racties veroordelen amfletten Jeugdfront Kamer ontevreden over aanpak Arabische boycot Kies uw kado Verbod op til van 'sportuitlaat' Positie van Deense premier verstevigd Aanval op Zambiaans gebied Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Zonnig HET WEER /tUt*" ieprijs wellicht |n deze krant procent hoger nister bekijkt mogelijkheid tot vervolging Fracties verwijten ministers te passieve houding esland Bank Zuidafrikaanse en Rhodesische troepen Trouw Zacht ritselend ere tijden, elfde Times Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW I I I H 37STE JAARGANG NR. 10783 - WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 rouw Zonnig Middagtemperatuur rond elf graden. Matige tot krachtige wind uit oost lot zuid-oost. Morgen en overmorgen: eerst zonnig, later meer bewolking. Middagtemperaturen ongeveer dertien graden Zon op: 07.21 Maan op: 11.37 onder: 17.27 onder: 20.31 Voor Bouw en Inteneur LESTELLA B.V Willem Barentszstraat 19. Leiden Tel 071-13 45 41 Keukens, Open Haarden, Tegels. Sanitair. ti4*d LOSSE NUMMERS 60 CENT SEL (Reuter) Het lid van de se Commissie voor energie. Brunner, raamt de olieprijs- jing aan het eind van dit jaar n procent. Deze schatting ba- lij op de toenemende weerzin olie-exporterende landen dol- ir hun olie te accepteren die minder waard worden, zo zei op een congres over energie- ng in Brussel. Voorts zullen |anden hun prijzen aan het ni- i de vrije markt willen aan- I industrielanden er niet in sla- li meer op energie te besparen, zij daartoe worden gedwongen olie-exporterende landen. beperking van het oliever- lis een overeenkomst met deze uitgesloten. Aan de chaos op Temarkt zal dan geen einde ko- aldus Brunner. pnze parlementsredactie HAAG Alle fracties in de Tweede Kamer zijn in het geweer gekomen tegen de rlandse Volksunie en het nationaal jeugdfront. Zij hebben gisteren in een gezamenlijke aring hun afschuw uitgesproken over de inhoud van een aantal pamfletten die door deze lisaties zijn verspreid. de fracties „ademt de inhoud ze geschriften een sfeer van acisme. anti-democratische ge en verheerlijking van hen ten van de meeste verschrikke- erioden van onze geschiedenis, tn 40-45, tot de vijanden van lamenleving moesten worden nd." ••ties hebben afschriften van de tten in handen gesteld van mi- iDe Ruiter van justitie, opdat Tan bezien of een strafrechtelij- rolging geboden is. Volgens de "png lijkt de inhoud beledigend liend. van de pamfletten, getiteld ielijkse publicatie voor volks- ilistisch Nederland", wordt ge- van „De zionistische oppor- m die door misbruik te maken grootste leugen van deze eeuw tnde van de zes miljoen) probe- volk een collectief schuldge- bezorgen". PAGINA 2: IKV: Parlement moet bezinningstijd eisen PAGINA 3: Miljoenen voor vernieuwing bij bedrijfsleven PAGINA 4: De werkelijkheid als speelautomaat PAGINA 5: Vliegen in Europa blijft duurder dan in Amerika PAGINA 8: Wanneer worden de Palestijnen oprecht? PAGINA 7: Zware straffen in Praags proces PAGINA 9: Machtsstrijd binnen 'Grijze Wolven'? PAGINA 13: Publiek weet weinig over prijsverhogingen In een ander pamflet, van het natio- naaljeugdfront, staat: „Wij zullen het smerige linkse gespuis, de drugsdea lers, de Surinamers, de Antillianen, de gast'arbeiders' en de handlangers van het internationale zionisme laten weten dat er voor verderfelijke en volksschadelijke groeperingen in een toekomstig groot-Nederland geen plaats zal zijn." Een ander pamflet van deze organisa tie, getiteld „Enige nuttige wenken" roept „Wakkere volksgenoten" op zich mgntaal te wapenen. „Bedenk dat dat vertederende kleine Surina- mer-jongetje vermoedelijk over tien jaar probeert uw dochter heroïne-ver slaafd te maken." Rapport Inmiddels heeft minister De Ruiter, de Utrechtse hoofdofficier van justi tie, mr. G. H. C. van Dijken, verzocht een rapport uit te brengen over de zaterdag in Soest gehouden bijeen komst van het nationaal jeugdfront. De minister wil door middel van een „ambtsbericht" van de hoofdofficier onder meer te weten