volle bus of tram. Vaak was het „zwarte deel" al vol als je er kwam en dan moest je maar proberen waar je kon staan zonder een blanke te beledigen. Ik ben geboren in Mississippi en ik herinner me nog goed hoe mijn ou- ders spraken over het geweld dat de politie en particuliere blanken tegen zwarten gebruikten. Als kleine jon gen nog verhuisde ik met mijn ouders naar Arkansas, waar het in sommige streken nauwelijks beter was dan in Mississippi. Wat later kregen we de gelegenheid in Memphis te gaan wo nen. Het was in die tijd ook een „apartheidsstad". Het leven was er niet gemakkelijk voor zwarten en an dere minderheden. Maar ik kon er in elk geval een behoorlijke schooloplei ding krijgen, iets wat in Mississippi en Arkansas onmogelijk was. De sfeer van de jaren zestig, een beeld uit Prichard in de zuidelijke staat Alabama. Vandaag de dag hebben de zwarten in Mississippi in sommige delen het politieke machtsevenwicht in han den. Zij worden niet meer behandeld als de bron van goedkope arbeid voor de boerderijen in dit deltaland. Door de komst van veel industrie uit het noorden en oosten van Amerika naar het zuiden is de zwarte bevolking bevrijd van veel van het zeer zware werk, dat eens zo typerend was voor het leven op de zuidelijke plantages. Zij trekken nu naar de grotere plaat sen waar scholen voor hun kinderen zijn. Vijftien jaar geleden nog maar was het verzet van de blanke extremisten zo groot dat de zwarten zich nauwe lijks konden inschrijven voor verkie zingen. Nu staan er meer dan 400.000 in Mississippi ingeschreven als kies gerechtigd en hun aantal groeit elk jaar. Al meer dan tweehonderd zwar ten zijn in deze staat in belangrijke politieke ambten gekozen. In tegen stelling tot tien jaar geleden kunnen ze nu tenminste deelnemen aan het bestuur van hun eigen gemeenschap. Carter Meer bewijs dat er in het zuiden van de Verenigde Staten iets is veranderd vindt men in het Witte Huis. In 1972 had ik een inverview met James Car ter, de gouverneur van Georgia. Na president Johnson was Carter de eer ste zuiderling die zich onomwonden uitsprak tegen de rassenscheiding in het zuiden. „Ik zeg u duidelijk," sprak hij bij zijn beëdiging als gouverneur, „racisme moet in Georgia en het zui den tot het verleden behoren. De be volking van Georgia heeft besloten de wet te gehoorzamen Er is een eerlijke en ernstige poging onderno men om vele, lang bestaande proble men tussen blank en zwart op te lossen. Ik denk niet dat er op dit moment ergens in de wereld nog misverstand kan zijn over Carters opvattingen over mensenrechten. Zijn beleid is duidelijk geweest. De rol die de zwarten nu spelen in de politiek en het bestuur van Georgia is indrukwekkend. Atlanta, de hoofd stad en de poort naar het zuidoosten van Amerika, wordt geleid door een zwarte: burgemeester Maynard Jack son. Hij werd gekozen door zwarte èn blanke inwoners en is nu bezig aan zijn tweede ambtstermijn. Atlanta is een goed voorbeeld voor de verbeterde rassenverhoudingen in de Verenigde Staten. Met zijn vele hoge re scholen, universiteiten en andere onderwijsinstellingen heeft Atlanta het zuiden een arsenaal van goed gekwalificeerd leiderschap geleverd. De integratie tussen blank en zwart is hier beter geslaagd dan in de meeste steden die ik in andere delen van de VS heb gezien. Niet minder goed dan in Georgia gaat het in Zuid-Carolina. Zuid-Carolina was de eerste zuidelijke staat die re belleerde tegen de „Unie" voor het uitbreken van de burgeroorlog. Het was in 1954 ook de eerste zuidelijke staat die zich openlijk uitsprak tegen gescheiden onderwijs na de uitspraak van het Hoog Gerechtshof daarover. Reizend door deze staat kreeg ik de vaste overtuiging dat de bestuurders en functionarissen het menen als ze zeggen een regering te willen die „kleurenblind" is. dus blank en zwart gelijk behandelt. Ik kwam vooral on der de indruk van de opvattingen onder de jongeren, die totaal anders over het rassenvraagstuk denken dan hun ouders. Nieuwe leiders In Zuid-Carolina was het gouverneur John West die de stoot gaf tot verbe teringen. Hij behoort tot groep ver lichte zuidelijke leiders met mensen als Jimmy Carter van Georgia, William Waller van Mississippi, Ru