Ihina steunt Thailand |ij Vietnamese aanval Vlleen d@ dood kon Park scheiden van de macht Deportatie kinderen uit Kongo ontkend 'Choi Kyoe Hah niet meer dan waarnemer' 'Kernproef ongeluk op onderzeeboot' Israël zoekt plek voor Elon Moreh Giro 5261 iom Penh weigert YS-voorstel tot hulpverlening '4 Zuid-Afrika geeft schuld aan Moskou S.O.S.-Cambodja tNDAG 29 OKTOBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 1ING, BANGKOK (Reuter, AFP, AP) De Chinese ,;srepubliek zal Thailand steunen als dat land door Viet- j wordt aangevallen, heeft de Chinese vice-premier Deng poping gisteren meegedeeld. rARIJS (AFP, AP, Reuter) Zes- honderd Kongolese kinderen rond de elf jaar zijn vorige week in Cuba aangekomen om daar een opleiding te volgen van zeven tot dertien jaar. De ouders van de kinderen uit de Volksrepubliek Kongo zouden geen toestemming hebben gegeven om de kinderen voor zo'n lange tijd naar Cuba te laten gaan. De kinderen zijn eerst getest op hun intelligentie en vermogen tot leiding geven. Zij zouden het toekomstige kader moeten vormen in de voorma lige Franse Westafrikaanse kolonie. De ouders hadden, naar verluidt, niets vernomen over de langdurige opleiding. Ze wisten alleen maar dat hun kinderen naar „een jeugdkamp" op Cuba gingen". Veel van de kinde ren zijn wezen. De Kongolese ambassadeur in Hava na ontkende dat het om een „depor tatie" van kinderen gaat, waarvoor de ouders geen toestemming hebben gegeven. De kinderen zijn, aldus de ambassadeur, gekozen uit de beste k zei. toen hij een Thaise delega- jnder leiding van de voorzitter het parlement ontving, dat China lde van de ASEAN (de Associatie puidoost-Aziatische Naties, waar hailand lid van is) zou kiezen als lam die landen aanvalt. „China »rt zich achter Thailand als Viet- |het aanvalt." zal de samenwerking en de Jes met de landen van de ASEAN lerken, en wel het eerst met Thai- aldus de vice-premier die vond ■Juidoost-Azië en China in hetzelf- ichuitje zaten. Deng herhaalde lat Peking het uit de Cambod- hoofdstad Phnom Penh ver bewind van Pol Pot zou blij- •unen en „geëigende middelen" •bruiken om de Rode Khmer de „Vietnemses agressie" te n dorp aan de Thais-Cambod- ie grens, waar elke zondag een ;t wordt gehouden, die ook be- wordt door Cambodjaanse itelingen, zijn gisteren enkele telingen om het leven gekomen de markt door artillerievuur (ver de grens getroffen werd. Dit jen militaire woordvoerders in de ~£ïstad Bangkok meegedeeld. Het ligt 25 kilometer ten noorden le belangrijkste grensstad Ara- ithet. s^eigerd Regering in Phnom Penh, onder van Heng Samrin heeft zater- n Amerikaans voorstel om op schaal hulp te bieden door van- ■nailand over land per vrachtau- JCambodjaanse bevolking te be kaden, van de hand gewezen. Het «tel om op die manier duizend 'oedsel en medicijnen per dag te voeren, bestemd voor alle idjanen, ongeacht aan welke ze staan in het conflict, was •pen woensdag door drie Ameri- Senatoren in Phnom Penh ilegd aan de Cambodjaanse mi- van buitenlandse zaken, Hung )n<ln eerste instantie kwamen er njteve berichten. Phnom Penh zou ik bestuderen en ook de Vietna- waarnemende minister Ngoejen id<hach. liet zich in Bangkok tegen- de Amerikanen positief uit over lan. Vietnamese troepen zouden voor de veiligheid van de kon- in in staan. feren Het het officiële Vietnamese bureau VNA weten dat dit „zui- verzinsels" waren. Volgens VNA de minister duidelijk tegen de blkanen gezegd dat elk verzoek vervoer van voedsel over land Cambodja voorgelegd diende te len aan de leiders in Phnom Die hebben het dan afgewezen omdat daaraan de „onaanvaardbare voorwaarde" verbonden was dat de hulp ten goede zou komen aan beide partijen in Cambodja. Phnom Penh zegt nu dat het