Iware straffen raags proces >paans Baskenland beslist morgen over statuut UNCTAD in Genève verder ondergraven Begin overleeft vijf moties van wantrouwen Algerije fel tegen wapens VS voor Marokko Beter toezicht op kerncentrales in VS ritiek communistische partijen odstraf vrouw 9 China wegens |inomisch delict I NG (AFP, Reuter. AP) Een •ikken zijn door 10 uitgeroeid' Demonstratie bij proces tegen SS-ers VS-Senatoren gaan naar Phnom Penh Franse artsen leggen één dag hun werk neer ÈNSDAG 24 OKTOBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET :AaG (AP, reuter, AFP) Zes Tsjechoslowaakse leden van rta '77 zijn in een uiterst snel proces veroordeeld tot zware Ifen. Het Praagse proces ondervond veel kritiek van munistische partijen in West-Europa. tekende toneelschrijver Vaclav werd veroordeeld tot vier en alf jaar gevangenisstraf. De eco- Peter Uhl kreeg vijf jaar. de rste straf tegen de zes leden van ^jechoslowaakse beweging voor (nrechten Charta '77. De woord- ?r van Charta '77, Vaclav Benda vier jaar en radio-omroeper Jiri ;bier en journaliste Otto Be- iva drie jaar cel. De psychologe iai Nemcova werd, omdat zij moe- jan zeven kinderen is veroordeeld en straf van twee jaar, die is ichort tot over vijf jaar. Tsjechoslowaakse autoriteiten en het proces zeer snel afgehan- Dissidenten klaagden gisteren ;r de gang van zaken tijdens de dag. maandag. De rechters rden toen te luisteren naar pro- van de verdedigers dat de vijze te overhaast was. 3 rechtbank in de provincie Hei- 4 lang, in het noordoosten van de tse Volksrepubliek heeft een ir wegens een economisch mis ter dood veroordeeld. Dit is gis- door radio-Peking bekend akt. jaat om de ongeveer 50-jarige ouw Wang Zhoexin, die als cas- in dienst bij een brandstoffen- el een bedrag van ongeveer )0 gulden zou hebben verduis- Drie medeplichtigen, twee zoons ar jongere zuster, kregen gevan- straffen. Het is voor het eerst lange tijd dat in China een 4 traf is uitgesproken voor een jj misch vergrijp. ^dels gaan in Peking de protes ten de veroordeling van de dis te schrijver Wei Jingsheng on- nderd voort. Gisteren ver- er op de „muur van de demo een pamflet waarin om zijn ting gevraagd werd en betoogd dat hij veroordeeld was op van een tijdelijk wetboek date- \j lit de Jaren vijftig. Het pamflet, ld „een oneerlijk proces" was ilakt door het zogenaamde 5- forum, een groep achter een inofficieel jeugdblad. De groep dat Wei, die vorige week tot jaar werd veroordeeld werd „contrarevolutionaire agita- •rder vergissingen heeft begaan isdaden en dat „heropvoeding" itere straf zou zijn geweest. hi SVE (AP) Pokken zijn ver- !r en uit de laatste uithoek van de ie i waar de gevreesde ziekte nog ;ie hield de hoorn van Afrika. lit mieeft de.Wereldgezondheidsorga- 12 e (WHO) gisteren verklaard, op i g af twee jaar nadat de laatste rs nt in dit gebied was geregis- De officiële vaststelling dat ei en van de aardbodem zijn ver en, blijft voorbehouden aan de nene Vergadering van de WHO. nd Jaar mei. erwachten dan dat alle landen rplichte vaccinatie zullen beëin- aldus woordvoerder Jim e. Het medische risico van bij- ngen van vaccinatie is nu al r dan het risico om de ziekte op ten. die uitsluitend door besmet van mens tot mens kan worden reid. De WHO zal dan de distri- van het vaccin naar de ontwik- planden staken, die tot nog toe hun voorziening van de organi- afhankelijk waren. De Tsjechoslowaakse regering wilde geen informatie geven over het pro ces. Verslaggevers en vrienden en fa milieleden van beklaagden werden gevolgd en gefotografeerd door agen ten in burgerkleding. Binnen het ge rechtsgebouw was strenge controle en sympathisanten mochten niet in groepjes staan. Naar verluidt zijn maandag 37 mensen gearresteerd. Tien van hen zouden nog gevangen zitten. Het gerechtsgebouw werd gis teren weer hermetisch afgesloten. Het proces is formeel „openbaar", maar het