legin wijzigt kabinet, ins op crisis blijft VS bewaken Zuid-Korea idereen bemiddelt, maar Libanon vecht door 'scard toegewijd m West-Berlijn Demonstratie voor abortus in Portugal uit elkaar geslagen =f Strauss bevestigt optreden geheime dienst van Israël tvik' Sjamir in race voor opvolging Dajan Russen suggereren rol CIA in dood Park Verdrag tegen diefstal van kernbrandstof drt bezoek aan „De Muur" Bi< ^DAG 30 OKTOBER 1979 BUFTENLAND TROUW/KWARTET 7 $HEN. TEL AVIV (DPA, AP. - Berichten als zouden Israëli- hgenten in West-Duitsland ge- In zittende Palestijnen hebben ord zijn gisteren bevestigd door kanselierskandidaat Franz Jo- trauss en tegengesproken door jaëlische geheime dienst. bofd van de Israëlische geheime j, Joshua Sagi, noemde de in het uitse weekblad Der Spiegel ge erde berichten „onzin toma- naar de titel van een Israë- potlied. Van niet-officiële zijde daaraan toegevoegd dat de Is- he geheime dienst nog nooit in Jitenland gevangen zittende Pa- jen heeft verhoord. Der Spiegel lus Israël, kennelijk het slach- f geworden van de psychologi- lorlogsvoering van de Pales- j Josef Strauss, minister-presi- ivan de Westduitse deelstaat in. verklaarde gisteren op een inferentie dat een Israëlische Tvan de geheime dienst de West- duitse politie heeft bijgestaan bij het verhoren van vier van terroristische activiteiten verdachte leden van de PLO. Strauss zei dat de regering van Beieren niets te maken had met de aanwezigheid van de Israëliër en schoof de verantwoordelijkheid daar voor geheel op het conto van de fede rale regering van Helmut Schmidt In Bonn. Strauss noemde het optreden van Bonn een schending van de juris dictie van de deelstaat Beieren Strauss en zijn Beierse minister van binnenlandse zaken Tandler zeiden dat de Israëlische agent was aange diend als een tolk en de Beierse auto riteiten zouden pas vlak voor het be gin van de ondervragingen op de hoogte zijn gesteld van diens natio naliteit. In Bonn deelde regerings woordvoerder Klaus Bölling mee dat de Israëlische agenten waren aange trokken op verzoek van de Beierse autoriteiten. Strauss wilde geen antwoord geven op de vraag of er nog meer agenten van de Iraëlische geheime dienst bij de verhoren betrokken zouden zijn geweest. Het gaat om vier Palestijnen die in april zijn gearresteerd toen zij West-Duitsland trachtten te betreden met een auto vol explosieven. Tand ler verklaarde dat het viertal niet was mishandeld, dat ze geen medicijnen hadden gekregen en dat er tijdens de ondervragingen geen foto's van hun verwanten waren getoond bij wijze van dreigement. Volgens het verslag in Der Spiegel zouden Israëlische agenten de vier onder druk hebben gezet en hen hebben willen bewegen Aboe Iyad, het hoofd van de Pales tijnse geheime dienst, te vermoorden. ,VIV, JERUZALEM (Reuter, AP, AFP) Premier Menachem Begin van Israël heeft e wijzigingen in zijn kabinet aangebracht. Een vervanger voor de afgetreden minister lUitenlandse zaken Mosje Dajan heeft hij nog niet gevonden maar Begin overweegt nu de ïavik" bekend staande voorzitter van het parlement Jitzak Sjamir voor de post te vragen. idjir was tegen het vredesakkoord met Egypte en is voorstander van uitbreiding van de se nederzettingen. had de post van buitenlandse ?t j eerder aangeboden aan vice- 3Skr Jigal Jadin en minister van irctiandse zaken Josef Burg maar 'defc weigerden. Jadin, leider van 'ekjnocratische Beweging voor de /aiüering (DASH) ligt momenteel Va ziekenhuis bij te komen van - ihte hartaanval. Jadin zei giste- litjor de Israëlische radio dat er eelrerschillen van inzicht bestaan zijn partij en de meerderheid regeringspartijen op bepaalde van het buitenlandse beleid. :ei alleen zijn beslissing te wil- •verwegen als hij ook de lei- iu krijgen van de Israëlische bij de besprekingen over ijnse autonomie. Voor het mo- leidt Burg de delegatie en hij kennen gegeven daar te willen liet duidelijk welke post Burg ij krijgen want Begin heeft naar isterie van binnenlandse za- zeer gekritiseerde minister lanciën Simcha Ehrllch overge- Ehrlich