Opvoeden: leren voor twee Energie voor ill Wetenschap en techniek L 41 [till I door Rob Foppema M iRDAG 20 OKTOBER 1979 I 27 RTTJMBNT.A1MD Het kinderprotest heeft niets te maken met afzetten tegen de ouders. Het heeft wel wat te maken met kinderen die ruimte opeisen om zelf te vertellen wat ze vinden en willen. En hopelijk ook met „grote mensen", die alles voor het zeggen hebben en hier naar willen luisteren. Jonferentievoorzitter Al- red Strub, hoofd van het •rgieonderzoek bij de luropese Gemeenschap, 'as in Dublin na afloop iet in staat om een duide- ijke conclusie te formule- in. De confrontatie tussen 'erschillende energiemo- losjjtellen en toepassingen htparvan had de deelne mers hoofdzakelijk van be- cheidenheid over hun ei- °n !en mogelijkheden door- v Irongen 1 toergiemodellen dienen >m op papier in de tijd, lf> 'ooruit te kijken en moge- ijke beleidslijnen op hun Involgen te toetsen. Dat is Menselijk omdat beslissin- ten over wat we in een vrij 'erre toekomst nodig héb- ten. nu al genomen moe ien worden. Wij kennen lat effect in Nederland aan ien lijve. Elektriciteitscen trales hebben een stevige >vercapaciteit en een gi- [antisch complex olieraffi- laderljen draait op een aag pitje, alleen maar om- lat de economie sinds 1973 'at minder groeit dan we Voeger verwachtten bescheidenheid siert A krdaad de modellenbou- I 'er Dat werd op de slotzit- treffend geïllustreerd °or een Brit die zich de «volgen herinnerde van Ie echte energiecrisis die zijn land in 1974 overviel toen de kolen-mijnwerkers staakten. Na afkondiging van de noodtoestand werd een driedaagse werkweek ingesteld, om het energie verbruik van het bedrijfs leven aan de mogelijkhe den aan te passen. Er is geen model en geen com puter voor nodig om tot de verwachting te komen dat de industriële produktie daardoor met ongeveer veertig procent zou terug lopen. Maar in de praktijk bleek er geen aantoonbaar effect op te treden. Er werd in drie dagen even veel werk verzet als anders in vijf. De toekomst voorspellen met behulp van modellen is dus een hachelijke zaak. Het zijn maar geschemati seerde en gedeeltelijke voorstellingen van de werkelijkheid. In de mees te moet je trouwens zelf aangeven wat je wilt dat er met de economie gebeurt. Voor dat geval wordt dan berekend hoe de energie voorziening kan worden geregeld, of hoe het beslist niét kan. Op die manier kunnen de mogelijkheden en consequenties van het te voeren beleid worden verkend. De Italianen Graziani en Zanantonl van het Ge meenschappelijk onder zoekcentrum van de EG in Ispra formuleerden het zo: De gebruiker van ons pro gramma krijgt een aantal beleidslijnen voor zijn neus, die in detail beschre ven worden. Hij wordt dan genoopt om zijn gedachten te ordenen door de ver schillende kanten van het probleem onder ogen te zien. Doordat er niet een bepaald beleid als HET te voeren beleid uit komt. is het noodzakelijk dat de ge bruiker actief aan de stu die deelneemt, wat volgens de Italianen zeer wenselijk is bij het gebruiken van dit soort systeemanalyse. Ook Nederlandse model bouwers (Nederkoorn en collega's van het Energie onderzoekcentrum Neder land in Petten) noemden een goed contact noodza kelijk. Enerzijds moeten de modelbouwers de pro blemen van de beleidma kers goed kennen, ander zijds moeten de beleidma kers bereid zijn zich ver trouwd te maken met de techniek van het model en de verborgen veronderstel lingen die er ingebouwd zijn. „Wij hebben de in druk dat aan deze voor waarde niet altijd wordt voldaan", aldus de ECN- mensen. In de wandelgangen viel te vernemen dat de proble men inderdaad wederzijds zijn. Aan de politieke kant bestaat nog huiver om de modellen serieus te nemen, vooral ook omdat de poli tieke speelruimte door kil le getallen hinderlijk kan worden beperkt. Maar de modelbouwers zelf willen -het realiteitsgehalte van hun produkt nog wel eens overschatten. Conferentie- voorzitter Strub na afloop: We hebben een heleboel van elkaar geleerd en we moeten nu de geloofwaar digheid van onze modellen verder verhogen en dan de