komen hoe het jeugdfront zich tijdens de manifesta tie in de bossen van Soest heeft ge dragen. Gezien de berichtgeving over de bijeenkomst, acht de bewindsman een onderzoek noodzakelijk. Tijdens de bijeenkomst zouden neo-fasclsti- sche uitlatingen zijn gedaan. De poli tie, die bij het gebeuren aanwezig was, trad niet op. Zoals gemeld was de demonstratie 48 uur tevoren aan gekondigd. Het Landelijk actiecomité Zuid-Mo- lukken heeft in een brief aan de offi cier van justitie in Utrecht aangifte gedaan van het optreden van het nationale jeugdfront. Het comité be schuldigt het jeugdfront van opruien de en fascistische taal. i Vervolg op pag. 3, kol. 1 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering heeft gisteren in de Tweede Kamer een storm van kritiek: te verduren gekregen wegens haar „passieve lauwe, laffe" optreden tegen de Arabische boycot in Nederland. Vrijwel alle fracties verweten de be trokken ministers (Van Ar- denne van economische za ken, Van der Klaauw van bui tenlandse zaken en De Ruiter van justitie) dat zij, toen de omvang van de Nederlandse medewerking aan deze boy cot bekend werd, geen eigen onerzoek wensten in te stellen. Dit onder het argument „dat dit de erkenning van die boy cot in de hand zou werken." „De regering denkt zeker het probleem op te lossen door net te doen alsof het niet be staat", zo was het algemene verwijt uit de Kamer De Kamer toonde zich ook niet erg tevreden over de maatregelen die de regering na langdurige aandrang uit eindelijk heeft aangekondigd om wat tegen de boycot te doen. De Kamer vindt dat de Nederlandse overheid niet langer verklaringen mag legalise ren waarin staat dat produkten niet uit Israél afkomstig zijn. De Kamer was onderling verdeeld over de vraag of dit soort zogeheten negatieve goederenverklaringen op zichzelf verboden zou moeten worden maar de fracties vonden in ieder ge val dat de regering er niet aan mag meewerken. Het enige punt waar re gering en Kamer het wel over eens waren is, dat er een eind moet komen aan de discriminatie van mensen om dat ze Jood zijn. De wetgeving moet hiertoe worden verscherpt. Onverdraaglijk „Dat de landen in het Midden-Oosten elkaar willen boycotten is hun zaak. Maar Nederland mag zich niet tegen haar wil daarin laten betrekken. Het is onverdraaglijk dat er door die boy- In de Tweede Kamer begonnen gisteren de debatten over de Arabische boycot. Woordvoerders van de drie grote fracties voerden nog even overleg. Van links naar rechts: Van Dijk (CDA), Van der Bergh (PvdA) en Bolkestein (VVD). cot in Nederland een aanvaarde prak tijk is ontstaan waarin Joodse Neder landers in een aantal bedrijven wor den gediscrimineerd vanwege econo misch gewin, zei de PvdA-woordvoer- der Van den Bergh. Hij laakte het dreigement van wanneer het Neder landse bedrijfsleven niet zou voldoen aan de boycot-eisen dit veertigdui zend werklozen zou opleveren. Hij noemde dit volstrekt onbewezen en een vorm van chantage. Hij was ook zeer verontwaardigd over de reactie van een werkgeverswoordvoerder, die op een hoorzitting van de Tweede Kamer over de boycot zonder omwe gen zei: „De Arabische landen vragen ons geen Joden, vrouwen en alcoho listen te sturen, dus doen we dat niet". door Bert van Panhuis KOPENHAGEN De sociaal-demo cratische premier Anker Jorgensen heeft bij de verkiezingen van gisteren in Denemarken zijn positie verste vigd en zal vrijwel zeker weer worden gevraagd een nieuwe regering te vormen. ADVERTENTIE F De grootste regionale bank Toonbeeld van riese degelijkheid Leeuwarden 'elefoon 05100-43123 SALISBURY, LOESAKA (AFP, AP, Reuter) Zimbabwe- Rhodesië heeft gisteren in buurland Zambia een grootscheep se aanval gedaan op kampen van de guerrillastrijders van Joshua Nkomo. De Zambiaanse president Kenneth Kaunda had eerder op de dag al geklaagd dat zich op zijn grondgebied meer dan 1000 Zuidafrikaanse en Rhodesische militairen bevonden, die met Zambiaanse troepen slaags raakten. De inval in Zambia is de eerste sedert zelf geen leger om een vuist te