doorzichtige opstelling ^vdA in kernwapenzaak voedingsbodem van antisemitisme 8.99% Amsterdammers, Stadhuis - Muziektheater aan de Amstel Jtemerdink: eerst weten wat Sowj et-Unie doet Kadar waarschuwt Van der Klaauw NMB Kapitaalmarkt-Renterekening CPN-standpunten 'nauw verwant' aan Joegoslavische Antilliaanse politici voor overleg hier NDAG 29 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 1 Ferry Mingelen 1 ie Jl HAAG Nu de verschil- jmnle partijen zich opmaken het debat over de nieuwe ^O-kemwapens (de eerste 0 p wordt het algemene (O-debat, 7 en 8 novem- ^7 ln de Tweede Kamer) is suipmerkelijk hoe vooralch- en je PvdA zich opstelt. iub: 1 p\lleen de publieke oproepen tot hoort van PvdA-voorzitter Max —Jen Berg, denkt wellicht dat de x_l in ieder geval tegen die moder- elng van kernwapens is. Feit is ■r dat zowel het partijbestuur als Kamerfractie tot nu orgvuldig hebben vermeden een oordeel te geven. de PvdA is tegen het NA- ""horstel om al in december in "jpe voor nieuwe atoomraketten nr- felissen en daarna over de werke- invoering (in 1983 m) met de fpn te gaan onderhandelen. De vindt dat men eerst, in een I situatie, met de Russen moet m. De resultaten daarvan moe- Tan later in de NAVO besproken ntfen, heeft het PvdA-partijbe- in een recente interne stand- bepaling vastgelegd. De uitein- :R<re vraag voor of tegen moderni- van NAVO-atoomwapens daarmee echter nog niet beant- is ook logisch, want je moet weten hoe de Sowjet-Unie in die onderhandelingen op- zegt PvdA-oud-minister van ...jsie mr. Bram Stemerdink. „Wij Ir voor dat de NAVO een aantal Idige positieve stappen doet om (.Japenbeheersing te komen. Maar taat toch buiten kijf dat, indien ïactle van de andere kant vol- t negatief blijft, je Je hele beleid lens moet overwegen. Je kan niet tr enige tegenprestatie door met de afbouw van Je nucleaire ns, want daar komt nietrmoder- rtijtfn uiteindelijk op neer," aldus knlerdink. r. 1 kent deze opstelling dat de aan- —Hers van „alle kernwapens de we- uit, te beginnen in Nederland" |ctie van het interkerkelijk vre- Teraad die veel steun in de PvdA het in partijbestuur en fractie en verloren? „Zeker niet," zegt 0 llerdink, „ook in de IKV-vredes- q staat dat een proces van eenzij- positieve ontwapeningsstappen westen, zonder positieve re- BOEDAPEST (ANP) De leider van de Hongaarse communistische partij. Janos Kadar, heeft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zater dag in Boedapest gewaarschuwd dat een besluit van de NAVO om haar troepen in Europa uit te rusten met Pershing n en Cruise raketten onver mijdelijk zal leiden tot verdere uit breiding van de Russische kernbewa pening. Minister Van der Klaauw, die zater dag een driedaags bezoek aan Honga rije besloot, verklaarde dat het aan bod van Breznjef om over beperking van de kernwapens voor middelgrote afstand te onderhandelen op voor waarde dat het westen geen nieuwe' wapens van dit type invoert, de be sluitvorming van de NAVO (midden december in Brussel) niet zal beïn vloeden. Maar het is wel een factor in de overwegingen over de aard van het besluit dat zal worden genomen. Kadar haalde zaterdag wat zijn mi nister van buitenlandse zaken, Frigy- es Puja, eerder had gezegd, namelijk dat modernisering van de westelijke kernwapens onherroepelijk een nieu we bewapeningswedloop zal doen ontstaan. Minister Van der Klaauw stelde hier tegenover dat het sein voor een nieuwe bewapeningswed loop al door de invoering van de SS- 20 raket bij de Russische strijdkrach ten is gegeven. Op een vergadering van de CDA-Jon- gerenorganisatie in Amersfoort heeft voorzitter Peter Heugels zaterdag ge pleit voor modernisering van de NA- VO-kernmacht. Zo'n beslissing zou volgens hem teruggedraaid kunnen worden als de resultaten van de on derhandelingen over SALT n ter beperking van de strategische kern wapens dat mogelijk maken. actie van de andere kant, tot een vroegtijdig einde zal komen." Binnen de PvdA-fractle wordt mo menteel hard gewerkt om de lijn van „eerst onderhandelen" nader uit te werken. „Als de NAVO in principe Ja" zegt in december, maar de wer kelijke invoering tot 1983 uitstelt, be gint er in feite een drie Jaar lange strijd over de vraag hoe