'Geest van Gestel'een illusie Tekening van een lezer Z»o en opeens was de weg weg rocAV Commentaar hodesië Eliteberaad van gijzelaars in oorlogstijd tegen het licht gehouden an Pais leidt tot disciplinering \E x3 1 s oranjebeurs dierenhandel rattenvolk ware liefde IIJDAG 19 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 I Rhodesië-conferentie in Lon- I heeft na ruim zes weken haar fase achter de rug. Nu ook errillaleiders Joshua Nkomo ert Mugabe de grondwet Brits model hebben aan kan aan het tweede deel len begonnen: de bespreking [de tijd tussen „Londen" en de verkiezingen. Wie krijgt de enschap over het leger en hoe de overgangstroepen samen- tld? Dit zijn vragen, die de cnde weken nauwelijks zijn op ssen )ritse voorzitter Lord Carring- zal heel wat tact en vakman- j) moeten tonen om de delega- van Salisbury en het Patriot- Front zover te krijgen dat ze k een akkoord in de zak huis- rts kunnen gaan. Van de diplo- m eke vaardigheid van de Brit- en natuurlijk de goede wil van I vee Rhodesische delegaties zal Afhangen of de Londense con- itie zal slagen. Ze zullen alles ten doen om het gesprek gaan- e houden en niet zoals deze Ic gebeurde een van beide par- tot radeloosheid brengen. 'I lich :ht was dit een tactische zet Lord Carrington, maar het ar was ook aanwezig dat de n van het Front de koffers in|den pakken. Vorige week was voorspellen dat ook het radi- Front akkoord zou gaan met lieuwe grondwet. Nkomo en abe hebben tot nu toe steeds laard bereid te zijn tot het ire eind door te onderhande- In het Lancasterhouse hebben og geen enkel dreigement la- vallen en zich inschikkelijk isteld. rom was het dan nodig voor Iritten om het Front een ulti- P ïm op te leggen? De guerrilla- :rs moesten de grondwet naar model opeens binnen een ■limiet aanvaarden, anders Alten ze niet meer meepraten ru de toekomst van hun land. Carrington ging zelfs al met delegatie van Muzorewa aan zitten om het tweede agenda- de overgangsperiode, te be ken. de Britse voorzitter dat het it deze week nog zou bijdraai- of kreeg hij opeens haast en U kte hij een regiefout? Was dit ,k)Ste het geval, dan was dit wel- licht ingegeven door conferentie moeheid of het stille verlangen van de Britse conservatieve regering om met bisschop Muzorewa in zee te gaan. Het is bekend dat de partij van premier Thatcher in haar hart niets liever wil dan erkenning van een nieuwe Rhodesische regering met Muzorewa aan het hoofd. Maar dat betekent nog niet dat ze een zo belangrijke conferentie ge vaar kunnen laten lopen. We zullen het maar op een tacti sche manoeuvre van de slimme Lord Carrington houden. Hij is er per slot van rekening in geslaagd een overeenkomst met beide par tijen over een grondwet voor el kaar te krijgen. Lord Carrington had wellicht gerekend op de steun van de vijf „frontlijnstaten"Ango- la, Botswana, Mozambique, Tan zania en Zambia. De leiders van deze landen zijn met spoed bijeen gekomen en bespraken, in feite een dag te laat, de netelige proble men op de conferentie in het Lan casterhouse. Nyerere, de president van Tanzania, zei namens deze landen, dat een zo belangrijke con ferentie toch niet stuk kon lopen op een niemendalletje als de scha deloosstelling van de blanke land eigenaars. Nyerere, die bij de vre desbesprekingen steeds een belan grijke rol op de achtergrond heeft gespeeld, wist de Britten en het Front ervan te overtuigen om toch nog maar eens over dit onderwerp te praten. De pressie van de Front- lijnstaten leidde er toe dat nu alle partijen gewoon verder kunnen gaan met het tweede onderwerp, de overgangstijd, en dus de over dracht van de macht. Deze precaire kwestie zal nog wel enige problemen teweegbrengen tussen de verschillende delegaties. Als de Britten en de twee Rhodesi sche delegaties er de tijd voor nemen en zich niet laten leiden door haast en conferentiemoeheid is er reden om enig optimisme over de uitslag van de conferentie te