)D'66 niet zo gauw in zonder PvdA' Werkgevers van illegale buitenlanders zijn per 1 november strafbaar. Oproep tot actieve vredesopvoeding 'Rapport Steenkamp dwingt respect af' Route naar school op de straat aangegeven geinig animo voor meedoen aan CDA/WD coalitie het pad niet over rozen gaat Leo Jansen: CDA zwaait om onder druk Schmelzer Goudzwaard niet ontevreden Onderwijs kan belangrijke rol spelen in beweging tegen atoomwapens demonstratie tegen Ü&leid Rita-huis dc stofzuiger met de vele mi extra's School moet vooroordelen bestrijden LANDAG 29 OKTOBER 1979 BINNENLAND' TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE onze parlementsredactie fRECHT/MARUM Het volgens de opiniepeilingen snel groeiende D'66 voelt er weinig or zijn zetelwinst te gebruiken voor het in het zadel helpen van een coalitie als de huidige DA-VVD). Dat bleek op het congres van deze partij in Utrecht. ^let Groningse Ma rum maakte een rptal VVD'ers op een bijeenkomst lelijk, dat die coalitie ook voor de r alen niet vanzelfsprekend is. Te- [over een ANP-verslaggever ver- de Utrechtse burgemeester ihoff, dat de WD naar zijn me- _j „een forse zwaai naar links zou (eten maken". Hij noemde het on- ntwoord dat in ons land twee pfdstromlngen in de politiek, na- ijk VVD en PvdA. elkaar blijven kluiten. Mocht een dergelijke coalitie er toch weer komen, dan zal D'66 vermoede lijk niet van de partij zijn. Op het congres namelijk van de democraten in Utrecht verklaarde de nieuwe par tijvoorzitter, de Rijswijkse burge meester Zeevalking, onomwonden „het niet zo gauw te zien zitten dat democraten ooit toe zullen treden tot een kabinet zonder de PvdA". Ook fractievoorzitter Jan Terlouw noemde het onzin dat zijn partij aan onze correspondent BOSCH Twee mannen uit nen hebben bekend in de nacht i donderdag op vrijdag de 23-jari- nachtwaker Donald Soper om het en te hebben gebracht op het fa- Jksterrein van Remmington in 1 Bosch. twee daders. H. M. H. (26) en J. P. ~!8), waren respectievelijk veertien m en één dag uit de gevangenis, n zij in een café in Den Bosch loten een kraak te zetten bij het rijf. Na vijf doosjes sigaren te ben gekocht, gingen zij per taxi weg. Alvorens het terrein op te "^n. verborgen zij de sigaren in liken in de omgeving. Tijdens de paak ontmoetten zij de nachtwa- na een- vechtpartij werd hem de ,l_edel ingeslagen. Toen de twee da- in een ander café zaten, herin- r> len zij zich de verborgen sigaren. 25-jarige A. A. uit Heusden was :id hen naar huis terug te rijden de sigaren op te halen. Om- inmiddels alarm was geslagen, den de mannen ter plaatse aange- den. A. A. en de cafébaas H. M. J. }0', 1) uit Den Bosch zijn na verhoor en r vrijgelaten. Deze kastelein had met bloed besmeurd T-shirt ver- jen. mi; 43.000 Fleurop-interfiora bloemisten verzorgen uw bloemen, waar ook ter wereld. het „verrechtsen" is. Hij hield het erop dat mensen die zich tot D'66 keerden, dat Juist doen om de pro gressieve richting. „Wie voor D'66 kiest, kiest voor gedurfde veranderin gen in de richting van vermenselij king van de samenleving", aldus Terlouw. En: „Men spreekt graag van de ver- rechtsing van D'66. Maar daarvoor hanteert men slechts één argument, namelijk onze weigering ingedeeld te worden als zljstroom bij één van de bestaande hoofdstromen. Maar, al dus Terlouw, meer en meer mensen kiezen voor het uitgangspunt van de vrije Individuele verantwoordelijke mens, die zijn vrijheid en verantwoor delijkheid gebruikt om te kiezen voor solidariteit met degenen die zwakker zijn dan hijzelf". Tot de nieuwe leden van zijn partij zei hij daarom: „Jullie verrechtsen de