Nederlaag Amstelveen bij 'schizofreen' team Rolf Thung wint sateliettoernooi Grotere hoofdklasse onnodig Voorbereiding in drie fasen Zuid-Afrika laakt standpunt Kamer Jan Janbroers wijst de terugweg voor Stars De Korenbeurs leeft tussen hoop en vrees Eerste Luto-zege Vraagtekens rond eerste trainingstage Moskou-atletq Reorganisatie tafeltennisbond Winst rugby team Hilversummer komt goed terug Gapende kloof tussen middenmoot en lagere klasse ko UGrtS b azers V Otte de eedoemde kandidaat voor Maar Laatste remise in damtweekamp AZC bereikt halve finales 'Beslissing zonder moraal' _MAANDAG 29 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET Van onze basketbalmedewerker HAARLEM Het optreden van het Haarlemse Stars ln deze basketbalcompetitie mag met recht merkwaardig worden genoemd of, om de Haarlemse coach Jan Janbroers te citeren: „Schizofreen". De Haarlemse ploeg, die aan het begin van de competitie nederlaag op nederlaag leed, zette het afgelopen weekeinde door een 89-87 overwinning op play-offkandidaat Amstelveen een kroon op een voorlopig ongeslagen serie van vijf wedstrijden. ..We hebben moeten leren te winnen en zijn nu pas op ons juiste niveau terechtgekomen." aldus Jan Jan broers. die de toch wel verrassende zege van zijn ploeg eigenlijk de hele week al had zien aankomen. Een overwinning ook. die Stars op het spoor zette van een plaats bij de bovenste vier. al is het nog veel te Van onze tafeltennismedewerker SCHIEDAM Zaterdag plotseling uitzicht op een riante tweede plaats ln de ereklasse tafeltennis en zondag toch weer kandidaat voor de voor laatste plaats in diezelfde ereklasse met als consequentie promotie/de gradatieduels Tussen hoop en vrees werd het Schiedamse Korenbeurs ge slingerd Verrassend ruime winst in Middelstum op Midstars werd ge volgd door een minieme thuisneder laag tegen het eindelijk ..ontketende" Amsterdam. Hans Lingen was in beide duels de belangrijkste Schiedamse man. Te gen Midstars scoorde hij drie van de zeven winstpunten via overwinnin gen op Anne en Jan Vlieg en Ton Pitstra Ook tegen Amsterdam deed hij wat er van hem verwacht kon worden, ook al verloor hij de topper tegen nationaal kampioen Bert van der Helm. Voor René Hijne en Hans Gootzen was Lingen evenwel te sterk. Bert van der Ham en Ron van de Aa steunden Lingen evenwel te weinig 81echts Van der Ham won één partij (tegen Hijne) en dat was met de dub- belspelzege tenslotte onvoldoende Errklastt heren Amsterdam-De Veluwe 9-1. Mld- Htars-Korenbeun 3-7 Alltmaar-8cylla 10-0, Koren- oeurs-Amsterdam 4-6 Stand Alkmaar 7-14. Amsterdam 7-8, Korenbeurs •-8 Midstars 8-5, Veluwe 6-5, Scylla 6 0 Ereklavsc dames Amsterdam Konlngslust ultg Amsterdam 78-St Aloislus 7-3 Avant!-8cy!la 2-8 8tar,d Scylla 7-11. Amsterdam 6-8, Avantl 7-8. 6t Aloislus 7-6, Amsterdam 18 7-5. Konlngslust 6 2 Van onze korfbalmedewerker AMSTERDAM Zou dan toch de wederopstanding van Luto gekomen zijn? Met weer Paul Hartman in de gelederen slaagde de Buitenveldertse ploeg erin de eerste volledige compe titiewinst binnen te halen Of het eigen kracht is. moet nog blijken. Tegenstander Raplditas gaf ln deze overigens matige ontmoeting duide lijk aan waarom het de hekkesluiter in de veldcompetitie van de hoofd klasse korfbal Is. Pas toen Luto een kwartier na rust een 9-0 voorsprong liet noteren, kwam door concentratie verlies bij de Amsterdammers de weg naar de korf voor de Zutphense ploeg open De 9-3 eindstand toont aan. dat