voorstel een manoeu vre is van „imperialisten en interna tionale reactionairen" om de voedsel hulp te gebruiken als voorwendsel voor steun aan „groepen die de revo lutie saboteren" en tevens als „in menging in de binnenlandse aangele genheden van Cambodja". De Rode Khmer heeft geen bezwaar tegen de hulp. zei het radiostation van Pol Pot. Ook de vroegere Cam bodjaanse leider, prins Norodom Si- hanoek vindt het best. Hij wil nog verder gaan en dringt aan op het zenden van een internationale inter ventiemacht om „te verhinderen dat Vietnam de drie miljoen nog in leven zijnde Khmers doodt." De Verenigde Staten hebben laten weten toch voort te gaan met het uitwerken van de plannen om de hulp via Thais grondgebied in Cambodja te krijgen. Het ministerie van Buiten landse zaken zei te hopen dat de afwijzende reactie „niet het laatste woord" is uit Phnom Penh. De Russen De leider van de Democratische Par tij in de Amerikaanse Senaat. Robert Byrd, heeft er bij de Russische am bassadeur in Washington. Anatoly Dobrinin, op aan gedrongen alles in het werk te stellen de Cambodjaanse machthebbers van gedachten te doen veranderen. De Sowjet-Unie kreeg kritiek te verwerken van de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken, Richard Holbrooke, specialist op Oost-Azië, die Moskou verweet te weigeren een poot uit te steken om aan de spanningen in In- do-Chlna een eind te maken. „Als de Russen niet willen helpen een politie ke oplossing te vinden, kunnen ze op zijn minst helpen te proberen een eind te maken aan het lijden van het volk in Cambodja." Volgens de „Bangkok Post" heeft de Britse hulporganisatie Osfam toe stemming gekregen om via de Me kong, door Vietnam heen, goederen naar Phnom Penh te zenden. Hua in Londen LONDEN (AFP. Reuter, AP) Pre mier en partijleider van de Chinese Volksrepubliek, Hua Guofeng, is gis teren in Engeland aangekomen, het derde land van zijn reis door West- Europa. Hua, die uit West-Duitsland kwam en daar Bondskanselier Hel mut Schmidt en de Beierse premier en CDU-kandidaat voor het kanse lierschap, Frans Josef Strauss, ont moette, werd in Londen verwelkomd door premier Margareth Thatcher. leerlingen van de lagere school, ko men uit diverse delen van Kongo en waren voor hun vertrek openlijk en- in gezelschap van hun ouders bijeen-' gebracht in Brazzaville, de hoofd stad van Kongo. President Denis Sassau Nguesso van Kongo zei dat er duizenden kinderen van alle leeftijden in verschillende landen in opleiding zijn, ook in Frankrijk. „Ik vind het daarom niet buitengewoon dat er ook een paar op Cuba zijn," aldus de Kongolese lei der, die op het ogenblik op werkbe zoek is in Frankrijk. •i1 door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse „test met een atoombom", die door een Amerikaanse satelliet werd waarge nomen was wellicht aan boord van een Russische onderzee boot. Deze „reële mogelijkheid" opperde het hoofd van de Zuidafrikaanse marine, vice-admiraal Charles Walters. Een Zuidkoreaanse mijnwerker wordt ondersteund door collega's nadat hij met 84 aandere kompels werd gered uit een mijnschacht, waarin zich zaterdagmorgen een ontploffing voordeed. De mijnramp bij het Zuidkoreaanse Moenkyong, de ergste sinds 1950, heeft aan dertig mijnwerkers het leven gekost, zo werd gisteravond meegedeeld. Dat betekent dat er nog elf mensen worden vermist van de 126 die tijdens de ontploffing ondergronds waren. JERUZALEM, LONDEN (AFP, Reuter, AP) De Is raëlische regering heeft beslo ten een nieuwe plaats te zoe ken voor de Joodse nederzet ting Elon Moreh, die als ge volg van een uitspraak van het hooggerechtshof binnpn een maand moet worden ont manteld. Dit heeft premier Menachem Begin gisteren be kend gemaakt. Hij gaat