partij niet, Jullie kiezen voor een par tij die er is, niet om jullie eigenbelang te dienen, maar om mee te werken aan een samenleving waarin de struc tuur verandert in de richting van het algemeen belang". Rustig congres Voor het overige beleefde D'66 een rustig congres. De democraten stel den de lastige problematiek over kernbewapening en kernenergie een maand uit. De rust werd ook niet verstoord met de globale vaststelling van een aantal grondbeginselen van D'66, want zoals oprichter Gruyters nog eens nadrukkelijk onder de aan dacht bracht, D'66 is nu Juist opge richt om eindelijk eens afscheid te nemen van dit soort vaagheden. Het gaat de democraten niet om doc trines en beginselen, maar om be hoorlijk beleid en concrete politiek. Beginselen werken bevriezend, het is een gestolde traditie, die in een land van letterknechten slechts heilloze strijd oplevert. Daar moeten we als democraten nooit aan beginnen, al dus de democraat van het eerste uur. Zijn waarschuwing nam niet weg. dat het congres uren besteedde aan de behandeling van talloze moties, al was het alleen al om een afgevaardig de van de Brabantse gemeente Mierlo tevreden te stellen, die het D'66-den- ken zo graag verwoord zag op een velletje papier ter grootte van een A4- formaat. D'66 zal toch ergens naar moeten kunnen verwijzen wanneer nieuwe leden steeds maar weer vra gen waarvoor de partij nu precies staat Niet in de fuik Temidden van dit rustig geredekavel had het congres alle tijd om ruim afscheid te nemen ;van partijvoorzit- Donderdag 1 november 1979 wordt een nieuwe wet van kracht die voor de werkgevers van buitenlandse arbeidskrachten een aantal vérstrekkende gevolgen met zich brengt. Wht is de kern van die nieuwe Wet arbeid buitenlandse werknemers? Het is een werkgever verboden zonder een tewerkstellings vergunning van de minister van Sociale Zaken buitenlandse werknemers in dienst te hebben (tenzij het gaat om werknemers voor wie een ontheffing van de vergunningsplicht geldt). Dit verbod treft ook de werkgever die gebruik maakt van buitenlandse werknemers via bijvoorbeeld uitzendbureaus, onderaannemers of zgn. koppel bazen. Overtreding is strafbaar op grond van de Wet economische delicten. De boete die opgelegd kan worden bedraagt 10.000,- per illegale werknemer. Overtreding kan zelfs leiden tot hechtenis en bedrijfssluiting. Onder werkgevers is inmiddels een folder verspreid waarin de wet nader wordt uitgelegd en waarin de te volgen procedures worden omschreven. Heeft u deze nog niet Een publicatie van het ministerie van Sociale Zaken. ontvangen of stelt u prijs op verdere informatie, dan kunt u terecht op het arbeidsbureau in uw omgeving. Van onze correspondent TILBURG Bij de basisschool „Het Korenveld" in Tilburg is men begonnen met een „schoolroute- markering". Op het trottoir worden routes aangegeven met het doel de kinderen via de meest gewenste weg van en naar school te doen lopen, met vermijding van gevaar lijk oversteken. Concentratie van de kinderen op een beperkt aantal punten maakt de automobilist attenter, véél kin deren vallen beter op dan één enkel kind. De route is met drie middelen aan gegeven: strips, steeds negentig centimeter van elkaar op het trot toir, „uitkijkplaten" waar moet worden overgestoken en waarschu- wlngs-driehoeken op het wegdek. Er zijn twee soorten strips ge- maakt, één met een pijl in één richting en één met het woord „school". Op de ultkijkplaat staan twee kinderen die links en rechts kijken en het woord „stop", een woord dat bijna elk kind vanaf ze ven jaar kent. Door ook op de rijweg een waar schuwing voor de overige