Koopbv Veldslag in de Voerstreek Aftreden Dajan slag voor regering-Begin Kiestiwkado r ïevalking: tabinet op inkse basis wankel In deze krant Protest tegen optreden Belgische Rijkswacht The Times toch gered rNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig HET WEER d VJ ederland geeft NICEF ruim 3 miljoen extra 'Burgemeesters moeten Fries kunnen praten' Bewoners bezet gebied reageren ontmoedigd Mist maakte verder spelen onmogelijk Majoor Den Hartog gaat naar Thailand Drietal maakt een miljoen gulden buit bij overval Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw H 37STE JAARGANG NR 10781 MAANDAG 22 OKTOBER 1979 Droog en zonnig maar in de ochtend nog enkele mistbanken Middagtempe- raturen ongeveer veertien graden. Matige wind. windkracht vier Graaiend van noordoost naar zuidoost en aan de kust af en toe krachtig, windkracht zes Morgen en overmorgen: Eerst droog en zonnig. Later meer bewolking en mogeli|k wat regen Morgen zon op 07.18 onder 17.31 maan op: 09.29 onder: 19.09. LOSSE NUMMERS 60 CENT de ramenspecialist al raim 50 jaar Bel 01717-89 40 Rouwkooplaan 16-18 2251 AP Voorschoten B iet i Ier» fk' IA-1 Ie» teei en ln n een onzer verslaggevers r je ,VERSUM De kandidaat voor partijvoorzitterschap van D'66, jemeester Zeevalking van Rijs- k, gelooft niet in de levensvatbaar- J van een links meerderheids ka- na de volgende verkiezingen, zei zaterdagmiddag in het VARA- ."|ioprogramma „In de rooie haan". om te regeren een bredere basis i) Big is. dan die de linkse partijen nu b01f»en k-voorzitter Max van den Berg >rde kennelijk hierop zondag- Idag voor de AVRO-radio. Hij zei: billijk het dat D'66 geen bijwagen ik zijn van de PvdA, maar ik houd e e partij wel aan het gegeven ord, dat zij een progressief alterna- mogelijk wil maken." nga hel^i den Berg liet ook doorschemeren eventuele nieuwe coalitie van dA en CDA vrijwel onmogelijk te ten. „Met alle buigingen van het A naar links, moet het toch gehou- worden aan de verantwoordelij k- 'hoefd voor een rechts kabinet," aldus den Berg. laar midden" toonde zich verheugd over de lag van het recente opinie-onder- t, waaruit zou blijken dat D'66 bij üezingen nu grote winst zou ma- „Maar," zei hij, „het is duidelijk D'66 de neiging krijgt meer naar midden op te schuiven; ik hoop dat zij de eigen progressieve s blijft varen." valking had onderstreept dat 5 een zelfstandige rol vervult in politieke veld en voor de volgende bezingen duidelijk zal maxen met zij in zee wil gaan. „Daar zal geen uidelijkheid over bestaan, maar willen geen hypotheek gaan leg- op de algemene ledenvergadering de partij door nu al signalen te en over een bepaalde voorkeur," Us Zeevalking. )A-lijsttrekkerschap A-voorzitter prof. dr. P. Steen- np vindt het nog te vroeg om nu al voorkeur uit te spreken voor een Itrekker van het CDA voor de vol de verkiezingen. Volgens Steen is het zeker niet zo dat het CDA e kandidaten heeft: een voor sa- Dwerking met de WD en een voor nenwerking met de PvdA. Hij zei zaterdag in het TROS-radiopro- nma Aktua Extra. CDA-voorzitter noemde zowel Agt als Lubbers een belangrijke Ididaat en tekende daarbij aan, ook met Van Agt als lijsttrekker mogelijkheid uitdrukkelijk open- t voor samenwerking met de A. Het CDA laat zich niet opdelen VVD- en PvdA-gezinden. aldus enkamp. Hij zei tevens dat het niet uitgesloten is, dat hij zich lend jaar, als er een nieuwe voor- er moest worden gekozen, herkies- ir stelt. !N HAAG (ANP) - Nederland eft UNICEF, het kinderfonds van Verenigde Naties, een speciale bij- ige van 6.770.000 dollar (ruim 13,5 ljoen gulden) verstrekt. Dit geld is itemd voor tien UNICEF-projecten negen verschillende landen. Zij bben betrekking op onder andere dsontwikkeling, drinkwatervoor- ning en het opruimen van huisvuil, rol van de vrouw in het ontwikke- gsproces en elementaire gezond- Idszorg. speciale bijdrage staat los van de rmale jaarlijkse contributie van .5 miljoen gulden (ongeveer 150.000 dollar). Iuwelijksbemiddeling a televisie fout PAGINA 7: Joop Kiggen: postzegel is kunstwerkje PAGINA 2: Minister: kerken geen asielplaats PAGINA 3: 'Niet dreigen met kabinetscrisis' PAGINA 4: