Assertiviteit als schijnbeweging POLITIEK chtvaardige inkomensverschillen (1) "Chtvaardige inkomensverschillen (2) msen dat ïprijzen ït stijgen nieuw van Het Spectrum nu bij de boekhandel LANGS 's HEREN WEGEN 32,50 melig gebarenboekje stuur 'n brief BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 "OUW Commentaar niet had het kabinet de om- ngsnota Bestek '81 officieel gemeerd, of het was op het Binnenhof een komen en van belangengroepen die zich akt" voelden. De bonte rij is jorlopig gesloten met het mid- iar en hoger personeel. Het d van de beter gesitueerden op. zo waarschuwde voorzit- fan der Schalie van de Raad de Tweede Kamer. De inko- boven modaal (thans 32.000 :n bruto per jaar) zijn al sinds met gemiddeld een procent aar in koopkracht achteruit rekensom van de MHP echter tegengesproken door emorie van toelichting op de >ting sociale zaken, die 18 mber j.l. werd ingediend. ~in valt te lezen (pagina 38) dat komens van viermaal modaal 180 nog altijd in koopkracht rocent meer waard zijn dan in De inkomens van tweemaal nli al staan er volgend jaar zelfs !rn drie procent beter voor in ars crac^1 ^an 'n 19*75. :n we daarom de heer Van hoi il v he rde mef Al cc is ssy d evri der Schalie en het oprakende ge duld van zijn leden maar negeren? Dat zou gevaarlijk kunnen zijn. Wanneer hogere functionarissen, al dan niet op basis van verkeerde veronderstellingen, er in slagen looneisen ingewilligd te krijgen, kan men de matigingsbereidheid van de grote massa CAO-loners verder wel vergeten. Nu al kunnen pleidooien over de noodzaak van nullijnen bij^ lager betaalden over komen als een uitvindsel van intel lectuelen, van lieden die het al zo lang zoveel beter hebben. De regering zou er daarom beter voor moeten zorgen dat het be schikbare feitenmateriaal ruim wordt uitgedragen. Het is toch een wonderlijk verschijnsel havensta kers uit volle overtuiging te horen argumenteren dat de prijzen de pan uitvliegen en dus een forse loonsverhoging hun aangevreten koopkracht moet herstellen, juist op het moment dat de inflatie lager is dan ooit sinds tien jaren, en lager ook dan in nagenoeg alle industrielanden. Hier is, bij hoger personeel en voormalige stakers, blijkbaar sprake van de befaamde „belevingskloof". d eei wat wellicht ook meespeelt is erl immige groepen een gevoel iskenning, doordat tot nu toe l door oppositie en rege- alle inkomens van gëlijke t over dezelfde kam worden :erd. Zolang men dat doet, r inderdaad meer te zeggen de benadering van minister ikfla van sociale zaken, deze in onze krant, dan voor die 'vdA-fractieleider Den Uyl. Den Uyl koopkrachtoffers in drie tot vier procent per oor de topinkomens, geeft a de voorkeur aan jarenlang louden kleine stapjes. De er vreest bij de benadering en Uyl na een paar jaar een lag. beide benaderingen geldt dat naar onze mening te Heen wordt gekeken naar de s van de inkomens, en onvol- naar wat er voor wordt it. Inkomens van een ton iog, en toch kan het ene n van een ton meer ge- ihrdigd zijn dan het andere. [oorbeeld van een dergelijke jgewijze benadering leverde fceek prof. Heertje. Hij vindt (komens van hoogleraren i 120.000 gulden per jaar het een procent of dertig Igd zouden kunnen worden, jhoogleraarsvak wordt ook landere wegen beloond: kwa- jvan de rechtspositie, vaak prettig werk, maatschappelijk aan zien. Heertje is er dan ook van overtuigd dat de hoogleraren eens rustig op hun post blijven als er een flinke salarisverlaging zou komen. Tegenstanders van nivellering stel len vaak dat de inkomensverschil- jen in Nederland al klein zijn ver geleken met andere industriesta ten. Bij zo'n vergelijking valt ech ter evenzeer op dat de verhouding in ons land tevens erg star zijn, met veel traditionele verschijnselen. In de Verenigde Staten bijvoorbeeld verdienen hoogleraren aanmerke lijk minder. En in de Sovjet-Unie verdient een havenwerker gemak kelijk eenzelfde inkomen als een leraar of medisch specialist. Nu hoeft men andere