er voor de eerste seizoenzege van Luto verder geen gevaar te duchten was De eerste Luto-zege was een tegen hanger voor het eerste conpetitiever- lies van stadgenoot en koploper Blauw Wit Een goed Ingedraaide Eu ropa Cup-houder PKC was verant woordelijk voor de 9-8 opvallende uitslag. Hoofdkli««r: Luto-Raptditas 9-3 Arfluptl-Fortu- na 7 9 Drlo-Deetos 8-15. DOS '46-AUrn Weerbaar 12-6. PKC Blauw WH 9 8 ADVERTENTIE vroeg om te Juichen. Dat men ln Haarlem toch weer een beetje bezig is het de laatste jaren verloren gegane terrein na de imposante successen van weleer terug te winnen, is een feit. Er werd zaterdag weer eens opgetre den voor een goedgevulde Haarlemse Beyneshal die een aantrekkelijke wedstrijd kreeg voorgeschoteld. Een partij basketbal, waar wilskracht een basis bleek om te winnen. De motiva tie leek bij Amstelveen wat te ontbre ken. De ploeg van Kinsbergen die de nodige eenheid miste, werd al snel op een achterstand gezet en slaagde er na rust pas in aan de goede kant van de score te komen. Owen Wells en David Moore tekenden voor de Am- stelveense come-back in de wed strijd. maar van doorslaggevende aard was die kentering niet. Via Jou- stra. de in de rebound heersende Wayne Armstrong en rasschutter Tony Parker (28 punten) liet Stars doorschemeren de underdogpositie van zich afgeschud te hebben. De Haarlemse ploeg kon dan ook in een spannende slotfase de winst naar zich toetrekken zonder het hoofd te verlie zen, door koelbloedig in het eind- schot op balbezit te spelen. Op papier lijkt Theo Kinsbergen de beschikking te hebben over een bete re ploeg, maar de Amstelvener wordt, nog steeds geplaagd door de nodige tegenslag. De komst van Jim Zoet naar Amstelveen ging vlak voor de start van de competitie niet door en dat terwijl Kinsbergen zijn ploeg toch een beetje rond deze Canadees- Nederlandse center had opgebouwd. Het aantrekken van Ruud Harrewijn naar Amstelveen heeft ook nog geen enkel effect gesorteerd, omdat deze Nederlander, die verleden Jaar in Frankrijk speelde, geplaagd wordt door geelzucht en niet vóór januari binnen de lijnen zal komen. Voeg daarbij een vingerblessure, die een van Kinsbergens voornaamste troe- fen, Randy Wiel, in de wedstrijd te gen Stars lange tijd aan de kant hield en het tot nog toe wat teleurstellende optreden van Amstelveen is deels verklaard. Problemen van dien aard doen zich ook voor bij Donar. De Groningers kregen de afgelopen week de beschik king over de Amerikaan Jamison, de opvolger van Evans. Coach Campio- ne achtte de tijd echter nog niet rijp om deze Amerikaan ln zijn door bles sures geplaagde ploeg op te stellen. Toen vóór het begin van de wedstrijd tegen Punch Evens echter gebles seerd raakte, moest Camplone toch een beroep doen op Jamison, die ver rassenderwijs een groot aandeel had in de voor de Groningers belangrijke 90-84-zege op Punch, getuige zijn 28 punten en 15 rebounds UTRECHT Het begeleidingsteam en de Olympi sche selectie van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU) hebben in Utrecht de voorberei ding op de Olympische Spelen van Moskou doorge sproken. De voorbereiding op de Olympische atle tiekwedstrijden zal in drie fasen uiteenvallen: de aanloopperiode, de directe voorbereiding en de bege leiding ter plaatse. Na Moskou volgt de evaluatie van de prestaties en de ervaringen in de Russische hoofd stad. In de aanloopperiode, die in de komende winter ligt, zullen naast een aantal centrale trainingen