;)e Markerwaard: Vliegen of varen fmP* F!jn massief eiken kasten kijken bii KasienKiiKennn 1 Meubelfabriek Oisterwijk. Meubelfabriek Oisterwijk za el voor laatste discussieronde [i 11 i i lof. Heertje: Loogleraar kan fors matigen' chaam vermiste ngen in lankrijk gevonden 'Groepsaanmelding doet inbreuk' Schoolproblemen voor kinderen zigeuners Verkeersdode Steeds meer Surinamers naar ons land toonaangevend in eiken PTT ziet niets in telefoonver klikker (DAG 19 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET lijl go ïzinjor Jan Bezemer idsi eel 25 !N HAAG Markerwaard Markermeer. Een al jaren ;nde discussie over het al i niet inpolderen van het tste stuk IJsselmeer. De ymenten voor en tegen lallen nu al jaren door ons dje en zullen zeker in icht toenemen als het kabi- eenmaal heeft laten weten ar het naar toe wil. ;er dagen valt het standpunt van kabinet over de laatste fase van Zuiderzeewerken te verwachten, definitief besluit, eerder de bel de laatste discussieronde. Na n van informele inspraak mogen :- en tegenstanders nog eens for- l hun standpunt laten horen •dat een definitief oordeel wordt ild. wordt, druk gespeculeerd over de erwachten kabinetsbeslissing. De nstanders van drooglegging (mi groepen, vissers en watersporters) nden dat het voortdurende uit- van een beslissing in Den Haag, at de Rijkswaterstaat in 1976 een etailleerd plan op tafel had ge in hun voordeel werkte. De tijd alleen maar helpen hun argumen- aan kracht te laten winnen. ld nt ra cel l'Si lar bu /'^SFIATERST BHW,?#*1* '•nv- :i>- (■HgSlggg'-'X u Demonstranten geven op niet mis te verstane wijze aan wat zij vinden van de instantie, die een plan voor inpoldering van het Markermeer op papier zette. der en minder ging men geloven, het kabinet in de huidige econo- :he omstandigheden een miljar- vretend project zou gaan aanpak- De Hollandse voortvarendheid e strijd tegen de zee heeft allang meer de glans van vroeger. jszins verrassend is echter het ngs uitgelekte standpunt van de st betrokken ministers, verza- in de zogeheten onderraad, logleggen" was het parool. Een es dat in de voltallige minister doorgaans zwaar weegt. :elingen 'ou echter al te simpel zijn om te dat daarmee het pleit is be lt. Dan immers wordt er buiten err 'aard gerekend: de minister van pciën. De drooglegging van de :1de veertigduizend hectare miljarden en het laat zich raden ie schatkistbewaarder zich twee bedenkt voor hij toestemt. Daar bij dat nog allerminst duidelijk ;at voor bestemming de grond krijgen. Het lijkt er veel op dat oorstanders als volgt redeneren: en we eerst de zaak droogleggen, grond is in ons land altijd Later kan er een bestemming worden gegeven". Minister Gin- van volksgezondheid en milieu- ëne heeft bij een eerdere gelegen- laten weten: „Ik ben niet voor ldering als we niet weten waar- Aarzelingen ook op het minis- van cultuur, recreatie en maat- ppelijk werk. Daar vreest men drooglegging voor daling van het idwaterpeil in de Noordhollandse :m zal zorgen, wat de fundering monumenten als oude dijk- en ïrshuisjes kan aantasten. ngrijke vraag .voor het kabinet is te verwachten nut van inpolde- In dat verband is net veelzeg dat tegelijk met het principe- ïit over al dan niet inpolderen, It gesproken over het structuur- burgerluchtvaartterreinen, structuurschema en de beslissing de Markerwaard (planologische beslissing) gaan tegelijk de in- ak in. Nu al is bekend dat het ctuurschema stelt, dat wanneer er een tweede luchthaven moet ko men, de Markerwaard de meest ge schikte plaats is. Het ambtelijk stuk vermeldt overi gens niet dat er een tweede nationale luchthaven moet komen. Eerder wordt enige twijfel opgeroepen. Met enige aanpassing kan Schiphol de groei in de vliegbewegingen tot in het jaar 2005 aan, aldus