wordt tevens tweede mier, naast Jadin. Ehrlich rklaard half novembec te wil- iden vanwege de enorme kri- zijn beleid, dat als een van de n gezien wordt van de enorme waarmee Israël kampt. De inllvan Ehrlich wordt nu ingeno- er«oor Jigal Horowitz, de „havik" [art hij een Jaar geleden aftrad als tegen het vredesverdrag met minister van handel was. Een Iministerie, dat van informatie ff^arschijnlijk worden bemand nister zonder portefeuille Mosje Nissim. Hierbij wordt een be langrijke hoek weggehaald uit het beleid van buitenlandse zaken. Minis ter van landbouw Sjaron die belast is met de nederzettingen in de bezette gebieden heeft gezegd te zullen aftre den als de regering overgaat tot de ontruiming van de nederzetting Elon Moreh waartoe het Israëlische hoog gerechtshof opdracht heeft gegeven. Sjaron is ook voorstander van uit breiding van het aantal nederzettin gen. Sjaron onderhoudt nauwe ban den met de Goesj Emoeniembewe- ging, die aanhanger is van de Groot- Israëlgedachte. De algemene stemming is in Israël dat de regering van premier Begin het niet lang meer maakt. De com mentaren in de kranten worden steeds cynischer en de publieke opi nie richt zich steeds meer tegen de' regering. Anderzijds zouden de rege ringspartijen in het perspectief van een electoraal verlies, in het geval van vervroegde verkiezingen, zich aan de macht vastklampen. De pre mier verklaarde gisteren opnieuw niet van plan te zijn aftreden van zijn regering te overwegen. De afgetreden Israëlische minister van buitenlandse zaken Dajan is voorstander van een autonome zone in de bezette gebieden. In een inter view met het Amerikaanse blad Time zegt Dajan voorstander te zijn van twee onafhankelijke staten, Israël en Jordanië met een daartussen liggend gebied dat noch door Israël noch door Jordanië wordt beheerst. In dat ge bied zouden Israëlische militairen ge legerd moeten worden en Joodse ne derzettingen in het gebied zouden deel moeten uitmaken van de staat Israël, hldus de ex-minlster. De Ara bische dorpen en steden in het gebied zouden zelf hun status ten opzichte van Jordanië en Israël moeten kun nen bepalen. Mensen die geen con tact met Israël willen, zouden de mo gelijkheid moeten krijgen om geen enkele Jood te zien, aldus Dajan. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft gisteren in de Verenig de Naties gezegd dat de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) bin nenkort door alle staten erkend zal worden. Als die erkenning een feit is dan zullen de Palestijnen Israël als een realiteit moeten accepteren. Kreisky stelde voor dat Israël en de PLO met elkaar gaan praten zonder onmiddellijk het vraagstuk van de Palestijnse staat of de kwestie van de autonomie ter tafel te brengen. Zuidkoreaanse tanks droegen ook gisteren bij in het handhaven van orde en rust nade moord op president Park. SEOEL (Reuter, AP, AFP) De Verenigde Staten hebben gisteren een groot vlooteskader naar het Koreaanse schiereiland gestuurd om Noord-Korea ervan te weerhouden gebruik te maken van de verwarring in het zuiden na de moord op president Park Tsoeng Hee. WENEN (Reuter. AFP) Afgevaar digden van 58 landen werden het gis teren eens over een verdrag om dief stal van kernbrandstof door terroris ten tegen te gaan Deze Conventie over de fysieke bescherming van nu cleair materiaal vergde twee jaar on derhandelen. De tekst legt standaardmaatregelen vast voor Internationale transporten van kernmateriaal voor vreedzaam gebruik Landen die zich niet aan dele maatregelen houden, worden door de ondertekenaars uitgesloten van im- en export van zulk materiaal. Bepaalde vergrijpen moeten worden aangemerkt als ernstige misdrijven, en de ondertekenaars verplichten «ich, de daders desgevraagd uit te leveren. Conferentie voorzitter Siazon (uit de Filippijnen) noemde dit het belang rijkste internationale akkoord op nu cleair gebied sinds het verdrag tegen spreiding van kernwapens (1968), Aan de onderhandelingen hebben vier landen deelgenomen die tot nog toe weigerden, dat non-proliferatlevir- drag te