ïwaar weer tijdens thodesië-gesprek ze c uid-Afrika toont vandaag zijn twee gezichten Onrust Zuid-Korea breidt zich uit Bootvluchtelingen uit Vietnam. 'PLO moet naast Israël zionisme erkennen' Stroom in San Salvador valt uit na aanslagen Carter wil relaties met Peking handhaven uchtelingen Ecevit wil in Herstelbetalingen voor slachtoffers Tweede Wereldoorlog Turkije geen regering vormen Stort uw bijdrage op gironummer 29.14.600, t.n.v. Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, Postbus 1527, tel. 050-777428 9701 BM Groningen Verkeersleiders in Italië weer aan het werk Cambodja sterft nu! :RDAG 20 OKTOBER 1979 Terda BUITENLAND TROUW/KWARTET IDEN (AFP, Reuter, UPI) De conferentie over de toekomst van Zimbabwe-Rhodesië, in jen, is opnieuw in zwaar weer terecht gekomen. Nadat het Patriottisch Front deze week lorvoetend akkoord was gegaan met de grondwetsvoorstellen van voorzitter Lord Carring- zijn nu moeilijkheden gerezen over de overgangstijd. Abel Muzorewa verwierp ant Britse plannen dat het hui- lement van blanken (zij heb- iaar een vetorecht over belang- zaken) en zwarten moet worden mden. Londen meent dat pas na nding nieuwe verkiezingen kun- rorden gehouden, jgenstanders van Muzorewa, Ro- Mugabe en Joshua Nkomo. van ►atriottisch Front, kantten zich het Britse voorstel een over- stijd van twee maanden in te tussen een wapenstilstand en verkiezingen. Minister van nlandse zaken Carrington wil in de tussentijd Britse troepen van pagina 1 Over de situatie in Cambodja )men maar einig berichten bin- maar de weinige buitenlanders mjle hoofdstad Phnom Penh on bezocht hebben zijn het er over dat Cambodja een land van elende geraamtes is. genwoordigers van hulporgani- zeggen dat er rekening mee worden gehouden dat de ko- le weken nog eens ruim hon- luizend Cambodjanen Thailand, binnentrekken. De mensendi- zijn, worden momenteel zo goed lijk opgevangen in devluchte- nkampen van het Internationale Kruis, deUNHCR. hetkinder- van UNICEF van de Verenigde en andere Internationale hul- misaties. ingkok proberen de hulporgani- de voedselhulp verder op te °Jn. Veel vrachtwagensmet voed- medicijnen zijn op weg naar rensgebied met Cambodja. Ook ichtbrug naar Phnom Penh is Dreid. Het door Vietnam in het geholpen nieuwe bewind van Samrin in Cambodja heeft ten hi$ ingestemd met een planvan het Kruis en het VN-klnderfonds bor ruim 220 miljoen gulden aan- tii oederen naar Cambodja te stu- pdfc)e organisaties hebben dgartoe iroep gedaan op de regeringen, sij rganisatles en het publiek in a Igemeen om die 220 miljoen bij r te krijgen. Twee en een half Cambodjanen, onder wie dan zevenhonderd duizend kin zo zeggen de organisaties, en van de hongerdood gered di tn. internationaal consortium van algelische hulporganisaties heeft tkondigd de komende weken ulpactie op gang te zullen bren gen van de organiserende instel- Q£n, het Tearfund, deelde mee dat ttie op 22 oktober begint als een met 500 ton rijst en noodbis- vanuit Singapore naar de Cam- anse haven Kompong Som ver- Op dezelfde dag wordt een la- medicijnen ter waarde van gulden van Schiphol overge- naar Bangkok. Vanaf die da al om de tien dagen een lading blsculs en medicijnen ver- pt orden. in Zimbabwe-Rhodesië zullen zijn. Nkomo meent dat Carrington zich gedraagt als een ..schoolmeester" en gispte gisteren de voorzitter omdat deze de indruk zou hebben gewekt dat het Patriottisch Front geen vrije, en eerlijke verkiezingen wil. Het Pa triottisch Front is bereid akkoord te gaan met een vredesmacht van de Verenigde Naties, maar houdt zich het recht voor in de overgangstijd de guerrillaoorlog voort te zetten. Voor bisschop Muzorewa is dit „volstrekt onaanvaardbaar". Lord Carrington is tegen blauwhel men van de VN en geeft de voorkeur aan Britse militairen voor