Patriottisch Front >raat weer mee Britse Times op sterven na dood Oostblok poogt NAVO te sussen Wapenstilstand ii Koerdistan pppositie tegen Sadat krijgt maar weinig ruimte Te weinig hulp voor vluchtende Khmers Gespannen situatie in Zuid-Korea %ergangsregeling nu belangrijkste knelpunt Sogelijk nieuwe pconferentie 'dden-Oosten Oppositie in El Salvador wil opstand Premier Kriangsak van Thailand: PIJDAG 19 OKTOBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET ibeurde na een gesprek tussen irzitter van de conferentie, de minister van buitenlandse za- Lord Carrington, en de leiders siDEN (AP, AFP, Reuter, UPI) Het Patriottisch Front praat weer mee bij de conferentie r Zimbabwe-Rhodesië in Londen. Het Front heeft zijn bezwaren tegen een schadevergoe- g voor blanke boeren wier grond wordt onteigend, ingeslikt. de guerrillaoorlog in Zimbabwe-Rho desië gewoon door. Volgens de ZANU (de vleugel van het Patriottisch Front onder leiding van Mugabe) zijn de afgelopen twee weken 93 Rhodesi- sche soldaten bij acties gedood. De ZANU beschuldigde het Rhodesische leger ervan in dezelfde tijd 212 bur gers om het leven te hebben ge bracht. Vooral vrouwen en kinderen zouden het slachtoffer zijn geworden van wraakacties van het regerings leger. Ons commentaar staat op pag. 5. en INDRIE (Reuter, AFP) Om ibleem van de Palestijnse au- le op te lossen zal wellicht een topconferentie nodig zijn van sidenten Sadat en Carter en ier Begin. Dit heeft de Egypti- premier Khalil gisteren ver- nadat de zoveelste ronde van >prek tussen Israël en Egypte dat onderwerp op niets was uit- -■». ijk Egyptische dagblad Al Ahram lig I gisteren Khalil aan die ver- eufde dat beslissingen die nu moe- allen kennelijk niet op ministri- iveau genomen kunnen worden, nejii wees erop dat een dergelijke Zorgvuldig voorbereid zou moe- rorden. Eind deze maand zal in Ier en een ontmoeting plaats vin- ftussen de Egyptische premier de Israëlische minister van landse zaken Josef Burg en de ikaanse onderhandelaar Robert JigT £r onomie >n Israël en Egypte bestaat ern- erschil van mening over de mate rt€ utonomie die aan de Palestijnen aan worden verleend. Egypte wil ;rz eel grotere mate van autonomie sraël wil toestaan. Jeruzalem is irdeel dat de bewoners van de te gebieden alleen zeggenschap zgn krijgen over de degelijkse q van zaken in hun gebied. Üent Sadat heeft besprekingen rd met de Israëlische minister Imdbouw Sjaron over de onder betrekkingen tussen Israël en e en over mogelijke samenwer- Dp het terrein van de landbouw- iek. Na afloop van het gesprek Sjaron niet zeggen of er ook oken was over de Joodse neder- gen in bezet gebied. Sjaron bekend als een van de felste «anders van uitbreiding van de inde nederzettingen, een poli- laarop van de kant van Egypte inatig zware kritiek is uitgeoe- - vus at hl nli van het Front, Robert Mugabe en Joshua Nkomo. Carrington gaf hen te verstaan dat hij niet van plan was nader te praten over zijn grondwetsvoorstellen. Daar op ging het Patriottisch Front uitein delijk door de bocht, mede onder druk van de „Frontlijnstaten" (de zwarte buurlanden van Rhodesië). Deze beginnen de geldverslindende guerrillaoorlog in Zimbabwe-Rhode- zië meer dan moe te worden, en pro beren het Patriottisch Front mee te doen gaan met de plannen van minis ter Carrington. Het volgende wat hem nu te doen staat is het treffen van een over gangsregeling. Daarbij speelt met name wie tijdens de overgangsperio de de zeggenschap krijgt over leger, politie en justitie. De Britten willen zelf toezicht houden in de kolonie die zich veertien jaar geleden eenzijdig onafhankelijk verklaarde. Het Pa triottisch Front meent dat hij de macht moet krijgen in de overgangs tijd, terwijl de blankzwarte regering onder leiding van Abel Muzorewa niet van plan is een stukje van die macht af te staan. Algemeen wordt aangenomen dat het treffen