ondertekenen. India. Brazilië, Argentinië en Israël. Het ontwerp wordt In december voor gelegd aan de algemene vergadering van het Internationaal bureau voor atoomenergie (IAEA). Hoewel enkele delegaties gisteren een voorbehoud lieten aantekenen met betrekking tot sommige bepalingen, gelooft Siazon dat de meeste landen die bij de voor bereiding betrokken waren, met het verdrag zullen kunnen leven. ADVERTENTIE DEIfORENAfR is fijn, zli prijs verrassencfklein. STRAATSBURG (ANP) De Belgische socialistische Euro parlementariër Anne-Marie Li- zin wil dat er politieke controle komt over de informatie die „Brussel" aan scholen verstrekt over het gebruik van kernener gie. Maar de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG blijkt daar weinig voor te voelen, gezien de reactie op Li- zins vragen. De Belgische meent dat de informatie die Brussel verstrekt ongenuanceerd vóór kernenergie is. De Zuidkoreaanse militaire leiders en de belangrijkste ministers hebben, gisteren gesproken over de situatie aan de grens met Noord-Korea, nadat Park vrijdagavond was doodgescho ten door de chef van de inlichtingen dienst KCIA Kim Jae-Kyoe. Er is geen officieel rapport opgemaakt over de spanning aan de grens maar de staat van beleg is afgekondigd en Zuid-Korea's 800.000 man sterke strijdkrachtenn zijn in staat van alarm gebracht. Na de vergadering zei een officiële woordvoerder: „On danks de dood van president Park blijven de mensen kalm en bedaard en dat is te danken aan de strenge houding van de autoriteiten tijdens de staat van beleg." Volgens militaire kringen in Japan houdt een krachtig Amerikaans vlooteskader met Inbegrip van het aan 90 gevechtsvliegtuigen plaats biedende vliegdekschip Kittyhawk zich op in Oostchinese Zee nabij Zuid-Korea. Volgens de Japanners wordt het vliegdekschip geëscorteerd door drie raketschepen, drie torpedo- bootjagers en een fregat. Onmiddel lijk na Parks dood hadden de Ameri kanen de ruim 38.000 in het land gelegerde militairen al in staat van paraatheid gebracht. Ook hebben de '-BERLIJN (Reuter, AFP, AP) Valéry Giscard d'Es- heeft gisteren als eerste president van Frankrijk een te'c gebracht aan Berlijn en heeft daarbij ook enige Jlikken stil gehouden bij „De Muur" d leiders van westerse mo eien voor hem toonde Giscard xzt wijding aan het lot van de 1 lijners. In met een licht Frans p (gesproken Duits zei de presi- ce en 2700 In West-Berlijn gesta- e Franse soldaten. „Berlijn is het bastion van de vrijheid ve actief toewerken naar ont- g in Europa." eid x 'ijl in de straten duizenden ^Jlijners met de rood-wit-blau- vlaggetjes stonden te verklaarde Giscard: „Ik ben t eerst In Berlijn en Ik kom L voudigs zeggen. Frankrijk is zeer gehecht aan de veiligheid van Berlijn want het is jullie vrijheid en veiligheid. Berlijners." Met name toen de Franse president zijn toe spraak in het Duits begon ging er een gejuich op en werden beelden opge roepen van het bezoek van John F. Kennedy aan de stad in 1963 waarbij hij de legendarische woorden „Ich bin ein Berliner" sprak. De blik op de Muur viel samen met enkele ogenblikken van bezinning van de president bij het graf van de Oostberlijner Rudolf Urban, die werd doodgeschoten toen hij zes dagen na de bouw van de Muur naar het westen nrobeerde te ontsnappen. Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt dankte Giscard voor zijn ondubbelzinnige toewijding. Frank rijk heeft er overigens op aangedron gen dat Schmidt de president slechts een klein deel van zijn bezoek verge zelt. Amerikaanse presidenten en de Britse koningin Elizabeth hebben West-Berlijn steeds op uitnodiging van de Westduitse bondskanselier be zocht maar de Fransen weigeren te erkennen dat „Bonn" ook West-Ber lijn vertegenwoordigt en houdt er aan vast dat de stad in zijn geheel vier- mogendhedengebied is Bij Giscards aankomst op de luchthaven van West-Berlijn hingen er slechts Fran se, Britse en Amerikaanse vlaggen. Het bezoek van de Franse president komt op een ogenblik dat Parijs de Onder het toeziend oog van onder meer bondskanselier