Sartre's oorvijgen richting rechts normei Duo- en kwartetim pro visaties van niveau Haitink met muziej uit twintigste eeuv Nieuw werk van Carel Visser Incidental Theater strijdt met taal 'Die Fledermaus' als derderangs operette Baal speelt vermakelijke „Nekvassov" 1 'Regelingen voor kunstenaars moeten verbeterd! Hans Tentije kreeg prijs VOOR MAZDA 'Voorlichting in NOS-programma Suriname vals' Jazzfestival in Utrechts Muziekcentrum .Maandag 29 oktober 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door André Rutten AMSTERDAM De voor stelling, die Baal onder regie van Rudolf Lucieer gemaakt heeft van Sartre's „Nekras- sov" is prikkelend amusant. Zij kreeg dan ook zaterdag avond in Shaffy bij het pre mière-publiek, dat daar ook een soort clan is geworden, veel bijval. Zij is prikkelend-amusant door de komische manier waarop wordt ge speeld. maar ook door de oorvijgen die Sartre in 1955 met dit stuk uit deelde aan rechtse kranten als de Figaro en de Paris-Soir vanwege de sensationele manier waarop zij de angstpsychose voor de communisten in leven hielden. De koude oorlog van toen. die dit Jaar opnieuw In aantocht leek. De katholieke Franse existentialist Gabriël Marcel schreef na de premiè re heet van de naald, dat in de moei lijke en gevaarlijke politieke constel latie van het ogenblik het stuk te recht gevaarlijk kon worden geacht, de openbare mening vergiftigend, omdat het de gerechtvaardigde onge rustheid over het lot van de vrije wereld op rekening schoof van een hysterische publiciteitscampagne of een stompzinnig McCarthyisme. Dat soort effect hoef je van de voor stelling van Baal niet te vrezen. Zij laat Sartre's stuk duidelijk zien voor wat het is: een satirische politieke klucht over een manipulatieproces, dat bij kranten op gang gebracht is en met kranten de publieke opinie bespeelt om politieke beslissingen te forceren. Een geniale oplichter weet dat proces met grote flair (tijdelijk) naar zijn hand te zetten door zich voor te doen als Nekrassov. de Russi sche minister van binnenlandse za ken, van wie geruchten circuleren dat hij „de vrijheid gekozen" heeft. De feitelijke manipulatoren achter de schermen hebben snel genoeg door. dat hij een oplichter is. maar het komt hen wel goed uit hem niet te ontmaskeren. Dat doet hij dan wel zelf. omdat hij niet ook wil worden gemanipuleerd. Komisch Baal maakt van alle figuren in het stuk komische karikaturen, waarin duidelijk hedendaagse types uit de publiciteitswereld in hun mentaliteit te herkennen zijn. Die karikaturen gaan uit van de vaardigheden van de spelers zelf. Dat maakt het mogelijk, en zelfs tekenend, dat actrices ook mannenfiguren spelen, en dat bijna alle spelers in verschillende rollen op treden: je ziet best wie telkens aan de gang is, maar ook hoe vermakelijk- welsprekend hij/zij van de figuur een karikatuur maakt. Carol van Herwij nen bijvoorbeeld als de oplichter, die zich voor Nekrassov laat doorgaan, Kitty Courbois als president-direc teur. Edwin de Vries als de net iets te eerlijke Journalistieke communisten jager. Trudy de Jong o.a. als links journaliste. Johan Leysen als mani pulerende en gemanipuleerde hoofd redacteur. Jack Vecht als inspecteur en als radicaal politicus. Els Ingeborg Smits o.a. als B.V.D.-Inspecteur. Han Römer als dissidente Rus, Marjon Brandsma o.a. als lid van de raad van bestuur. Tekenend is ook het decor van Benno de Vries, dat alle plaatsen van hande ling op één speelvlak concentreert. Het stuk zit hechter en vloeiender in elkaar dan in zijn oorspronkelijke vorm. Het wordt beweeglijk, dansant gehouden door vele subtiele regie vondsten. Alle zeven stoeltjes van doorzichtig plastic en nog enkele le vensgrote „zoutvaten" staan op wieltjes, zodat versnelde én vertraag de bewegingen ontstaan, zowel in het spel als bij het speels changeren. Nekrassov: de president-directeur 'Kitty Courbois, in het midden zittend) dicteert de koppen voor1 voorpagina van zijn krant. 