CDA sluit vernieuwing atoomwapens niet uit Raad hoger personeel lreigt met extra looneis Kiesuwkado i Niets leuks f Weekblad onder vuur a zelfdoding Boulin Vèronica! r t Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw jjhell en Esso noeten olieproduktie |n deze krant Noordzee halveren NAVO mag in december niet tot plaatsing besluiten Bij aftopping inkomens boven 50.000 gulden 'Fundamentele veranderingen na Harrisburg' Donna Mussolini (89) overleden Trouw Een krant die zichzelf blijft Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Hongerstakers in Portugal: eisen zijn ingewilligd Lees een krant met overtniging.- TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR. 10789 - WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 LOSSE NUMMERS 60 CENT ONDEN (AP) Shell en Esso heb- en van de regering-Thatcher op- acht gekregen de olieproduktie in ;t Brent-veld op de Noordzee bijna halveren tot 100.000 vaten per dag. e opdracht is gegeven, nadat de den van het Lagerhuis hadden ge- aagd over de grote hoeveelheden trdgas. die met de oliewinning ver eren gaan. Volgens minister Gray nergiezaken) staat de hoeveelheid irdgas, die jaarlijks op de olieboor- rens wordt verbrand, gelijk aan jftien procent van het Britse gas- irbruik. et verbrande aardgas komt samen et ruwe olie uit de Noordzeebodem, et olieveld Brent is nog niet aange- oten op het netwerk van pijpleidin- :n. dat aardgas van andere olievel- en overhevelt naar het Britse gas- stributiesysteem. PAGINA 2: Benoemingen door bisschoppensynode PAGINA 3 Fracties verwonderd over herdenking Park PAGINA 5: Hulp nodig voor kleine dorpen PAGINA Kabinet Begin schuift naar rechts PAGINA 4 Kunst van natuurvalken an onze sociaal-economische redactie TRECHT De Raad van overleg middelbaar en hoger personeel zal een extra looneis op ifel leggen, indien de regering gehoor geeft aan de wens van het parlement om ook volgend ar de inkomens boven de 50.000 gulden af te toppen. Raad MHP wil dat er vanaf 1 tuari 1980 helemaal geen aftopping ats vindt. De extra looneis is be eld als compensatie voor het geval aftopping toch doorgaat. de gisteren gepresenteerde discus nota arbeidsvoorwaardenbeleid 10 zegt de Raad MHP dat de econo- sche situatie geen algemene loons- hoging toestaat. De raad wil zich arom tevreden stellen met de prijs- npensatie, maar die moet dan wel ledig zijn. In ondernemingen waar financiële ruimte bestaat, dient de eerste plaats te worden gedacht het aanwenden van de financiële idelen voor de werkgelegenheid. arover moeten met de werkgevers praken worden gemaakt. de nota levert de Raad MHP derom forse kritiek op het feit dat regering alleen een loonoffer agt van de werknemers, die méér dienen dan 32.000 gulden per jaar. werknemers die minder verdienen gen er jaarlijks nog wat op voor gaan. ereidheid chter hun bereidheid tot matiging leten derhalve op zijn minst vraag- ;ens worden geplaatst," aldus de T.nonpfc id, die zich erover beklaagd dat r en daar de indruk wordt gewekt of het verdienen van een hoger dan doorsnee salaris min of meer on- htmatig zou zijn. De voorzitter van de Raad MHP, drs. Henk van der Schalie zei gisteren bij de presentatie van de discussienota dat hij er de voorkeur aan geeft, in dien de handhaving van de koop kracht alleen voor de werknemers met het minimumloon zou gelden. Iedereen, die meer verdient, zou naar draagkracht een steentje moeten bij dragen. Dat zou het voor het hoger personeel meer verteerbaar maken wanneer er van hen een forse achter uitgang zou worden gevraagd. Door het nog steeds toekennen van loons verhogingen aan lager betaalden, dringt volgens hem de ernst van de economische situatie nauwelijks door