'Na drie maanden WW verplicht omscholen' Laos brengt leger in staat van paraatheid Rome Kiesuwkado i laskenland staakt (gen ET A-geweld Van Rooijen verwijt VVD demagogie Meubelfabriek w Oisterwijk Voorstellen christelijke werkgevers t Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Opklaringen HET WEER Minister wil meer geld voor oude wijken Kankergevaar in nnedy stelt gende week ndidatuur -Kuwe vereniging -)r patiënten iedziekten Gebrek aan bewijs tegen Amerikaanse militair na moord Doorbraak in Batco-zaak toonaangevend in eiken n C V-pomp je als in kwestie belastingaftrek hypotheekrente ^•stgeschenk Trouw Verder dan uw neus lang is. Bezorg Ironw een nktiwt abonnee I I I I I I I Trouw Optrekkende mist en verspreid voorkomende opklaringen en een enkele bui Middagtemperetuur rond 12 graden. Zwakke tot matige noordwesten wind. Morgen en overmorgen enige tijd regen, vooral later opklaringen. Middag- temperatuur ongeveer twaalt graden. Morgen zon op 07 32 maan op 015.51 zon onder 17 15 maan onoer: 02 09 6 O - <-*? Losse nummers 60 cent 37ste jaargang nr. 10788 - dinsdag 30 1979 de raroenspecialist al ruim 50 jaar Bel 01717-89 40 Rouwkooplaan 16-18 2251 AP Voorschoten PAGINA 2: Tutu herhaalt oproep tot boycot PAGINA 3: Eigen bijdragen leveren niet genoeg op PAGINA 5: Parlementsrubriek PAGINA 7: Kabinetscrisis in Israël niet veraf PAGINA 8 De Kleine Krant PAGINA ECONOMIE: Minder nieuwe winkelcentra PAGINA 9: PAGINA SPORT: Ausputzcrshow PAGINA SERVICE Verkeersrubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-programma's Wim Jansen DRID Met een vrijwel algemene staking liet de bevol- van de Baskische bevolking Viscaya gisteren blijken, langer gediend te zijn van geweld voor de Baskische zaak. ileiding tot de stakihg was de moord het afgelopen week- le op een jonge Bask. Een commando dat zegt te strijden r volledig onafhankelijk Baskenland, had de verantwoor- jkheid voor de moord op zich genomen. rijwel alle grote fabrieken en een op zichzelf staande groep terro- ibare diensten in Viscaya en in o-oon nio lere mate ook in de twee andere ische provincies legden de arbei- gisteren hun werk neer uit pro egen de moord op German Gon- een actief lid van de plaatselij- deling van de Spaanse socialisti- partij PSOE. Zondag vonden op hillende plaatsen demonstraties s. waarin de aanhangers van de lddadige afscheidingsbeweging werden uitgemaakt voor fascis- „ETA, jullie zijn de terroristen!" teuwden de betogers. risten gaan, die verantwoordelijk is voor een aantal eerder gepleegde aan slagen op politiemensen of militairen. De aanslag kwam drie dagen nadat een verdeeld Baskenland „ja" had gestemd over het statuut voor be perkte onafhankelijkheid. Dat de Basken nu verder geweld beu zijn, blijkt uit de grote respons op de op roep van twee grote vakcentrales voor een proteststaking. In een aan tal steden staakte ook het overheids personeel en was er gisteren geen elektriciteit. Félipe Gonzalez, de lan delijke leider van de PSOE, vloog gisteren persoonlijk naar Baskenland om de begrafenis van zijn partijge noot bij te wonen. Igroep die zich „autonoom com- io van de ETA" noemde, had ïlijk de verantwoordelijkheid de aanslag op zich genomen, bij werd als reden voor de moord 3 evoerd, dat het slachtoffer heul- :t de vijand, waarmee de centra- 7,legering in Madrid doorgaans t bedoeld. Nadat er uit alle poli- hoeken een storm van veront- 9 diging over de aanslag losbarst- h^HflPninniKtrip laakte ETA In een communiqué "«UlUClUIIUUaU IC nd, dat de organisatie niet ver- oordelijk is en de aanslag zelfs ordeelt. Gisteravond liet de poli- an San Sebastian weten, de da te hebben gegrepen. Het zou om HINGTON (AP) Edward Ken- zal zich volgende week woens- candidaat stellen voor de Demo- sche nominatie voor het Ameri- presidentschap. Dit heeft hen Smith, zwager van de sena- n zijn campagneleider net als ie van John en Robert gister- d meegedeeld tijdens een pers- •rentie. Bij de bijeenkomst wa- ok andere leden van de Kenne- nilie aanwezig maar Edward zelf ak. Smith riep losse pro-Kenne- oepen in de VS op hun ongecon- erde activiteiten te staken. Zoals iken nu staan zal president Car- ch op 4 december