het structuur schema. Wie kan met alle onzekerhe den op het energiefront verder in de toekomst kijken? Dringend behoefte Het niet of nog niet kiezen voor een tweede nationale luchthaven maakt ook het droogleggen van de Marker waard minder noodzakelijk. Welis waar komt er ruimte voor woning bouw of landbouwgrond. De voor standers van drooglegging menen dat daar dringend behoefte aan is, omdat op het oude land jaarlijks veel ruimte Verloren gaat voor woningen en we gen. De veertigduizend hectaren die in de nieuwe polder kan worden ge schapen, staan echter slechts gelijk met het verlies aan ruimte voor infra structurele werken op het oude land gedurende drie jaar. Tegenstanders van drooglegging wijzen er op dat tegen het verlies aan ruimte niet op te polderen valt. Zij pleiten dan ook voor zuiniger ruimtegebruik. Het openlaten van de bestemming van de eventueel aan te leggen polder heeft in de afgelopen jaren aan fanta sieën ruim baan gegeven. Zo is er gesuggereerd, dat er op het nieuwe land een oerreservaat moet komen, met beren en wolven en ander voor Nederlandse begrippen sprookjes achtig groot wild. Een gedachte die natuurbeschermers, die voortdurend wijzen op het grote belang van het huidige Markermeer voor de vogel stand. haast sprakeloos maakt. Werkgelegenheid Een ander argument dat een rol speelt is de werkgelegenheid. Verkeer en waterstaat heeft een omvangrijk apparaat dat tot op heden zich heeft gebogen over de droogleggingen in de vroegere Zuiderzee. Het niet aanleg gen van de Markerwaard maakt in krimping van deze dienst jaren eerder dan voorzien noodzakelijk. Voorts kunnen er in de landbouw en in de nieuw aan te leggen luchthaven veel mensen aan de slag. De tegen standers van drooglegging wijzen er echter op dat in dat geval slechts sprake van verplaatsing van werkge legenheid is. Immers, hoe gaat het met Schiphol als de tweede luchtha ven er is? Vervolgens wijzen zij er op. I onze soc.-economische redactie IterDAM Prof. dr. A. Heertje '1 dat er alle reden is voor een loonmatiging voor hoogleraren. zijn schatting verdienen zijn lega's met salarissen van zo'n 1000 gulden bruto per jaar der- [procent te veel. j. Heertje lanceerde deze stelling ëren op de landelijke economis- in Amsterdam. Hij haakte l zijn opmerking in op zijn publi- Van een onzer verslaggevers tECHT Een kwartier buiten Zuidfranse bergdorpje La Roque Marguarite is het lichaam gevon- van de sinds 28 juli vermiste 13- ge Utrechtse jongen Benjamin De jongen verdween tijdens wandeling. In de daaropvolgende inden heeft zijn familie, geholpen vrienden en behulpzame Fran- en later door enige honderden •c itairen, tevergeefs de omgeving i het bergdorp afgezocht. De fami- Deen is daarna op kleiner schaal blijven 2oeken. Begin deze week >nnen dertig familieleden en ken- len van de vermiste jongen op- w aan een uitgebreide speur- ht. Dat leidde v/oensdagmiddag resultaat. Het lichaam van de :en lag aan de voet van een smal gpad. dat maar sporadisch wordt >ruikt. Vermoedelijk is de jongen Jegleden en daarna vijfig meter •r terecht gekomen. eptn in, n f ;nsb r erve rbe( gev oi 3 ure gf dat de landbouwgrond in de nieuwe polder slechts het verlies op het oude land compenseert. Het vraagt haast koffiedik kijken om deze principiële vragen over zulke belangrijke aangelegenheden juist te beantwoorden. Een miskleun van deze omvang-kan geen land zich on gestraft permitteren. Het is maar de vraag of de regering aan een dergelij ke beslissing toe is. Een mogelijke uitweg is de zogeheten ..natte reservering". Niets doen wat inpoldering en aanleg van een tweede vlieghaven verhindert. Pas droogleg gen als de noodzaak daartoe aanwe zig is. Het zal geen verbazing wekken als het kabinet voor deze voorzichtige weg kiest. ASTEN