Regeling herdenking Staatshoofden nodig deTijd deTijd De Menstruatie -Telefoon023-339040 Me De professor en de doctorandus Brugklas niet aan de basisschool koppelen Veel drempels te hoog voor gehandicapten Weekblad Verscheidene fracties in Tweede Kamer 2 a nieuw van Het Spectrum nu bij de boekhandel Erik of het Klein Insektenboek GODFRIED BOMANS 24,50 Projectleider legt functie neer deze week: Vanavond: Extra Libelle-service tussen 19.00 en 22.00 uur. UIT DE WEEKBLADEN <*°°r Bert de Jong Zestien jaar wegens moord BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 Door Hans Goslinga DEN HAAG Moet de Tweede Kamer straks ook de Chileense dictator Pino chet gaan herdenken? Mag Fidel Castro rekenen op een herdenking jn het Ne derlandse parlement? Om op vragen als deze trefze ker te kunnen antwoorden, willen verscheidene frac ties van de Tweede Kamer dat er een duidelijke ge dragslijn wordt vastgesteld voor het herdenken van buitenlandse staats hoofden. Het mag volgens deze fracties niet meer voorkomen dat de Tweede Kamer, zoals afgelopen dinsdag bij de herdenking van de Zuidko- reaanse president Park gebeurde, voor verrassingen wordt ge plaatst. Kamervoorzitter Dolman, die tot de plechtigheid had beslo ten. overrompelde de volksverte genwoordiging daar nogal mee. Vrijwel geen enkele fractie was vooraf op de hoogte van Dolmans voornemen om officieel bij de dood van de, in ons land omstre den. Park stil te staan. Kamerle den van de PPR hadden er kort tevoren lucht van gekregen en trokken zich bijtijds terug achter de gordijnen, kamerleden van CPN, PSP en PvdA met zich mee slepend. Staande De overige parlementsleden hoor den de korte herdenkingstoespra ken van Dolman en minster Van Aardenne staande aan. al of niet in verlegenheid gebracht. PPR- fractieleider Ria Beckers richtte na afloop een briefje aan de Ka mervoorzitter. waarin zij haar ver wondering over het gebeurde uit drukte. en aandrong op een ge dragslijn. Dolman zei naderhand, dat zijn besluit om Park te herdenken door twee overwegingen was inge geven. Nederland onderhoudt nor male diplomatieke betrekkingen met Zuid-Korea en pas nog was een delegatie van Nederlandse Kamerleden gastvrij in dat land ontvangen. Op de vraag of er voor herdenkingen van overleden per sonen in de Kamer geen gedrags lijn is, antwoordde Dolman dat hij dat niet precies wist. Had hij nu maar even overleg ge pleegd met de leden van het Ka merpresidium (het voorzitterscol lege), dan had hij van de WD'er Portheine zeker te horen gekregen dat zo'n gedragslijn er wel dege lijk is. Of hij daar in het geval van Park erg mee was opgeschoten, is evenwel de vraag. De gedragslijn dateert uit 1975 en is vastgesteld door het toenmalige presidium. Zij is te vinden in een brief van Kamervoorzitter Vonde ling aan zijn collega in de Eerste Kamer. Wat zegt die gedragslijn over het herdenken van overleden staatshoofden? De brief is daar in eerste instantie duidelijk over: „In ieder geval worden de staatshoofden her dacht van die landen waarmee wij nauwe bondgenootschappelijke betrekkingen onderhouden. Daar toe behoren de lid-staten van de EG. de Raad van Europa en de NAVO." Daar hoort Zuid-Korea dus niet bij. Wij zitten met dat land in geen enkel bondgenoot schap. Lettertjes voorbeeld aan het overlijden van een staatshoofd dat vlak daarvoor een bezoek aan ons land bracht" en aan een „in ons land zeer be kende en vrij algemeen bewonder de staatsman". Die hoefde niet perse staatshoofd te zijn. Volgens de brief zouden „vanzelf sprekend ook de omstandigheden waaronder iemand komt te over lijden van invloed kunnen zijn" op de beslissing tot een herdenking in de Kamer over te gaan. Tot zover de brief, die besluit met: „van geval tot geval zal dienen te worden beoordeeld of iemand, die niet een van de genoemde functies bekleed, herdacht zal dienen te worden". Vooral die laatste zin laat dus een ruime uitleg toe. Nochtans zei presidiumlid Por theine gisteren, dat hij deze ge dragslijn nog te beperkend