Helmut Schmidt drinken een Westberlijnse bierbrouwer en de Franse president Gis card (rechts) elkaar toe met enorme pullen bier. banden met het bewind in de DDR aanhaalt. Begin dit jaar bracht de Franse minister van buitenlandse za ken Jean Francols-Poncet als eerste bewindsman van de drie geallieerden een bezoek aan Oost-Berlijn. De me dia In de DDR hebben maar weinig aandacht besteed aan Giscards be zoek aan West-Berlijn. VS twee vliegtuigen met het geavan ceerde Awac-radarsysteem aan boord naar Zuid-Korea gestuurd. De rege ring heeft te kennen gegeven niet te zullen dulden dat het noorden de situatie in Zuid-Korea zal uitbuiten voor een Inval. Duizenden Zuldkoreanen hebben gis teren vaak luid huilend een eerbe toon gebracht aan de vermoorde pre sident. In het hele land land vormde men lange rijen voor de Boeddhisti sche altaren om te bidden en te wieroken. Nadat de autoriteiten eerst gemeld hadden dat Parks dood te wijten was aan „een ongeluk" Is giste ren toegegeven dat de KCIA-chef de president had doodgescoten, omdat hij vreesde te worden weggezuiverd wegens in gebreke blijven in zijn werk. Ook gisteren is me name van de kant van Noord-Korea en Oost-Europa ge reageerd op de gebeurtenissen ln Seoul. In een officieel commentaar van het noorden wordt Parks dood een weerspiegeling genoemd van „de politieke crisis en sociale chaos" in de zuidelijke helft van het schiereiland. Het Noordkoreaanse dagblad Ro- dong SJlmboen noemde Park een ver rader. maar deed geen uitlatingen die kunnen worden opgevat als een be dreiging van het evenwicht tussen belde landen. Het .Russische persbureau TA88 heeft'gemeld dat de Zuidkoreaanse geheime dienst Park heeft vermoord op aanzetten van de Amerikaanse CIA „omdat zelfs Washington hem verfoelljk was gaan vinden". En het Russische partijdagblad Izwestia suggereerde gisteren ook al dat de CIA ln leder geval medeplichtig was aan de moord op Park. De omstan digheden geven aan, aldus Izwestia, dat hij uit de weg is geruimd „omdat hij niet langer garant kon staan voor de belangen van de Zuidkoreaanse reactie en haar overzeese bescher- WA8HINGTON (UPI) De Ameri kaanse ambassadeur in Tsjecho-Slo- wakije. Frank Meehan, wordt voor overleg teruggeroepen uit protest te gen de schending van de mensenrech ten ln Tsjechoslowakije. Dit is in re geringskringen in Washington gezegd. Volgens genoemde kringen zal de te rugroeping woensdag geschieden en zal het officieel „voor overleg" heten, maar is er een duidelijk verband met de veroordeling vorige week van zes Tsjechoslowaakse dissidenten we gens „ondermijning". Een bezoek aan Praag van de Ame rikaanse onderminiser van buiten landse zaken Robert Barry, dat in november had moeten plaatsvinden, is al afgelast. mer". Dit ls niet de eerste keer dat de Amerikaanse CIA dergelijke metho den gebruikt, aldus net blad. Het Oostdutse partljorgaan Neues Deutschland sprak van „het resul taat van politiek Chlcago-stljl". China heeft zich enigszins op de vlak te gehouden n haar commentaar maar vraagt zich wel af of de militai ren die de KCIA-chef gevangen heb ben genomen hem niet „be schermen". BEIROET (AP. AFP) Christelijke milities van majoor Haddad en Pales tijnse guerrillastrijders zijn gister avond met elkaar slaags geraakt in het zuiden van Libanon De gevech ten vonden plaats in de omgeving van het omstreden Nabatijeh. een aantal kilometers over de Libanees- Israëllache grens. Volgens Palestijnse bronnen zou Israël de christelijke mi lities vuursteun van zware artillerie hebben gegeven. Onduidelijk was wie met schieten was begonnen. Van onze correspondent LISSABON In het trappenhuis van het gerechtshof in Lissabon werden gistermiddag een drietal vrouwen door de politie in elkaar geslagen. De vrouwen demonstreerden voor de legalisatie van abortus in Portugal. Een van de vrouwen moest per ambulance worden afgevoerd. De demonstratie was bijeen geroepen uit protest tegen het abortusproces tegen Concelcao Massano Dit proces was in juli voor vier maanden uitge steld, nadat een paar honderd vrou