van een overgangsregeling het moeilijkste punt zal worden bij de conferentie in Londen, waarop het overleg uiteindelijk stuk zou kunnen lopen. Vandaag wordt daarover voor het eerst gepraat, met alle partijen rond de tafel. Lord Carrington heeft gezegd dat als er over de overgangstijd géén ak koord kan worden bereikt, ook de instemming van Nkomo en Mugabe enerzijds en Muzorewa anderzijds met de grondwetsvoorstellen vervalt. Nog niet duidelijk is wat er nu ten aanzien van de grondwet met het Patriottisch Front precies is afge sproken, maar aangenomen wordt dat de blanke boeren die hun grond over zien gaan in zwarte handen, schadevergoedingen krijgen uit een „landbouwfonds" dat betaald wordt door Groot-Brittannië en de Verenig de Staten. Het Patriottisch Front had eerste te gen een dergelijke oplossing bezwaar, omdat deze zou inhouden dat de blanken de grond rechtmatig bezit ten, terwijl ze zich deze volgens de zwarten onwettig hebben toegeëi gend bij de kolonisatie van Rhodesië. Ondanks het overleg in Londen gaat Vakbondsleider Les Dixon verlaat het gebouw van de Times in Londen, na elf uur vergaderen over de toekomst van die krant. LONDEN (AP, AFP. Reu ter) De Britse krant The Times is op sterven na dood. Het wachten is slechts op de officiële aan kondiging van eigenaar Lord Thomson dat de krant voorgoed opgeheven wordt. Laatste besprekin gen met de vakbeweging over het arbeidsconflict bij de Times hebben niets op geleverd. Na elf uur verga deren verklaarde vak bondsleider Les Dixon dat als de leiding van de Times bij haar standpunt blijft, de zaak zonder meer dicht gaat Een woordvoerder van Thomson zei dat de vak bonden bij het gesprek zijn weggelopen, en dat geen af spraken zijn gemaakt voor verder overleg. Om twaalf uur in de nacht van woens dag op donderdag moest overeenstemming worden bereikt, maar dat bleek er niet in te zitten. Dixon zei nog „nooit eerder een on verzoenlijker directie te hebben meegemaakt". De bijna twee eeuwen oude Times is sinds 30 november vorig jaar niet verschenen, wegens geschillen over per soneelsinkrimping, nieuwe technieken en het mini mumloon van grafici. Eerder deze maand leek een oplossing in zicht, toen met verschillende bonden af zonderlijk overeenstem ming werd bereikt, maar de overkoepelende Nationale grafische unie van Dixon kon zich daarin niet vinden. Samen met het dagblad The Times gaan het literai re- en de onderwijssupple- menten van de krant ten onder. Lord Thomson heeft gezegd dat de titels niet worden verkocht; een ande re uitgever mag dus geen kranten met dezelfde naam uitgeven. SAN SALVADOR (AP. AFP. Reu ter) Het Revolutionaire volks front in El Salvador heeft opgeroe pen tot een opstand, om de maan dag bij een staatsgreep aan de macht gekomen regering ten val te brengen. Volgens het front gaat het om aanhangers van de president Carlos Humberto Romero, en zijn wel de gezichten maar niet het be leid verandert. Morgen zal een de monstratie worden gehouden uit protest tegen het demonstratiever bod van de regering waaraan ook de christen-democratische partij zal deelnemen. De drie burgers die zijn benoemd in de junta die het Middenamerikaan- se land thans bestuurt, hebben de oppositie opgeroepen de wapens neer te leggen. Dat gebeurde na een reeks bloedige botsingen tussen le ger en politie en tegenstanders van het nieuwe regime, waarbij zeker 30 mensen om het leven zijn gekomen. De drie burgers van de junta, Ra mon Mayorga Quiroz, Mario Andino en Guillermo Ungo, vertegenwoor digen de intellectuelen, de zakenwe reld en de politieke partijen van El Salvador. Quiroz is rector van de Centraal-Amerikaanse universiteit van het land en staat evenals fa brieksdirecteur Andino als gema tigd bekend. Ungo, voorzitter van de Nationale Revolutionaire Bewe ging (MNR), is voor een links van het midden staande coalitie van ar beiders-, studenten- en politieke or ganisaties. Politiemensen houden de toestand in de gaten in San Marcos, in El Salvador, waar bij rellen zeker negen mensen om het leven zijn gekomen. 