Voor verbeteren oude wijken meer geld nodig' CNV: Huisvestingswet Iringend noodzakelijk Fit brieven van lezers Onderzoek gevraagd naar rol van prins geelaerts van Blokland wil de Kamer alle ruimte laten U*f Beleidsvisie over informatieverwerking 'Mensen moeten zelf daartoe bereid zijn' ijdrage aan rechtvaardiger verdeling woonruimte '.r Billiton Arnhem mogelijk dicht S A Minister vraagt aandacht voor rol computer Boek Klinkenberg aanleiding Nederlands schip met vluchtelingen in haven Maleisië misdag 30 oktober 1979 BINNENLAND trouw/kwartet 9 iu< ben een dienaar van de gemeen- „Ing (CDA. bloedgroep CHU). Die uit- te?aP' Anders was ik wel uitgeweken spraak tekent de minister. Hij geeft keir een dictatoriaal geregeerd ermee aan dat hij alle ruimte wil laten iefld." Dat zegt jhr. drs. Pleter C. A. aan de Tweede Kamer om te zeggen ooelaerts van Blokland, minister van hoe ze het hebben wil. Zo heeft men ^huisvesting en ruimtelijke orde- hem leren kennen in de bijna twee jaar dat hij minister is. Veel meer een bestuurder dan een politicus die het voortouw neemt. Onlangs bij de behandeling van de nota Waddenzee, zei Beelaerts dat het niet goed Is als „absoluut vorst" beleid te voeren. Jan Terlouw van D'66 stelde daartegenover, dat wan neer een parlementaire meerderheid om een bepaald beleid vraagt, er niets op tegen .s dat beleid dan ook met kracht te voeren. Met de behandeling van de begroting volkshuisvesting voor de deur had den wij een gesprek met de minister over de stadsvernieuwing, die naar het zich laat aanzien een Delangrijke rol gaat spelen in het debat. br Jan Bezemer ied beschouwd moet je je ernstig zorgen maken om de oude wijken. De concentratie van turele minderheden en een zo oud woningbestand zijn ernstige zaken. Toch, als je het gelijkt met bijvoorbeeld Calcutta, is het hier een paradijs, of nee, het woord paradijs zou ik niet willen gebruiken, maar dan is het hier toch heel bijzonder. uitspraak van minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke lening, enkele dagen voor de behandeling van de begroting van zijn ministerie, waarmee idaag in de Tweede Kamer begonnen zal worden. •windsman meent dat het kabi- een maximale inspanning levert behoeve van de stadsvernieu- l Toch voorziet hij dat in de 79{omst meer geld zal moeten wor- uitgegeven aan de verbetering de het leefklimaat in de oude wij- nt, Beelaerts voegt daar echter on- enflellijk aan toe dat de mensen zelf enrtoe de bereidheid moeten tonen: t gaat erom dat de maatschappij een hoge prioriteit toekent aan de ,erfcvernieuwing." el- US:laat zich moeilijk becijferen hoe- je Nederland nu precies uitgeeft de stadsvernieuwing. Vorige k nog heeft de minister laten we- dat cijfers daarover slechts in irkte mate zijn te geven. De mi- ir zei dit naar aanleiding van een Ie van het PvdA Kamerlid Duin die een overzicht van de totale iven voor stadsvernieuwing g. Het opknappen van de oude en gaat gepaard met inspraak, leersmaatregelen en woningver- ring. Bijgevolg zijn er tal van steries bij betrokken, die alle bijdrage leveren. Het niet duidc- lichtbaar maken van de uitgaven de stadsvernieuwing heeft tot Ig dat de vraag of er wel genoeg De stadsvernieuwing is p zichzelf een zegen oor de werkgelegen- eid, meer dan de wo- ingbouw." gedaan wordt al gauw ontaardt in een welles-nietse spelletje. Beelaerts blijft overeind houden, dat de prioriteit voor de stadsvernieu wing is gehandhaafd. De oppositie bestrijdt dat en zal daar bij de begro tingsbehandeling zeker veel aan dacht voor vragen. Ook bij het CDA echter twijfelt men zo langzamer hand of het kabinet wel kan blijven zeggen, dat het alles doet wat