De 'Grote Katechismus' van Luther Danneels en Lescrauwaet bij bisschoppensynode markim Verzet tegen huidig arbeidsbestel! Bij de dood van 'gelovig' commuru algesal forte Tutu herhaalt oproep tot boycot Z-Afrika Trouw KERK IN DE WERELD helpt snel VANDAA< Discussie over communisme en chr. onderwijs elektrische treinen kompleet v.a.7950 R. K. 31-oktober- herdenking VOORBIJGANG^ Conferenties Zendingsdag in Sittard SPIT SPIERPIJN STUVE NEK WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET =10 door ds A. A. Spijkerboer De goede Luther zei op zijn oude dag. dat hij maar twee boeken ge schreven had. die echt de moeite waard waren: zijn boek tegen Eras mus ..Over de onderworpen wil" en de „Grote Katechismus"; met de rest kon wat hem betreft de kachel aangemaakt worden. Van de inder tijd door prof. dr P. Boendermaker gemaakte Nederlandse vertaling van de ..Grote Katechismus" is nu een tweede druk verschenen. Luther bespreekt daarin de Tien Geboden, de Apostolische Geloofsbelijdenis, het Onze Vader, de doop. het avond maal. en de biecht, die hij immers ook tot de sacramenten rekende Luther heeft zijn .Grote Katechismus'" voor de predikanten geschreven en zijn katechis mus bevat dus niet de op analfabeten bere kende vragen en antwoorden, die je meestal in 'een ouderwetse katechismus aantreft Wanneer je het allemaal eens doorleest blijkt hoeveel misverstanden er over Luther in om loop zijn. Vaak hoor Je immers zeggen dat Luther de Tien Geboden alleen maar ge bruikte om de mensen duidelijk te maken hoe slecht ze eigenlijk waren en hoe zeer ze Gods genade nodig hadden. Maar wanneer je Luthers uitleg van de Tien Geboden die meer dan één derde van zijn ..Grote Kate chismus" vult leest, blijkt hij van mening te zijn dat het inderdaad Gods bedoeling is. dat we de Tien Geboden houden. Hij laat zich zelfs ontvallen dat we de Apostolische Ge loofsbelijdenis moeten leren verstaan om al les te kunnen doen. wat wij volgens de Tien Geboden móeten doen! Uitleg Luthers uitleg van de Tien Geboden is dan ook zeer ter zake. Hij vindt dat de mens nooit zonder goden is en dus nooit in een vacuüm leeft óf hij dient de Here God. óf hij is met andere goden in de weer. Wanneer God in het eerste gebod zegt. dat we geen andere goden mogen hebben, dan bedoelt Hij volgens Lu ther ..dat het hart geen andere troost of vertrouwen moet kennen dan op Hem. en dat ge u daarvan ook niet laat losrukken, maar daarvoor alles op het spel zet en verwaarloost wat op aarde is. Daartegenover zult u gemak kelijk verstaan en oordelen, dat de wereld louter valse godsdienst en afgoderij bedrijft i Toen b.v. de heidenen hun vertrouwen op macht en heerschappij stelden, maakten zij Jupiter tot hun hoogste God. de anderen, die naar rijkdom, geluk of naar wellust en genot verlangden, maakten Hercules. Mercu- rius. Venus of anderen tot hun goden". Onze afgoden zijn dus al die dingen waar wij naar verlangen en waardoor we ons leven laten beheersen. (Jammer dat de redactie van ..De Tijd" bij haar onderzoek naar „God in Neder land" niet heeft laten nagaan welke afgoden er in ons land gediend worden') Niet mak Ook bij de uitleg van het gebod „Gii zult niet stelen" is Luther niet zo mak als zijn reputa tie: ..Kortom, zo gaat het in de wereld, dat. wie openlijk stelen en roven kan. die gaat vrij uit en is veilig: hij wordt door niemand ge- Sch©rD straft en wil bovendien nog geëerd worden. r Ondertussen moeten de kleine stiekeme die ven. als zij zich eenmaal