In het kader van een betere spreiding van de woonwagenkampen zijn in de Brabantse gemeente As ten negen zigeunergezinnen komen wonen. Zij hebben hun wagens geplaatst in het uitbreidingsplan Loverbos, waar volgend voorjaar met woningbouw wordt be gonnen. Bezien in het licht van het nieuwe woonwagenbeleid, dat van geen massale kampen meer wil weten maar om het samengaan met de gevestigde samenleving kleinere kampen voor ten hoogste vijftien wagens voorschrijft, een strategi sche plaats. Er wordt immers geen woonwijk „opgezadeld" met een woonwagenkamp, de zogeheten „kleine woonvorm" is er al, de wijk waarvan hij deel moet gaan uitma ken moet nog komen. Sinds vorige week zijn de zigeuners Astenaren. Ze zijn van goeden wille, dat is uit het contact tussen hen en een door het gemeentebestuur in gestelde beleidingscommissie wel gebleken. Toch is de eerste poging om in de Stense gemeenschap en tree te krijgen mislukt. Men heeft het kunnen lezen: een groot aantal ouders van leerlingen van de St Henricusschool is er tegen dat negentien zigeunerkinderen col lectief op deze school worden ge plaatst. Zij vinden „dat een groeps- aanmelding van zoveel zigeunerkin deren te veel inbreuk maakt op, althans te groot is ten opzichte van het resterende leerlingenbestand". Deze keurige formulering verhult niet wat er werkelijk wordt bedoeld. Het gemeentebestuur vindt dat be treurenswaardig. Het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs, door Barend Mensen B en w van Asten, de begeleidingscommissie voor de in Asten gevestigde zigeuners en de Stichting Katholiek Onderwijs zijn het gisteren eens geworden over het voorstel van de stichting aan haar St. Ilenricesschool in een speciale afdeling voor zigeunerkinderen te verbinden. Er zou gebruik worden gemaakt van bijzondere faciliteiten die het ministerie van onderwijs hiervoor biedt. De kinderen zullen na gebleken geschiktheid geleidelijk worden opgeno men in het normale kleuter- en basisonderwijs. Zodra het ministerie zijn fiat aan dit plan heeft gegeven, zal met het geven van onderwijs worden begonnen, voorlopig in een noodvoorziening. Voor augustus 1980 zal in de nabijheid van het Loverbos, waarin het woonwagenkamp van de zigeuners is gevestigd, een meer permanente huisvesting tot stand worden gebracht. Uitgangspunt blijft volledige integratie van de zigeunerkinderen in het gewone schoolleven. mum daalt, de Iaatstbenoemde on derwijskracht er uit moet. Dat zou in dit geval een ziguenerleerkraclit zijn. Ook hiervoor kon dus geen waterdichte garantie worden gegeven. Wegblijven Overstag dat behalve de St. Henricusschool nog vijf basisscholen beheert, is er evenmin mee ingenomen. Het heeft zich er juist erg voor ingespannen het schoolgaan van de zigeunerkin deren mogelijk te maken, temeer omdat het openbaar onderwijs met zijn ene, nog in de groei zijnde school (met zestig leerlingen en een nieuw type onderwijs) in het geheel geen kans zag de kinderen met z'n allen te plaatsen. Op drie leden na, die inmiddels hun functie hebben neergelegd, heeft het r.k. schoolbestuur nu echter toch ook vastgesteld geen mogelijk heden te zien een algehele plaatsing te verwerkelijken. Het wordt daar om verweten onder druk van de ouders overstag te zijn gegaan. Maar volgens de heer B. G. Sengers, directeur van de schoolstichting, speelt in deze zaak een aantal facto ren een rol. Hij geeft overigens toe, dat de houding van de ouders daar om niet onbelangrijk is. Van over stag gaan is echter geen sprake om dat het bestuur nog geen besluit tot algemene plaatsing had genomen. Wel stond vast dat, als het mogelijk zou zijn volgens de uitgestippelde beleidslijn te werken, die collectie ve plaatsing op de niet ver van het kleine kamp gelegen St. Henricus school