moge lijk is voor de verbetering van het leefklimaat in de oude wijken. De groei van de uitgaven voor de stads vernieuwing houdt geen gelijke tred met de toename van de overheidsuit gaven. Beelaerts: „Als je de begroting van dit en vorig jaar vergelijkt, zit er een duidelijke stijging in. Nu wordt om streeks 1,8 miljard uitgetrokken voor de stadsvernieuwing, vorig jaar was dat nog 1,5 miljard." De minister er kent echter dat het extra geld, dat wordt opgevoerd, voor een deel wordt opgeslokt door de prijsverhogingen. Alles wordt duurder. Ook vindt de bewindsman dat isola tie van woningen in het kader van de energiebesparing voor een deel bij de stadsvernieuwing mag worden gere kend. Voor het nationaal isolatieplan is een post van 360 miljoen op de begroting gezet, afkomstig van het ministerie van economische zaken. „Het Isolatieplan is in feite toch ook een vorm van woningverbetering. Je brengt in een woning toch niet warm- teisolatie aan, als het dak lekt en de ramen tochten. Die reparaties wor den tegelijk uitgevoerd." De minister wijst er voortdurend op dat het kabinet in een moeilijke posi tie zit. „De stadsvernieuwing vraagt, veel geld. In de huidige economische omstandigheden is dat moeilijk op te brengen en de claims van de andere ministeries zijn ook belangrijk. Neem bijvoorbeeld een open universiteit. Zou u die dan maar willen schrappen?" De stadsvernieuwing is in feite een vrij nieuw begrip. In de Jaren na de oorlog had de overheid vooral oog voor het bouwen van nieuwe wonin gen ter leniging van de woningnood. Pas in het begin van de Jaren zeventig groeide het besef, dat verwaarlozing van het onderhoud aan de reeds be staande woningen in de oude wijken een verpauperingsproces in gang heeft gezet dat haast onstuitbaar lijkt. De omvang van het probleem neemt nog dagelijks dreigender vormen aan Minister Beelaerts van Blokland en schatting van het bedrag dat no- wordt regelmatig naar boven toe bij- dig is om de steden te vernieuwen, gesteld. Deze zomer nog stonden vertegen woordigers van de grote gemeenten bij Beelaerts op de stoep om hem. duidelijk te maken dat zij de komen de tien Jaar een bedrag van zestien miljard nodig hebben voor het op knappen van de oude wijken. On langs nog publiceerde het econo misch instituut voor de bouwnijver heid een rapport waarin wordt becij ferd dat tot het Jaar tweeduizend een bedrag van tachtig miljard nodig is voor woningverbetering. Vier miljard per jaar dus. De minister erkent dat zijn begroting mager afsteekt bij deze schattingen voor de toekomst: „Het handhaven van de prioriteit mag er niet toe lei den dat we tevreden achteroverleu nen. In de toekomst zal een opvoering van de inspanning nodig zijn. Dan zeg ik er echter wel nadrukkelijk bij dat dat geleidelijk moet gebeuren Als we het budget ineens zouden ver dubbelen. leidt dat tot een schokef fect. De stap wordt dan te groot." Mogelijkheden Op de vraag of de bewindsman nu al in zijn begroting rekening houdt met de in de toekomst noodzakelijke uit breiding, antwoordt de minister ech ter met de nodige slagen om de arm: „We moeten natuurlijk wel naar de economische mogelijkheden kijken. Als Je krap in de middelen zit. zal Je afweging anders uitvallen. U moet dat vergelijken met wat een woning bezitter doet, wanneer het dak van zijn huis lekt. Naarmate hij over min der geld beschikt en de lekkage nog niet echt problematisch is. zal hij de reparatie nog een jaar uitstellen." Volgens Beelaerts werken de gemeen ten planmatiger dan ooit aan de ver betering van het leefklimaat in de oude wijken. Dat leidt ertoe dat het beroep dat op zijn begroting wordt gedaan, steeds toeneemt: „Je ziet dat „Politiek is wel leuk, soms ook wel gek, maar het gaat erom wat ik voor de mensen kan doen." de gemeenten zo langzamerhand aan het Inspelen zijn op het proces." „Iets planmatigers" Het kan echter nog beter, zo blijkt uit de toelichting van de minister op zijn begroting Daar staat dat de gemeen ten gefaseerd uitvoeringsplannen in dienen en niet alles Ineens, zoals nu vaak het geval is. Volgens Beelaerts betekent dat niet dat de gemeenten het rustiger aan moeten doen. „Het benadeelt het stadsvernieuwingspro ces niet. Wat wij willen is dat de gemeenten nog iets planmatiger de zaken aanpakken. Als Je een te groot gebied Ineens als stadsvernieuwings gebied aanwijst, wek Je verwachtin gen die Je niet waar kunt maken. De gemeenten roepen zo te veel wakker, terwijl ze in feite in die gebieden nog niet daadwerkelijk aan de slag gaan. We hebben gemeend dat nog eens onder de aandacht te moeten brengen." Minister Beelaerts wil wel meer geld voor de stadsvernieuwing uittrekken, maar weet niet waar de centen van daan moeten komen. Hij erkent dat dat een kwestie van afweging is. maar meent dat die niet alleen in het kabi net gemaakt kan worden De maat schappij zelf behoort die afweging ook te maken: meer voor de stadsver nieuwing, minder geld voor andere zaken. Er was eens een man in Am sterdam die tegen me zei: U moet meer geld uitgeven voor de stadsver nieuwing, dan kunt u de ziekenhuizen .wel sluiten. Op zich sprak die gedach te mij wel aan. maar u kunt zich wel Indenken dat het kabinet zoiets niet voorstelt." onze sociaal-economische redactie tECHT „Gezien het grote tekort aan woningen, op dit moment ruim honderdduizend, is huisvestingswet dringend noodzakelijk. Alleen zo n wet kan een structurele bijdrage ren aan een rechtvaardiger verdeling van woonruimte". Dit zei gisteren de CNV'er D. sman na de verbondsraadsvergadering van het CNV. f i S jn w 'Of - v* ff M en brief aan minister Beelaerts recht op woonruimte heeft. In deze Blokland van volkshuisvesting wet zouden ook maatregelen kunnen Jimtelijke ordening zegt het worden opgesomd om de leegstand uitgangspunt van een dergelij- van woningen tegen te gaan en om t zou moeten zijn dat ledereen onrechtmatig kraken te voorkomen. leze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen ichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, iepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te rden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over H niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde- Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver brtboycot (6) lichamelijk onwel als ik brie- is waar de christelijke moraal Ipt en de beslissing van de meer- ld van de Tweede Kamer op, lonaire wijze wordt aangevoch ten boycot van Zuld-Afrika is dan nodig. En wel hierom: er een systeem waarin mensen ht, onderdrukt en geknecht n, dat kunnen we niet laten dat valt niet goed te praten, let al hebben we daar vele, be- illjke, economische belangen. i al zuiver humanitair gezien ons een boycot van dit land op ronten. Maar vanuit de Schrift ;n we daar Juist extra toe gemo rd moeten zijn, die roept ons hrs op tot daadwerkelijke solida- met de ontrechten en het be- j en van de gerechtigheid. Mis- 3jn wordt het hoog tijd dat men. in ook die verdwaalde blanken in illjk Afrika, de bijbel eens met gfe. nieuwe ogen leert lezen, die waarvoor hij is geschreven, van en en de onderdrukten. n Tejo Molenmaker borgen sikkel •antjes is fanatiek bezig een te- leer voor te bereiden in de vader de politiek, of in enig opinievor- t orgaan. Ik vind mr Aantjes en kien die zijn opportunisme baga- jeren (mevrouw