4 V Slappe vertoning bij Nederlandse Opera door R. N. Degens Carel Visser: Gevleugelde parapluie, een assemblage uit 1979. door Tyme Valk GRONINGEN - In het Groninger Museum worden tot 5 november de nieuwste werken van Carel Visser, een van Nederlands meest vooraan staande beeldhouwers, voorgesteld. Het werk zal ook nog bij Art it Pro ject te Amsterdam te zien zijn. Hoewel de elementaire constructies van Carel Visser, vooral door een ei gengereid materiaalgebruik de laat ste Jaren een opmerkelijke ontwikke ling te zien gaven, komen de bizarre wezens die de kunstenaar nu heeft samengesteld toch als een verrassing In aansluitende ruimten zijn de colla- AMSTERDAM (ANP) De kunste naarsorganisatie BBK'69 te Amster dam wil dat de regering maatregelen treft voor een verbetering van de ..mi serabele situatie" van de beeldende kunstenaar. Dit zal moeten gebeuren zonder dat de minimale sociale zeker heid die de kunstenaars hebben met de beeldende kunstenaars-regeling (een soort contraprestatie) wordt aangetast, aldus de BBK'69 in een brief aan het kabinet. Volgens de beroepsvereniging is er een aantal oorzaken voor de verslech terde positie van de beeldende kun stenaars In de eerste plaats hebben de algemene bezuinigingen in het ka der van Bestek '81 de vraag van parti culieren en anderen naar kunstwer ken fors doen dalen. Daarnaast heeft het ministerie van CRM besloten de aankoopsubsidieregeling voor kunst werken en de eregelden af te schaf fen. Ook andere omstandigheden, zoals de stop voor nieuw aan te beste den woongebieden en de daarmee sa menhangende stop voor aankoop van kunstwerken in het kader van de per centageregeling. geven de kunste naar een somber vooruitzicht. De BBK. heeft dit weekeinde in Amster dam haar tienjarig bestaan gevierd met een discussie over kunstbeleid. ges die Visser de laatste Jaren ver vaardigde als een inleiding opgehan gen. In 1974 begon de beeldhouwer met deze niet-ruimtelijke samenstel lingen van papier en uitgeknipte tijd schriftfoto's en ze groeiden langza merhand uit tot assemblages waarbij wol. struisvogeleleren en veren op een met grafiet bewerkte achtergrond werden geplakt. Carel Visser zou geen beeldhouwer zijn als hij zijn ervarin gen met reeds bestaande voorwerpen niet meteen zou verwerken in sculp turen Hij zocht zijn voorwerpen: wandelstokken, hooivorken, para- pluies. maatlatten en rijzwepen voor al bij stokvormen die gewoonlijk in verticale stand worden gebruikt of opgeborgen om ze hun oorspronkelij ke functie te laten verliezen en ze in een horizontale, zwevende stand een nieuwe werking te verlenen. De biljartkeu ontbreekt in het rijtje banalia dat Visser door toevoegingen van wezensvreemde steunen een zeer dramatische lading gaf. De hooivork kreeg schapenhoorns, de wandelstok ken schelpen, de maatstok halve strulsvogeleleren, de zitstok in mon turen gevatte spiegels en de para- pluies bakkersblikken of vogelvleu gels als bases. Ze zijn op poten gaan lijken die niet tot dezelfde sfeer van de gedragen stokken behoren. Moge lijk schokt de materiële paradox, om dat er een onverenigbare tegenstel ling van inhoud is ontstaan; het thea trale effect van de ..objects cherchés" kan evengoed een lachstuip veroorza ken. hoe koel en esthetisch de sculp turen ook opgesteld zijn. In de catalo gusinleiding wordt uitvoerig inge gaan op de constructieve, de beeld- houwkundige elementen in het werk. Inderdaad zijn de verbindingen tus sen de stokken en de dragers interes sant. Nu eens zijn het consciëntieuze staaltjes van edelsmeedwerk. dan weer ruwe middelen tot samenstellin gen met IJzerdraad. Toch is het vooral de Inhoud, de surrealistische tegen draadse verwerking van de materia len. die zich opdringt. Men gaat in elk geval niet ongemerkt aan de nieuwe beelden van Carel Visser voorbij. AMSTERDAM Gezien en gehoord de voorstelling die de Nederlandse Opera vrijdag avond in Amsterdam van „Die Fledermaus" van Jo- hann Straus gaf, lijkt het meer een derderangs operette dan een komische opera. Het