Leidse studenten moeten kamers ontruimen na ernstig wangedrag Rijswijk houdt het sober Bootvluchtelingen in Westland gearriveerd lUnderLuit Leidse raad steunt bouw parkeergarage in wijk Maredorp Fascistische rellen op terrein van Klikspaanweg Begroting biedt weinig ruimte PPR-amendement verworpen 74 Vietnamezen in 's-Gravenzande KORT Begrafenissen - Crematies Transporten rv A Verbrugh (GPV) wil nota olieboycot PvdA krijgt zei wethouderszetel college Amsterd» WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 REGIO DEN HAAG Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN Vijf bewoners van de studentenflats aan de Klikspaanweg in Leiden moeten voor 17 november hun kamer ontruimen wegens hun aandeel in een fascistische rel op het terrein van de flats. Zo luidt het vonnis van de president van de Haagse rechtbank, mr Blaauw in een kort geding dat de Stichting Studenten Huisvesting Leiden tegen zeven studenten had aangespannen. Twee van hen hebben inmiddels hun kamer verlaten. De Stichting Studenten Huisvesting Leiden zal de vijf studenten geen andere woonruimte aanbieden. Stich tingsdirecteur 8teenbeek zei gisteren het vonnis van de Haagse rechtbank ..volkomen terecht te vinden". ..De gedragingen van de studenten waren zo schandalig dat het harde middel van uitzetting rechtvaardig Is", aldus Steenbeek. Mr Blaauw achtte het bewezen dat de studenten behoorden tot de groep die in de nacht van 5 op 6 augustus op het terrein van ..De Klik" nazistische liederen zong en fascistische en dis criminerende kreten slaakte. Hij wees hiermee de stellige ontkennin gen van de gedaagden van de hand. De vele getuigenverklaringen wijzen erop dat de studenten zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige hande lingen. De studenten hebben door intlmida- Ue en het lastig vallen van medebe woners de sfeer op de flat al geruime tijd bedorven. Ze hebben met een windbuks op egels geschoten, ze uri neerden over andermans wasgoed en excerceerden op het grasveld voor de flats. Mr. Blaauw noemde deze gedra gingen ook ln de studentenwereld hoogst ongewenst. Tijdens de recht zitting een week geleden betoogden de gedaagden dat de sfeer op „De Klik" goed was op een enkel studenti koos incident na Samenkomst Mr. Blaauw vergeleek de ongeregeld heden op de Klikspaanweg met de samenkomst van fascistische jonge ren in Soest, het algelopen weekein de. Hij zei dat beseft moet worden dat het hier belangrijke voorvallen be treft. De zeven studenten zongen in de nacht van 5 op 6 augustus het beruchte nazistische Horst Wessel- lied, schreeuwden ..Alle Juden mus sen erschossen werden" en scandeer den tegen kleurlingen gerichte leuzen. De zeven gedaagden werd tevens ver boden het komende jaar het terrein van de flats te betreden. Mochten zij zich daaraan niet houden, dan kan de Stichting Studenten Huisvesting Lei den de politie inschakelen, aldus het vonnis. De woordvoerder van de studenten, die de actie voor de uitzetting van hun medebewoners zijn gestart, rea geerde gisteren opgelucht op het von nis. Wel had hij een minder strenge uitspraak verwacht: het komt nu wel erg hard aan, vindt hij. Hij veronder stelt dat mr. Blaauw een „principe- uitspraak" tegen fascistische jonge ren heeft gedaan. De woordvoerder vindt de uitzetting op zich wel te recht. „Tot vanmorgen toe hebben de zeven herrieschoppers zich provoce rend gedragen en ze hebben nooit echt serieuze pogingen gedaan hun gedrag te verbeteren." Bij woningen in Rijswijks oude centrum t het