ben Askew van Florida en Dale Bum pers van Arkansas. Zij kwamen uit het zuiden naar voren als de pleiters voor sociale veranderingen. Zij vorm den het nieuwe leiderschap dat kon doorbreken nadat Martin Luther King met zijn beweging het spits had afgebeten. Hun optreden heeft effect gehad door het hele land en heeft bijgedragen aan de opkomst van tal van zwarte politieke leiders in het noorden van de Verenigde Staten. Er zijn nu ruim 4000 zwarte gekozen politieke ambtsdragers in Amerika. Sinds 1960 is het aantal geregistreer de zwarte kiezers van vijf naar elf miljoen gestegen, een feit waarmee iedere kandidaat rekening moet houden. De taal van racisme is aan het ver dwijnen in de Verenigde Staten. De sociale omgang tussen de verschillen de bevolkingsgroepen is sterk verbe terd. Zeker, we hebben nog een zeke re afstand te gaan voordat we de „colour line", de scheidslijn tussen blank en zwart volledig hebben over wonnen. Maar we zijn al ver verwij derd van de vloek van de jaren vijftig en zestig. Dr King zei dat hij een droom had, een droom waarin zwart en blank de handen broederlijk en in vriendschap ineen sloegen. Als zwar te Amerikaan moet ik oprecht zeggen het gevoel te hebben deel te zijn van die droom. o goed als niets kosten. Het Neder- de Westerschelde zo'n 4.70 meter. Op inds maritiem instituut legde zijn de Waterweg zijn geen zandplaten lisie neer in een rapport over een (banken) te bekennen, de Wester- nderzoek naar het nautisch risico schelde is ermee bezaaid. De bebake- !at is verbonden aan het vervoer van ning op de Waterweg is zeer effectief, ioeibaar gemaakte gassen. op de Westerschelde zijn alleen al 203 lichtboeien en tonnen uitgelegd. Daarnaast biedt ook een groot aantal geleide- en sectorlichten een uitste kende vaarwatermarkering. Houdt men bij dit alles rekening met de iclusies op. Hij zegt dat er geen ongeveer 35.000 zeeschepen die jaar- is van een „chaotische toe- njks de Westerschelde op- en afvaren en dat de bewijzen die daar- en let men dan ook op de 50.000 worden aangevoerd overdreven binnenschepen die alleen al tussen nsoms zelfs onjuist zijn. In elk geval Hansweert en Terneuzen worden ge- Ihet volgens hem beslist niet zo dat registreerd, dan blijkt het ongeval- iaereen op de Westerschelde zijn lencijfer toch wel heel erg mee te vallen. Andere sfeer Als ik dan nu door Mississippi, Ar kansas, Alabama, Georgia, Zuid- en Noord-Carolina reis, kan ik moeilijk anders zeggen dan dat de sfeer nu geheel anders is. Het respect voor het individu, vooral als hij zwart is, is heel wat groter dan het in de jaren vijftig en zestig was. Op het gebied van de burgerrechten is er een sterke verbetering geweest. PARIJS (ANP) Het is dezer dagen vijfentwintig jaar geleden dat de oor log uitbrak die uiteindelijk leidde tot de onafhankelijkheid van Algerije. Daarmee kwam een definitief einde aan 130 jaar Frans bestuur over dit gebied. De oorlog kostte één miljoen doden, maar vestigde de naam van Algerije als toonaangevend voor beeld voor vele landen in de derde wereld. Niemand vermoedde na de gebeurte- nissen in de nacht van 31 oktober op 1 november 1954 dat dit het begin was van een oorlog die zeven jaar zou duren en waarbij een half miljoen Franse militairen betrokken zou wor den. In Frankrijk leidde de oorlog tot de val van de vierde republiek en het voor de tweede keer aan de macht komen van generaal De Gaulle. De oorlog liep uit op een nederlaag voor de Fransen, die daarmee een van de grootste trauma's uit hun geschiede nis te verwerken kregen. Een miljoen Fransen keerde uit Algerije terug naar het moederland. Negen voormannen van het Algerijn se Nationale Bevrijdingsfront FLN stelden op 1 november 1954 de pers een verklaring ter hand waarin zij nationale onafhankelijkheid voor Al gerije eisten. De negen waren afkom stig uit de oude nationalistische „be weging voor de overwinning van de democratische vrijheden" van Messa- li Hadj. Zij gingen ervan uit dat het doel, de nationale onafhankelijkheid, alleen met geweld te bereiken was. Van de negen zijn er momentaal nog vier in leven onder wie Achmed Ben Bella, de eerste president van het onafhankelijk Algerije, die onlangs na veertien