'Geen middenlange raketten buiten Sowjet-Unie' PRAAG, WASHINGTON, WENEN (DPA, Reuter, AP) Het Warschau-Pact heeft de parlementen van de NAVO-landen verzekerd dat er geen Russische raketten voor de middenlan ge afstand staan opgesteld bulten de SowjebUnle, De actie van het pact is het zoveelste bewijs van de moeite die het Oostblok zich getroost om te voorkomen dat het Westen nieuwe raketten gaat opstellen. ADVERTENTIE n ERAN (AFP, Reuter) In Koerdistan is een wapenstil- ndi d afgekondigd in afwachting van 't resultaat van bespre ken met de centrale regering in Teheran. Sjeik Ezzedin ini, de religieuze leider van de Koerden, voert overleg minister Darioesj Forouhar. po ihar stelt een onderzoek in naar jc uatie in Koerdistan. Volgens de tor se krant Bamdad zouden de ge- nt< besprekingen tussen Hosseini in èpinister Forouhar gisteravond afgerond. De Koerden heb- an Hosseini het bevel gekregen uren te staken totdat deze on- ndelingen afgelopen zijn. tandelingen loop van deze week zijn in i listan 65 opstandelingen ge- bij botsingen met het regerings- De botsingen zouden vooral 5 gehad hebben in de buurt van met Irak. De aanvoerder van not volutionaire gardisten in Koer de 1 heeft in een rapport aan aya- irej i Khomeini, de minister van de- vri en de plaatselijke militaire lei- oor ervan beschuldigd de kant van oe b te kiezen en tegen de „gewone pra ,en" ïeini heeft de islamitische recht- g en in het land bevolen een einde te maken aan de terechtstellingen. Dit werd bekend gemaakt door de procuteur-generaal Ali Koeddoesi in een Interview met een Iraanse krant. Eerder had Khomeini opdracht gege ven de doodstraffen te beperken tot moordenaars. Sedert de machtswis seling begin dit jaar zijn 650 mensen door vuurpelotons terechtgesteld. Aan eerdere bevelen van Khomeini hebben de islamitische rechtbanken zich weinig gelegen laten liggen. Zo werden ook vrouwen terechtgesteld die zich schuldig hadden gemaakt aan prostitutie en mannen die verdo vende middelen smokkelden. In Iran groeit de kritiek op het wille keurige optreden van Iraanse revolu tionaire gardisten. Ze zouden zich re gelmatig schuldig maken aan wreed optreden. Deze beschuldigingen ko men van de minister van binnenland se zaken. Abbaghian, het hoofd van de marine Achmad Madani en de gouverneur van Azerbeidjan, Hakgoe. DE KORENAER is fijn, zti prijs verrassena klein. TOKIO (AFP, Reuter) In de Zuid- koreaanse havenstad Pusan, waar na twee avonden van ongeregeldheden de staat van beleg is afgekondigd, heerst een gespannen situatie. Op belangrijke kruispunten hebben mili tairen met tanks stellingen betrok ken. De universiteiten zijn gesloten en de censuur op de pers is ver scherpt. President Park Tsjoeng Hee heeft een verklaring uitgegeven waarin hij zegt dat de staat van beleg nodig is omdat hij voor eens en voor altijd wil afrekenen met „duistere elementen" die de gewelddaden veroorzaken. Hij maakte duidelijk dat hijniet van zins is de omstreden grondwet in te trek ken, die hem de mogelijkheid biedt per decreet te regeren en voor onbe paalde tijd aan de macht te blijven. De ongeregeldheden braken uit op een moment dat de oppositie in het parlement en de regering scherper dan ooit tegenover elkaar staan. BANGKOK (Reuter, UPI, AFP) Te midden van duizenden Cambodjaanse vluchtelingen, die nog deze week de Thaise grens overkwamen, verweet de Thaise premier Kriangsak Chamanand dat de hele wereld Thailand voor het Cambod jaanse vluchtelingenprobleem laat opdraaien. De verzekering van het Warschau- Pact is vervat in een oproep tot ont wapening, die naar alle parlementen ter wereld, de Verenigde Naties en andere internationale instellingen is gestuurd. De oproep is