tot brede lagen van de bevol king. Van der Schalie erkende dat de Raad MHP met de poging om de aftopping van de prijscompensatie ongedaan te maken, op gespannen voet komt met de parlementaire democratie. „U mag dat wat mij betreft burgerlijke onge hoorzaamheid noemen," zei hij. De raad gaat er vanuit dat het argument dat het gaat om het doorbreken van ,een parlementair besluit de leden minder zal aanspreken dan een paar jaar geleden. Vooral de aandrang op verdergaande loonnivellering zou daarbij een rol spelen. van de leden nodig. Zijn die leden gezagsgetrouwer dan wij denken, dan gaat het niet door." aldus Van der Schalie, die vond dat het parlement met deze ingreep in het overleg tus sen werkgevers en werknemers „zijn boekje te buiten is gegaan." Ernstige bezwaren heeft de raad ook tegen een verlenging van de wet niet- CAO-lonen. Van deze wet zijn de werknemers die niet onder een CAO vallen volgens de Raad MHP al twee jaar de dupe, omdat er voor individu ele verbeteringen slecht 0,5 procent van de loonsom beschikbaar mag worden gesteld. Deze wet frustreert volgens de nota elk reëel personeels beleid. De raad streeft verder naar een mini male vakantietoeslag van acht pro cent. Een maximum in de toeslag wordt afgewezen. Het overheidsper soneel moet volgens de raad ln dezelf de mate van de welvaartsontwikke ling profiteren als werknemers in het bedrijfsleven. Wijzigingen in het trendbeleid zijn dan ook alleen be spreekbaar als daarmee een betere aansluiting bij de ontwikkelingen in het bedrijfsleven wordt bereikt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-frac- tie meent dat enige moderni sering van de NAVO-kernwa- pens in West-Europa, in de toekomst niet mag worden uitgesloten. De omvang van deze modernisering (het aan tal nieuwe raketten dat moet worden ingevoerd) zal afhan gen van de onderhandelingen over de wapenbeheersing met de Russen waarvoor twee jaar de tijd wordt genomen. Om die omvang echter tot het mini mum te beperken en de onderhande lingen" niet te doorkruisen mag de NAVO in december niet te vergaande beslissingen nemen over die nieuwe raketten. Met name zal de NAVO niet reeds tot plaatsing van deze raketten in West-Europa mogen besluiten, maar zich moeten beperken tot de fases daaraan voorafgaande: de ont wikkeling en de produktie (voorberei ding). Ook daarbij zal de NAVO zich terug houdend moeten opstellen. Daarin past in ieder geval niet het akkoord gaan met het alom als te hoog bekriti seerde NAVO-voorstel voor 572 nieu we raketten. De CDA-fractie heeft nog niet precies ingevuld wat nog wel in die terughoudende opstelling past. Dat probleem is naar de toekomst verschoven. Deze opstelling heeft de CDA-fractie na twee dagen van langdurig beraad ontwikkeld voor de komende debat ten over de kernbewapening. De ge kozen lijn wijkt duidelijk af van de NAVO-wens in december reeds dui delijke en vergaande besluiten te ne men om het evenwicht met de groei ende Russische bewapening te her stellen. Afgewacht moet worden of CDA-miniter Scholten (defensie) de beperkte CDA-ofjptelltng wil overne men en daarvoor ook gehoor zal krij gen bij de NAVO-bondgenoten. CDA-fractieleider Lubbers wilde gis teravond niet zeggen wat er gebeurt als dat niet het geval is. „Dat is dan een nieuwe fase, we proberen nu eerst de Nederlandse regering en de bondgenoten te overtuigen", zei hij. Vervolg op pagina 3 „Wij rekenen erop dat onze organisa ties deze aanvullende looneis op tafel zullen leggen bij de werkgevers. Daarvoor is uiteraard een uitspraak ranse minister was middelpunt schandaal .RIJS (AFP. Reuter, AP) Politiek Frankrijk, van links tot (hts, heeft gisteren verontwaardigd het satirische weekblad