hebben. Met zorgvuldig en be hoedzaam onderhandelen kan wel licht een oplossing voor de kwestie Rhodesië worden gevonden. Al duurt het nog twee maanden voor de onderhandelingen ten einde zijn, het belangrijkste is dat dit door oorlog geteisterde land vrede krijgt. Wat zou een mooier kerst cadeautje zijn voor de bevolking van Rhodesië en de omliggende landen? door Huib Goudriaan AMSTERDAM De veel gesmade maar ook geïdealiseerde ..Geest van Gestel", de hooggestemde discussie van vooraan staande gijzelaars in het Brabantse Sint Michielsgestel (van 1942 tot september '44), is door de historicus Madeion de Keizer tot vrij aardse proporties teruggebracht. De vernieu wingsdrang van Gestel was niet zo'n nieuw verschijnsel als wel is gesuggereerd, maar vloeide direct voort uit de teleur stellingen en verwachtingen van de jaren dertig. Er gingen trouwens sterk autoritaire en elitaire trekjes schuil achter de soms verheven pogingen om het „losgeslagen volk" te redden. Bovendien blijkt uit deze eerste, vori ge week uitgekomen studie over het gebeuren in Sint Michielsgestel, dat naast de beperkte groep gijzelaars die de befaamde „Geest van Gestel" vertegenwoordigden, er groepen wa ren met volstrekt andere denk beelden. Begin mei 1942 gijzelde de Duitse bezetter in het kleinseminarie Beek vliet, gelegen in Sint Michielsgestel, ruim 450 merendeels leidinggevende Nederlanders. Achter prikkeldraad en onder voortdurende bedreiging van het leven (er werden in 1942 acht gijzelaars gefusileerd) kwamen de vooraanstaanden uit de verzuilde Ne derlandse samenleving nader tot elkaar. Zendingsbesef De tijd werd gevuld met cursussen, colleges (de beste Nederlandse docen ten lagen er immers voor het opra pen) en discussies over hoe de Neder landse samenleving na de oorlog zou moeten worden. Ten slotte groeide er een zendingsbesef en ontmoeting met andersdenkenden,. die door sommige gijzelaars later werd verheerlijkt als de „Geest van Gestel". Dezelfde geest leidde tot de oprichting van de mislukte Nederlandse Volksbewe ging, waarvan de initiatiefnemers zich in 1945 opwierpen als de „ver nieuwers" van het naoorlogse Neder land. „Niet het wedervaren van de gijzelaarsgemeenschap heeft het kamp" aldus Madeion de Keizer „na de oorlog een tweeslachtige repu tatie bezorgd, maar dat wat er werd uitgebroed". De feiten zijn in het boek zo objectief mogelijk op een rijtje gezet, maar wel hier en daar gekleurd door een lichte ironie. Deze is al te proeven in de ondertitel: „Een elite-beraad in oor logstijd" (Hoofdtitel is „De gijzelaars van Sint Michielsgestel"). En op blad zijde 104 lezen we: „Banning kreeg een optimale kans in een gezelschap van geëngageerde intellectuelen, dat, nu tot onwerkzaamheid gedoemd. zich maar al te graag voorbereidde op een grootse taak in het naoorlogse Nederland." Nu zijn er geschiedschrijvers die. ge wapend met de comfortabele kennis van de g^ng van zaken nè de beschre ven gebeurtenissen, figuren uit hun tijd lichten en zo tot een goedkoop oordeel komen. Madeion de Keizer maakt zich hieraan niet schuldig; in tegendeel, zij plaatst de gedachten- wereld van 'Gestel' in het kader van die periode. Een voorbeeld hiervan is hoe zij de cultuurfilosofie, het „perso nalistisch socialisme" van dr W. Ban ning de meest inspirerende per soonlijkheid in het kamp schetst tegen de achtergrond van zijn leven en tijd. Banning, aanvankelijk hoofdonder wijzer, later hervormd predikant, sinds 1932 hoofdredacteur van „Tijd en Taak", had vanaf 1931 cursussen gegeven in het centrum van de Arbei ders Gemeenschap van de Woodbroo- kers in Bentveld. Hier ontwikkelde hij al de stellingen, die in Gestel zouden leiden tot het programma van het personalistisch socialisme en tot het latere manifest van de Nederland se Volksbeweging. Corporatisme In het boek wordt aangetoond dat er verdacht veel overeenkomsten waren tussen de Nederlandse Volksbewe ging in tactiek zowel als