Gardeniers bij reld) een groot gevaar in het r van het bedrijven van christe- politiek in CDA-verband, temeer pt binnen het CDA een uiterst groepering werkzaam is. welke I is voor de werkelijke stand van zaken in de wereld, en blijk geeft van een meer dan gewoon gevoel voor collaboratie met al diegenen die uit zijn op maatschappijverandering in die zin dat een dergelijke veranderde maatschappij als voorhoede dient voor de vestiging van een geflnlandi- seerd West-Europa. Vlak voor en tij dens de Tweede Wereldoorlog waren er ook actievoerders voor een Europa onder vreemde overheersing, en van de sympathisanten maakte mr Aan tjes deel uit. Een ander aspect, dat mij in het CDA niet bevalt, is dat leden daarvan, en dat zijn er nogal wat, er zich tegen verzet hebben dat Zuldafrlkaanse gehandicapten deel nemen aan de Olympische Spelen voor Gehandicapte Sporters. Links- politieke motieven waren doorslagge vend voor het bevorderen van een beslissing, welke volkomen in strijd is met het door het CDA geclaimde om zien naar de misdeelde medemens, ongeacht landaard en kleur. Ik heb het idee dat de onderkende fenome nen het CDA bij de eerstvolgende verkiezingen uitermate veel stemmen zullen kosten, en vooral wanneer het gemanipuleerde volk duidelijk weet hoe de vork in de steel zit, en in welke achterzak of damestas de sikkel en de hamer verborgen zijn. Over de begroting van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening die deze week behandeld wordt in de Tweede Kamer zegt het CNV niet gerust te zijn. De woningtekorten zullen op korte termijn nauwelijks afnemen. De begroting voor 1980 geeft geen enkele aanleiding tot een optimisti sche conclusie. „Het komt er dus op neer, dat we het potentiëel aan wo ningen zo goed mogelijk moeten ver delen. met het vooropgezette doel de kwetsbare groepen in onze samenle ving niet in een hoekje te laten zitten waar helemaal niets gebeurt". Het CNV stelt voor om op te nemen in de met op welke manier de woningbe hoefte moet worden gepeild en hoe die behoefte in concrete bouwplan nen kan worden omgezet. Achterhaald De hout- en bouwbond CNV zei giste ren bij monde van Dirk Grasman dat de regering in het geheel niet bezig is meer woningen te bouwen om het woningentekort weg te werken.„In de begroting voor 1980 spreekt de rege ring over de bouw van 9500 woning wetwoningen meer dan in 1979. Maar wie de regeringsstukken kent weet dat deze opmerkingen zijn gebaseerd op achterhaalde meerjarenramingen en niet op de ontwikkelingen van de voorafgaande jaren. Deze goochelarij met cijfers draait de woningzoeken den een rad voor ogen en is ook onmenselijk uit oogpunt van de werkgelegenheid." Een van de bezetters van het bejaardentehuis St. Antonius in Montfoort praat met bewoners over de stand van zaken rondom de bezetting van het tehuis waar sinds vrijdag acties gevoerd worden uit protest tegen het ontslag van de direktie en het financiële beleid van het bestuur. ARNHEM (ANP) De vakbonden vrezen, dat de Hollandse metallurgi sche industrie Billiton (HMIB) in Arn hem uiteindelijk zal worden gesloten. De directie van het bedrijf heeft de bonden en het personeel gisteren meegedeeld, dat het behoud van mi nimaal tweehonderd arbeidsplaat sen, zoals aanvankelijk was toege zegd. op losse schroeven is komen te staan als gevolg van moeilijkheden rond de grondstoffenvoorzlening. Billiton (dochter van Shell) heeft wel toegezegd, dat alle overblijvende per soneelsleden kunnen worden overge plaatst naar andere Bllliton-vestigln- gen in het land. De bonden blijven echter vasthouden aan hun els van het behoud van tweehonderd ar beidsplaatsen in Arnhem en omge