Canard Echaine verweten schuldig te zijn aan de zelfdo- ig van minister Robert Boulin van arbeid. De Franse irnalistenbond heeft ervoor gewaarschuwd dat de tragische ieurtenis wordt aangegrepen voor het beperken van de imalistieke vrijheid. gaullist Boulin werd gistermorgen d aangetroffen in een bos ten zui- van Parijs. Vrijwel meteen werd doding vermoed om dat bij het aam een leeg buisje van een' ipmiddel werd aangetroffen. Bou- die volgens zijn familie de afgelo- dagen neerslachtig was, had brie- achtergelaten voor zijn familie en collega's. dood van de minister is onvermij- jk in verband gebrachtmet ont- ingen in twee bladen, het uiterst itse Minute en de Canard, over neende betrokkenheid van Bou- bij een aanzienlijkefraude met ad. Aan de hand van fotocopieën de de Canard dat de minister ld had gekocht voor de bouw van vakantiehuis. Die grond was al iemand anders verkocht. Twee nden van Boulin zijn al gearres- d en het dossier-Boulin lag bij de iter van onderzoek. ster tiek Frankrijk begon gisteren al vergelijking te maken met de ire-Salengro, genoemd naar de lster van binnenlandse zaken in Volksfrontkabinet-Léon Blum, in 1937 zich het leven benam na nijgingen in een uiterst rechts Evenals Boulin hield Salengro Üjn dood vol niets onwettigs te >en gedaan. Zowel premier Barre, Ident Giscard als ook de commu- «che leider Marchais noemden tragisch dat dit de gevolgen wa- van de lastercampagne van de die overigens volhoudt de feiten te hebben vermeldt. Boulin was een zeer gerespecteerd minister en de langstdienende van het kabinet. Zijn carrière begon al vroeg in de jaren zestig en hij heeft vele ministersposten bezet. Gezien zijn goede betrekkingen met de vak beweging was de 59-jarige Boulin met de minister van economische zaken Monory en Europees Parlements voorzitter Slmone Veil serieus kandi daat voor de opvolging van Barre, die naar verwacht binnen enkele maan den zal aftreden. ADVERTENTIE SCHUTTERSVELD Corduroy wint het met glans als het op kwaliteit aankomt: 'Ui' let op het etiket of hangkaartje met het Schuttersveld-merk In dichte tot zeer dichte mist hebben zich gistermorgen op verschillende plaatsen in ons land kettingbotsingen voorge daan, waarbij één dode viel en 110 auto's betrokken waren. De grootste botsing deed zich voor bij Utrecht, waar de vrachtwa genchauffeur K. Dijkstra (31) uit Aalsmeer om het leven kwam en tien gewonden, van wie vier zeer ernstig, vielen. Burgemeester Vonhoff van Utrecht stelde zich persoonlijk op de hoogte- Meer nieuws op pag. 3. Tijdens de gisteren in de Tweede Kamer begonnen behandeling van de begroting van volkshuisvesting pleitten het CDA en de VVD voor het handhaven van de woningproduktie op het huidige niveau tot 1985. De PvdA wil echter de woningproduktie nog verder opvoeren. Op de foto een onderonsje tussen de vroegere staatssecretaris Marcel van Dam (PvdA) en het CDA-Kamerlid Stef Dijkman. Meer nieuws op pag. 13 WASHINGTON (Reuter. AP) Om ernstige ongelukken zoals dat met de kerncentrale bij Harrisburg te voor komen, moeten fundamentele veran deringen worden aangebracht in or ganisatie, praktijk en opvattingen bij overheid en industrie. Dit schrijft de commissie van onderzoek die door president Carter na het ongeluk op Three Mile Island werd ingesteld. De Amerikaanse president ontving gisteren de voltallige commissie en haar eindrapport in de vergaderruim te van het kabinet. Het ongeluk, al dus de commissie, „gebeurde als ge volg van een reeks menselijke, orga nisatorische en mechanische fouten" De federale Commissie voor toezicht op kerninstallaties (NRC) krijgt in het rapport harde kritiek te verduren. „Sommige compromissen tussen vei ligheid en de