precies de onderhandelingen met de Russen moeten worden gevoerd. Door nu een aantal eisen voor die onderhandelin gen en het uiteindelijk resultaat op te stellen, neemt de PvdA een positie in, waarmee we ook nog in 1982 als we wellicht weer in de regering zitten, uit de voeten kunnen. Die eisen zouden ook in een regeerakkoord moeten worden opgenomen. Op die manier kun Je druk uitoefenen, zelfs nu we nog in de oppositie zitten. Die invloed mis je, indien Je je nu al definitief voor of tegen modernisering vast legt," aldus Stemerdink. Ook anderen Niet alleen de PvdA-fractie maar ook de andere hoofdrolspelers in het de bat. CDA en D'66 (de WD is het sowieso met de NAVO eens) hebben deze week speciaal beraad over het kernwapenprobleem. Het CDA houdt er een speciale studiedag over. De lractie is intern verdeeld en zit daar bij ook nog met het probleem dat zij met een eigen kabinet en een eigen minister van defensie te maken heeft. Ook D'66 heeft nog geen duidelijke ADVERTENTIE n 4 Rente voor de maand november. De NMB Kapitaal markt-Rentereke- ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende- ia« ment op aflosbare Ne- derlandse staatslenin- jsii gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee. opstelling. De partij is het intern zo oneens, dat een discussie over de kernwapens tot nu toe vermeden is. Het D'66-congres besloot afgelopen zaterdag om het onderwerp uit te stellen tot een speciale congresdag op 1 december. De Tweede Kamer moet nu in eenzaamheid de lijn voor het NAVO-debat bepalen. Binnen de D'66-fractie is men verdeeld. De „meisjes", zoals de drie vrouwelij ke D'66 Kamerleden wel worden ge noemd, zijn tegen, de buitenland-spe cialist Brinkhorst is, alles afwegende, waarschijnljk niet tegen en de rest aarzelt nog. Opvallend echter was zaterdag dat D'66 fractieleider Ter louw uitsprak: „Ik wil niet uitsluiten dat wij tot één of andere vorm van modernisering moeten overgaan, maar het zal nooit mogen op grond van louter militaire argumenten." Terlouw trad met deze uitspraak ver der dan Lubbers (CDA) en Den Uyl (PvdA) tot nu toe, maar, zei hij desge vraagd: „Dit is geen definitief stand punt." Opmerkelijk en wellicht niet toeval lig in deze dagen van druk politiek beraad, zijn de berichten dat Was hington de Europese NAVO-partners polst over eenzijdige terugtrekking van duizend kernkoppen uit West- Europa. Dat is niet gering, maar ge heel verrassend is het ook weer niet. Om te beginnen heeft de NAVO die duizend kernkoppen al eens eerder aangeboden in de onderhandelingen met het Warschau-pact over weder zijdse troepenbeperking (de zoge naamde MFGR-onderhandelingen in Wenen). Het idee was dat de Russen hun te veel aan tanks en manschap pen zouden inruilen voor het westerse teveel aan ruim zevenduizend deels verouderde en daardoor gevaarlijke BELGRADO (ANP) Henk Hoek stra, voorzitter van de CPN, is giste ren uit de Joegoslavische hoofdstad vertrokken na drie dagen onderhan delen met topfunctionarissen van de aan het bewind zijnde „Joegoslavi sche liga van communisten". Blij-, kens een mededeling werd gesproken over de internationale situatie en. over samenwerking tussen de Neder-' landse en Joegoslavische communis tische partij. De nadruk werd erop gelegd, dat solidariteit en samenwer king tussen de communistische par tijen slechts verder kunnen worden verstevigd op basis van gelijkheid en onafhankelijkheid van elke partij. De standpunten van beide partijen wer den „zeer aan elkaar verwant" genoemd. kernkoppen in West-Europa. Nu de Russische partijleider Breznjew een zijdig tanks en manschappen wil te rugtrekken, kan de NAVO ook haar deel van het bod uitvoeren. Op die manier kan ook naar bulten toe een duidelijke reactie worden gegeven op het aanbod van Breznjew. Voorts heeft minister Scholten (de fensie) vanaf het begin gezegd dat invoering van nieuwe atoomwapens voor de middellange afstand, daar gaat het bij de modernisering om, geen verhoging van het totale aantal kernkoppen in West-Europa mag be tekenen. Ja, als het even kan zelfs, tot minder koppen zou moeten leiden. Die vermindering zou dan met name bij de wapens voor de kortere afstand moeten plaatsvinden. Het nut van die wapens is toch