ving, zoals een woordvoerder van de unie BLHP meedeelde. Bij Billiton in Arnhem zijn de afgelo pen Jaren enige honderden arbeids plaatsen verloren gegaan. Het afgelo pen voorjaar kwam de Arnhemse Bil- litondlrectle met een investerings plan ter waarde van veertig miljoen gulden voor de tin-wolfraam-afdeling en de loodalliage-fabriek. Het maken van meerjarenafspraken voor de leve ring van wolfraam en lood stuit vol gens de directie op grote moeilijkhe den. De Investering van 22 miljoen gulden voor het loodalllage-bedrljf gaat niettemin door. De overige In vesteringen zijn tot Juli volgend Jaar opgeschort, om te zien of de grond- stoffensituatie tegen die tijd is verbe terd. BENNEKOM (ANP) Psychiatri sche patiënten die klachten hebben over het ziekenhuis waarin zij verblij ven. kunnen bijstand krijgen van een onafhankelijke ombudsman of vrouw. Dat is het doel van de in Bennekom opgerichte Stichting Om budsman in de Psychiatrie. De orga nisatie gaat mensen in dienst nemen die op verzoek van en tegen vergoe ding door psychiatrische ziekenhui zen ombudswerk gaan verrichten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Trier (wetenschapsbeleid) zal volgend jaar met een samen hangende beleidsvisie komen op het gebied van de informa tieverwerking en -verzorging. De rol van de computer zal daarbij uitvoerig aandacht krijgen. De bewindsman zei dit gisteren in een vergade ring van de Kamercommissie voor wetenschapsbeleid, die zich boog over het weten schapsbudget voor 1980. flink wat overheidsgebieden die te maken hebben met informatiever werking via de computer (informati ca) en Informatieverzorging. Daarom is het noodzakelijk op korte termijn met een beleid voor dit gebied te komen. De CDA-fractie vroeg daar gisteren om in een motie. Ook vroe gen de christen-democraten aan de bewindsman om na te gaan of het mogelijk en gewenst is een coördine rend bewindsman voor informatie verzorging en -verwerking aan te wij zen. Van Trier zei het daarvoor echter nog te vroeg te vinden. Verder was hij het wel met de strekking van de CDA- motie eens. In de motie wordt aange drongen op een „informatiebeleid" voor onderwijs, onderzoek, ontwikke ling, beheer en bestuur. Volgens Van Trier zijn er onderhand Van Trier kondigde verder aan dat er eind van dit Jaar een rapport zal verschijnen over de herstructurering van TNO. Dit wetenschappelijk insti tuut krijgt een nieuwe organisatie met het oog op de doelmatigheid. Vanuit de Kamercommissie werd van verschillende kanten aangedrongen op spoed, omdat deze zaak al jaren speelt. De PvdA-fractle drong er bij de mi nister op aan haast te maken met het wetenschappelijk onderzoek naar an dere energiebronnen dan uranium en met name steenkool. Sinds 1977 wordt er al gepraat over een verschui ving van energieonderzoek van ker nenergie naar steenkool, maar de so cialisten vinden dat daar nog te wei nig schot in zit. Uiterlijk volgend Jaar maart zal de Den Haag mr D. Huisman DEN HAAG (ANP) De tweede school voor de journalistiek komt in Tilburg. Ze begint het komende schooljaar. De Stichting Katholieke Leergangen is het schoolbestuur Staatssecretans De Jong heeft de aanvraag voor deze katholieke oplei ding met een capaciteit van in 't geheel 350 studenten gehonoreerd ze is opgenomen in het plan van scholen voor '80-'82. dat hij heeft vastgesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het PSP- Tweede Kamerlid Van der Spek wil andere fracties pol sen over een eventuele parle mentaire enquête naar de handel en wandel van prins Bernhard, in de ruim veertig Jaren van diens Nederlander schap. Van der Spek reageert daarmee positief op een „krachtig