boodschap naar de beleid makers zien over te brengen. Intussen waren er in Ier land al boeiende concrete resultaten te vernemen. Zo had Roberts van het Britse ministerie van milieu een model voor het investe ringsgedrag van Britse huishoudens in energiebe sparende maatregelen, va riërend van isolatie tot het installeren van een warm tepomp en zonnepanelen voor warmwatervoorzie ning. Onder zijn veronder stellingen zou. bij gelijk blijvende brandstofprij zen. in het jaar 2005 nog maar 27 procent van de technisch realiseerbare be sparingen zijn bereikt. Zo'n losstaand resultaat zegt niet veel; je hoeft het niet met zijn veronderstel lingen eens te zijn Maar het krijgt enig reliëf wan neer Robèrts de bereke ning herhaalt voor het ge val dat de brandstofprijzen in de beschouwde periode verdubbelen. Dat vergroot uiteraard de besparings zin. maar het totale resul taat in 2005 blijkt niet ver der te komen dan 34 pro cent van het maximaal haalbare. De afzonderlijke cijfers zeggen niet veel. Maar het geringe verschil ertussen vormt een aanwij zing dat in deze belangrij ke sector het prijsmecha nisme nauwelijks werkt. Wil men dat er hard bezui nigd wordt, dan zal daar toe dus een actief beleid moeten worden gevoerd. En dat is nuttig om te we ten vóórdat je er achteraf via de statistiek achter komt. Veelomvattender en nogal verontrustend waren de in Dublin gepresenteerde re sultaten van studies over de energievoorziening van de EG op lange termijn, op initiatief van de Europese Commissie, uitgevoerd sa men met het Amerikaanse Brookhaven National La boratory en het Internatio naal instituut voor toege- door Johanneke Leestemaker 'andaag wordt er een kinderpro- ■stdag in het Amsterdamse Pa- idiso georganiseerd door ,,Ko- litee Kindervuist". Op de voor- (gaande persconferentie voeren inderen het woord. en meisje heeft een zelfgemaakte button haar jurk gespeld met de vraag erop: ioet je mee op bezoek van je vader en oeder?" Ze legt uit waarom ze deze itton heeft gemaakt: „Als je net lekker in het spelen bent. zegt je vader of oeder .Kom, we gaan op bezoek bij tante is of zo.' Er zijn ook ouders die vragen of zin hebt om mee te gaan en als je niet a-hlt dan hoef je niet. Maar de meeste ggen gewoon ,Ga mee!' en je moet. Als bij een vriendinnetje aan de overkant in een gevaarlijke straat wil spelen en ik JU( aag aan mijn moeder of ze me helpt V( fersteken, doet ze dat niet altijd. ,Ik ben ,v dg'. zegt ze dan. Maar als ik aan het leien ben, moet ik wel ophouden om mee [gejvisite te gaan." e ouders van dit meisje zijn leden van de &reniging voor Socialistische Opvoeding SO). Dit is één van de vier organisaties hl ihter „Komitee Kindervuist". De ande- n zijn de BM (belangenbehartiging min- trjarigen), Lisch (Landelijk Infocentrum •or Scholieren) en de NVSH-werkgroep bj(J eugdemancipatie". Andrée van Es heeft t idee van de Kindervuist geopperd en verklaart waarom dat nodig was: „De nderprotestdag is geen oorlogsverkla- ïg aan alle volwassenen. Het is meer een 0(inklacht van kinderen tegen deze kind- h (vriendelijke maatschappij. Kinderen pen in een volwassen land en moeten :h daaraan aanpassen. „Kindervuist" idt dat volwassenen ook wel eens naar nderen mogen luisteren. Veel ouders en •rkrachten denken te vlug dat ze de Jlangen van kinderen wel kunnen behar- d{ ;en, zonder dat ze nu goed naar het kind tePf hebben geluisterd. Kinderen kunnen !t beste zelf vertellen wat ze met hun ven willen." t „Komitee Kindervuist" ontstond als 'er! n reactie op het Jaar van het Kind. idrée van Es: „De nationale commissie het Jaar van het Kind doet niets terinwijsbaars voor kinderen. Het belegt oei ire congressen waar deskundigen over ivoeding en kinderen spreken zonder I t kinderen daar iets mee te maken I bben. Er is een heleboel aan de hand HJpt minderjarigen, opstanden in Amster- ^imse kindertehuizen en het ontslaan n leerkrachten op lagere scholen. Dit zaken die kinderen direct raken en ar doet het hele Jaar van het Kind niets n. Werkgroep vijf van de nationale com- issie houdt zich bezig met de