al omstreden. Op die manier kan de omstreden in voering van de nieuwe middellange afstandsraketten voor Nederland po litiek aantrekkelijk worden gemaakt met sanering van het bestaande aan tal atoomtaken, zoals al lang door de PvdA en CDA wordt bepleit. Met name de nucleaire artillerie, de atoom-dieptebommen tegen onder zeeboten, de nucleaire Nike-raketten tegen vliegtuigen en wellicht de atoomlandmijnen, zouden dan uit het Nederlandse atoomtakenpakket kunnen verdwijnen. Blijft dan nog over de nucleaire taak voor de F-16 straaljagers en voor de Lance-raket- ten. Minister Scholten kan zo met recht beweren dat hij de rol van de atoom wapens werkelijk aan het terugdrin gen is. Daar staat alleen tegenover: aanvaarding van een nieuwe raket die ook Nederland iets geeft wat tot nu toe niet bestond: de mogelijkheid om vanaf de Veluwe Moskou te ra ken. De vraag blijft of ook dat past in terugdringen van de rol van kernwa pens. Of om het in auto termen te vertalen: Dring je verkeer terug als je iedere twee oude lelijke eendjes in ruilt voor één glanzend nieuwe Ca dillac? SOEST (ANP) Tijdens een demon stratie tegen het fascisme in Soest- duinen is het zaterdag tot ongere geldheden gekomen rondom Joop Glimmerveen, voorzitter van de Ne derlandse volksunie. Toen Glim- mervbeen op de demonstratie, waar aan ongeveer 1500 mensen aan deel namen, verscheen, verzamelden zich enkele tientallen betogers rondom hem. Enkele betogers sloegen in op Glimmerveen, die door de politie in veiligheid werd gebracht. De demonstratie in Soest werd ge houden als reactie op de betoging van het .Nationale Jeugdfront' een week tevoren. De demonstranten werden onder anderen toegesproken door de Tweede-Kamerleden Blaauw (VVD), Gerritse (CDA) en Voogd (PvdA). Op de foto leiden Glimmerveen weg. politiemensen De landelijke organisatie van Suri- namers in Nederland, Loson, heeft gisteravond de directie van de VPRO beschuldigd dat zij het Natio naal Jeugdfront de gelegenheid heeft gegeven „openlijk fascisme en racisme te propageren". De Loson noemt de VPRO „medeplichtig aan het beledigen van oud-verzetsmen sen en buitenlanders". De VPRO be steedde gisteravond aandacht aan de manifestatie in Soest. 8CHIPHOL (ANP) Op Schiphol is zondagmorgen premier Pourier van de Nederlandse Antillen aangeko men. Hij werd verwelkomd door mi nister Van der Stee (Antilliaanse za ken) en de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, de heer E. Maduro. Formateur Don Martina, die premier wordt in de door hem samengestelde regering, en de Aru baanse politicus Betico Croes kwa men zaterdag al aan. Deze drie Antil liaanse politici zijn door de Neder landse regering uitgenodigd voor overleg inzake het Nederlandse be leid voor de Antillen. Naar aanleiding van de brief die mi nister Van der Stee de Antilliaanse regering had gestuurd, waarin wordt vermeld dat Indien geen kentering plaats vindt in het Antilliaanse be leid, Nederland zou kunnen besluiten de financiële en technische bijstand te verminderen of stop te zetten, zei premier Pourier dat die kentering al was ingezet. „De interim-regering heeft de eerste aanzet gegeven tot een nieuw beleid en de nieuwe rege ring neemt dat beleid over." Als belangrijk verschilpunt ten op zichte van het door vorige regeringen gevoerde beleid noemde hij dat de interim-regering, zowel als de nieuwe regering ontwikkelingshulp als com plementair ziet. „De Antillen zijn een volwaardige staat. Alleen in die ge vallen waar hulp onontbeerlijk is zul len wij die vragen." aldus de Antilli aanse bewindsman. „Men mag van ons niet kunnen zeggen: daar heb je die bedelaars weer. Natuurlijk leven we in een moeilijke eocnomische tijd. Zoals alle ontwikkelingslanden heb ben ook de Antillen problemen met hun betalingsbalans, maar tijdens het laatste bezoek van minister Van der Stee aan de Antillen heeft hij ons steun toegezegd." ADVERTENTIE Op 21 november 1979 zal Uw Gemeenteraad een beslissing nemen over het combinatieplan U kunt over dit plan informatie krijgen op een tentoonstelling. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het voormalige Girokantoor, Singel 250. OPENINGSTIJDEN: maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur donderdagavond van 18.30 tot 20.00 uur zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur Het voorstel over het plan Stadhuis - Muziektheater zoals dat op 21 november in de Raad wordt besproken, is verkrijgbaar op de tentoonstelling In de leeskamer Burgerij op het Stadhuis Daar liggen ook formulieren, waarop U Uw mening over deze plannen kunt geven. Het Gemeentebestuur wil graag tijdig Uw mening, instemmend ot kritisch, horen. U kunt Uw formulier of, als U dat liever wilt, Uw brief aan de Raad voor 19 november 1979 zenden aan: De Gemeenteraad van Amsterdam Stadhuis, O.Z. Voorburgwal 197-199, Het College van Burgemeester en Wethouders. 1012 EX Amsterdam. S. Speijer t in Nederland een groeiend semitisme? Er is geen onder waar we ons op kunnen beroe- om het vast te stellen. Willen er toch iets van te weten ko- dan moeten we afgaan op £%oonlijke ervaringen van diver- ensen, en voorvallen uit het iffelijks gebeuren, pc Jisoldaat in Libanon bezigt schokkende emitische uitlatingen. Tijdens een 1G >alwedstrijd wordt een spandoek met luze „verboden voor Joden" gevoerd, oetbaltribunes worden Joden met anti- uitlatingen opgeschrikt. Het ge- an rabbijn Soetendorp wordt met het emitisme geconfronteerd, een geval eker niet alleen staat. Meer van derge- gevallen zijn bekend. De VPRO een ^nbep die Joden in Nederland, en niet A to Joden, al jarenlang Irriteert met pro- ima's over Israël en het Midden-Oosten 3f zeer eenzijdig en venijnig karakter. iEft een radiodocumentaire uit over de istijnen in Libanon". De documentaire 19 t hetzelfde karakter te hebben als alle :lK|e uitzendingen over dit onderwerp. Le- Xivan de Joodse Defensie Liga proteste- tegen de uitzending door de studio r. ten te gaan, de geluidsband door te -JPen en hem mee te nemen. De uitzen- - ding is gestoord en wordt onderbroken. 'Over al dit soort zaken praten uiteraard Joden met elkaar en vragen zij zich af wat, er toch aan de hand is. Ze voelen zich onbehaaglijk. De verstoring van de VPRO- uitzending wordt aanleiding tot een televi siedebat waar de vraag aan de orde wordt gesteld: „Kritiek of antisemitisme?" Op deze vraag wordt in het debat geen ant woord gegeven. Wel levert de politieke com mentator A. Constandse een bijdrage met een aantal uitspraken waarvan „De Israëli's zijn de nazi's van het Midden-Oosten", de opmerkelijkste is. We belanden dan midden in het probleem waar het in dit artikel om gaat. Is er antisemitisme ln Nederland? De feiten en voorvallen, waarvan we ln de aanvang van dit artikel melding maakten, vormen, achter elkaar opgesomd geen inci denten meer. Zij zijn tot een reeks gewor den met een duidelijke antisemitische ten dens. Zo'n tendens ontstaat niet in een vacuüm. Ze komt voort uit een klimaat dat antisemitisme een zekere voedingsbodem verschaft. Voor hun vijanden zijn de Joden altijd schuldig aan iets dat als voorwendsel moet dienen hen te treffen en te isoleren met als uiterste consequentie de dood. Joden uit de gehele wereld voelen zich met Israël verbonden door een gemeenschappe lijke geschiedenis van vervolging, onder drukking en bedreiging. Die verbondenheid met Israël is niet voor alle Joden in de eerste plaats een vereenzelviging met de Israëlische politiek. Ze betreft voornamelijk het voortbestaan van de staat Israël. Dat is reden waarom onwaarachtige en onzuivere kritiek op Is raël bij Joden op weerstand stuit. Haat tegen Israël wordt als bedreiging ervaren, en roept angst op. Ongunstig Het internationale politieke klimaat is voor Israël uitermate ongunstig. BIJ het ont staan van de staat Israël was dat anders. Vóór het ontstaan van Israël hadden de zionisten zich- verzet tegen de Imperialisti sche macht bij uitstek, Engeland. De Britse machtspositie 'n het Midden-Oosten werd aangetast. Na het ontstaan van de staat, waren Israëls tegerstanders Arabische sta ten, die nog sterk 'aan het feodale tijdperk herinnerden. In deze strijd kreeg Israël steun vanuit Oost-Europa, immers een im perialistisch bolwerk werd aan het wanke len gebracht. Stromen Hoe anders is dat nu. De reactionnaire Arabische staten van toen zijn uitermate belangrijk voor het geïndustrialiseerde Westen geworden. Zij beschikken over de levensader, olie, waar het Westen niet zon der kan. Regelmatig wordt gedreigd die levensader af te snijden als het Westen niet bereid is voldoende druk op Israël uit te oefenen, een vrede te sluiten overeenkom stig de eisen van de Arabische staten en de Palestij nen. Het Westen kan zich niet permitteren de -oliestroom te laten onderbreken, er is ook nog een andere stroom, welke zich in tegenovergestelde richting beweegt. Dat is stroom, welke zich ln tegenovergestel de richting beweegt. Dat is de stroom van westerse kapitaalgoederen naar Arab!