landen niet te idealiseren, om toch zich te kun nen afvragen ofi bij ons de specia listen terecht het tienvoudige, de leraar het dubbele en de/ hoogle raar het drievoudige verdient van de havenwerker. Zonder medewerking van de be trokken burgers en hun belangen groepen wordt de inkomensmati ging geen succes. De discussie zal er stellig niet eenvoudiger op wor den wanneer naast de hoogte van de inkomens ook de daarachter liggende rechtvaardigingsgronden worden betrokken in de discussie. Maar het resultaat zou wel gemak kelijker maatschappelijk worden aanvaard. ,0 WASHINGTON Volgens VOitter Oteiba van de Organisatie jlie exporterende landen is er nilkans dat de OPEC de olieprijs al verhogen op de komende ver- e ding in Caracas. Deze wordt in per gehouden. Volgens minis- lani zal er vanuit de leden zelfs ijks aandrang zijn op een irhoging, tenzij Iran zijn pro- DEN HAAG Wie mocht denken, dat de cursus asserti viteit van de AVRO uitslui tend bedoeld is als aanspo ring voor bleke lieden om ein delijk hun schoonmoeder, baas, verkoper en dergelijke eens vakkundig af te kunnen blaffen heeft buiten het gat in de politieke markt gerekend. Dit bedrijf, bij uitstek van de groot ste gemene deler, blijkt het in de praktijk nog niet veel verder te heb ben geschopt dan assertiviteit als schijnbeweging. De meeste kiezers bevinden zich nu eenmaal onvermij delijk in het midden. De consequen tie daarvan is, dat je je als politicus geen al te gekke bokkesprongen kunt veroorloven. Cursusleider Jan Schouten, de opper- goeroe van het opheffen van de kloof tussen de diepste roerselen van de menselijke ziel enerzijds en het mees te daarvan afwijkende feitelijke ge drag anderzijds, zou er tranen van in de ogen krijgen hoe men in Den Haag maar wat aanhannest. Zeggen wat je vindt en vooral ook zeggen wat je wil. Kom daar in het politieke bedrijf maar eens om. Een enkele keer onderneemt een politicus wel eens een poging in die richting. Maar hem wachten geen lauwerkran sen. Integendeel. Fractievoorzitter Rietkerk van de VVD heeft dat vorige week nog op pijnlijke wijze aan den lijven ondervonden. Geheel in het vertrouwde patroon van de schijn-assertiviteit zette hij een kloek betoog op, waarin hij halve en hele toezeggingen van het kabinet als klinkende -VVD-overwinningen aanprees. Iedereen voelde echter zc ongeveer wel op zijn klompen aan, dat om in de terminologie van de assertiviteit te blijven de afstand tussen het feitelijk gedrag en zijn eigen mening wel erg groot was. Toch, tot ieders verbazing, brak bij Rietkerk ineens het ware assertivi- teitsbesef door en sprak hij ferm over de „volstrekt overbodige collectieve sector". Bulderend gelach was zijn loon, want zoveel assertiviteit was meer dan een parlement verwerken kan. En inderdaad bleek het een ver spreking te zijn. De oude Adam her nam zijn rechten, want hij bedoelde te zeggen: de overtrokken collectieve sector. In het nauw Zeggen wat je vindt en vooral ook zeggen wat je wil. In Den Haag geeft men er echter maar al te graag de voorkeur aan dit echte assertieve ge- door Willem Breedveld drag aan welwillende derden over te laten. Men zou in dit verband kunnen spreken van plaatsvervangende as sertiviteit. Vandaar dat Rietkerks verspreking wel breed uitgemeten werd door bijvoorbeeld het VVD-Ka- merlid De Korte. Hij maakte er op spreekbeurten in den lande geen ge heim van. dat het kabinet de liberale geest wel erg in het nauw gedreven had. De „overbodige" collectieve sec tor was andermaal uitgebreid en dat nog wel ten laste van de rendementen van het bedrijfsleven en de werklust van de actieven. Assertiviteit ook bij het liberale ge weten van de VVD, de hoofdredac teur van ElservierS Magazine, Ferry- Hoogendijk, Die van een „koude oor log" tussen VVD en CDA sprak. Else- viers Weekblad verwoordde de droe fenis in deze kring zo mogelijk nog indringender: „CDA slikt Bestek '81 in en spuugt de VVD uit". Van Agt, maar vooral ook minister Andriessen van