hoofd te bieden. tl bij leegkomst worden onderzocht of renovatie of splitsing mogelijk is om aan de toenemende woningnood Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De gemiddelde Rijswijker zal waarschijnlijk geen nacht wakker liggen van de maatregelen die de ge meente voor ogen heelt om de begroting voor 1980 sluitend te maken Rijswijk houdt het aan alle kanten sober; met de nieuwe bestedingen, maar ook met de verhoging van de onroerend-goedbelasting en de verschillende gemeentelij ke rechten. Voor nieuwe activiteiten in Rijswijk is voor 1980 een relatief klein bedrag van ruim een miljoen gulden ln kas. Aangevuld met nog zo'n negen ton voor investeringen, die aanvankelijk voor dit jaar gepland waren, maar nog niet zijn uitgevoerd Met de begroting Is een totaal bedrag (Inkomsten en uitgaven) van 151 mil joen gulden gemoeid. Om de boek houding sluitend te maken dient een gat van ruim 650 000 gulden te wor den gevuld De gemeente wil dit be reiken door de belasting op het bezit van onroerend goed met 4l/; procent te verhogen Het dan nog overblij vend tekort van ruim drie ton zal uit Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ondanks het sterke verzet van de buurt tegen een dergelijke grootschalige voorziening, is de meerderheid van de Leidse gemeenteraad maandagavond laat akkoord gegaan met de "bouw van een parkeer- en stallingsgarage aan de Hekkensteeg. Een amendement van de PPR-éénmansfractie. waarmee de parkeergarage uit het bestemmingsplan Mare dorp werd gehaald, kreeg alleen de steun van de kleine linkse partijen en van de D'66-er Hoekema. De parkeergarage zal plaats bieden aan 500 auto's De garage wordt no dig gevonden, omdat in de wijk Mare dorp (tussen Oude Rijn. Havenplein. Oude Vest en Lange en Stille Mare) in de nabije toekomst een groot tekort aan parkeerplaatsen wordt verwacht. Het Is de bedoeling na het gereedko men van de garage het (out parkeren op straat onmogelijk te maken PPR. PSP. CPN en Hoekema steun den de buurtvertegenwoordlgers in de projectgroep, die het bestem mingsplan Maredorp heeft opgesteld, m hun protesten tegen de bouw van d«' garage Volgens PPR-raadslld Beijen zal de garage niet door de buurtbewoners, maar vooral door be zoekers van de Leidse binnenstad ge bruikt worden en daarvoor vindt hlj de locatie van de garage midden in een woonbuurt en dicht bij het cen trum van de stad ongeschikt Belj- rn vreest dat extra autoverkeer door de binnenstad door de parkeergarage wordt aangetrokken Financiering: ln eerste Instantie bestond ook bij de grote partijen in de gemeenteraad in het bijzonder de WD. twijfel over de wenselijkheid van de garage Dit. om dat het in verband met onoverkome lijke financieringsproblemen onmo gelijk is hem alleen voor buurtbewo ners toegankelijk te maken. Een ex clusief gebruik door de buurtbewo ners van de garage betekent dat ook de exploitatie-tekorten volledig door hen gedragen zullen moeten, worden, het rijk geeft geen enkele subsidie op dergelijke „stallingsgarages alleen op „parkeergarages", die voor een groter gebied dan een buurt bedoeld zijn. PvdA. VVD. CDA en twee leden van D'66 hebben toch het amendement- Beijen verworpen, omdat zij de ver wachte parkeernood in Maredorp te groot vinden D 66-er Hoekema steunde het PPR-wijzigingsvoorstel. omdat hij „ertegenis alleen om de gunstige subsidiemogelijkheden, die het rijk in het vooruitzicht stelt (gel den van de interim saldo regeling voor de stadsvernieuwing) in de Hek kensteeg een parkeergarage