tol van 'Grijze wolven9 bij loord blijft onduidelijk Nieuwe korting op salaris trendvolgers Als u nu naar de bank gaat, kunt u uw sinterklaas-surprises al betalen met Eurocheques. mssm =t>tie van wantrouwen imt niet onverwacht Onderzoek voortzetten naar oorlogs misdaden Imkert wil kosten iidbouw verschuiven ichtbank gist naar motief bij proces tegen Turk Yonhoff denkt aan maatregelen tegen Turkse organisatie Jrzitter Vervoersbonden FNV Bonden weigeren medewerking Gescheiden vrouw gelijk behandelen op arbeidsbureaus Staatssecretaris: Toepassen Moerman therapie is vrij Kind omgebracht VU-studenten in actie tegen cahier Yerkuyl Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. I (SDAG 24 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET n onzer verslaggevers 3CHT De Utrechtse rechtbank heeft gisteren geen antwoord gekregen op de vraag of :n schietpartij op een voetbalveld in Utrecht, die een 27-jarige Turk het leven kostte, een tsstrijd binnen de als fascistisch te boek staande organisatie „Grijze wolven" werd :ht. De rechters moesten blijven gissen naar het motief van een 19-jarige in Utrecht tide Turk, die wegens moord op zijn landgenoot Muzaffer C. en poging tot moord op diens ige broer Mesut C. terechtstond. ichting van de Turk was met veiligheidsmaatregelen om- In het Utrechtse gerechtsge was een aanzienlijke politie- op de been. Iedere bezoeker •ondig gefouilleerd. Blijkens het gebouw geparkeerde auto, fs de explosievenopruimings- >pgetrommeld. Het proces dat wordt voortgezet, zal begin Ie maand worden gevolgd berechting van drie Turken i Nederlanders die ervan ver- vorden betrokken te zijn ge- ij een poging tot moord op de e Turk Mustafa Eskici, die delijk als wraakactie was be- Dskici, die zwaar gewond raak- de bestuurder van de auto ie de verdachte vluchtte, na- zaffer C. was doodgeschoten, de verdachten bevinden zich en een broer van Muzaffer C. [op 18 maart gepleegde moord iaffer C. verspreidde een comi- I zich de bestrijding van de wolven" ten doel stelt, een i waarin werd gezegd dat er „afrekening" sprake was ge- Het slachtoffer zou een gema- 1 zijn geweest van de Turkse partij MHP (waartoe de wolven" behoren), en uit de geruimd door radicale aan- s van die partij die geweld niet g bleek gedeeltelijk te klop- de verklaring die de verdach te tde. Hij zei de rechtbank na de jo op Muzaffer C. het gevoel te gekregen te zijn misbruikt iei* „Grijze wolven", die hem een ie tegenstander uit de weg üej hebben laten ruimen. Zelf zou lid zijn geweest van deze tie, uit afkeer van politiek, lachtoffer lid is geweest van UTRECHT (ANP) De burgemees ter van Utrecht, H. J. L. Vonhoff, zal bij de justitie op maatregelen tegen de Turkse organisatie „Grijze wol ven" aandringen als zij betrokken blijkt te zijn bij de moord op een 27- jarige Turk. Vonhoff zei dit gister avond in de gemeentelijke commissie algemene en bestuurlijke zaken. Een aantal raadsleden had al eerder op maatregelen tegen de „Grijze wol ven" aangedrongen. de „Grijze wolven", werd gisteren niet duidelijk. De meningen over zijn politieke opvattingen, vertolkt door landgenoten die als getuigen werden gehoord, liepen nogal uiteen. Sommi gen situeerden hem rechts, anderen links van het midden. Mesut C. zei dat ook zijn broer er afkerig van was geweest zich politiek te organiseren. Die uitspraak werd ondersteund door zijn vader. Duisternis Toen Mesut C. opmerkte graag te willen weten waarom zijn oudste broer was vermoord, viel de presi dent, mr. K. S. Bieger, hem bij met de woorden dat ook de rechtbank in het duister tast omtrent het motief. Die duisternis wordt nog vergroot door dat. zoals op de zitting werd gememo reerd. na de moord op Muzaffer C. het verhaal in de Turkse gemeenschap in Nederland de ronde deed dat een ander het slachtoffer van de schiet partij had moeten worden. De verdachte, die het vermoeden uit sprak als pion gebruikt te zijn, deed het anderzijds voorkomen of de dood van Muzaffer C. door het toeval was ADVERTENTIE Ongeveer 70% wil kernwa pens weg uit Nederland. 