twee trainingsstages worden gehouden. De eerste zal plaats vinden in de Kerstvakantie in een zuidelijk land. In eerste instantie is daarbij gedacht aan de Canarische Eilanden maar de kans bestaat ook dat men uitwijkt naar Zuid-Spanje of mogelijk Israël. Trainingscoördinator Bob Boverman, die met chef d'équipe John Derks, arts Hans Keizer en psycholoog Peter Blitz het begeleidingsteam vormt, is er nog niet uit waar die eerste trainingsstage wordt gehouden. „Er zijn wat problemen met de Canarische Eilanden in verband met het verblijf daar. Een periode van negen dagen is te kort voor ons. Bovendien moet een goede accommodatie voorhanden zijn." Rond de Paasdagen volgt een tweede stage van tweeëneen half k drie weken in het Italiaanse Formia, dat voor een aantal Nederlandse atleten reeds bekend gebied is. In de laatste twee maanden voor de Spelen zullen dan nog individuele trainingsstages worden gehou den. die in overleg met de atleten die definitief naar Moskou gaan. worden geregeld. De voorlopige Olympische selectie valt uiteen in drie groepen. Na overleg met het Nederlandsch Olym pisch Comité is een lijst van dertien atleten samenge steld. Van hen hebben Harry Schulting. Hugo Pont, Koen Gijsbers, Marcel Klarenbeek, Ruud Wielart en Sylvia Barlag aan de Olympische limiet van het NOC voldaan. Daarnaast Is er een groep van^zeven moge lijken: Els Stolk, Klaas Lok, Joost Borm, Gerard Tebroke, Jos Hermes. Mario Westbroek en Raymond Heerenveen. De KNAU zelf heeft nog een B-selectie geformeerd bestaande uit: Els Vader. Tilly Verhoef, Tineke Hidding. Arno Körmeling, Evert Hoving. Roe lof Veld, Gerard Nijboer, Cor Vriend en Ko van de Weijden. Voor de B-selectie zal de KNAU zelf de financiën bijeen moeten brengen om hen dezelfde mogelijkhe den (maatschappelijke begeleiding of financieel ge bied, faciliteiten bij studie en werk) te verschaffen. De chef d'equipe John Derks denkt daarbij aan het aantrekken van sponsors. „Wij hebben al divq^ contacten en wij hebben hoop op een goede komst." Een initiatief is al ontplooid. René van 2 een van de fysiotherapeuten uit het medische l leidingsteam. waarin ook een diëtiste is opgenora heeft een kalender laten ontwerpen met de Olynj sche kandidaten. De opbrengst van de verkoop 1 deze kalenders zal gebruikt worden voor de bega ding van de ploeg. - De definitieve samenstelling van de atletiekpl c voor Moskou zal midden juni, na de zogenaar Westathleticwedstrijd in Zwitserland, bekend wj< den. Komende week zal een afvaardiging van KNAU tijdens het kalendercongres van de Europ Atletiek Associatie in Oost-Berlijn trachten een a trekkelijk wedstrijdschema voor de Olympische k didaten vast te stellen. De gedachten gaan hierbij eerste instantie uit naar deelneming aan grote inL nationale wedstrijden. Voor de rac.»rthonlopers rard Nijboer, Roelof Veld. Cor Vriend en Ko van Weijden dringt de tijd. Zij zullen in het voorj hooguit twee maal kunnen lopen omdat de herstel riode voor Moskou anders te kort zou worden. I Boverman denkt aan een marathon in april met eventuele „herkansing" na half mei. I Nieuw in de begeleiding is het inschakelen vanj, Amsterdamse psycholoog Peter Blitz, die ook» werkzaam is voor de kernploeg schaatsenrijden de dames. „Natuurlijk kan ik niet alle problen oplossen. In feite had al vier jaar geleden in verb met de Olympische voorbereiding in het algemfr een psycholoog moeten worden aangetrokken." Blitz doelde daarmee ook op de verklaring