opgesteld na een tweedaagse vergadering in Praag door de parlementsvoorzitters van de Oostbloklanden. Zij zeggen in het stuk dat de Sowjet-Unie de afgelopen tien jaar haar middenlange-afstands- raketten „enigszins" heeft vermin derd. Niet vermeld wordt dat de hui dige moderne raketten wel meervou dige kernkoppen hebben. Ook zou den er nu „iets minder" bommenwer pers voor de middenlange afstand zijn. Er staat echter niet bij, dat de gevechtskracht van de moderne bom menwerpers beduidend groter is. Ook de verzekering dat er bulten de Sowjet-Unie geen raketten voor de middenlange afstand zijn opgesteld, heeft, gezien het feit dat Moskou met deze raketten vanuit de Sowjet-Unie heel West-Europa wel kan bestrijken, terwijl de Amerikaanse middenlange raketten de Sowjet-Unie niet kunnen raken als ze niet in West-Europa wor den opgesteld, al een stuk minder waarde. In leder geval willen de Oost- blokparlementariërs dat de kwestie van de ontwapening aan de orde komt ln de interparlementaire unie, die alle volksvertegenwoordigingen van de wereld omvat. Geslaagd „De hele wereld Is verantwoordelijk en niet alleen Thailand", aldus de premier die erop wees dat het aantal vluchtelingen dat door derde landen wordt opgenomen veel kleiner is dan het aantal dat dagelijks Thailand binnentrekt. Volgens Thaise militairen zijn giste ren ongeveer twintig duizend aan ma laria en ondervoeding lijdende vluch telingen vla een bergpas Thailand binnengekomen en zijn zij neerge streken in het al overvolle kamp bij het dorp Klong Kal Teun. Daar be vonden zich volgens de militairen al ruim twintig duizend vluchtelingen. Het kamp ligt op ongeveer 65 kilome ter afstand van de Thaise grensplaats Aranyaprathet. In het gebied rondom deze stad zijn deze week naar schat ting 70.000 vluchtelingen aangeko men, terwijl er bij de grens nog eens tienduizenden wachten om het land binnen te trekken zodra de gevechten tussen Vietnamese troepen en het guerrillaleger van Pol Pot dat gebied bereiken. De vluchtelingen zijn er zeer slecht aan toe en velen sterven dagelijks van honger, ziekte en uit putting. Volgens militairen in Bangkok staan er acht Vietnamese divisies klaar om de Rode Khmer van Pol Pot te ver nietigen en gevreesd wordt dat de gevechten zich tot op Thais grondge bied zullen voortzetten. Hanoi heeft de regering in Bangkok herhaaldelijk gewaarschuwd met vuur te spelen door de Rode Khmer steeds te laten vluchten naar Thailand. De Thaise regering ontkent dit en zegt neutraal te staan. Premier Kriangsak heeft van zijn kant laten weten dat het Thaise leger zal ingrijpen als Vietna mese troepen de grens overtrekken. Buitenlandse correspondenten mel den dat bij de vluchtelingen ook sol daten van de Rode Khmer zijn die hun wapens verbergen voordat ze de grens over trekken. Zij blijven enkele dagen in de kampen om uit te rusten en aan te sterken en keren dan weer terug naar Cambodja om tegen de Vietnamese troepen te vechten. De verschillende acties van het Oost blok om het Westen te overtuigen van zijn goede wil. zijn in zoverre ge slaagd dat gisteren de voorzitter van de Westduitse regeringspartij SPD, Willy Brandt, in Londen voor de BBC-radio liet weten te geloven in de goede wil van de Russische leider Leonid Breznjew. Brandt zei dat Breznjew vrede wil en „als dat moge lijk is een proces dat tot ontwapening leidt". De vroegere Westduitse bonds kanselier veronderstelde verder dat de Russen weten dat hun land armer is dan de Verenigde Staten en West- Europa en dat zij meer geld zouden moeten besteden aan niet-militaire zaken. Energieprobleem Een rede van de Amerikaanse CIA- directeur Standsfield Turner, gehou den in Washington, sluit hier bij aan. Hij zei dat de Sowjet-Unie in de toe komst veel meer moeite zou hebben met het energieprobleem dan de Ver enigde Staten. Hij voorspelde dat in het begin van de jaren tachtig de