financiën zullen het ongetwijfeld met droefenis en waar schijnlijk ook instemming hebben aangehoord. Maar Lubbers had de kaarten nu eenmaal anders geschud en bovendien, om met Van Agt te spreken, het land wil toch ook niet aan een ander beleid. Dus hield het kabinet de kiezen stijf op elkaar. De ware assertiviteit lieten zij wijselijk over aan de zich graag als peetvader van het kabinet beschouwende Nij meegse hoogleraar Duynstee. In een artikel in De Telegraaf wond hij er geen doekjes om. Het kabinet was ver afgedwaald van de Bestek-formule, dat vooral op gericht was de rende menten van het bedrijfsleven te her stellen. Zondebok Iri zijn ijver te spreken voor een tot zwijgen gedoemd kabinet zocht hij naarstig naar een zondebok voor zo veel aangericht leed. Die vond hij niet in het kabinet zelf, of in de onvol doende spankracht van de VVD. Nee, de ambtenaren van sociale zaken ble ken de gebeten hond. Zij en niemand anders waren er schuldig aan dat zoveel mooie Bestek-plannen de mist in waren gegaan. Hij schroomde daarom ook niet te spreken van amb telijke obstructie. Duynstee volharde in deze beschuldi ging, ook nadat zowel minister Albe- da als diens secretaris-generaal Van Rietkerk den Berg deze met de grootste klem van de hand wezen, en Duynstee zelfs royaal aanboden een weekje stage te komen lopen op het departement. Overigens is het natuurlijk zo dat Albeda gewend is met vele beleidsva rianten te werken. Op beslissende momenten in de besluitvorming kan dat wel eens vervelend zijn. Het ligt daarom voor de hand dat bij anderen de gedachte wel eens post vat, dat de minister zich op de val reep wel weer zal hebben laten om praten door zijn ambtenaren. Van Agt heeft zich daarover tegen derden wel eens beklaagd, en wie weet wel licht behoorde ook Duynstee daartoe. Per slot van rekening wonen Van Agt en Duynstee niet zover van elkaar. Dat is echter wat anders dan ambte lijke obstructie. Maar dit terzijde. Zeggen wat je vindt en vooral zeggen wat je wil. Wiegel moet tenslotte in de gaten hebben gekregen dat de VVD gemeten naar deze formule al te zeer in het zonnetje is komen te staan. Zelfs in dé-mate dat tegenwoordig op het Binnenhof het VVD-ertJe pesten bijna tot een gewoonte is uitgegroeid. Deze week was het ook weer raak. De CDA-fractie stemde tot groot onge noegen van de WD voor twee PvdA- moties. waarin de regering tot spoed gemaand wordt de sanctiewet door de Eerste Kamer te loodsen, en een waarin deelneming van Zuid-Afrika aan de Paralympics wordt afgewezen. Geen krachtmeting Trouwens, ook de plannen van Wiegel zelf voor provinciale en gemeentelij ke herindeling bleken op weerstand te stuiten bij het CDA. Tot een echte krachtmeting kwam het nog niet. Maar het ziet er naar uit dat Wiegel zijn liquidatieplannen van de gewes ten niet zonder problemen door de Kamer zal loodsen. De VVD-lelder zocht daarom zijn kracht in assertiviteit als opperste schijnbeweging. Alle problemen her leidde hij tot dat ene punt: de WD is vierkant tegen elke beperking van de renteaftrek op hypotheken van wo ningen. Ook als het om hypotheken gaat vanhier ton en meer. Hij kondig de zelfs aan dat het voortbestaan van het kabinet met deze kwestie ge moeid is. Assertatlef, dat wel, maar met veronachtzaming van de werke lijke problemen van zijn partij. Want hoeveel WD-kiezers zouden er nu werkelijk mee gemoeid zijn: tiendui zend, twintigduizend? Achteraf is het nog verbazend dat er in politiek Den Haag zo opvallend lauw is gereageerd op deze uitspra ken van de WD-leider. Toen premier Van Agt zich tijdens het kabinet Den Uyl over de grondpolitiek in gelijke bewoordingen uitliet brieste een woe dende Boersma dat hij een kabinets crisis niet via de tv aangekondigd wenste te krijgen. Het kabinet liet het er echter bij zitten. Assertiviteit moge mooi zijn. wellicht zelfs een hoeksteen van de democratie zoals cursusleider Schou ten deze weeek nogeens uitlegde in een democratie als de onze zijn er ook