betref! de het gedrag in Moskou, die het NOC door Olympiërs wil laten ondertekenen. „Wanneer NOC met een psycholoog overleg had gepleegd zo'n verklaring er nooit gekomen." Overigens bl tijdens de bijeenkomst met de geselecteerden dat er weinig voor voelen om zo'n verklaring te teken a Hans Keizer, de arts in het begeleidingsteam die d enkele collega's zal worden bijgestaan alsmede dL een para-medische staf, verklaarde dat de medis commissie zich zal richten op regelmatige condl tests van de geselecteerden, blessure- en ziekte ventie en -behandeling en verder op begeleic tijdens de trainingsstages en de centrale trainin Verder heeft de medische commissie contact opg( men met de huisartsen van de kandidaten om optimale samenwerking mogelijk te maken. Tony Parker van Amstelveen mikt terwijl Randy Wiel (9) en Herman Pluim (6) verdedigen. Het verkeerd hervatten van de wed strijd Rowic-BOB na een vermeend signaal van de jurytafel is er de oor zaak van, dat deze partij die begin oktober ln een 74-75-overwinning voor BOB eindigde, moet worden overgespeeld. Dat moet met hetzelf de team als destijds in het veld stond gebeuren. Voor BOB is dat een onmo gelijke opgave. De Amerikaan Lewis Brown, die toen deel uitmaakte van de Oud-Beijerlandse ploeg is inmid dels alweer vervangen door Tate, die op zijn beurt weer plaats maakte voor zijn landgenoot McPipe. BOB over weegt overigens in beroep te gaan tegen deze beslissing van de testcom missie. Eredivisie Heren Flamlngo's-Amstelveen 89-87. EBBC-Rowic 128-65. Donar-Punch 90-84. Letden- Groningen 149-61. Rotterdam Zuld-Landlust 90- Stand in de eredivisie: Leiden 10-18, EBBC 11-18, Amstelveen 10-16, Do- nar 11-12, Stars 12-12, Rowic 9-10, Punch 10-10, BOB 9-6, RZ 10-4, Land- lust 10-4 en Groningen 10-2. Eredivisie Dames White Stars-Blue 8tars 68-60, Voorburg-BOB 57-78, Boxtel-Jolly Jumpers 61-82. DAS-Fortuna 62-78, Rotterdam Zuld-Landlust 61- DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Nederlandse tafeltennisbond is be gonnen met de reorganisatie ten aan zien van de topsport. Dienaangaande zijn er al enkele benoemingen. Ad Poulissen zal ad interim als hoofdbe stuurslid de belangen van de top sport senioren behartigen, terwijl Piet Roemtgens verantwoordelijk hoofdbestuurslid topsport jeugd wordt. In het dagelijks bestuur van de NTTB is Jaap Roeten bereid ge vonden een aantal representatieve taken van Poulissen over te nemen. AMSTERDAM Ook het derde tennistoernooi voor het satelietcircuit heeft een overwinning opgeleverd voor een Nederlander. Na de twee eerste plaatsen van Marc Albert bleek nu Rolf Thung de sterkste in Amsterdam. Hij versloeg in de finale de Amerikaan Jeff Robinson. De partij vergde twee uur en een kwartier (4-6, 6-1 en 12-10). KOPENHAGEN Het Nederlands rugby vijftiental heeft een vriend schappelijke wedstrijd in Kopenha gen tegen Denemarken gespeeld. De Oranjebrigade won met 3-12 na een ruststand van 0-8. Het was een wed- betekende: 12-10. strijd ter voorbereiding voor het duel tegen Zweden. In de eerste de beste game van de wedstrijd verloor de linkshandige Thung zijn service. Hij kwam deze tegenslag in de eerste set niet meer te boven en verloor regelmatig (4-6). Daarna ging Thung tegen de tech nisch lelijk, maar wel degelijk spelen de Amerikaan veel beter serveren en greep zonder al te veel problemen de tweede set met 6-1. In de derde set gaven de spelers elkaar niet veel toe. Thung kwam met 0-2 achter te