het voorbe reiden van de verkiezingen, die zelf onder toezicht moeten staan van een Britse commissaris, en begeleid moe ten worden door internationale waar nemers. Muzorewa houdt staande dat er al „vrije en eerlijke verkiezingen" zijn gehouden in Zimbabwe-Rhode-, sië en dat een nieuwe stembusstrijd niet nodig is. De bisschop doelt op de verkiezingen waarbij hij aan de macht kwam, maar waaraan het Pa triottisch Front niet meedeed. Kern van het probleem is, aldus waarnemers in Londen, dat Muzore wa tijdens de overgangsperiode ge woon aan het bewind wil blijven om de nieuwe grondwet uit te voeren, en nieuwe verkiezingen voor te bereiden. Het Patriottisch Front ziet de periode juist als de maanden waarin ingrij pende veranderingen worden doorge voerd, en met name zeggenschap over leger, politie en Justitie niet lan ger in handen kan zijn van de huidige regering van Zimbawe-Rhodesië. Vanwege de gerezen moeilijkheden heeft Lord Carrington de conferentie in Londen verdaagd. Hij wil de be zwaren van de deelnemende partijen bekijken en vervolgens met compro misvoorstellen komen. Daarnevens heeft Carrington zijn speciale afge zant Richard Luce naar zuidelijk Afrika gestuurd voor overleg met de „frontlijnlanden" (de zwarte buursta ten van Zimbabwe-Rhodesië). Het was onder druk van deze landen dat het Patriottisch Front zich neerlegde bij de Britse grondwetsvoorstellen, en met name bij de schadevergoeding voor blanke boeren wier grond ontei gend wordt. Van onze correspondent WENEN Erkenning van de staat Israël door de PLO is niet voldoende. De Palestij- nen dienen ook het zionisme als de nationale bevrijdings beweging van het Joodse volk te aanvaarden. Dit was de leidraad van de toespraak van Arie Eliav, die gisteren samen met PLO-functionaris Issam Sartawi en vijf anderen werd onderscheiden door de Bruno Kreisky Stichting voor de mensenrechten. Eliav, voormalig secretaris-generaal van de Israëlische arbeiderspartij en lid van het comité voor een Pales tijns-Israëlische vrede liet er geen twijfel over bestaan dat hoewel hij sinds drie jaar contacten met de PLO onderhoudt hij zichzelf als zionist be schouwt. „Dit land is van de zee tot aan de Jordaan het land van onze voorvaders", aldus Eliav. „In dit land werd het Joodse volk geboren en groeide het. Van dit land werden onze voorvaderen verbannen en naar dit land begonnen zij verleden eeuw in het kader van de moderne nationale beweging terug te keren". Uitdaging Tevens erkent Eliav echter dat „dit land ook het land van de Palestijnen is. Op dit land is het Palestijnse volk ontstaan en dit is het land dat wij hebben bewerkt. Wij hebben volledig recht op dit land en zij ook." Eliav bepleitte een op één lijn brengen van de wederzijdse aanspraken op het zelfde stuk land door de westelijke Jordaanoever en de Oazastrook aan de Palestijnen te geven. „Er zal geen Mi i 1 naai vrede heersen totdat wij de nationale v beweging van de Palestijnen erken nen. Dat is mijn uitdaging aan het zionisme". En er zal geen vrede bestaan totdat zij de nationale beweging van de Jo den erkennen. Dat is mijn uitdaging aan de Palestijnen." In een korte toespraak bij de uitrei king van de prijzen die werd bijge woond door de Oostenrijkse presi dent Kirschlegger en bondskanselier Kreisky beperkte Sartawi zich tot de officiële standpunten van het Pales tijnse verzet. Hij wees erop dat de PLO bij de vredesonderhandelingen betrokken moet worden en dat Israë lische onverzettelijkheid het berei ken van vrede in het Midden Oosten in de weg staat. Na afloop van de verlening van de prijzen noemde Eliav het feit dat Sar tawi bij de ceremonie gisteren aanwe zig was een „mijlpaal". Volgens Eliav kan de PLO nauwelijks nog afstand nemen van de gematigde koers die het verzet in de afgelopen maanden is