argument plaatsgebrek wordt gebruikt om slechts een kleine groep naaste familieleden toe te laten. KEULEN (AP. AFP. Reuter) Op de eerste dag van het proces tegen drie SS-ers in Keulen hebben hon derden Franse Joden gedemon streerd. De drie SS-ers, Kurt Lisch- ka. Herbert Martin Hagen en Ernst Heinrichson worden ervan beschul digd dat zij tussen 1942 en 1944 hebben meegewerkt aan de depor tatie van Joden naar het concentra tiekamp Auschwitz. Lischka, plaatsvervangend chef van de Gestapo in Parijs, zou ver antwoordelijk zijn voor de deporta tie van 56.341 Joden van wie zeker 33.592 zijn omgebracht. Hagen was veiligheidsadviseur van hoge nazi's en Heinrichson was raadgever in Joodse zaken van de Gestapo. Het proces zal naar verwacht drie maan- den duren, een korte tijd voor een dergelijke zaak. Een grote Westdultse politiemacht moest hardhandig optreden tegen de Franse Joodse demonstranten die zich toegang wilden verschaffen tot de te kleine rechtszaal. In de zaal begonnen toeschouwers die geen zitplaats meer konden vinden spreekkoren aan te heffen. De advocaten van de drie SS-ers kregen een handgemeen met foto grafen die de beklaagden wilden fotograferen. Bij de ongeregeldhe den bij de ingang van de rechtszaal raakten vier politieagenten en een aantal demonstranten gewond. De verdediger van Lischka stelde gisteren dat de rechter bevooroor deeld was en dat hij niet goed was voorbereid op de zaak. die hij heeft overgenomen van een zieke rechter. Rechter Heinz Fassbender stelde dat hij zich niet zou laten beïnvloe den. „Niemand wordt schuldig ver klaard. voordat hij is veroordeeld" aldus de rechter. Pools protest In Polen zjn vijftien studenten gear resteerd die een demonstratie wilden houden tegen het proces in Praag. Het Pools comité voor de verdediging van mensen- en burgerrechten ver oordeelde het proces en vroeg Praag de „gevangenen vrij te laten". T)e Spaanse, Franse en Italiaanse communistische partijen hebben gis teren het proces veroordeeld. Ook het partijorgaan van de Nederlandse communisten „De Waarheid" veroor deelde het Praagse proces. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft al herhaalde malen geprotesteerd bij de Tsjechos lowaakse autoriteiten. De negen lan den van de Europese Gemeenschap wachten, naar verluidt, met een reac tie tot de vonnissen bekend zijn. Di plomatieke waarnemers van de ne gen werden niet toegelaten in de klei ne rechtszaal. De Tsjechoslowaakse balling Jiri Pe- likan, nu Italiaans lid in het Europees Parlement heeft een motie van pro test ingediend tegen het proces. De aanklager in Praag had beschuldigin gen geuit dat Pelikan een van e dissi denten is die voor de CIA werkt. JERUZALEM (Reuter, AFP, AP) De Israëlische regering van premier Menachem Begin heeft gisteravond vijf moties van wantrouwen overleefd. Over alle moties werd tegelijk gestemd en de verhouding was 59 tegen en 47 voor. Een van de Amerikaanse Senato ren praat met Cambodjaanse vluchtelingen in een Thais kamp. Het kabinet-Begin is de afgelopen dagen veel geplaagd. Zondag trad minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan terug, maandag liet het hooggerechtshof weten dat een Jood se nederzetting bij Nabloes binnen een maand ontruimd moest worden en gisteren deden geruchten de ronde dat in verband hiermee minister van landbouw. Ariel Sjaron, een felle voorstander van zoveel mogelijk Joodse nederzettingen op bezet Ara bisch gebied, had gedreigd af te treden. De felste aanvallen op het kabinets beleid kwamen van de oppositionele Arbeiderspartij van Sjimon Peres, die met name het economische beleid van de regering scherp bekritiseerde. De andere vier moties werden inge diend door kleine partijen, variërend van uiterst links (de communistische partij) en uiterst rechts (een nieuwe groepering van dissidente nationalis ten) die Begin een halfzachte houding tegenover de Arabieren verweet. Steun