ideologie en de in het begin van de bezet tingstijd opgerichte Nederlandse Unie. In beide bewegingen werd ge flirt met een later vals gebleken een heidsgedachte en kwamen dezelfde hoofdrolspelers naar voren: De Quay, Sassen, Struycken en Einthoven. (Het corporatisme is het stelsel, waar bij wordt geregeerd via bedrijfstakge- wijze organen en de invloed van het parlement is beperkt; red.). Banning legde er de nadruk op dat het socialisme moest worden geba seerd op een geestelijke, zedelijke en religieuze vernieuwing, geïnspireerd door het „gij zult uw naaste liefheb ben als uzelf" inplaats van op poli- tiek-economische problemen. Van klassenstrijd zou geen sprake meer zijn en groepen van uiteenlopende levensbeschouwing zouden zich vol- Vier gijzelaars, die nog aanwezig konden zijn bij de presentatie van het boek, met in het midden de schrijfster. Van links naar rechts: jhr mr M. van der Goes van Naters, A. L. Constandse. Madeion de Keizer, H. Algra en mr J. Donner. gens Banning hierin kunnen vinden: de doorbraak-gedachte van de naoor logse Partij van de Arbeid was geboren. Lieftinck, de latere minister van fi nanciën en Schermerhorn, minister president in het eerste naoorlogse ka binet, waren in Sint Michielsgestel de grote medestanders van Banning. De denkbeelden van dit driemanschap kwamen voort uit de ondergangs stemmingen en het verzet daartegen, die in de jaren dertig om zich heen grepen. De historicus Geyl, die zo geloofde in de vitaliteit van de wes terse beschaving, stelde zich uiter aard in Gestel te weer tegen de visie van een „internationale ziektetoe stand". 'Fraseologie' Hij wees erop dat de negentiende eeuw niet minder was geteisterd door egoïsme en materialisme. Geyl bena drukte tevens de onhoudbaarheid Tekeningen, bi| voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. IVA voorzitter onze onderwijsredactie TERDAM Alle voorstellen minister Pais hebben een disci- ring van het wetenschappelijk rwijs tot doel, aldus Jan Jansen Algemene Studenten Vereni- Amsterdam (ASVA). De ASVA gisteren een bijeenkomst in de s en ASronkerk om te proteste- egen het voorstel voor een nieu- Wet Universitaire Bestuursvor- (WUR) van minister Pais. twee fasen plan van Pais zorgt er :ns Jan Jansen voor dat de stu- en geen tijd hebben om zich in te zetten voor de democratie op de uni versiteit. Het WUB-voorstel borduurt daar op voort door de studenten dan ook maar de mogelijkheid van in spraak te ontnemen. Als laatste voor beeld van de disciplinering van de studenten noemde Jan Jansen het tuchtrecht uit het nieuwe WUB-voor stel. Het College van bestuur krijgt de mogelijkheid om lastige studenten van de universiteit te verwijderen. In andere universiteitssteden werden soortgelijke bijeenkomsten gehou den. Jan Jansen vroeg de studenten plannen te bedenken om de invoering van het WUB-voorstel tegen te gaan. ft geënquêteerden wil geen kabinet Den Uyl TERDAM (ANP) Bijna de van de ondervraagden in een )-enquéte (49 procent) vindt dat lemaal geen tweede kabinet-Den moet komen. De enquête werd |uden onder 896 mensen in de na de troonrede tig procent vindt dat er na de volgende verkiezingen een tweede ka binet-Den Uyl moet komen en nog eens twintig procent zegt „zo spoedig mogelijk". Elf procent gaf geen ant woord. Uit de enquête blijkt verder dat tachtig procent van de CDA- stemmers en 83 procent van de WD- stemmers nooit meer een kabinet- Den Uyl wil zien. /npo IJe r i n van de I^Jaddt en zee van het baseren van een politiek pro gramma op het liefhebben van de naaste, op de „fraseologie en op den duur onoprechtheid als men zijn poli tiek program uit de Bergrede afleiden wil". Naast Geyl bleef de anti-revolutio nair mr J. Donner, de leider van de anti's in het kamp, opmerkelijk nuch ter. Het eenheidsstreven met als doel de beoogde doorbraakpartij van de grond te krijgen, beschouwde Donner al spoedig als ongewenst en onwerke lijk. De ARP had in een