8 november staat de Twee de Kamer voor de keuze van weer nieuwe atoomraketten. Maak duidelijk dat u dit niet wilt. Campagne IKV Postbus 85627 Oen Haag. Giro 610063. eb| *TCHT (ANP) „Leuk is anders, maar die motie van Jouwen is voor ons geen verrassing. We weten uit welke k die komt. Op de ledenvergaderingen in Rotterdam J en de heren Schultz en Van der Horst van het stakings- de boventoon. Bovendien hoort dit soort onprettige nu eenmaal bij het vak van vakbondsbestuurder." bepaald. Tijdens een twist, die uitliep op een handgemeen, zou hij het slachtoffer een verdachte beweging hebben zien maken. Vrezend dat Mu zaffer C. een vuurwapen trok, had hijzelf een revolver uit zijn broek- band gehaald en op korte afstand gericht op hem geschoten. Daarna had hij nog, al dan niet gericht, enke le malen geschoten op Mesut C., die zich over zijn broer had heengebogen. De verdachte zei de revolver eind vorig jaar in een Haags café te heb ben gekocht op aanraden van Musta fa Eskici, die gewond raakte bij de tweede schietpartij, die zich op 17 mei in Utrecht afspeelde. Eskici. die hem ook het geld voor de revolver had verschaft, zou hem hebben ge zegd dat zijn oudste broer Mustafa G. gevaar liep doodgeschoten te worden. Mustafa G. was, evenals Eskici, lid van de „Grijze wolven". Eskici zou de verdachte gezegd hebben dat hij zijn broer diende te beschermen. Eskici, door de verdachte een van de leiders van de „Grijze wolven" in Ne derland genoemd, zal deze verklaring niet kunnen bevestigen, omdat hij na de aanslag waarbij hij gewond raak te, naar Turkije is afgereisd. De presi dent merkte op dat de Nederlandse Justitie niet de mogelijkheid heeft getuigen die in Turkije zitten, naar Nederland te laten komen. Seksfilms De door de rechtbank als deskundige gehoorde cultureel-antropoloog drs. M. J. A. Pennlnx, werkzaam bij het ministerie van CRM, zei dat formeel in Nederland geen „Grijze wolven" opereren, omdat het Turken verbo den is zich in het buitenland politiek te organiseren. Dat informeel de or ganisatie wel actief is, achtte hij waarschijnlijk. Verschillende Turkse getuigen zeiden gisteren dat de „Grijze wolven" via jeugd- en sportverenigingen aanhang onder landgenoten proberen te ver werven. Onder meer werd gesproken over een „karatehuis" in Utrecht, waar jonge bezoekers worden getrak teerd op seks- en fascistische films. Prinses Beatrix heeft gisteren in Bergen (N.H.) het beeld van de dichter A. Roland Holst onthuld. Het beeld is gemaakt door Mari Andriessen. Op de foto: prinses Beatrix en mevrouw A. Andriessen, echtgenote van de beeldhouwer, bij het beeld. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De NCBO (CNV-bond van overheidspersoneel) weigert medewerking aan nieuwe salariskortingen voor trend volgers (werknemers in gezondheidszorg en gesubsidieerde instellingen). De kortingen zijn onderdeel van het bezuini gingsplan Bestek '81. coniek reageerde voorzitter iroër van de Vervoersbonden steren op het feit dat tegen haven-CAO-onderhandelaar Eldik daags tevoren op een lieuze ledenvergadering in lam een motie van wantrou- rd ingediend. De Rotterdamse L_ an, die grotendeels uit haven- i bestaat, verwees de CAO- i van de FNV als te magertjes a"e prullenbak. Looneisen was m ooi. En Schroër en Van Eldik maar opstappen omdat ze bij srfente