totale energieproduktie in de Sowjet- Unie zou gaan dalen. Verder zouden de Russen noodsituaties veel slechter kunnen opvangen omdat slechts een beperkt deel van de in de Sowjet- Unie geproduceerde olie geconsu meerd wordt door het privé-autobe- zit. Maatregelen ter beperking zou den daarom in de Sowjet-Unie vrijwel meteen de industriële produktie aan tasten. Volgens Turner zouden de Russen olie kunnen besparen door de export ervan naar het Westen te beperken. (Momenteel voeren de Russen tussen de een en anderhalf miljoen vaten per dag naar het Westen uit). Maar dat zou inhouden dat de Sowjet-Unie be duidend minder van de zo fel begeer de buitenlandse valuta binnen zou krijgen. Turner voorspelde dat de economische groei in de Scwjet-Unie de komende Jaren achteruitgaat en dat het land in betalingsmoeilijkhe den zou kunnen komen. Maar ook het Westen zal het wat de olievoorziening aangaat moeilijk krij gen en ook in het Westen zal de economische groei minder zijn. Confrontatie Een regelrechte confrontatie tussen de grote mogendheden, met als inzet de olie, wordt verwacht door de voor zitter van de organisatie van olie- exporterende landen (OPEC), Mana Said Al-Otelba. Hij verblijft momen teel in Japan en heeft een onderhoud gehad met de vroegere Japanse pre mier Takeo Fukuda. Volgens hem worden de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie beheerst door het gevaar van een oorlog en wel omdat de Sowjet-Unie zich meer zal moeten richten op de Arabische landen omdat haar eigen olieproduktie daalt. Deze daling zou Moskou ertoe kunnen dwingen zijn belangen ln het Midden-Oosten te vergroten hetgeen het machtseven wicht zou verstoren en de kans op een gewapend conflict zou vergroten, al dus Otelba. Inmiddels heeft de Sowjet-Unie er bij de westerse landen op aangedrongen iets terug te doen voor Breznjews plannen 20.000 man aan troepen en duizend tanks terug te trekken uit Oost-Duitsland. Willy Brandt zei dat deze plannen ernstig genomen moe ten worden, maar hij vond tevens de bereidheid van Moskou om te onder handelen over een vermindering van het aantal raketten voor de midden lange afstand van veel groter belang. Huisarrest voor Havemann opgeheven WEST-BERLIJN (Reuter) De Oostduitse autoriteiten hebben de blokkade van het huis van de marxis tische dissident Robert Havemann opgeheven. Sinds zondag werd de Ingang van de villa van Havemann bij Berlijn door enkele auto's geblokkeerd. Agenten van de geheime politie verhinderen hem het huls te verlaten. onze correspondent Egyptische volk steunt in grote meerderheid de vredespolitiek van ident Sadat. Maar het vredesproces is geen wondermiddel voor de lomische en politieke problemen waarmee het land kampt. De rtische president ziet er daarom nog weinig heil in om de oppositie in land meer armslag te geven. ïrabisch spreekwoord zegt: „Slechts je verwanten zullen je helpen de last op louders te dragen". Critici van Sadats 1 halen dit spreekwoord graag aan om lijk te maken wat er gaat gebeuren als flijk wordt dat de vrede met Israël ei rdaad geen wondermiddel blijkt voor eefl yptische problemen. Zij menen dat de e N tenaren dan opnieuw naar hun Arabi- val broeders zullen lonken, zodra blijkt jn (|et Westen de olie-Arabieren niet ver- als financiers van het bewind van n! ^tenaren maken een moeilijke perio- lie »or, zegt Mohammed Sid Achmed, een anstaande journalist die wegens zijn ■k op het vredesproces met Israël op non-actief werd gesteld. Hij zegt: „De nieu we as tussen Cairo en Tel Aviv is nog uiterst kwetsbaar. Het Egyptische volk aanvaardt het vredesverdrag, maar heeft wel moeite met het nieuwe, tegen de Arabieren gerich te bondgenootschap. Democratie Ondanks de massale steun voor zijn vredes politiek vindt Sadat het moeilijk zijn belof te in te lossen om van Egypte een „werkelij ke democratie" te maken. Regelmatig blijkt dat de