vergrepen hebben. de schande en de straf verdragen om de braafheid en de eer van de anderen te beves tigen." Een paar bladzijden verder consta teert Luther vergenoegd, dat God meesterlijk de kunst verstaat de dieven op elkaar los te laten: ze bestelen elkaar en zo geven ze elkaar hun verdiende loon: „Waar zou men anders genoeg galgen en stroppen vandaan halen?" Luther nam ook erg scherp waar Zo zegt hij bij de uitleg van het gebod „Gij zult geen valse getuigenis spreken tegen uw naaste" dat een getuige die de waarheid wil spreken iets moet hebben van een goede rechter: „Want een rechter moet boven al een vroom man zijn. en niet alleen een vroom man. maar ook een wijs, verstandig, ja ook een moedig en vermetel mens. Zo moet ook een getuige een vermetel, maar vooral een vroom man zijn. Want wie in alle zaken recht oordelen wil en in overeenstemming daarmee zijn vonnis wil vellen, zal dikwijls goede vrienden, zwa gers. buren, rijken en machtigen vertoornen, die hem in veel opzichten goed en kwaad kunnen doen. Daarom moet hij zelfs blind zijn. de ogen en oren gesloten houden, niet zien en horen dan wat vóór hem ligt en daarnaar het oordeel uitspreken." Enthousiast Luther is enthousiast over de Tien Geboden en hij eindigt zijn uitleg ervan met de volgen de woorden: „Laten alle wijzen en heiligen naar voren komen om te zien of zij zulk een werk kunnen voortbrengen als deze geboden, die God met ernst eist en beveelt op straffe van zijn toom en daar zulk een heerlijke belofte aan t<?evoegt, dat Hij ons met alle rijkdom en zegen wil overstelpen. Daarom moet men ze ook vóór alle leerstukken van de hoogste waarde achten als de grootste schat ons door God gegeven." De uitleg van de Apostolische Geloofsbelijdenis is erg kort: van de elf bladzijden die Luther eraan wijdt, gaan er dan weer niet minder dan zes over de Heilige Geest, en daaraan kun je zien hoe dichtbij God voor Luther was. Onze Vader Breed opgezet is dan tegen het eind Luthers uitleg van het Onze Vader. We moeten het bidden om ons de duivel van het lijf te houden: „Het is hem niet genoeg, dat hij het geestelijk rijk tegenwerkt en daardoor ver stoort. dat hij de zielen door zijn leugens verleidt en onder zijn macht brengt; neen, hij verhindert ook, dat een goed bestuur en een eerlijk vreedzaam bestaan op aarde blijft; hij stookt twist, moord, oproer en oorlog aan. veroorzaakt onweer, hagel om het koren en het vee te vernietigen, de lucht te vergiftigen enz. Kortom, hij kan niet dulden, dat iemand een stukje brood van God ontvangt en het in vrede eet." Neiging Luther had natuurlijk wel zijn eigenaardighe den. Zo had hij de neiging zich vorsten voor te stellen als vaderlijke figuren, die niets anders dan het heil van hun onderdanen op het oog hebben, en die niets liever zien dan dat deze onderdanen vlijtig werken, 's avonds een hapje eten en dan de volgende dag bij het krieken van de dageraad weer opgewekt aan de arbeid gaan. Wanneer hij verder zegt dat de Tien Geboden in ieder mensenhart ge schreven staan, vroeg je je wel even af, in wiens hart het eigenlijk opgekomen is, dat we geen andere goden zouden moeten dienen. Hoe dan ook. Luthers „Grote Katechismus" hoort bij de klassieke boeken van de christe lijke kerk. en wanneer je één klassiek boek zoals dit, leest, herleest, verwerkt, er plezier aan beleeft en er een aantal vragen aan overhoudt, dan kun je tien moderne boeken, die je dan gelezen zou moeten hebben om „erover mee te kunnen praten", getroost on gelezen laten. Dr Maarten Luther. De grote katechismus. Vertaald en ingeleid door prof. dr P. Boen dermaker. Uitg. Kok. Kampen, tweede druk, prijs 13,50. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De paus heeft de namen bekendgemaakt van degenen die de bijzondere Nederlandse bisschoppensynode zullen gaan leiden. Deze synode zal zoals bekend in januari te Rome worden gehouden onder voorzitterschap van de paus. Maar in feite zal de paus, die trouwens geen Nederlands spreekt, niet zelf die taak uitvoeren. Als vice-voorzitters zullen optreden kardinaal Willebrands (zoals verwachtl en mgr. Godfried Danneels. de 46-jarige bisschop van Antwerpen Deze laatste benoeming is voor velen een verrassing Men had een Neder lands sprekende kardinaal verwacht (Suenens of Darmojuwonoi. of min stens een aartsbisschop. Mgr. Dan neels is echter maar gewoon bisschop en dat nog pas nauwelijks twee jaar. Anciënniteit geldt bij zo'n gelegen heid vaak als bron van gezag, maar bisschop Danneels kan uit die bron niet putten. Godfried Danneels studeerde filoso fie en theologie in Leuven en Rome Hij was professor aan het groot-semi narie in Brugge en later doceerde hij in Leuven. In Antwerpen volgde hij Jules Daem op. die meer 'n adminis trator dan 'n inspirator was geweest. Toen Danneels in 1977 werd benoemd werd gevreesd dat hij als professor en kamergeleerde weinig geschikt zou zijn voor het ambt van bisschop Maar in deze jaren zou hij blijk gege ven hebben van grote pastorale be langstelling en kwaliteiten. Zijn naam wordt genoemd als opvolger van kardinaal Suenens die eerdaags aftreedt. Het leiden van de Neder landse bisschoppensynode kan hem nog het nodige gewicht en internatio nale bekendheid geven. geert op glad ijs", verzekert men van uit België; het is nog afwachten hoe sterk hij in beleidszaken kan op treden. Het is niet duidelijk wat een vice- voorzitter aan zo'n synode kan toe- of OeCUITtene afdoen, in hoeverre hij haar naar links of rechts zou -kunnen sturen. van de internationale theologische commissie, een adviesorgaan van de paus. De synodescretaris (de titel is wat misleidend) moet de bisschoppen tij dens de synode als deskundige op het gebied waar het over gaat terzijde staan. Het onderwerp van de synode is: de pastorale opdracht van de kat holieke kerk in Nederland in de huidi ge situatie. Prof. Lescrauwaet wordt beschouwd als een degelijke expert, al geldt hij niet als de meeste origine le of creatieve theoloog op dat terrein. Maar desgevraagd wijst men erop dat Danneels zeker niet „in het kamp van Gijsen" geplaatst kan worden. Hij wordt gezien als een eerlijk, open. genuanceerd man. die weet waar het (ook in Nederland) over gaat. In Bel gië beschouwt men hem als een van hun betere bisschoppen. Maar Dan neels is niet iemand ..die zich enga- Ook heeft de paus een synodesecreta ris benoemd. Overeenkomsitg de voordracht van de Nederlandse bis schoppen is dat geworden prof. dr. Jos Lescrauwaet. Vroeger hoogleraar in de dogmatiek en oecumene in Til burg. tegenwoordig professor in Leu ven. Lescrauwaet is priester en jaren lang bisschoppelijk adviseur voor theologische en oecumenische aange legenheden. Hij maakt ook deel uit De synodevergaderingen zijn strikt besloten. Aanwezig zijn de zeven „re siderende" bisschoppen: Wille brands, Zwartkruis, Möller, Bluyssen, Ernst, Gijsen en Simonis; Danneels en Lescrauwaet plus twee nog aan te wijzen leden van religieuze gemeen schappen. Pogingen