Amateuristisch muziekmaken op beroepsniveau PAGINA S: Hulpactie voor Cambodja PAGINA 9: Prijsvraag voor grafzerken PAGINA SERVICE: Moderubriek, strips, feuille ton, radio- en tv-programma's, weeroverzicht In eigen provincie Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN De leden en donateurs van de Fryske Akademie vinden het gewenst dat de burgemeesters en de com missaris van de Koningin in Friesland „zowel het Fries als het Nederlands actief beheer sen". Zij hebben in de algemene vergadering hun bestuur zater dag opgedragen een motie van deze strekking over te brengen aan minister Wiegel van binnen landse zaken. In de motie, die is ingediend door zestien leden en donateurs van de Fryske Akademie, wordt vastgesteld dat er in Friesland een toenemende onvrede heerst over het benoemingsbeleid van nieuwe burgemeesters. Hierin wordt onvoldoende reke ning gehouden met de „speci fiek tweetalige situatie zoals deze in Friesland bestaat," al dus de motie. Bij de beoordeling van sollici tanten moet een van de elemen ten zijn, dat ze het Fries en het Nederlands beheersen. VOER (AFP, ANP) Exreem-rechtse Vlaamse betogers en Belgische rijkswachters hebben een ware veldslag geleverd in de Belgische Vierstreek, die grenst aan Nederland in Limburg. Meer dan 150 mensen zijn opgepakt en enkele tientallen werden gewond. De Belgische Rijkswacht was op on geregeldheden voorbereid nadat de Vlaamse militante orde en het Taal actie-commité hadden aangekondigd dat zij in de Voerstreek zouden beto gen. In 1963 werd het voornamelijk Nederlandstalig gebied, dat een en clave vormt in Franstalig Belglè. on der het bestuur van Belgisch Lim burg gebracht. De betogers in de Voerstreek willen de Franse invloed helemaal uitban nen en verzetten zich tegen Waalse drang de voerstreek weer bij Luik te voegen. Het gebied is slechts 5000 hectare klein, en er wonen nog geen 5000 mensen. Gisteren waren strenge veiligehids- maatregelen genomen, zoals het slui ten van cafés en het verbod op het gebruik van motorvoertuigen en van samenscholingen. Er werd een poli tiemacht samengetrokken van 700 man, die de beschikking had over overvalwagens, waterkannonnen en twee helikopters. In negen woningen werden invallen gedaan, terwijl het hele gebied werd afgegrendeld Het mocht niet baten. Even na de middag slaagden zo'n zeventig leden van de Vlaamse militanten orde erin het gemeentehuis te bezetten Vol gens ae Belgische rijkswacht hadden Belgische Rijkswachters hadden veel last van het traangas van hun collega's. JERUZALEM ;(Reuter, AP, AFP) De Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan is afgetreden. Het aftre den houdt verband met zijn toenemende onvrede over de Israëlische houding in de onderhandelingen met Egypte over de autonomie voor de bezette gebieden. Het aftreden van Dajan wordt beschouwd als een zware slag voor de toch al niet stevig in het zadel zittende regering van premier Begin. Minister Dajan heeft premier Begin drie weken geleden al vertrouwelijk op de hoogte gesteld van zijn voorne men de regering te verlaten. Zijn functie zal voorlopig worden waarge nomen door de premier. In een ver klaring over zijn ontslag wees de mi nister erop dat hij zich in het recente verleden steeds verzet heeft tegen de politiek van de regering in de bezette gebieden. Onder druk van nationalis tische bewegingen als Goesj Emoe- nim heeft de Israëlische regering toe stemming gegeven voor de uitbrei ding van Joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Verder zou Dajan zeer ontevreden zijn over de houding van de regering in de bespre kingen met Egypte over autonomie voor de bezette gebieden. Obstructie De Egyptische minister van buiten landse zaken Boutros Ghali noemde het ontslag van Dajan een bewijs van het feit dat de houding van de Israëli sche een obstructie vormt voor de vrede in het Midden-Oosten. Bij de besprekingen tussen Israël en Egypte zijn de afgelopen vijf maanden vrij wel geen vorderingen gemaakt. De Amerikaanse minister van buiten- Mosje Dajan landse zaken Vance noemde het af treden van Dajan een interne aange legenheid van Israël, waarover de Verenigde Staten geen