ieuwe wijk in Arnhem lelangstelling voor het 'wonen op wielen' stijgt 1 OPEN DAG Hoger Technisch Onderwijs |;lderland wil elfhonderd woonwagen-plaatsen in 1987 Noodsituatie in veel centra Welvaarts staat? 1370.- 1025.- NSDAG 24 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET H 1t [HEM Ongeveer tussen de Rijn en de Eusebiuskerk krijgt in Arnhem een totaal otte 19de eeuwse wijk „eerherstel". Geen kwestie van restauratie of iets van die aard, meer een nieuwbouwproject. De wijk die tegen de oude binnenstad aanleunt (op welijks 250 meter afstand bevindt zich het oudste pand van Arnhem, het middeleeuwse Peter's Gasthuys, waarin nu een kunsthandel is gevestigd), is niet bedoeld voor estelden, zoals elders in dergelijke wijken, maar voor eenvoudige Arnhemmers. Deze sen kunnen zich vaak een last van 360 huur per maand niet veroorloven en moeten om een beroep doen op de individuele huursubsidies. In dit vanouds merkwaardige tje thans: De Nieuwe Weerdjes zullen na voltooing weer rond duizend Arnhemmers m. rehabilitatie van de wijk. die •r De Weerdjes heette, werkt intal groepen samen: overheid, ndigen en bewoners. De laatste bestaat uit het restant van de ronkelijke bewoners dat er nog tigd was, en mensen die er vroe- ewoond hebben maar tengevol- "tui het grote verval elders een tomen hadden gezocht. :oveel partijen samenwerken, is iard niet gemakkelijk en er zijn llJook nogal eens hoopoplopende r rtgsverschillen, maar de conclu- f ondanks alles dat het experi- de moeite waard is. >lan valt in vier delen uiteen. Afgelopen zomer werd het eerste deel afgerond. Gehoopt werd dat nog vóór het einde van dit jaar met een nieuw deel kon worden gestart, maar dat lukt waarschijnlijk niet. Toch blijft men er naar streven het plan volgens schema in 1983 te voltooien. Het stratenpatroon van De Weerdjes, was rechthoekig, zoals in de 19de eeuw vaak voorkwam. Langs de ran den, aan de Rijn, stonden kapitale herenhuizen. Tussen deze panden met hun Imposante voorgevels, waar in de welgestelden waren neergestre ken. werden arbeidershuisjes ge bouwd. Vaak waren het éénkamerwo- ninkjes. dicht op elkaar zonder vol doende licht, veelal met één deur ADVERTENTIE GROENOORDHAL 25/26/27/ 28 oktober. vExotische jaarmarkt met >Ml75 stands, restaurantjes en showprogramma met o.aROB DE NUS, c LUV, DUTCH RYTHM STEEL SHOWBAND, MAGNET STEEL, DREAM EXPRESS, KINDERSHOW MET KLUK KLUK, MASSADA. lijks 12-24 uur; zondags 12-22 uur Toegang f 6.-; kind, tot 12 j. en 65+ f 3,- voor vier gezinnen. En die gezinnen waren in de regel kinderrijk. Het ge deelte van De Weerdjes tussen de woningen van de gesitueerden was een warnet van sloppen en stegen. De verpaupering sloeg eigenlijk al vrij senel toe. Het opdringen van de bin nenstad, de vestiging van allerhande bedrijfjes en de oorlogsschade van de jaren '40-'45. deden de rest. Het initatief om van De Weerdjes weer een woonwijk te maken, in de eerste plaats voor de „autochtonen" zelf, kwam van de mensen die er ondanks alles nóg woonden en van hen die veelal met pijn waren wegge trokken omdat het niet langer ging. Begin zeventiger jaren vonden ze als leken een willig oor bij deskundigen. Ook het nieuwe college van b en w, dat een jaar of zes geleden aantrad, was de initiatiefnemers welgezind, en zodoende kon het actiemodel spoedig vervangen worden door een samen werkingsmodel. Er kwam toen een opvallend emanci patieproces op gang. Leek en deskun dige gingen de dingen samen doen. Al pratend luisterend, studerend en schuivend met blokjes groeide het plan, dat nu in uitvoering is. Daarvan springt 't meest in het oog dat het wonen een meter of vijf. zes werd opgetild. Daaronder zou dan ruimte zijn voor parkeren, bedrijfsruimten en allerlei andere zaken. Buiten dat moesten er in De Weerdjes twee par keergarages komen voor circa dui zend auto's. Deze garages behoorden een deel van de parkeernood in de aangrenzende binnenstad op te vangen. Hoewel er zodanig wordt gebouwd, dat de wooncomplexjes niet alleen een speelse maar ook intieme indruk maken, diende er toch ook ruimte te zijn voor twee