worden gedaan dat minstens één van die twee bij een vrouwencongregatie hoort. UTRECHT Vrijdagmiddag 2 no vember om half drie is er een openba re forumdiscussie over het onder werp: communisme en christelijk on derwijs. De bijeenkomst is in het ge bouw Transitorium H, Heidelberg- laan 2. De Uithof te Utrecht, en is belegd door een commissie van Utrechtse theologische studenten in samenwerking met de Utrechtse stu dentenvakbond. Aanleiding tot de discussie vormen de brochure „Er zijn grenzen" van prof. dr. J. Verkuyl, èn het debat daaromheen. In dit forum zullen vertegenwoordi gers van verschillende organisaties en instellingen zitting nemen: André Roelofs van het partijbestuur van de C.P.N.; Herman Meijer van de bewe ging „Christenen voor het Socialisme de heer B. Buddingh' van de her vormde raad voor „Kerk en School". Barteld Hartstra, die vorig jaar werd ontslagen op een katholieke school in Tilburg en mr H. H. Bos van de bestu- renraad van de Protestants-Christe lijke Onderwijsorganisatie (P.C.O). Het Forum staat onder voorzitter schap van Prof. dr. C. J. de Jong. decaan van de faculteit der godge leerdheid te Utrecht. ADVERTENTIE waarin opgenomen: Oe Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jen/e Tammmga Directeur mg O Poslma HOOFDKANTOOR PoMPu* 859 1000 AW Amsterdam W-Oautsiraat '3' Amsterdam »ei 020-9'3456 teie. 13006 Postg 'O 66 00 00 Bêrii Ned Cred'etoar* Refcemngrv 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM DORORECHT PosiBus 3000 AX Rotterdam iel 010-115588 (abonnementen en beiO'gmgi tel 010-tt 5588 (redactie) tel 115700 (u'tsiudend voor REGIO DEN HAAG LEIDEN Postbus 10' 2501 CC Den Haag te' 070 469445 (abonnementen en berorgmg) tei 070-469445 (redactie) (urtslurtend voor i) Pa'ksiraa* 22 Den Haag REGIO NOORD OOST NEDERLANO u'tsmiiend administratie Postojs 3 8000 AA Zwolle ie- 05200 1 7030 Abonnementsprijzen Per maand f 15 90 Per Kwartaal I 47 70 Per hall iaa' I 95.40 Per iaar t 188 60 Adverfenf-eMneven op aany-aj T eteton.se he door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Opnieuw heeft bisschop Desmond Tutu. de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse raad van kerken, de dreigementen van de regering getrotseerd en zich uitgesproken tegen investeringen in Zuid-Afrika. Van een onzer verslaggevers HAARLEM - Naast de vele herdenkingen van de Kerkher vorming. die vanavond naar oud gebruik in allerlei protes tantse kerken zullen worden gehouden (vaak interkerke lijk). is er in Aerdenhout een rooms-katholieke gebeds dienst ter gedenking van dit feit. „De les van de geschiedenis" is het thema van deze dienst, die om half acht begint in de kerk van de Heilige Apostel Paulus aan de Helmlaan. De organisatoren zeggen er van: „Wat Maarten Luther be doelde als een poging de kerk tot een nieuwe bezinning en ommekeer te brengen, werd. mede door politieke en andere invloeden, de oorzaak van een definitieve breuk in de kerk. Het lijkt ons goed toe. dat wij juist als katholieke gemeen schap deze dag bijeenkomen om voor het heden te leren van de geschiedenis. Om God te vragen ons te bewaren voor een verder uiteenvallen, om Hem te bidden voor een nieuwe een heid rondom zijn Zoon." De leden van de kerken der Reformatie in Haarlem-Aer- denhout zijn uitgenodigd, van avond mee te komen bidden. LUTHER Of het zo moest zijn. dit weeki kwam ik Luthers naam tegen, moest er achteraf even naar zi maar vond het toch nog snel. i Hunsbruch in de 19e eeuw van