mening willen Van onze sportredactie AMSTERDAM Drie minuten was de tweede helft van de wed strijd tussen FC Twente en Ajax in het Enschedese Diekmanstadion oud. toen scheidsrechter Egbert Mulder het voor gezien hield. De dikke mist maakte verder spelen onmogelijk. Hij staakte de wed strijd. De stand was op dat moment nog altijd 0-0 (foto). FC Twente-Ajax was één van de drie betaald voetbal-duels die za terdag het einde niet haalden. Ook Den Bosch-Eindhoven werd in de tweede helft bij een stand van 0-0 niet hervat, terwijl NEC en Sparta in Nijmegen helemaal niet aan voetbal toekwamen. Waar wel werd gespeeld was in Eindhoven. PSV raakte er niet al leen een kostbaar punt kwijt aan Deu Haag, maar kwam ook verder in de blessure-problemen voor de wedstrijd van woensdag tegen St. Etienne. Ook de andere op Euro pees niveau voetballende club, Feyenoord, speelde gelijk. Tegen Go Ahead, de ploeg die de Rotter dammers vorig jaar de laatste ne derlaag toebracht, werd het 1-1. Timman vierde Een triest weekeinde was het ook voor schakend Nederland. Jan Timman reikte in Rio de Janeiro tenslotte toch niet verder dan de vierde plaats van het interzonale toernooi en moet drie jaar wachten om opnieuw een poging te mogen wagen de wereldsehaakkroon te veroveren. geven. Maar. aldus de minister, op het persoonlijk en professionele vlak hebben wij allemaal de grootste ach ting voor Dajan. „Hij is een man wiens talenten en lange ervaring wij hogelijk respecteren en bewonderen. Hij heeft een buitengewoon grote bij drage geleverd niet alleen aan het vredesproces ln het Midden-Oosten maar ook aan de verhouding tussen de Verenigde Staten en Israël". De Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO noemde het aftreden van Dajan een bewijs van de moeilijkhe den waarmee het vredesproces tus sen Israël en Egypte kampt. Het ont slag weerspiegelt de meningsverschil len binnen de Israëlische regering en zal de positie van premier Begin ver der verzwakken. Ontslag regering De Israëlische oppositie heeft aange drongen op het ontslag van de rege ring en noemde Dajan de eerste die het zinkende schip verlaat. Palestijn se leiders in de bezette gebieden noemden het ontslag een aanwijzing voor diens gevoeligheid voor de druk van de publieke opinie in de wereld. Burgemeester Rashad Shawa van Gaza zei voor de Israëlische televisie: „De hele regering zal nu moeten af treden en vervangen moeten worden door een realistischer ploeg. Dajan is zich heel goed bewust van de interna tionale opinie met betrekking tot de Palestijnen". Bewoners van de bezet te gebieden bleken nogal ontmoedigd door het aftreden van de minister van buitenlandse zaken. Sommigen ver klaarden: „Hij is de enige man met wie wij zouden kunnen praten. Hij was het enige vruchtbare brein ln de Israëlische regering". Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken onthield zich gisteren van commentaar op het ontslag. Wel* werd benadrukt dat zijn ontslag geen verband houdt met zijn verslechte rende gezondheid. Bij Dajan is enkele maanden geleden een kankergezwel weggehaald. Ons commentaar staat op pag. 3 Een beschouwing staat op pag. 5 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de komende weken zal majoor Eva den Hartog. vooral bekend door haar hulpwerk in Bang- ladesj, door het evangelisch hulp fonds TEAR-fund naar Thailand ge zonden worden. Het Leger des Heils heeft majoor Den Hartog voor zes maanden beschikbaar gesteld om het hulpwerk op te zetten en leiding te geven aan medische teams in de kam pen met Cambodjaanse vluchtelin gen. zij zich al voor de afsluiting van het gebied verborgen. De Rijkswachters ondernamen een stromloop op het gemeentehuis, waarbij veel ramen en deuren sneu velden. Op grote schaal braken gevechten uit. Hierbij vielen de meeste gewon den. Een aantal voertuigen van de Rijkswacht en een auto van de Waal se televisie werden vernield. Veel paarden van de Rijkswacht liepen verwondingen op. Onder de opgepakte betogers was Armand-Albert Eriksson, de leider van de Vlaamse militanten orde. De arrestanten worden beschuldigd van overtreding van de wet op de privé- milities omdat ze