ingeslagen. De Israëlische duif meent dat de PLO tegenover vele westerse staatslieden nu een verplichting heeft aangenomen waarvan zij niet meer kan vluchten .zonder naar de periode van de vliegtuigkapingen te rug te keren". Niettemin is het bepaald niet uitge sloten dat het feit dat een PLO-func tionaris een prijs deqlt met een zio nist die erkenning van het zionisme als nationale bevrijdingsbeweging eist binnen Palestijnse gelederen conflicten zal veroorzaken. Het zio nisme wordt door de Palestijnen ge zien als een racistische en Imperialis tische beweging. Volgens sommige politieke waarnemers zou de ceremo nie gisteren het startsein kunnen zijn voor een hevige interne strijd binnen de PLO tussen degenen die in wezen elke vreedzame oplossing van het conflict in het Midden-Oosten ver werpen en degenen die beseffen dat zij om het bestaan van de staat Israël niet heen kunnen. SEOEL (Reuter, AFP, AP) De spanning en de ongeregeld heden in Zuid-Korea nemen toe. Nadat in de tweede stad van het land, de havenstad Pusan woensdag een avondklok van kracht werd, gingen gisteren ln de stad Masan studenten massaal de straat op en vielen politieposten en openbare gebouwen aan. Ook in Masan is nu een uitgaansverbod van kracht. Honderden met name Jonge demon stranten verzamelden zich in het park in het centrum van de stad en riepen leuzen tegen de regering van Park Tsjoeng Hee. De politie greep in met traangasgranaten en ongeveer twaalf demonstranten werden opge pakt. en Masan. Voorts eisten de studenten in Seoel dat enkele van hun collega's die vanwege hun betrokkenheid bij dissidente bewegingen van de univer siteit waren gestuurd, weer werden toegelaten. Een stevige politiemacht van 200 man maakte snel een einde aan de vergadering en arresteerde ook hier een tiental demonstranten. In de hoofdstad Seoel kwamen giste- ren ongeveer driehonderd studenten Conflict op de campus van de staatsuniversi- m telt bij elkaar en eisten verregaande democratische hervormingen van het universiteitsbestuur. In de toespra ken werd niet verwezen naar de rellen in de andere steden, maar verschil lende studenten lieten weten dat de demonstratie ook bedoeld was als steun voor hun kompanen in Pusan SAN SALVADOR (AFP, Reuter) Na aanslagen op twee elektriciteitscentrales kwam het grootste deel van San Salva dor, de hoofdstad van El Salvador, gisteren zonder stroom te zitten. De explosies werden veroorzaakt door bommen, geplaatst door linkse guerril lero's en vormen een nieuw bewijs dat de radicale oppositie zich niet wenst neer te leggen bij de nieuwe regering. Deze bestaat uit twee militairen en drie burgers, en kwam in de plaats van de verdreven regering-Romero. Na de ontploffingen, die vrijwel ge lijktijdig plaatsvonden, brak in beide In de Zuidkoreaanse haven stad Pusan bewaken militai ren openbare gebouwen en houden knooppunten van we gen bezet. :o ïchten al jvechten tussen de Rode Khmer- ;t Vietnamese leger, versterkt lofroepen van Heng Samrin gaan n door. Volgens militairen in fo&ok staan acht divisies, waarbij h I mannen van Heng Samrin, ik om Pol Pot en de Rode Khmer edjnadeslag toe te brengen. Pol Pot zijnen hebben Vietnam ervan le luldigd chemische wapens te ge- Jii en. BONN (AP. AFP, DPA) De West- dultse socialisten willen doorgaan met herstelbetalingen aan de slacht offers van de Tweede Wereldoorlog. Er moet een stichting worden opge richt voor het geven van vergoedin gen aan slachtoffers van nazi-misda den die in behoeftige omstandighe den verkeren, aldus de SPD. Sinds het eind van de Tweede We reldoorlog heeft West-Dultsland meer dan 60 miljard gulden uitgegeven voor herstelbetalingen. Nog eens 25 miljard gulden ls uitgetrokken voor toekomstige vergoedingen. centrales brand uit; Meters hoge vlammen verlichtten de stad, waar