havenstakingen weiger- rzl stakingskassen te openen. :e<fverraad van de bovenste wordt Schroër en Van Eldik 8kn, aldus de motie, is lollig om te horen voor een dsbestuurder beaamt w Maar hij voegt daar onmid- vpan toe dat de motie van wan- naar zijn mening elke grond mist. „Men verwijt ons klasseverraad omdat we niet onmiddellijk achter het stakingscomité zijn aangehold. Maar we zwichten niet voor de druk van mensen die alleen maar hun ei gen portemonnee in de gaten houden en de zwakken in de samenleving maar laten barsten. Als je het nu hebt over klasseverraad dan is dat puur klasseverraad. De heren draaien de zaken voor de zoveelste keer om en dat weten ze zelf maar al te goed." Averij Schroër zegt dat het bestuur van de vervoersbonden geen ondemocra tisch gedrag verweten kan worden. Het in de havens gevoerde beleid is geruggesteund door de federatieraad. Hij is er van overtuigd dat het gros van de leden van de Vervoersbonden FNV ook in de havens nog steeds J. Schroër de solidariteit, de werkgelegenheid hoger genoteerd heeft staan dan „poen". Hij geeft toe dat de relatie met de leden in de havens flinke averij heeft opgelopen, maar hij gelooft wel bij de meeste havenwerkers het vertrouwen in de vakbonden te kunnen herstel len. „Althans bij de mensen met wie werkelijk te praten valt." Schroër me moreerde in dit verband de uitslag van het referendum, waarbij de meer derheid van de leden in de havens het uiteindelijke resultaat voor een nieu we CAO goedkeurde. DEN HAAG De gewestelijke ar beidsbureaus moeten gescheiden vrouwen die zich aanmelden voor scholing, her- of bijscholing, op de zelfde voet behandelen als andere kandidaten. Dit heeft de Tweede Ka mer gisteren uitgesproken. Een motie van het CDA, die constateert dat de arbeidsbureaus de bestaande normen verschillend hanteren, werd met alge mene stemmen aanvaard. De Kamer zal volgende week stemmen over een motie van D'66 om de alimentatie plicht te limiteren. DEN HAAG (ANP) Naar de mening van staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) staat het aan art sen vrij de Moerman-therapie toe te passen als zij dat noodzakelijk ach ten. De staatssecretaris zegt dit in antwoord op vragen van het SGP- Kamerlid ds Abma over het optreden van inspecties van de volksgezond heid tegen artsen, die patiënten be handelen volgens de Moerman-me thode. Door ambtenaren van het staatstoe zicht op de volksgezondheid worden artsen geen moeilijkheden in de weg gelegd alleen omdat zij de methode- Moerman op hun patiënten toepas sen, aldus de Staatssecretaris. De eerste halfjaarlijkse korting uit een serie van zes werd per 1 Juli via een speciaal wetje afgedwongen. Dit kwam het kabinet te staan op zware en principiële kritiek van de vakcen trales FNV en CNV. De bonden zijn echter bereid vrijwillig de verdere kortingen te accepteren, mits de op brengst daarvan volledig wordt ge bruikt voor extra arbeidsplaatsen in de sectoren van de trendvolgers. Gisteren gaf de NCBO een verklaring uit samen met de NCVW (Neder landse Vereniging van verplegenden en verzorgenden), die met de NCBO samenwerkt. De twee organisaties hebben zich nog eens uitgebreid ver diept in alle plannen van het kabinet voor volgend jaar, met name het „ar beidsplaatsenplan" van minister Al- beda (sociale zaken). Hun conclusie is dat er in die plannen geen sprake is van extra groei van arbeidsplaatsen in gezondheidszorg en maatschappe lijk welzijn. Ook Albeda's plan is slechts onderdeel van de voorziene normale personeelsgroei, zo is de in druk van NCBO en NCWV. De door de minister gevraagde medewerking ARNHEM (ANP) Een 2-jarig meis je uit Arnhem-zuid is maandagavond door de vriend