daar mee in tegen de wens van zijn minister van Landbouw, Ariel Sjaron die eerder liet weten te zullen aftreden als Elon Mo reh zou worden ontruimd. De regering zal donderdag opnieuw bijeen komen om de nieuwe plaats voor de nederzetting te bespreken en tevens zal dan het hele programma van Joodse nederzettingen op de be zette westelijke Jordaanoever nader worden bekeken. Het hooggerechts hof besliste vorige week dat de op particuliere Arabische grond ge- stichtte nederzetting Elon Moreh, in de buurt van Nabloes, binnen dertig dagen moet worden ontruimd omdat ze niet van wezenlijk belang is voor de IsraëUsche veiligheid. In verband met de Israëlische poli tiek ten aanzien van (je bezette Arabi sche gebieden is Israëls minister van buitenlandse zaken. Mosje Dajan af getreden. Er deden sinds die tijd ge ruchten de ronde dat vice-premier Jiggal Jadin zou worden benoemd als zijn opvolger, Jadin, die net wat bij komt van een hartaanval, wil de post niet en heeft gesuggereerd dat minis ter van binnenlandse zaken, Jozef Burg, buitenlandse zaken moet gaan doen. omdat hij toch al de gesprek ken tussen Israël, Egypte en de Vere nigde Staten over Palestijnse autono mie, waarneemt. Dat gesprek heeft de afgelopen dagen plaats gehad in Londen en de drie partijen hebben overeenstemming bereikt over Palestijnse verkiezingen op de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza, onder burgerlijk toezicht. De verkiezingen moeten door een vorm van zelfbestuur wor den gevolgd. Volgens de Egyptische onderhandelaar, premier Moestafa Khalil, had de Egyptische president Anwar Sadat „zeer gunstig" gerea geerd op de overeenkomst. Nog niet eens is men het over de verder invulling van de Palestijnse autonomie. Israël zegt dat die auto nomie geldt voor de bevolking, niet voor het gebied, terwijl Egypte vindt dat het ook voor het gebied geldt. Verder is men het nog lang niet eens over de status van Oost-Jeruzalem. Israël wil Oost-Jeruzalem niet kwijt en wil dat het de hoofdstad blijft van een verenigd Israël. Egypte en ook de Amerikanen, vinden dat Oost-Jeruza lem terug moet worden gegeven aan de Arabieren. De IsraëUsche onderhandelaar, Jozef Burg. liet zaterdag weten dat Israël zijn houding tegenover de Palestijnse beweging PLO „onder bepaalde voor waarden" zou kunnen wijzigen. Vol gens de Israëlische televisie zei Burg dat als de PLO afzag van het artikel in haar handvest over de vernietiging van de Joodse staat en afzag van elke daad van geweld, er „een werkelijke verandering zou optreden die een wij ziging van de kant van Israël met zich mee zou moeten brengen". ADVERTENTIE De Wereldraad van kerken helpt met voedsel en medicijnen. De Wereldraad heeft een lucht brug naar Cambodja en vraagt ook steun voor rijstzendingen per schip. Stichting Oecumenische Hulp te Utrecht o.v.v. „S.O.S.-Cambodja". Volgens Waltere was er in de maand september een Echo li-onderzeeboot met kernbewapening In het oceaan- gebied ten zuiden van Zuid-Afrika. De Amerikanen hadden een lichtflits gezien, die leek op een test met een kernbom. De zeer goed uitgeruste waarnemingspost van Kaapstad had de bewegingen van de onderzeeër ge registreerd. Een Echo-II-onderzeeër kan raketten met atoomkoppen lan ceren, die een bereik hebben van on geveer 600 kilometer. Vice-admiraal Waltere stelde verder dat het ook een onderzeeboot van een ander land „Frans, Brits of Amerikaans" kon zijn. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat Washington een eigen onderzoek instelt en kijkt of er werke lijk een dergeUjke „kemgebeurtenis" plaatshad en ais dit zo was. wie dan de verantwoordelijkheid had. Het Pentagon weigerde gisteren commen taar „in dit stadium". Volgens het Zuidafrikaanse zondags blad ..Sunday Times" kan het me ningsverschil over de Zuidafrikaanse „atoombom" de plannen voor de kerncentrale van Koeberg bij Kaap stad veretoren. Als de Veiligheids raad zou beslissen om Zuid-Afrika een „nucleair embargo" op te leggen, kan dit het contract tussen Zuld- Afrika en Frankrijk in gevaar bren gen Frankrijk levert de beide kracht centrales en de kembrandstof. In ruil daarvoor krijgen de Fransen plutoni um. geschikt voor de vervaardiging van kernbommen. Strategie van VS In Zuidafrikaanse politieke kringen wordt gedacht aan een strategie van Washington om: druk uit te oefenen op Pretoria om het verdrag tegen verspreiding van kernwapens te ondertekenen; Zuid-Afrika te dwingen, wat „meer mee te werken" in de kwestle-Naml- blë. Kemwetenschapsmensen, diploma ten en poUtici van de oppositie noem- MOSKOU, WASHINGTON (AFP, AP) De Sowjet-Unie, die dit week einde zelf een ondergrondse kern proef heeft gehouden in Siberië, vindt dat Zuid-Afrika de aandacht van zichzelf probeert af te leiden door te zeggen dat een onderzeeboot i de kernexplosie teweeg bracht. Het partijblad Prawda stelde dat - Zuid-Afrika een atoombom beeft Ia- ten ontploffen „in nauwe samenwer king met westelijke machten". Vol gens de Prawda wil Pretoria de bom gebruiken om onafhankelijke Afri- kaanse landen te chanteren. Het persbureau Tass in Moskou beschut- digde de NAVO en Israël ervan „Zuid-Afrika te helpen een kernpo- tentieel op te bouwen". Een Westduitse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties heeft ont kent dat er samenwerking bestond tussen de Bondsrepubliek cn Zuid- Afrika op nucleair gebied. West- Duitsland heeft Pretoria naar ver luidt, het straalpijpprocedé geleerd. (Om uranium te verrijken). De Verenigde Naties gaan een onder zoek instellen naar de „Zuidafri kaanse kernproef" van 22 september. de de Amerikaanse beschuldiging „grote nonsens". Volgens hen is Ame rika geobsedeerd door de Zuidafri kaanse mogelijkheden op nucleair gebied. Drie leden van de Amerikaan se ambassade werden het land uitge zet, omdat zij zich bezighielden met spionage vanuit de lucht. Ze fotogra feerden onder meer het kernenergie" onderzoeksinstituut in Pallnauüa, nabij Pretoria. Wat ook de waarheid is over de „Zuid afrikaanse atoombom", het incident zal schade berokkenen aan de toch al verslechterde relaties tussen Pretoria en Washington. Al heeft Zuid-Afrika geen atoombom tot ontploffing ge bracht. dan weet toch de hele wereld dat het daar bijna toe in staat is Ook de mensen die actie voeren tegen Zuid-Afrika krrigen er argumenten bij om een hardere Amerikaanse ac tie te bepleiten „voordat het te laat is" $r Johan ten Hove „er wat er die bewuste vrijdagavond in de Zuidkoreaanse hoofdstad lniel precies is gebeurd zijn de berichten vaag en tegenstrijdig, en ve schien zal het wel altijd in nevelen gehuld blijven. Geen misverstan- ia i bestaan er over het feit dat president Park Tsjoeng Hee, die Zuid- "rea de afgelopen achttien jaar met ijzeren hand geregeerd heeft, j pelddadig om het leven is gebracht, lv e gewelddadige dood van Park, die im- ;>p een harde, sober levende soldaat is i even en die zelf niet schroomde politie- ?li egenstanders uit de weg te laten rui- bli, symboliseert de uiterste consequen- van een beleid dat geen tegenspraak lt. En tevens van een man die zoveel ht aan zich had getrokken, en die ht zo fel begeerde, dat inderdaad alleen dood hem ervan zou kunnen doen weiden, n irj lardheid en de discipline van Park mag it ten uit een gebeurtenis in augustus eitoen een jonge Zuidkoreaan een at rdaanslag op hem pleegde. Het gebeur- ;n tijdens een rede van de president ter »e<flenking van de Koreaanse bevrijding de Japanse overheersing. Zijn vrouw