te bou wen" Wel steunde de grote partijen in de raad het D'66-amendement. waarmee de gemeente moet zorgen een zo groot mogelijk deel van de garage voor stalling van auto's van wijkbewoners te reserveren de saldireserves worden aangevuld Vorig jaar kreeg men in Rijswijk nog een onroerend-goedbelastingstijging van tien procent voorgeschoteld, maar voor dit Jaar werd dan ook een tekort van 1.9 miljoen gulden ver wacht. Toch zou het voor de hand liggen dat de gemeente de heffing op het onroe rend goed nu niet zover zou laten dalen maar bijvoorbeeld op 7 of 8 procent zou vaststellen. Dit om de gemeentelijke reserves, die waar schijnlijk in de komende naar ver wachting magere jaren moeten worden aangesproken, te sparen. Vol gens wethouder Hillenaar van finan ciën heeft men voor een lager percen tage gekozen in verband met de stij ging van de energieprijzen, die de Rijswljkers te wachten staat. Terwijl ook op het gebied van de rioolzuive ring een extra heffing tot de moge lijkheden behoort. Voor wat betreft de gemeentelijke rechten (leges, rei nigingsrecht. enz.) wordt de rijkslei draad van 3.5 procent aangehouden. Pas op de plaats Het feit dat bij de algemene uitkering uit het Gemeentefonds van het rijk voor het eerst meer het accent wordt gelegd op het aantal woningen dan op het aantal inwoners, levert Rijs wijk met zijn licht teruglopend Inwo- nerscijfer, een voordeel van 324.000 gulden op Ook het gegeven dat het gemeentefonds in zijn bijdrage voor het lager onderwijs in de toekomst ook leegstaande schoollokalen hono reert. is voor de gemeente niet ongun stig. Maar bij de aanbieding van de begro ting voor 1979 memoreerde b en w. Rijswijk reeds, dat gezien het grote nadelige saldo voor dit jaar. wellicht voor de komende jaren „passen op de plaats" gemaakt moeten worden. Hoewel de gemeente goede hoop heeft dat de resultaten over 1979 zich niet al te ongunstig zullen ontwikke len. heeft men desondanks gemeend bij de samenstelling van de begro ting- 1980 de uiterste soberheid in acht te moeten nemen. Door op alle begrotingsposten uit te gaan van een verlaging van vijf procent heeft men geprobeerd een oplopend tekort zo veel mogelijk te voorkomen. De door de gemeente te verstrekken subsidies voor het komend jaar zul len ondanks de matiging stijgen met gemiddeld zeven procent. Dit komt hoofdzakelijk door verhoogde ener glekosten en (personeels)uitbreidin- gen. Mee name het jeugd- en Jonge renwerk en de kinderopvangcentra krijgen meer subsidie DEN HAAG Op 71-Jarige leeftijd ls maandag de oud-wethouder van Den Haag. D W Dettmeijer overleden. De heer Dettmeijer (VVD) was een kleine tien jaar wethouder van openbare werken en zat totaal zo'n 25 jaar in de Haagse gemeenteraad, die hij ln 1962 verliet. De heer Dettmeijer is onder meer ook algemeen secretaris van de WD geweest De toelichting bij de Rijswijk- se begroting is meer een inven tarisatie dan een vooruitblik. Zo wordt geconstateerd dat de druk op de huurwoningmarkt ook in deze gemeente nog zwaarder is geworden. In de loop van de eerste helft van dit jaar hebben zich alleen al rond 500 Rijswijkers laten inschrij ven als woningzoekende. Daarnaast hebben zich, onder andere door nieuwe vestigin gen van kantoren en bedrijven in de Plaspoelpolder, plus mi nus 650 woningzoekenden met economische binding sinds I januari laten inschrijven voor een woning. De gemeente komt niet verder dan de op merking dat onderzocht moet worden of oude, leeggekomen woningen kunnen worden ge renoveerd