De afgetreden Mosje Dajan liet giste ren van te voran al weten dat hij als onafhankelijk parlementslid de rege ring zou steunen bij de stemming over de moties. Hij zei verder van plan te zijn zich niet bij een andere partij te zullen aansluiten of een nieu we partij te zullen oprichten. Ook sloot hij uit dat hij ooit nog eens als minister terug zou keren in een kabi net. Dajan herhaalde nog eens dat hij voorstander is van het vestigen van Joodse nederzettingen in dunbevolk te gebieden, waardoor geen Arabi- sche grond onteigend hoeft te wor den. Dajan is afgetreden omdat zijn ideeën over de betrekkingen met Pa- lestijnen op de bezette Jordaanoever en in de strook van Gaza aanzienlijk afweken van die van de meerderheid van het kabinet. Dajan zei dat hij zijn ontslag heeft genomen in verband met een niet-gepubliceerde kabinets beslissing over de toekomstige status van de bezette Arabische gebieden. Dajan ging daar niet verder op in. Een Israëlische militaire rechtbank in Lod heeft twee Palestijnen schudig bevonden aan moord. Khaled Hoes sein en Hoessein Fiad zullen morgen worden veroordeeld en de kans be- taat dat Hoessein de doodstraf krijgt als blijkt dat hij meerderjarig was toen hij aan de aanval in het Israëli sche kustgebied, waarbij 34 Israëliërs werden gedood, deelnam, fiad, die bij de aanval, die plaats vond op 11 maart vorig jaar. 17 jaar oud was, zal waarschijnlijk levenslange gevange nisstraf krijgen. De aanval werd in dertijd uitgevoerd door negen Pales tijnen, die met een bootje naar Israël voeren, een bus kaapten, waarna er in een vuurgevecht met leger en politie zeven van hen gedood werden. BANGKOK (Reuter, AFP. AP) Drie Amerikaanse Senatoren zullen vandaag naar de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh vliegen om aan het bewind van Heng Samrin om toestemming te vragen om vanuit Thailand over land hulpgoederen voor het hongerende volk van Cam bodja aan te voeren. Op een persconferentie vertelden de Amerikanen dat de Thaise premier Kriangsak Chamanand het plan steunde en dat de plaatsvervangende Vietnamese minister van buitenland se zaken Ngujen Co Thach hen de verzekering had gegeven dat de kon vooien veilig door Cambodja zouden kunnen trekken. De drie Senatoren, de Democraten James Sasser uit Tennessee. Max Baucus ujlt Monta na en de Republikein John Danforth uit Missouri, kwamen zondag in Thai land aan en bezochten vluchtelingen kampen aan de Thais-Cambodjaanse grens. De strijd in Cambodja tussen het Vietnamese leger en de troepen van de Rode Khmer gaat onverminderd voort, evenzo de vluchtelingenstroom naar Thailand. Volgens de radio van de Rode Khmer heeft Vietnam nu meer dan 220.000 man aan troepen op Cambodjaans, grondgebied. ALGIERS, WASHINGTON (Reuter, AFP, AP) Algerije heeft scherpe kritiek geleverd op het besluit van de Ameri kaanse president Jimmy Car ter moderne wapens te leve ren aan Marokko. Het besluit van Carter, aldus het dag blad van de Algerijnse regering „Ech Chaab", is een „vijandige daad" Je gens alle volken van Noord-Afrika. Algerije is er vast van overtuigd dat de wapens gebruikt zullen worden tegen het bevrijdingsfront Polisario, dat tegen het Marokkaanse leger strijdt om een deel van de vroegere Spaanse Sahara dat nu door Marok ko is bezet. Het front heeft zijn hoofd kwartier in Algiers en geniet veel steun van de Algerijnse regering. Het geen nog eens overduidelijk bleek in het vervolg van de krant. „Wat er ook gebeurt, Algerije is vastbesloten aan de kant van het volk van de Sahara te blijven staan en het zal de nodige maatregelen treffen om de belangen en zelfstandigheid van de woestijnbe volking te verdedigen". De Amerikaanse regering had eerder deze week aangekondigd Marokko „defensieve wapens" te verkopen. Marokko zal minstens tien verken ningsvliegtuigen en een beperkt aan tal Cobra-gevechtshelikopters ont vangen. De wapens zijn