vroeg stadi um de Nederlandse Unie veroordeeld, waarin zij de CHU aan haar zijde vond. De grote strijdbaarheid tegen de Duitse bezetting was er trouwens de oorzaak van dat negentig anti revolutionairen in Sint Michielsgestel terechtkwamen. In Gestel bleken de anti's weinig op te hebben met de algehele vernieuwingsgeest en stel den zij zich op het standpunt dat de parlementaire democratie in het vooroorlogse Nederland nog wel te waarderen viel. De eenheidsgeest werd ook gewan trouwd door ir J. Goudriaan, de door de Duitsers op non-actief gestelde president-directeur van de Neder landse Spoorwegen. Hij vond dat het gijzelaarskamp een te beperkt aantal mensen omvatte om een politieke be weging te kunnen organiseren en sprak soms over het „gekonkel" in bepaalde kringen. Nuchtere Drees De rooms-katholleke gijzelaars vielen op door hun felle kritiek op het voor oorlogse bestel, met name op de Rooms-Katholieke Staatspartij en hun voorliefde voor een corporatieve staat en een geleide economie. Over de discussie van de socialisten is veel bekend geworden, doordat Ma deion de Keizer gebruik kon maken van de correspondentie, die jhr mr M. Van der Goes van Naters voerde met dr Willem Drees. die overigens maar een week in Gestel verbleef. Van der Goes, Banning en anderen voelden het meeste voor een opgaan van de vooroorlogse SDAP in een bredere, progressieve volkspartij Drees, die ook al fel tegen de Neder landse Unie gekant was geweest, was niet optimistisch over de mogelijkhe den tot vorming van een progressieve meerderheid na de oorlog. Hij be pleitte handhaving van de socialisti sche grondbeginselen en aansluiting bij de Socialistische Arbeiders Inter nationale. „De mogelijkheden, die Van der Goes vanuit Gestel signa leerde. beschouwde Drees als lucht spiegelingen." Naast de onwerkelijk gebleken visies die de diverse gespreksgroepen ont- wikkelden op de naoorlogse samenle ving, werd er ook een tactiek ontwon pen om de vernieuwingsplannen aart de man te brengen. „Geen zee ging de Volksbeweging in Gestel te hoog om de nieuwe personalistische normen aan het Nederlandse volk op te leg gen," aldus de schrijfster De tijdelij ke uitschakeling van een aantal grondrechten werd voor „dit goede doel" aanvaard. „Met recht mag wor den gesproken van een overrompe lingsstrategie." Welbewust werden besprekingen geheim gehouden, overleg met de oude partijleiders of vakbondsbestuurders werd niet eens overwogen, maar ook de vernieu- wingsgezinden buiten Sint Michiels gestel werden nauwelijks op de hoog te gesteld. De oud-vaderlandse regen tengeest. het bij u, over u, zonder u had toegeslagen bij de vernieuwers. Samenvattend: „De Gestelse elite be woog zich op het scherp van de snede maar al te gemakkelijk konden hun ideëen in antidemocratische zin wor den geïnterpreteerd." Madeion de Keizer heeft met haar goed leesbare studie beschreven hoe een geïsoleerd rakende elite een niet te onderschat ten bijdrage leverde aan de naoorlog se partijverhoudingen, maar door de irritaties die zij opriep het tegendeel bewerkstelligde van wat zij beoogde „Herstel en continuïteit lagen in het vooruitzicht; herstel en vernieuwing bleken een illusie." „De gijzelaars van Sint Michielsges tel" door Madeion de Keizer, uitg. A. F. Sijthoff, Alphen aan den Rijn. 220 blz„ 18,50. ADVERTENTIE Wee JA Club? Dit exclusieve genootschap maakt het goede leven tientallen guldens goedkoper. Aanbod van deze maand: grafiek van Minnich. Muller en Hakkaart, lü% korting bij Dikker Thijs restaurants, exclusief wijnaanbod, 20% korting op nieuwe bot ken, voordelig weekend Parij: Zonneslipper naar Mallorca en de eerste Zero-lp. Het Wad met een eigen Club nu in de kiosk C Je werkt bij een pompstation dat aan de snelweg staat. Daar kun je dus alleen met de auto komen Heb je geen auto. dan is er nog een parallelweg vlakbij waarvan je als (brompfietser gebruik kunt maken. En dan ineens gaat Rijkswaterstaat