wegge bruikers te plakken wil men berei ken dat er in het algemeen beter opgelet wordt. Wellicht zal ook de snelheid afnemen. De proef bij Het Korenveld is ontwikkeld door de in april in het leven geroepen werk groep Verkeersveiligheid. De schoolroutemarkering is nieuw voor ons land maar in het buiten land bestaat hij al langer. Bijvoor beeld in Ware gem (België), rondom vier scholen bij een druk plein. In het Duitse Neurenberg is een route die slechts is aangegeven met groe ne mannetjes op het trottoir. Die route spreekt vooral de zes- tot achtjarigen aan. In het ook in Duitsland gelegen Neustadt/Aisch werd een route in geel aangegeven. maar daardoor raakte het verkeer in de war. doordat men dacht aan een tijdelijke rijbaanmarkering. In Tilburg heeft men van de buiten landse ervaringen geleerd en de markering in rood wit uitgevoerd. Over enkele maanden wordt een balans opgemaakt. Er zijn snel heidsmetingen verricht vóórdat de route er was en nu wordt bezien of er minder hard wordt gereden. Door middel van „verborgen" vi deo-opnamen wordt nagegaan of en hoe de kinderen de route gebrui ken. Over enige tijd zal de kinderen worden gevraagd of ze nu anders naar school lopen dan vroeger. Mocht blijken dat de veiligheid voor de 230 leerlingen sterk ls ver beterd, dan kunnen ook andere scholen aan de beurt komen. van een onzer verslaggevers HILVERSUM Het Tweede-Kamer lid Leo Jansen (PPR) meent dat de CDA-fractie onder druk van de vroe- ter Jan Glastra van Loon. In zijn gere KVP-leider Norbert Schmelzer. Fieurop interfiora staat garant voor uw Dloemengroet. Koninginne gracht 1JS. 2514 AM Den Haag. slottoespraakje hield hij de partij voor, vooral niet te lopen in de fuik van radicaal links denken. Deze fuik wordt gevormd door de onbewogen zwijgende meerderheid. Linkse den kers zijn nogal eens geneigd daar al te radicaal tegen op te treden, dan wel zich erdoor te laten inkapselen. Wel nu meende Glastra, een fundamen teel democratisch vernieuwingsge zinde naar emancipatie strevende partij laat zich voor het gat van die fuik niet vangen. die in de top van het Akzo-concern werkt, een onderzoek naar multina tionale ondernemingen nu van de hand wijst. Jansen en het PvdA-Kamerlid Van der Hek dinden twee jaar geleden een voorstel in om een Kamercommissie een onderzoek te laten doen naar de multinationals. Aanvankelijk stond het CDA daar „positief kritisch" te genover, aldus Jansen zaterdag voor de VARA-radio, maar onlangs is ge bleken dat de christen-democraten het voorstel „ronduit afwijzen". Uit een brief aan een lid van de raad van bestuur van Unilever wordt vol gens Jansen duidelijk dat Schmelzer achter de ommezwaai van het CDA zit. In die brief staat: „De heer Schmelzer zal contact opnemen met diverse van zijn parlementaire rela ties ten einde het initiatief van PvdA en PPR in de grond te boren". Jansen wees erop dat de Kamer reacties op het voorstel heeft gevraagd en de kanalen voor iedereen die er iets over wilde zeggen, heeft opengesteld. Het Ls dan ongepast, aldus Jansen, alsnog de achterdeur te gebruiken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Prof. Goud zwaard (ARP) ls niet ontevre den over het rapport van de commlssle-Steenkamp over de politieke koers van het CDA. „Dit resultaat dwingt respect af, het stelt mij niet teleur," luidde gisteravond .zijn commentaar. W Dl Van onze correspondent ïDHOVEN De werkgroep Rita- heeft zaterdagmiddag in de dhovense binnenstad geprotes- rd tegen het beleid dat in dit vrou- vopvangcentrum wordt gevoerd tegen het rapport daarover van rthf onafhankelijke onderzoekcom- fsie. Ruim honderd