officieel kandi stellen voor het presidentschap. ININGEN (ANP) In Groningen vereniging „Stutvoet" opgericht begeleiding van patiënten die kwaadaardige bloedziekten lij- hun gezinsleden. Het werkter- an de vereniging is voorlopig i de vier noordelijke provincies. Dldoende reacties uit de rest van ind wordt overwogen er een lan- 'B vereniging van te maken. (reniging „Stutvoet" komt voort et actiecomité „Peter Stutvoet", 1 enige tijd strijdt tegen de slui- van bedden in het academisch nhuis Groningen uit geldgebrek. WASHINGTON (AFP) In Ameri kaanse fabrieken van autobanden zijn bij een federale gezondheidsin spectie concentraties kankerver wekkende nitrosaminen aangetrof fen die zo hoog zijn dat een woord voerder van de fabrikantenvereni ging „theoretisch gesproken" het sta ken van de produktie niet uitsluit. In de praktijk heeft de inspectie me disch onderzoek verricht bij de vier honderd ernstigst blootgestelde werknemers in de ernstigst vervuilde fabriek. Over de omvang van het pro bleem bestaat nog slechts een voorlo pig rapport. DEN HAAG (ANP) Minister De Ruiter (justitie) heeft de Tweede Ka mer meegedeeld, dat de Amerikaanse dienstplichtige militair, de hoofdver dachte van de gewelddadige dood van een brigadier van de gemeente politie in Tegelen, wegens gebrek aan bewijs niet kon worden berecht. De zaak werd vorig jaar aan de Ame rikaanse militaire autoriteiten over gedragen, omdat de verdachte niet aan ons land kon worden uitgeleverd. De betrokken militair werd wel ver oordeeld wegens zijn betrokkenheid met drughandel, en werd veroordeeld tot dertien maanden gevangenisstraf, oneervol ontslag uit de militaire dienst en verlies van pensioen rechten. Volgens minister de Ruiter zijn alle juridische wegen om te bevorderen dat in deze zaak recht wordt gedaan, bewandeld. Er zijn thans onderhan delingen met Amerika gaande om tot een nieuw Amerikaans-Nederlands uitleveringsverdrag te komen, blijkt uit het antwoord. De politie van New York heeft gisteren, op de vijftigste verjaardag van de krach van Wall Street, enkele honderden demonstranten gearresteerd toen zij probeerden de toegang tot het beursgebouw te verhinderen. De ongeveer 3.000 demon stranten, een coalitie van zeventig actiegroepen waaronder feministen, Indianen, bestrijders van de apartheid, enz., eisten stopzetting van investeringen in de nucleaire industrie en de kernbewapening. De demonstrant op de foto, vermomd als bom, maakt zijn standpunt duidelijk voor het standbeeld van George Washington, de eerste president van de Verenigde Staten. De handel in de effectenbeurs ging gewoon door. Van onze redactie economie AMSTERDAM De Amsterdamse sigarettenfabriek Batco blijft in ieder geval open tot 1 januari 1981. Directie en ondernemingsraad gaan in overleg een plan voor de toekomst van het bedrijf maken, maar uiteindelijk zal het advies van de raad van commis sarissen doorslaggevend zijn. Verte genwoordigers uit de sfeer van het ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW wil het beroep op de sociale verzekeringen op korte termijn fors terugdringen. Volgens de christelijke werkgevers is er een reeks maatregelen nodig, maar de opvallendste is de samensmelting van alle werkloosheidsregelingen tot één nieuwe werkloosheidswet, die slechts drie maanden duurt. Daarna dient er in de onderneming een schollngsperiode te beginnen met een aflopende uitkering. Drs D. E. Cnossen, algemeen-secreta ris van het NCW, noemde gisteren een samenhangend pakket maatregelen noodzakelijk omdat de meerjarenra mingen van het ministerie van socia le zaken over de groei van de sociale verzekeringen te optimistisch zijn. De maatregelen die het NCW bepleit, hebben betrekking op de arbeids markt, de arbeidsomstandigheden en de sociale verzekeringen. Behalve een samensmelting van de werkloos heidsregelingen WW. WWV en RWW tot één nieuwe regeling, is volgens de christelijke werkgevers ook een sa menvoeging van de ziektewet en de arbeidsongeschiktheidswetten nood zakelijk. Een samenvoeging van de ziektewet en de arbeidsongeschiktheidswetten is nodig, omdat de Ziektewet in de meeste gevallen al na drie maanden fungeert als wachtkamer voor