die parallelweg afsluiten. Die zet precies achter het pompstation een hek van een kleine twee meter hoog en een halve kilometer lengte neer. Om bij het pompstation te komen kun je nu nog maar twee dingen doen: er overheen klimmen maar dan mag je wel erg jong en lenig zijn of er omheen lopen; in het laatste geval moet je over een sloot en door een brede laag modder, zodat je altijd onder de derrie op je werk komt. Voor drie werknemers van het Chevron-pompstation aan de A 15. van Dordrecht komende vlak vóór de Moerdijkbrug, is dat bit tere ernst. De heren Weevers. Dubbelman en Vermeulen zijn de directe slachtoffers van de maat regel van Rijkswaterstaat. Hun drie collega's komen met de auto. maar zij drieën leggen de afstand tussen het station en Lage Zwa- luwe en Moerdijk, waar ze wonen, ai sinds jaar en dag per bromfiets af. De jongste van hen is 49, de oudste achter in de 50. nog niet oud, maar ook niet jong genoeg om dagelijks in weer en wind over hekken te klimmen en door sloten te waden. Hoe doen ze het dan? Toch de sloot door, zegt Vermeulen. Het kan niet anders „Het is een hopeloze toestand. We moeten over een plank en dan door de modder. Voor je gaat werken, moet je eerst je broek en schoenen schoonmaken, 's Mor gens gaat het wel. dan is het licht, maar als je de avonddienst hebt. moet je in pikkedonker die plank over en de modder door, want er is geen verlichting. Nat naar huis dus, als je brommer of fiets ten minste nog heel is. Die moeten we aan de andere kant van het hek laten staan, dus in het don ker kan alles er wel afgesloopt zijn". Koud en ongezond is het ook om met natte kleren over de vlakke wegen en open dijken te rijden, en wat er moet gebeuren als het gaat vriezen en de plank over de sloot spekglad wordt, daar durven de drie nog niet eens aan te denken. Want de Indu striebond FNV is er wel mee be zig, maar de oplossing lijkt nog ver weg. „Wij hebben al gevraagd om een klein hekje in dat grote hek", zegt Vermeulen, „maar Rijkswaterstaat schijnt bang te zijn voor sluipverkeer. We heb ben al gezegd dat we zo'n hekje voor niemand open zullen doen behalve dan voor ons eigen, maar dat geloven ze niet. Ze zeggen dat wij dan maar met collega's mee moeten rijden, maar dat is na tuurlijk geen oplossing." Waarom doet Rijkswaterstaat zo moeilijk over een hekje? Voor lichter Gerritsen van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat legt uit. dat het hier een landelij ke regeling betreft: alle grote au towegen zijn juist kruisingvrij ge maakt met het oog op de veilig heid van de weggebruiker. Alle „weg-gebonden toestanden" pompstations, wegrestaurants, parkeerstroken, rustplaatsen en dergelijke mogen dus niet be reikbaar zijn vanaf kleinere we gen, waardoor automobilisten toch nog via taluds op de grote weg zouden kunnen komen. Zo doende worden de parallelwegen afgesloten. Van een klein hekjein het grote hek kan volgens hem dan ook geen sprake zijn, omdat er anders toch nog ongewenste toestanden kunnen ontstaan. En wat moeten die werknemers van dat pompstation dan? Dag in. dag uit door de modder baggeren met alle gevaren van dien? „Hun werkgever zou ze over de auto weg kunnen laten halen en bren gen". aldus de heer Gerritsen „Zo gaat het bij alle pompsta tions aan autowegen". Er is nog een heel klein lichtpuntje: „Voor zover ik op dit moment weet is er nog geen officiële klacht bij ons ingediend, de FNV heeft alleen telefonisch om inlichtingen ge vraagd" Je weet dus maar nooit hoe dit balletje kan rollen. De minutieus uitgehakte zuil van Constantijn in Rome is een van de antieke monumenten die tijdens de laatste aardbeving be hoorlijk beschadigd zijn. Er is een wel heel hoge kraan voor nodig om de schade te kunnen herstellen, maar het werk vor dert gestaag. Duizenden mensen verzamelen voorwerpen die te maken hebben met de koninklijke familie, weet het tijdschrift Ons Koningshuis. Zodoende is er een veelvoud van dat