katholiek protestant geworden schrijft in zijn boek „Das Papsi in seiner sozial-kulturelle Wirksamkeit" ook een hoofdsi over het duivelsgeloof. De duit de katholieke literatuur een ei monster. Zijn optreden overtrof j alle menselijke fantasie. In het Rituale Romanum staat een li;' tekenen aan de hand waarvan geestelijken bezetenheid op hel kunnen komen. Er is weinig fai voor nodig om zich een gedach kunnen vormen over de schad( deze „deskundigheid" aan de heeft berokkend. Alfons de Li| van een theologisch gezag in d< van Thomas van Aquino, bescl onder andere het geslachtelijk verkeer van de duivel met men En dan merkt Von Hunsbruch een jezuit Delrio verzekerd hei de tegenovergestelde mening Melanchthon en Luther en ooi katholieken, namelijk dat die illusies en fantasterijen zijn, vi kerk zeer schadelijk is geweest! Die mening zou er namelijk toe^ dat de „heksen" zonder straf bl| Zelfs vanuit deze vreemde gezichtshoek is Luther duidelijk] herkennen. Een nuchter mens.j in dergelijke zaken. En dan bed» ineens hoe bevrijdend dat centj van zijn inzicht, de gerechtvaai door het geloof alleen voor de k geweest is. Hij had die bevrijdil ervaren, nadat hij eerst ook onj" dergelijke angstaanjagende j fantasterijen heeft moeten level je met niemand meer te makenk dan alleen met die God die je I vrijspreekt en die je nu op een p nieuwe wijze, als nieuw geborer kinderkens, zegt de apostel Johannes, in het leven zet, dat |1 stuk her-menselijking. Een niek/ menswording. En die liet hij zie. meer door allerlei bijgeloof. noodzakelijk instrument in de van hen die macht willen blijv»] uitoefenen, afnemen. ADVERTENTIE DE KORENAER is fijn, zTi prijs verrassendk lei n. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Veenendaal: P te Zeist; te Kamperland: R Vries, kand. te Driebergen; te Andelst: J. H. van Daalen Veenendaal; te Tange-J r (toez.i: W. Wagter kand. te We n te Maartensdijk: Tj. de Jongflt ontheven predikant met bevo van emeritus, laatstelijk vei aan de Rhodesia zending. wor|l Doornspijk. Bedankt voor 's-Gevelduin-ii G. S. A. de Knegt te Barneve NOP (Wijkgem. Bant-Ruttento Cuperus. pred. voor bui werkz. (geestelijk verzorger sttei kenhuis te Bennekom) te Benjp GEREF. KERKEN (VRIJG. Beroepen te Hoek (Zldi: J. H. kand. te Zwolle. BAPT. GEMEENTE Beroepen te Heerenveen: J I man te Stadskanaal-Noord. Hij sprak op de Jaarvergadering van de methodistensynode in Kaapstad. Hij zei dat overzeese investeringen een systeem helpen in stand te hou den dat o. m. een stamlid. dat ge dwongen moest verhuizen tot zelf moord bracht. Tutu verwees naar Mosima Sekole. die zich ophing, nadat hij door de regering in het kader van de verde- lingswetten van Zuid-Afrika uit zijn geboortestreek was verwijderd. Na deze uitspraak over het geval Se kole zei Tutu dat hij economische druk ziet als het laatste middel om een vreedzame verandering in Zuid- Afrika tot stand te brengen. Over Sekole zei Tutu „Begrijpt u dat men een mens vernietigt, om een ide ologisch plan uit te voeren? Ik zal alles doen om dit duivelse systeem uit te bannen, wat het mij ook moge kosten." Hij voegde er aan toe: „Ikzal mij door niemand laten tegenhouden Apartheid is niet zomaar een kwaad. LONDEN Tatjana SJtsjipkov. een Russisch-orthodoxe vrouw uit Smolensk, werd op 9 september gear resteerd op beschuldiging van „straatschenderij". De arrestatie is het gevolg van een incident op 10 februari dit jaar. toen een bijeen komst van de christelijke studie groep