rechtsposi- van het kind. Zelf heeft de werkgroep worden ellenlange rapporten geschreven die zij nooit te zien krijgen Kinderen weten van het bestaan af en het is heel belangrijk voor hen. Zelfs als de bewoners het tehuis verlaten, drukt zo'n rapport een stempel op hen zonder dat ze zelf weten wat voor een stempel dat precies is. Wat meer mondigheid voor tehuisbewoners houdt niet alleen in dat zij mee mogen praten maar ook dat deze minderjarige informatie krijgen over zaken waar ze mee te maken hebben. Deze informatie missen de kinderen doordat er geen openheid is in de tehuizen. De groepsleiders kunnen hier als eersten iets aan veranderen. Bij de leiding van de tehuizen en bij ouders zit misschien de angst dat er aller lei dingen fout gaan als je kinderen meer vrijheid geeft. In tehuizen mag er bijvoor beeld geen alcohol geschonken worden, ook geen pilsje op een verjaardagsfeest van iemand die zestien is. „Want," zegt de leiding, „alcohol is één van de grote pro blemen en daar moeten kinderen voor beschermd worden." Tehuis bewoners krijgen dus nooit de kans om eens te experimenteren met alcohol in een ver trouwde omgeving. Als deze jongens op weekeinde gaan. is het eerste wat ze doen het café in. De reactie van de leiding ls „Zie Je wel, ze kunnen het niet aan," als zo'n joch dronken thuiskomt. Zo worden minderjarigen beschermd op een manier waardoor ze erg worden belemmerd ln het leren kennen en omgaan met de nieuwe dingen in hun leven." Een totaal andere groep kinderen die op de protestdag aanwezig ls. vormen de kin deren van gastarbeiders. Ronny Hulshof van BM: „De problemen van de tweede generatie gastarbeiders zijn levensgroot. De kinderen pikken de strenge opvoeding thuis niet meer. Ze zijn het meppen ontzettend zat, en zien om zich heen dat ^»et hier in Holland niet normaal ls kinderen lichamelijke straffen op te leggen. Deze kinderen worden in Nederland opgevoed op een Marokkaanse of Turkse manier. Dat nemen ze niet meer en ze komen in opstand tegen him ouders, in de meeste gevallen de móéder, die er ook niets aan kan doen. Op zich geeft de protestdag deze kinderen een steuntje in de rug maar op het werke lijke probleem hebben we geen invloed. Dat ligt er al Jaren, dat borrelt en komt op een goed moment tot explosie. De functie van de protestdag is dat dit soort zaken aan bet licht komt. De tweede generatie is een onderwerp dat aandacht moet krijgen zodat erop Ingespeeld kan worden door welzijnsorganisaties, scholen ouders van deze kinderen alleen maar baat bij." bij." onder energievoorziening komt de samenleving letterlijk stil te liggen. Lopen likt de eerste tijd nog wel, maar ook voor brood op de plank blijkt dieselolie nodig e zijn. Sinds de oliecrisis van 1973 is de belangstelling voor dit soort verbanden sprongsgewijs toegenomen. Op een conferentie over energiemodellen overzag de Europese Commissie vorige week in Ierland het resultaat van vier jaar denk- en rekenwerk. t paste systeemanalyse (IIA- SA) in Wenen. Als we over vijftig Jaar een samenle ving willen bereiken die niet meer op ingevoerde olie drijft (en er Is dan wei nig olie meer in te voeren), dan moet er aanzienlijk op energieverbruik bespaard worden, is de boodschap En dan nog zullen we elke splinter energie nodig heb ben die we kunnen opvan gen. invoeren en uit de bo dem halen, inclusief kern energie Dit bij een veron derstelde „matige" groei van een procent of drie per Jaar. En minder willen groeien helpt ook niet. waarschuwt Wolfgang 8assin van het IIASA. Want dan komen we in de knoei met het in vesteringsniveau dat nodig ls om op nieuwe energie bronnen over te stappen. Want die zullen duurder zijn. Dat wel. Het is een merkwaardige paradox. Tenslotte nog een filosofi sche gedachte van de ver maarde Amerikaan Alvin Weinberg: Energieverbruik ls een zaak van individue le, van elkaar verschillende mensen en hun verlangens. Kün Je daar wel een wis kundig model voor ontwer pen? „Misschien is poëzie wel een beter werktuig." De Europese Commissie zal dat niet hebben be grepen. P. C. Roberts