vrij brede wegen, bere kend op intensief verkeer naar en van de nieuwe Roermondspleinbrug over de Rijn. De eerste woningen zijn inmiddels betrokken. De komende Jaren volgen woningen voor één- en tweepersoons huishoudens. bejaardenwoningen, een groter type woningen, een tweede parkeergarage (de eerste is klaar), wat kantoren, een hotel en een win kelcentrum. Omdat er mensen met een smalle beurs zouden moeten wo nen, mochten de huurprijzen niet uit de hand lopen. Aanvankelijk is zelfs gedacht aan 125 per maand, maar dat bleek niet haalbaar. Nu zit men gemiddeld op zo'n 360; voor de be jaardenwoningen wordt 245 huur gevraagd. Een flink aantal bewoners ontvangt huursubsidie, zodat ze uit eindelijk minder betalen. Voor De Nieuwe Weerdjes zijn verschillende architectenbureaus aangetrokken. Met het oog op het verwerkelijken van het bouwplan werd de stichting De Nieuwe Weerdjes opgericht. Enke le belangrijke uitgangspunten hier van zijn dat de erbij betrokken partij en gezamenlijk verantwoordelijk zijn, dat ieders indentiteit wordt geëerbeidlgd. en dat er een democra tisch beleid wordt gevoerd. De op dracht tot het doen verwezenlijken van De Nieuwe Weerdjes werd ver strekt aan het bureau voor project management Infidem te Rijen (Noord-Brabant), waarvoor ing Chr. De Nieuwe Weerdjes van de Rijnkant gezien. de Goede als project-manager op treedt. Hij vindt het unieke van het project enerzijds de zelfwerkzaam heid van de bewoners van De Weerd jes en aan de andere kant het feit dat ambtenaren, die er beroepsmatig mee te maken kregen, hen als gelijk waardig accepteerden. Overigens wil hij de situatie ook weer niet idealise ren, want de ervaring heeft geleerd dat. naarmate de complexiteit van het te ontwikkelen plan toeneemt, er hogere eisen gesteld worden aan de partners. Het „eerherstel" van de oude wijk is maar zeer betrekkelijk. Van het oude. vertrouwde beeld blijft niet veel over. Aan de wijk, zoals die eenmaal was. zal weinig meer herinneren. Herken ningspunten zijn alleen nog een handvol percelen met nog enig aroom van vervlogen glorie, de toren van de Eusebiuskerk die zich aan de ene zijde verheft en, aan de ander kant, de Rijn. Maar de mensen wonen weer in de stad. op hun vroegere plek. 2e wonen er modern en comfortabel. Geen mensen die zich een huur van 800 (of een koopprijs van 4 ton) kunnen veroorloven, zoals elders veelal. Geen architecten, oud-burge meesters. artiesten, rustende fa brieksdirecteuren etcetera, maar. zoals dat tegenwoordig heet, Jan Modaal. een onzer verslaggevers IEM Het provinciaal bestuur van Gelderland vindt dat er in dit gewest, wat de elijkheden betreft om woonwagenbewoners op te vangen, van een noodsituatie moet fen gesproken. Om daarin verbetering te brengen, hebben gedeputeerde staten gisteren woonwagenplan gepresenteerd, waarbij wordt gemikt op een kleine elfhonderd stand en op openbare centra In 1987. Het blijkt dat de belangstelling voor het wónen in hwagens toeneemt, ook bij „gemengde" huwelijken, in dit geval van woonwagenbewoners Jniet-woonwagenbewoners. In tegenstelling tot de verwachting is verder gebleken dat in patste jaren meer mensen van een woning naar een woonwagen gingen (of daarnaar gkeerden) dan andersom. zonder. Concreet kan dit inhouden dat bij het zoeken naar een geschikte plaats voor een centrum ook wordt nagegaan waar de toekomstige bewo ners eventueel sloopwerkzaamheden kunnen verrichten, bij voorbeeld op een nabijgelegen industrieterrein. Op de werkgelegenheidsproblematiek zal dieper worden Ingegaan in een over enige tijd te publiceren nota woonwagenbeleid. ovincie Gelderland heeft enige I geleden een brochure „Wonen Telen" laten verschijnen. Het ge it diende als basis voor een veer- inspraakbijeenkomsten met leking tot het voorontwerp- jvagenplan. De helft van deze fcen was speciaal bedoeld voor pagenbewoners. Voor het nu boden ontwerp-woonwagen- jhebben de inspraak-resultaten londslag gediend, evenals de re- I van het ministerie van CRM. Ire gemeente futeerden gaan ervan uit dat in T Gelderse gemeente de komen de jaren minimaal één