de afgelopen dagen zeker dertig mensen bij ongeregeldheden om het leven zijn gekomen. Met Cuba De Junta heeft geprobeerd de onrust te dempen door aan te kondigen dat er vrije presidentsverkiezingen zullen worden gehouden, dat betrekkingen met Cuba worden aangeknoopt en dat het verbod op de communistische partij zal worden opgeheven. Ook zijn vergaande sociale en economi sche hervormingen toegezegd, en een onderzoek naar de schending van de mensenrechten. De linkse oppositie heeft echter gis teravond opnieuw laten weten dat zij deze toezeggingen niet vertrouwt en de strijd zal voortzetten totdat werkelijk ingrijpende veranderingen in El Salvador zijn bereikt. ANKARA (Reuter) De afgetreden premier van Turkije, Bulent Ecevit, is niet van plan een nieuwe regering te vormen. Een verzoek van president Fahri Koruturk dienaangaande heeft hij van de hand gewezen, omdat hij zichzelf niet in staat acht een rege ring te vormen die kan rekenen op een meerderheid in het parlement. Ecevlts Republikeinse volkspartij is. ondanks de verkiezingsnederlaag van afgelopen zondag, nog steeds de grootste in het parlement. Vandaar dat hij als eerste in aanmerking komt om opnieuw premier te worden. Nu Ecevit daarvan af ziet, zal de presi dent, naar verwacht wordt, de leider van de rechtse oppositie, Suleyman Demirel, verzoeken een nieuw kabi net te lelden. Demirel voelt daar wei nig voor omdat zijn Gerechtigheids- partij niet alleen kan regeren en zou moeten samen werken met ultra rechtse, nationalistische partijen, waarvoor hij weinig voelt. Vandaar dat Demirel de voorkeur geeft aan nieuwe verkiezingen, die hem moge lijk aan een meerderheid kunnen helpen. In beroep over uitspraak defensieverdrag met Taiwan ADVERTENTIE Meer geld voor meer hulp aan meer vluchtelingen. Wij willen meer helpen. Helpt u ons. Alstublieft. WASHINGTON, TAIPEH (Reuter, AP) De Ameri kaanse regering is niet van plan haar pas opgebouwde betrekkingen met de Chinese Volksrepubliek in gevaar te laten brengen door een uit spraak van een federale rech ter in de Verenigde Staten dat Washington het defensie ver drag van 1954 met Taiwan niet mag opzeggen zonder goedkeuring van het Congres. Deze week bepaalde rechter Oliver Gash dat voor de opzegging van het verdrag een tweederde meerderheid in de Senaat of een gewone meerder heid in de Senaat en het Huis van Algevaardigden nodig is. December vorig jaar liet president Carter weten dat het defensieverdrag met Taiwan per 1 januari 1980 zou worden opgezegd. Dit'in verband met de erkenning van de Volksrepubliek China en het verbreken van de diplo matieke betrekkingen met Taiwan (Nationalistisch China). Peking had dit als eis gesteld voor het herstel van de diplomatieke betrekkingen en de Chinese leiders wilden ook dat de Verenigde Staten zouden ophouden met het leveren van wapens aan Tai wan. Daarover werd toen een com promis bereikt in die zin dat Taiwan alleen maar defensieve wapens uit de VS zou krijgen. De uitspraak van de rechter kwam nadat de Republikeinde Senator Bar ry Goidwater en 25 andere conserva tieven een aanklacht indienden tegen het voorgenomen besluit van Carter. Carter en zijn regering laten het er niet bij zitten en gisteren kondigde het ministerie van JustiUe formeel aan tegen de uitspraak van de rechter in beroep te zullen gaan In Taiwan heeft men verheugd gerea geerd op de uitspraak van de rechter. De Taiwanese regering heeft inder tijd Carters aankondiging fel bekriti seerd en zegt nog steeds op het zelfde standpunt te staan. In Peking liet onderminister van bui tenlandse zaken Han Nianlong weten te verwachten dat de VS de overeen komsten met China zou handhaven. Op de vraag wat China zou doen als het defensieverdrag met Taiwan niet zou worden opgeheven, zei de minis ter dat het beter