van h^ar moeder in haar eigen ledikantje om het leven gebracht. De moeder (24) en haar inwonende vriend (30) zijn aangehou den op verdenking van zware mishan deling, die de dood tot gevolg had. Anatoom-patholoog dr. Zeldenrust heeft gisteren vastgesteld, dat het meisje is overleden aan de gevolgen van hersenletsel. Het kind werd vol gens de verklaring van haar moeder wel vaker geslagen aan de verdere salariskortingen is dan ook „weinig reëel", aldus de ver klaring. Soortgelijke verklaringen zijn eerder al gegeven door de FNV-bonden van overheidspersoneel, ABVA en KABO. Vrijwillige medewerking van de FNV-en CNV-bonden aan de ver dere kortingen zou voor het kabinet een succes zijn geweest in de verhou ding tot de vakbeweging, met name voor minister Albeda. De kans op dit succes lijkt nu echter wel erg klein. Bestemming NCBO en NCVW komen trouwens met nog een ander punt dat een con flictbron tussen kabinet en bonden kan worden. Dat betreft de bestem ming van de opbrengst van de aftop ping van prijscompensatie voor hoge re salarissen bij ambtenaren en trendvolgers. Die aftopping is even eens door het kabinet opgelegd, maar met goedvinden van de bonden, na dat was afgesproken dat de bonden een zware stem zouden hebben in de bestemming van de opbrengst. Voor de echte ambtenaren zijn minis ter Wiegel (binnenlandse zaken) en de bonden inmiddels al overeengeko men dat de opbrengst in de pot voor vervroegde uittreding van oudere ambtenaren wordt gestopt. Het pro bleem is nu echter dat de meeste trendvolgers die VUT al hebben, zelfs ingaande met zestig Jaar. Daar wordt die VUT betaald door het pensioen fonds (het PGGM). dus uit de norma le pensioenpremies. NCBO en NCWV zeggen nu in hun verklaring dat daarom „geen sprake kan zijn" van besteding van de opbrengst van de aftopping bij trendvolgers voor de VUT. Druk op West-Duitsland Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het PvdA-Ka- merüd Stoffelen wil dat de regering aandrang uitoefent op de Westduitse regering om erop toe te zien dat het straf rechtelijk onderzoek tegen Duitsers die in Nederland oor logsmisdrijven hebben be gaan. wordt voortgezet. In vragen die hij gisteren stelde aan de ministers van justitie en buitenlandse zaken uit hij hierover sterke twijfels. Volgens de socialist hebben geestver wante Duitse parlementsleden hem verklaard, dat er van controle op de voortgang van het onderzoek geen sprake is. In de vragen wijst Stoffelen op het geval-Strippel, waarvan hij zich afvraagt of dit op zichzelf staat. Nederland heeft in 1967 bewijsmate riaal over de betrokkenheid van Strippel bij het bunkerdrama in Vught. waarbij tien vrouwen om het leven kwamen, aan de Westduitse justitie gezonden, zonder dat het in de jaren nadien tot enige actie tegen de voormalige kampbewaarder kwam. Aanklacht Pas nadat het afgelopen voorjaar een Nederlandse overlevende een aan klacht tegen Strippel indiende, ging de Westduitse Justitie tot strafvervol ging over. „Navrant" noemt Stoffelen het. dat Strippel in 1969 toen het bewijsmateriaal uit ons land al gerui me tijd voorhanden was strafver mindering kreeg alsmede een schade vergoeding van 120.000 Duitse Mark voor de te veel in de gevangenis door gebrachte tijd. Strippel was voordien al veroordeeld wegens andere mis drijven. Het Kamerlid wil van minister De Ruiter van Justitie weten op basis van welke gegevens hij vorig jaar om deze tijd beweerde, dat de Westduitse justitie naar aanleiding van een door Nederland opgestelde lijst van 350 van oorlogsmisdrijven verdachte Duitsers „diepgaand onderzoek" heeft ingesteld Hij vraagt, of in meer dere gevallen dan dat van Strippel van een dergelijk onderzoek