stuk heeft met zijn stereotiepe operettefiguren en de even stereotie pe verwikkelingen waarin deze \e- recht komen, plus de aaneenschake ling van dansmelodieën van de „kei zer van de wals" plus het ontbreken van enige poging tot typering van karakters of situaties, dan ook weinig dat een bevordering naar de opera klasse zou rechtvaardigen. Een briljante uitvoering, met een eer steklas bezetting van de vocale par tijen. en een instrumentaal ensemble dat het geheel met vaart en speels heid presenteert, kan dat artistieke standsverschil nog weieens doen ver geten. Daar wat ditmaal geen sprake van. Tot ieders verbazing bleek An ton Kersjes, die met dergelijke zaken Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In theater The Mo vies te Amsterdam vond zaterdag de uitreiking plaats van de Lucy D. en C. W. van der Hoogt-prijs aan de dichter Hans Tentije voor zijn bundel „Wat ze zei" (De Harmonie. 1978). De bij eenkomst was georganiseerd door de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde. Uit handen van de voorzit ter. mevrouw dr M H. Schenkeveld- Van der Dussen. ontving Tentije dui zend gulden en een bronzen penning. Zelf had hij zijn voorkeuren in het programma van die middag tot uit drukking mogen brengen. In verband met zijn (vroegere) belangstelling voor jazz poetry traden daarom op de jazzmusici Rein de Graaff (piano), Henk Haverhoek (bas) en Art Taylor (drums). De dichter H. H. ter Balkt, anders wel raad weet. het Omroepor kest tot weinig meer dan plichtmatig spelen te kunnen bewegen. Het ging in de eerste acte zelfs zo stroef, dat er van een soepel volgen van hetgeen er op het toneel gebeurde nauwelijks sprake was. Het rammelde bij voort during op het gênante af. Nu stond er op dat toneel ook niet bepaald het puik van zoete kelen, ook al waren de voornaamste van de vele rollen behoorlijk bezet. Sylvia Geszty en Thea van der Putten bij voorbeeld konden hun partijen (Rosalinde resp. Adèle) vocaal wel aan. maar het ging wél hoorbaar moeizaam. Daarbij werd er door het hele gezelschap (in de regie van Gunther Roth) zo af schuwelijk slecht geacteerd, dat de kwalificatie „amateuristisch" in dit verband een belediging voor het goe de liefhebberijtoneel zou zijn. Een verloren avondje dus, dacht u? Welnee, het publiek heeft zich danig vermaakt, kennelijk geïmponeerd door de decors en costuums van Otto- werner Meyer, die vooral voor de tweede acte (de balzaal) het klater goud niet had gespaard. Leden van het Nationale Ballet leverden daarin hun toepasselijke bijdrage. Er komen nog voorstellingen op 29 en 30 oktober en 4. 5, 7, 11 en 12 novem ber in Amsterdam, 1 en 2 november in Scheveningen en 15 november in Rot terdam. ADVERTENTIE EN ECHTE SERVICE San. v. Houttnttr. 199 I M'Jk l la A'dam. G«u»nvcld rlM'MHVV B|Jhe1 CBR Te' 135103-113016 rXJj'VOOR GROTE WAGENPARKEN PARAMARIBO (ANP) Het radio programma dat de NOS elke zondag aan Suriname wijdt tast de integri teit van dat land aan. Dat is de me ning van de voorzitter van het Suri naamse parlement. Emile Wijntuin. Tijdens zijn jongste bezoek aan Ne derland heeft hij die opvatting onder de aandacht gebracht van premier Van Agt. Volgens Wijntuin wordt in het radioprogramma valse voorlich ting over Suriname gegeven. Volgens hem kan dit de betrekkingen tussen Nederland en Suriname vertroebelen. „Geen enkel land zou accepteren dat zijn reputatie schade wordt toege bracht." aldus Wijntuin. Hij zegt geen enkel bezwaar tegen kritiek te heb ben, maar acht de wijze waarop de NOS kritiseert niet juist. Bovendien zou de kritiek van het radioprogram ma een negatieve invloed hebben op de remigratie van Surinamers vanuit Nederland naar Suriname. De parle mentsvoorzitter oveweegt een offici eel protest te laten horen. door Adr. Hager DEN HAAG In het afgelopen weekeinde bracht Bernard Haitink in Den Haag en in Amsterdam een voor het Concertgebouworkest geen alle daags programma met werken van Debussy Escher, Bon, Lutoslawski, De Leeuw en Berg. In Den