met geïntegreerd kleuter-ba- sisonderwijs zou zijn. De meest onzekere factor in het geheel was volgens de heer Sengers de continuïteit. Om te beginnen zei den de zigeuners dat ze hun kleu^ ters niet naar de kleuterschool zou den sturen omdat dit niet in hun cultuurpatroon past. Dat zou ach terstandsituaties in de hand gaan werken. Voor de leerplichtige jeugd wilden zij graag de leerkrachten aangesteld zien van wie de kinderen zeven maanden op een blo-school in Tilburg onderwijs hebben gehad. Dat wilde het stichtingsbestuur ook wel. maar het kon dit met het oog op de beschikbaarheid niet garan deren. Vanwege het ministerie van onderwijs werd voorts slechts finan ciële medewerking toegezegd gekre gen tot augustus 1980 in plaats van gedurend^-drie jaar, zoals was aan gevraagd. In het onderwijs is het echter wel zo dat, als het leerlingen- bestand beneden een bepaald mini- De zigeuners voorzagen in dit alles aan hun kant problemen en mis schien wel een wegblijven van de scholieren. Op een bepaald mo ment, aldus de heer Sengers, vroe gen we ons af: waar gaan we met zo'n zwakke start eigenlijk naar toe? In het geheel van het onder zoek naar de mogelijkheden had den we ook het vragen van de me ning van de ouders opgenomen. Vandaag de dag immers is het zon der hun medewerking niet mogelijk meer een school te laten lopen. Die ouders althans het merendeel vonden collectieve plaatsing on juist en adviseerden spreiding over een aantal scholen. Welnu, dat kon den we de zigeunerkinderen met hun achterstand beslist niet aan doen. Het bestuur kwam onder al deze omstandigheden tot de over tuiging dat een geforceerd doorzet ten van een algehele plaatsing de aanzet om de kinderen op school te krijgen zou doen mislukken. „En daarmee," zegt de heer Sen gers, „is de integratie niet gediend. Trouwens, als we daarover prateji moeten we toch in termijn van tien tot twintig Jaar denken. In elk geval gaat de stichting haar verantwoor delijkheid niet uit de weg. Zij wil voor de zigeunerkinderen een goed alternatief: een school voor blo. Noem het een stapje terug, of een opzij, maar wel bedoeld om het be oogde doel op wat langere termijn te bereiken." Een woordvoerder van de gemeente zei van deze zaak wel geschrokken te zijn. Begrip hebben voor de pro blemen waardoor aanvankelijk be toonde goedwillendheid alle bij het onderwijs in Asten betrokkenen stonden positief tegenover de op vang van de kinderen op teleur stellingen kan uitlopen, zei hij over de houding van de ouders dat ken nelijk een gewenningsproces nodig is. De hele Stense gemeenschap zal misschien aan de aanwezigheid van zigeuners moeten wennen. Maar over enige tijd maakt niemand daar meer een punt van. katie in het economenblad ESB, waarin hij een forse beperking van de groei van alle ambtenarensalarissen bepleit. „Juist in deze sfeer is, althans wat de hogere inkomens betreft, spra ke van functieloze inkomens, dat wil zeggen van inkomensbestanddelen die niet nodig zijn om de arbeidspres tatie uit te lokken. De kwaliteit van de rechtspositie, het vaak prettige werk en het maatschappelijke aan zien zijn van invloed op de hoogte van het gedeelte van het inkomen, dat als functieloos kan worden gety peerd. Naar mijn indruk bedraagt dit bedrag voor hoogleraren dertig pro cent, zoals ook blijkt uit een vergelij king met buitenlandse collega's, al dus prof. Heertje. Dat hoogleraren te veel verdienen is volgens hem ook wel aan te tonen: na een flinke loonmatiging zouden zij rustig blijven zitten. Een loonmati ging voor ambtenaren heeft volgens Heertje bovendien als voordeel dat het vrijkomende geld direct kan wor den gebruikt voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Meer nieuws op pagina 15 BOEKEL (ANP) De 17-jarige N Scheepers uit