ld bij de aanslag dodelijk getroffen, de lident bleef ongedeerd en vervolgde, na- zijn vrouw in allerijl naar een zieken- was gebracht, gewoon zijn toespraak. meedogenloosheid van Park mag blij- uit een gebeurtenis in oktober 1975, acht mensen van de zogenaamde Re- tionaire Volkspartij ter dood werden (ordeeld. In die dagen was er net een sie van Amnesty International in Zuid- ea die beschuldigingen onderzocht over ndingen van de rechten van de Zuidko- n^nse mens. De missie kreeg de verzeke- dat de ter dood veroordeelden niet ^Iten worden opgehangen, voordat ze de j s hadden gehad een verzoek om herzie- K van het vonnis of om gratie in te t >en, waar ze volgens de Zuidkoreaanse het i;echt toe hadden. Op de dag dat de He van Amnesty in het vliegtuig stapte n den de acht vroeg in de ochtend opge dcpn- •solute macht undent Park heeft er in de achttien Jaar I hij in Zuid-Korea het hoogste ambt leedde alles aan gedaan de absolute hfht aan zich te trekken. En hij was daar r ldeels in geslaagd Hij was onbeperkt ztfiesbaar en hij had van de democrati- instellingen in Zuid-Korea niet meer ingelaten dan goed was om nog enigszins ..een mandaat van het volk" te kunnen ,#ken. uil van het afgelopen Jaar werd hij voor nieuwe ambtstermijn van zes Jaar geko zen door een kiescollege dat in mei van het zelfde jaar tot stand was gekomen via alge mene verkiezingen, waarbij echter alleen aanhangers van de president kandidaat stonden. Bij de presidentsverkiezingen wei gerde de belangrijkste oppositiepartij, de Nieuwe Democratische Partij een kandi daat te steUen, omdat dat in de Zuidkore aanse verhoudingen volstrekt zinloos is. Toch werden ook op die dag vooraanstaan de tegenhangers van Park onder huisarrest gesteld, zoals dat bij voorgaande verkiezin gen ook wel gebruikeUjk was. Park placht zijn manier van regeren „demo cratie Zuidkoreaanse stijl" te noemen. Dat hield voor zijn tegenstanders dan wel in dat ze overgeleverd waren aan brute terreur, waarbij, zoals een uitgebreid rapport van Amnesty International stelt, „Martelingen door officiële instanties regelmatig worden toegepast met de bedoeling om bekentenis sen af te dwingen en mensen te intimideren. Verder komen arrestaties van Journalisten, kerkelijke leiders, advocaten en academici regelmatig voor. De advocaten worden be lemmerd in hun werk. mogen bepaalde ge tuigen niet horen en krijgen huisarrest op gelegd, zodat ze de zittingen niet kunnen bijwonen. Burgers worden systematisch lastig gevallen, brieven worden geopend, telefoons afgetapt en men wordt op straat openlijk gevolgd door agenten van de Kore aanse centrale inlichtingendienst (KCIA)." En dat alles om een „directe bedreiging van de staatsveiligheid door communistische subversieve elementen" vanuit Noord-Ko- rea tegen te gaan. Trauma Inderdaad heeft de oorlog van de Jaren vijftig en de meer dan 25 jaar schelding van Noord- en Zuid-Korea in het zuiden een trauma veroorzaakt tegen alles wat com munist is. erop lijkt of er naar ruikt. Het bewind van Park heeft dit altijd uitgebuit door welke actie van welke oppositie dan ook „staatsvijandig" te noemen en „geleid door communistische krachten uit Noord- Korea". Evenzo wordt in Noord-Korea het „reactionaire en kapitalistische gevaar van uit het zuiden" aangegrepen om daar een dictatuur in stand te houden die in onder drukking niet onderdoet voor het bewind van Park in het zuiden. Presbyteriaanse leiders in Zuid-Korea, die Park Tsjoeng Ilee strijden voor meer democratie en een betere naleving van de rechten van de mens, heb ben meermalen gezegd dat ze alles behalve zitten te wachten op het Noordkoreaanse communisme, dat onder de „geliefde leider Kim II Soeng' is verworden tot een hard stalinisme