Hongerstaking machtig wapen tegen Kremlin Kreymborg0 WH met smaak dus.^ CABALLERO VS helpen nieuw regime El Salvador Weer een dode bij stakingen in Brazilië Kreymbor^ Caballero Lights bevat slechts 9-0 mg teer en 0.7 mg nicotine en smaakt uitstekend. 't Is tenslotte een Caballero. DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 BUFTENLAND TROUW/KWARTET door Kronid Ljoebarski Voor de zesde keer hebben dinsdag politieke gevangenen in de Sowjet-Unie hun langza merhand traditionele een daagse hongerstaking gehou den. Tezelfdertijd deed de Moskouse Helsinki-groepe- ring, die toezicht op naleving van de mensenrechten, een beroep op de autoriteiten alle personen vrij te laten die ge vangen zitten wegens hun on afhankelijke mening, religieu ze activiteiten of pogingen de rechten van medeburgers te verdedigen. Vóór 1974 was een dergelijk evene ment op de eilanden van de Goelag Archipel onbekend. Op 30 oktober van dat Jaar begonnen de politieke gevangenen van de Wladlmir-gevan- genls. het concentratiekamp ln Sos- nowka en de ..gewone" kampen ln Mordovié en de Oeral gelijktijdig een hongerstaking. Het was nog niet eerder mogelijk geweest voor hetzelfde doel tot een dergelijke samenwerking te komen. Dit was het resultaat van een lange voorbereiding, waarbij gebruik werd gemaakt van de geheime communi catiekanalen tussen kampen, die meer dan duizend kilometer van el kaar liggen. Het was ook ongewoon door de eensgezindheid waarmee de stakers hun eisen op tafel legden: toekenning van een officiële status als politieke gevangenen en een daar mee overeenstemmende behandeling ln de gevangenis. De 30ste oktober riepen zij uit tot „dag van de politieke gevangene ln de USSR". De Sovjetregering houdt onbe schaamd vol dat zij geen politieke gevangenen heeft. Het Is schrikaanja gend te moeten vaststellen, dat na een periode van ruim zestig Jaar van de „meest humane regering ter we reld" nog enige tienduizenden gevan genen zuchten ln kampen: democra ten en dissidente marxisten. Oe- kra ense nationalisten en zionisten, christenen en patriotten van de be zette Baltlsche republieken en vele anderen. Zij allen zijn gevangen ge nomen omdat zij ln het openbaar hun mening kenbaar maakten Hun Ideeën komen dikwijls met elkaar ln conflict, maar op 30 oktober zijn alle gevangenen ëeën ln het uitdagen van hun gemeenschappelijke vijand. Het plan voor een „dag van de politie ke gevangene" werd geboren ln het ziekenhuis van de Mordovische kam pen. Van allerlei plaatsen komen de gevangenen hier voor een kort ver blijf; zij ontmoeten elkaar, maken plannen en wisselen nieuwtjes uit. Zelf was ik hier naar toe gebracht om wat op verhaal te komen na zes maanden in een strafcel te hebben gezeten. Urenlang wandelde Ik met mijn vrienden uit andere kampen door de gangen van het ziekenhuis. Lang zaam ontwaakte bij ons het plan te komen tot gecoördineerde acties en zo de eensgezindheid te tonen van de politieke gevangenen, niet alleen ln de kampen maar ook bulten. Zeer uitvoerig bespraken wij de eisen die aan de autoriteiten zouden moe ten worden gesteld. WIJ kozen een datum en overlegden over de manier waarop wij onze kameraden in verre kampen en onze vrienden buiten de kampen zouden moeten Informeren. Het spijt mij heel erg dat lk de namen van mijn vrienden die samen met mij het uiteindelijk plan hebben samen gesteld, niet kan noemen. Zij zitten nog in de gevangenis. Bijval Toen we werden teruggestuurd naar onze kampen, bemerkten wij dat ons idee een nationale actie te houden, algehele bijval ondervond. Met het voorbereidende werk werd begonnen en binnen enkele maanden waren alle kampen en gevangenissen voor poli tieke gevangenen van onze plannen op de hoogte. Vla clandestiene wegen werden onze vrienden buiten vantevoren voorzien van gegevens over onze omstandighe den in de gevangenissen: zij ontvin gen lijsten waarop onze eisen ston den, alsmede