de WAO. „Om een snellere revalidatie te bevorderen, moet de WAO al na drie maanden beginnen", aldus drs Cnos sen. Verder wil het NCW in de ar beidsongeschiktheid opnemen, die zich met name richt op de louter Drs D. E. Cnossen terugdringen medische arbeidsongeschiktheid. De fondsen van de sociale verzekeringen zouden volgens de werkgevers ook gebruikt moeten kunnen worden om ondernemingen in staat te stellen minder-valide werknemers ln dienst te nemen of werklozen te scholen. Bedrijven die met sukses ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid be strijden in hun bedrijf zouden daar voor volgens de christelijke werkge vers moeten worden beloond door hen een lagere premie voor de Ziekte wet en de WAO te laten betalen.dan- wel moeten worden gestraft met ho gere premies bij een extreem hoog ziekteverzuim of veelvuldige arbeids ongeschiktheid. Verantwoordelijkheid De verantwoordelijkheid voor de be heersing van de omvang van de socia le verzekering dient volgens het NCW meer dan nu te worden gelegd bij de ondernemingen. Werkgevers en werk nemers zullen bij voorbeeld moeten beslissen of een werkzoekende te recht passende arbeid of scholing weigert. Vervolg op pagina 3 BANGKOK (AFP) Laos heeft zijn troepen in staat van paraatheid gebracht uit vrees voor een mogelijke aanval van China. Peking heeft, volgens radio Vientiane, verscheidene divisies langs de grens met Laos samengetrokken. Ook zou China een campagne hebben ontketend om de bevolking aan te zetten het bewind in Vientiane omver te werpen. Batco-concern zuilen in de raad van commissarissen in de minderheid zijn. Dit akkoord werd gisteren bereikt in een gesprek tussen de directie en de Voedingsbond CNV. De onderne mingsraad en het personeel sloten zich bij het akkoord aan. Vervolg op pagina 11 Diplomatieke waarnemers in de Thaise hoofdstad Bangkok hebben de Laotiaanse aantijgingen aan het adres van China niet direct willen bevestigen. In het verleden hebben de Laotiaanse autoriteiten al regel matig geklaagd over de activiteiten van China aan de Laotiaanse noord grens. Ze beschuldigden Peking er van de eenheid tussen het leger en de burgerij in het land te willen vernie tigen. Twee verklaringen doen de ronde voor de Laotiaanse maatregel zijn leger in staat van paraatheid te bren gen. Volens de ene versie zou Laos op deze manier steun willen bieden aan Vietnam dat met Peking op gespan nen voet staat in verband met de Vietnamese inmenging in Cambodja. Vietnam zou van plan zijn over twee weken in de Verenigde Naties een dossier te overleggen over de situatie ln Cambodja. Volgens de andere lezing zou Peking inderdaad troepen hebben samenge trokken langs de grens met Laos om op die manier Vietnam onder druk te zetten. Het Vietnamese leger, dat ook een flinke greep op de ontwikkelin gen in Laos heeft, zou op die manier worden genoodzaakt zich voor een deel uit Cambodja terug te trekken, waardoor de druk op de Rode Khmer .eenheden in dat land zou vermin deren. Radio Vientiane deelde mee dat het leger de opdracht had gekregen „de bewegingen van de vijand met grote aandacht te volgen, te zorgen voor permanente bewaking en een actief opsporingsbeleid te volgen zowel ten aanzien van de vijand als ten aanzien van personen die van spionage kun nen worden verdacht". In het Laoti aanse jargon heet het dat vier jaar nadat de revolutionaire regering „de overwinning bracht, de Amerikaanse imperialisten en de Chinese expan- sionisten pogen het Laotiaanse volk ervan te overtuigen dat zijn leiders het vertrouwen niet waard zijn" Vietnamese troepen hebben inmid dels in het westen van Cambodja hun acties tegen de Rode Khmer opge voerd. Militaire kringen in Thailand spraken gisteren de verwachting uit dat de stroom vluchtelingen uit dat gebied nog verder zal toen men. Langs de Thais-Cambodjaanse grens werden verschillende gevechten ge meld. waarbij weer een aantal Cam- bodjanen het leven zou hebben verlo ren. In het gebied waar de anti-com munistische Khmer Serei actief is. die evenveel afkeer heeft van het ver dreven bewind van Pol Pot als van de huidige machthebber Heng Samrin, zouden zo'n 100.000 Cambodjanen zitten die op het punt