In belde delen van het Koreaan se schiereiland wordt elke vorm van opposi tie hardhandig de kop ingedrukt, is de pers aan banden gelegd en moet de bevolking opdraaien voor "de kosten van een enorm leger en politieapparaat. Zo staan er aan weerskanten van de 38ste breedtegraad, waarlangs Korea zo ongeveer verdeeld is, ruim een miljoen Koreaanse soldaten te wachten op een invasie uit het zuiden of uit het noorden Staatsgreep Oeneraal-majoor Park Tsjoeng Hee greep op 16 mei 1961 via een bloedeloze staats greep de macht. Hij zette de gekozen presi dent Yoen Po Son van de Democratische Partij aan de kant. Yoen Po Son is daarna altijd een van de felste tegenstanders van Park gebleven en hij heeft meermalen in de gevangenis gezeten. HIJ had in 1960 presi dent Synghman Rhee opgevolgd, die van wege harde studentenrellen, waarbij meer dan vijfhonderd mensen de dood vonden, was afgetreden. Het nieuwe bewind van Park sloeg meteen hard toe: politieke partijen werden verbo den, het parlement ontbonden en perscen- suur ingesteld. Talloze Koreanen werden gearresteerd en door krijgsraden berecht. Toen werd ook de beruchte KCIA ingesteld, waarvan het hoofd de president nu volgens de officiële lezing heeft vermoord. Park ging in economisch opzicht voortva rend te werk. In Zuid-Korea vond er in tien jaar een economisch wonder plaats, waar aan Amerikaanse dollars en Japanse inves teringen niet vreemd waren. Maar gezegd moet worden dat de sobere soldaat één van de weinige dictatoriale leiders is geweest die zichzelf niet uitbundig verrijkte. Park werd in 1963 officiéél tot president gekozen. In '67 en '71 werd hij herkozen nadat hij de grondwet zodanig had gewijzigd dat hij onbeperkt herkiesbaar was. Bij al deze verkiezingen is het „democrati sche" steeds betwist en volgens de opposi tie zouden de verkiezingen van '71 gewon nen zijn door oppositieleider Kim Dae Jung, als ze strict eerUjk waren toegegaan. Hoe dan ook, Park was zijn meerderheid in het parlement kwijt, hetgeen door hem ver holpen werd door in december 1971 de noodtoestand af te kondigen vanwege „de oorlogsdreiging van het communistische re gime in Noord-Korea". Referendum In zijn greep naar de absolute macht ont bond Park eind "72 het parlement en kon digde een nieuwe grondwet, de zogenaamde Yushin-constltutle. aan, op grond waarvan hij op elk door hem gewenst moment speci ale nooddecretan kon afkondigen. Van die mogelijkheid heeft hij veelvuldig gebruik gemaakt. Deze nieuwe grondwet, die Park in feite president voor het leven maakte, werd in november '72 via een referendum goedgekeurd, hoewel achter het democrati sche van dit referendum wel enige vraagte kens moeten worden geplaatst. Het grote publiek had nauwelijks kennis kunnen nemen van de tekst van de grond wet omdat veelvuldig gebruik was gemaakt van de Chinese tekens; omdat vóór het referendum het ding vrijwel nergens te krij gen was en omdat er nergens over mocht worden gesproken. Verder voerde de rege ring een enorme campagne voor de wet en werd gezegd dat de wet moest worden ge zien „als een hervorming in de richting van een nieuwe Koreaanse democratie". Met deze wet in de hand verhardde presi dent Park zijn greep op de Koreaanse sa menleving en volgens Amnesty Internatio nal stelden de nooddecreten van begin 1974 in feite iedereen die er een afwijkende poli tieke mening op nahield, bloot aan de dood straf. Tegen het bewind van Park is her- Oud-premier van Zuid-Korea, Choi Kyoe Hah, die na de dood van president Park Tsjoeng Hee, is aangewezen het hoog ste ambt in Zuid-Ko rea althans voorlopig te bekleden, zal naar verwacht wordt het beleid van Park voort zetten. Met de Verenigde Staten zal hij goede betrekkingen handhaven