demonstran- eisten het onmiddellijke ontslag de directrice van het Ritahuis en aftreden binnen een maand van *ri^ stichtingsbestuur. De werkgroep dat dit logisch is, nu in het lerzoeksrapport is gesproken van ,gei i „falend beleid" van het bestuur, kt Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het onderwijs kan een belangrijke rol spelen in de beweging tegen de kernbewapening. Dat bleek op de grootscheepse manifestatie „Vorming voor vrede", die zaterdag in Den Haag werd gehouden. ADVERTENTIE auts: ngcfrankccrd opsturen ajr: FAM| Am Antwoordnr. 42, E WO VB Muarsscn De actie „Stop de neutronen bom" en de IKV-actie tegen de kernbewapening hebben volgens organisator Nico Schouten het besef gekweekt dat de strijd tegen kernbewa pening geen hopeloze zaak is. „De bewapeningswedloop is geen onvermijdelijk lot. Er is een weg terug. Dat nieuwe be sef moet ook in het onderwijs doorwerken." Jan van den Bosch, voorzitter van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel, riep zijn collega's ln de scholen op tot een actieve vredesopvoe ding. Nu is het nog vaak zo dat de kernbewapening wordt dood gezwegen. „Het is zo on voorstelbaar afschuwelijk, het gaat onze fantasie zover te boven, dat we er liever niet meer aan denken. Ook in het onderwijs bestaat dat defai tisme. Maar kinderen voelen haarscherp aan dat hier Iets niet klopt." Volgens Van den Bosch werkt dit defaitisme door in heel het onderwijs. Er zijn kennelijk dingen die zo ingewikkeld en ongrijpbaar zijn. dat we er toch niet3 aan kunnen doen. Vredesopvoeding moet dan beginnen bij het leren dragen van verantwoordelijkheid. Eerst in het klein, in Je eigen omgeving. Ten slotte ook ln wijdere kring, in de politiek. eens dat vredesonderwijs geen apart vak moest zijn. Opvoeding tot verantwoorde lijkheid moet een principe zijn dat heel het onderwijs doortrekt. En het gesprek over oorlog en geweld blijft niet beperkt tot één of twee vakken. Drs. W. Langeveld, weten schappelijk modewerker voor het vak maatschappijleer aan de Universiteit van Amster dam, pleitte voor onderwijs in de vorm van projecten, waar aan verschillende vakken meewerken. Vredesonderwijs moet daarbij niet worden ge ïsoleerd van de rest. Het moet onderdeel zijn van de politie ke vorming ln het algemeen, zei hij. Bestrijden Apart vak Van den Bosch en andere sprekers waren het erover Van den Bosch. Langeveld en ook prof. dr. D. C. Mulder (Vrije Universiteit) legden er de nadruk op dat de school bestaande vooroordelen moest bestrijden. Het idee dat mensen die anders zijn ook slechter zijn, ls wijd verbreid. En zo worden andere mensen onze vijand De school kan dat vooroordeel nog verster ken door de concurrentie tus sen leerlingen aan te wakke ren. Vredesopvoeding zal ech ter gericht zijn op het leren waarderen van andere men sen en volken. Prof. Mulder gaf twee voor beelden om te laten zien dat er op dit terrein wel enige vooruitgang is te boeken. De dialoog tussen de wereldgods diensten heeft weliswaar nog geen eind gemaakt aan alle oorlogen tussen mensen van verschillend geloof, maar het begin van wederzijds begrip ls er toch gekomen. In het on derwijs worden vorderingen gemaakt bij het afbreken van vooroordelen in bij voorbeeld geschiedenisboekjes. De praktijk 's Middags werd ln kleinere groepen doorgepraat over de praktijk van het vredesonder wijs. Er ls heel wat materiaal verkrijgbaar; van de Stichting Vredesopbouw ln Utrecht, van het IKV ln Den Haag of van het polemologisch insti tuut in Groningen. Dat begint klein: leren hoe Je met ruzies in de klas moet omgaan en eindigt in het groot bij vragen over