staan, herstelde zich echter (3-2), maar bij 5- 6 kreeg Robinson toch op de opslag van de Hilversummer twee wedstrijd- punten. Thung wist zich evenwel te redden en sloeg in de 21e game toe met een doorbraak, die de beslissing In Wenen viel voor Tom Okker (met door Onno Zeisman HATTEM Voorstanders van uitbreiding van de hoofdklasse zouden eens naar een wedstrijd in die categorie moeten kijken en dan hoeven ze niet eens de topteams te nemen, maar ze kunnen ook in de middengroep terecht, bijvoorbeeld bij Hattem en Bloemendaal. Twee clubs die de laatste jaren niet eens zo hoog zijn geëindigd en zelfs een eindsprint nodig hadden om erbij te blijven. Zondag toonden ze aan dat ze met een beetje inzet ieder lager geplaatste moeiteloos in de vernieling kunnen spelen. Binnen de groeiende gemeenschap van hockey-aanhangers bestaat op het ogenblik slechts één gespreksthe- Coach Van Bovelander: „Die zie ik voor maart niet meer spelen". Dat houdt in dat Doyer niet met het Ne- ma. zelfs tijdens de wedstrijden Dat derlandse elftal mee kan naar een is de snel naderende bondsvergade- toernooi ln Pakistan, ring Alle onzekerheden over kampi oenskansen en mogelijke degradaties Voor Bloemendaal Is het verlies zeker moeten wijken voor de vraag wat zo groot, ook al omdat dit stabiele Een sportieve man die goed gekleed wil gaan let op hetSturka- etiket. Hii vindt het in BB til i voor degradatie, want daar is Venlo rxuiuti ID, Uiaz.Cl O, V IvJllC ze wlllen het gewoon goed doen met teleurstellen. Dat gezonde uitgangs punt leverde een spannende wed zaterdag wordt beslist inzake de com- petitiestructuur. Degenen die verbre ding van de top wensen, zitten voor het merendeel ln de lagere regionen. Omdat de eigen club voorgaat, zien ze zelden wedstrijden uit de hoofd klasse Met als gevolg dat er weinig inzicht bestaat in de praktische ge volgen van wat voorstanders uitbrei ding en tegenstanders verdunning noemen. Hattem en Bloemendaal vechten om de punten. Niet om de titel, die nu al team niet aan wijzigingen gewend is. In plaats van Doyer kwam Ad Boe laars naar de positie van centrum spits. terwijl Marc van 't Noorderende de ploeg als rechtsbuiten vervolledig de. Deze invaller kan veel. Hij ls snel en handig, maar hij mist één wel voor een aanvaller belangrijke eigen schap: hij kan een kans niet benut ten. Dat toonde hij enkele maanden aan als een goede vleugelspeler met lamme wieken. Heel anders ligt de situatie tegen- de Pool Wojtek Flbak) en Louk San ders (met de Zwitser M. Günthardt) het doek in de kwartfinales heren dubbelspel. Okker en Fibak verloren met 2-6, 6-3 en 4-6 van H. Günthardt/ Slozil (Zwi/Tsj). M. Günthardt en Sanders gingen met tweemaal 4-6 ten onder tegen de Amerikaan Gottfried en de Mexicaan Ramirez. UTRECHT De twintigste en laat ste partij in de damtweekamp om de wereldtitel tussen Anatoli Gantwarg en Harm Wlersma is in Utrecht na 29 zetten in remise geëindigd. Wiersma speelde met wit. Door dit resultaat is de eindstand van de tweekamp 22-18 in het voordeel van uitdager Wiers ma, die vrijdag al zeker was van hero vering van de begin dit jaar in Arco aan de speler uit Minsk verloren we reldtitel. Wil: Wlerxma, Zwart: Gantwarf 1. 32-28. 17-22 2. 28x17. 12x21 3. 34-30. 7-12 4. 30-25, 11-17 5. 31-26. 6-11 6. 40-34. 1-6 7. 45-40. 19-23 8. 35- 30, 14-19 9. 25x14, 9x20 10. 30-25. 4-9 11. 25x14 9x20. 12. 37-31. 10-14 13. 41-37. 5-10. 14. 46-41. 2-7 15. 50- 45. 3-9 16. 40-35, 18-22 17. 34-30. 12-18 18. 