jaar opsluiting onder het bewind van Boumedienne, weer in vrijheid werd gesteld. Allerheiligen 1954 was het begin van een onoverzienbare reeks aanslagen, vergeldingsacties, slachtingen en volksverhuizingen. Het Franse aan deel in de strijd tegen de onafhanke lijkheid plaatste dit land in een een zame positie in de wereld. Uiteinde lijk bleek de onafhankelijkheid niet tegen te houden. In 1959 begon De Gaulle al te spreken over een mogelij ke onafhankelijkheid. Hij voerde in het geheim onderhandelingen met de FLN. Op 19 maart 1962 werd in Evian een wapenstilstand ondertekend. Op 1 juli van dat jaar spraken de Algerij nen zich met de grootst mogelijke meerderheid voor onafhankelijkheid, nadat de Fransen het land groten deels ontvlucht waren. I. J. van der Meer uit Kruiningen, Jheepvaartmeester-verkeersleider p de verkeerspost Hansweert, stelt ich tegen de zijns inziens negatieve png maar gaat. m der Meer keert zich om te begin- m dan ook tegen de constatering m het coördinatieorgaan (overgeno- sn in een artikel in Trouw van 25 igustus) dat bij Hansweert en Ter- i fuzen een verkeersregeling ont- i, reekt. De werkelijkheid is dat reeds i 1 december 1975 Rijkswaterstaat de westelijke havendam van msweert een bemande radarver- erspost in bedrijf heeft gesteld die idsdien dag en nacht effectief ope- tioneel is. fstaan bij het dorp Waarde op Zuid- «veland en in het midden van het arwater in het Schaar van de lord bij Saeftinghe ook twee door lgië opgerichte (onbemande) ra- rtorens, die hun beelden doorstra- naar een radarcoördinatiepunt bij de Zandvlietsluis. De werking rvan verkeert echter nog in een Jerimenteel stadium. Binnenkort voorts bij Terneuzen een beman- radarverkeerspost aan de oever de Westerschelde in gebruik wor- genomen. Daarenboven staat in ssingen een redebestrijkende ra- tinstallatie opgesteld. )jt de verkeersregeling verder be- aldus Van der Meer, dag en ht patrouilleren boten van Rijks- terstaat erVof de rijkspolitie te wa- op de Westerschelde. Een vergelij- 5g met de Nieuwe Waterweg, waar de zo graag geschermd wordt, slaat gens hem nergens op. „De Water- is, gerekend van binnen de pie- van Hoek van Holland tot aan de Gevaar Buitenstaanders, die het oppervlak kig bezien, zijn al gauw geneigd mee te zingen in het koor van hen die de Westerschelde veel gevaarlijker vin den dan de Nieuwe Waterweg. In perspublikaties werd laatst geconsta teerd dat zich van 1966 tot 1975 op de Waterweg 85 aanvaringen tussen zee schepen hebben voorgedaan. Let wel, zegt Van der Meer. er werd bij vermeld om welke soort schepen het ging: namelijk zeeschepen. In één adem werd over de Westerschelde verteld dat in vijf jaar tijd 106 aanva ringen en 113 strandingen waren voorgekomen. Meer dan de helft daarvan betrof echter binnenschepen en bijna een kwart van het aantal ongevallen overkwam jachtjes. „Natuurlijk daar is iedereen het over eens kan er nog heel wat worden verbeterd aan de veiligheid. Daartoe zal ook de toekomstige wal- radarketer ongetwijfeld veel kunnen bijdragen. Maar men moet de dingen wel willen zien zoals ze zijn." Hij zegt ten slotte nog te durven beweren dat schepen die vloeibaar gas vervoeren (waarvoor steevast de Westerschelde als vaarweg wordt ge noemd) heel wat minder gevaarlijk zijn dan de conventionele tanksche pen. De gasketels staan in de ruimen van een gastanker op zijn minst 30 tot 60 cm van de huid van het schip door Jic Lel» ARNHEM Precies 25 jaar nadat in Arnhem koningin Juliana, herfst 1954, het nieuwe luxe, fraaie provinciehuis, waaraan liefst zo'n dertig kunstenaars hadden meegewerkt, opende, wordt in de Gelderse hoofdstad de discussie op gang gebracht over de vraag of er een nieuw huis der provincie moet komen. Wannee de verst gaande suggestie in een door het bureau Twijnstra en Gudde geschreven rapport wordt gevolgd, dan zou dat een uiterst kostbare sprong over de Rijn betekenen: in Arnhem-Zuid zou dan een provinciehuis worden gebouwd waarvan de kosten op basis van de huidige prijzen meer dan 125 miljoen gulden zouden bedragen. Tot nu toe heeft van de statenfracties alleen de VVD officieel gereageerd, en dat komt er op neer dat zij helemaal nog geen lust heeft nu al te praten