burgerlijke vrijheden alleen voor de ja-knikkers zijn weggelegd. Sid Achmed: „Om een liberale indruk op het Westen te maken wordt het begrip demo cratie om de haverklap gehanteerd en be staat er hier een wettelijk toegestane op- postiie. Maar onj een tegenwicht te kunnen bieden aan de vrijwel unanieme oppostle in de Arabische wereld, moet Sadat wel de schijn wekken thuis vrijwel unaniem te worden gesteund." Sid Achmed is lid van de Nationale Progres sieve Eenheidspartij, een samenbundeling van socialisten, communisten en nationalis ten. Samen met de islamitische fundamen talisten vormt deze partij potentieel een zeer groot gevaar voor het bewind van Sa dat. De leider van de partij, Khaled Mohied- dln, die in 1953 samen met kolonel Nasser behoorde tot de groep vrije officieren die de macht greep, verklaart: „De mensen zijn het niet eens met onze verwerping van het vredesverdrag. Toch luisteren zij naar ons wegens onze standpunten ten aanzien van binnenlandse problemen." Hoewel de Eenheidspartij bij de parle mentsverkiezingen in juni geen enkele zetel wist te behalen, stijgt het ledental aanzien lijk, volgens woordvoerders van de partij. De linkse oppositie wijt het magere verkie zingsresultaat aan „een door de regering gevoerde intimidatiecampagne". Ze wijzen erop dat ze herhaaldelijk het slachtoffer worden van lastercampagnes in de Egypti sche pers en dat het hun sedert ruim twee jaar alleen is toegestaan bijeenkomsten in particuliere huizen te houden. De publlkatle van het partijblad Al Ahali, dat vijf keer zoveel lezers heeft als het semi- offlclële dagblad Al Ahram, moest worden stopgezet, nadat het herhaaldelijk ln beslag was genomen. Enkele maanden geleden werd in Egypte namelijk een wet aangeno men die politieke partijen alleen toestaat een krant uit te geven als zij over tenminste tien zetels in de Nationale Assemblee be schikken. Vakbonden Links is ook keer op keer het slachtoffer van aanhoudingen op grote schaal. Deze aan houdingen hangen, volgens woordvoerders van links, de laatste tijd nauw samen met de vakbondsverkiezingen die overal in de bedrijven in Egypte worden gehouden. BIJ deze verkiezingen komt links uitzonderlijk goed uit de verf. De recente vakbondsverkiezingen in Hei- wan zijn hiervan een goed voorbeeld. Vijf kandidaten bij een staalbedrijf werden door de openbare aanklager gediskwalificeerd. Deze diskwalificatie werd bij de rechtbank aangevochten en de kandiaten werden ln het gelijk gesteld. Vervolgens werden zij de winnaars van de vakbondsverkiezingen in hun bedrijf. Op basis van deze resultaten hoopt links' zijn nederlaag bij de parlementsverkiezin gen door het overnemen van de vakbewe ging op nationaal niveau te kunnen opvan gen. Linkse woordvoerders menen dat het ministerie van binnenlandse zaken het moeilijk heeft de vakbondsverkiezingen op bedrijfsniveau te beïnvloeden. Dit zal hen in een voordelige positie plaatsen bij de verkiezingen van de hogere organen van de nationale vakbeweging En met de vakbe weging in de rug kijkt links optimistisch naar de gemeenteraadsverkiezingen later dit jaar. Beperking De systematische belemmering van de link se oppositie van overheidswege bewijst ech ter dat Sadat een machtsvertoon op grote schaal niet zal dulden. Wanneer Sadat het over „werkelijke democratie" heeft, dan laat hij tegelijkertijd weten dat de politieke partijen van voor de revolutie, zoals de Wafd, en degenen die hun aanhang bij links of bij rechtse godsdienstige organisaties zoeken, hiervan uitgesloten zijn. Ondanks de successen ln de bedrijven be reidt links in Egypte zich op moeilijke tij den voor. Minister van binnenlandse zaken Nabawi Ismail staat nu al op het beperken van alle vormen van oppositie, zodat Sadat de normalisatie van de betrekkingen met Israël zonder moeilijkheden kan voort zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7