pleidooi" van de journalist Wim Klinkenberg, auteur van het gisteren ver schenen boek „Prins Bern hard. een politieke biografie". Noch Klinkenberg, noch Van der Spek heeft de illusie dat een Kamer meerderheid een onderzoek wenst. Van der Spek noemde gisteren de suggestie van Klinkenberg al ..een kansloze zaak". Niettemin wil Klin- kenberg zelf nog het voorstel voorleg gen aan Kamervoorzitter Dolman Klinkenberg meent dat een parle mentair onderzoek alleszins gerecht vaardigd is. te meer daar de jongste publicatie van prof dr L de Jong weinig vermeldt over de rol van prins Bernhard gedurende de oorlogsjaren. Volgens Klinkenberg heeft de prins wel degelijk een ..prominente rol" ge speeld in het Londen van 40-'45 Zo zou hij vanaf het begin betrokken zijn geweest bij de uitzending van agenten, het latere „England-Splel". Klinkenberg hekelde gisteren de ge schiedschrijving van De Jong, „de van regeringswege gebreveteerdc his torie-paus" Klinkenberg noemde het „volstrekt onaanvaardbaar, dat bron nen waarover De Jong beschikt, niet toegankelijk zijn voor publieke con trole". Bij gebrek aan openbaarheid geelt De Jong zichzelf een „vrijbrief" om zeer selectief te werk te gaan. aldus Klinkenberg Hij voert voor zijn enquête-verzoek ook aan. dat het laatste parlementai re onderzoek (naar het regeringsbe leid in de oorlogsjaren) „met een gro te boog om de rol van prins Bernhard heen gegaan ia". Klinkenberg gaat in zijn boek in op de rol die hij zelf. als Journalist van het communistische dagblad De Waarheid", speelde ten tijde van de „Oreet Hofmans-affai- re". In 1956, toen het optreden van de gebedsgenezeres Hofmans in oj>- spraak kwam. schreef Klinkenberg artikelen „waarin soms rechtstreeks de noden van Juliana waren ver werkt". Die berichtgeving was geïn spireerd door prof mr. J A. van Ha mel. die door Klinkenberg „adviseur van konlnging Juliana" wordt genoemd De pacifistische denkbeelden van de vorstin waren, schrijft Klinkenberg ..factoren geworden binnen een natio nale en zelfs internationale commu nistische politiek". Klinkenberg „ook de toenmalige leider 'van de CPN, Paul de Oroot begaf zich naar Van Hamel om zich direct ten behoeve van parlementaire inter ventie te oriënteren" regering met een minimum-program ma komen voor kernenergie-ond. r zoek bij het energie centrum Neder land en TNO. Het D'66-kamerlld Mor tens drong er op aan dit onderzoek af te wegen tegen andere activiteiten die in andere seml-overheidslnstell.n- gen en in EG-verband worden onder nomen. Hij wees erop dat de ver schuiving in het energie-onderzoek met het oog op de komende brede maatschappelijke discussie aan gewicht zal winnen. Daarom vindt hij dat het kernenergieonderzoek tegen het licht moeten worden gehouden. Het Kamerlid diende daarover giste ren een motie in. Mertens diende ook een motie in om te bereiken dat er meer wetenschappelijk speurwerk wordt verricht naar de kwaliteit van het medisch handelen. HIJ vindt dat dit soort onderzoek nu onvoldoende uit de verf komt. PORT KLANO (AP. AFP) Alle vijftig Vietnamese vluchtelingen die vorige week door het Nederlandse schip Wlssekerke werden gered van hun zinkende bootje in de Chinese Zee zijn gisteren in een vluchtelin genkamp in Maleisië opgenomen. Dit gebeurde nadat de Nederlandse rege ring de verzekering had gegeven dat de vijftig in Nederland mogen komen wonen. De Wlssekerke kwam zondag in Port Klang aan, maar was buiten de haven blijven liggen omdat de Maleisische autoriteiten het schip geen toestemmlong wilden geven een Maleisische haven aan te doen omdat het illegale immigranten aan boord had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9