Muzorewa eens met voorstellen Londen .park werd met pzet gedood' Kiesuwkado Textielfabriek en busstation in as Èr ■z jfm Britse gouverneur in Zimbabwe-Rhodesië Emigratie bedreigt Surinaamse bedrijven ct Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Veel bewolking HET WEER 2 x. 0 N O Herdenking in Bergen-Belsen eheime dienst rael intimideert O-gevangenen' Topclubs niet in problemen Actie begonnen: auto's langzamer in bebouwde kom Albeda wil vóór 12 november met bonden om tafel Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TtOUW I I I I I I I rouw 37STE JAARGANG NR 10787 - MAANDAG 29 OKTOBER 1979 Vandaag veel bewolking en een kleine kans op regen. Middagtemperaturen ongeveer acht graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog en kans op mist. Morgen: zon op 7.30 zon onder: 17.17 Van der Gun Maanweg 68, Starrenburglaan 47, 2516 AA Oen Haag, 2241 NB Wassenaar. 070-81.46.71 01751-1.32.14 Langestede 4-6 2543 VG Den Haag. 070-67.95.95. Une Van der Gun Peugeot LOSSE NUMMERS 60 CENT >rt e ha PAGINA 2: Evangelisatie campagne begint in Veendendaal PAGINA 3: Aandacht voor vredesonderwijs jy PAGINA 5: Touwtrekken over hulp aan Cambodja PAGINA 9: PvdA voorzichtig over kernwapens PAGINA 4: Oorvijgen Sartre richting rechts PAGINA 7: 'Tante Wil' neemt afscheid PAGINA SERVICE: Moderubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv- programma's, weeroverzicht berikaanse machtsvertoon rondom Zuid-Korea ing k 0EL, WASHINGTON (Reuter, AFP, AP) De dood van lou sident Park Tsjoeng Hee van Zuid-Korea was een moord «egt voorbedachte rade. De moord werd beraamd en uitge- rd door het hoofd van de Koreaanse inlichtingendienst ova IA, Kim Yae Kyoe, en vijf van diens mederwerkers. Alle mannen zijn gearresteerd, aldus een officiële bekendma- g van de autoriteiten in Seoel, die het land momenteel chtens de staat van beleg regeren. In verband met de dood Park hebben de Verenigde Staten militaire versterkingen - Zuid-Korea gestuurd. >ek uw tes, v jinC «fcr ten tussentijds rapport van een dierhaast ingestelde commissie van toeferzoek werd gezegd dat Kim de aarfident en diens belangrijkste lijf- ït, Tsja Ji Tsjoel, doodschoot, tt deze hem ervan had beschul- niet tegen zijn taak opgewassen jn. Ier hadden de autoriteiten in Se- iten weten dat de president per duk het slachtoffer geworden van een schietpartij tussen de van de inlichtingendienst en zijn acht. Washington maakte minister van isle, Harold Brown, gisteren be- dat de Amerikaanse regering maatregelen heeft getroffen om -Korea na de dood van Park te- „verrassingsaanvallen" te be- ^2 rmen. eerste reactie vanuit Noord- waarop het Amerikaanse htsvertoon tenslotte gericht is, gisteren gezegd dat de dood van wijst op een politieke crisis en ale chaos in Zuid-Korea. 'apan ls men enigszins bevreesd de gevolgen die de dood van voor de vrede op het Koreaanse treiland kan hebben. Men wees er okio op dat noch de waarnemen- Zuidkoreaanse president, Choi e Hah, noch de andere leden van kabinet het gezag en de politieke ligheid van Park bezitten. Als in het moeilijk te regeren Zuid- ea verkeerd gaat, dan kunnen de >lgen zeer ernstig zijn. met name het oog op de militaire kracht Noord-Korea. In het voormalige nazi concentratiekamp Bergen- Belsen zijn zaterdag hon derden zigeuners bijeenge komen om de massale ver nietiging van familieleden te herdenken. Zij eisten bo vendien herstelbetalingen, die nu 34 jaar na de oorlog grotendeels nog niet zijn voldaan door de Westduit sers. Op de foto legt Simo- ne Veil, de voorzitter van het Europees Parlement, een krans. Mevrouw Veil heeft zelf gevangen gezeten in dit kamp. Joshua Nkomo en Robert Mugabe, de leiders van het Front, hebben een beroep gedaan op zwarte Gemene- bestlanden om hun standpunt te steunen. Naar verluidt zijn deze lan den bereid de aanwezigheid van VN- troepen in de overgangsperiode te bepleiten. Mugabe en Nkomo hebben gisteren langdurig overlegd met de Jamaicaanse premier Manley over deze kwestie. Jamaica is een van de zes Gemenebestlanden die het ak koord van Loesaka tekenden, dat leidde tot de vredesconferentie in LONDEN (Reuter, AP, AFP) Bisschop Muzorewa is bereid af te treden in Zimbabwe-Rhodesië ten gunste van een Britse gouverneur, die in de overgangsperiode voor nieuwe verkie zingen de macht zal hebben. De tegenstander van het regime in Salisbury, het Patriottisch Front, vindt Brits toezicht nog steeds onaanvaardbaar en eist toezicht van de Verenigde Naties om de verkiezingen zo eerlijk mogelijk te laten ver lopen. Londen. De andere Gemenebestlan den waren, Australië, Groot-Brittan- niê, Nigeria, Tanzania