vindt. Volgens hem moet je in deze sfeer zo flexibel mogelijk zijn. Hij meent overigens, dat nu de tradi tie om overleden staatshoofden te herdenken er is, daar ook aan moet worden vastgehouden. „Als je gaat zeggen: die wel en die niet, dan kom je pas echt in de moei lijkheden." Toetsing Maar de brief bevat ook kleine lettertjes. Onder het kopje „ande ren" staat: „Er zijn nog andere landen waar ons volk in het bij zonder vriendschappelijke gevoe lens voor koestert, b.v. van emi- gratielanden. Er kunnen daarom, afhankelijk van de persoon en de omstandigheden, goede redenen zijn om ook aandacht te schenken aan de nagedachtenis van een staatsman uit zo'n land." Een nauwkeurige omschrijving is volgens de brief van die gevallen niet te geven. „Gedacht wordt bij- De D'66'er Brinkhorst vindt daar entegen, dat je niet ieder staats hoofd moet herdenken. Er moet toch wel een toetsingselement zijn. Maar aan welke criteria dan moet worden getoetst, daar is hij nog niet uit. „Daar moeten we in het presidium binnenkort maar eens goed over praten," aldus de D'66'er. Presidiumlid Schakel (CDA) is er voor, dat de staatshoofden van alle landen waarmee Nederland diplomatieke betrekkingen onder houdt. herdacht moeten worden. „Dat is een objectief criterium. Je moet deze zaken niet verpolitie ken". Dus ook Pinochet herden ken. „Ja. We hebben diplomatieke relaties met Chili. Dus ook Pino chet. Maar binnenkort ook Brezn- jew. Dat hoort te gebeuren, ook al ben je zelf sterk anti-communis tisch georiënteerd." ADVERTENTIE Godfried Bomans of het klein insectenboek: lirt ttat vwerttr. k n-rJ ito avoöt Onl merM F ró h* ,-v-L1 iiveclwi die ztehfto meoMQ jfBdngfa if\ rVrtK'-t - -int hrt lewo h-vttn ëfodtÉtWfcr sen AfljU wn httiwtMMe»6< Het verschil tussen mensen en insecten is niet zo groot. Dat merkt Erik Pinkster blom als hij op een goede nacht net schilderij 'Wollewei' boven zijn bed binnenstapt. Een wereld van insecten die zich als mensen gedragen en denken dat het leven begint en eindigt binnen de lijst van hun schilderij. Nieuwe uitgave naar aanleiding van de televisie-serie, met t.v.- foto's op het omslag. Gebonden ENSCHEDE (ANP) -- In 83 procent van 643 in Enschede onderzochte gebouwen vor men de drempels onoverko melijke hindernissen voor ge handicapten. Die drempels zijn vijf centimeter of hoger. Dit staat in een rapport van de werk- groep Enschede van de Consumen tenbond. Onderzocht werden de be reikbaarheid en bruikbaarheid van gebouwen voor gehandicapten, oude ren en ouders met kinderen. Bij slechts achttien procent van alle ge bouwen is een officiële parkeerplaats voor invaliden te vinden. De werk groep heeft ook vastgesteld dat er in heel Enschede geen voetgangerslich ten zijn, die een geluidssignaal geven voor slechtzienden en blinden. Er is maar één lift gevonden, die aan de eisen van toegankelijkheid voor gehandicapten voldoet. Meestal is de deur te smal en zitten de knoppen veel te hoog. In Enschede is geen enkel hotel met een aangepast toilet. In een ziekenhuis blijken de openba re toiletten niet aangepast te zijn. In geen van de beide Enschedese zieken huizen is een voor Invaliden toegan kelijke telefooncel aanwezig. De praktijkruimten van huisartsen, tandartsen en fysiotherapeuten ko men er heel slecht af. De Ingangen zijn in het algemeen ontoegankelijk en ook met de bereikbaarheid binnen is het droevig gesteld. Van onze onderwijsredactie ARNHEM Staatssecretaris K. de Jong Ozn wijst koppeling van de tweejarige brugklas aan de basisschool af. Hoewel hij de gedachtengang logisch vindt, voorziet hij te veel organisa torische en rechtspositionele problemen. De Jong zei dit gisteren tijdens de jaarvergadering van de sectie basisonder wijs van de Protestants Christelijke Onderwijsvakorgani satie. Koppeling van de brugperiode aan de lagere school brengt automatisch een verlenging met zich van de leerweg tot veertien jaar. Dit voorstel woog echter, aldus de Jong. niet op tegen de gigantische organisatorische pro blemen op het gebied