kun- het begin van de vredesconferentie in nen maken. Naar verluidt is de bedoe ling van de aanvallen, dat president Kaunda de guerrillaleiders van het Patriottisch Front onder druk zet en beweegt om zich soepel op te stellen op de vredesconferentie tn Londen. Zambia is op het ogenblik econo misch gezien sterk afhankelijk van Zuid-Afrika. omdat alleen vanuit dit land voedsel aangevoerd kan worden. Londen. Volgens Salisbury was het doel van de actie, die zondag al be gon, het guerrillakamp Siamaamba, veertig kilometer van de Rhodesische grens. De basis zou zijn vernietigd. Zuidafrikaanse troepen zouden in het economisch sterk verzwakte Zambia aanvallen hebben gedaan op kampen van de SWAPO, de bevrijdingsbewe ging voor Namibië. Er is weinig be kend over cijfers van doden en ge wonden bij beide aanvallen. Meestal onbetrouwbare cijfers van Salisbury repten over slechts twee doden aan Rhodesische kant. Bij gevechten in Zimbabwe-Rhodesië zouden 61 men sen zijn gedood, van wie 53 guerrilla strijders. Zambia wordt zwaar getroffen door de gevechten in eigen land en heeft Ook de WD-woordvoerder Bolke stein had op dit punt weinig begrip voor de houding van het bedrijfsle ven. „Wie had vierendertig jaar gele den gedacht dat er nu nog gesproken zou worden over de vraag wie Jood is en wie niet. De WD vindt dat een buitengewoon vreemde zaak. we be grijpen dat velen zich in Nederland hierover gewketst voelen", aldus Bol kestein. Hij drong met de andere frac ties aan op een verscherping van de Nederlandse wetgeving zodat onder nemingen over het geloof van hun werkgevers geen mededelingen meer mogen doen aan de Arabische landen. In dit kader heeft de regering enige tijd geleden de KLM al verboden om dit soort niet-Jood verklaringen te verstrekken over het personeel dat meevliegt op de Arabische routes. Om toch deze routes te kunnen blij ven vliegen, verstrekt de KLM nu wel verklaringen waarin iets algemener staat dat het betrokken personeel „geen enkele relatie met Israël onder houdt. van welke aard dan ook". De linkse fracties vinden dat ook dit verboden moet worden. DS'70 diende over dit punt een motie in. VVD en CDA lieten zich hier minder duidelijk over uit. Dat wordt dan wel een minderheids regering een situatie waaraan de Denen al sinds lang gewend zijn. De sociaal-democraten wonnen welis waar vier zetels en zijn met 69 parle mentszetels verreweg de grootste partij gebleven, maar Jorgensen zit nog 21 zetels van een meerderheid vandaan. De nieuwe premier is ook zeker van de steun van de radicalen die vier zetels wonnen. Daarnaast is steun te verwachten uit de hoek van de andere linkse partij en. met name van de Euro-commu nistische socialistische Volkspartij, die flink vooruit ging van zeven naar tien zetels. De links-socialisten wonnen £én zetel en staan nu op zes. Een groot deel van de winst van links is echter teniet gedaan door het desa streuze resultaat voor de Moskou- gezinde communisten. Zij verloren alle zeven parlementszetels. Bij de niet-socialistische partijen val len vooral op de grote winst van de conservatieven en het enorme verlies van de Vooruitgangspartij van Glis- trup en de centrum-democraten. De conservatieven wonnen zeven zetels en zitten nu op 22. evenveel als de liberalen die er slechts één op vooruit gingen. De centrumdemocraten ver loren vijf van hun elf zetels en de Glistruppartij zelfs zes van de 26 Legaliseren In Moskou is gisteren de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. Over de mogelijkheden om de Arabi sche boycot in het economisch ver keer met Israël tegen te gaan was de Tweede Kamer het minder eens. Dit betrof met name het probleem van de zogenaamde negatieve goederenver klaring waarin een bedrijf aan de Arabische landen laten weten dat in het verkochte produkt geen onderde len uit Israël zijn verwerkt. De rege ring wil deze verklaringen niet verbie den noch de legaliserng ervan door de overheid. Vervolg op pag. 3, kol. 1 Het verband tussen sport en uitlaat ontging ons al geruime tijd. En zie, de