30-25. 20- 24 19. 31-37. 22x31 20. 36x27. 21x32 21. 38x27, 17-21 22. 26x17. 11x31 23. 37x26. 18-22 24. 45-40, 15-20 25. 40-34. 10-15 26. 34-29, 23x34 27. 39x30, 13-18 28. 43- 38 9-13 29. 49-43. 8-12 remise. TONY BUUNK: vijf tr KLAGENFURT De Nedej waterpolokampioen AZC heeft de halve finales van 1 nooi om de Europese beker De Alphense club versloeg D derde en laatste wedstrijd de r kampioen Yuezme Istanboel 5. De standen per periode wan J 2-2, 5-1, 5-2. De Alphense treffefi men op naam van: Buunk (5," boer (5), Van de Akker (3), N graaf (3) en De Hey (1). AZC had zich eerder gerevan. voor het zwakke optreden opf ste dag. Het verlies tegen SpajT 6) werd gevolgd door een fori met 14-2 op de thuisclub Wörtl De tussenstanden waren: 3-ljf en 3-1. Topscorer werd Gijs 3* met vier treffers, Frank van d iker scoorde driemaal, Ed van k Buunk en Eric Noordegraak maal en Ron Vogel éénmaal, f De Westduitse kampioen S| '04 werd winnaar van het toei Klagenfurt. De Westduitsers 4 hun derde en laatste wedstrijd 6 van het Oostenrijkse Wörtl Paul Litjens mist een strafbal in het duel tussen Amsterdam en Kampone. Doelman Pierre Hermand van Amsterdam stopt de bal. kostuums en leren jacks. Inderdaad: spor tieve mannenmode met allure. Informeer tel020176540 sportieve mode te ver weg lijkt en evenmin uit angst woordig bij Hattem. De recente ont- I wikkelingen maken hier het speelple- zier wisselvallig. Als geen andere heeft de enige vertegenwoordiger van noord en oost namelijk moeite met PH HJB kunstgras. Daarop worden uitslui- strijd op. die vooral ln de eerste helft tend en vaak formidabele nederlagen een aantrekkelijk spelbeeld bracht geleden. met twee gelijk opgaande elftallen, die zelfs ln de cornerverhouding (ie der twee korte en drie lange) gelijk opgingen. Bloemendaal miste zijn meest ver vaarde man. Theo Doyer Verleden week ging deze international tegen Nu steeds meer hoofdklassers over kunstgras beschikken, gaan uitwed strijden voor Hattem een angstbeeld krijgen. Daarom moet er thuis des te beter worden gepresteerd Manager Strick van Linschoten zegt er zelfs ^^^Hvan: „We zullen zo spoedig mogelijk Oranje-Zwart door een knie. voor de ook een kunstveld moeten krijgen tweede keer binnen enkele maanden. Anders zie ik de toekomst somber ln. Behandeling in een hoofdstedelijk Dit Jaar valt er nog weinig te vrezen ziekenhuis zette hem nu in het gips. met de uitbreiding van de hoofdklas se. maar als zaterdag zou worden besloten die terug te draaien, ga ik het ergste voor mijn club vrezen". Thuis winnen zat er tot heden toe niet in voor Hattem. Wel twee gelijke spe len en twee nederlagen. Daarom was de inzet ditmaal extra groot. Met een mengeling van oudere (Mundt. Wes ters» en jongere spelers is er een rede lijk elftal, dat behoorlijk meekan en zich vooral onderscheidt in het op trekken van linies om aanvallen van de tegenstander te breken. Bij de Jongeren zitten enkele talentvollen, zoals Pierik. Hiel en Leenen. De laat ste, 17 jaar. beschikt zowel over tech niek als over spelinzicht, maar hij moet net als Bloemendaals grote belofte Kooyman nog groeien in kracht. Overigens werd de hoofdrol vertolkt door scheidsrechter Nefkens. De Rot terdamse arbiter is een der meest omstredenen van de hoofdklasse. Zondag meenden zowel Hattem als Bloemendaal dat hij de aanval een strafbal had onthouden. Vooral de Bloemendalers hadden er na afloop geen goed woord voor over, maar zij verloren dan ook. In de tweede