was als de Amerika nen daar een antwoord op gaven. ROME (AFP. Reuter) De luchtver keersleiders in Italië gaan weer aan het werk. ZIJ hebben hiertoe besloten na een gesprek met president Sandro Pertini. Gistermorgen begonnen de luchtver keersleiders een staking. Er gaan veel doorgaande vluchten met name naar Afrika en het Midden-Oosten over Italië, en het luchtverkeer kwam danig in dc war. Alitalia zette haar diensten stop. De luchtverkeersleiders eisen dat zij hun werk verder als burgers zullen doen, met alle rechten vandien. en niet langer als officieren van het Itali aanse leger zoals nu het geval is. De huidige golf van onrust in Zuid- Korea heeft te maken met een scherp conflict tussen de regering en de par lementaire oppositie. Twee weken ge leden werd de leider van de oppositie. Kim Young-Sam de toegang tot het parlement geweigerd omdat hij de president fel bleef aanvallen. De rege ringsgezinde parlementariërs hadden daartoe een voorstel om Kim uit het parlement te zetten aanvaard. Daar op trokken all 69 oppositieleden zich afgelopen zaterdag uit het parlement terug Oppositieleider Kim is afkom stig uit het district Pusan, waar de rellen tegen de regering begonnen. De rellen vallen tevens samen met de zevende verjaardag van de in zuld- Korea zeer omstreden „Yushin" grondwet, die president Park de mo gelijkheid biedt per deéfeet te rege ren en voor onbepaalde tijd aan de macht te blijven. De Noordkoreaanse regering, die in dictatuur weinig onderdoet voor die ln Zuid-Korea, heeft via de officiële radio laten weten dat „de barbaarse onderdrukking van het volk in Zuid- Korea een misdaad is die alleen maar kan gebeuren onder een regime van bloeddorstige fascistische moorde naars". Militair Bij alle rellen en ongeregeldheden is het bezoek van de Amerikaanse mi nister van defensie aan Seoel gewoon door gegaan In een gemeenschappe lijke verklaring zeggen Amerikaanse en Zuid-koreaanse defensiespecialis ten dat Zuid-Korea ln militair opzicht sterker gemaakt dient te worden om het hoofd te kunnen bieden aan de modernisering en uitbreiding van de Noordkoreaanse strijdkrachten. Be sloten is dat er ln Zuid-Korea een assemblagefabriek gebouwd zal wor- den"Voor Amerikaanse gevechtsbom menwerpers en ook zullen er meer van dit soort vliegtuigen uit de Vere nigde Staten ln Zuid-Korea gestatio neerd worden. Het Noordkoreaanse leger zou on langs van 560.000 tot 720.000 man zijn uitgebreid en het wapenarsenaal zou met dertig procent zijn toegenomen. ADVERTENTIE Wat kunnen wij doen? Honderdduizenden mensen, waaronder vooral jonge kinderen, zijn al gestorven in Cambodia door jaren van oorlog, onderdrukking en economische chaos. Nu staat dit land in Zuid-Oost Aziè acuut vnor de afgrond Ais er met onmiddellijk op grote schaal hulp geboden wordt, zal de ramp niet te overzien zijn Daarom vraagt de Wereldraad van Kerken 5 miljoen gulden voor voedsel, medicijnen etc Stort uw bijdrage op giro 5261 t.n.v Stichting Oecumenische Hulp te Utrecht Hennle Serfonteln ANNESBURG De twee gezichten van Zuid-A'rika worden dit leinde gesymboliseerd door twee gebeurtenissen, e mijlen ver van lar af staan. eerderheid van de ruim twintig mil- ■I warten zal grimmig en droevig ,,zwar il ensdag" (19 oktober 1977) herdenken. ig waarop de Zuidafrikaanse regering tg een groot aantal personen en instel- i sterk in hun bewegingsvrijheid be- e (bande). indacht van alle vier miljoen blanke frikanen zal daarentegen gericht zijn t grote rygbystadion in Pretoria (85000 fS atsen). waar de Afrikaner Gerrie Coet- r(- inavond tegen de blanke Amerikaan 4 Tate bokst voor de wereldtitel ln het if gewicht, als eerste Zuidafrikaan. Blanke Zuidafrikanen zien de wedstrijd als een revanche voor het feit dat ze in de internationale sport steeds meer geïsoleerd