voor de problemen rond de religieuze opleving" in Moskou werd verstoord door de politie De politie nam een groot aantal religieuze boe ken in beslag Toen een agent Tatja na een boek wilde afpakken, gaf ze hem een klap in het gezicht Mevrouw Sjtsjipkov is oud-docent aan de peda gogische academie in Smolensk het is het kwaad zelf. Het is zoiets als het verkrachten van een kleuter." Tutu riep op tot het organiseren van een ronde-tafelgesprek. „Wij hebben de hulp van de internationale ge meenschap nodig om ons daar van tc overtuigen." Wie is de chip de baas?, symposi um over de maatschappelijke gevol gen van de automatisering, ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van het bedrijfsapostolaat IJmond m.m.v. dr. ir. H. Bosma en drs. H. J van Dongen, zaterdag 10 november 11-16 uur, Plus X-college, Büllerlaan 2. Beverwijk. Inl. tel. 02510-20155. Samenleven met Surinamers, werkdag over de gezamenlijke inzet van Surinamers en Nederlanders voor samenlevingsopbouw in de ei gen buurt, zaterdag 3 november 10-16 uur, Mozeshuis, Waterlooplein. Am sterdam. Inf. en opg. tel. 020-761552. Geweldloze weerbaarheid, werk dag Kerk en Vrede, zaterdag 10 no vember 10-16 uur. Kollege De Klop. Orinocodreef 7-9. Utrecht. Inf. tel 033-32133 Azièdag van het CNV (bootvluch telingen, wereldgodsdiensten. China anno 1979). zaterdag 10 november. Het Arsenaal. Woerden. Inf tel. 030- 941041 van een medewerker SITTARD Veel persoonlijk leed in ons arbeidsbestel komt voort uit oor zaken die een internationaal karakter hebben." Dat zei de heer C. van Ba- vel. pastor van de Eindhovense stuur groep evangelie en bedrijfsleven in Sittard waar voor het eerst een zen dingsdag van de Nederlandse Zen dingsraad werd gehouden. In Lim burg kreeg deze dag een bijzonder karakter vanwege een intensieve sa menwerking tussen rooms-katholie- ken en protestanten. Volgens de heer Van Bavel lijden veel mensen aan een uitzichtloos besef dat zij met hun arbeid en inkomen een systeem in stand houden dat grof onrecht ver oorzaakt. De hierdoor opgeroepen ge wetensnood, het verminderen van ar beidsvreugde en arbeidsmotivatie, kunnen niet langer verdrongen en gekleineerd worden. Er ontwikkelt zich een verzet tegen ons huidige ar beidsbestel. niet uit luiheid of uit ontevredenheid om het loon of om arbeidsomstandigheden, maar van uit het bewustzijn dat onze arbeid hier een duidelijk element is binnen een uitbuitings-economie, die ten koste gaat van de derde wereld, de rechten van de mensen en de toe komst. Volgens de heer Van Bavel behoeven we ons niet te verwonderen wanneer volkeren uit de derde wereld onze zogenaamde vrije markt-economie allerminst als een bevrijding ervaren. Zij ervaren dat onze betrekkelijke welvaart afhankelijk is van hun goed kope produktie. We moeten inzien hoezeer de hedendaagse internatio nale situatie de arbeidsmotivatie van zeer veel mensen ondermijnt. De heer Van Bavel zei daarom te h< o een Nederlandse vakbeweg meer lijkt op een bevrijdin p ging dan op een veiligheidsin Thema van deze en alle tws dingsdagen in ons land is en evangelisatie in de jaren Afgelopen zaterdag werden e j zendingsdagen gehouden te Nijverdal en Maassluis. In werd het hoofdthema ingeli g ds. R. J. van der Veen. al.; secretaris van de Nederland y dingsraad. door Aldert Schipper ADVERTENTIE OOQ»«t Urv eö*' cri'rn 9 9 30 -naamdag 1 -n dag Op roldag war '8- 20 w te* 020 913456 Opoa<r tv adw*fi*r*i«s 320-936868 o» fp aa" Mr A<% a'fleiing pottOu* 433 