bestemd voor defensieve doeleinden, maar zo voeg de een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken er aan toe, zij kunnen ook gebruikt worden te gen de guerrillastrijders van het Poli sario. Het verzoek om de wapens zou al lang geleden ingediend zijn. Positie Hassan De woordvoerder zei dat het besluit om de wapens te verkopen genomen is om koning Hassan van Marokko aan te moedigen onderhandelingen aan te knopen. De wapens zouden de onderhandelingspositie van de ko ning kunnen versterken, maar zijn volgens Amerikaanse deskundigen niet voldoende om Marokko aan een militaire overwinning te helpen. Vol gens de Amerikaanse woordvoerder heeft bij het besluit ook meegespeeld dat het Polisario aanvallen heeft uit gevoerd in gebieden die onbetwist Marokkaans gebied zijn. Marokko en het Polisariofront zijn verwikkeld in een strijd om de westelijke Sahara, een voormalige Spaanse kolonie. Toen Spanje zich uit dit gebied terug trok verdeelde het de westelijke Sa hara tussen Mauretanië en Marokko. Mauretanië heeft zich inmiddels uit het haar toegewezen gebied terugge trokken. waarna Marokko ook dat gebied bezette. Hierdoor botert het ook niet tussen Mauretanië en Marokko. Vorige maand togen Mauretaanse vertegen woordigers naar Parijs en kregen daar van president Giscard d'Estaing te horen dat hij voor bescherming zou zorgen. Discard hield woord, want gisteren meldden Parijse kringen dat Frankrijk een eenheid van 150 tot 180 militairen naar het noorden van Mau retanië zal sturen. Ze moeten daar er voor zorgen dat zowel Marokkaanse soldaten als strijders van het Polisa riofront de grens met Mauretanië niet overschrijden. Verder moeten ze de ongeveer vijftienhonderd Fransen die in het gebied wonen beschermen. Hoofdrol voor 'New York' in gesprek Noord-Zuid door Nico Kussendrager Duidelijker wordt het er zeker niet op: ontwikkelings-, olie- en industrielanden zullen in New York besluiten een nieuwe ronde Noord-Zuid-onderhandelingen te beginnen, als opvol ger van de Parijse dialoog die twee jaar geleden zonder succes eindigde. In Genève daarentegen bestaan grote meningsverschillen over nieuw over leg tussen arm en rijk. Het lijkt een nieuw voorbeeld van het gebrekkige contact tussen de Verenigde Naties in New York, en de VN in Genève. Met name bij de ontwikkelingslanden be staan er nogal eens misverstanden tussen de vertegenwoordigingen in de Amerikaanse en in de Zwitserse stad. Ook al omdat met name de kleinste derde wereldlanden er niet in slagen die posten goed te bemannen, ge woonweg omdat ze er de geschikte ambtenaren niet voor hebben. Ook dat is een vorm van onderontwikke ling. Ook het klimaat waarin in Genève en in New York wordt gepraat speelt een rol. In New York is de algemene ver gadering van de Verenigde Naties aan de gang, waar een zekere bereid heid bestaat het vastgelopen gesprek tussen Noord en Zuid vlot te trekken. De huidige woordvoerder van de „77" (ontwikkelingslanden), de Tunesiër Mestiri heeft een voorstel voor nieu we globale onderhandelingen binnen de VN ingediend, over alle knelpun ten (ontwikkeling, financiën, grond stoffen en met name energie). Het voorstel zal het zeker halen tijdens de algemene vergadering, en de voorbe reidingen voor een nieuwe Noord- Zuid-dialoog kunnen dan in Januari beginnen. 'Ware doorbraak' Mestiri sprak gisteren van een „ware doorbraak" nadat ook de Verenigde Staten bereid waren gebleken mee te doen aan nieuw wereldwijd overleg. Overigens waarschuwde de Ameri kaanse ambassadeur Donald McHen- ry wel „confrontatie" te vermijden, en wees hij op de grote problemen die de industrielanden zelf hebben (werk loosheid. inflatie). Maar hoe dan ook. de aanzet tot een nieuwe gespreks ronde waartoe Algerije, India en Jamaica tijdens de topconferentie van niet-gebonden landen op Cuba het iniatief namen is gegeven. Werd in New York vooruitgekeken, in Genève werd