en dat alle moge lijkheden om nog nieuwe bouwplaatsen te creëren zorg vuldig moeten worden beke ken. Een beleidsnota Volks huisvesting. die in het begro tingsjaar moet verschijnen, zal er dieper op ingaan. Rijswijk is voor maatregelen om een meer selectief gebruik van de auto te bevorderen, maar vindt dat die allereerst door het rijk moet worden aangedragen. In het kader van het demonstratieproject her indeling stedelijk gebied zijn het komende jaar de eerste maatregelen te verwachten ter beperking van het sluipver- keer door woonwijken. Rijs wijk wil de effecten van dit driejarig, door het rijk betaal de experiment, dat via een ri- goreuze verkeersherinrichting van een groot aantal straten de verkeersoverlast in de woonwijken tot een minimum moet beperken, eerst afwach ten alvorens in andere delen van de gemeente verkeers maatregelen te nemen. Overigens bevat het demon stratieproject meer haken en ogen dan aanvankelijk was verondersteld, hetgeen een overbelast ambtenarenkorps tot gevolg heeft. Het voormalige conferentieoord Villa Ouwendijck dat nu dienst doet als opvangcentrum voor 74 Vietna bootvluchtelingen die de afgelopen dagen in 's-Gravenzande zijn gearriveerd. Van een onzer verslaggevers 'S-GRAVENZANDE De werkgevers uit het Westland staan nog niet bij Villa Ou wendijck op de stoep, net zo min als de ambtenaren van volkshuisvesting, maar al wel hebben zich een paar gastgezinnen uit 's-Graven zande aangemeld die af en toe Vietnamese vluchtelin gen thuis willen ontvangen. Voorlopig tast iedereen elkaar nog een beetje af in het voormalige con ferentieoord Ouwendijck aan de Naaldwijkseweg in 's-Gravenzande waar de afgelopen dagen 74 Vietna mese bootvluchtelingen zijn gearri veerd. De groep vrijwillige hulpver leners die samen met één maat schappelijk werker en een Vietna mese tolk uit Zwijndrecht voor eer ste opvang zorgt, heeft eerst gepro beerd uit te vinden wat voor (ge zinslanden er liggen tussen de ver schillende gearriveerde vluchtelin gen. Naast een vijftal gezinnen wordt het leeuwedeel van de groep gevormd door vrij jonge mannen, waarvan er enkele kinderen bij zich hebben. (Er zijn in totaal 27 jonge kinderen in 's-Gravenzande gearri veerd.) Het opvangcentrum in 's-Graven zande ontving zaterdag een eerste groep vluchtelingen uit Singapore, gisteren kwamen de laatste Vietna mezen uit Manilla aan. Beide groe pen zijn uit zee opgepikt door Ne derlandse koopvaardijschepen. Op zoek Al vrij snel na aankomst kwamen de eerste telefoontjes binnen vanuit andere vluchtelingenopvangcentra in Nederland: Vietnamezen die op zoek waren naar familieleden en andere relaties, tot nu toe met wei nig resultaat. De bootvluchtelingen in 's-Graven- zande zijn de afgelopen dagen aller eerst van warmere kleding voorzien, gisteren is begonnen met het ver strekken van geld. „We gaan mor gen eerst maar eens met de mensen mee wat Inkopen doen en ze weg wijs maken in 's-Oravenzande", zei gisteren mevrouw Pannekoek. een De ouderen krijgen taallessen in het opvangcentrum, de kinderen naar de 's-Gravenzandse scholen. van de vrijwillige hulpverleners in Ouwendijck. „De stemming onder de mensen is moeilijk te peilen. Je merkt wel wat van het besef het hier in Nederland te moeten gaan ma ken. niet meer terug te kunnen." De volwassenen krijgen binnenkort vier uur per dag les ln de Nederland se taal. de kinderen gaan naar 's- Gravenzandse scholen. Veel van de gearriveerde mannen hebben opge- W egsleepregeling LEIDEN In de gemeente Leiden