worden. (De uitspraak van de Tweede Ka mer dat Zuidafrikaanse gehandicapten niet mogen deelnemen aan de Paralympics in Arnhem is daarvan het jongste voorbeeld). De bokswedstrijd wordt ook beschouwd als bewijs van de liberalisering op sportgebied, die veranderingen op politiek terrein zou moeten inluiden. Het boksen heeft de afgelopen week de voorpagina's van de blanke kranten over heerst. Iedere stap en Iedere ademtocht van de bokser ls uitgebreid beschreven als voor beschouwing op wat wordt gezien als „een van de grooste gebeurtenissen van de eeuw". Geen enkele krant daarentegen zelfs niet de „liberale" Rand Daily Mail wijdde een woord aan de twee Jaar oude „bannings". Voor de meeste blanken zijn de gebeurte nissen van de 19de oktober betrekkelijk onbelangrijk. Het is geschiedenis en onple zierige herinneringen worden maar al te graag verdrongen door het reusachtige spektakel in het rugby-stadion. Landen staan bekend om het vergeten van de lessen van de geschiedenis. Wat 2000 jaar geleden in Rome gebeurde Nero maakte muziek terwijl de stand brandde kan zich niet herhalen in zonnig Zuid-Afrtka. Dat denkt sportgek Zuid-Afrika, dat verblind wordt door de valse glitter van een boks match. De zwarte krant The Post wijdde zijn voor pagina en zes binnenpagina's aan het dra ma dat zich twee jaar geleden afspeelde. De grootste zwarte krant en de zwarten ln het algemeen zijn vastbesloten de 19de oktober niet te laten wegzakken ln vergetelheid. Verscheidene vooraanstaande zwarte lei ders zullen dit weekeinde spreken op bij eenkomsten ln het hele land. Die worden georganiseerd door de zwarte bewustzijns beweging AZAPO, de verenigingen van stu denten en academici en de schrijversassoci atie WASA. Sprekers zijn onder andere Cur tis Nkondo. de voorzitter van AZAPO. hoofdredacteur Percy Qoboza van The Post. mevrouw Winnie Kgware, de eerste voorzitster van de Black People Convention en Zwelakhe Sisulu namens WASA. Twee jaar geleden werden achttien organi saties en drie bladen (The World, Weekend World en Pro Veritate van het Christelijk Instituut) verboden en meer dan vijftig mensen over het hele land werden gevangen genomen. Drie werden ernstig in hun bewe gingsvrijheid beperkt: dominee Beyers Naudé, dr Theo Kotze en Cedric Mayson, alle drie van het christelijk instituut. Tot de zwarte voormannen die gevangen werden gezet behoorden Qoboza. dr Motlana, die een rol speelde bij het verzet in Soweto, en Hlaku Raschidi De maatregelen waren rechtstreeks gericht tegen de zwarte beweging in Zuid-Afrika. Na maanden in de cel te hebben doorge bracht zonder vorm van proces werden ver scheidene mensen vrijgelaten. Voor hun aanhouding werd niet de minste verklaring gegeven. Anderen studenten uit Soweto werden later aangeklaagd en kraChtlgens de veiligheidswet veroordeeld. Toekomst Twee Jaar nadien ls er weinig veranderd ln Zuid-Afrika. Terwijl eerste minister Botha in een aantal opzichten in de goede richting koerst. Is er aan de apartheid en de politieke machtsstructuur die haar ln stand houdt, niets wezenlijks veranderd. Hoofdredacteur Qoboza schreef gisteren in The Post. „Sinds die dag is er erg weinig veranderd. De bedreiging van de persvrij heid bestaat nog steeds. De verlangens van de zwarte mensen in dit land worden nog steeds onderdrukt. Mensen worden nog steeds 'geband' of gevangen gehouden Hoe kunnen dan ooit mensen die zich zorgen maken over de toekomst van dit land een dag als de 19de oktober vergeten?" HIJ schrijft dat het prima is dat de regering de buitenwacht vertelt dat er veranderin gen ten goede zijn in Zuid-Afrika Maar uiteindelijk zijn het de mensen .hier ln dit land" die de blauwdruk voor een nieuw Zuid-Afrika moeten maken, „ten behoeve van ons allen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7