teruggeblikt op de VN- conferenUe over handel en ontwikke ling die in mei in Manila, op de Filip pijnen. werd gehouden, en als er één conferentie is mislukt, dan is het de laatste UNCTAD wel. In Genève vergaderde de handels- en ontwikkellngsraad van de UNCTAD die jaarlijks tussen de grote vier jaarlijkse jamborees bijeenkomt en alle twistappels uit Manila rolden in Genève opnieuw door de zaal. In de kleine uurtjes zaterdagmorgen gin gen de onderhandelaars met rode ogen en zonder resultaat uiteen. Het belangrijkste geschil was de in stelling van - hoe is het mogelijk - een „gespreksgroep voor globale onder handelingen tussen Noord en Zuid". Min of meer het punt waarover in New York overeenstemming in zicht is. Het Westen keerde zich tegen de voorstellen van de „77", onder meer vanwege krijgshaftige opmerkingen waarin de schuld voor de economi sche crisis in de wereld op het westen wordt geschoven. De industrielanden wijzen echter met de beschuldigende vinger in de rich ting van de olielanden, die dan weer tegen de industrielanden van leer trekken. En zo is de cirkel rond. Dat de olielanden In New York toe schietelijker zijn, is te verklaren uit het feit dat daar de politiek veel meer een rol speelt dan bij UNCTAD. De olielanden hopen binnen de VN het Midden-Oosten te zamen met de olie te bespreken, en bovendien de econo mische wereldproblemen in hun sa menhang aan de orde te stellen. Bij de UNCTAD wordt steeds meer de energie naar voren geschoven - niet in de laatste plaats door de rest van de derde wereld, zoals ook in Manila bleek - en daar voelen de olielanden weinig voor Om dan toch maar eens gezind te blijven laat de derde wereld een botweg „nee" horen. Met de bij eenkomst in Genève is de rol van UNCTAD weer een stukje verder on dergraven. Voorlopig is het beter de blik maar op New York te richten. WASHINGTON (AP) De onder zoekcommissie die door president Carter werd ingesteld na het veronge lukken van de kerncentrale Three Mile Island bij Harrisburg. zal in haar eindrapport aandringen op reorgani satie van het toezicht op de Ameri kaanse nucleaire industrie. Maar de commissie zal na haar zes maanden durende onderzoek niet aandringen op een bouw- of vergun ningsstop voor nieuwe kerncentrales, aldus welingelichte bronnen. Een voorstel voor zo'n moratorium tot het moment dat aanbevelingen van de commissie zouden uitgevoerd, kreeg in een besloten zitting slechts de steun van zes van de twaalf leden en werd dus verworpen. Hoewel het rap port, dat op 30 oktober aan de presi dent wordt aangeboden, slechts een aanbeveling is, wordt verwacht dat het diepgaande invloed zal hebben. De Commissie van toezicht op kern- installaties (NRC), waarvan de vijf leden bij meerderheid van stemmen beslissingen nemen, zou volgens het rapport moeten plaatsmaken voor een eenhoofdige leiding, zoals bij voorbeeld ook het Bureau voor Mili eubescherming (EPA) heeft. Federale vergunningen voor kerncentrales zouden op gezette tijden moeten wor den vernieuwd. Bedrijfsvergunnin- gen hebben nu onbeperkte geldig heid. Toekomstige kerncentrales zou den niet mogen worden gebouwd in dichtbevolkte gebieden. De commissie stelt vast dat zowel bedrijfsfunctlonarissen als staats- en federale overheid slechts waren voor bereid op een ongeluk met een kern centrale. Procedures voor noodgeval len zouden aanmerkelijk moeten wor den verbeterd. PARIJS (AP. AFP) De meeste Franse artsen hebben gisteren ge staakt en geen patiënten ontvangen. Slechts in noodgevallen werd hulp gegeven. Ongeveer negentig procent van de artsen gaf gehoor aan de sta king en protesteerde tegen een blok kering van de tarieven door de rege ring en beperking van de uitgaven in de gezondheidszorg. De Franse regering vreest volgend jaar een tekort van bijna twaalf mil jard gulden bij de ziekenfondsen en hoopt met de nieuwe maatregelen dit tekort met anderhalf miljard gulden