milieubeheer, ontwikke lingslanden en bewapening. Dick Scherft, onderwijzer ln Delft, was een van de velen die wees op het belang van democratische verhoudingen binnen de school zelf. Leer- Deze beschadigde wereldbollen, die per estafette naar de Haagse manifestatie werden vervoerd, zijn nog zaterdag verder vervoerd: naar de VN in New York. Links Nico Schouten. De commlssle-Steenkamp werd een half jaar geleden ingesteld naar aan leiding van de kritiek van Goud zwaard, dat het CDA-verkiezlngspro- gram, waarin hij een belangrijke in breng had, onvoldoende tot uitdruk king kwam in het beleid van het kabinet-Van Agt. Het meest positieve van het rapport vindt Goudzwaard, dat bestaande punten van kritiek nu voluit be spreekbaar zijn geworden binnen het CDA. Op de vraag of dat tot dusverre niet het geval was, zei hij: „Kritiek werd wel toegelaten, maar had niet de ruimte." Goudzwaard ls het met het CDA- bestuur eens, dat het rapport, dat het kabinetsbeleid op een aantal punten als onvoldoende beoordeelt, hier en daar achterhaald is door de gewijzig de politieke situatie. „Op een drietal terreinen ls het kabinetsbeleid door toedoen van de CDA-fractie bijge steld, maar dat neemt niet weg dat er nog een aantal punten van kritiek blijft bestaan." Volgens Goudzwaard stond CDA- voorzltter Steenkamp voor de moei lijke opgave met een commissie, die bestond uit leden van de fractie en het kabinet, het beleid van fractie en kabinet te beoordelen. Hij erkende, dat deze moeilijkheid bij de instelling van de commissie was te voorzien. „Ik had mij daarom ook Ingesteld op een kleurloos en te vlak verhaal, maar het is mij erg meegevallen." Goudzwaard kan er begrip voor op brengen, dat zijn partijgenoot het CDA-Kamerlid Belnema zich van de Inhoud van het rapport heeft gedis tantieerd. „Ik kan me voorstellen dat hij teleurgesteld is dat door toedoen van één van de bewindslieden ln de commissie de tekst is bijgevijld, maar ik heb te maken met het eindresul taat en dat stelt mij niet teleur." Goudzwaard hoopt, dat de CDA-be- windslieden en de CDA-fractie nu hun reacties op het rapport zullen geven. De fractie zal het rapport bin nen enkele weken bespreken. krachten moeten leerlingen als gelijkwaardig behandelen. De beste vorm voor democra tisch onderwijs ls het kringge sprek. Daar kunnen kinderen leren hoe zij hun lot in eigen hand kunnen nemen en zelf verantwoordelijkheid kunnen dragen. Thuis beginnen Onno Yska, medewerker van Kerk en Vrede, merkte op dat vredesopvoeding niet tot de school beperkt kan blijven. „Het moet thuis al beginnen," zei hij. „De mogelijkheden lig gen daar voor het opschep pen. Het geweld op de televi sie en in strips, het oorlogs speelgoed en het omgaan met elkaar leveren genoeg ge spreksstof. Een voorwaarde is wel dat de ouders zelf door drongen zijn van het belang van vredesopvoeding." Aan het eind van de manifes tatie die enkele duizenden be zoekers trok, werd een verkla ring uitgegeven, waarin rege ringen worden opgeroepen tot het terugdringen van de kern bewapening. De nu in discus sie zijnde introductie van nieuwe atoomraketten voor de middellange afstand wordt scherp veroordeeld. Nico Schouten vertrok vanuit het Haagse Congresgebouw met een delegatie naar New York. Daar zullen vertegen woordigers van de vredesbe weging wereldbollen aanbie den aan de Verenigde Naties. Deze wereldbollen hebben in de afgelopen weken al een es- tafettetocht afgelegd door verschillende Europese landen. „Ik heb een stuk appeltaart van je gestolen. Ellen. Ik probeer er muizen mee te vangen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3