aantal aan oorden, pennin gen. lepeljes, ansichtkaarten, beeldjes, boeken en wat er meer aan dergelijke voorwerpen aan de man is gebracht, in omloop, die steeds meer waard worden doordat ook volgens dat blad de belangstelling en de vraag stijgende is. Sommigen moeten in hun verzameldrift fveel) meer dan éên exemplaar van hetzelfde voorwerp in hun collectie ge bracht hebben en voor die men sen organiseert het tijdschrift elk jaar een ruilbeurs. Morgen is het weer zo ver: in Schouwburg Orp heus in Apeldoorn kunnen grote en kleine oranje-verzamelaars van 11 tot 5 uur terecht. Er wor den ook koninklijke films ge draaid. er is een fototentoonstel ling plus een gratis busdienst naar rijksmuseum Het Loo. In Zuid-Afrika ruziën dierenbe schermers met dierenhandelaars en vertegenwoordigers van de re gering over wie er verantwoorde lijk is voor de dood van zevenen twintig zebra's, antilopen en her tensoorten. die vanuit Zuid-Afri ka op weg waren naar een wild park in de oliestaat Bahrein De Italianen zijn er ook bij betrok ken doordat de dieren op het vliegveld van Rome zijn gestor ven, net als de Britse dierenbe scherming doordat alle dieren met een Engels toestel vervoerd zijn. Volgens de Britse dierenbe schermer Frank Mllner reisden de gestorven dieren in kooien die berekend waren op een verblijf van maximaal 18 uur. In werke lijkheid duurde hun verblijf in het „logeerbed" wel een week. Zo lang weigerden de vliegveldauto riteiten het vrachttoestel te laten vertrekken, omdat de lnvoerdo- cumenten voor de dieren niet in orde zouden zijn Na die week lagen 23 van de 49 dieren dood in hun kooi. onderweg naar Bahrein bezweken er nog vier. De dieren handelaar. de Zuidafrikaanse ex porteur John Brooker. wijt de toestand aan de houding van de Italianen; hij is de enige van alle betrokkenen die vindt dat hem geen schuld treft Madrid heeft in feite geen vier miljoen, maar wel acht miljoen inwoners, van wie de helft in een ondergronds soort parallelstad woont, heeft het gemeentebe stuur van de Spaanse hoofdstad vastgesteld. Behalve die vier mil joen mensen huizen er namelijk ook nog eens ongeveer evenveel ratten, één per inwoner dus. De dieren leiden een leventje als een prins in de vele honderden kilo meters riool, waar ze zich met zo'n acht miljoen gulden aan bo vengronds gekaapte etenswaar per jaar comfortabel op de poot houden. De nijvere knagers ver nietigen is geen kleinigheid, al leen ai doordat minder dan de helft van het rioleringsnet' toe gankelijk is voor een mens. maar het stadsbestuur gaat het nu toch maar eens proberen. Het zal twintig ton verdelgingsmiddel in de riolering uitstorten, waaraan nog voor het eind van dit Jaar minstens 600.000 ratten bezwe ken moeten zijn Wat er met de resterende kleine 3'/> miljoen die ren moet gebeuren, is niet duide lijk. Als ze er daar in Madrid te lang over vergaderen, hebben ze er zó weer een paar honderddui zend bij, want daar draalt een rat z'n poot niet voor om Tachtig jaar is Efim Bobonets al. maar hij kan niet met pensioen zijn liefhebbende olifant Asan laat het niet toe. Efim werkt al een halve eeuw in de dierentuin van Charkow in de Oekraïne, waar hij tien Jaar geleden Asan onder zijn hoede kreeg. Eerst was Asan moeilijk handelbaar, maar Bobonets bracht zoveel liefde en geduld voor het dier op. dat de olifant als was in zijn handen werd. Zelfs hielp Asan hem met het schoonmaken van zijn eigen hok. Toen Efim Bobonets kort geleden besloot aan een rustige oude dag te beginnen, protesteer de de olifant heftig. HIJ at niet meer. liep alle Eflm-loze dagen te trompetteren en smeet alles wat los en vast was uitzijn hok Toen de oppasser besloot terug te gaan. veranderde de olifant als een blad aan de boom. Over het weerzien vertelt het persbureau T&ss „De olifant kalmeerde zo dra hij zijn vriend zag. draafde op hem toe en omhelsde hem met zijn slurf"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5