Haag speelde men als gast van het Resi dentie Orkest in de K-serie, het pu bliek van deze serie kan een dergelijk programma wel waarderen. Rudolf Escher heeft in Preludium, het orgaan van het Concertgebouw Orkest, een musicologisch artikel ge schreven over de Six éplgraphes anti ques, een compositie voor piano vier handig van Debussy. Zeer interessant en verhelderend! Deze „suite", ook bekend in orkestbewerking, heeft Escher zodanig geboeid, dat ook hij zich heeft ingespannen een orkestbe werking tot stand te brengen. Hij is daarin op wel zeer gelukkige wijze geslaagd. De bewerking is ijl en trans parant. er is nergens een „teveel", Escher is met grote omzichtigheid tewerkgegaan en het resultaat is ver fijnd en boeiend. „Mi-Parti" is in 1976 door de Poolse componist Witold Lutoslawski opge dragen aan het Concertgebouwor kest. De titel van het werk wil zeggen „Samengesteld uit twee gelijke, maar verschillende delen". De componist duidt hiermee aan, dat de frasen veel al bestaan uit twee gedeelten, waar van het tweede bij de herhaling vangen wordt door een nieuw ment. Geboren vanuit een pianiss keert het werk na een ontwikke als het ware terug op het uitga J punt. Lutoslawski, geen „snelschriji| heeft een wél overdacht werk creëerd, dat door Haitink met L muzikale gevoeligheid werd weer geven. Met zijn Drie Orkeststukken sl^ Alban Berg als het ware een bj tussen Mahler en Schönberg. Het aanvankelijk in zijn bedoeling on^ gelegenheid van de veertigste i jaardag van de door hem vereij Schönberg een symfonie te schrijï doch het resultaat was dit OpuL Deze drie delen voor groot orL betekenen een grote stap in zijn t wikkeling; ze zijn geschreven in zelfde oorlogsjaar 1914 als de L graphes van Debussy. Voor Berg r nelijk het einde van de wereld. Op dit concert twee solisten. TV Olof speelde ook in dit kader reeds besproken tweede vioolcow van Ton de Leeuw. De sopraan |ii berta Alexander vertolkte Le Pis temps van Willem Frederik Bon. 1) kan zich afvragen of zij de idfti zangeres was voor dit subtiele w|i geïnspireerd door Verlaine. Een tol kleurloze weergave van een m{ disch en harmonisch sfeervolle eijr rische compositie. ADVERTENTIES Veel mensen liggen maar raak. Ondanks dat ben je zeker van een gezonde nachtrust op Norma Matrassen en Boxsprings. Vraag de uitgebreide kleurenbrochure aan bij Norma Pbstbus 13 5830 AA Boxmeer Matrassen BoXSpringS Donsdekens KllSSenS AMSTERDAM Sinds no vember 1978 werkt het „Inci dental Theater" in een eigen studio te Amsterdam aan pro- duktles waarvan het stuk m „Voorspellen" het eerste re- voorheen Habakuk II de Balker, las SUltaat is. Na try-outs in april een aantal van zijn eigen gedichten was deze produktie afgelopen voorV".»" <!'>nk»oord ™?Je.ntye week in het Amsterdamse bleek dat de lectuur van Habakuks cv-off™ tuQntn. „Boerengedichten (1969) een belang- Shaffy-theater te Zien, wel rijke stimulans voor hem betekende met verwisseling van mede- te gaan dichten. spelers, zodat het nu gepre- De bijeenkomst werd besloten met de senteerd werd door Yoka van vertoning van „As en Diamant", de Rnimmplpn Ria T-Tialpr TTm«si- bekende Poolse film van Wajda. die °rum"ielei?' KianHlger- Kmjst destijds veel indruk op Tentije had Boreel, Reinier Bulder en de- gemaakt. Het dankwoord zal, met harpiste Ernestiene Stoop, enkele nieuwe gedichten, afgedrukt A worden In een komend nummer van Kernpoep van het Incidental The- het tijdschrift BZZLLETIN. De Van f** bestaat uit mensen van verschil der Hoogt-prijs is de „aanmoedi- le?de theaterdisciplines. De mciden- gingsprijs" van de Maatschappij der ff jU i fS. °?0nI Nederlandse Letterkunde. In 1946 ben f,0?1 5 verschillen tot werd de dichteres Ida G. M. Gerhardt e?.n artlstleke keuze te maken. Bij dit ermee onderschelden. Zaterdagmid- etQO' dag zal zij nu in Leiden de prijs voor Meesterschap van de maatschappij in ontvangst nemen, een zeldzame prijs, die maar eens In de vijftien jaar wordt gegeven in de sector „schone