niet of nauwelijks sprake is geweest. AMSTERDAM (ANP) De theologi sche studentenvereniging „Rachab" van de Vrije Universiteit in Amster dam is een handtekeningenactie be gonnen tegen het cahier „Er zijn grenzen" van de theoloog prof. drs J. Verkuyl. Meer dan honderd studen ten en zo'n tien docenten van de VU hebben een brief aan de uitgeefster van het cahier, de Unie voor school en evangelie, ondertekend waarin de Unie ervan beschuldigd wordt met een dergelijke uitgave in het christe lijk onderwijs en in de kerken stem ming te maken tegen allen die IJveren voor een theologie die de bevrijding dient uit allerhande vormen van sla vernij. In „Er zijn grenzen" noemt Verkuyl een lidmaatschap van de Communis tische Partij Nederland onverenig baar met een functie in het christelijk onderwijs. Ock heeft hij felle kritiek op de beweging „Christenen en socia lisme". Aan de Universiteit van Amsterdam, aan de theologische hogeschool van Kampen en aan de theologische fa culteiten van de universiteiten van Utrecht en Groningen wordeh ook handtekeningenacties tegen het boekje van prof. Verkuyl op touw gezet nze correspondent h ATSBURG De Nederlandse socialist Piet Dankert, e ees parlementariër en woordvoerder van de begrotings- ral issie heeft voor beroering gezorgd in sommige Europese ut n- ADVERTENTIE ■lij oorgaans de raad van minis- i doorslaggevende stem bij de ijkste besluiten, Dankert nu een meesterzet te hebben en waarmee het Europees par- de ministerraad schaakmat a rfien En het gaat om het meest ie onderwerp, het aandeel van bouw in de totale begroting, i^iropees parlement zou een ment op de begroting moeten In waarmee de kosten van de [V iwpot worden verschoven t sociaal- en regionaal beleid, dat hierdoor het totale begro- drag wordt overschreden. Üsterraad kan een dergelijk r* iment verwerpen, maar alleen 1S emmen van Italië en het Vere- r A oninkrijk zijn voldoende om lement toch zijn zin te geven, i een ware paleisrevolutie zijn, rankrijk en Duitsland, maar °Jderland, zullen niet toestaan geliefde landbouwbeleid, te- zin in. wordt afgebroken, j uijgt Dankert het amende- ji el door net parlement? Dan- kent voor: „Met de stemmen J3 socialisten, de Britse conser- h, Italiaanse christen-demo- e en communisten zitten we al de helft. En tussen de libera- christen-democraten zullen toch ook wel een aantal voorstem mers te vinden zijn." Ondanks het feit dat het parlement nog een beetje rommelig functioneert is de meerderheid bereid zich krach tig op te stellen tegenover de minis terraad, die vorige maand voorstelde om de uitgaven voor het sociaal en regionaal beleid te beknotten, tegen de wil van het parlement in. Dezelfde kwestie leidde vorig Jaar tot een bot sing tussen beide Europese instellin gen en het nieuwe parlement is ook ditmaal niet bereid om ovèr zich te laten lopen. Er staat een stok achter de deur om de nieuwe voorstellen kracht bij te zetten. Gaat de minister raad niet akkoord, dan kan het parle ment de gehele begroting verwerpen en dit zal automatisch leiden tot een bevriezing van de landbouwuitgaven, zoals de Europese Commissie ook heeft voorgesteld. Volgens D'66-er De Goede, vice-rapporteur van de begro tingscommissie. zal het zo'n vaart niet lopen: „Als de ministerraacd nu maar de totale begroting verhoogt kan iedereen zijn zin krijgen, verho ging van de landbouwuitgaven en die van het sociaal en regionaal fonds. Ik zie geen andere uitweg." Volgende maand zal het Europees parlement zich hierover uitspreken. Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient 't echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f 300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9