wapens(stokken) en uniformen droegen De orde is in Bel gië toch al in opspraak omdat het in de Ardennen een trainingskamp ge houden zou hebben, waar geoeiend werd met vuurwapens, granaten en molotowcocktails Via Nederland Behalve in de plaats Voeren werd pok alsg geleverd op de markt van, 's- Gravenvoeren, waar de Rijkswacht betogers tot over de daken nazat, pe duizend demonstranten daar warpn het gebied via Nederland, door de bossen in de grensstreek, binnenge komen. Bewoners van het gebied waar de Vlaams-Waalse tegenstellingen wort den uitgevochten, hebben bij de rege ring in Brussel geageerd tegen de veiligheidsmaatregelen die zijn geno men. Het lijkt hier wel een nazi-bezet ting, zei een van hen Het parlementslid Kuyper van de Vlaamse volksunie, heeft betogers opgeroepen de hele macht in de Voer streek te blijven om te protesteren DEN HAAG (ANP) Bij een overval op een Juwelierszaak aan de Kneuter dijk in Den Haag hebben drie man nen zaterdag Juwelen en sieraden bult gemaakt met een waarde die volgens de politie zeker één miljoen gulden beloopt. Het drietal bedreigde de mensen in de zaak. drie personeelsleden en twee klanten, met pistolen en dwong hen achterin de zaak op de grond te gaan zitten. Een lid van het personeel moest de vitrines en kluisjes open maken. tegen de „uitzonderingstoestand die door een Vlaamse gouverneur op het grondgebied van Vlaanderen is uitge- roepn" Gisteravond laat was het betrekke lijk rustig in de streek, hoewel een woordvoerder van de Rijkswacht liet weten „op alles voorbereid" te zijn. Leden van de Volksunie namen deel aan de mars door de Voerstreek, die de aanleiding was voor de ongere geldheden. LONDEN (Reuter, AP. AFP) Enke le uren voor het verstrijken van het ultimatum van de directie is een ak koord bereikt dat voorziet in een her- verschijning van de Britse bladen. The Times en The Sunday Times. Volgens een gezamenlijke verklaring van de directie en de Nationale Grafi sche Bond zullen beide bladen „zeer binnenkort" weer verschijnen. De verklaring werd uitgegeven na 26 uur achtereen gevoerde onderhande lingen tussen de vakbond en de direc tie. Alle kwesties met betrekking tot de invoering van de automatisering vallen binnen het bereikte akkoord. Over een enkel detail zal een arbitra gecommissie bindende adviezen uit brengen. Het akkoord betekent dat alle 3700 werknemers van de Times- groep hun baan kunnen behouden De voorzitter van de Nationale Grafi sche Bond. Les Dixon, zei dat zijn leden het akkoord nog moeten goed keuren. De vakbond zou echter aan dringen op aanvaarding en de ver wachting is dan ook dat de meerder heid van de leden het advies van hun bond zullen opvolgen. Michael Mandor, onderdirecteur van de Timesgroep, sprak de verwachting uit dat The Times mogelijk nog deze week weer zal verschijnen. Hij voegde daaraan toe: „We zullen onze concur renten niet vantevoren inlichten wan neer dat precies zal zijn." De indruk bestaat dat in de laatste ronde van de onderhandelingen de directie van de kranten meer heeft moeten toegeven dan de bonden. De precieze details van het akkoord wa ren gisteren nog niet bekend. De le den van de elite-vakbond NGA zou den er zo'n 130 gulden per week op vooruit gaan. terwijl de werkweek wordt teruggebracht van 35 naar 32 uur Meer nieuws op pagina 5. pMm/ r-* ;T Boetseerset (A) Boetseerklci mei verf in .1 kleuren en penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai dier mol iel Als onderlegger of voor de sier Schrocvedraaicrset (B) Grote, kleine en kruiskiipschrueve- draaier in een Handgrvcpjc niet omslagnteehamek. voor extra gemak Lederen halstasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Hcht naturel leder niet gevlochten koordje Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangl u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats Uw naam: Uw adres: -Giro: Postcode en plaats: _Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van 17. Kado naar keuze DA. DB. DC. DD (aankruisen a.u.b.1 Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-65938K (uitsluitend voor opgaven! Mior bezorginlormatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1