van huisvesting en bevoegdheid van de leerkrachten. Ook zag hij in deze koppeling geen oplossing van de aansluitingsproble matiek. Deze zou slechts twee jaar worden verschoven. Staatssecretaris De Jong kondigde tien speciale brugklasprojecten aan. die volgend jaar augustus beginnen. In deze projecten wordt een gezamen lijke leerweg gegarandeerd voor alle leerlingen, die van de lagere school komen. De projecten moeten tevens voorkomen dat er een te vroege keuze voor een vervolgschool wordt gemaakt. „In kleuren" Slechte voorzieningen in Enschede Een van de gevaren, die de gemengde brugklas bedreigen, is de invloed die van de vervolgschool op de brugperi ode uitoefent. Zo zou de brugklas op een lagere technische school zich richten op de eisen, die in de hogere klassen worden gesteld. Een brugklas aan een VWO-school zou aan hetzelf de euvel kunnen leiden. De Jong wil dit „Inkleuren" op twee manieren voorkomen. Enerzijds door de oprich ting van brede scholengemeenschap pen, anderzijds door de vorming van clusters. Dit zijn groepen scholen, bij voorbeeld binnen een stadswijk, die nauw met elkaar samenwerken, onge acht hun signatuur of hun opleidings niveau. De scholen zouden dan geza menlijk verantwoordelijk zijn voor de brugklas, die in de visie van De Jong ln een apart schoolgebouw moet wor den ondergebracht. De verwerkelijking van de brugperio de. zou een wettelijke basis moeten krijgen. De brugklas mocht wat De Jong betrof ook best drie jaar duren. Er zou dan geen verschil zijn met de middenscholen, omdat de uitgangs punten van de verlengde brugklas en de middenschool volgens hem dezelf de zijn. De middenschool is niet in één keer in te voeren, ook niet over een groot aantal Jaren. Het is praktisch een onmogelijke situatie om eerst een. blanco scholenkaart te maken en daarop de nieuwe middenscholen te vestigen. Dat is volstrekt onhaalbaar. Ook de eventuele middenschool van drie jaar (en wat zegt een naam dan nog) of een twee of driejarige brug klas moeten ingepast worden in het huidige scholenbestand." Voorzitter A. A. van der Leer heeft in zijn openingsspeech kritiek geuit op het onderwijsbeleid. „Het is kruimel- tjeswerk. wat minister Pais doet Hier wat geven, daar wat nemen en wat Je geeft driemaal breed uitmeten." Van der Leer maakte zich zorgen over het stimuleringsbeleid. HIJ voorzag dat de stimulering van kinderen ln ach terstandssituaties ten koste gaat aan de integratie van kleuter- en basison derwijs. ASSEN (ANP) - De voorzitter van het bestuur van de stichting Orvelte, H. J Londe uit Emmen, heeft zijn functie neergelegd. Ook de projectlei der van het museumdorp, Halbe Kui per, heeft het bijltje er bij neer ge legd. Gedeputeerde Staten van Dren the hebben nu als voorzitter gedepu teerde D. Huizinga benoemd die al bestuurslid was. In zijn vacature als bestuurslid werd gedeputeerde H. J. Prenger van Drenthe benoemd. Deze snelle invulling van de vacatures was nodig om de door het ministerie van CRM gegeven garanties voor het voortbestaan van het museumdorp te kunnen effectueren. Londo en Kuiper kunnen naar hun mening ln de sfeer die is ontstaan niet blijven werken ln het bestuur. Voorts hebben zij bezwaren tegen de wijze waarop b en w van Westerbrok zich ten opzichte van het beleid opstellen. Zij waren al eerder opestapt, maar weer teruggekeerd nadat er een be spreking was geweest tussen verte genwoordiger van het ministerie van CRM, provinciaal bestuur van Drent he, de gemeente Westerbork en de overgebleven leden van het bestuur van het museumdorp Orvelte. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Boeken-Extra: Heere Heeresma en zijn eenzaamheid in het kwadraat. Een evaluatie van 25 jaar schrijverschap, in een uitvoerig vraaggesprek van Gertie Evenhuis. In Boeken-Extra deze maand voorts reviaanse grappen van H A Gomperts, het eigen potje van Wim T. Schippers, de bezetenheid van de kleine drukker. Harry Pricks Van Deyssel-promotie en de driften en emoties van dagboekschrijver Anton Constandse Verder: CIA en Scientology, kat en hond bijten elkaar Tip voor Aantjes Rijksarchief verhuist Belgisch geweld Voerstreek wordt tweede Ierland Holland op z'n smalst Kees Brusse en de kritiek De lieveling der vrouwen Rogier van der Weyden-expositie in Brussel Bon voor proefabonnement 4 weken de Tijd voor 5 gulden Naam Adres Plaats Tel Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6, 1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro Overal te koop f 2.75 Abonnementen (dag en nacht ook in het weekend). 020 - 46 20 62 TR"45 Verstandig telefoonnummer voor iedereen adviezen geeft die problemen kunnen oplossen menstruatie?" Of: "Ik ben overtijd, hoe lang kan die vragen of klachten heeft die met de menstruatie verband houden. Omdat een deskundig team van mannelijke en vrouwe lijke artsen (waaronder de Libelle-arts) u dan "onder vier ogen" antwoorden en of voorkomen. Vraagt u maar: "Hoe komt het dat de ongesteld heid de ene keer vroeger en dan weer later komt?" Of: "Wat zijn nou écht veilige dagen?" Of: "Heeft het spiraaltje invloed op de ik nog wachten met naar de dokter gaan?" (J moet er niet mee blijven zitten. Bel vanavond. De deskundigen zitten er voor. De professor uit Overveen, het vroegere Tweede Kamer lid van de PvdA Hans van den Doel, veegt de vloer aan met de doctorandus uit Buitenvel- dert. Joop den Uyl, de tegen woordige voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de PvdA. De hoogleraar, die de politiek verliet, beperkt zich niet tot de socialistische op positieleider, hij haalt ook Wim Kok, de grote vakbonds leider en voorzitter van de FNV, hardhandig onderuit. Dat gebeurt deze week in Vrij Neder land. Wat Den Uyl en De Kok mis daan hebben is. dat zij als „socialisti sche dominees" steeds de nullijn in de loonvorming hebben aangepraat, terwijl er niets van terecht is gekomen. De fout van Den Uyl is geweest, dat hij in een vrijwillig onderonsje met de vakbeweging tot inkomensmatiging wilde komen. Die politiek is mislukt „Ik heb het altijd wel gezegd", zegt de hoogleraar uit Overveen in een vraag gesprek met Vrij Nederland. „Ik had graag gewild, dat mijn voorspelling niet was uitgekomen, maar mensen komen niet via periodieke onthou ding tot ascese". Hans van den Doel geeft deze toelichting: „Anderen moeten matigen en niet ik, dat is de allereerste prioriteit van de mensen". Den Uyl noemt hij verder de grote verslmpelaar in de economische poli- Uek. De besluitvorming verloopt steeds anders als hij heeft gedacht. Ook in de Nieuwe Linie komen Den Uyl en De Kok er niet zonder kleer scheuren af. Gerard van den Boomen schrijft: „De meer rechtse tendens ln de PvdA (rond Den Uyl) overheerst. Maar het linkse geluid is er wel dege lijk. PvdA en FNV zeggen een andere socialistische maatschappij te willen, maar het ontbreekt, aldus de hoofd redacteur van De Nieuwe Linie, „aan een duidelijk en concreet alterna tief. Vrij Nederland Dat alternatief wil dan de stevige klappen uitdelende hoogleraar aan dragen. Zijn oplossing is een reeds eerder genoemd centralistisch plan. Het parlement neemt de beslissing over de totale loonsom. De vakbewe ging krijgt meer te zeggen en mag die loonsom verdelen over de verschillen de bedrijven en loongroepen. Ook over de investeringen neemt het par lement een algemene beslissing. Een raad voor het investeringsbeleid, sa mengesteld door het bedrijfsleven, mag de investeringen weer verdelen Nu maar afwachten wat de zeker weer snel opgekrabbelde doctoran dus over dit alles van de hoogleraar heeft te zeggen. In het kleurkatern van VN wordt dicht bij huis gebleven. Het gaat over de huisvrouw en haar voortdurend werk. Aukje Holtrop gaat nauwkeu rig na wat er thuis gebeurt als de man weg is en komt ik waag dit op te merken dicht bij de problemen. De jongste is ook naar school gegaan en moeder (bijna dertig jaar) vraagt zich af hoe het verder moet in haar leven: „Eerst had lk een gevoel van vrijheid, maar na een paar dagen al ging lk me vreselijk voelen. Ik denk steeds maar