Beers (NB) is gister morgen bij een verkeersongeval in de Noordbrabantse plaats Boekei om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde toen de auto waarin hij mee reed in een flauwe bocht van de weg afraakte en tegen een boom botste. De bestuurder van de auto raakte lichtgewond, aldus een politiewoord voerder. Watmöoi is't toch... massief eikehout in huis! Warm, eerlijk, onopgesmukt. Zeker als 't massief eiken van Meubelfabriek Oisterwijk is. Zelf geselecteerd, zelf gedroogd en geloogd. Door eigen vakmensen en naar eigen ontwerpen tot meubelen gemaakt. Kom kijken! Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De belangstelling in Suriname om naar Nederland te emigreren neemt de laatste tijd sterk toe. Volgens recente gegevens stap pen er op het ogenblik elke maand ruim tweeduizend Surinamers in een vliegtuig, richting Nederland, met in hun achterhoofd er te blijven. Volgens de officiële gegevens van CRM kwamen er de eerste vier maan den van dit jaar 4657 Surinamers naar ons land, van wie er 1672 weer vertrokken. Onofficiële berekeningen over de daaropvolgende maanden ko men tot veel hogere cijfers. Voorzich tige prognoses gaan er van uit dat als eind van dit jaar de balans zal worflen opgemaakt zal blijken dat zeker 23.000 Surinamers zich definitief in Nederland hebben gevestigd. Het feit dat op 25 november van het volgend jaar de termijn afloopt waar binnen Surinamers zich zonder veel problemen in Nederland kunnen Ves tigen. zal aan deze gang van zaken niet vreemd zijn. Bij de soevereini teitsoverdracht werd bepaald datSu- rinamers drie maanden in ons land mogen rondkijken en dat, wanneer zij werk en hulsvesting hebben geregeld, een verblijfs- en arbeidsvergunning moet worden afgegeven. Bij CRM houdt men er ernstig rfeke- ning mee dat de stroom van Surina mers naar ons land volgend jaar nog groter zal worden, naarmate -25.no vember 1980 nadert. Na die 25e no vember zullen Surinamers onder de vreemdelingenwet vallen. Bij CRM is men niet van plan iets tegen deze gang van zaken te onder nemen. „Alles wat nu gebeurt vloeit voort uit hetgeen bij de wet is gere geld. We zullen er ons bij neer moeten leggen," aldus een CRM-woordvoer- der. Kasten voor dierbare dingetjes, voor boeken,TVen hi-fi. Kasten met dichte en glazen deuren. Tussenkasten op halve breedte. Kasten om naar eigen smaak te combineren tot gezellige woon wanden. Onze meubelen dragen het eigen brandmerk. En worden door eigen vakmensen bij u thuis geplaatst. U krijgt er 12 jaar garantie zwart-op-wit' bijop hout en constructie Als er wat iswe komen. Kost u niks. Dat kan, omdat we bij Meubelfabriek Oisterwijk alles zelf in eigen hand houden. 3*2*2 toonzalen in: Amsterdam, Berkel(ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Roosendaal, Utrecht, Valkenburg (LX Zuidlaren, Zwolle. inlichtingen: 04242-9012 DEN HAAG (ANP) De PTT heeft geen plannen om in Ne derland telefoontoestellen op de markt te gaan brengen met een „verklikker", waarop men, als de telefoon gaat, het tele foonnummer van de persoon kan zien door wie men wordt opgebeld. Een dergelijk appa raatje is uitgevonden door een Italiaanse fabrikant. Het appa raatje zou ongeveer honderd gulden kosten. Volgens een woordvoerder van de PTT is al lang bekend dat de Italiaanse vondst technisch mogelijk is. „Met computers kun Je natuurlijk alles doen," aldus de woordvoerder. Vol gens hem is echter niet geble ken dat er veel behoefte be staat aan dergelijke apparaat jes. „Het kost geld en het nut is niet zo duidelijk," aldus de woordvoerder. „Als mensen voortdurend anoniem wordeh gebeld dan hebben we wei an dere mogelijkheden in de cen trale om op te sporen waar die telefoontjes vandaan komen."*

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9