-- sche landen. Het Midden-Oosten Is niet alleen belangrijk als leverancier van energie, maar tevens als afzetmarkt, voor de Westerse industrie. De ervaringen in Nederland tonen aan hoe snel onderne mingen, die belangen hebben in het Mid den-Oosten, bereid zijn Israël te boycot ten en zelfs Nederlandse Joden te discri mineren, door het afgeven van „niet Jood" verklaringen. De belangrijke rol ,die Arabische lande in tweeërlei opzicht in de economie van het Westen spelen, is één van de redenen waarom de PLO, de overkoepelende organisatie van Pales tijnse bevrijdingsbewegingen, zoveel aan politieke invloed heeft gewonnen. Ook ln het Nederlandse parlement. Ondanks het feit dat de vernietiging van de staat Is raël, nog steeds in het handvest van de PLO, als één van haar doelstellingen staat vermeld. Een tweede reden voor het succes van de PLO is de steeds toenemende sympathie en steun die bevrijdingsbewegingen over de gehele wereld ten deel vallen. De slogan „de Israëli's zijn de nazi's van het Midden Oosten", kan niet op het debet van het oorspronkelijke politieke denken van Constandse worden geschreven. Deze slo gan wordt gebruikt door de Palestijnse pro paganda. De Palestijnen spelen maar al te graag de rol, die de Joden onder het nazire giem moesten vervullen. Het betekent dat de Israëli's worden beschuldigd van onmen selijkheid. Zij zijn barbaren evenals de na zi's dat waren. De verhalen over systemati sche martelingen in Israëlische gevangenis sen, sluiten hier bij aan. Door de sympathi santen van vrijheidsbewegingen en van de P.L.O., wordt aan deze verhalen niet getwij feld. Steunt Israël immers niet het apart heidsregime in Zuid-Afrika. En wordt Israël niet geïdentificeerd met de fascistische re gimes in Zuid-Amerika. Voor deze lieden klopt het allemaaL De cirkelredenering is gesloten. Samen gaan Volgens de nazi's waren de Joden uit op wereldheerschappij en daarom moesten ze bestreden worden. De theorieën van de pseudo progressieven zijn hier een macabe re variatie op. De Israëli's zijn, volgens hen, de meedogenloze onderdrukkers geworden, die overal ter wereld regimes steunen die hetzelfde nastreven. Onderdrukkende regi mes moeten met alle middelen worden be streden. Israël ls hiermee politiek vogelvrij verklaard. Tegen de achtergrond van de wijziging van Israëls positie in de wereld en het verande ren van de politieke meningsvorming ten aanzien van Israël, moeten we het groeiend antisemitisme beschouwen. Is kritiek op Israël nu antisemitisch? Kan niemand meer kritiek op Israël uitoefenen zonder het ge vaar te lopen het etiket „antisemiet" opge plakt te krijgen. Beslist niet, dat zou absurd zijn. Kritiek op Israël is niet alleen wense lijk maar zelfs noodzakelijk. Israël dient te weten hoe buiten zijn landsgrenzen over zijn politiek wordt gedacht. Deze kritiek kan een bijdrage tot de politieke menings vorming in Israël zelf zijn, en een steun voor de oppositie, volgens de spelregels van de democratie. Echter niet de waarachtige kri tiek op Israël is ln het geding. Deze is niet ln staat iemands boosheid op te wekken Maar wel de botte, ongenuanceerde kritiek van Constandse en zijn medestanders, die geen middel schuwen Israël te bestrijden, ver dacht te maken en te beledigen. Dit soort kritiek, die nooit de uitkomst van een seri euze analyse van politieke verhoudingen kan zijn, is tendentieus en doet aan hetze denken. Het samengaan van economische belangen van het Westen ln het Midden-Oosten en de politieke agitatie tegen Israël vormen de voedingsbodem van het antisemitisme en scheppen het klimaat waarin het kan gedijea

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9