na hoe het verder moet. Waar ben Je eigenlijk mee bezig? Wat doe je? Wil je zo Je leven vullen? Je ziet Je schoonmoeder en je moeder en get, dat wil ik niet zo. Maar als Je niet nadenkt, dan leef Je wel zo, voor Je 't weet." De Nieuwe Linie Na zich ongerust te hebben afge vraagd „Hoe links Is de PvdA?" brengt de redactie van De Nieuwe Linie een beschouwing over het sluit stuk van de neo-koloniale Afrika-po- litiek van Frankrijk (de kindermoor denaar Bokassa) en wordt de staats greep van gematigde militairen in El 8alvador uit de doeken gedaan. Huub Oosterhuis schrijft zijn derde verhaal over de kritische gemeenten. HIJ geeft het advies van Bert ter Scheg- get door om in het leerhuis Marx te bestuderen. De discussie met het marxisme loopt steeds weer vast op „infantiele communistenangst en zorgvuldig opgefokte onwetendheid omtrent de 'leer' van Marx". De kriti sche gemeenten moeten de dialoog christendom marxisme weer op gang brengen. Hun gidsen daarbij zijn de en dat is iets anders als prof. Ver- kuyl in een Trouw-lntervlew zei de christenen voor het socialisme, aldus Huub Oosterhuls. Hervormd Nederland In het weekblad Hervormd Neder land krijgen de kritische gemeenten en de „Christenen voor het socialis me" een totaal andere benadering. De Huizer predikant Coem Boerma, die het boekje „Kan ook een rijke zalig worden?" schreef, zegt, dat hij moeite heeft met deze mensen, die beweren solidair te zijn met de armen en verdrukten. „Wat bedoelen ze daar dan mee, hoe legitimeren ze dat voor zichzelf. Dat zijn toch ook groepen waar je geen enkele arbeider ziet." Het probleem van de modernisering van de kernwapens in West-Europa is actueler dan ooit. Politiek Den Haag staat op het punt beslissingen te ne men. maar veel weekbladen geven niet thuis. Hervormd Nederland meestal het voortouw nemend laat het bij een kort commentaar met de opmerking, dat Je niet kunt spreken van terugdringen van kernwapens als je weer een geheel nieuw soort wa pens opstelt. De Haagse Post Een gunstige uitzondering is de Haagse Post, waarin prof Röllng (van het Polemologisch Instituut te Gro ningen) wijst op het gevaar van het vestigen van een Europese kern macht, wanneer nieuwe kernwapens worden geïntroduceerd. Columnist H. J. A. Hofland, over wie wel eens on vriendelijke dingen zijn gezegd, zegt deze week de problematiek heel hel der uiteen. Alleen deze ontboeze ming: „Wie zich verdiept in de lectuur van de kernbewapening en probeert het brein te doorgronden van dege nen die op dit gebied de laatste be slissende woorden spreken, moet zich af en toe weer realiseren, dat hij niet te maken heeft met door vervolgings waanzin bezochte krankzinnigen en gangsters, maar met verantwoordelij ke. klaarblijkelijk goed bij hun hoofd zijnde politici." Dit weekblad biedt deze keer veel: een interview met oud-minister van onderwijs Van Kemenade, die bij het vormen van een volgende regerings coalitie afspraken wenst over de mid denschool en de volwassenen-educa tie. De HP herdenkt verder, dat het tien jaar is geleden, dat met tomaten werd gesmeten naar de voorstelling van Shakespeares De Storm voor de Ne derlandse Comedle. Het was een pro test tegen het verzande toneel. Een van de gooiers zegt nu: „Er Is ln tier jaar tijd veel ten goede veranderd maar de verbeteringen voeren ons tot een nieuwe ramp, die zal leiden tot ingrijpende veranderingen en om wentelingen waardoor het toneel in de jaren tachtig heel anders zal wor den. Ik voorspel je dat niet het pu bliek maar dat de toneelmakers rook bommen gaan gooien." Elsevier In Elseviers Weekblad komt de voor zitter van de industriebond FNV Arie Groenevelt uitvoerig aan het woord over de Shell en de sociale strijd. Als Je hem hoort zou Je haast zeggen dat professor Hans van den Doel toch niet gelijk heeft. Groenevelt betoogt dat de solidariteit steeds enorm hoog is geweest, beweert dat geld noodged wongen op de rol heeft gestaan en besluit met: „WIJ zijn geen kampioe nen van loonsverhogingen, zoals men ons regelmatig