beperkingen. Een daarvan is dat de optelsom van al die eigen meningen zelden een harmonische uitkomst te zien geeft. Het kabinet denkt dit pro bleem op te kunnen lossen volgens de formule komt tijd komt raad en Wie gel voegt er nog wat schijnbewegin gen aan toe. Het is echter gegeven dit assertivi- teitsprobleem veeleer de taak van politici om duidelijk te maken dat er keuzen gemaakt moeten worden. Doen zij dit niet of onvoldoende of begeven zij zich in al te doorzichtige schijnbewegingen dan vormt het po litieke bedrijf een voortdurende anti reclame voor de cursus assertiviteit. De AVRO zou er daarom goed aan doen ook eens een cursus politiek te geven. Wellicht dat het assertivlsten inspireert hun politieke voorlieden eens wat beter In de gaten te houden. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon duktie verder gaat beperken. Yamani voegde daaraan toe dat hij geen reden heeft om aan te nemen dat Iran zijn produktie van olie zal verminderen. De kans dat Saoedi- Arabië in het nieuwe jaar zijn oliepro- duktie zal handhaven op 9,5 miljoen vaten per dag is groot, zo herhaalde de Saoedische minister. Oteiba (minister in de Verenigde Ara bische Emiraten) zei zelf wel voor stander te zijn van prijsstabiliteit. Voorwaarde voor hem is wel dat er niets bijzonders met de dollar ge beurt en dat de inflatie niet al te zeer inhakt op de inkomsten uit de olie export. J Vj£T zesz j 6A^vovSeB MlSscHiEvl\ l 1 ofï/t ,.o*<üoev l xs-ACHY ot> RcHteRur Ton Kwinkelenberg Wilde planten van hagen en ruigten, van berm en slootkant, van akkers en weiden. Fluitekruid, braam, klein-hoefblad, kamille, bereklauw. klaproos, klaver en vele andere. Nieuwe, geïllustreerde Spectrum Natuurgids. Tijdelijk voordeel: Introduktieprijs van 37,50 voor Herman Pieter de Boer, serieus schrijver, columnist in de Tijd, en ontwerper van het lied „Hé Thijs, waar is je rijbewijs" van Sjakie Schram, kocht eens een boekje. Een Amerikaans boekje waarin de gebarentaal van de wereld uit de doeken werd gedaan. Tot zijn grote ergernis stond er geen woord en geen plaatje over de geluidloze taal in Nederland in. Dus schreef Herman Pieter de Boer het Nederlandse Gebaren boekje. In het Nederlandse Gebaren boekje zijn de antwoorden te vin den op klemmende vragen als (citaat achterflap): Hoe bestel je zonder woorden een grote pils? Wat is het gebaar voor ammehoe- la? Wat bedoel je met twee hand klapjes op je pols? Wat gebeurt er in Griekenland voor vreselijks als je oer-Nederlands langs je oor zwaait om te tonen dat je zit te smullen? Zo'n honderdvijftig gebaren zijn in het boek getekend (door de vaste medewerker van de schrij ver. Pat Andrea) en beschreven. Een vobrbeeld: „Kracht. Men bolt een spierbal op en knijpt erin: ik ben sterk! Men kan ook beide armen in een krachtige hoek zetten, met zwellende spier ballen. Men kan trouwens ook, als een gorilla, op de borst stom pen. Meneer, weet u nog uit uw jongenstijd? Spierbal maken en er een scherpgepunt zakmes op laten vallen. Toingk! Het veerde terug zonder de huid te beschadi gen. Stunt. Dames en heren, ten einde hilarieuze en wellicht be schamende situaties in groot ge zelschap te voorkomen: kracht- gebaar kan ook met kleren óén." Aldus Herman Pier de Boer. De meligheid ten top. En onzin bo vendien want is dit krachtgebaar een typisch Nederlands gebaar? Geenszins, evenmin als het ge baar om de oren tegen lawaai te beschermen. Evenmin als het ge baar voor applaudisseren. Even min als het gebaar om te bedelen. Evenmin alsminstens de helft van het aantal gebaren dat in het „Nederlandse" gebaren boekje zijn opgenomen. De schrijver geeft dat overigens in zijn inleiding min of meer toe. Maar daar hoeft de lezer niet over te vallen. En zo kunnen we van Herman Pieter de Boer in de toekomst het Nederlandse Jargon-gebaren boekje verwachten, de geluidloze gebarentaal die bij beroepen hoort. En héél misschien volgt daarop ook nog eens het Belgisch Gebarenboekje, want Herman Pieter de Boer