en Zambia. Aan het begin van de achtste week van de conferentie in het Lancaster- house is een belangrijke confrontatie te verwachten tussen de Britse voor zitter, Lord Carrlngton, en de twee guerrillaleiders over de samenstelling van het leger en de aanwezigheid van VN-troepen. De Britten zijn een groot tegenstander van VN-troepen en wel ingelichte Britse diplomaten ver klaarden gisteren dat de conferentie op dit punt kan stuk lopen. De huidige machthebber in Salisbu ry, bisschop Muzorewa, is onder voor waarde akkoord gegaan met de Brit se voorstellen voor de overgangstijd. Muzorewa zei dat hij nieuwe verkie zingen volstrekt overbodig vindt, om dat in april al verkiezingen zijn ge houden, maar dat hij akkoord gaat omdat Engeland heeft beloofd dat de economische sancties worden opge heven zodra een Britse gouverneur de leiding heeft. Het Patriottisch Front vindt de over gangstijd van twee maanden, zoals de Britten hebben voorgesteld, veel te kort om een wapenstilstand te be reiken. De guerrillastrijders zeggen dat een overgangstijd minimaal zes maanden moet duren om vrije en eerlijke verkiezingen te kunnen hou den. Het Front beschuldigt Salisbury en de Britse regering van een samen zwering, die moet leiden tot een nieu we verkiezingsoverwinning voor bis schop Muzorewa. achtergrondverhaal staat op MN (AFP, AP) De Israëlische lime dienst heeft vier leden van 'alestijnse organisatie PLO in de Bngenis van Straubing in West- sland mogen ondervragen. Dit lt het Westduitse weekblad Der gel. De geheime dienst zou druk ben uitgeoefend op de Palestijnse ingenen. :ens de PLO is een van de vier mgenen in deze Beierse gevange- Mohammed Youssef verdoofd en bedreiging gedwongen het d van de Palestijnse geheime st. Abou Iyad. te doden na zijn ating. Youssef probeerde Iyad op oeken om hem alles te vertellen, is de PLO, en heeft vorige week in oet zelfmoord gepleegd om Israë- ie vergeldingsmaatregelen tegen familie te voorkomen. PLO heeft een protestbrief over bezoek van de Israëlische gehei- dienst aan de gevangenis ge- ird naar de Westduitse regering, n noemt het een „ernstige zaak". welijksbemiddeling tv: veel brieven. Van onse sportredactie AMSTERDAM De elfde ron de van de betaalde voetbal competitie heeft weinig schok kende uitslagen voortge bracht. De clubs, die zijn be trokken bij het bovenste ge deelte van de eredivisie wis ten allemaal de twee winst punten binnen te halen. Meest opmerkelijk was wellicht de winst van PSV bij Sparta. De Eindhovenaren traden in Rot terdam aan met een soort B- ploeg, maar pakten deson danks de zege (1-2). Ajax won met meer moeite dan ver wacht van PEC Zwolle (2-0), AZ'67 kwam in de slotfase langs Willem II (3-1) en Feyen- oord liet zich in Arnhem niet verrassen door Vitesse (1-3). FC Utrecht klom door een 0-2 overwinning bij Haarlem op naar de vijfde plaats. AZ'67 is eerste, Feyenoord en Ajax de len de tweede plaats en PSV is vierde. In de eerste divisie won SC Cambuur opnieuw. Eindhoven moest in eigen om geving buigen voor de ambitie die de Friezen deze competitie bezitten (0-3). De supporters van Feyenoord maakten voor hun reis naar Arnhem overigens voor de eer ste maal gebruik van het voor hen bedachte identiteitspasje. Supporters uit vak S werden met een band om de arm ge promoveerd tot „conduc teurs". Voor zover bekend heb ben zich geen moeilijkheden voorgedaan. HOOGKARSPEL (ANP) De actie groep „50 is te veel" is zaterdag een landelijke actie begonnen voor het verlagen van de maximumsnelheid voor auto's in de bebouwde kom De actie begon in het Noordhollandse Hoogkarspel, waar automobilisten werd gevraagd hun snelheid aan te passen aan die van de fietsers. Vol gens de organisatie was het eerste „dagje rustig rijden" een succes. ALMELO/EMMEN (ANP) De textielfabriek Egger in Alme lo is zaterdag (op het kantoor na) door brand verwoest. De schade bedraagt tussen de vijfentwintig en dertig miljoen gulden. In Emmen is zaterdagmorgen vroeg een busstation door een felle uitslaande brand in de as gelegd. Zeventien bussen gingen in de vlammen op; de schade bedraagt meer dan twee miljoen gulden. De brand in de textielfabriek in Al melo is volgens de politie vermoede lijk ontstaan door laswerkzaamhe- den op het dak. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer de negenduizend vierkante meter grote fabriek niet meer kon redden. De brandweer wist wel te voorkomen dat het vuur oversloeg naar het kan toor van Egger en woningen in de buurt van het bedrijf. Het is onzeker of het in de produktie van vitrage gespecialiseerde bedrijf de brand van zaterdag te boven komt. Volgens de bedrijfsleiding is het van belang hoe de tweeduizend Nederlandse winkeliers en de vele buitenlandse klanten reageren op het annuleren en vertragen van leveran ties. Het is mogelijk dat de concur rentie erin zal slagen het marktaan deel over te nemen. BIJ de Almelose onderneming, waar 150 mensen wer ken, verwacht men de confectle-afde- ling, waar 150 mensen werken, en de breierij bij collega-bedrijven te kun nen onderbrengen. Het voortzetten van de borduurafdellng levert echter grote problemen op, omdat deze de enige in Nederland is en andere be drijven niet kunnen bijspringen. Ook is de levertijd van de borduurmachi- nes lang. De brand in het busstation in Emmen werd ontdekt door een politie-agent, die erin slaagde vier autobussen uit het station te redden. Zeventien bus sen gingen echter verloren, evenals het chauffeursonderkomen en de res tauratie. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Minister Albeda (so ciale zaken) wil nog voor 12 novem ber, wanneer FNV en CNV zich uit spreken over de looneisen voor vol gend Jaar, met werkgevers en werkne mers rond de tafel gaan zitten. In dat gesprek zou moeten worden bezien hoe het doel van het kabinet, handha ving van de koopkracht tot en met modaal, kan worden bereikt. Minister Albeda zei dit zaterdag voor de VARA-radio in een discussie met FNV-voorzitter Wim Kok. De vakbe weging gelooft er nauwelijks meer in dat die koopkracht op peil kan blij ven met een loonsverhoging van een half procent bovenop de prijscom pensatie, het percentage dat het ka binet wenselijk acht.. Kok wees op een aantal nieuwe feiten die aantas ting van de koopkracht betekenen, zoals de kabinetsplannen voor een eigen bijdrage in de gezondheidszorg en het besluit van de Tweede kamer om de kinderbijslag voor het eerste kind wel te bevriezen. Minister Albeda wil voorkomen dat FNV en CNV zich via aanzienlijk ho gere looneisen indekken tegen dat verlies aan koopkracht. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling dat het kabinet (na het eerste gesprek enkele weken geleden) pas na 12 november zou verder praten met de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkgevers- en werknemerscentrales. In de textielfabriek Egger in Al melo heeft zaterdag een felle brand gewoed. Prinses Beatrix woonde dit weekeinde de provinciale speidag voor. geestelijke gehandicapte sporters in Den Haag bij. Na een boeket bloemen te hebben overhandigd, kwam deze jongeman nog even terug om de prinses een kus te geven. De heer Roggen (links) van de Stichting Sportbelang gehandicapt kind kijkt lachend toe. PARAMARIBO Het be drijfsleven van Suriname maakt zich zorgen over de emigratie van veel geschoolde arbeiders naar Nederland. In alle economische sectoren van het land ziet men de toe komst derhalve somber tege moet. De voorzitter van de Vereniging Suri naams Bedrijfsleven, de heer F. Ba rend achtte de tijd gekomen, dat „de overheid iets aan de emigratie naar Nederland gaat doen, omdat de ge volgen overal merkbaar worden." Als voorbeeld noemde hij het bedrijf Su- ralco, waar nu 4.500 mensen werken. Wekelijks nemen veertig tot vijftig geschoolde werknemers, vaak na een dienstverband van twintig Jaar, ont slag voor vertrek naar Nederland. „Dit zijn de mensen met een maand salaris van duizend gulden en meer, dus men kan zich afvragen waarom ze nog naar Nederland vertrekken," aldus de heer Barend. Barend wees erop, dat als deze trend zich voortzet Suralco over enkele Ja ren „kapot" ls, omdat de openvallen de arbeidsplaatsen niet zonder meer door anderen kunnen worden opge vuld. De nieuwkomers missen in veel gevallen de benodigde ervaring. Het gevolg ls dat produktie en export achteruit gaan, terwijl Suriname het daarvan juist moet hebben, aldus Barend. Boetseerset (A) Boeiscerklci met verfin 3 kleuren en penseeltje. Wordt zonder men ovenhard. Authentiek Slavisch klccdje(C) met Irani diermotief Als onderlegger of voor de sier Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopsthroevc- draaier in een I landgrccpjc niet omsiagmechaniek. voor extra gemak. Lederen halstasje (Dl Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echt naturel leder met gevlochten koordje. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: _Giro:_ ftistcode en plaats: -Tel:. Voor het kwartaalabonnement geldl voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van 17. Kado naar keuze: CA. DB. DD. (aankruisen a.u.b Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Ol'bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginlorinatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1