letteren". „Voorspellen" staat de toneelvorm centraal, maar een volgende keer kan een heel ander „incident" ontstaan. Die toneelvorm betekent nu een open zwarte vloer, wit-rood gestreepte paaltjes aan de zijkant, vier witte genummerde stoelen, een zwart-glan- door Eefje van Schaik zende harp op een verhoging achter op het toneel en vier zwart-wit gekle de spelers plus harpiste. Wat zij doen is op alle manieren onvoorspelbaar en haast onbeschrijfbaar. „Waar beginnen, alles kraakt in zijn voegen en wankelt, de lucht trilt van vergelijkingen; geen woord is beter dan het andere, de aarde trilt van metaforen." Dit citaat van Osip Man- delstam geeft wellicht het beste weer wat het Incidental Theater met Peter Handkes tekst (vertaling Karei Mul ler) wil uitdragen. Door de program matoelichting wordt duidelijk ge maakt wat nu eigenlijk op het toneel verbeeld, gesproken, gerhusiceerd en bewogen wordt: een stuk dat toelich ting nodig heeft, wil de gewone leek althans begrijpen dat „Voorspellen" een gevecht om het gebruik van taal behelst. Een vol uur wordt „gecommuni ceerd" door middel van stemmen via luidsprekers, geharrewar met stoelen en het onophoudelijk uitspreken van metaforen. Van langzaam en zacht tot snel en keihard. De zinnen, waarin het woordje „als" centraal staan, heb ben geen enkel Inhoudelijk verband, maar door de onnavolgbare en on voorspelbare opeenvolging ontstaat toch een nieuw soort communicatie. Met clichématige persiflages en ver- gelijkings-beeldspraken en het ge bruik van dagelijkse zinnebeelden wordt, naar het lijkt, een nieuwe bete kenis toegevoegd. Wat echter die be tekenis is of zou moeten zijn is mij niet duidelijk geworden. Maar het kan ook zijn dat ik te veel heb willen zoeken in de bewegingspatronen, de mooie harpbegeleiding. de filmmon tages en de suggestieve belichting. Het thema dat elke dag een dag als de andere is. dat een speenvarken gilt als een speenvarken, de ter dood ver oordeelden sterven als ter dood oordeelden, is stellig voer voor lelj- kundigen en nominalisten, maar op den duur wel grenzeloos verve Het Incidental Theater strijdt. Handkes tekst met taal: herhalin oververzadiging van woorden, velS lijkenissen. In „Voorspellen", da) de delen „Hulpkreten" en „Voorsr( ling" uiteenvalt, worden geen emq;. nele problemen behandeld. Is verhaal of anecdote. De taalv wordt als inhoud genomen en geldt ook voor de manier waarop weging en muziek gehanteerd i den. Zoals het programma toeli „Wat we laten zien is het probl i, van vorm, de menselijke vorm." dat betreft is de groep hierin geslaagd. Door de bizarre bewegingen en veel te bedachte op- en afbouwp van vier stoelen, vier mensen en stemmen, met een vloeiende harjffn de achtergrond, blijft een stat toneelbeeld hangen, waarin het el lang op zich liet wachten. De opt ri gende gedachte dat vier mensen ti; vier stoelen zijn. is vast niet de befle ling van het Incidental TlYeatei Peter Handke geweest Maar schlen ook wel? Speciaal vandaag In Televizier-Magazine on der meer aandacht voor het proces in Spanje tegen elf vrouwen die abortus lieten plegen. Voorts aandacht voor het feit, dat het op 29 oktober precies vijftig Jaar geleden is dat de beurs in Wall Street sprong en een reportage over een opmerkelijk initiatief in Rotterdam, waar een vacatu rebank voor vrijwilligers is opgericht. W erklozen die er ge noeg van hebben thuis te zit ten. kunnen hier pro deo werk vinden, zonder dat hun werk loosheidsuitkering daarbij ge vaar loopt. door Rud Niemans UTRECHT Deze jazz maand beleefde zaterdag- avond in de herfst van zijn bestaan een contrastrijk en muzikaal hoogtepunt in de mudvolle Kleine zaal van het muziekcentrum „Vreden- burg". Daar concerteerden in het kader van een 5-daags festival (met onder meer Chick Corea. Von en Chico Freeman, Chris Hinze, bands van Hampton en Archie Shepp) het kwartet van Don PuUen/Qeorge Adams, na de pauze afgelost door het duo Jlm Hall-Bob Brookmey- er. Zelden werd de aldus geaf ficheerde belofte van