te verminderen. Parijs is ook bang dat er in Frankrijk teveel artsen ko men. Naar verwacht in 1985 ongeveer 135.000 tegen 115.000 nu. op 53 mil joen Inwoners. De eendagsstaklng van de artsen werd gesteund door apothekers, tandartsen, physiothera- peuten en werknemers van medische laboratoria. i f Wim Jansen -4 SEBASTIAN Grote plakkaten met daarop in vette letters het frd „bai", het Baskisch voor ja, hangen aan vrijwel iedere lantaarn- van Ho UoeUic^hn ctaH San Rphact.inn 7.p vnrmpn het, met veel van de Baskische stad San Sebastian. Ze vormen het met veel heidsgeld verstrekte stemadvies voor het referendum van morgen, rin de bewoners van drie van de vier provincies in Spaans Basken- zich kunnen uitspreken over een statuut, dat gedeeltelijk zelf be-, r aan deze provincies geeft. een geheel eigen volk, in een gebied dat groter is dan Nederland en ligt om de Golf van Biskaje, natuurlijke grenzen als de Py reneeën en de staatsgrens tussen het huidi ge Frankrijk en Spanje negerend. Q roord „ez" (nee) kom je in de straten Be hoofdstad van de meest Baskische ncie van Spanje niet tegen. Niet dat er te merken is van tegenstanders van tatuut, integendeel, ze hebben door anslagen en ook door politieke mani- [n^ies wel degelijk van zich laten horen, hen is de nieuwe regeling niet het van de lange bloedige strijd voor «tuur, zoals Madrid dat had gehoopt, betekent dat ook na de goedkeuring 4jet statuut door een meerderheid van et ïmmers waaraan niemand twijfelt st |ït in deze provincies in het noorden Ipanje niet zal terugkeren is en blijft het voortbestaan en de ndlgheid van een volk. dat wordt jijend tot een van de oudste van Europa. het statuut moeten de Basken een I. "1.1 OkObUUl. UIUCICII uc uaucn ten ls pan de rechten terugkrijgen die ze voor stiging van de Francodictatuur beza- j Rechten die waren gebaseerd op de ®gheid sinds mensenheugenis van Volgens de deskundigen spreken de Basken een taal, die duizenden jaren oud moet zijn en enige verwachtschap vertoont met het Fins en het Hongaars. Een taal. die net zoveel op het Spaans lijkt als het Chinees op het Nederlands. Dat maakt het voor de Baskische nationalisten gemakkelijker de Spanjaarden te zien als overheersers, die hun taal en cultuur altijd hebben willen onderdrukken. Verbod Het volk. dat sterk aan tradities hangt, heeft het daardoor onder dictator Franco extra zwaar te verduren gehad. Zijn militai re dictatuur verbood de Baskische tradities. liet Baskische namen veranderen en de bewoners mochten zelfs in het openbaar hun eigen taal niet meer spreken. Zo kon het voorkomen dat moeders van Baskische gevangenen, die het Spaans niet machtig waren op bezoekuren in de gevangenis geen woord met hun opgepakte zoon konden en mochten wisselen. Er werd alles in het werk gesteld om de Basken hun identiteit te laten vergeten en van hun grondgebied vier nette Spaanse provincies te maken. Ook aan het eind van de vorige eeuw pro beerden de centjale autoriteiten van Span je al een einde te maken aan de nationalisti sche gevoelens van het lastige volk van vissers en boeren. De intrekking van de fueros. de eeuwenoude grondrechten die de Baskische autonomie garandeerden, wak kerden het nationalisme echter alleen maar aan. Het verzet tegen de Spaanse autoritei ten werd zo hevig, dat generaal Primo de Rivera in 1923 de door hem gepleegde staatsgreep goedpraatte, door aan te voe ren dat een volledige Baskische afscheiding van „het moederland" dreigde. Heel even heeft Baskenland deze eeuw nog zelfbestuur gekend. Dat was in 1936. toen de burgeroorlog in Spanje al was uitgebroken en de regering in Madrid goedkeuring gaf aan de vorming van een autonome Baski sche regering om de Basken voor de repu blikeinse zaak te winnen. Die regering werd in Guernica geïnstalleerd, de stad die nog geen half jaar later werd vernietigd door het bommentapijt dat Duitse vliegtuigen in op