ln de schoenen pro beert te schuiven. WIJ zijn de kampi oenen van de verbetering van de kwa liteit van de arbeid." Na de uitvoerige gratia zendtijd zon dagavond in het VPRO-televisiepro- gramma krijgt het clubje van het Nationaal Jeugd Front een reportage in Elseviers Magazine. De autoritei ten. die toestemming gaven tot de demonstratie, hebben het gedaan in dit verhaal „en het besluitloze, slappe optreden van de gemeentepolitie van Soest leidde van kwaad tot erger." Nieuwsnet Nieuwsnet vindt het gebeuren zelfs een omslagverhaal en commentaar waard. Niet dat er zo diep op het probleem wordt Ingegaan: „Men zal het antl-democratlsche kwaad voort durend aan de kaak moeten stellen." Waarmee de grote aandacht voor het groepje gerechtvaardigd ls. Nog een opmerking van de commentaar- schrijver: „Maar misschien kan de Nederlandse samenleving als geheel de hand ln eigen boezem steken. Ra cistische grappen bij borrelpraat wor den steeds meer bon ton." Andrew M. Greeley, de priester en schrijver van het boek. waarin wordt onthuld hoe we aan de tegenwoordige paus kwamen („The making of the Pope 1978") maakt ln Nieuwsnet een paar aardige opmerkingen. Hij vraagt ons niet te vergeten, dat de paus nog steeds katholiek is. „Ver wacht niet van ons. dat wij het huwe lijk en de heilige maagd Maria af schaffen. Voor Greeley en de paus gelden: „WIJ blijven katholiek. En wtj staan niet op het punt dat te veran deren." De Groene Amster dammer Een andere vooraanstaande katho liek denkt er anders over. „De paus tracht het kerkvolk voor zich te win nen om zo alle kritische elementen te kunnen uitschakelen. En dan krijg je toch zo Iets als een nieuwe vaderfi guur, die men in economische crisis tijd nodig blijkt te hebben." Dit zegt prof Schillebeeckx, die wegens zijn theologische opvattingen in Rome voor de inquisitie moet verschijnen in de Oroene Schillebeeckx vindt de si tuatie ln de R K. Kerk erg kritisch juist omdat de paus zo krachtig ls. „Maar de paus zal de kaart waarop hij speelt vlug kunnen verspelen. Het kerkvolk zal op den duur zelf kritisch worden en dan heeft hij alles ver speeld. Dan ls hij ook de Intelligente sla kwijt." De Oroene heeft verder aandacht voor de Europese conferen tie van organisaties voor dienstplich tigen. welke conferentie het komende weekeinde in Putten wordt gehou den. De bedoeling is in alle landen de vorming van vakbondachtige organi saties te stimuleren. De Tijd De „solidariteit" komt ook in Dq Tijd ter sprake. Maar wel anders dan Den Uyl, Kok en Groenevelt erover pra ten. Een werkloze zegt: „Als lk Wim Kok haar brallen over solidariteit, word ik woedend. „Het verhaal gaat over het werklozencentrum in Ulft. Duidelijk ls, dat de werklozen geen medelijden wensen. Maar wel een stukje erkenning. Maar zelfs de eigen vakbond de FNV. zegt Oerry Wlssink, heeft de werklozen afgeschreven. Uit een reportage van Christof van Basten Batenburg en Jan Eilander over de Belgische Voerstreek bUjkt, dat het gevaar van een tweede Ier land aanwezig is. Ieder gezin heeft wel een geweer in de kast staan. Een groot deel van „Boeken Extra" wordt gevuld met een interview met de schrijver Heere Heeresma. Hij ls een te warrige man om er een goed verhaal van te maken. DEN BOSCH (ANP) Het gerechts hof in Den Bosch heeft gisteren een Inwoner uit Tilburg wegens moord op zijn 24-Jarige vrouw Dlny 8uos, ver oordeeld tot zestien Jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Hij stond op 17 oktober ln hoger beroep terecht. Eerder was hij door de Bre dase rechtbank veroordeeld tot twaalf Jaar gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering, van welk vonnis de advo caat-generaal bevestiging eiste. De 23-Jarige vriendin van de verdach te die door de rechtbank ln Breda wegens medeplichtigheid aan de moord tot twee Jaar gevangenisstraf was veroordeeld, ls door het hof vrij gesproken Ook tegen haar had de advocaat-generaal bevestiging van het rechtbankvonnia geëist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11