helft, waarin zij meer en meer tot een over wicht kwamen, hadden ze de pech dat acht minuten voor tijd Hattem wél nog een strafbal door scheids rechter Jonker werd toegekend toen Vogelzang voor doel ten val was gebracht. Tegen het matige schot van Pierik bleek de anders zo attente kee per Koppejan niet bestand (1-0). HooMklatie Heren: HatWm-Bioemendaal 1-0, La- ren-HDM 6-1 MEP-Oranje Zwart 0-0, Amsterdam- Kampong 3-1. HOC-Tilburg 10-0, Venlo-HCKZ 2-6. Eerste klasse Dames Hesten: HCKZ-HIlversum 0-0, Bloemendaal-Amsterdam 1-1. HOC-Ooolsehe 1-0. Plnoke-Kleviten 0-1 Zuiden: EMHC-HTCC 1- 1. Uden-Oranje Zwart 0-2. Venlo-Were Dl 2-1. Ra pidity MOP 1-2 Oosten: Devenler-Amhem 2-1. Unir.n-Nijmegen 0-1. Apeldoom-PW 1-2 DKS-Up- ward 0-0 Noorden. HMC-OHBS 0-0. Oromngen- Coevorden 5-0. Groninger Stud-Oraspiep 2-0. OCHC-HVA 1-0 PRETORIA Zuid-Afrika heeft de hoop om met een gemengde ploerf mogen nemen aan de Olympische Spelen voor Gehandicapten volgend Arnhem en Veenendaal nog niet opgegeven. Dit ondanks de door der landse regering overgenomen motie van de Tweede Kamer om geen fi le steun te verlenen als Zuid-Afrika komt. Het organisatie-comité hen geconfronteerd aan dat standpunt en stuurt een uit dr. W. van ZijT Dekking bestaande tweemansdelegatie om dat de Zuidafrikanen dui<T maken. Zij hebben donderdag op eigen verzoek een gesprek met de Zl kaanse minister van sport Punt Janson. 's Avonds heeft men een on<fl| gepland met het bestuur van de Zuidafrikaanse invalidensportbondf De beide heren behoeven in Zuid-Afrika niet op veel begrip te rekeri^K was een beslissing zonder moraal. De meeste mensen in Nederland f" beslist heel anders." aldus Menzo Barrish, de voorzitter van de Zuidalv£ se sportvereniging voor gehandicapten. Hij wees daarbij op een eb waarbij het grootste deel van de ondervraagden zich uitgesproken h< deelneming van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen. „De regeru deau trok in 1976 in Canada een toegezegde subsidie van 500.000 dl toen Zuid-Afrika naar Toronto kwam. De bevolking was het daarnT eens: bij de opening kwamen 27.000 mensen en betaalden entree. Waafl dat in Nederland niet mogelijk zijn," aldus Barrish. Deze Zuidafrikaanse official ziet de komst van Van Zijll en Dekki belangstelling tegemoet. „Het zou verkeerd zijn om de deur in het gooien, alleen omdat men in Den Haag niet alle feiten over de situj kende, of dat men daaraan voorbij is gegaan." Volgens Barrish behorf de gehandicapte sportlieden tot de eerste groepen in Zuid-Afrika, a schuttingen rond de rassenscheiding omver haalden. „Wij veranderd statuten in 1974. Dat was vele jaren voor de eerste desbetreffende aanl m gen van de toenmalige minister van sport Piet Koornhof." Zijn org zou het begrip apartheid allang niet meer kennen en daarom op vri Nederland over rassenscheiding bij wedstrijden van de afgelopen Jar k antwoord hebben kunnen geven. „Dat zou alleen mogelijk zijn gew( rassenscheiding voor ons nog een factor van belang zou zijn geweest Barrish De voorzitter van de Zuidafrikaanse lnvalidensportbond noei „pure onzin" om te zeggen, dat sport zonder apartheid in Zuid-Afrika a de bestaande politieke verhoudingen onmogelijk zou zijn. „Als men vraagt, dat we eerst onze regering veranderen, is dat een travestie sport. Als sportbestuurder bekommer ik mij niet om de regering 8 erom mogelijk te maken dat ook invaliden aan sport kunnen doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12