open brieven en op roepen. Op 30 oktober D-day werd op een persconferentie in de Moskouse flat van AndreJ Sacharow bekendge maakt dat de politieke gevangenen in de Sowjet-Unie voortaan elk Jaar op deze datum door middel van honger stakingen. werkstakingen en demon straties. de wereld willen informeren over de totale schending van hun rechten. De brieven en oproepen van gevangenen werden door8ergej Ko- valyow aan de buitenlandse Journa listen overhandigd. Voor deze daad werd hij later zwaar gestraft met 12 Jaar. Het hele gebeuren is in alle bijzonderheden beschreven in de „Kroniek van lopende gebeurte nissen". Bij de kampautoriteiten ontstond pa niek. Hun weldoordachte politiek var verdeel en heers de groepen gevan genen tegen elkaar opzetten en wel ir het bijzonder de verschillende natio naliteiten was doorbroken. Zij wer den opgeschrikt door het feit de hoge barrières tussen de politieke kamper en de buitenwereld en tussen de ver schillende kampen onderling, niet ef fectief bleken te zijn. Er werden vergeldingsmaatregelen genomen. Verscheidene leiders wer den overgebracht naar de Wladimir- gevangenis. die berucht is om zijn uiterst strenge straffen. Anderen wer den opgesloten in strafcellen. Weei anderen werden gestraft met extra zwaar werk. Maar het was te laat. Het succes van de eerste „dag van de politieke gevangenewerkte inspire rend. Een ieder realiseerde zich dat onze gezamenlijke acties een reële kracht vormen, waarvoor de autori teiten bang zijn en waarmee rekening wordt gehouden. Terwijl de eerste keer enkele honderden mensen deel namen, steeg dit aantal in de volgen de jaren aanzienlijk. Niet alleen de gevangenen in de politieke kampen en gevangenissen deden mee, maar ook politieke vluchtelingen en poli tieke delinquenten die in kampen za ten voor gewone criminelen. Door dit collectief optreden is een „statuut voor politieke gevangenen" opgesteld. Het is een traditie gewor den op 30 oktober te vragen om het accepteren ervan. Als een grote „soci alistische macht" alleen maar kan bestaan bij de gratie van het gevan gen zetten van andersdenkenden, dan zou men tenminste dit feit kun nen erkennen en de gevangenen een minimum aan mensenrechten toe staan. Dinsdag was het weer „de dag van de politieke gevangenen". Weer hielden de gevangenen een hongerstaking en weigerden zij te werken, weer werd in Moskou een persconferentie gehou den en weer was er onrust in de gevangenissen en kampen van Wladi- mir en Sosnowka, Lesnoi en Barasje- vo. Koetsjlno, Vsesvyatskaya en Po- lowinka. De gevangenen worden be moedigd door de morele steun van vrienden en sympathisanten, beken de en onbekende, ln hun vaderland en ln het buitenland. Waar zij zullen er niet in slagen gega randeerde rechten te krijgen als de hele wereld en het internationale Rode Kruis niet steeds weer met gro te hardnekkigheid en vastberaden heid op hun oproepen reageren. De Russische astrofysicus Kronid Ljoebarski woont sinds vorig jaar in het Westen. In 1972 werd hij in de Sowjet-llnie tot vijf jaar veroor deeld wegens anti-Sowjet-propagan- da en agitatie. SAN SALVADOR (AFP, AP) De regering van de Verenig de Staten is bereid de nieuwe regering van El Salvador te hulp te komen met traangas en andere niet dodelijke wa pens om het verzet de kop in te drukken. Dit is gisteren in Washington bekendgemaakt. De hulp aan El Salvador maakt on derdeel uit van een programma van economische bijstand voor Midden- Amerika en het Caraïbisch gebied dat binnenkort aan het Amerikaanse Congres zal worden voorgelegd. De Verenigde Staten zien de nieuwe re gering. die twee weken geleden aan de macht kwam. als een mogelijkheid om een machtsovername door radi caal links in dat land te verhinderen. In het kader van het programma wordt ook hulp gegeven aan Nicara gua en Honduras. In Washington wordt er overigens wel op gewezen dat de Verenigde Staten nog niet hun onverdeelde