staan naar Thailand te vluchten |tun je er ook een band i oppompen? Van onze soc. econ. redactie MAARSSEN De VVD be drijft volgens het CDA-Ka- merlid van Rooijen „demago gie" met de kwestie van belas tingaftrek voor hypotheek rente. Wat de CDA-fractie wil, betreft slechts een groep van enkele tienduizenden bezit ters van dure eigen woningen, die de rente voor het hypo- theekdeel boven 400.000 gul den niet meer volledig zouden kunnen aftrekken voor de be lastingen. Drs van Rooijen, oud-staatssecreta ris van financiën speciaal voor belas tingzaken. zei dit op een partijbijeen komst in Maarssen. Hij wees erop dat hetgeen het CDA wil, rieerkomt op het herstellen van „een systeemfout" in de belastingheffing. Rente op le ningen is nu volledig aftrekbaar, ook wanneer door hoge inflatie die lenin gen minder waard worden en dus lichter aflosbaar worden. De mensen met schulden profiteren dus van in flatie Daarom zou een inflatiedeel van de rente van leningen niet meer aftrekbaar moeten zijn voor de belas tingen. Het CDA wil echter het eigen woning- bezit niet laten lijden onder deze op zich rechtvaardige afknotting van de rente-aftrek. Daarom zou de rente voor hypotheken tot vier ton onbeperkt aftrekbaar moeten blij ven. Maar voor hypotheekdelen bo ven vier ton zou normaal het principe van de afknotting moeten gelden. Maar. aldus Van Rooijen, ook voor. deze hypotheektoppen zou in de ge-' dachten van het CDA nog ongeveer tweederde van de rente aftrekbaar blijven. Het CDA wil dus niet zoals wel de PvdA heeft voorgesteld de rente-aftrek voor hypotheektoppen volledig laten vervallen. Het CDA wil beneden vier ton volledige aftrek baarheid. en boven vier ton beperkte aftrekbaarheid. Van Rooijen beschuldigde de coali tiegenoot WD ervan „op puur electo rale gronden zich op te werpen als de grote kampioen van de eigen woning bezitter". De VVD wil wel correcties op systeemfouten ln de berekening van het minimumloon (alsmede ln die van de sociale uitkeringen: de be ruchte kortingen), maar systeemfou ten in de belastingheffing mogen van de VVD niet verdwijnen. De houding van de WD blokkeert, aldus Van Rooijen, ook een recht vaardiger belastingheffing voor het bedrijfsleven. Daar wordt door som mige bedrijven, alsmede ook door spaarders, nu volledig belasting gehe ven over vermogensinkomsten, ook als die inkomsten geheel of gedeelte lijk nodig zijn om de inflatie (geldont waarding) van het (bedrijfs)vermogen bij te houden. Uit WD-hoek is meegedeeld dat on verkorte handhaving van de rente aftrek de WD-ministers en vice-pre- mler Wiegel een kabinetscrisis waard zou zijn. Van Rooijen hierover: „het lijkt erop dat Wiegel nu al begonnen Is aan zijn campagne voor het lijst trekkerschap, dat kennelijk nog niet verzekerd is". Als de WD het kabinet op het spel wil zetten voor bescher ming van bezitters van zeer dure wo ningen, toont de WD een gezicht dat men van een moderne VVD niet meer had kunnen verwachten, aldi CDA-Kamerlid m Als u toevallig kardinaal bent, moet u volgende week naar Rome voor beraad met uw collega's. Op een enkele uitzondering na bent u géén kardinaal, dat weten wij best. Toch kan een ragfijne analyse van deze buitenge wone bijeenkomst ook uw inzicht verhelderen. Boetseerset (A) Authentiek Slavisch Boelscerklci nici verf in .1 kleuren en Ueed je (C) penseeltje Wordl zonder neen me| frjl| j,A,s „ndt.r ceu" 3 WO, KW" Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kraiskopsehrneve Lederen h.llstasje (Dj drjjier in een Itandgrecpjc mei «"Vl'ud omslagmeehjnietv,KH eura gemak >*»5'ld'en Eehl nalurel leder mei gevlochten koordje I Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over- I tuiging. l it erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. INaam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee. - Postcode en plaats: Uw naam: -Giro: Uw adres Postcode en plaats:Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkoning van f 7 Kado naar keuze: QA. DB. DC DD.(aankruisen a.u.b Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend vooropgaven). Voor bezorginformatie Ó20-9I3456. een krant met overtniging: TrOUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1