behoeften van een be drijfstak zijn onvermijdelijk. Maar uit de gegevens komt naar voren dat de NRC soms aan het gemak van de industrie ten onrechte voorrang gaf boven haar voornaamste opdracht, het verzekeren van de veiligheid." ADVERTENTIE Panties voor jou en sokken voor pa! Kwaliteit dat kun je zien en goedkoper bovendien. Veronica volgt/n— mode op de voet. Want... Het produkt dat u vandaag in handen hebt is geen leuke krant. WIJ weten dat vrij zeker, want wij zoeken nog wel eens naar een olijk onderwerp om een woord van aanbeveling aan op te hangen. Niks dus. Daar is Trouw wel consequent in. Dan trekken ze ook geen la met leuk open om het evenwicht te herstellen. Morgen beter. Maar dat zien we dan pas FORLI (Reuter) De weduwe van de Italiaanse dictator Benito Mussolini, Donna Rachele Mussolini, is gisteren op 89-jarige leeftijd overleden in het Italiaanse Forli. Zij overleefde haar echtgenoot bijna 35 jaar. HIJ werd in 1945 door partlsanen om het leven gebracht. Donna Rachele, een in drukwekkende dame met grijs haar, heeft zich nooit gedistantieerd van het optreden van haar man. Haar huis in Forli hing dan ook vol aanden kens aan de regeringsperiode van Be nito, van 1922 tot 1943. Donna Rache le had vijf kinderen, van wie er nog drie in leven zijn. Jarenlang streed zij voor de teruggave van het lichaam van haar man, dat onder een andere naam begraven lag op een kerkhof in Milaan. Het duurde tot 1969 voordat Donna Rachele het pensioen kreeg van de Italiaanse staat waarop zij recht meende te hebben gezien de staat van dienst van haar man, res pectievelijk als onderwijzer, militair en staatshoofd. Boetseerset (A) Boetxeerklei mei verf in 3 kleuren en penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard Schroevcdraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopsehrocve- draaier in eén. Handgreepje met omslagmechaniek, voor extra gemak, bovendien. Lchi naturel leder met gevlochten koordje. Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai diermotief Als onder legger o'f voor de sier Lederen halstasje (Dl Sierlijke eenvoud en praktisch Maak icniand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw acjres: —Giro Van onze correspondent LISSABON De hongerstakende gevangenen van de Revolutionaire Partij van het Proletariaat hebben gisteren hun actie beëindigd. Zij zeg gen dat alle doelstellingen van de hongerstaking zijn bereikt, in het bij zonder de afkondiging van de amnes tiewet door president Eanes. Op een gisteren gehouden perconfe rentie zei het solidariteitscomité met de politieke gevangenen dat uit con tact met de minister van justitie en leden van de Revolutionaire Raad de overtuiging is gerezen dat de afkondi ging van de amnestie „op zeer korte termijn" zal plaatsvinden. Ook zou het ministerie van Justitie binnenkort het rapport openbaar maken, waarin gesproken wordt van de wreedheden die een aantal gevangenen tijdens de verhoren zouden hebben ondergaan. De vijfentwintig gevangenen verblij ven voorlopig nog onder zware bewa king in verschillende burgerzieken huizen van Lissabon. De laatste da gen waren zij volgens de doktoren volledig uitgeput en werden kunst matig gevoed. De „overwinning" van de hongerstakers wordt in Lissabon voorlopig nog sceptisch bekeken. President Eanes zou veel gezag bin nen de strijdkrachten verliezen als hij de indruk wekt voor de revolutionaire PRP door de knieën te zijn gegaan Postcode en plaats: -Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkoning van f7. Kado naar keuze: DA. DB. DC OD.(aankruisen a.u.bj Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven) Voor bczorginlbrmalie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1