en hij zal, even eens in navolging van Park. voorzichtig proberen een dialoog met Noord-Korea op te bouwen. Aldus zegt de vroegere culturele attaché van de Zuidkoreaanse am bassade in Washington. Jai Hyon Lee. die in de Verenig de Staten politiek asiel heeft gekregen en nu werk zaam is aan de universiteit van Illinois. Volgens Jai is de nieuwe president „een blinde gehoorzame volge ling" van president Park ge weest en is het vrijwel on mogelijk dat hij een staats greep tegen Park zou heb ben opgezet. Jai betwijfelde of president Choi meer zal zijn dan een waarnemend president. Volgens de grondwet moet na drie maanden een definitieve opvolger van Park worden gekozen en het is zeer de vraag of de keus dan weer op Chol valt. Koreaanse functionarissen, die niet met name wensen te wor den genoemd, menen dat er verschillende kandidaten klaar staan om in het ge spreide bedje van Park plaats te nemen en dat vooral van belang is welke kandidaat de steun van het leger zal weten te krijgen. De grondwet zegt dat een nieuwe president unaniem gekozen moet worden door het kiescollege, de zoge naamde nationale raad voor de eenwording, maar er staat niet in hoe er kandida ten moeten worden gesteld. De twee mannen, die nu de meeste macht zouden heb ben (dat wil zeggen de mees te toegang hadden tot Park) Zijn Kim Jong Pil en Tsjoeng II Kwon. die allebei uit de strijdkrachten voort komen. Kim organiseerde de coup van 1961 die Park aan de macht bracht en Tsjoeng heeft belangrijke militaire en politieke posten bekleed. Beide mannen zou den voor Zuidkoreaanse be grippen „gematigd" zijn, hoewel verre van liberaal. Veel waarnemers verwach ten dat de opvolging van Park achter gesloten deu ren zal worden geregeld, waarbij beide bovenstaan de heren hoge ogen zullen gooien, en dat vervolgens het kiescollege de kandi daat gepresenteerd krijgt. haalde malen vooral door studenten gepro testeerd. Zo hadden de afgelopen weken felle protestuitingen plaats in de steden Pusan en Masan, nadat de leider van de oppositie in het parlement. Kim Young Sam (afkomstig uit Pusan) uit het parle ment werd gezet. De regeringsgetrouwe par lementariërs hadden een voorstel aanvaard waarin Kim vanwege zijn felle aanvallen op de president de toegang tot het parlement geweigerd werd. Daarop traden alle opposi tieleden van de Nieuwe Democratische Par tij terug uit het parlement. Park kondigde in de steden Pusan en Masan de staat van beleg af, waarna ook In de hoofdstad 8eoel studenten begonnen te protesteren Aan alle ongeregeldheden werd op Koreaanse manier een direct einde gemaakt. Het is niet waarschijnlijk dat deze golf van verzet direct verband houdt met de moord op de president, hoewel er velen in Zuid- Korea zullen zijn die het einde van het bewind-Park zullen toejuichen. De vraag blijft hoe de inderhaast aangestelde opvol ger van Park, de vroegere premier Choi Kyoe Hah, en zijn eventuele opvolger zullen reageren op dat gejuich. De Zuidkoreaanse legerleiding heeft zich al volmondig achter de nieuwe president geschaard en gezegd elke provocatie van Noord-Korea onmiddel lijk de kop in te drukken Onder „provocatie vanuit Noord-Korea" valt er in Zuid-Korea nog heel wat te ver staan en het is een illusie te denken dat een zorgvuldig opgebouwde machtsstructuur verdwijnt als alleen de man aan de top van die structuur verdwijnt. Nieuwe machtheb bers. die binnen zo'n structuur zijn gegroeid en er deel aan hebben gehad, zijn meestal .niet de eersten die bereid zijn zo n structuur af te breken en hun macht ter discussie te stellen. Wat Park aan democratie in Zuid- Korea heeft afgebroken, bouwen volgelin gen van Park zo snel niet weer op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5