over het bouwen van een nieuw pro vinciehuis. dat pas omstreeks 1995 nodig is. In tegenstelling tot gedepu teerden staat commissaris der konin gin mr W. J. Geertsema op het stand punt dat nu reeds moet worden be slist zich elders in Arnhem te ves tigen. Het oude provinciehuis werd in 1944 bij de Slag om Arnhem verwoest; op enige afstand van het gebouw bevond zich de vermaarde Rijnbrug, een cen traal element bij de operatie Market Garden, die echter te ver lag voor de geallieerden. Tien jaar later werd het nieuwe huis der provincie geopend. Een ontwerp van ir J J M. Vegter, bijgestaan door ir H. Brouwer en ir. T. T Deurvorst, de laatste speciaal voor de inrichting. De kosten bedroegen, exclusief het interieur, ruim negen miljoen gulden, voor die tijd wat is de inflatie snel gegaan een formi dabele som. Kritiek bleef niet uit: er was veel te kostbaar gebouwd, pompeus en lood zwaar, als was het voor de eeuwigheid bestemd. Met veel marmer, het warmgetinte travertin, het zachtgrlj- ze cristallina uit Zwitersland, het rode porfier uit Egypte, vele uitland- se houtsoorten zoals coromandel, no ten en oregon-pine en verder bijna een miljoen bakstenen in diverse kleuren, geglazuurd en/of met de hand gevormd. Kunstzinnig Het gebouw moest voorts een kunst zinnige eenheid zijn, en om tot een zekere harmonie te komen, werd prof. A. M. Hammacher, de man van het rijksmuseum Kröller-Müller, als advi seur voor dit aspect aangetrokken. De kunstzinnige elementen beston den uit mozaïekwanden, graffito's, re liëfwerken, fonteinen, beelden, wand tapijten enz. Tot voor deurgrepen, voorzittershamers en tafellinnen wer den kunstenaars aangetrokken. Een dertigtal kunstenaars van naam werd ingehuurd, onder wie W. Couzijn, V. P. S. Esser, Titus Leeser, Hildo Krop, Charlotte van Pallandt, P. Siegers en F. Heil. Verschillende kunstwerken waren geschenken. Intussen heeft het Arnhemse provin ciehuis behalve dat duizenden men sen er in de loop der jaren bewonde rend in rondwandelden, ook buiten landers. de gemeenschap vele goede diensten bewezen. Wel namen de ta ken van de provincie zodanig toe en groeide het ambtenarenkorps zo we lig, dat er Inmiddels al een nieuw gebouw naast gezet moest worden, en nog is die ontwikkeling niet te stui ten. Men is tot de conclusie gekomen dat zelfs bij een bescheiden uitbrei ding van het apparaat de nodige in 1986 een nieuw provinciehuis over de Rijn te betrekken. Zou besloten worden tot uitbreiding bij het tegen woordige provinciehuis, dan kan de eerste fase daarvan in 1983 voltooid zijn. Het huidige Provinciehuis, gezien van de kant van de Rijn Foto ontleend uil een door do provlncto Gelderland ultrefcveo boekje. ruimte slechts tot ongeveer de eeuw wisseling op de huidige plek kan wor den gevonden. Vandaag dat het bu reau Twijnstra en Gudde opdracht kreeg een studie aan dit onderwerp te wijden. Kapitaalsvernietiging In het dezer dagen uitgebrachte rap port worden de voordelen en nadelen genoemd van zowel nieuwbouw (in Arnhem-Zuid) als uitbreiden (aan de Markt). Bij verhuizen is er bijvoor beeld sprake van kapitaalsvernieti ging, tenzij het huidige gebouw kan worden verkocht. De investerings kosten zullen aanzienlijk hoger zijn. Blijft men op de huidige plaats dan kan men in het gunstigste geval tot het Jaar 2010 vooruit. Bovendien is er geen mogelijkheid om het parkeer probleem structureel op telossen. Bij een snelle besluitvorming en mede-- werking van de gemeente zou het, volgens het rapport, mogelijk zijn al De discussie kan nu beginnen. Wat de Statenfracties betreft, heeft alleen de VVD nog maar gereageerd, Zij staat afwijzend tegenover nieuwbouw, ze ker in dit stadium, omdat het perso neelsverloop beslist niet vaststaat en omdat de aangekondigde provinciale herindeling teveel onzekerheid schept. Het college van gedeputeer den heeft dezer dagen een voorlopige beslissing genomen. Eveneens met het oog op de onzekerheid als gevolg van de plannen tot provinciale herin deling wil het voorshands uitgaan van het zoeken van huisvestingsmo gelijkheden in de directe omgeving van het huis der provincie. Op die manier kan men tien Jaar vooruit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13