een ge varieerde jazzhappening op niveau zo volledig waar ge maakt, bleek mijn keuze uit genoemd pakket, met alle res pect voor de rest, zo'n schot in de roos. Pullen, Adams en drummer Danny Richmond maakten deel uit van één der laatste kwintetten van de begin '79 overleden bas-reus Charlie Min- gus. Onder Rlchmonds leiding klon terden een aantal van zijn voormalige sidemen samen in de groep „Mlngus Dynasty" die onder meer op het North Sea festival aan een niet geheel door piëteit geschraagd requiem voor Mingus uitvoering gaf. De kepn ervan (zie boven) ging door. aangevuld met de blanke bassist Cameron Brown. Musicerend in een commune-achtlge, ontspannen sfeer lieten de drie indivi dualisten zaterdag listigjes verhuld wie nou eigenlijk de muzikale lakens uitdeelde, maar de voornaamste im pulsen kwamen van Pullen, gemeten naar een lang, aan zijn twee-jarige zoon opgedragen stuk, dat zowel sluitstuk als climax was van een pro gramma dat de aantrekkelijkste ele menten van de huidige avant-garde in het volle licht zette: spanning, avontuur, oude en nieuwe tonale en atonale waarden die vredig coëxis teerden, humor en wat niet al. Adams begon met een ontspannen ln 4/4 gehouden „Metamorphosis" als een ode aan de man aan wiens forse gestalte hij en Pullen zich omhoog trokken, leverde zijn visitekaartje als markant blower af met een gorgelen de solo. warm vibrato en een rijke toonvorming in de lage registers. Pul lens flitsende rechterhandexcursies in deze fase vormden toen bij Mingus het maximaal toelaatbare, nu slechts het begin van een sprankelende vrij heidsmars. Na een frivole blues-shout waarmee Adams als vocalist de kunst van ..Mumbles" Terry leek te hebben afgekeken, toonden de vier dan hun ware gedaante. Uit een polyfone con versatie tussen Pullen (zowel op toet sen als met de snaren in de weer) en de ritmesectie ontwikkelde zich een swingend vlijmscherp, spiraalachtig themaatje dat fraai synchroon door Pullen en Adams werd neergezet. Wat volgt ls een boeiend luisterspel, waar in de pianist als solist uitpakt met een fiction-achtige geluidenwereld met open akkoorden, razende arpeg gios en clusters als brekend kristal. Ten slotte, na fraaie eigen inbreng van Cameron en Richmond, gaat een braaf calypsotje een haat-liefde ver houding aan met de nieuwe muziek, teder tenorspel en pesterige piano- interrupties. Dit is een uitstekende groep, die mits ze bij elkaar blijft. la Coltrane een stempel op de tachtiger jaren kan gaan drukken. Zo extrovert de muziek van Pullen c.s. was. zo Introvert en weloverwo gen klinken daarna de muzikale mini aturen van de klankschilders Hall de gitarist en Brookmeyer, de ventiel- trombonist. Samenscholingen van drie tot negen instrumentalisten rangschikt men onder de standaard- bezettingen in de jazz. duo's echter, met name die in permanente vorm. komen zelden voor. De niet door rit me gesteunde dialoog stelt zulke spe cifieke eisen, zoals het inleveren van een stuk individualisme, nauwe ver wantschap van eikaars stijl en opvat ting. plus de haast voorgeschreven aanwezigheid van één die meerstem mige akkoorden spelen kan. Tot de weinigen die deze uitdaging aanvaardden, behoorden onder n n Mitchell-Ruff (plano-Fr. ho< Evans-Gomez (piano-bas) en. heff tendage Corea-Hancock, Hall Brookmeyer. Kenmerkend is ook duo-vorming vooral musici met etherische, subtiele speeltrant trekt. Onderbroken door een tec sche storing trokken Hall en Br<P meyer zo'n zeldzaam gaaf, toonkf8' rend spoor door originals en dards, dat sommige laatsten (AU things you are) opnieuw leken te den uitgevonden. Halls toonkleuf1' roept visioenen op van een herfstbos. Brookmeyer trekt doorheen met een constante ach noten-stroom legato a la Lester komt uit K.C. dus wat wil Je) ziFi( loepzuivere melodische lijnen, het allemaal opgeschreven en i#8 studeerd in plaats van geimprfr seerd lijkt. Grote klasse: een kwi catie die onverkort op de hele av sloeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4