dracht van generaal Franco legden en waar mee een begin werd gemaakt aan de zwaar ste onderdrukking die de Basken in hun geschiedenis hebben gekend. Geweld Het duurde echter tot het eind van de jaren vijftig voordat uit de studentenbeweging in Bilbao de verzetsgroep ontstond met de naam ETA, een afkorting van het Baskisch voor Vrij Baskenland. Tien Jaar later viel de eerste dode door ETA-hand. En door de ongekend heftige reactie van het leger ont stond er een snel stijgende spiraal van ge weld. Voor de Basken was daarmee de open lijke oorlog tegen hun onderdrukkers be gonnen. Dat de ETA snel aan daadkracht won in deze „oorlog" bewees de aanslag op de Spaanse premier Carrero Blanco in decem ber 1973. Een lading explosieven, die met uiterste precisie onder het wegdek in Ma drid was aangebracht, ontplofte op het Juis te moment en siingerde de auto met de premier over een rij huizen. De Basken zeggen nu niet geheel onterecht dat ze hier door het einde van een dictatuur la Fran co hebben versneld, omdat Blanco de ge doodverfde opvolger van de Caudlllo was De dood van Franco in 1975 en de daarop volgende terugkeer naar de democratie be tekenden niet dat ook de Basken weer vrij uit konden ademen. De regering van Suarez stond en staat nog te veel onder druk van de militairen, die het verlenen van amnestie van Baskische gevangenen zien als straffe loos op vrije voeten stellen van het ergste soort misdadigers dat er in hun ogen op de wereld rondloopt. Maar heel langzaam kwa men de vrijheden terug. Baskenland mag nu weer gewoon Euskadl heten, kranten schrijven in het Baskisch en ook de meeste ETA-leden die nog in de gevangenis zaten zijn inmiddels vrijgelaten. Onderhandelingen Het statuut van Guernica, zoals het verdrag over zelfbestuur van Baskenland heet, ls het resultaat van lang onderhandelen tus sen de Baskische Nationalistische Partij PNV en premier Suarez De parlements commissie. die deze onderhandelingen had moeten begeleiden, is voor het grootste deel bulten spel gezet. Voor de extremistische tak van de ETA en de daarmee verbonden politieke groeperingen was dit aanleiding te verklaren dat de Basken bulten de tot standkoming van het statuut zijn gehou den. Zij willen een volledig van Madrid onafhankelijke, socialistische staat, een Ideaal dat natuurlijk niet terug te vinden was in de onderhandelingen van de cen trum-rechtse PNV. Dat de aanpak van de PNV behoudend ls, ontkent Joseba Lelzaola niet. Hij is lid van het dagelijks bestuur van de PNV en de conventie Guipuzcoa. „Onze wens is voorlo pig: overleven als Baskisch volk, hervor mingen doorvoeren langs de weg van de geleidelijkheid en meer onafhankelijkheid verkrijgen. Op de lange duur kunnen we streven naar een federale staat, maar dat zou nu nog in strijd met de grondwet zijn", aldus Leizaola. HIJ vindt daarbij de gematigde tak van de ETA aan zijn zijde Deze groepering vindt weliswaar dat het statuut van Guernica een door rechtse partijen gesloten verdrag ls. maar dat het op democratische wijze kan worden verbeterd en dat het daarom moet worden gesteund. Hierdoor zijn twee stro mingen van de grootste verzetsbeweging in Baskenland verder uit elkaar gedreven en kunnen na morgen zelfs lijnrecht tegenover elkaar komen te staan. Ook over de kwestie van Navarra, de vierde Baskische provincie, verschillen de twee ETA-stromingen ernstig met elkaar van mening. Navarra mag morgen niet naar de stembus, omdat het statuut bepaalt dat de bewoners van deze provincie zich eerst in een aparte stemming moeten uitspreken over de vraag of ze eigenlijk wel vinden dat ze bij Baskenland horen. In 1933 stemde deze provincie tegen het Baskisch statuut De extreme tak van de ETA eist dat Navar ra zich rechtstreeks over het statuut kan uitspreken, en niet nadat dit in de overige drie provincies al een voldongen lelt ls geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7