steun aan de nieuwe machthebbers in San Salvador heb ben gegeven om te voorkomen dat dit regime, dat sociale veranderingen in het vooruitzicht heeft gesteld, niet direct het stempel op te drukken een schepping van Washington te zijn. op de Amerikaanse ambassade. Vi] tig van hen slaagden erin het gebou binnen te dringen en een bom U ontploffing te brengen. Ook het revolutionaire Volksblo was de afgelopen dagen zeer actief b de betogingen in El Salvador. Lede van deze organisaties hebben het m nisterie van economische zaken e van arbeid bezet en eisen grote pais risverhogingen. Ze houden daar eei aantal personen in gijzeling. Voorts heeft het klandestiene revolt tionaire Volksleger dezer dagen aai slagen gepleegd op de kantoren vai twee dagbladen in San Salvador. In El Salvador was de rust gisteren De nieuwe regering heeft de bekend weergekeerd en liep de spanning wat advocaat Miguel Antonio Granill terug. Bij gevechten tussen de Natio- benoemd tot president van het Op nale Garde en linkse demonstranten perste Gerechtshof. Dit hof is giste in San Salvador zijn de afgelopen dagen zeker dertig mensen om het leven gekomen en honderd mensen gewond geraakt. Leden van de trots kistische Volksliga van de achten twintigste februari deden een aanval ren aan het werk gegaan, nadat hc oude hof ontbonden was onmidde lijk na de val van dictator Carlo Humberto Romero. Het nieuwe hc heeft zich tot taak gesteld de corrup tie uit te bannen. SAO PAULO (AP, Reuter) Bij botsingen tussen politie en stakers in de Braziliaanse stad Sao Paulo is opnieuw een arbeider om het leven ge komen. Hij was het vijfde slachtoffer van de arbeidson rust die het land sedert de zomer beleeft. De Braziliaanse vakbeweging weert zich de laatste tijd danig sedert de regering haar greep op het land heeft verlicht na de onderdrukking van de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig. De laatste tijd zijn stakin gen dan ook schering en inslag gewor den. De regering, die een geleidelijke laat de politie daarom ook regelmatig optreden tegen stakers. Bij de staking van metaalarbeiders die afgelopen maandag in Sao Paulo begon, viel de politie de kantoren van de vakbeweging binnen en pakte en kele stakingsleiders op. Volgens de leider van de metaalbewerkersbond, Joaquim Santos de Andrade, zijn al 250 mensen achter slot en grendel gegaan deze week. Onder de huidige wetgeving zijn stakingen eigenlijk nog steeds verboden en ook het pos ten is niet toegestaan. De Braziliaan se regering beschouwt naast de kerk de vakbeweging als de voornaamste aanstichter van onrust in het land. Een ontsnapte politieke gevangene die ter dood veroordeeld was, heeft democratisering in het vooruitzicht zijn toevlucht gezocht in de residen- heeft gesteld, houdt de zaak echter zoveel mogelijk onder controle en tie van de apostolisch nuntius (de ambassadeur van het Vaticaan) in Brasilia. Het gaat om de 28-jarig Theodomiro Romeiro dos Santos d op 17 augustus ontsnapte uit gevangenis in Salvador. Hij had dai toen al negen jaar vast gezeten o; beschuldiging van het doden van militair, bankroof en pogingen de o: dergrondse communistische partj van Brazilië te reorganiseren. Aal vankelijk kreeg hij de doodstral maar deze straf werd omgezet in dei tig jaar gevangenisstraf. Dos Santa wil politiek asiel in Frankrijk vrage De Braziliaanse minister van plan ning, Delfim Netto, is benoemd tol minister van economie, waarmee hij ook de controle krijgt over de grog staatsbedrijven. De bedoeling vaï deze benoeming, waaraan enkele bf stuurlijke reorganisaties vooraf gi» gen. is om Netto de mogelijkheid geven de inflatie in het land kracht ger te bestrijden. Deze van zuiver scheerwol. Met doorgestikte col en bindceintuur g jq Mt 36-46 Normale prijs 169.- Nu I JzJ: Nicotine-arm roken en toch aan je trekken komen. Caballero Lights

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10