wen ertegen hadden gedemonstreerd. Misschien ook onder invloed van de abortusbeweging in Spanje was het aantal manifesterende vrouwen gis teren opgelopen tot een paar duizend. Voor de deur van de rechtszaal wer den spreekkoren aangeheven toen bleek dat niet iedereen naar binnen kon. De poliUe, die slechts met een tiental agenten aanwezig was. toonde zich hierdoor bijzonder nerveus en ging tenslotte tot een charge met de gummiknuppel over. Een drietal vrouwen werd daarbij in het trappen huis van het gerechtshof het gemak kelijke slachtoffer van de buiten zin nen geraakte agenten. Eind vorige week maakte de Portuge se beweging voor abortus en voorbe hoedsmiddelen (CNAC) bekend een drieduizend handtekeningen te heb ben ingezameld van vrouwen die be kennen abortus te hebben gepleegd. Toch blijft het probleem voor de Por tugese politici min of meer taboe, zeker nu de verkiezingen naderen. Er sterven per Jaar een tweeduizend vrouwen aan de gevolgen van een Illegale abortus, terwijl het totaal aantal abortussen op honderdtach tigduizend wordt geschat. Tegenover de groeiende abortusbe weging van de vrouwen staan de Por tugese bisschoppen, die geen gele genheid voorbij laten gaan het kerke lijk verbod op de abortus te onder strepen. BIJ de opening van een dorp voor weeskinderen zei de bisschop van Oporto, Antonio Ferrelra Gomes, dat „het recht op abortus de ontken ning is van de rechten van het kind" Binnen ln de rechtszaal bleek dat de zaak wel eens met een sisser af kon lopen, omdat niet zeker is dat Concei- cao Massano werkelijk zwanger was op het moment dat zij de abortus liet plegen. Op vragen van een van de rechters antwoordde zij geen medi sche bewijzen van haar zwanger schap te hebben gehad. Zij conclu deerde zwanger te zijn uit het feit „over tijd" te zijn geweest De rechter sprak haar gisteravond vrij. Hongerstaking De actie voor de afkondiging van een amnestie voor de hongerstakende ge vangenen zou wel eens op niets uit kunnen lopen. De gevangen leden van de revolutionaire partij van het proletariaat zijn allen overgebracht naar burgerziekenhuizen ln Lissabon waar zij onder meer met Injecties ln leven worden gehouden. itl James Dorsey t y ai|OET Amerikaanse, Franse en Arabische bemiddelaars zijn week, onafhankelijk van elkaar, begonnen een oplossing te en i voor de problemen van het nog steeds verscheurde Libanon. -Te\ ese. Palestijnse en Syrische reacties op de bemiddelingspogingen n( en van wantrouwen tot wanhoop. Va me het Amerikaanse initiatief, vori- nd al gelanceerd door minister van j indse zaken Cyrus Vance ln zijn ak voor de assemblée van de Vere- laties, valt slecht bij de Syriërs. Al 'gezant Philip Hablb vorige week in Damascus de bedoelingen van f Vance kon toelichten, oordeelde de e radio dat Washington er slechts op e toestand in Libanon te bevriezen. manier zou het land gedwongen I worden deel te nemen aan de Egyp- Jraëllsche vredesbesprekingen. En de regeringskrant Tisjrin schreef al Migt ponc 'ptimistisch dat slechts verdeeldheid warring ln de Arabische gelederen ~:es voor de huidige Amerikaanse in het Midden-Oosten kunnen Tegenover deze sombere geluiden uit de Syrische hoofdstad staan de berichten af komstig uit het Libanese presidentiële pa leis waar Habib vorige week president Elias Sarkls ontmoette. Habib zou toen Sarkis hebben meegedeeld, dat Amerika Israël heeft kunnen weerhouden van een nieuwe, grote invasie in Zuid-Libanon. De Israëliërs hadden het gebied tussen de rivier de Litani en het territorium van de rechtse militie van majoor Haddad gebied dus waar de VN-vrcdesmacht is gelegerd willen zuive ren van Palestijnen, aldus deze berichten. BEIROET (DPA, UPI) De opperbevel hebber van het Libanese leger, Victor Choury, heeft de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) gisteren de verzekering gegeven dat het sturen van het geregelde Libanese leger naar het zuiden van dat land niet gericht is tegen de Palestijnen. In een vraaggesprek met het Libanese blad An Nahar zei Choury: „De Palestijnse kwestie heeft internationale