1000 ak amsteroam Ad/eswnzginger jit^uHend icnrir aar c*vr Arnslfdafisa a3 ess*r Verkrijgbaar in tube van 40 gr en in de voordelige tube van 100 gr Lees eerst de gebruiksvoorschriften Uitsluitend txj apotheker en drogist Het is niet gebruikelijk op deze plaats aandacht te vragen voor het overlij den van een communistische hoog waardigheidsbekleder, maar dit maal wil ik een uitzondering maken voor Hans Seigewasser, die bijna twintig jaar in de DDR staatssecretaris voor kerkelijke vragen was. Hij overleed op 18 oktober tijdens een bezoek aan Rome, waar hij een vredescongres bijwoonde Ik heb Seigewasser een jaar of tien geleden geïnterviewd. Ik kan dus niet zeggen dat ik hem heb gekend. Maar reeds toen maakte deze degelijk uit ziende communist een heel wat be trouwbaarder indruk op mij dan me nig christelijk meeloper in de DDR Seigewasser was voor de oorlog bank bediende geweest en hij zag er. toen hij geroepen was tot de post van staatssecretaris voor kerkelijke vra gen nog steeds zo uit, een licht ge bouwde kalende man. kleurloos en efficiënt. Hij zag er een beetje naar uit dat hij de spanning tussen kerk en staat in zijn land moeilijk verdroeg. Hij vond dat christenen en commu nisten in het opbouwen van hun land een heel eind konden samenwerken. Hij kende de christenen uit het con centratiekamp van de nationaal soci alisten en in die tijd was er een weder zijds respect gegroeid. In de jaren zestig leidde Seigewasser de ontmoeting in tussen de evangeli sche bisschop van Saksen. Moritz Mitzenheim en de grote man van de DDR. Walter Ulbricht Deze bijeen komst had plaats op de Wartburg. het slot waar Luther de bijbel ooit in het Duits vertaalde De ontmoeting leid de er toe dat bejaarde Oostduitsers toestemming konden krijgen het land te verlaten. Het was een eerste magere concessie aan de kerk. Seigewasser had veel verwachting van de vredesrol van de kerk. Hij zag de kerk niet alleen als een middel om de gevoelens in het Westen jegens de DDR wat milder te maken, maar hij gaf de kerk in eigen land ook ruimte om daar een kritische rol te spelen Zo vond hij dat de kerk de vrijheid moest hebben om haar bezwaar uit te dragen tegen de invloed van het leger op school. Onder Seigewassers regime kwam de scheiding tussen de kerk in de Bonds republiek en die in de DDR tot stand Maar hij heeft het daar niet op aange stuurd. Hij zette zich er liever voor in de verhouding tussen kerk en staat, binnen de begrenzingen van het soci alisme. optimaal vorm te geven. Zo is het aan Seigewasser was in de leiding van de staat zowat de enige die de kerk en het leven van de gelovigen echt kende. Zo wist hij begrip op te brengen voor de behoefte van de kerk aan diakonaal werk. De kerken in de DDR konden op dat punt hit tionele rol voluit blijven vervf de maatschappij in dat lanifi steeds ondenkbaar zonder dr diakonale ziekenhuizen, wefl tingen. bejaardenoorden en trische inrichtingen Hij was een „gelovig" maar hij zag liever samen! met de christenen dan hun ori ping. De laatste jaren, ondeif ker, kreeg Seigewasser tot h«f: ruim de gelegenheid. Hijzelf waarschijnlijk voor verantwol dat de SED, de communistisi tij, de kerk thans niet meerr iets van mensen met een vef bewustzijn. Of de SED waardevolle opvolger voor 5 ser kan vinden is de vraai intussen is de verhouding tusi en staat zo volwassen gewoij Seigewassers dood niet ho> den tot een periode van onv< voor de kerk

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2