woonwagen centrum moet komen, tenzij daaraan geen behoefte blijkt. Het beleid zal gericht zijn op kleine centra met een maximum van vijftien standplaat sen. Kleine eenheden bieden, naar in het ontwerp-woonwagenplan worde gesteld, meer mogelijkheden voor deelname van de woonwagenbevol king in het maatschappelijk leven. Het maximum van vijftien stand plaatsen is mede gebaseerd op de mogelijkheden van scholen om kin deren van woonwagenbewoners op te nemen. Voorts wordt gewezen op „de bedreigende" werking die kan uit gaan van grote centra, met name bij kleine woongemeenschappen". Het streven zal zijn om bestaande grote centra af te bouwen, te verkleinen of zelfs geheel op te heffen. Wanneer woonwagenbewoners moe ten verhuizen als gevolg van laatst genoemde maatregelen, dan behoort dit op basis van vrijwillighe'd te ge beuren. Rekening zal wo- «hou den met het werkgelegen, ^pect voor de woonwagenbewoner in het algemeen en voor slopers in het bij 'Gedoogd' gen, Doetinchem, Harderwijk, Win terswijk en Tiel. De bewoners van wagens, die ergens „gedoogd" worden, verkeren in de meest kwetsbare positie, het betreft vijftien procent van het totaal. Gas, verharding, bergplaats enz. ontbre ken. Door de nood gedwongen, wor den soms illegale wegen bewandeld, zoals het aftappen van aansluitingen. Behalve deze slechte materiele situa tie verkeren de woonwagenbewoners vaak in volslagen onzekerheid over hun toekomst. De toestand wordt door gedeputeer den van Gelderland „hoogst veront rustend geacht". De enkele nieuwe standplaatsen, die er de laatste Jaren bij kwamen, gingen dikwijls gepaard met langdurige, moeizame procedu res. Gedeputeerden willen dat in 1987 In 87 van de 95 gemeenten een open baar centrum voor woonwagenbewo ners aanwezig is. Er moeten ruim zevenhonderd nieuwe standplaatsen komen waarvan voor 1981 vierhon derd en daarna driehonderd. Slechts vierhonderd van de aanwezige stand plaatsen kunnen gehandhaafd wor den. Vooralsnog krijgen Batenburg, Gendringen, Hummelo en Keppel, Pannerden, Rozendaal, Ruurlo, Steenderen, Overasselt en Ewijk geen woonwagencentrum. Op 1 januari 1979 stonden in Gelder land 739 woonwagens, waarvan een paar honderd op noodstandplaatsen, voorlopige plaatsen of plaatsen waar zij slechts „gedoogd" werden. Dat betekent dat het aantal woonwagens in ruim anderhalf Jaar met twaalf procent is toegenomen. Die groei is duidelijk groter dan de prognoses van CRM en van de provincie des tijds aangaven. Thans verblijven in 41 van de 95 Gelderse gemeenten woonwagenbewoners In slechts veer tien van deze gemeenten is een open baar centrum aanwezig. Grote con centraties worden gevonden in de ge meente Arnhem, Apeldoorn, Nijme J. F. Ankersmit huisarts 24-25-26 okt. afwezig, voor waarneming dokterstelefoon 070-455300. Als u om u heen kijkt krijgt u soms de indruk dat gebruikte spullen mets meer waard zi|n Is dat zo? Dan moet u toch eens m de Mini s kijken Wat daarin met allemaal wordt aangeboden. En met succes verkocht' Probeer het ook eens met een Mini Goeie kans dat u slaagt! Bel 020-93 68 68 zaterdag 27 oktober 1979 van 10.00 -16.00 uur. R.K. Hogere Technische School Rijswijk, Lange Kleiweg 4 Plaspoelpolder 070 - 90.78.39. Studierichtingen: Werktuigbouwkunde Electrotechniek Fysische techniek Hogere Technische School Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten Prinsessegracht 4, 's Gravenhage 070 - 64.38.35 Studierichtingen: Bouwkunde Weg- en Waterbouwkunde ifort voorjaren en jaren: iroep Etienne in zwaar lassief eiken met losse kussens ,ar zware, 100%ikatoenen ribcord. *°r rt eens op de perfekte ambachtelijke c' Werking van deze vorstelijke bmbinatie. De ribcord biedt u keuze u' it vele schitterende interieurkleuren. »sse 3-zitsbank van 1600.- tijdelijk voor ise 2-zitsbank van 1195.- tijdelijk voor j buteuil van 840.- tijdelijk voor f 3 ilontafel van massief eiken, f5 ödmaat 140x70 cm van 895.- .VROOM \S> DREESMANN ookverkrijgbaarMjMlIKDOMUS Den Haag Centrum Rijswijk-winkelcentrum In de Bogaard VROOMS DREESMANN enV=fO=T

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11