kunnen niet bij het aanrecht. Kleinere kinderen hebben helemaal niets aan een rechtspositie omdat ze er niets mee kun nen aanvangen. Maar ze moeten wel de gelegenheid krijgen om de mogelijkheden die ze hebben te benutten. Dat wordt dan handelingsvrijheid genoemd. In huis zijn er gevaarlijke stopcontacten, veel te hoge lichtknoppen die kinderen verhinderen dingen te doen die ze al aan kunnen. Op straat is dat, door het over drukke verkeer, ook zo. Kinderen hebben in de steden niet de mogelijkheid om lekker op straat te spelen zonder dat ze het risico lopen overreden te worden. Deze punten komen vandaag op de protéstdag aan de orde bij een grote protestkermis, die de kinderen samen met ouders heb ben gemaakt. Niet omdat ze zulke nare ouders hebben maar omdat de maat schappij niet op kinderen is ingesteld. Fred Zurel van de VSO: „Tussen het bak ken van een eitje en het kunnen doen van de keuze bij welke ouder een kind wil wonen als zijn ouders gescheiden zijn, ligt een hele afstand. Stapje voor stapje leren kinderen hoe ze met hun mogelijkheden om kunnen gaan. Je kan niet alle beslis singen buiten een kind om nemen, en hem dan opeens alle beslissingsrecht geven. Kinderen en ouders kunnen van elkaar leren in het proces dat opvoeden heet. Het hangt erg van de situatie en het kind af, hoe het zich ontwikkelt. Maar ouders kun nen daarbij helpen door kinderen serieus te nemen en ze niet als hun bezit maar als mensen te beschouwen. Er zal eerst een maatschappelijke tendens moeten ontstaan dat kinderen een grotere handelingsvrijheid hebben vóór dat in de wet vastgelegd kan worden. Ik denk dat we aan het begin van een ontwikkeling staan waarin kinderen van alles moeten leren maar waarin ook ouders moeten leren om hun positie als opvoeders ter discussie te durven stellen. Als ik zie, dat twee kinderen 's ochtends vroeg zitten te ontbijten en ze drinken daar cola bij. is mijn eerste reactie „Zet dat onmiddellijk in de ijskast terug!" Het is slecht voor ze. Maar ik kan het niet maken om het ze zonder meer te verbieden terwijl ik zelf de vorige avond ettelijke pilsjes heb gedron ken. wat ook slecht voor mij is. Met kinde ren valt erover te praten." Uit de reacties op de „Kindervuist" valt op te merken dat volwassenen bang zijn dat je van kinderen kleine volwassenen maakt als Je ze hun zegje laat doen. Ronny Hulshof van BM: „De schelding tussen kind en volwassene is iets kunst matigs. Het wordt pas honderd jaar zo gevoeld. Als kinderen met ouderen over hun eigen leven en toekomst praten, doen ze dat vanuit hun eigen belevingswereld, zoals ieder mens dat doet." Voorbeeld van één van de kinderen van „Kindervuist" is: In de tram hangen de lussen veel te hoog. Misschien moeten die lussen van elastiek worden gemaakt of op andere manier ver stelbaar zijn, zodat wij ons ook vast kun nen houden in de tram. Ronny Hulshof: „In tehuizen merk je hoe graag kinderen mee zouden willen praten over hun eigen leven. Over deze kinderen Het gaat „Kindervuist" om de rechtsposi tie en de handelingsvrijheid van minder jarigen. Er ligt sinds 1970 een rapport van de commissie Wiarda over deze rechtspo sitie op behandeling in het parlement te wachten. In het rapport komt de commis sie Wiarda tot de conclusie dat het wense lijk zou zijn veranderingen aan te brengen in de officiële handelingsbekwaamheid van minderjarigen. De commissie oppert de mogelijkheid tot een trapsgewijs stel sel van rechten. Een kind van twaalf zou mogen kiezen of het bij echtscheiding van de ouders bij zijn vader of moeder wil wonen. Een zestienjarige zou zelf bepaal de aankopen mogen doen en vrij zijn om zijn woonplaats te kiezen. Op achttienja rige leeftijd zou een kind meerderjarig worden verklaard. Maar „kinderen hebben niet eens het recht op het aanrecht" is één van de leuzen van „Kindervuist". Want kinderen foto: Marcel Antonisse geen idee wat ze aan de rechtspositie van kinderen concreet kan doen. Uiteindelijk heeft de werkgroep subisidie gegeven aan .Kindervuist'."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 27