heeft in het Ameri kaanse boekje ook geen Belgi sche gebaren kunnen vinden. Dan nog is het einde niet in zicht. Wat te denken van een Suri naams Gebarenboekje, een Mo luks gebarenboekje, een Chinees Gebarenboekje, en een Gastar beidergebarenboekje? Kortom, werk aan de winkel voor Herman Pieter de Boer. En wat doen we met al die Geba renboekjes? Natuurlijk, spelle tjes doen. Aan de slag dus, maant ons het „Nederlandse" Gebaren boekje, „op school en vormings instituut. in het clubhuis, op moedermavo en volksuniversi teit. in de kwis. op de toneel school, bij de lessen Nederlands, muziek en muzische vorming, in bejaardencentra en op reis". Een illustratie uit het Neder landse Gebarenboekje van Her man Pieter de Boer. De bijbeho rende tekst luidt: Trek het on derste ooglid met één vinger naar beneden. Dit betekent ont zettend veel, bijna te veel om op te noemen. De belangrijkste be tekenis echter is: ik ben slim. Andere duidingen: dat heb ik weer goed bekeken, hè? En: ja, ik kijk wel link uit. Voorafgegaan door een stiekeme SUMPIE-SLIMPIE vingerwijzing naar een bepaald persoon kan het ooglid-gebaar betekenen: kijk uit voor die go zer! Dit laatste, met onbetrouw baarheids-factor, is verwant aan de Zuiditaliaanse opvatting. In die contreieh wil het omlaag ge trokken ooglid namelijk zeggen: jij bent een oplichter! Pas daar dus op; als u een vuiltje in uw oog hebt, begeef u in grot of achter boom ter verwijdering. De Oostduitser Kurt Bansemlr die van april 1977 tot de zomer ,van dit jaar in zijn land gevangen heeft gezeten omdat hij keer op keer volkomen legale pogingen deed om te emigreren en uitein delijk de VN-commissie voor de rechten van de mens om hulp vroeg, is als vrij man op bezoek in Zuidlaren geweest. Daar vertelde hij niet alleen wat hijzelf had meegemaakt, maar ook dat zijn vriend Jürgen Dahl die hem tij dens zijn opsluiting heeft be zocht en geholpen, nu zelf gevan gen zit. Zo had Bansemir in de gevangenis een manifest opge steld, waarin werd geprotesteerd tegen het feit dat politieke ge vangenen in Oost-Duitsland als gewone misdadigers worden be handeld en werd gevraagd om beter voedsel, meer bewegings vrijheid en medische hulp. Dat manifest is door Jürgen Dahl naar buiten gesmokkeld: kort daarop werd hij zelf gearresteerd. Hij was het ook die alle berichten over Bansemir aan westelijke contactpersonen overbracht. Een groep particulieren uit Zuid- laren die de geschiedenis uit de mond van Kurt Bansemir heeft gehoord, wil nu voor Jürgen Dahl actie voeren. Dahl. 28 jaar, kan zich evenmin als zijn vriend Ban semir met het regeringsbeleid van zijn land verenigen. Ook hij heeft sinds 1975 al diverse legale pogingen gedaan om het land te mogen verlaten en dat is volgens Bansemir de werkelijke reden waarom hij in oktober vo rig Jaar is gearresteerd. Op 16 april van dit jaar werd Jürgen Dahl „wegens het verspreiden van tegen de staat gerichte pro paganda" veroordeeld tot vijf Jaar gevangenisstraf. Zijn vrouw wordt Intussen voortdurend bang gemaakt met het dreige ment dat hun vierjarig dochter tje aan de ouderlijke macht zal worden onttrokken. Waar Dahl wordt vastgehouden is (nog) niet duidelijk; vermoedelijk is hij in de stad Brandenburg, waar ook Bansemir heeft gezeten. Wie een brief met het beleefde verzoek om vrijlating van Jür gen Dahl naar de autoriteiten wil sturen, kan die richten aan: Z. E. dr. Erich Honecker, Vorsltzende des 8taatsrates der DDR-Berlin- Niederschönhausen - Karl von Ossletszy Strasse - DDR. en aan: Herm Friedrich Dlckel, Minister des Innern der DDR, Oeneralo- berst der Volkspollzel -108 Berlin W 8 - Mauerstrasse 29-32 - DDR. Ook kan het nuttig zijn krante- knipsels over politieke gevange nen in Oost-Duitsland en over de naleving van de verdragen over de rechten van de mens met een briefje op te sturen naar de am bassadeur in Den Haag: Ambas sade der Deutsche Demokratl- sche Republik, A. Blckerweg 6, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5