wordt het binnen enkele maanden mogelijk, dat de politie verkeerd ge parkeerde auto's laat wegslepen. De gemeenteraad is maandag met alge mene stemmen akkoord gegaan met de wegsleepregeling, die de politie deze bevoegdheid geeft. Om een der gelijke regeling is een paar maanden geleden in een motie van het WD- raadslid Zonnevylle gevraagd. De wegsleepregeling zal maar een zeer beperkte werking hebben. De wijzi ging van de wegenverkeerswet, die de regeling mogelijk heeft gemaakt, staat alleen het wegslepen van voer tuigen toe. die „veiligheid op de weg. de vrijheid van het verkeer dan wel het vrijhouden van invalidenparkeer plaatsen" belemmeren In de praktijk komt dit erop neer dat alleen ver keerd geparkeerde voertuigen langs drukke wegen weggesleept kunnen worden. De politie kan tegen stoep- parkeerders in woonstraten nog niet veel meer doen dan een parkeerbon geven. De kosten van het wegslepen, dat de eerste jaren nog door een par ticulier bedrijf gedaan zal worden, komen voor rekening van de eigenaar van het voertuig. Eventuele schade aan het voertuig kan de eigenaar voor rekening van de gemeente brengen. ADVERTENTIE geven in het verleden een techijfcl beroep te hebben gehad. Er enkele automonteurs, elektricid bankwerkers, verder een politie h: en enkele mannen die zo uit leger komen. Het plan is omiet opvangcentrum in 's-Gravenz e een jaar te laten functioneren, i g tijd moet er huisvesting elders de bootvluchtelingen gevoi 1. worden. Overleg daarover is e< »n nog niet op gang gekomen. ne 1 nc Int In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid Willem de Zwijgcrlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071 -142644» - ADVERTENTIE GROEN GROENOORDHAL 25/26/27/ 28 oktober. Exotische jaarmarkt met ca. 175 stands, restaurantjes en showprogramma met o.a ROB DE NUS, LUV, DUTCH RYTHM STEEL SHOWBAND, MAGNET STEEL, DREAM EXPRESS, KINDERSHOW MET KLUK KLUK, MASSADA. Dagelijks 12-24 uur; zondags 12-22 uur Toegang 16.-; kind. tot 12 j. en 65+ f 3, Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Klaauw beraadt zich over de vraag of hij over een mogelijke olieboycot te gen Zuid-Afrika een speciale nota aan de Tweede Kamer zal uitbren gen. Het Kamerlid Verbrugh (GPV) heeft de minister gisteren om zo'n nota gevraagd teneinde alle voor- en nadelen van een boycot op een rijtje te hebben. Verbrugh heeft behoefte aan zo'n nota omdat verwacht wordt dat bij de behandeling van de begro ting van Buitenlandse Zaken de olie boycot als zodanig een belangrijk on derdeel van het debat zal gaan vor men Dit met name omdat de vice- voorzitter van de CDA-fractie van de Tweede Kamer. H de Boer. het afge lopen weekeinde heeft gezegd dat de door de linkse fracties gewenste olie boycot in de Kamer met steun van een aantal CDA-ers op een meerder heid kan rekenen. De Nederlandse regering heeft zich tot nu toe niet voor zo'n olieboycot uitgesproken. Van een onzer verslaggevers t< ita AMSTERDAM - De lege fai dersszetel ln het Amsterdam ie ge van B en W zal worden ing door een PvdA'er. De vakat ontstaan door het aftreden houder Van der Velde (CPNT~ derwijs. na een motie van le' wen van de PvdA. die door et lr* derheid in de raad werd gesl TP Het was gisteravond bij het van deze editie nog niet beki Van der Velde zou opvolgL PvdA-gewest Amsterdam moi nog kiezen uit drie kandida samenstelling van het hoofds college is nu als volgt PvdA p' tels, CDAtwee zetels, PPR tl™ ieder één zetel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6