dimensies ge kregen en wij zien geen rol voor ons wegge legd, behalve de PLO politiek en diploma tiek te steunen". Choury ontkende dat er sprake zou zijn geweest van contacten tus sen hem en majoor Haddad van de onaf hankelijk opererende milities in het zuiden van Libanon. Haddad verklaarde enige tijd geleden dat er dergelijke gesprekken hadden plaats gevonden. Winkeliers in Beiroet hebben gisteren drie uur gestaakt uit protest tegen een bomaan slag afgelopen zaterdag, waarbij acht men sen om het leven kwamen en 32 mensen werden gewond. Op verschillende plaatsen werden ook protestdemonstraties gehou den door linkse milities en Palestijnen. Volgens de politie was de aanslag van afgelopen zaterdag gericht tegen de voor malige officier Achmed Khatib, die met zijn in 1976 opgerichte Libanees-Arabische leger de PLO steun biedt. In Libanon zelf kan men het gewoontege trouw er niet eens worden hoe de crisis het best opgelost kan worden. In tegenstelling tot vroeger is men nu wel bereid de zaak ln het kader van de Arabische Liga aan de orde te stellen. Verder gaat de overeenstem ming echter niet. Onbeantwoord blijft de vraag of de Libanese regering meer waarde moet hechten aan westerse of aan Arabi sche. bemiddelingspogingen De rechtse 'hristenen verzetten zich tegen de nadruk die de huidige bemiddelingspo gingen op Zuld-Libanon leggen. Zij menen dat de Libanese crisis alleen ls op te lossen door het vertrek van de Palestijnse guerril lastrijders en de Syrische eenheden van de Arabische vredesmacht uit Libanon Verder eisen zij dat de ln Libanon verblijvende Palestijnse vluchtelingen over de rest van de Arabische wereld worden verdeeld. Ten slotte zouden de rechtse christenen graag zien dat het VN-mandaat voor Zuid-Liba non tot geheel Libanon wordt uitgebreid. 'Werkbaar' Chadll Kllbi. de secretaris-generaal van de Arabische Liga. legt in zijn bemiddelingspo ging het accent op een „werkbare relatie" plussen de wettige Libanese autoriteiten en het Palestijnse Verzet. Volgens de Libanese pers eist de regering in Beiroet dat de PLO haar bereidheid om het akkoord van Cairo na te leven nog eens bekrachtigt. Dit uit 1969 daterende akkoord bepaalt de betrek kingen tussen de Libanese regering en de PLO en regelt de gewapende Palestijnse aanwezigheid ln geheel Libanon. Op deze manier hoopt de Libanese regering tot zaken met de PLO te komen over de Palestijnse aanwezigheid in Zuid-Llbanon. De Palestijnen zijn echter niet bereid af stand te doen van hun stellingen Hierover valt pas te praten, zeggen de Palestijnen, na een Amerikaanse erkenning van de PLO. Palestijnse woordvoerders voegen hieraan toe dat zij wel eens eind dit jaar hun aan vaarding van de wapenstilstand in Zuid- Llbanon zouden kunnen herzien als er dan Ïeen vooruitgang bij de oplossing van het alestijnse vraagstuk ia geboekt Alaof Amerikanen, Fransen en Arabieren niet voldoende zijn, proberen ook de Ira nlërs nu een rol ln Libanon te spelen. Tij dens een persconferentie ln Beiroet deze week waarschuwde de zoon van Ayatollah Khomeini dat „wanneer Zuid-Libanon ver loren zou gaan. wij de poorten in het gebied van de Oolf open zullen stellen voor de Palestijnen en hun zullen toestaan de olie tankers op te blazen en te doen wat zij maar willen. Wij zullen ons niet ln zwijgen hullen." Khomeini's zoon reisde naar Libanon om te pogen tussen de Palestijnen en de sjia- moslems, de grootste bevolkingsgroep in Zuld-Libanon, te bemiddelen. Vele sjla's hebben het gevoel dat zij lang genoeg onder de oorlog tussen de Palestijnen en Israël hebben geleden. ZIJ eisen de terugkeer van het geregelde Libanese leger naar Zuid- Llbanon om daar orde op zaken te stellen. Sinds het verdwijnen van de Libanese sjia- leider Imam Moeaa al Sadr tijdens een bezoek verleden jaar aan Libië, zien vele sjla's ayatollah Khomeini als hun geestelij ke leider Deze heeft vla zijn zoon de Liba nese sjla's opgeroepen zij aan zij met de Palestijnen te strijden voor de „ontworU Ung van h«t zionisme"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7