minister van milieuhygiëne blijkt vierkant achter ons te staan. Ook het motorisch grasmaaien op tegennatuurlijke tijdstippen wil hij be dwingen. Daar worden wij helemaal stil van. penseeltje Wordt zonder men ovenhard Van onze parlementsredactie DEN HAAG De handel in sportuit laten voor auto's moet in de toekomst verboden worden. Lawaaiige gras maaiers mogen voortaan niet na ze ven uur 's avonds en op zon- en feest dagen worden gebruikt. He vliegen met model-vliegtugen, zwaarder dan vijf kilo, moet aan banden worden gelegd. Ook hoovercrafts mogen niet meer worden gebruikt Dit stelt mi nister Ginjaar van milieuhygiëne in het meerjarenprogramma geluid, dat gisteren naar de Tweede Kamer is gezonden. De wet geluidshinder zal echter pas over zes tot acht jaar in zijn geheel van kracht zijn. In het programma schetst de minis ter hoe hij denkt dat de wet op de geluidshinder, die vorig jaar door het parlement werd aangenomen, in wer king zal gaan treden Hij wijst er ook nog eens op dat automobilisten een heffing op brandstof moeten gaan betalen, waaruit bestrijding van de geluidhinder betaald kan gaan wor- minister Ginjaar den. Het wegverkeer is immers nog altijd het lawaaiigste gebeuren in onze samenleving. Vrachtauto's en bromfietsen zijn daarbij de grootste boosdoeners. De bewindsman zal op korte termijn met een voorstel komen tot wijziging van de luchtvaartwet. Zo zou er bo ven zogeheten stilte-gebieden niet meer mogen worden gevlogen. Hef fingen op het luchtverkeer, waaruit de isolatie door aanleg van zones rondom vlieghavens kunnen worden betaald zullen nog eind dit Jaar van kracht worden. De bewindsman verwacht dat het aantal ambtenaren op gemeentelijk en provinciaal plan. dat zich met de lawaaiproblematiek bezighoudt, ver dubbeld moet worden Uit het programma blijkt dat onge veer zes op de honderd woningen in ons land een te grote geluidsbelasting kent ten gevolge van verkeer, Een op de vijf burgers heeft in het dagelijks leven te veel last van dat verkeersla waai. Meer dan een op de tien Neder landers heeft ongezond veel hinder van vliegtuigherrie De minister merkt op dat het overleg over geluideisen aan apparaten en motorvoertuigen binnen de EG zeer stroef verloopt. De resultaten die bin nen de gemeenschep worden geboekt uit een oogpunt van geluidhinderdbe- strijding noemt hij ronduit teleurstel lend. Isolatieplan Het programma bevat ook een isola tieplan, dat wordt gecombineerd met warm te-isolatie van woningen CDA'er Cornelissen had daar vorig jaar in een motie om gevraagd. Het gaat om ongeveer 400.000 woningen die voor beide zaken tegelijkertijd worden geïsoleerd. De bewoners zul len aan die isolatie deels zelf moeten betalen. Over de werkgelegenheid die invoe ring van de wet met zich meebrengt merkt de minister op dat er ongeveei 700.000 manjaren mee zijn gemoeid Het meerjarenprogramma reikt tot en met 1984 Wat de kosten betreft kan worden gezegd dat eerdere schat tingen Juist blijken. In ieder geval zal de gefaseerde invoering volgend Jaar 30 miljoen gulden belopen, maar dat gaat in 1982 al naar 120 miljoen gulden. -Wt'll L HW Boetseerset (A) Authentiek Slavisch Bnclsccrklei mei vcrl in 1 kleuren en kleedje (C) mei Irani diemmiiel. Als ondcr- legger o1' voor «Ie sier Schroevedraaierset B) Ljedcren ha,slasje(D> Grote. kleine en kruiskupschroeve- draaier m een Ilandgreepje mei cn nr;'k";*h omslagmechaniek.\<><h extra gemak. bovendien (-1" kdcr met gevlochten koordje Maak iemand abonnee op Trouw. het ochtendhlad met een over tuiging. I tl erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee- Adres nieuwe abonnee Postcode en plaats Giro; l u naam L'w adres Postcode en plaatsTel.: Voor hel kwartaalabonnement geldi voor de eerste betaalperiode een weikomsikorting van 17 Kado naar keuze DA. DB DC DD. (aankruisen a u b i Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouv Antwoordnummer 27)2.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginlormarte 020-913^156

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1